Kup projekt nawet 500 zł taniej Zbuduj dom w cenie mieszkania! 

Działka o kształcie prostokątnym - jak wybudować na niej wymarzony dom?

Działka o kształcie prostokątnym

Działka w kształcie prostokątnym nie jest tak trudna do zagospodarowania, jak działki w kształcie trapezu lub trójkąta. Nawet w tym kształcie zdarzają się jednak wyjątkowo nieustawne grunty. Nieidealny kształt nie przekreśla jednak Twoich szans na wybudowanie wymarzonego domu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, jeśli jesteś lub planujesz być właścicielem prostokątnej działki!

Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu na działkę w kształcie prostokątnym?

Kształt działki ma znaczący wpływ na to, jaki projekt domu będzie można na niej zrealizować. Dom na prostokątnej działce wydaje się jednym z łatwiejszych do postawienia, jednak wiele zależy od dokładnych wymiarów działki. Długie i wąskie działki mogą być niemałym wyzwaniem dla architekta oraz inwestora. Wybierając projekt, nie można więc patrzeć wyłącznie na jego wygląd, rozkład pomieszczeń czy ilość pokoi. Kluczowe jest rozmieszczenie budynku na posiadanej działce.

Długie i wąskie działki to coraz bardziej popularny rodzaj terenu, który trzeba umiejętnie zagospodarować. Często to jedyna opcja zakupu gruntu w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Tego typu działki sprzedawane są między innymi w dużych miastach, w których grunty dzieli się na stosunkowo niewielkie działki w celach zwiększenia zysku. Zdarza się również, że działka powstaje w wyniku podziału większego gruntu między spadkobiercami.

Pamiętaj jednak, że nie ma działek idealnych. Jak najbardziej dasz radę postawić dom na działce prostokątnej, która nie ma idealnego rozkładu.

Jak zagospodarować działkę w kształcie prostokątnym?

Kiedy budujesz dom, powinieneś zwracać uwagę nie tylko na jego bryłę, ale na całą koncepcję, jaką tworzy wraz z działką, na której go postawisz. Równie istotny, jak uzbrojenie, lokalizacja, czy komunikacja z parcelą, jest sposób wykorzystania działki. Takie elementy jak podjazd, budynki gospodarcze lub ogród zwykle zostawiamy na ostatni etap budowy. Warto jednak już podczas wybierania projektu zastanowić się, jak dokładnie zagospodarujesz działkę w kształcie prostokątnym.

Jak zbudować dom na działce prostokątnej?

Odpowiednie usytuowanie domu na działce zależy od typu samej działki. Dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje działek: działka głęboka oraz płytka.

Na działce głębokiej to krótszy bok przylega bezpośrednio do ulicy. Na takim gruncie sprawdzi się więc dom o wydłużonej konstrukcji, którego wejście znajdzie się właśnie od strony drogi. Taki dom będzie miał więc długi trakt komunikacyjny.

Działka płytka to natomiast działka, której dłuższy bok przylega do ulicy. Jeśli jesteś właścicielem tego typu gruntu, masz znacznie większy wybór, jeśli chodzi o rodzaj domu, jednak bardzo możliwe, że będziesz musiał zrezygnować z ogrodu za domem. Tym samym możesz stracić trochę prywatnej przestrzeni.

Jak zaplanować układ pomieszczeń w domu na trudnej działce?

Nie istnieje jeden z góry narzucony układ pomieszczeń, który trzeba wdrożyć na prostokątnej działce. Dobry architekt zaprojektuje go tak, aby z jednej strony spełniał Twoje wymagania, a z drugiej był możliwie najbardziej funkcjonalny. Jeśli jednak decydujesz się na gotowy projekt domu, powinieneś zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń względem ograniczeń terenu oraz stron świata.

Jak powinny być ulokowane pomieszczenia? Wejście oraz kuchnia z częścią gospodarczą powinny być ulokowane w najmniej nasłonecznionej części budynku. Tarasy, balkony oraz ogrody, a także salon lepiej natomiast ulokować od strony południowej, aby wpuścić do wnętrza jak najwięcej światła. Sypialnia, pokoje dziecięce czy gabinet potrzebują natomiast umiarkowanej ilości słońca, dlatego warto ulokować je od strony zachodniej lub wschodniej.

Działka o kształcie prostokątnym

Jak zaprojektować ogród na działce w kształcie prostokątnym?

Projekt ogrodu prostokątnego powinien być naturalnym przedłużeniem projektu domu. Aranżacja ogrodu prostokątnego pozwala tak zagospodarować trudną działkę, aby zniwelować jej mankamenty. Odpowiednio rozlokowane rośliny oraz obiekty funkcjonalne, takie jak ścieżki, huśtawki czy wiaty, pozwolą najpełniej wykorzystać całą powierzchnię działki.

Projekty ogrodów prostokątnych szczególnie dużą uwagę zwracają na rogi działki. Dobrze dobrane nasadzenia ułatwią ich zagospodarowanie w sposób funkcjonalny. W takich miejscach można często schować śmietnik, legowisko dla psa lub komórkę na narzędzie. Dzięki takim rozwiązaniom dom zyskuje na wyglądzie, a Ty więcej prywatności. Wysokie rośliny skutecznie oddzielają bowiem od sąsiadów.

Jeśli masz niewiele miejsca za domem, może Ci się wydawać, że nie warto inwestować w taki ogród prostokątny. Jeśli jednak odpowiednio ją przemyślisz, możesz stworzyć klimatyczny zakątek również na małym obszarze. Za domem dobrze sprawdzi się usypana z kamyczków ścieżka przyozdobiona roślinnością. Dobierając rośliny, zwróć jednak uwagę na to, jakie mają one wymagania. Za domem często brakuje dużych ilości światła lub wysokiej jakości gleby.

Wymiary oraz kształt działki nietypowej – jaki mają wpływ na projekt domu?

Wymiary oraz kształt działki potrafią mocno ograniczyć wybór projekty przyszłego domu. Warto o tym pamiętać jeszcze przez zainwestowaniem w grunt. Jeśli jesteś na etapie wyboru działki, postaraj się znaleźć taką, na której będziesz mógł wybudować wymarzony dom. Jeśli masz na oku działkę prostokątną, sprawdź, czy jej krótsze boki mają przynajmniej dwadzieścia metrów długości. Na takiej działce zmieści się bowiem dom w szerokości do dziesięciu metrów kwadratowych. Jest to dość standardowa wielkość, która pozwoli Ci wybierać w gotowych projektach.

Działka o niestandardowych wymiarach - jaki jest jej koszt?

Koszty działek budowlanych w Polsce z roku na rok rosną. W ciągu ostatnich lat można zauważyć trend wzrostowy nawet o 45%. Działki o niestandardowych wymiarach często są natomiast korzystniejsze pod względem cenowym niż bardzo ustawne grunty. Wielu inwestorów odrzuca je bowiem na bardzo wczesnym etapie zakupu. Powoduje to, że sprzedawcy muszą obniżać stawki na metr kwadratowy. Wiele jednak zależy od innych czynników, takich jak lokalizacja, uzbrojenie, sąsiedztwo, odległość od miasta czy rodzaj gruntu.

Warto wiedzieć!

Rodzaj działki może znacząco wpływać na koszty budowy samego domu. Jeśli teren pod budowę ma wiele dziur, nierówności albo nie jest na równi z poziomem drogi, koniecznie będzie poniesienie dodatkowych nakładów na jego przystosowanie.

Jaki projekt domu wybrać na działkę w kształcie prostokątnym?

W naszej bazie znajdziesz gotowe domy na prostokątną działkę o różnej powierzchni, stylistyce oraz rozkładzie. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie, niż płacenie za indywidualny projekt architektowi. Spośród wielu projektów wybraliśmy kilka przykładowych, które warto wziąć pod uwagę, jeśli szukasz modelu domu na trudną działkę. Sprawdź, jak się one prezentują!

Działka o kształcie prostokątnym

Projekt domu Prostokątny

Projekt domu Prostokątny to nowoczesny budynek, który został zaprojektowany z myślą o średnich działkach w mieście oraz pod miastem. Jego powierzchnia to 140 metrów kwadratowych. W projekcie uwzględniono cztery pokoje, dlatego dobrze sprawdzi się jako dom dla cztero lub pięcioosobowej rodziny. Zwarta bryła oraz prosta konstrukcja powoduje, że jest to dom energooszczędny. Na dachu można dodatkowo zamocować panele słoneczne, które zmniejszą koszty utrzymania nieruchomości.

Działka o kształcie prostokątnym

Projekt domu Tracja 2

Dom Tracja 2 to projekt o klasycznym prostokątnym kształcie. Jego powierzchnia nie przekracza stu metrów kwadratowych, dlatego dobrze sprawdzi się na mniejszym gruncie. Projekt powstał z myślą o trzy lub czteroosobowej rodzinie: ma jedną łazienkę oraz trzy pokoje, a także salon z otwartą kuchnią. Elewację można wykończyć w bardzo modernistycznym stylu za pomocą okładziny drewnianej lub drewnopodobnej. Projekt uwzględnia również nowoczesne wymagania środowiskowe.

Działka o kształcie prostokątnym

Projekt Dom przy Bukowej 30

Projekt Dom przy Bukowej 30 to tradycyjny dom parterowy o powierzchni 126,35 metrów kwadratowych. W domu znalazło się miejsce na otwartą na salon z kominkiem kuchnię, cztery pokoje, dwie łazienki oraz pralnię w kotłowni. Jest na tyle przestronny, że z powodzeniem sprawdzi się jako dom dla większej rodziny. Przy jego projektowaniu uwzględniono aktualną charakterystykę energetyczną.

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
02.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Kredyty i finansowanie
Czy warto czekać na program kredyt 0 procent
Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
02.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Kredyty i finansowanie
Czy warto czekać na program kredyt 0 procent

Nowości w tej kategorii

Działka
Ceny działek budowlanych rosną
01.10.2024 r. Daria Sicińska

Nie stać Cię na czekanie. Ceny działek stale rosną, a ich dostępność maleje

Jeżeli wciąż odkładasz swoje marzenia o własnym domu na później lub czekasz n...

Działka
ceny działek budowlanych w aglomeracji wrocławskiej
29.08.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ceny działek w aglomeracji wrocławskiej. Czy warto budować się pod Wrocławiem?

Dla większości inwestorów zakup działki budowlanej jest pierwszym krokiem do...

Działka
nieduży ciek wodny przebiega przez działkę
15.05.2024 r. Daria Sicińska

Budowa domu na działce z ciekiem wodnym. O czym musisz wiedzieć?

Niejedna osoba marzy o tym, by na zakupionej działce występował strumyczek lu...

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
12.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić działkę rekreacyjną? Porady nie tylko na wiosnę

Działka rekreacyjna to marzenie wielu osób – jak jednak ją urządzić, by jak najlepiej służyła wypoczynkowi? Aranżacja dzia...

Działka
Ceny działek budowlanych rosną
01.10.2024 r. Daria Sicińska

Nie stać Cię na czekanie. Ceny działek stale rosną, a ich dostępność maleje

Jeżeli wciąż odkładasz swoje marzenia o własnym domu na później lub czekasz n...

Działka
ceny działek budowlanych w aglomeracji wrocławskiej
29.08.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ceny działek w aglomeracji wrocławskiej. Czy warto budować się pod Wrocławiem?

Dla większości inwestorów zakup działki budowlanej jest pierwszym krokiem do...

Działka
nieduży ciek wodny przebiega przez działkę
15.05.2024 r. Daria Sicińska

Budowa domu na działce z ciekiem wodnym. O czym musisz wiedzieć?

Niejedna osoba marzy o tym, by na zakupionej działce występował strumyczek lu...

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
12.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić działkę rekreacyjną? Porady nie tylko na wiosnę

Działka rekreacyjna to marzenie wielu osób – jak jednak ją urządzić, by jak najlepiej służyła wypoczynkowi? Aranżacja dzia...

REKLAMA
Zamknij