Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

1 000 zł i więcej🌞 Gorące rabaty na projekty!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Przyłącze energetyczne – ile kosztuje i jak wypełnić wniosek o przyłączenie działki do sieci energetycznej?

Przyłącze energetyczne

Podczas budowy domu niezbędny jest dostęp do prądu. Agregat posłuży jako rozwiązanie tymczasowe, jednak nie będzie w stanie dostarczyć energii do zasilenia większych urządzeń czy maszyn budowlanych. Z tego względu jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych, należy wystąpić z wnioskiem o przyłącze energetyczne. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy, jak uzyskać tymczasowe przyłącze elektryczne na czas budowy domu.

Co to jest przyłącze energetyczne?

Wybrałeś projekt domu i chcesz rozpocząć budowę? Jeśli Twoja działka nie jest podłączona do sieci, to musisz jeszcze się wstrzymać. Aby możliwe było przeprowadzenie prac, konieczny jest dostęp do prądu, a to oznacza, że trzeba złożyć wniosek o przyłącze energetyczne. Nie do końca jesteś pewien, o co w tym chodzi? Sprawdź więc najpierw, co to jest przyłącze energetyczne.

Przyłącze energetyczne jest elementem sieci elektroenergetycznej. Łączy ono sieć energetyczną z wybraną instalacją. W przyłączu znajduje się m.in. układ pomiarowy, który służy do rozliczeń z zakładem energetycznym. Instalacja odbiorcy ma określoną moc przyłączeniową, która pobierana jest z systemu dystrybucji energii elektrycznej. Moc ta jest wybrana przez odbiorcę i zawarta w warunkach przyłączenia wystawionych przez operatora systemu dystrybucyjnego (OSD).

Jakie są rodzaje przyłączy energetycznych?

Przyłącza energetyczne różnią się od siebie w zależności od sposobu doprowadzenia zasilenia, ale i liczby faz czy też poziomu napięcia. Ogólny podział dotyczy tego pierwszego aspektu i wyróżnia:

 • napowietrzne przyłącze energetyczne – w tym przypadku mowa o liniach elektroenergetycznych napowietrznych, czyli urządzeniach, przeznaczone do przesyłania energii elektrycznej. Izolację stanowi w nich powietrze atmosferyczne;
 • przyłącze elektryczne kablowe – linie kablowe stosuje się głównie tam, gdzie prowadzenie linii napowietrznych jest niemożliwe bądź dostarcza wielu trudności. Układa się je w gruncie od najbliższego słupa napowietrznej linii elektroenergetycznej.

Do budynków mieszkalnych przeznaczone są przyłącza niskiego napięcia. Ze średnich napięć korzystają m.in. zakłady przemysłowe.

Jak wypełnić wniosek o przyłącze elektryczne? Krok po kroku

O przyłączenie do sieci elektroenergetycznej może ubiegać się każdy, kto posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu. Aby to zrobić, należy złoży odpowiedni wniosek. W jaki sposób to zrobić? Poniżej przeczytasz, jak wypełnić wniosek o przyłącze energetyczne krok po kroku.

 1. Zweryfikuj na terenie którego zakładu energetycznego znajduje się Twoja nieruchomość;
 2. Skonsultuj się z Biurem Obsługi Klienta odpowiedniego zakładu energetycznego, który udostępni aktualny wzór wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia. Uzyskasz wówczas odpowiedzieć na pytanie, jak wypełnić wniosek o przyłącze energetyczne w PGE czy też innym zakładzie. W większości przypadków wzór wniosku o przyłącze energetyczne znajdziesz także na oficjalnej stronie internetowej wybranego zakładu;
 3. Zawrzyj we wniosku informację o maksymalnej mocy, którą chcesz pobierać z sieci zakładu energetycznego;
 4. Dołącz do wniosku mapę geodezyjną z naniesioną działką i jej położenie wobec sieci energetycznej oraz tytuł własności działki lub budynku (np. akt własności);
 5. Złóż wniosek w wybranym zakładzie osobiście lub pocztowo.

Gdzie złożyć wniosek o przyłącze elektryczne?

Wniosek należy złożyć w zakładzie energetycznym właściwym dla położenia działki. Dla przykładu, wniosek o przyłącze energetyczne Tauron lub wniosek o przyłącze energetyczne Enea znajdziesz w sieci. W niektórych przypadkach skany dokumentów możesz także dostarczyć mailowo.

Chcesz wiedzieć, jakich formalności musisz jeszcze dopilnować? Przeczytaj: Jak zorganizować budowę, aby przebiegła sprawnie i szybko?

Czy przyłącze energetyczne wymaga pozwolenia na budowę?

Bardzo często pojawia się pytanie, czy przyłącze energetyczne wymaga pozwolenia na budowę. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego przyłącze energetyczne nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Co więcej, inwestor ma prawo wyboru procedury pozwalającej na realizację inwestycji.

Przyłącze energetyczne a zgoda sąsiadów

W niektórych sytuacjach możliwe jest doprowadzenie przyłącza z sąsiedniej działki. Wówczas niezbędna będzie jednak zgoda sąsiada na przyłącze energetyczne. Co więcej, zgoda ta musi zostać zawarta także pisemnie.

A co, gdy sąsiad nie wyraża zgody? Niekiedy jedynym wyjściem pozostaje droga sądowa, która ma zagwarantować służebność gruntową polegającą na doprowadzeniu linii energetycznej.

Jak zrobić przyłącze energetyczne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw wiedzieć, kto wykonuje przyłącze energetyczne. Jest to zadanie zakładu energetycznego, dlatego też nie należy wykonywać przyłącza energetycznego od skrzynki do domu samodzielnie. Warto jednak znać odpowiedzi na najistotniejsze pytania, na przykład, jaki kabel na przyłącze energetyczne okaże się odpowiedni?

Najczęściej jest to kabel czterożyłowy o przekroju 16 lub 25 mm. Jednocześnie  przyłącza muszą mieć 0,5 m odstępu od drogi dojazdowej.

Jakie przyłącze elektryczne do domu jednorodzinnego?

Zastanawiasz się, jakie przyłącze energetyczne do domu wybrać? Najczęściej zakłada się, że wystarczająca moc przyłączeniowa to 12 kW. Wystarczy ona do zapewnienia działania oświetlenia czy podłączenia urządzeń RTV i AGD. Jeśli chcesz zdecydować się także na kuchenkę elektryczną, to wówczas 12kW może nie wystarczyć. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się przyłącze energetyczne dla domu jednorodzinnego o mocy 16kW.

Jakie przyłącze energetyczne do działki?

To, jakie przyłącze energetyczne do działki będzie niezbędne, zależy od tego, czy jest to działka budowlana, czy działka rolna. Na czas budowy zakłada się tymczasowe przyłącze elektryczne, o którym więcej przeczytasz poniżej. Kiedy dom jest już wybudowany, należy zmienić na ja przyłącze stałe i wybrać taryfę energetyczną przeznaczoną dla domów jednorodzinnych.

Jakie przyłącze energetyczne do garażu?

Przyłącze energetyczne do garażu wymaga zgody zakładu energetycznego, a także uiszczenia jednorazowej opłaty zależnej od mocy, jakiej potrzebujesz. Konieczne będzie również wykonanie odbioru instalacji przez elektryka. Jeśli garaż połączony jest z domem jednorodzinnym, to wówczas taka zgoda nie jest wymagana. Przy ustalaniu mocy przyłączeniowej warto uwzględnić także tę część domu.

Jak uzyskać tymczasowe przyłącze elektryczne na czas budowy domu?

Tymczasowe przyłącze energetyczne ma charakter prowizoryczny, ponieważ wykonuje się je wyłącznie na czas budowy i na koszt inwestora. Aby je zrealizować, konieczne jest także spełnienie odrębnych warunków. Podstawa to wystąpienie z wnioskiem o warunki przyłączenia placu budowy, a następnie podpisanie umowy. Jak dokładnie przebiega ten proces?

Przyłącze energetyczne na czas budowy krok po kroku:

 1. Ustal mocą przyłączeniową dla placu budowy;
 2. Złóż wniosek o warunki przyłączenia w zakładzie energetycznym;
 3. Poczekaj na wykonanie przyłącza placu budowy;
 4. Zawrzyj umowę na dostarczenie energii elektrycznej ze sprzedawcą energii.

Czy do uzyskania tymczasowe przyłącza na czas budowy potrzebujesz dodatkowych dokumentów? Tak, do wniosku najczęściej trzeba dołączyć szkic sytuacyjny, określający usytuowanie podłączanego obiektu względem istniejącej sieci oraz usytuowanie sąsiednich obiektów.

Kto jest właścicielem przyłącza energetycznego?

Przyłącze jest własnością przedsiębiorstwa energetycznego, a więc zakładu, który je założył. Co jednak istotne, urządzenie mocujące tę sieć do budynku należy już natomiast do jego właściciela, a więc zazwyczaj właściciela działki.

Pojawia się więc pytanie: kto odpowiada za przyłącze energetyczne? Za wszelkie naprawy odpowiada zakład energetyczny, jednak to właściciel działki, na której się ono znajduje, powinien zadbać o utrzymanie go w dobrym stanie.

Jak długo czeka się na przyłącze energetyczne?

Chcesz odpowiednio zaplanować rozpoczęcie prac? Musisz zatem wiedzieć, jak długo trzeba czekać na przyłącze energetyczne. Czas oczekiwania na przyłącze energetyczne wynosi od 1 do 5 miesięcy, jednak w praktyce trzeba najczęściej uzbroić się w cierpliwość. W szczególnych przypadkach czas ten może nawet zostać wydłużony. Wiele zależy od aktualnego obciążenia zakładu energetycznego, ale i lokalnych warunków techniczny.

A co w sytuacji, gdy nie możesz tyle czekać – jak przyspieszyć przyłącze energetyczne? Nie będzie to proste. Możesz uwzględnić prośbę o jak najszybsze przyłączenie we wniosku, ale nie otrzymasz gwarancji jego wykonania przed wyznaczonym terminem.

Jaki jest koszt przyłącza energetycznego?

Koszt przyłącza energetycznego zależy od mocy przyłączeniowej. Cena za 1 kW wynosi najczęściej do 200 złotych, przy czym dla domu jednorodzinnego wykonuje się najczęściej przyłącze o mocy 12 kW. Maksymalna cena za przyłącze energetyczne w tym przypadku wynosi więc 2400 złotych.

Niższa cena za przyłącze energetyczne obowiązuje w przypadku przyłącza napowietrznego. Wówczas cena wynosi od 120 do 140 złotych za 1 kW mocy przyłączeniowej. Oznacza to, że opłata za przyłącze energetyczne o mocy 12 kW wyniesie do 1700 złotych.

Przyłącze energetyczne – dlaczego jest potrzebne na Twojej budowie?

Wielu inwestorów zapomina o tak oczywistej rzeczy, jak dostarczenie prądu na czas budowy, a większość niezabudowanych działek budowlanych nie jest przyłączona do sieci. W efekcie niemożliwe staje się wykonanie wielu prac budowlanych. O ile mowa o drobnych pracach wykończeniowych, to wówczas można skorzystać z agregatu. Nie poradzi on sobie jednak z dostarczeniem zasilania do dużych maszyn budowlanych, które nierzadko okazują się niezbędne na placu budowy na etapie budowy fundamentów oraz stanu surowego otwartego. Należy do nich, chociażby pompa do betonu.

Ponadto, podłączenie się do sąsiada jest w Polsce nielegalne, nawet jeśli dwie strony to uzgodnią między sobą. Taka decyzja zawsze musi zostać zatwierdzona przez dystrybutora energii. Zanim rozpoczniesz prace budowlane, sprawdź najpierw jakie są warunki przyłączenia Twojej działki. Możliwe, że będziesz musiał poczekać nawet kilka miesięcy na podłączenie jej do sieci.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Przepisy i formalności
Mir domowy
Przed budową
Czy działka budowlana może być wkładem własnym do kredytu?
Przepisy i formalności
Mir domowy
Przed budową
Czy działka budowlana może być wkładem własnym do kredytu?

Nowości w tej kategorii

Działka
Działka usługowa
27 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to jest działka inwestycyjna i czym się kierować przy jej zakupie?

Działka usługowa ma swoją specyfikę. Pod względem funkcjonalnym uzupełnia zab...

Działka
Jak sprawdzić do kogo należy działka?
26 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki? Czy można zrobić to za darmo?

Zakup działki to bardzo poważna inwestycja, którą musi poprzedzić dokładna we...

Działka
Podział działki rolnej
4 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jak dokonać podziału działki rolnej oraz z jakimi kosztami się to wiąże?

Niezależnie od powodu, z jakiego dokonywany jest podział działki rolnej, zaws...

Działka
Kupno działki – co musimy sprawdzić i jakie dokumenty przygotować?
19 stycznia 2022 r. Diana Sulyma

Kupno działki – co musimy sprawdzić i jakie dokumenty przygotować?

Pierwszym krokiem podejmowanym w celu budowy domu jest kupno działki. Nie jes...

Działka
Działka usługowa
27 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to jest działka inwestycyjna i czym się kierować przy jej zakupie?

Działka usługowa ma swoją specyfikę. Pod względem funkcjonalnym uzupełnia zab...

Działka
Jak sprawdzić do kogo należy działka?
26 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki? Czy można zrobić to za darmo?

Zakup działki to bardzo poważna inwestycja, którą musi poprzedzić dokładna we...

Działka
Podział działki rolnej
4 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jak dokonać podziału działki rolnej oraz z jakimi kosztami się to wiąże?

Niezależnie od powodu, z jakiego dokonywany jest podział działki rolnej, zaws...

Działka
Kupno działki – co musimy sprawdzić i jakie dokumenty przygotować?
19 stycznia 2022 r. Diana Sulyma

Kupno działki – co musimy sprawdzić i jakie dokumenty przygotować?

Pierwszym krokiem podejmowanym w celu budowy domu jest kupno działki. Nie jes...