Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czym jest przyłącze wodociągowe? Formalności i koszty związane z doprowadzeniem wody do domu

Przyłącze wodociągowe - jakie są koszty wykonania przyłącza wody?

Budujesz dom? Punkt obowiązkowy na Twojej liście stanowi z pewnością dostarczenie wszystkich mediów, czyli wykonanie przyłączy. Trudno wyobrazić sobie codziennie funkcjonowanie bez dostępu do bieżącej wody dlatego też przyłącze wodociągowe odgrywa istotną rolę. Proces jego budowy należy do nieco skomplikowanych. Zawiłe mogą okazać się zwłaszcza formalności, do których musisz przystąpić, aby móc wykonać przyłącze wodociągowe. Sprawdź, jak wygląda to krok po kroku.

Wykonanie przyłącza wodociągowego może trwać nawet kilka miesięcy. Większość tego czasu pochłoną procedury. W zamian otrzymasz dostęp do bieżącej wody z pewnego źródła, która spełnia restrykcyjne normy.

Przyłącze wodociągowe - czym jest?

Wybrałeś wymarzony projekt domu i nie możesz doczekać się budowy? Musisz nieco przystopować i pomyśleć, czego będziesz potrzebować. W ferworze emocji łatwo zapomnieć o rzeczach najważniejszych, czyli dostępie do bieżącej wody. Konieczne będzie zatem wykonanie przyłącza wodociągowego.

Co to jest przyłącze wodociągowe? Wydawać by się mogło, że definicja przyłącza wodociągowego jest prosta i klarowna. Znaleźć ją można w w art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Widnieje tam zapis zgodnie, z którym przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu, który łączy sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy. Posiada ono także zawór znajdujący się za wodomierzem głównym. Brzmi dość jasno, skąd zatem wątpliwości dotyczące tej definicji? Odnoszą się one w głównej mierze do opłat za wykonanie przyłącza.

W przypadku, gdy cały odcinek od sieci wodociągowej biegnie przez nieruchomość odbiorcy usługi, kwestia ta jest jasna. Problem powstaje jednak w sytuacji, gdy wodociąg biegnie także poza przyłączoną nieruchomość. Jak się okazuje, ma to miejsce bardzo często, gdyż wodociąg nierzadko prowadzony jest w pasie drogi. Kto zatem musi zapłacić za budowę tego odcinka? Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego w tej sprawie przyłącze kończy się na granicy przyłączanej nieruchomości. 

Do kogo należy przyłącze wodociągowe?

Za budowę, jak również utrzymanie różnego rodzaju urządzeń wodociągowych, odpowiada przedsiębiorstwo, które dostarcza wodę na dany teren. Do jego obowiązków należy jednocześnie utrzymanie sieci wodociągowej. Jeśli jednak chodzi o koszty podłączenia nieruchomości do sieci, to leżą one już po stronie właściciela posesji. To także on jest zobowiązany do konserwacji przyłącza wodociągowego, które znajduje się na jego działce. W praktyce oznacza to zatem, że ma on obowiązek dokonywania napraw, które pozwolą usunąć ewentualne usterki.

Nie chcesz brać na siebie takiej odpowiedzialności? Możesz z niej zrezygnować. Wystarczy, że podpiszesz umowę cywilnoprawną ze spółką wodociągową. Powinien znaleźć się w niej zapis dotyczący konserwacji przyłącza, które to leży w gestii spółki. Za taką usługą oczywiście musisz zapłacić. W zamian otrzymasz jednak znaczny komfort.

Takie przyłącze jest konieczne, jeśli interesują nas domy modułowe całoroczne pod klucz!

Przyłącze wodociągowe - czy jego budowa jest obowiązkowa?

Zastanawiasz się, czy budowa przyłącza wodociągowego należy do Twoich obowiązków? Musisz wiedzieć, że nie ma wyraźnego przepisu, który narzuca na inwestorów konieczność podłączenia się do sieci wodociągowej. Niemniej istnieje taki obowiązek w stosunku do sieci kanalizacyjnej. Jeśli jednak Twoja nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków, która spełnia wszystkie wymagania określone przepisami, to wówczas i ten obowiązek Cię nie dotyczy. 

Przyłącze wodociągowe a przepisy budowlane

Proces wykonania przyłącza wodociągowego jest bardzo złożony, gdyż wymaga dopełnienia wielu formalności. Na początek czeka Cię jednak dobra informacja - budowa przyłącza wodociągowego nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Z pewnością pozwala to zaoszczędzić niemało czasu. Nadal jednak zachodzi konieczność dokonania zgłoszenia. Jak przebiega to w praktyce? Co na temat przyłącza wodociągowego mówi prawo budowlane?

Zgłoszenie budowy przyłącza wodociągowego

Zamierzasz zgłosić budowę przyłącza wodociągowego? W takim razie złóż stosowny wniosek właściwemu organowi. Najprawdopodobniej będzie to prezydent miasta bądź starosta. We wniosku musisz określić rodzaj, a także technologię budowy i zakres robót budowlanych, które zamierzasz wykonać.

Co jeszcze będzie potrzebne? Do zgłoszenia musisz dołączyć dodatkowe dokumenty. Pierwszy z nich to oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych, zaś drugi to projekt zagospodarowania działki z zaznaczoną lokalizacją projektowanego przyłącza wraz z opisem technicznym instalacji.

Warunki techniczne do budowy przyłącza wodociągowego

Teraz musisz udać się do lokalnego dostarczyciela wody, a dokładniej mówiąc, do biura obsługi klienta. Na miejscu złożysz wniosek o wydanie warunków technicznych przyłącza. Posłużą do tego stosowne druki. Uwzględnić w nich musisz zapotrzebowanie na wodę. Oszacowanie to może rodzić pewne trudności.

Skąd masz wiedzieć, ile wody będzie zużywać Twoja rodzina szczególnie gdy budujesz pierwszy dom? Nie przejmuj się - jeśli podasz informacje dotyczące rodzaju budynku oraz ilości zamieszkujących go osób, to powinno wystarczyć. Konieczne może być także wpisanie rodzajów odbiorników, które mają znaleźć się w domu.

Dotyczy to przede wszystkim wyboru między prysznicem z wanną. Na podstawie podanych informacji, to pracownicy firmy wodociągowej obliczą przyszłe zapotrzebowanie na wodę w Twoim gospodarstwie domowym. Problem masz zatem z głowy.

ofe-5847238-70010 w-70010

Nie przegap: Błędy popełniane w instalacji kanalizacyjnej

Wykonanie przyłącza wodociągowego - jakie formalności są wymagane?

Masz już warunki techniczne przyłącza? Pora zatem uzyskać mapę geodezyjną Twojej nieruchomości z naniesionymi elementami uzbrojenia poziomego, które znajdują się pod powierzchnią ziemi. Mapę otrzymasz w starostwie powiatowym. Dopiero kiedy będziesz w jej posiadaniu, możesz udać się wraz z warunkami technicznymi do osoby, która posiada uprawnienia w zakresie wykonywania projektów przyłączy.

Osoba ta powinna najpierw pojawić się na terenie inwestycji w celu ustalenia szczegółów. Niektóre firmy wodociągowe polecają do tych zadań konkretnych specjalistów, z którymi współpracują. Warto wiedzieć, że projekt przyłącza powinien zostać uwzględniony na mapie geodezyjnej. Taki dokument wykonawca przedstawia Zespołowi Uzgodnienia Dokumentacji Projektowej. Jeśli nie stwierdzi on żadnych kolizji, to wyda tzw uzgodnienie pozytywne. Zazwyczaj trwa to ok. tygodnia. 

Jaki jest kosztu budowy przyłącza wodociągowego?

Ile kosztuje przyłącze wodociągowe? Ostateczny koszt budowy przyłącza wodociągowego zależy od wielu czynników, dlatego stawka nie jest jednakowa w każdym przypadku. Na uwadze musisz mieć kilka etapów. Najwięcej zapłacisz za wykonanie projektu przyłączy. Cena wynosi nawet do 1000 złotych.

Konieczne będzie także uiszczenie opłaty za wykonanie przyłącza, stawka przeliczana jest na metry i wynosi od 200 do 400 złotych za metr przyłącza. Jak zatem możesz zauważyć, im dłuższe przyłącze wodociągowe, tym jego cena będzie wyższa. Pamiętaj także o koszcie inwentaryzacji geodezyjnej, który wynosi ok. 300/400 zł. Dochodzą do tego inne drobne opłaty. Całość powinna zamknąć się w 3,5-4 tys. złotych.

Sprawdź koniecznie: Co wchodzi w skład prac geodezyjnych na budowie?

Kto ponosi koszty instalacji przyłącza wodociągowego?

Kto płaci za przyłącze wodociągowe? Już wyżej pojawiła się ta informacja, ale mogłeś ją przeoczyć. Koszty instalacji przyłącza wodociągowego są po Twojej stronie. Jako inwestor musisz zapłacić za wykonanie instalacji. Do Twoich obowiązków należy także konserwacja przyłącza i likwidacja ewentualnych usterek. Koszty te musisz mieć zatem na względzie podczas budowy domu. 

Zwrot kosztów za przyłącze wodociągowe - co warto wiedzieć?

Może się zdarzyć, że po Twojej stronie będzie obowiązek zbudowania od podstaw całej sieci wodociągowej wraz z przyłączem. Ma to miejsce zazwyczaj w przypadku, gdy budowa domu odbywa się na terenie oddalonym od miasta, gdzie sieć wodociągowa jest słabo rozwinięta.

Czy musisz zatem ponosić koszt całej tej inwestycji? Jak się okazuje, niekoniecznie. Możesz wystąpić o zwrot kosztów za przyłącze wodociągowe. W praktyce zapłacisz jedynie za budowę przyłączy, inne koszty mogą zostać przerzucone na gminę. W tym celu musisz złożyć stosowny wniosek. 

Samodzielne wykonanie przyłącza wodociągowego - czy to możliwe?

Czy można samemu wykonać przyłącze wodociągowe? Jeśli nie chcesz korzystać z usług firmy zewnętrznej, możesz sam zająć się budową przyłącza. Na względzie musisz mieć jednak fakt, że nawiertka powinna zostać wykonana przez firmę wodociągową.

Wbrew pozorom, budowa przyłącza nie należy do prostych zadań i wymaga odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności. Jeśli zatem nie jesteś pewien, jak zrobić przyłącze wodociągowe i masz zamiar dopiero edukować się w tej kwestii, to może jednak lepiej odpuścić samodzielne prace.

Jak wykonać przyłącze wodociągowe zgodnie z prawem?

Większość formalności już za Tobą? Pora zatem na znalezienie wykonawcy przyłącza wodociągowego. Najlepiej zapytać sąsiadów, czy nie posiadają kontaktu do sprawdzonej osoby. Wówczas zyskasz pewność, że działa ona na pobliskim terenie. Kiedy już wybierzesz się na rozmowę z wykonawcą, musisz zabrać ze sobą zgromadzoną dokumentację.

To na jej podstawie wykona on przyłącze. Do jego obowiązków należy wybudowanie przyłącza od wodociągu do domu, co oznacza, że nie ma prawa wykonać prac, które wiąże się z bezpośrednim podłączeniem przyłącza do wodociągu. Tę czynność powinno bowiem wykonać przedsiębiorstwo wodociągowe.

Aby było to możliwe wykonawca powinien zlecić mu wykonanie podłączenia do przewodu wodociągowego. Jeśli to nastąpi, wykonawca zgłasza gotowość do przeprowadzenia odbioru technicznego. Zdarza się, że wiąże się to z badaniem czystości wody. Przyłącze wodociągowe i jego budowa krok po kroku nie jest zatem aż tak trudne, jednak wymaga realizacji wielu formalności. 

Materiały niezbędne do wykonania projektu przyłącza wodociągowego

Czego potrzebujesz do wykonania projektu przyłącza wodociągowego? Na pewno będzie to  mapa sytuacyjno-wysokościowa w skali 1:1000 (dopuszczalna jest także skala 1:500). Jeśli wraz z budową przyłącza odbywa się także budowa nowego rurociągu, to niezbędna okaże się jednocześnie aktualizacja mapy zasadniczej.

Wykonanie projektu przyłącza wodociągowego nie jest możliwe bez zebrania danych, które odnosić będą się do istniejącego uzbrojenia podziemnego. Jeśli ono nie występuje to zachodzi obowiązek jego zaprojektowania. Podczas tworzenia projektu, trzeba pamiętać, że elementy sieci kanalizacyjnej, jak i elektroenergetycznej czy ciepłowniczej, także zaliczane są do elementów uzbrojenia działki.

Kiedy możesz rozpocząć przygotowywanie projektu? Dopiero w momencie, gdy uzyskasz informacje od Zakładu Wodociągów i Kanalizacji o  warunkach technicznych przyłączenia budynku do sieci wodociągowej.

Warto wiedzieć: Jak uzdatnić wodę w swoim domu?

Jak długie może być przyłącze wodociągowe?

W przepisach prawa budowlanego można znaleźć informacje zgodnie, z którą “Przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne powinny przebiegać, w trasach możliwie najkrótszych i najprostszych (bez zbędnych załamań) oraz prostopadłych do linii rozgraniczających ulice”. Co więcej, zaleca się, aby ich maksymalna długość nie przekraczała 20 metrów. W sytuacjach szczególnych możliwe jest wykonanie dłuższego przyłącza.

Jak wygląda proces odbioru przyłącza wodociągowego?

Prace związane z budową przyłącza wodociągowego zostały zakończone? Ten fakt musi zostać zgłoszony do Wodociągów. W ciągu kilku dni na Twojej posesji powinien pojawić się inspektor techniczny, który dokona odbioru powykonawczego. W jego trakcie sprawdzi on, czy przyłącze zostało wykonane zgodnie z projektem. Na podstawie oględzin spisze następnie protokół odbioru końcowego. Protokół musi zostać podpisany nie tylko przez inspektora technicznego, ale i przez wykonawcę przyłącza oraz samego inwestora.

Jeśli inspektor dostrzeże pewne nieprawidłowości, to powinien uwzględnić je w protokole. Także te które mogą dotyczyć bezpieczeństwa na budowie. W protokole zawiera także zobowiązanie wykonawcy do dokonania ewentualnych napraw gwarancyjnych. Kiedy odbiór można uznać za zakończony, masz prawno zasypać wykop z instalacją. Pamiętaj jednocześnie, że przyłącze podlega obowiązkowi inwentaryzacji przez geodetę. Wyniki pomiarów muszą zostać zgłoszone do Państwowego Zasobu Geodezyjnego.

Kiedy inspektor techniczny zgłosi wykonanie przyłącza, przyjdzie pora na zamontowanie wodomierza. Koszt montażu ponosi w tym przypadku dystrybutor. W tym samym czasie możesz także zawrzeć umowę z wodociągami.

Proces wykonania przyłącza wodociągowego nie należy do krótkich. Ponadto, pociąga za sobą dodatkowe koszty liczone przeważnie w tysiącach złotych. A to dopiero etap budowy przyłącza wodociągowego. W domu potrzebujesz przecież nie tylko dostępu do wody, ale i chociażby energii. Jak możesz się zatem przekonać, budowa domu pochłania mnóstwo czasu, który będziesz musiał poświęcić na formalności i wizyty w urzędach. Warto być na nie odpowiednio przygotowanym.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij