Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak działa i jakie są rodzaje przydomowych oczyszczalni?

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to ekologiczna alternatywa dla szamba. Niskie koszty eksploatacji, duży wybór systemów oraz bezobsługowa praca sprawiają, że jest to rozwiązanie idealne na miarę nowoczesnego budownictwa. Sprawdź, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków i jaki rodzaj wybrać do własnego domu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – co warto o niej wiedzieć?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rzadziej stosowana alternatywa do tak popularnego w Polsce szamba. Wyróżnia się dużym bezpieczeństwem, wygodą i niskim kosztem eksploatacji, a dodatkowo jest niezwykle ekologiczna, ponieważ znajdujące się w niej zanieczyszczenia naturalnie rozkładają się do postaci prostych związków nieszkodliwych dla środowiska.

Oczyszczalnia ścieków przydomowa idealnie sprawdzi się w przypadku projektów domów z dużymi działkami, ponieważ zajmuje sporo miejsca, a dodatkowo musi spełniać wszystkie wymogi prawne dotyczące zachowania odległości do granicy działki czy okien pomieszczeń użytkowych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – rodzaje

Przydomowe oczyszczalnie ścieków w zależności od rodzaju gleby, w których zostaną zainstalowane, oraz położenia wód gruntowych, mogą się od siebie różnić. Aktualnie wyróżniamy trzy warianty, które pracują w cyklach tlenowych (proces zachodzi przy użyciu tlenu) i beztlenowych (analogicznie: bez dostępu do powietrza). Udział tlenu lub jego brak ma bezpośredni wpływ na rodzaj bakterii, biorących udział w oczyszczaniu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków rodzaje:

 • drenażowa,
 • biologiczna,
 • roślinna.

Jednym z popularniejszych rozwiązań jest przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym oraz z filtrem piaskowym lub żwirowym. Ten rodzaj oczyszczalni świetnie sprawdzi się w domach, w których mieszka kilka rodzin, na małych polach namiotowych czy campingowych. Oczyszczalnie drenażowe są jednymi z najprostszych i najtańszych rozwiązań, które dodatkowo wyróżniają się stosunkowo niską awaryjnością.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków biologiczna wybierana jest najczęściej wtedy, gdy metraż działki jest niewystarczający, by móc zmieścić na niej oczyszczalnię drenażową. Na rynku funkcjonują trzy typy oczyszczalni biologicznych: z osadem czynnym, ze złożem biologicznym oraz hybrydowe, które łączą te dwa typy rozwiązań. Ten rodzaj oczyszczalni idealnie sprawdzi się na każdym gruncie oraz przy każdym poziomie wód gruntowych, chociaż ma jedną wadę — jest niestety dość drogi.

Przydomowa oczyszczalnia roślinna zwana też ekologiczną jest zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem. Do oczyszczania wykorzystuje się naturalne procesy, które zachodzą w przyrodzie za pomocą mikroorganizmów żyjących w glebie. Ten typ domowej oczyszczalni świetnie sprawdzi się w przypadku projektów domów jednorodzinnych, gospodarstw agroturystycznych, czy zakładów produkcyjnych, położonych na gliniastych terenach.

Sprawdź także najnowsze projekty domów energooszczędnych

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? To pytanie warto zadać sobie jeszcze przed wyborem konkretnego rozwiązania, ponieważ każdy z wyżej wymienionych, funkcjonuje w inny sposób.

To, co je łączy to fakt, że na początku zawsze odbywa się etap beztlenowego oczyszczania, a następnie przy użyciu tlenu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – schemat:

Etap I

W osadniku glinianym przy pomocy bakterii beztlenowych dochodzi do różnych procesów biochemicznych w tym do fermentacji. Dzięki temu możemy uzyskać proste związki rozpuszczalne w wodzie oraz nierozpuszczalne sole mineralne. W ciągu kilku następnych dni (z reguły dwóch lub trzech), dochodzi do przefiltrowania przez kosz filtracyjny płynnej części ścieków, dzięki czemu oczyszcza się je w 65%.

Etap II

Na drugim etapie ścieki poddawane są dalszym procesom oczyszczającym, tym razem już w warunkach tlenowych. W ich wyniku da się zneutralizować oraz rozłożyć pozostałe toksyczne dla środowiska substancje nawet do 95%.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a przepisy prawne

Przydomowa oczyszczalnia ścieków przepisy prawne — zanim podejmiesz decyzję, który rodzaj oczyszczalni wybrać, powinieneś zapoznać się z przepisami prawnymi, które regulują, gdzie może się znajdować przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków przepisy - prawo określa, że budowa przydomowej oczyszczalni, która będzie miała wydajność mniejszą niż 7,5 metra kwadratowego na dobę, nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia chęci jej wykonania w starostwie powiatowym.

Po dwudziestu jeden dniach od zgłoszenia możesz przystąpić do jej realizacji. Jeśli nie podejmiesz się zdania w ciągu dwóch lat, konieczne będzie ponowne zgłoszenie do urzędu.

Przeczytaj także: Pozwolenie wodnoprawne - kto je wydaje i co warto wiedzieć o prawie wodnym?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwolenie — co musisz zawierać zgłoszenie, które wymaga przydomowa oczyszczalnia ścieków? Pozwolenie otrzymasz, jeśli dołączysz komplet niezbędnej dokumentacji. Powinien on zawierać szkice oraz rysunki oczyszczalni, mapkę z dokładnym miejscem, w którym będzie się ona znajdować oraz odpis dokumentu, który potwierdzi, że jesteś właścicielem działki.

Przepisy prawne wymagają również, aby proces budowy został zakończony inwentaryzacją podwykonawczą. Po ukończeniu prac także musisz zgłosić się do urzędu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków warunki — niestety zgodnie z prawem nie w każdym miejscu możesz postawić przydomową oczyszczalnię ścieków. Nie można tego robić między innymi na terenach okresowo zalewanych wodą.

Zanim więc zdecydujesz się na inwestycję w oczyszczalnię, sprawdź w gminie lub na Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, czy da się to zrobić we wskazanym przez Ciebie miejscu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jaką wybrać?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, jaką wybrać? Decydując się na instalację przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wybrać tą, która nie tylko będzie stosunkowo tania, ale przede wszystkim odpowiednio dopasowana do rodzaju gleby i terenu, na którym stoi Twój dom. Następnie spójrz na liczbę domowników oraz wymagania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, ponieważ w dużej mierze od niego zależy, na jaki rodzaj oczyszczalni możesz sobie pozwolić.

Największą popularnością cieszy się oczyszczalnia drenażowa, która na tle innych wyróżnia się zdecydowanie najmniejszymi kosztami. Jest jednak bardzo wymagająca, jeśli chodzi o rodzaj terenu, dlatego często ustępuje miejsca oczyszczalni biologicznej. Ta, chociaż jest trochę droższa, nadaje się do każdego typu gruntu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków projekt

Kupując projekt domu, warto dodatkowo zamówić projekt oczyszczalni, który zostanie dopasowany do potrzeb Twojej rodziny.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a szambo ekologiczne – różnice

Przydomowa oczyszczalnia ścieków uchodzi za alternatywę do tradycyjnego szamba, który jeszcze do niedawna nie miał za dużo wspólnego z ekologią. Aktualnie często zastępuje się go ekologicznymi szambami, które mogą stanowić poważną konkurencję dla przydomowych oczyszczalni ścieków. Jakie rozwiązanie wybrać, jeśli nie masz możliwości podciągnięcia kanalizacji? Sprawdziliśmy, na czym polegają rozbieżności.

Szambo ekologiczne a przydomowa oczyszczalnia ścieków – różnice:

Mówi się, że szambo ekologiczne to rozwiązanie, które znajduje się pomiędzy tradycyjnym szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków. Dlaczego? Podobnie jak oczyszczalnia, szambo składa się glinianego osadnika i układu drenażu. Jednak procesy tlenowe i beztlenowe odbywają się w oddzielnych sekcjach, a nie w jednym pojemniku jak ma to miejsce w przypadku przydomowej oczyszczalni.

Co więcej, chociaż szambo jest bezpieczne dla środowiska i nie wymaga większej obsługi, do poprawnego działania potrzebuje tzw. czynnika ludzkiego. Raz na dwa tygodnie, właściciel szamba powinien wrzucać do muszli klozetowej specjalną tabletkę (która zawiera bakterie), a co dwa lata czyścić filtr.

Ekologiczne szambo jest też zdecydowanie tańszym rozwiązaniem i świetnie sprawdzi się na terenach, gdzie planowane są długie przerwy w dopływie ścieków np. w projektach domków letniskowych czy działek rekreacyjnych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jakie powinny być odległości?

Zgodnie z prawem, przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna znajdować się w określonej odległości od infrastruktury przydomowej. Dokładną lokalizację określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU Nr 75/02 r., poz. 690).

Jeżeli mówimy o przydomowej oczyszczalni ścieków, odległości, które powinny zostać zachowane to: 

 • od studni wody pitnej – minimum 15 metrów,
 • od granicy działki – minimum 2 metry,
 • od drzew – minimum 3 metry,
 • od kabli energetycznych – minimum 0,8 metra.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków wymiary – przy małej działce nie bez znaczenia pozostaje też wielkość samej oczyszczalni. Chcąc zachować wymagane odległości, warto pomyśleć o oczyszczalni, która zintegrowana jest w jeden korpus, co bez wątpienia zmniejszy jej gabaryty.

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

W kwestii przydomowej oczyszczalni ścieków – cena z montażem powinna być znana każdemu inwestorowi. Koszt uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju oczyszczalni, ilości domowników oraz cen lokalnych firm, które zajmują się instalacją oczyszczalni.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków koszt:

 • projekt — od 300 do 800 zł,
 • oczyszczalnia z drenażem rozsączającym — od 6 000 do 8 500 złotych
 • oczyszczalnia hydrobotaniczna – od 12 000 do 18 000 złotych
 • złoże biologiczne – od 6 500 do 22 000 złotych
 • osad czynny – od 11 000 do 18 600 złotych
 • koszt usuwania osadów z osadnika gnilnego – około 120 zł na rok
 • koszt preparatów antybakteryjnych – około 60 zł na rok.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: cena — do powyższych kosztów należy doliczyć cenę samego montażu. Te są bardzo podobne niezależnie od tego, który rodzaj oczyszczalni wybierzesz. Chociaż ceny mogą wydawać się niezwykle wysokie, warto pomyśleć o dofinansowaniu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: dofinansowanie — w niektórych województwach prowadzone są programy, dzięki którym właściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się wziąć kredyt na założenie przydomowej oczyszczalni, będą mogli uzyskać częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Dofinansowanie najczęściej obejmuje koszty kwalifikowane, do których zalicza się, chociażby: przygotowanie terenu, zakup i montaż urządzeń, czy rozruch instalacji. Istnieje również możliwość pozyskania funduszy z kilku źródeł, dzięki czemu odejście od tradycyjnego szamba może stać się dla Ciebie praktycznie bezkosztowe.

Zapoznaj się: Przydomowa elektrownia wiatrowa - jak działa i ile kosztuje?

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jeśli chcesz, aby Twoja przydomowa oczyszczalnia działała w prawidłowy sposób, powinieneś zadbać o stosowną konserwację. Przede wszystkim warto regularnie stosować specjalne biopreparaty, zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia. Dodatkowo pamiętaj o jej okresowym oczyszczaniu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków — jak często opróżniać?

Zdecydowanie wystarczające będzie oczyszczanie raz na kilka miesięcy (minimum 6, maksimum 12).

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z montażem — to dobre rozwiązanie?

Jeśli nie znasz się na tym, jak zbudować przydomową oczyszczalnię, dobrym wyjściem może być zlecenie kompleksowego montażu profesjonalnej firmie. Dzięki temu zyskasz pewność, że konstrukcja zostanie położona odpowiednio, a Ty nie będziesz narzekał na problematyczne wycieki ścieków lub przepełnienie oczyszczalni.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków — montaż samodzielny:

Jeśli lubisz majsterkować, możesz spróbować samodzielnie zamontować oczyszczalnię. W takiej sytuacji warto odpowiednio rozplanować sobie prace i podzielić ją na kilka części takich jak: przygotowanie wykopu, wypoziomowanie zbiornika, położenie drenażu czy montaż instalacji.

Ostatni etap, czyli rozruch oczyszczalni powinien być przeprowadzony przez specjalistę, który ma odpowiednie uprawnienia.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków — czy warto? Wady i zalety

Przydomowa oczyszczalnia ścieków pomimo niemałych cen cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czy warto w nią zainteresować? Sprawdziliśmy, co na ich temat sądzą sami użytkownicy, czyli właściciele małych i dużych domów.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków — opinie:

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to niskie koszty utrzymania. Dzięki poprawnej instalacji można ponownie wykorzystać oczyszczone ścieki, co sprawia, że jest to rozwiązanie w 100% ekologiczne. Co więcej, nie trzeba starać się o specjalne pozwolenia, a samą budowę można zacząć po zgłoszeniu tego faktu do starostwa.

Dla wielu osób wadą oczyszczalni ścieków może być wysoka cena. Istnieją jednak liczne dofinansowania, z których można skorzystać, a zainwestowane środki zwracają się już po niedługim czasie. Jednym mankamentem tego rozwiązania jest fakt, że zupełnie nie nadaje się na działkę o małej powierzchni.

Zalety przydomowej oczyszczalni

Wady przydomowej oczyszczalni

 • niskie koszty utrzymania
 • możliwość zbudowania na zgłoszenie
 • szansa na dofinansowanie
 • możliwość ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków
 • ekologiczne rozwiązanie
 • koszt budowy wyższy niż budowy szamba
 • do niektórych rodzajów potrzebny większy metraż działki oraz odpowiedni typ gleby

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 100m2?
Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 100m2?
Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Regulator ciśnienia wody
22 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Regulator ciśnienia wody – jak wybrać i kiedy warto go zastosować? Sprawdź!

Wahania ciśnienia wody w znaczący sposób obniżają komfort korzystania z urząd...

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Spoglądając na ośnieżone dachy domów, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działają panele fotowoltaiczne w czasie zimy?...

Instalacje
Igłofiltry
24 września 2021 r. Diana Sulyma

Igłofiltry – ️jakie jest zastosowanie igłofiltrów?

Igłofiltry to elementy instalacji odwadniającej, które stosuje się do obniżenia wód gruntowych. Ich montaż jest konieczny...

Instalacje
Zasobnik CWU
15 września 2021 r. Daria Rek

Zasobnik C.W.U – jaki wybrać zasobnik ciepłej wody użytkowej?

Zasobniki C.W.U. używane są do przechowywania ciepłej wody użytkowej. Na rynk...

Instalacje
Regulator ciśnienia wody
22 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Regulator ciśnienia wody – jak wybrać i kiedy warto go zastosować? Sprawdź!

Wahania ciśnienia wody w znaczący sposób obniżają komfort korzystania z urząd...

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Spoglądając na ośnieżone dachy domów, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działają panele fotowoltaiczne w czasie zimy?...

Instalacje
Igłofiltry
24 września 2021 r. Diana Sulyma

Igłofiltry – ️jakie jest zastosowanie igłofiltrów?

Igłofiltry to elementy instalacji odwadniającej, które stosuje się do obniżenia wód gruntowych. Ich montaż jest konieczny...

Instalacje
Zasobnik CWU
15 września 2021 r. Daria Rek

Zasobnik C.W.U – jaki wybrać zasobnik ciepłej wody użytkowej?

Zasobniki C.W.U. używane są do przechowywania ciepłej wody użytkowej. Na rynk...