Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Kup projekt z rabatem i odbierz prezent 🎁

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zamów

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – ile kosztuje i gdzie należy ją zlokalizować?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to ekologiczna alternatywa dla szamba. Niskie koszty eksploatacji, duży wybór systemów oraz bezobsługowa praca sprawiają, że jest to rozwiązanie idealne na miarę nowoczesnego budownictwa. Sprawdź, czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków i jaki rodzaj wybrać do własnego domu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – co warto o niej wiedzieć?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rzadziej stosowana alternatywa do tak popularnego w Polsce szamba. Wyróżnia się dużym bezpieczeństwem, wygodą i niskim kosztem eksploatacji, a dodatkowo jest niezwykle ekologiczna, ponieważ znajdujące się w niej zanieczyszczenia naturalnie rozkładają się do postaci prostych związków nieszkodliwych dla środowiska.

Oczyszczalnia ścieków przydomowa idealnie sprawdzi się w przypadku projektów domów z dużymi działkami, ponieważ zajmuje sporo miejsca, a dodatkowo musi spełniać wszystkie wymogi prawne dotyczące zachowania odległości do granicy działki czy okien pomieszczeń użytkowych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – rodzaje

Przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą się od siebie różnić w zależności od rodzaju gleby, w których zostaną zainstalowane oraz położenia wód gruntowych. Aktualnie wyróżniamy trzy warianty, które pracują w cyklach tlenowych (proces zachodzi przy użyciu tlenu) i beztlenowych (analogicznie: bez dostępu do powietrza). Udział tlenu lub jego brak ma bezpośredni wpływ na rodzaj bakterii, biorących udział w oczyszczaniu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – rodzaje:

 • drenażowa;
 • biologiczna;
 • roślinna.

Jednym z popularniejszych rozwiązań jest przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym oraz z filtrem piaskowym lub żwirowym. Ten typ świetnie sprawdzi się w domach, w których mieszka kilka rodzin, na małych polach namiotowych czy campingowych. Oczyszczalnie drenażowe są jednymi z najprostszych i najtańszych rozwiązań, które dodatkowo wyróżniają się stosunkowo niską awaryjnością.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków biologiczna wybierana jest najczęściej wtedy, gdy metraż działki jest niewystarczający, by móc zmieścić na niej oczyszczalnię drenażową.

Na rynku funkcjonują trzy typy oczyszczalni biologicznych: z osadem czynnym, ze złożem biologicznym oraz hybrydowe, które łączą te dwa typy rozwiązań. Ten rodzaj oczyszczalni idealnie sprawdzi się na każdym gruncie oraz przy każdym poziomie wód gruntowych, chociaż ma jedną wadę — jest niestety dość drogi.

Przydomowa oczyszczalnia roślinna zwana też ekologiczną jest zdecydowanie najdroższym rozwiązaniem. Do oczyszczania wykorzystuje się naturalne procesy, które zachodzą w przyrodzie za pomocą mikroorganizmów żyjących w glebie. Ten typ domowej oczyszczalni świetnie sprawdzi się w przypadku projektów domów jednorodzinnych, gospodarstw agroturystycznych czy zakładów produkcyjnych położonych na gliniastych terenach.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? To pytanie warto sobie zadać jeszcze przed wybraniem konkretnego rozwiązania, gdyż każdy z wyżej wymienionych typów funkcjonuje w inny sposób. To, co je łączy, to fakt, że na początku zawsze odbywa się etap beztlenowego oczyszczania, a potem oczyszczanie przy użyciu tlenu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – schemat

Etap I

W osadniku glinianym z udziałem bakterii beztlenowych dochodzi do różnych procesów biochemicznych, w tym do fermentacji. Dzięki temu powstają proste związki rozpuszczalne w wodzie oraz nierozpuszczalne sole mineralne. W ciągu kilku dni (z reguły dwóch lub trzech) dochodzi do przefiltrowania płynnej części ścieków przez kosz filtracyjny, co oczyszcza je w 65%.

Etap II

W drugim etapie ścieki są poddawane dalszym procesom oczyszczającym, tym razem w warunkach tlenowych. W ich wyniku można zneutralizować i rozłożyć pozostałe substancje toksyczne dla środowiska nawet do 95%.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a przepisy prawne

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: przepisy prawne – to aspekt, który musisz wziąć pod uwagę, zanim podejmiesz decyzję, który rodzaj oczyszczalni wybrać. Regulacje określają między innymi, gdzie może znajdować się przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Prawo określa, że budowa przydomowej oczyszczalni o wydajności mniejszej niż 7,5 metra sześciennego na dobę nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia chęci jej wykonania w starostwie powiatowym. Jeśli natomiast przydomowa oczyszczalnia ścieków odprowadza mniej niż 5 metrów sześciennych na dobę, nie trzeba starać się o pozwolenie wodnoprawne.

Po 21 dniach od zgłoszenia możesz przystąpić do realizacji przedsięwzięcia. Jeśli jednak nie podejmiesz się zadania w ciągu 2 lat, konieczne będzie ponowne zgłoszenie do urzędu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – pozwolenie

Co musi zawierać zgłoszenie, którego wymaga przydomowa oczyszczalnia ścieków? Pozwolenie otrzymasz, jeśli dołączysz kompletną niezbędną dokumentację. Powinny się w niej znajdować szkice i rysunki oczyszczalni, mapka z dokładną lokalizacją oraz odpis dokumentu potwierdzającego, że jesteś właścicielem działki.

Przepisy prawne wymagają również, aby proces budowy został zakończony inwentaryzacją podwykonawczą. Po ukończeniu prac także musisz zgłosić się do urzędu.

Przeczytaj także: Pozwolenie wodnoprawne – kto je wydaje i co warto wiedzieć o prawie wodnym?

Niestety, zgodnie z prawem nie w każdym miejscu możesz postawić przydomową oczyszczalnię ścieków. Nie można tego robić między innymi na terenach okresowo zalewanych wodą. Zanim więc zdecydujesz się na inwestycję w oczyszczalnię, sprawdź w gminie lub w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, czy da się to zrobić we wskazanym przez ciebie miejscu.

Istnieje kilka powodów sprawiających, że coraz większa grupa osób przekonuje się do koncepcji, jaką jest przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków – wzór

Zgodnie z wcześniejszą informacją, stworzenie przydomowej oczyszczalni ścieków nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast konieczne jest zgłoszenie zamiaru przeprowadzenia tej inwestycji. Jak zalegalizować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Aby zgłosić budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, należy wypełnić w starostwie powiatowym urzędowy formularz i dołączyć pełną dokumentację. W skład zgłoszenia wchodzą:

 • wniosek;
 • mapa terenu przedstawiająca planowaną lokalizację przydomowej oczyszczalni ścieków;
 • certyfikat potwierdzający, że oczyszczalnia spełnia wymagane normy jakościowe.

Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o własności działki oraz dokumentację techniczną dostarczoną przez producenta. Jeśli planowany zrzut oczyszczonych ścieków miałby odbywać się poza działką – dzieje się tak choćby w przypadku wód gruntowych, rzeki czy rowów melioracyjnych – będziesz potrzebować także operatu wodnoprawnego wystawionego przez specjalistę wskazanego przez lokalny Wydział Ochrony Środowiska.

Jeśli w zgłoszeniu zabraknie jakiegoś dokumentu, zostaniesz zobligowany do jego uzupełnienia w określonym terminie. Niedotrzymanie wyznaczonej daty oznacza automatyczną decyzję odmowną. Przy kompletnej dokumentacji należy odczekać 30 dni.

Jeśli w tym czasie nie zostanie wydany sprzeciw, możesz przystąpić do działania bez obaw, że będzie to nielegalna przydomowa oczyszczalnia ścieków. Wystarczy, że w ciągu 14 dni powiadomisz starostwo o rozpoczęciu instalacji.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jakie powinny być odległości?

Zgodnie z prawem, przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna znajdować się w określonej odległości od infrastruktury przydomowej. Dokładną lokalizację określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75/02 r., poz. 690).

W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków odległości, które powinny zostać zachowane to: 

 • od studni wody pitnej – minimum 15 metrów;
 • od granicy działki – minimum 2 metry;
 • od drzew – minimum 3 metry;
 • od kabli energetycznych – minimum 0,8 metra.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jaką wybrać?

Być może zastanawiasz się, planując przydomową oczyszczalnię ścieków, jaką wybrać. Decydując się na taką instalację, warto sugerować się nie tylko atrakcyjną ceną, ale przede wszystkim odpowiednim dopasowaniem do rodzaju gleby i terenu, na którym stoi dom. Weź pod uwagę także liczbę domowników oraz wymagania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, gdyż to od niego w dużej mierze zależy, na jaki rodzaj oczyszczalni możesz sobie pozwolić.

Największą popularnością cieszy się oczyszczalnia drenażowa, która na tle innych wyróżnia się zdecydowanie najmniejszymi kosztami. Jest jednak bardzo wymagająca, jeśli chodzi o rodzaj terenu, dlatego często ustępuje miejsca oczyszczalni biologicznej. Ta, chociaż trochę droższa, nadaje się do każdego typu gruntu.

Kupując projekt domu, warto dodatkowo zamówić projekt oczyszczalni dopasowany do potrzeb rodziny.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a szambo ekologiczne – różnice

Przydomowa oczyszczalnia ścieków uchodzi za alternatywę dla tradycyjnego szamba, które jeszcze do niedawna nie miało za wiele wspólnego z ekologią. Współcześnie dość często zastępowane jest przez szamba ekologiczne stanowiące poważną konkurencję dla przydomowych oczyszczalni ścieków.

Jakie rozwiązanie wybrać, jeśli nie masz możliwości podciągnięcia kanalizacji? Sprawdziliśmy, na czym polegają rozbieżności.

Dowiedz się więcej: Szambo plastikowe – czym się kierować przy wyborze szamba plastikowego?

Szambo ekologiczne z przydomowa oczyszczalnia ścieków – różnice

Mówi się, że szambo ekologiczne to rozwiązanie pośrednie między tradycyjnym szambem a przydomową oczyszczalnią ścieków. Dlaczego? Podobnie jak oczyszczalnia, szambo składa się glinianego osadnika i układu drenażu. Procesy tlenowe i beztlenowe odbywają się jednak w oddzielnych sekcjach, a nie w jednym pojemniku, jak ma to miejsce w przypadku przydomowej oczyszczalni.

Co więcej, chociaż szambo jest bezpieczne dla środowiska i nie wymaga bieżącej obsługi, do poprawnego działania potrzebuje tzw. czynnika ludzkiego. Raz na dwa tygodnie właściciel szamba powinien wrzucać do muszli klozetowej specjalną tabletkę zawierającą bakterie, a co dwa lata czyścić filtr.

Ekologiczne szambo jest też zdecydowanie tańszym rozwiązaniem i świetnie sprawdzi się na terenach, gdzie planowane są długie przerwy w dopływie ścieków np. w projektach domków letniskowych czy działek rekreacyjnych.

Sprawdź także: Szambo betonowe – kiedy warto zdecydować się na budowę szamba betonowego?

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?

W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków cena z montażem jest uzależniona od kilku czynników, przede wszystkim od rodzaju oczyszczalni, liczby domowników oraz cennika wykonawcy. Najtańsze są wersje najmniej skomplikowane, niewymagające instalacji zaawansowanej technologii, czyli oczyszczalnie ścieków z drenażem.

Przy różnych wariantach przydomowej oczyszczalni ścieków cena z montażem prezentuje się następująco:

 • oczyszczalnia drenażowa – od 7 000 do 10 000 zł;
 • oczyszczalnia biologiczna od 7 000 do 12 000 zł;
 • oczyszczalnia roślinna powyżej 15 000 zł.

W budżecie uwzględnić należy także:

 • projekt – od 400 do 800 zł;
 • koszt usuwania osadów z osadnika gnilnego – ok. 120 zł/rok;
 • koszt preparatów antybakteryjnych – ok. 60 zł/rok.

W niektórych województwach można liczyć na dotację na przydomową oczyszczalnię ścieków. Dofinansowanie obejmuje koszty kwalifikowane, do których zalicza się przygotowanie terenu, zakup i montaż urządzeń, czy rozruch instalacji.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – krok po kroku

Jak się okazuje, samodzielny montaż przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym nie jest skomplikowany. Wystarczą do tego celu proste narzędzia budowlane, choć znacznym ułatwieniem będzie skorzystanie z koparki.

Kolejne etapy prac prezentują się następująco:

 • Przygotowanie wykopu dla zbiornika z zachowaniem odpowiedniego spadu terenu – zgodnie z instrukcją producenta. Ogólna zasada głosi, że wykop powinien być o metr dłuższy i szerszy niż zbiornik, a jego głębokość umożliwiać wystawanie pokrywy.
 • Podłączenie do sieci kanalizacyjnej budynku.
 • Posadowienie, stabilizacja i wypoziomowanie zbiornika.
 • Rozprowadzenie drenażu: utwardzenie podłoża i zabezpieczenie rur geowłókniną.
 • Montaż wylotów wentylacyjnych.
 • Montaż instalacji elektrycznej.
 • Pierwszy rozruch wykonany przez specjalistę z uprawnieniami.

Postępowanie zgodnie z instrukcją producenta jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, zapewnia niezakłócone działanie oczyszczalni. Po drugie, stanowi podstawę zachowania gwarancji.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków z montażem – to dobre rozwiązanie?

Jeśli nie wiesz, jak zbudować przydomową oczyszczalnię, dobrym wyjściem okaże się zlecenie kompleksowego montażu profesjonalnej firmie. Dzięki temu zyskasz pewność, że konstrukcja zostanie położona odpowiednio, a ty nie będziesz narzekać na problematyczne wycieki ścieków lub przepełnienie oczyszczalni.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – montaż samodzielny

Jeśli lubisz majsterkować, możesz spróbować samodzielnie zamontować oczyszczalnię. W takiej sytuacji warto odpowiednio rozplanować sobie prace i podzielić ją na kilka części takich jak: przygotowanie wykopu, wypoziomowanie zbiornika, położenie drenażu czy montaż instalacji.

Ostatni etap, czyli rozruch oczyszczalni powinien być przeprowadzony przez specjalistę, który ma odpowiednie uprawnienia.

Zapoznaj się: Przydomowa elektrownia wiatrowa – jak działa i ile kosztuje?

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jeśli chcesz, aby przydomowa oczyszczalnia działała prawidłowo, zadbaj o stosowną konserwację. Przede wszystkim regularnie stosuj specjalne biopreparaty, zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia. Pamiętaj również o okresowym oczyszczaniu.

Warto także zapytać w kwestii przydomowej oczyszczalni ścieków, jak często opróżniać zbiornik. Zdecydowanie wystarczające będzie oczyszczanie raz na kilka miesięcy: minimum 6, maksymalnie 12.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy warto? Wady i zalety

Mimo stosunkowo wysokiej ceny przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się dużym zainteresowaniem. Czy warto w nie zainwestować? Odpowiedzi można poszukać w internecie, w wypowiedziach użytkowników przydomowej oczyszczalni ścieków. Forum budowlane stanowi potwierdzenie, że jest to rozwiązanie tanie w eksploatacji i w 100% ekologiczne

Barierą jest z pewnością wysoki koszt wykonania, jednak tu pomagają dofinansowania. Jedynym mankamentem tego rozwiązania jest fakt, że zupełnie nie nadaje się na działkę o małej powierzchni.

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków Wady przydomowej oczyszczalni ścieków
 • niskie koszty utrzymania,
 • możliwość zbudowania na zgłoszenie,
 • szansa na dofinansowanie,
 • możliwość ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków,
 • ekologia.
 • koszt budowy wyższy niż koszt budowy szamba,
 • spora powierzchnia – im większe gospodarstwo domowe, tym większa oczyszczalnia,
 • w przypadku niektórych wariantów potrzebna jest większa działka i odpowiedni typ gleby.

Dofinansowanie do oczyszczalni przydomowej 2022

W wielu gminach można uzyskać na przydomową oczyszczalnię ścieków dofinansowanie 2022 rok jest kolejnym, gdy taka opcja istnieje. Pośrednikiem jest w tym przypadku samorząd. Planując budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, dofinansowanie z gminy można uzyskać z dwóch źródeł: ze środków odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub z funduszy unijnych. Wartość dotacji określa samorząd – często to nawet 80% poniesionych kosztów. 

Co jest dotowane? Finansowaniu podlegają:

 • zakup zbiornika wraz ze wszystkimi elementami systemu;
 • pełna instalacja, w tym wynajęcie koparki i bezpośrednie prace montażowe.

Z dotacji nie można opłacić kosztów administracyjnych, czyli opłat za uzyskanie zgód i pozwoleń, przeprowadzenia niezbędnej dokumentacji orz prac dodatkowych, na przykład wykonania trawnika, nasadzeń czy ułożenia kostki brukowej.

Wniosek o dofinansowanie do przydomowej oczyszczalni ścieków należy złożyć, korzystając z formularza dostępnego w urzędzie gminy. Zwyczajowo dołącza się do niego:

 • kopie dokumentów potwierdzających prawa do nieruchomości;
 • zgodę współwłaścicieli nieruchomości, jeśli wnioskodawca nie jest jedynym;
 • oświadczenie lub zaświadczenie potwierdzające meldunek na pobyt stały na terenie gminy;
 • kopie zgłoszenia prac budowlanych;
 • plan budowy przydomowej oczyszczalni ścieków;
 • budżet inwestycji.

Tego typu programy kierowane są głównie do użytkowników indywidualnych, jeśli więc na terenie posesji prowadzona jest działalność gospodarcza, wniosek przeważnie rozpatrywany jest negatywnie. Powodem odmowy mogą być także zaawansowane plany rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej w regionie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Jak zoptymalizować koszty budowy domu?
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak zoptymalizować koszty budowy domu?

Koszty budowy
Jak zoptymalizować koszty budowy domu?
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak zoptymalizować koszty budowy domu?

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Szambo betonowe wkopane w ziemię i gotowe do podłączenia
27.07.2023 r. Jan Susmaga

Odległość szamba od granicy działki, budynku, studni. Ile musi wynieść?

Szambo jest sposobem na zapewnienie odprowadzania nieczystości z domu, kiedy...

Instalacje
Jak dobrać zasobnik C.W.U. do instalacji solarnej?
24.07.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak dobrać zasobnik C.W.U. do instalacji solarnej?

Każdy system solarny składa się z kilku elementów, wśród których najważniejsze są kolektory oraz zasobnik solarny. Jest to...

Instalacje
Licznik dwukierunkowy. Jak go odczytać i jak on działa?
19.07.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Licznik dwukierunkowy. Jak go odczytać i jak on działa?

Licznik dwukierunkowy jest elementem niezbędnym w instalacji PV, czyli fotowoltaicznej. Warto wiedzieć, jak działa. Jego o...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Szambo betonowe wkopane w ziemię i gotowe do podłączenia
27.07.2023 r. Jan Susmaga

Odległość szamba od granicy działki, budynku, studni. Ile musi wynieść?

Szambo jest sposobem na zapewnienie odprowadzania nieczystości z domu, kiedy...

Instalacje
Jak dobrać zasobnik C.W.U. do instalacji solarnej?
24.07.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak dobrać zasobnik C.W.U. do instalacji solarnej?

Każdy system solarny składa się z kilku elementów, wśród których najważniejsze są kolektory oraz zasobnik solarny. Jest to...

Instalacje
Licznik dwukierunkowy. Jak go odczytać i jak on działa?
19.07.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Licznik dwukierunkowy. Jak go odczytać i jak on działa?

Licznik dwukierunkowy jest elementem niezbędnym w instalacji PV, czyli fotowoltaicznej. Warto wiedzieć, jak działa. Jego o...

Reklama
Zamknij