Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Opłata adiacencka - co to jest i czy opłata adiacencka jest obowiązkowa?

Opłata adiacencka

Jesteś właścicielem nieruchomości? Powinieneś się zatem zapoznać z pojęciem opłaty adiacenckiej. Ta forma podatku od wartości nieruchomości jest coraz częściej naliczana przez gminę. Co więcej, brak jej uiszczenia może doprowadzić do zajęcia komorniczego. Na czym dokładnie polega? Czy opłata adiacencka dotyczy każdego właściciela nieruchomości?

Sprawdziłeś plany zagospodarowania przestrzennego, wybrałeś projekt domu i przystąpiłeś do budowy domu z nadzieją, że w przyszłości nie będziesz musiał już ponosić żadnych dodatkowych opłat? Jak się okazuje, możesz się niemiło rozczarować. Jeśli wartość Twojej nieruchomości wzrośnie poprzez inwestycje dokonywane w jej pobliżu, to może zostać nałożony na Ciebie kolejny podatek. 

Opłata adiacencka - co to takiego?

W 2019 roku zaszły pewne zmiany dotyczące opłaty adiacenckiej. Od tego czasu jest ona tzw. opłatą przekształceniową. Ponadto, dotyczy zarówno właścicieli nieruchomości, jak również uzytkowników wieczystych. Zastanawiasz się zapewne, co to jest opłata adiacencka? To koszt, na który musisz się przygotować, jeśli wzrośnie wartość Twojej nieruchomości z uwagi na jeden z trzech czynników:

  • podział nieruchomości,
  • scalenie i podział nieruchomości,
  • budowę urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, środków unijnych, jednostek samorządu terytorialnego bądź źródeł zagranicznych.

Kto i kiedy ustala nałożenie opłaty adiacenckiej?

Nałożenie opłaty adiacenckiej ustala prezydent miasta bądź odpowiednio burmistrz lub wójt. Ma to miejsce, gdy powstają warunki do podłączenia nieruchomości do urządzeń infrastruktury technicznej. Jej uiszczenie będzie także konieczne, gdy możliwe stanie się korzystanie z wybudowanej drogi.

Warto mieć na względzie, że prezydent miasta (burmistrz lub wójt) ma aż 3 lata na wydanie decyzji o ustaleniu opłaty od momentu stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do urządzeń infrastruktury. Wysokość opłaty opiera się na ustaleniach, które znajdują się w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

Sprawdź też: Zmiany w prawie budowlanym w 2020. Sprawdź co się zmieniło

W jakich przypadkach naliczana jest opłata adiacencka?

Wiesz już, że opłata adiacencka może zostać naliczona w przynajmniej kilku okolicznościach. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej. 

Opłata adiacencka z tytułu podziału nieruchomości

Jeśli nastąpi geodezyjny podział nieruchomości, to wówczas może zostać naliczona opłata adiacencka z tytułu podziału. Nie będzie tak jednak w każdym przypadku, a jedynie wtedy, gdy wzrośnie wartość nieruchomości. Prawo przewiduje także opłatę adiacencką z tytułu podziału nieruchomości rolnej.

Opłata adiacencka z tytułu wzrostu wartości nieruchomości

Opłata adiacencka jest również naliczana z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, o ile wzrost ten nastąpił w wyniku podziału nieruchomości bądź jej podziału, a następnie scalenia. Najpierw jednak musi dojść do ostatecznej decyzji zatwierdzającej podział.

Opłata adiacencka a zmiana właściciela

Zmiana właściciela może przełożyć się na brak konieczności uiszczania opłaty adiacenckiej. Ma to miejsce w przypadku śmierci właściciela nieruchomości. Jego spadkobiercy nie muszą regulować tej opłaty. Zupełnie inaczej wygląda to w sytuacji, gdy właściciel zbywa nieruchomość. Wówczas opłatę adiacencką opłaca ta osoba, która zyskuje z tego tytułu korzyść.

Podział działki a opłata adiacencka

Nie zawsze podział działki będzie oznaczał nałożenie opłaty adiacenckiej. Wiele zależy od wartości działki przed podziałem, jak również po nim. Warto jednocześnie wiedzieć, że opłata adiacencka za podział działki nie jest naliczana przy podziale nieruchomości dokonywanym niezależnie od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Opłata adiacencka a sprzedaż nieruchomości

Czy fakt sprzedaży nieruchomości oznacza, że nowy właściciel musi uiścić opłatę adiacencką? Niekoniecznie. Obowiązek ten ciąży na osobie, która była właścicielem nieruchomości w dniu, w którym decyzja organu gminy, zatwierdzająca projekt podziału tej nieruchomości, stała się ostateczna. 

Czy opłata adiacencka jest obowiązkowa?

Opłata adiacencka ma charakter obligatoryjny. Oznacza to, że nie ma możliwości otrzymania zwolnienia z obowiązku jej opłacenia, nawet jeśli właściciel nieruchomości bądź działki nie zamierza korzystać z wybudowanej infrastruktury. Ma on jednak prawo wystąpić z wnioskiem o rozłożenie płatności na raty.

Warto wiedzieć: Kosztorys budowy domu - sprawdź ile kosztuje budowa domu w 2020

Kto jest zobowiązany do poniesienia opłaty adiacenckiej?

Opłata adiacencka z pewnością budzi wiele kontrowersji. W praktyce dochodzi bowiem do sytuacji, w której właściciel nieruchomości musi zapłacić dodatkowy podatek przez fakt zajścia pewnych zmian, które wpłynęły na zwiększenie wartości jego nieruchomości, np. wybudowania nowej drogi.

Co więcej, decyzja o jej wybudowaniu może zostać wydana przez gminę, także właściciel nieruchomości nie ma na nią żadnego wpływu. Nawet jeśli nie zamierza z tej drogi korzystać, to i tak opłata zostanie na niego nałożona.

Kto może być zwolniony z uiszczania opłaty adiacenckiej?

Organ wykonawczy gminy posiada możliwość zastosowania ulg w spłacie należności, a nawet umorzenia opłaty adiacenckiej w części lub w całości. Zwolnienie dotyczy m.in. spadkobierców właściciela nieruchomości, na którego została nałożona opłata adiacencka

Ile wynosi opłata adiacencka nieruchomości?

Wysokość opłaty adiacenckiej zależy od kilku czynników. Każdorazowo ustalana jest ona przez radę gminy w drodze uchwały. Co istotne, nie może ona przekroczyć stawek, które uwzględnia ustawa o gospodarce nieruchomościami. Stawki te ustalone są jako maksymalne progi. Wynoszą odpowiednio:

  • 30% różnicy wartości nieruchomości pod warunkiem, że opłata zostanie naliczona w wyniku wzrostu jej wartości na skutek jej podziału;
  • 50% wzrostu wartości nieruchomości, który nastąpił w wyniku scalenia i podziału;
  • 50% różnicy między wartością przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością nieruchomości po ich wybudowaniu.

To, ile wynosi opłata adiacencka zależy zatem od sytuacji, która miała wpływ na wzrost wartości nieruchomości. O jakich kwotach opłaty adiacenckiej może być mowa? Zazwyczaj jest to ok. kilku tysięcy złotych.

W jakim terminie należy dokonać opłaty adiacenckiej?

Ile czasu ma właściciel nieruchomości, aby dokonać opłaty adiacenckiej? Obowiązek jej wniesienia powstaje po upływie 14 dni od dnia, w którym decyzja o ustaleniu opłaty stała się ostateczna.

Termin, jak również sposób wniesienia opłaty ustala prezydent miasta, burmistrz lub wójt. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość rozłożenia tej opłaty na roczne raty przez maksymalny okres 10 lat.

Dowiedz się więcej: Podatek od nieruchomości 2020 - ile wynosi i kiedy trzeba go zapłacić?

Brak uiszczenia opłaty adiacenckiej a konsekwencje prawne

Co się stanie jeśli właściciel nieruchomości nie uiści opłaty adiacenckiej? Wówczas musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi, które sprowadzają się do uruchomienia procesu windykacyjnego. W ostateczności może dojść do zajęcia majątku przez komornika, np. części wynagrodzenia.

Kiedy opłata adiacencka ulega przedawnieniu?

Prezydent miasta ma 3 lata od dnia w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna, aby nałożyć opłatę adiacencką. Jeśli nie zrobi tego w tym terminie, to opłata adiacencka ulega przedawnieniu, co oznacza, że właściciel nieruchomości nie będzie musiał jej ponieść.

Opłata adiacencka - czy można się od niej odwołać?

Istnieje możliwość odwołania się od opłaty adiacenckiej. Jej podstawę stanowi operat szacunkowy. Odwołanie można zatem złożyć, gdy właściciel nie zgadza się z wyceną nieruchomości. Na złożenie odwołania właściciel nieruchomości ma zaledwie 2 tygodnie od momentu otrzymania decyzji o nałożeniu opłaty adiacenckiej.

Rozłożenie opłaty adiacenckiej na raty - jak wnioskować?

Każdy na kogo został nałożony obowiązek opłaty adiacenckiej, ma prawo rozłożyć ją na raty. Dzieje się to wyłącznie na wniosek właściciela nieruchomości. Na uwadze należy mieć jednocześnie, że wniosek o rozłożenie płatności na raty trzeba złożyć jeszcze przed wydaniem decyzji w stosownym urzędzie gminy. Wniosek musi przy tym uwzględniać ilość rat.

Opłata adiacencka - czy można jej uniknąć?

Jak uniknąć opłaty adiacenckiej? Może się to okazać bardzo trudne, a w większości przypadków niemożliwe. Właściciel nieruchomości może się odwołać i próbować udowodnić, że szacunki dotyczące wartości nieruchomości są nieaktualne bądź niezgodne ze stanem faktycznym. Jeśli będzie miał rację, to wówczas uniknie opłaty adiacenckiej.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

REKLAMA
Zamknij