Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje gaz ziemny w 2024 roku? Cena gazu w Polsce na 2024 rok

Ile kosztuje gaz ziemny 2023

Ceny gazu potrafią zmienić się od 2 do 4 razy w ciągu roku. To, ile aktualnie wynosi stawka za 1 kWh, obchodzi przeszło 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Tyle osób bowiem korzysta z sieci gazowej do ogrzewania mieszkań, podgrzewania wody czy przygotowywania posiłków.

W tym roku, z racji szalejącej inflacji, możemy obserwować wzrost cen gazu. Podwyżka nie dotyczy jednak tylko naszego kraju, ale też innych europejskich państw. Firmy, które dostarczają paliwo do naszych domów, ponoszą coraz większe koszty, a więc Urząd Regulacji Energetyki, nie ma innego wyjścia, jak tylko zatwierdzać coraz to wyższe taryfy cen.

Cena gazu – dlaczego ceny gazu poszły do góry?

Mimo że gaz wcale nie jest paliwem najczęściej wybieranym do ogrzewania domuna prawie 8 milionów jego odbiorców tylko 20% wykorzystuje go w takim właśnie celu – zapowiedzi podwyżek zaniepokoiły wielu.

Z jednej strony bowiem inwestorzy będący na etapie wyboru projektu domu w ostatnich latach skłaniali się w tym kierunku coraz chętniej, z drugiej – gaz znajduje przecież i inne zastosowanie, na przykład do podgrzania wody. Dodatkowo ogrzewanie gazowe ma wiele zalet. Przede wszystkim jest praktycznie bezobsługowe i ekologiczne, ponieważ nie emituje do atmosfery żadnych pyłów.

Co jest natomiast powodem podwyżek? Na ceny gazu w Polsce istotny wpływ ma państwo, a konkretnie Urząd Regulacji Energetyki, który zatwierdza taryfy opłat za prąd i gaz przedłożone przez firmy zajmujące się ich sprzedażą i dystrybucją. W 2021 r. instytucja ta wyraziła zgodę na podwyżki, co skutkowało wyraźnymi wzrostami odczuwalnymi dla konsumentów.

Podkreślić trzeba również, że ponad 80% gazu zużywanego w Polsce pochodzi z zagranicy. To dlatego krajowa cena tego paliwa jest ściśle powiązana z rynkiem światowym.

Cena gazu – ile kosztuje 1 kWh gazu ziemnego w Polsce?

Cena gazu w Polsce od 2014 roku podawana jest w stawce za 1 kWh. Każdy rachunek, oprócz tej – wydawałoby się – najbardziej interesującej wartości, uwzględnia również trzy dodatkowe pozycje. Są to: opłata abonamentowa oraz koszty dystrybucji (stałe i zmienne).

Same ceny gazu różnią się u poszczególnych sprzedawców. W 2024 roku PGNiG  swoich cennikach umieściło następujące liczby:

 • 20,017 gr brutto za 1 kWh gazu (bez względu na taryfę),
 • od 3,30 zł do 15,85 zł brutto opłaty abonamentowej w zależności od taryfy.

Oprócz PGNiG sprzedażą gazu w Polsce zajmuje się kilka innych firm m.in. Energa, PGE i Tauron. Obecnie Energa i Tauron proponują taki sam cennik jak PGNiG, natomiast w przypadku PGE stawka wynosi od 24,633 do 25,804 gr/kWh, w zależności od taryfy.

A czy wiesz: kiedy zgodnie z przepisami rozpoczyna się sezon grzewczy? Sprawdź!

Cena gazu 2024 – nowe taryfy PGNiG

Przyjrzyjmy się bliżej stawkom, które w swojej tabeli opłat umieściła PGNiG. To największy sprzedawca gazu ziemnego w Polsce, obsługujący ponad 80% rynku, dlatego ustalane przez firmę ceny mają największy wpływ na domowe budżety.

W ofercie firmy znaleźć można kilka różnych taryf. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, aktualna cena za 1 kWh gazu dla wszystkich jest taka sama. Różnice pojawiają się natomiast w opłacie abonamentowej. Grupy taryfowej klient nie wybiera samodzielnie. Jest do niej przydzielany na podstawie rodzaju i ilości zużywanego gazu, a także częstotliwości przeprowadzanych odczytów. W pierwszym roku umowy decyduje deklaracja klienta, zaś później – jego faktyczne zwyczaje.

Odbiorcy detaliczni są przypisywani głównie do trzech taryf:

 • W-1.1 – dla odbiorców zużywających do 300 m3 paliwa rocznie, czyli używających gazu przede wszystkim do gotowania na kuchenkach gazowych,
 • W-2.1 – dla odbiorców zużywających od 300 m3 do 1200 m3 rocznie, więc użytkowników kuchenek gazowych i piecyków do ogrzewania wody,
 • W-3.6 – dla odbiorców zużywających powyżej 1 200 m3 i mniej niż 8 000 m3, co obejmuje korzystających z kuchenek gazowych, piecyków gazowych do podgrzewania wody i ogrzewających dom piecami centralnego ogrzewania wykorzystującymi to właśnie paliwo.

Do domów jednorodzinnych najczęściej zamawiany jest gaz ziemny wysokometanowy (grupa E).

Jak obecnie prezentują się cenniki gazu PGNiG? W poniższej tabeli przedstawiamy ceny netto.

 Taryfa   Cena za paliwo bez akcyzy /w gr za 1 kWh/ Cena za paliwo gazowe do celów opałowych w gr za 1 kWh/

Opłata abonamentowa /w zł za 1 miesiąc/

W-1.1

20,017

20,407

3,30

W-2.1

20,017

20,407

5,40

W-3.6

20,017

20,407

6,30

Źródło: Taryfa PGNiG Obrót Detaliczny

Do obliczenia ceny gazu w PGNiG przyda się kalkulator. Jeżeli np. zużyjemy 2000 kWh gazu w taryfie W-3.6, na rachunku będzie widniała kwota za zużycie 207,28 zł. Do tego jednak dojdzie jeszcze opłata abonamentowa, opłaty za dystrybucję oraz podatek VAT.

Jak właściwie ustawić piec gazowy kondensacyjny?

Jakie będą ceny gazu w 2024 roku i kolejnych latach?

Już w połowie 2022 roku zapowiedzi podwyżek cen gazu wzbudziły niepokój osób wykorzystujących to właśnie paliwo w swoim gospodarstwie domowym w bardzo różny sposób. Wszystko przez to, że od 1 stycznia 2023 roku do ceny gazu ponownie zaczęto doliczać podatek VAT w wysokości 23%.

Nie dostrzegliśmy jednak w taryfach dostawców gwałtownych wzrostów cen – głównie ze względu na zastosowane działania osłonowe. Przede wszystkim wprowadzono maksymalną stawkę na poziomie 200,17 zł/MWh oraz zamrożono wysokość opłat dystrybucyjnych. Różnicę między ustawową ceną maksymalną a taryfą zatwierdzoną przez URE pokryją rekompensaty wypłacane z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

W praktyce oznacza to, że w 2024 roku płacić będziemy mniej więcej tyle samo, co w 2023 roku.

Ustalona cena maksymalna dotyczy:

 • gospodarstw domowych,
 • wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz podmiotów produkujących ciepło dla gospodarstw domowych w spółdzielniach,
 • jednostek świadczących kluczowe usługi dla społeczeństwa, na przykład jednostek opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy podmiotów systemu oświaty.

Zamrożenie taryfy obowiązuje bez względu na próg dochodowy. W nowych przepisach nie uwzględniono jednak postulowanej przez Senat poprawki o zamrożeniu cen gazu również dla małych i średnich przedsiębiorców.

Dodatkowo użytkownicy gazu wykorzystujący to paliwo do celów grzewczych mogą skorzystać z refundacji VAT. Warunkiem jest jednak wpisanie pieca gazowego jako głównego źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Uprawnienia do refundacji VAT będą miały również gospodarstwa jednoosobowe z przeciętnym dochodem na poziomie 2 100 zł oraz gospodarstwa wieloosobowe z przeciętnym dochodem na osobę maksymalnie 1 500 zł. Odzyskanie VAT dotyczy dostaw od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r.

Co jednak będzie później? Z jaką sytuacją będą musieli zmierzyć się konsumenci? Prognozy, niestety, nie nastrajają optymistycznie.

Jak zauważają analitycy, choć gaz nadal płynie do Europy przez Ukrainę i Turcję, skala dostaw jest znacznie mniejsza, a sytuacja niepewna. Zdaniem ekspertów, napięcia na rynku mogą utrzymać się do 2026 r., co z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w cenach gazu. Wstępne prognozy ustalają przyszłe średnie europejskie ceny na poziomie: 98 euro za 1 MWh, w 2025 r. - 58 euro, zaś w 2026 r. 36 euro – w każdym przypadku oznacza to wzrost względem wcześniejszych prognoz.

W Polsce natomiast pakiety osłonowe i centralne wpływanie na ceny sprawiły, że odbiorca indywidualny płaci za gaz ok. 50 proc. mniej niż przedsiębiorcy. Na Zachodzie Europy jest dokładnie na odwrót. Zamrożenie cen gazu kosztuje państwo ok. 30 mld zł rocznie, co nie jest kosztem realnym do utrzymania na dłuższą metę. Rok 2024 prawdopodobnie przyniesie w Polsce zmianę, która może poważnie zaboleć konsumentów, zwłaszcza gazem ogrzewających domy.

Cena gazu LPG w 2024 

LPG to płynny gaz propan-butan, który wykorzystywany jest głównie jako paliwo w samochodach, a także do zasilania różnych urządzeń domowych np. kuchenek.

Cena gazu LPG nie jest regulowana przez Urząd Regulacji Energetyki, a jej wysokość dyktuje rynek. Obecnie wynosi ona ok. 3,80 zł za 1 litr, choć w niektórych cennikach można zauważyć już cyfrę 4 na początku. Pierwsze radykalne podwyżki obserwowaliśmy w listopadzie 2022 roku i od tego momentu ceny nie spadły – wręcz przeciwnie.

Cena gazu propan w 2024 

Gaz propan to popularny gaz opałowy (nazywany jest gazem grzewczym), który jest wykorzystywany także do zasilania kuchenek i podgrzewania wody. Cena gazu propan również nie jest regulowana odgórnie i obecnie wynosi niespełna 3,00 zł za litr.

Przy zakupie hurtowym (na przykład powyżej 1000, 2000 i 3000 litrów) można liczyć na nieco atrakcyjniejsze stawki, ok. 2,5 – 2,7 za litr.

palnik gazowy na kuchence

Cena gazu – jakie są zasady przeliczania wartości m3 na kWh?

Wiele osób nie może się przyzwyczaić do nowego sposobu rozliczania zużycia gazu według kilowatogodzin kWh, ponieważ przez lata na rachunkach widniała cena gazu za m3.

Zmiana została wprowadzona jednak z prostego powodu – kWh dokładniej określa zużycie, ponieważ uwzględnia jakość paliwa, a nie tylko jego objętość. Jakość gazu (a dokładnie jego skład chemiczny), a więc także jego wartość energetyczna może się różnić w zależności od dostawcy, czy przeznaczenia paliwa. 

Przy rozliczeniu zużycia brane jest jednak pod uwagę także zużycie w m3. Jak zatem jest to potem przeliczane na kWh? Służy do tego prosty wzór:

zużycie gazu w kWh = ilość zużytego gazu w m3 x współczynnik konwersji

Współczynnik konwersji jest zawsze podawany na rachunku, podobnie jak zużycie w m3. Zazwyczaj współczynnik dla gazu ziemnego wynosi 11, a więc 1 m3 gazu daje 11 kWh energii. Na tej podstawie można policzyć, ile wynosi cena gazu zimnego za m3. Wystarczy cenę za 1 kWh pomnożyć przez 11. 

ofe-5847238-72378 w-72378

Jak wyglądają ceny gazu w Polsce u różnych sprzedawców?

W Polsce działa kilku dostawców gazu ziemnego dlatego cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za błękitne paliwo, może być różna. Zdecydowanym liderem dystrybucji gazu w naszym kraju jest państwowa spółka PGNiG, ale na rynku działa też Tauron, PGE, Energa czy Handen. Jak więc znaleźć najtańszego dostawcę gazu?

Warto korzystać z różnych porównywarek i dowiedzieć się jak wyglądają rachunki za prąd u danego dostawcy. Warto samodzielnie też sprawdzić, czy firma nie oferuje dodatkowych usług w abonamencie. Co ciekawe, ważny może być też sposób, w jaki zostaniecie obsłużeni. Jeśli zależy Wam na kontakcie online lub telefonicznie, warto wybrać większą firmę, która ma ten proces zinformatyzowany. 

Czy jest możliwość zmiany dostawcy gazu?

W Polsce obowiązuje prawo, które umożliwia klientom zmianę dostawcy gazu, podobnie jak i dostawcy energii elektrycznej. Wystarczy więc porównać cenniki firm oferujących sprzedaż gazu na danym terenie, wybrać najtańszą ofertę i przepisać umowę. Wszystkimi formalnościami zazwyczaj zajmuje się nowy dostawca gazu ziemnego.

Przed zmianą firmy warto jednak wnikliwie sprawdzić cenniki, ponieważ niższa cena jednostkowa gazu u innego dostawcy nie zawsze oznacza, że będzie można liczyć na niższy rachunek. Najtańszy dostawca gazu zazwyczaj oferuje także niższe opłaty abonamentowe i przesyłowe, które mają duży wpływ na ostateczną sumę na rachunku. Należy także zwrócić uwagę, przez jaki okres będą obowiązywać zaproponowane ceny. 

Porównanie cen gazu – jak w ciągu ostatnich lat zmieniały się ceny gazu ziemnego w Polsce?

Zmiany cen gazu ziemnego w latach 2015-2021 wg taryfy W-2.1

/średnie ceny brutto zaokrąglone i wyrażone w gr za 1 kWh/

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

13,36

12,09

11,55

11,67

12,66

11,68

13,84

20,02

Ogrzewanie na gaz czy prąd – co będzie droższe?

Szacuje się, że za gaz w przyszłym roku zapłacimy o 12% więcej, jednak za prąd nawet o 20%. Która z tych opcji będzie więc korzystniejsza?

Zanim dokonasz wyboru, weź pod uwagę przede wszystkim koszt inwestycji. W tym przypadku znacznie więcej nakładów wymaga instalacja gazowa. Sam kocioł gazowy dobrej jakości kosztuje około 10 tys. zł, a do tego należy doliczyć koszty wykonania instalacji, czy doprowadzenia przyłącza gazowego.

Tymczasem koszty zainstalowania ogrzewania elektrycznego obejmują jedynie cenę paneli elektrycznych i sterownika, co daje łączną kwotę około 3 tys. zł. Ze względu jednak na duże różnice w kosztach eksploatacji, wciąż pod względem ekonomii wygrywa ogrzewanie gazowe.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazem?

Osoby, które obawiają się dalszego wzrostu cen, już teraz mogą pomyśleć, w jaki sposób zaoszczędzić na rachunkach. Poniżej przedstawiam kilka sprawdzonych propozycji.

 1. W kuchni – jeśli używamy czajnika na gaz, (z tzw. gwizdkiem) pamiętajmy o tym, aby regularnie go odkamieniać. Dodatkowo gotując wodę na herbatę, wlewajmy do czajnika dokładnie tyle, ile będzie nam potrzebne. Można też zmienić garnki na te wykonane ze stali szlachetnej, które sprawiają, że proces gotowania stanie się szybszy.
 2. W łazience – przede wszystkim warto zmienić nieco nawyki i wielbiciele długich kąpieli, powinni zdecydowanie częściej brać krótkie prysznice. Nie tylko będzie to korzystniejsze dla zdrowia, ale też dla stanu licznika. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się piecyk, pamiętajmy o tym, aby od czasu do czasu wymienić go na nowy i bardziej energooszczędny.
 3. Ogrzewanie domu – w tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na stan pieca. Warto zamienić go na nowszy model, który sam pomoże ustawić optymalne zużycie gazu względem realnych potrzeb. Dodatkowo pamiętajmy o tym, aby zachować stałą temperaturę w mieszkaniu. Już na etapie budowy domu warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji. Jeśli dobrze ocieplimy budynek, straty energii będą zdecydowanie mniejsze.
 4. Okna – wymiana stolarki okiennej lub jej porządne uszczelnienie z całą pewnością korzystnie wpłynie na wysokość rachunku za gaz. Szacuje się, że przez nieszczelne okna ucieka aż 25% ciepła.

Ogrzewanie ścienne – co to jest, ile kosztuje i czy warto postawić na ogrzewanie ścienne?

Jakie są możliwe alternatywy dla gazu ziemnego?

Chociaż w dalszym ciągu uważa się, że ogrzewanie domu gazem jest finansowo bardzo opłacalne, to nie zawsze ten sposób jest możliwy do zrealizowania. Na szczęście istnieją inne technologie, które skutecznie mogą go zastąpić, takie jak:

Ostatnia opcja z całą pewnością nie jest najtańszym rozwiązaniem, chyba że zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych. Wtedy staniemy się poniekąd producentem własnego prądu i rachunki spadną niemal do zera.

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2023

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Sponsorowane
nowoczesny dom jednorodzinny willa w stylu amerykańskim
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Sponsorowane
nowoczesny dom jednorodzinny willa w stylu amerykańskim
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
28.05.2024 r. Daria Sicińska

Ulga budowlana. Co można odliczyć od podatku podczas budowy domu?

Właściciele nieruchomości muszą odprowadzać podatki związane z posiadaniem do...

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
28.05.2024 r. Daria Sicińska

Ulga budowlana. Co można odliczyć od podatku podczas budowy domu?

Właściciele nieruchomości muszą odprowadzać podatki związane z posiadaniem do...

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

REKLAMA
Zamknij