Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Przyłącze energetyczne – ile kosztuje i jak wypełnić wniosek o przyłączenie działki do sieci energetycznej?

kierownik w kasku z mapą nadzoruje budowę domu

Podczas budowy domu niezbędny jest dostęp do prądu. Agregat posłuży jako rozwiązanie tymczasowe, jednak nie będzie w stanie dostarczyć energii do zasilenia większych urządzeń czy maszyn budowlanych. Z tego względu jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, należy wystąpić z wnioskiem o przyłącze energetyczne. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy, jak uzyskać tymczasowe przyłącze elektryczne na czas budowy domu.

Wybrałeś projekt domu i chcesz rozpocząć budowę domu? Jeśli Twoja działka nie jest podłączona do sieci, to musisz jeszcze się wstrzymać. Aby możliwe było przeprowadzenie prac, konieczny jest dostęp do prądu, a to oznacza, że trzeba złożyć wniosek o przyłącze energetyczne. Nie masz do końca pewności, na czym to polega i do czego zacząć? Sprawdź więc najpierw, co to jest przyłącze energetyczne.

Co to jest przyłącze energetyczne?

Przyłącze energetyczne jest elementem sieci elektroenergetycznej. Łączy ono sieć energetyczną z wybraną instalacją. W przyłączu znajduje się m.in. układ pomiarowy, który służy do rozliczeń z zakładem energetycznym. Instalacja odbiorcy ma określoną moc przyłączeniową, która pobierana jest z systemu dystrybucji energii elektrycznej. Moc ta jest wybrana przez odbiorcę i zawarta w warunkach przyłączenia wystawionych przez operatora systemu dystrybucyjnego (OSD).

Jakie są rodzaje przyłączy energetycznych?

Przyłącza energetyczne różnią się od siebie w zależności od sposobu doprowadzenia zasilenia, ale i liczby faz czy też poziomu napięcia. Ogólny podział dotyczy tego pierwszego aspektu i wyróżnia:

  • napowietrzne przyłącze energetyczne – w tym przypadku mowa o liniach elektroenergetycznych napowietrznych, czyli urządzeniach, przeznaczone do przesyłania energii elektrycznej. Izolację stanowi w nich powietrze atmosferyczne;
  • przyłącze elektryczne kablowe – linie kablowe stosuje się głównie tam, gdzie prowadzenie linii napowietrznych jest niemożliwe bądź dostarcza wielu trudności. Układa się je w gruncie od najbliższego słupa napowietrznej linii elektroenergetycznej.

Do budynków mieszkalnych przeznaczone są przyłącza niskiego napięcia. Ze średnich napięć korzystają m.in. zakłady przemysłowe.

Czytaj również: Czym jest certyfikat energetyczny domu i ile kosztuje?

Przyłącze energetyczne napowietrzne czy kablowe? Które wybrać?

Przyłącze kablowe jest stabilne, odporne na wpływ czynników atmosferycznych i środowiskowych. Będzie droższe w wykonaniu, a przewody muszą być poprowadzone tak, by znalazły się w bezpiecznej odległości od innych obiektów. Niemniej warto ponieść wyższy koszt, gdyż przyłącze kablowe będzie w mniejszym stopniu narażać na awarie. Najczęściej w przypadku domów jednorodzinnych wykonuje się właśnie takie. Układa się je w gruncie od najbliższego słupa napowietrznej linii elektroenergetycznej, ale możliwe jest też poprowadzenie go od biegnącej już w ziemi linii kablowej do granicy posesji. W linii ogrodzenia powinna być przy tym umieszczona skrzynka ze złączem wraz z licznikiem energii.

ukladanie przewodu elektrycznego w ziemi

Przyłącze napowietrzne można łatwiej poprowadzić, a przy tym może być krótsze od kablowego. Jest jednak podatne na uszkodzenia, np. w wyniku wichury, uderzenia pioruna czy złamania się drzewa. Wszystko dlatego, że jak sama nazwa wskazuje, przyłącze napowietrzne biegnie nad ziemią i prowadzi się je od słupa linii napowietrznej do złącza, które umieszczone jest na stojaku dachowym, bądź do konstrukcji z izolatorami przytwierdzonej do ściany budynku. Możliwość jego wykonania istnieje tylko wtedy, gdy w pobliżu domu znajduje się już napowietrzna linia energetyczna.

Posiadacz przyłącza napowietrznego z czasem może chcieć zamienić je na kablowe. Co wtedy?

Wymiana linii napowietrznej na kablową jest niezbędna, jeśli dalsze jej wykorzystywanie staje się niemożliwe. Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że dzisiaj łatwiej można wykonać prace ziemne, które są niezbędne do poprowadzenia instalacji kablowej.

elektrycy pracuja przy slupie energetycznym na wysokosci

Jak wypełnić wniosek o przyłącze elektryczne? Krok po kroku

O przyłączenie do sieci elektroenergetycznej może ubiegać się każdy, kto posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu. Aby to zrobić, należy złoży odpowiedni wniosek. W jaki sposób to zrobić? Poniżej przeczytasz, jak wypełnić wniosek o przyłącze energetyczne krok po kroku.

  1. Zweryfikuj, na terenie którego zakładu energetycznego znajduje się Twoja nieruchomość.
  2. Skonsultuj się z Biurem Obsługi Klienta odpowiedniego zakładu energetycznego, który udostępni aktualny wzór wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia. Uzyskasz wówczas odpowiedzieć na pytanie, jak wypełnić wniosek o przyłącze energetyczne w PGE czy też innym zakładzie. W większości przypadków wzór wniosku o przyłącze energetyczne znajdziesz także na oficjalnej stronie internetowej wybranego zakładu.
  3. Zawrzyj we wniosku informację o maksymalnej mocy, którą chcesz pobierać z sieci zakładu energetycznego.
  4. Dołącz do wniosku mapę geodezyjną z naniesioną działką i jej położenie wobec sieci energetycznej oraz tytuł własności działki lub budynku (np. akt własności).
  5. Złóż wniosek w wybranym zakładzie osobiście lub pocztowo.

Chcesz wiedzieć, jakich formalności musisz jeszcze dopilnować? Przeczytaj: Jak zorganizować budowę, aby przebiegła sprawnie i szybko?

ofe-5847238-70009 w-70009

Pytania i odpowiedzi dotyczące przyłącza energetycznego

Gdzie złożyć wniosek o przyłącze elektryczne?

Wniosek należy złożyć w zakładzie energetycznym właściwym dla położenia działki. Dla przykładu, wniosek o przyłącze energetyczne Tauron lub wniosek o przyłącze energetyczne Enea znajdziesz w sieci. W niektórych przypadkach skany dokumentów możesz także dostarczyć mailowo.

Czy istnieją ograniczenia techniczne czy warunki, które mogą wpłynąć na możliwość przyłączenia działki do sieci energetycznej?

Tak, warunki techniczne, jakie wydawane są przez przedsiębiorstwo energetyczne, wskazują, jak może zostać wykonane przyłącze działki do sieci energetycznej. W warunkach tych wskazywane są parametry miejsca i wymogi, jakie musi spełnić przyłącze po stronie inwestora. Warunki te obejmują:

  • miejsce przyłączenia;
  • miejsce dostarczania energii elektrycznej;
  • moc przyłączeniową;
  • rodzaj przyłącza;
  • zakres niezbędnych zmian w sieci związanych z przyłączeniem;
  • dane znamionowe urządzeń, instalacji i sieci oraz dopuszczalne graniczne parametry ich pracy;
  • dopuszczalny poziom zmienności parametrów technicznych energii elektrycznej;
  • miejsce zainstalowania układu pomiarowo-rozliczeniowego;
  • wymagania dotyczące układu pomiarowo-rozliczeniowego i systemu pomiarowo-rozliczeniowego;
  • rodzaj i miejsce zabezpieczenia głównego, dane znamionowe i niezbędne wymagania w zakresie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej i systemowej;
  • dane umożliwiające określenie w miejscu przyłączenia wartości prądów;
  • wymagany stopień mocny biernej;
  • wymagania w zakresie prac przyłączeniowych;
  • możliwości dostarczania energii elektrycznej w warunkach innych niż standardowe;
  • dane i informacje dotyczące sieci potrzebne w celu doboru systemu ochrony przed porażeniami w instalacji lub sieci podmiotu, którego instalacje lub sieci będą przyłączane.

Jak długo trwa proces rozpatrywania wniosku o przyłączenie do sieci energetycznej?

Przedsiębiorstwo energetyczne rozpatruje wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci energetycznej i określa odpowiednie warunki w ciągu:

  • 21 dni w przypadku użytkowników z grupy V i VI (niskie napięcie),
  • 30 dni dla wnioskodawców z grupy IV (niskie napięcie),
  • 60 dni dla wnioskodawców z grupy III i VI dla obiektu niewyposażonego w źródło ani w magazyn energii elektrycznej (średnie napięcie),
  • 120 dni dla wnioskodawców grupy III i VI dla obiektu wyposażonego w źródło lub magazyn energii elektrycznej (średnie napięcie),
  • 150 dni dla wnioskodawców z grupy II (wysokie napięcie).

Co zrobić, jeśli wniosek o przyłączenie do sieci zostanie odrzucony?

W takim przypadku możesz poszukać pomocy w rozstrzygnięciu sporu u Prezesa URE (Urząd Regulacji Energetyki), który rozstrzyga spór powstały na tle odmowy zawarcia umowy o przyłączenie do sieci. Trzeba z takim odwołaniem wystąpić do właściwego miejscowego oddziału terenowego URE, który wyda decyzję administracyjną. 

urzędnik zatwierdza dokument

Czy przyłącze energetyczne wymaga pozwolenia na budowę?

Bardzo często pojawia się pytanie, czy przyłącze energetyczne wymaga pozwolenia na budowę. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego przyłącze energetyczne nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Co więcej, inwestor ma prawo wyboru procedury pozwalającej na realizację inwestycji.

Przyłącze energetyczne a zgoda sąsiadów

W niektórych sytuacjach możliwe jest doprowadzenie przyłącza z sąsiedniej działki. Wówczas niezbędna będzie jednak zgoda sąsiada na przyłącze energetyczne. Co więcej, zgoda ta musi zostać zawarta także pisemnie.

A co, gdy sąsiad nie wyraża zgody? Niekiedy jedynym wyjściem pozostaje droga sądowa, która ma zagwarantować służebność gruntową polegającą na doprowadzeniu linii energetycznej.

Jaki jest koszt przyłącza energetycznego?

Koszt przyłącza energetycznego zależy od mocy przyłączeniowej. Cena za 1 kW wynosi najczęściej do 200 złotych, przy czym dla domu jednorodzinnego wykonuje się najczęściej przyłącze o mocy 12 kW. Maksymalna cena za przyłącze energetyczne w tym przypadku wynosi więc 2400 złotych.

Niższa cena za przyłącze energetyczne obowiązuje w przypadku przyłącza napowietrznego. Wówczas cena wynosi od 120 do 140 złotych za 1 kW mocy przyłączeniowej. Oznacza to, że opłata za przyłącze energetyczne o mocy 12 kW wyniesie do 1700 złotych.

Może się przydać: Ile kosztuje prąd budowlany? Oto aktualne ceny!

Jak zrobić przyłącze energetyczne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw wiedzieć, kto wykonuje przyłącze energetyczne. Jest to zadanie zakładu energetycznego, dlatego też nie należy wykonywać przyłącza energetycznego od skrzynki do domu samodzielnie. Warto jednak znać odpowiedzi na najistotniejsze pytania, na przykład, jaki kabel na przyłącze energetyczne okaże się odpowiedni? Najczęściej jest to kabel czterożyłowy o przekroju 16 lub 25 mm. Jednocześnie przyłącza muszą mieć 0,5 m odstępu od drogi dojazdowej.

Jakie przyłącze elektryczne do domu jednorodzinnego?

Zastanawiasz się, jakie przyłącze energetyczne do domu wybrać? Najczęściej zakłada się, że wystarczająca moc przyłączeniowa to 12 kW. Wystarczy ona do zapewnienia działania oświetlenia czy podłączenia urządzeń RTV i AGD. Jeśli chcesz zdecydować się także na kuchenkę elektryczną, to wówczas 12 kW może nie wystarczyć. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się przyłącze energetyczne dla domu jednorodzinnego o mocy 16 kW.

Jakie przyłącze energetyczne do działki?

To, jakie przyłącze energetyczne do działki będzie niezbędne, zależy od tego, czy jest to działka budowlana, czy działka rolna. Na czas budowy zakłada się tymczasowe przyłącze elektryczne, o którym więcej przeczytasz poniżej. Kiedy dom jest już wybudowany, należy zmienić na ja przyłącze stałe i wybrać taryfę energetyczną przeznaczoną dla domów jednorodzinnych.

Jakie przyłącze energetyczne do garażu?

Przyłącze energetyczne do garażu wymaga zgody zakładu energetycznego, a także uiszczenia jednorazowej opłaty zależnej od mocy, jakiej potrzebujesz. Konieczne będzie również wykonanie odbioru instalacji przez elektryka. Jeśli garaż połączony jest z domem jednorodzinnym, to wówczas taka zgoda nie jest wymagana. Przy ustalaniu mocy przyłączeniowej warto uwzględnić także tę część domu.

Sprawdź: Cennik usług elektrycznych. Ile kosztuje podłączenie nowo wybudowanego domu do prądu?

Jak uzyskać tymczasowe przyłącze elektryczne na czas budowy domu?

Tymczasowe przyłącze energetyczne ma charakter prowizoryczny, ponieważ wykonuje się je wyłącznie na czas budowy i na koszt inwestora. Aby je zrealizować, konieczne jest także spełnienie odrębnych warunków. Podstawa to wystąpienie z wnioskiem o warunki przyłączenia placu budowy, a następnie podpisanie umowy. Jak dokładnie przebiega ten proces?

Przyłącze energetyczne na czas budowy domu krok po kroku:

  1. Ustal mocą przyłączeniową dla placu budowy.
  2. Złóż wniosek o warunki przyłączenia w zakładzie energetycznym.
  3. Poczekaj na wykonanie przyłącza placu budowy.
  4. Zawrzyj umowę na dostarczenie energii elektrycznej ze sprzedawcą energii.

Czy do uzyskania tymczasowe przyłącza na czas budowy potrzebujesz dodatkowych dokumentów? Tak, do wniosku najczęściej trzeba dołączyć szkic sytuacyjny, określający usytuowanie podłączanego obiektu względem istniejącej sieci oraz usytuowanie sąsiednich obiektów.

Kto jest właścicielem przyłącza energetycznego?

Przyłącze jest własnością przedsiębiorstwa energetycznego, a więc zakładu, który je założył. Co jednak istotne, urządzenie mocujące tę sieć do budynku należy już natomiast do jego właściciela, a więc zazwyczaj właściciela działki.

Pojawia się więc pytanie: kto odpowiada za przyłącze energetyczne? Za wszelkie naprawy odpowiada zakład energetyczny, jednak to właściciel działki, na której się ono znajduje, powinien zadbać o utrzymanie go w dobrym stanie.

Jak długo czeka się na przyłącze energetyczne?

Chcesz odpowiednio zaplanować rozpoczęcie prac? Musisz zatem wiedzieć, jak długo trzeba czekać na przyłącze energetyczne. Czas oczekiwania na przyłącze energetyczne wynosi od 1 do 5 miesięcy, jednak w praktyce trzeba najczęściej uzbroić się w cierpliwość. W szczególnych przypadkach czas ten może nawet zostać wydłużony. Wiele zależy od aktualnego obciążenia zakładu energetycznego, ale i lokalnych warunków techniczny.

A co w sytuacji, gdy nie możesz tyle czekać – jak przyspieszyć przyłącze energetyczne? Nie będzie to proste. Możesz uwzględnić prośbę o jak najszybsze przyłączenie we wniosku, ale nie otrzymasz gwarancji jego wykonania przed wyznaczonym terminem.

betoniarka na placu budowy domu jednorodzinnego

Przyłącze energetyczne – dlaczego jest potrzebne na Twojej budowie?

Wielu inwestorów zapomina o tak oczywistej rzeczy, jak dostarczenie prądu na czas budowy, a większość niezabudowanych działek budowlanych nie jest przyłączona do sieci. W efekcie niemożliwe staje się wykonanie wielu prac budowlanych. O ile mowa o drobnych pracach wykończeniowych, to wówczas można skorzystać z agregatu.

Nie poradzi on sobie jednak z dostarczeniem zasilania do dużych maszyn budowlanych, które nierzadko okazują się niezbędne na placu budowy na etapie budowy fundamentów oraz stanu surowego otwartego. Należy do nich, chociażby pompa do betonu.

Ponadto, podłączenie się do sąsiada jest w Polsce nielegalne, nawet jeśli dwie strony to uzgodnią między sobą. Taka decyzja zawsze musi zostać zatwierdzona przez dystrybutora energii. Zanim rozpoczniesz prace budowlane, sprawdź najpierw jakie są warunki przyłączenia Twojej działki. Możliwe, że będziesz musiał poczekać nawet kilka miesięcy na podłączenie jej do sieci.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
12.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić działkę rekreacyjną? Porady nie tylko na wiosnę

Działka rekreacyjna to marzenie wielu osób – jak jednak ją urządzić, by jak najlepiej służyła wypoczynkowi? Aranżacja dzia...

Działka
teren na którym trwa karczowanie działki pod dom
04.04.2024 r. Daria Sicińska

Karczowanie działki pod budowę domu jednorodzinnego. Jak je wykonać i ile kosztuje?

Przed rozpoczęciem budowy domu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie teren...

Działka
widok na osiedle domów z góry i symboliczne wykresy
29.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jak będą się kształtować ceny działek budowlanych w 2024 roku?

Mieszkania i domy jednorodzinne stanowią dobra substytucyjne, bo służą zaspok...

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
13.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

12 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając działkę

Przygotowania do budowy wymarzonego domu są ekscytujące, a pierwszym i kluczowym krokiem do sukcesu jest zakup odpowiednie...

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
12.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić działkę rekreacyjną? Porady nie tylko na wiosnę

Działka rekreacyjna to marzenie wielu osób – jak jednak ją urządzić, by jak najlepiej służyła wypoczynkowi? Aranżacja dzia...

Działka
teren na którym trwa karczowanie działki pod dom
04.04.2024 r. Daria Sicińska

Karczowanie działki pod budowę domu jednorodzinnego. Jak je wykonać i ile kosztuje?

Przed rozpoczęciem budowy domu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie teren...

Działka
widok na osiedle domów z góry i symboliczne wykresy
29.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jak będą się kształtować ceny działek budowlanych w 2024 roku?

Mieszkania i domy jednorodzinne stanowią dobra substytucyjne, bo służą zaspok...

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
13.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

12 rzeczy, na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając działkę

Przygotowania do budowy wymarzonego domu są ekscytujące, a pierwszym i kluczowym krokiem do sukcesu jest zakup odpowiednie...

REKLAMA
Zamknij