Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz projektu 🏡 taniego w budowie?

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ile kosztuje gaz ziemny w 2023 roku? Cena gazu w Polsce na 2023 rok

Ile kosztuje gaz ziemny w 2022 roku? Cena gazu w Polsce na 2022 rok

Ceny gazu potrafią zmienić się od 2 do 4 razy w ciągu roku. To, ile aktualnie wynosi stawka za 1 kWh, obchodzi przeszło 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Tyle osób bowiem korzysta z sieci gazowej do ogrzewania mieszkań, podgrzewania wody czy przygotowywania posiłków.

W tym roku, z racji szalejącej inflacji, możemy obserwować wzrost cen gazu. Podwyżka nie dotyczy jednak tylko naszego kraju, ale też innych europejskich państw. Firmy, które dostarczają paliwo do naszych domów, ponoszą coraz większe koszty, a więc Urząd Regulacji Energetyki, nie ma innego wyjścia, jak tylko zatwierdzać coraz to wyższe taryfy cen.

Cena gazu – dlaczego ceny gazu poszły do góry?

Pomimo że cena gazu w Polsce na przestrzeni lat systematycznie spada, wciąż nie jest to najchętniej wybierane paliwo do ogrzewania domu. Na prawie 8 mln odbiorców gazu tylko 20% wykorzystuje go do celów grzewczych. Większość gospodarstw potrzebuje go do kuchenek oraz podgrzewania wody użytkowej.

Wśród inwestorów, którzy są na etapie wyboru projektu domu i dopiero planują jego budowę, popularnością cieszą rozwiązania zapewniające niższe koszty ogrzewania, czyli głównie kotły na węgiel, eko-groszek, a także instalacje wykorzystujące energię odnawialną np. pompy ciepła. Ogrzewanie gazowe w porównaniu z innymi paliwami ma jednak wiele zalet – przede wszystkim jest praktycznie bezobsługowe i ekologiczne, ponieważ nie emituje do atmosfery żadnych pyłów.

Na ceny gazu w Polsce ma wpływ państwo, a dokładnie Urząd Regulacji Energetyki (URE), który zatwierdza taryfy za prąd i gaz przedłożone mu przez firmy zajmujące się ich sprzedażą i dystrybucją. Chodzi o to, by stawki nie były sztucznie zawyżane, a odpowiadały warunkom panującym na rynku i pokrywały rzeczywiste koszty ponoszone przez dostawców błękitnego paliwa.

W wyniku ostatniej regulacji został zmieniony cennik gazu ziemnego obowiązujący od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. W październiku 2021 roku ceny wzrosty o 7,4% a pierwszy kwartał kolejnego roku również ma przynieść kolejne wzrosty. Warto pamiętać też o tym, że cena gazu do ogrzewania domu to nie tylko koszt 1 kWh, ponieważ do tego dochodzi jeszcze opłata abonamentowa, sieciowa czy taryfowa. 

Cena gazu – ile kosztuje 1 kWh gazu ziemnego w Polsce?

Cena gazu w Polsce od 2014 roku podawana jest w stawce za 1 kWh. Jednak jak już wspomniałam, rachunek za gaz składa się też z innych opłat m.in.:

  • opłaty za zużyty gaz;
  • kosztów dystrybucji (stałej i zmiennej);
  • opłaty abonamentowej.

Jeśli chodzi o ceny gazu ziemnego, różnią się one u poszczególnych sprzedawców. Oprócz PGNiG sprzedażą gazu w Polsce zajmuje się bowiem kilka innych firm m.in. Energa, PGE i Tauron. W 2021 roku cena zużycia gazu ziemnego wynosi 13,84 zł brutto za 1 kWh. Z kolei opłaty abonamentowe zależą od taryfy i wynoszą około 7 zł.

A czy wiesz: kiedy zgodnie z przepisami rozpoczyna się sezon grzewczy? Sprawdź!

Cena gazu 2023 – nowe taryfy PGNiG

Grupa PGNiG jest największym sprzedawcą gazu ziemnego w Polsce – szacuje się, że obsługuje nawet 83% rynku. Ile zatem wynosi cena gazu w PGNiG w 2023 roku według nowej taryfy?

W przypadku najczęściej zamawianego do domów jednorodzinnych gazu ziemnego wysokometanowego E cena za 1 kWh zależy od rodzaju taryfy. Odbiorcy detaliczni są przypisywani głównie do tych trzech taryf:

  • W-1.1 – w tej taryfie mieszczą się odbiorcy zużywający do 3500 kWh gazu rocznie, czyli głównie używający wyłącznie kuchenki gazowej,
  • W-2.1 – ta taryfa obejmuje zużycie gazu od 3500 kWh do 13 350 kWh rocznie, a więc dotyczy odbiorców używających kuchenki gazowej i piecyka do ogrzewania wody,
  • W-3.6 – do tej taryfy przypisani są odbiorcy zużywający od 13 350 kWh do 88 900 kWh rocznie, czyli korzystający z kuchenki gazowej, podgrzewający wodę gazem, a także mający centralne ogrzewanie na gaz.

Cena gazu PGNiG zmieniała się w ciągu ostatniego roku aż 3 razy. Ostatnia aktualizacja sprawiła, że cena gazu ziemnego wysokometanowego E za 1 kWh w cenniku PGNiG na 2023 rok, prezentują się następująco:

 Taryfa   Cena za paliwo bez akcyzy /w gr za 1 kWh/ Cena za paliwo gazowe do celów opałowych w gr za 1 kWh/

Opłata abonamentowa /w zł za 1 miesiąc/

W-1.1 10,002 10,364 3,30
W-2.1 10,002 10,364 5,40
W-3.6 10,002 10,364 6,30

Źródło: Taryfa PGNiG Obrót Detaliczny

Do obliczenia ceny gazu w PGNiG przyda się kalkulator. Jeżeli np. zużyjemy 2000 kWh gazu w taryfie W-3.6, na rachunku będzie widniała kwota za zużycie 207,28 zł. Do tego jednak dojdzie jeszcze opłata abonamentowa, opłaty za dystrybucję oraz podatek VAT.

Jakie będą ceny gazu w 2023 roku i kolejnych latach?

Według szacunków cena gazu ziemnego w 2023 roku ulegnie kolejnej podwyżce, a następne lata przyniosą następne wzrosty cen. Szacuje się, że do 2025 roku aż 30% umów dotyczących dostawy gazu wygaśnie, a to oznacza, że wiele państw będzie zmuszona wynegocjować nowe warunki kontraktów.

Jak będą wyglądały ceny błękitnego paliwa w tym roku? Szacunki Polskiego Instytutu Ekonomicznego nie są optymistyczne. Przewidują one, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2023 r. wzrosną nawet o 12%.

Od 1 stycznia 2023 roku do ceny gazu ponownie zostanie doliczany podatek VAT wysokości 23%. Dla osób o najniższych dochodach jego równowartość zostanie jednak odjęta od finalnej ceny. Kryterium jest ponownie dochód, który nie może przekraczać 2100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego i 1500 zł w przypadku wieloosobowego. 

Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?

Czy podwyżki cen gazu w 2023 roku będą rozłożone w czasie?

Polski rząd zapewnia, że planowane podwyżki zostaną rozłożone w czasie po to, aby nie uderzały one za mocno w kieszenie gospodarstw domowych. 

Cena gazu LPG w 2023

LPG to płynny gaz propan-butan, który wykorzystywany jest głównie jako paliwo w samochodach, a także do zasilania różnych urządzeń domowych np. kuchenek.

Cena gazu LPG nie jest regulowana przez Urząd Regulacji Energetyki, a jej wysokość dyktuje rynek. Wynosiła ona około 2,4 zł za 1 litr. Pod koniec roku, dokładnie 17 listopada, cena znacząco poszybowała w górę i wynosiła ok. 3,30 zł.

Cena gazu propan w 2023

Gaz propan to popularny gaz opałowy (nazywany jest gazem grzewczym), który jest wykorzystywany także do zasilania kuchenek i podgrzewania wody. Cena gazu propan również nie jest regulowana odgórnie i wynosiła średnio 2,2 zł za 1 litr. Pod koniec roku, cena gazu propan również znacząco podskoczyła i w październiku utrzymywała się na poziomie ok. 2,98 zł.

Cena gazu – jakie są zasady przeliczania wartości m3 na kWh?

Wiele osób nie może się przyzwyczaić do nowego sposobu rozliczania zużycia gazu według kilowatogodzin kWh, ponieważ przez lata na rachunkach widniała cena gazu za m3.

Zmiana została wprowadzona jednak z prostego powodu – kWh dokładniej określa zużycie, ponieważ uwzględnia jakość paliwa, a nie tylko jego objętość. Jakość gazu (a dokładnie jego skład chemiczny), a więc także jego wartość energetyczna może się różnić w zależności od dostawcy, czy przeznaczenia paliwa. 

Przy rozliczeniu zużycia brane jest jednak pod uwagę także zużycie w m3. Jak zatem jest to potem przeliczane na kWh? Służy do tego prosty wzór:

zużycie gazu w kWh = ilość zużytego gazu w m3 x współczynnik konwersji

Współczynnik konwersji jest zawsze podawany na rachunku, podobnie jak zużycie w m3. Zazwyczaj współczynnik dla gazu ziemnego wynosi 11, a więc 1 m3 gazu daje 11 kWh energii. Na tej podstawie można policzyć, ile wynosi cena gazu zimnego za m3. Wystarczy cenę za 1 kWh pomnożyć przez 11. 

Jak wyglądają ceny gazu w Polsce u różnych sprzedawców?

W Polsce działa kilku dostawców gazu ziemnego dlatego cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za błękitne paliwo, może być różna. Zdecydowanym liderem dystrybucji gazu w naszym kraju jest państwowa spółka PGNiG, ale na rynku działa też Tauron, PGE, Energa czy Handen. Jak więc znaleźć najtańszego dostawcę gazu?

Warto korzystać z różnych porównywarek i dowiedzieć się jak wyglądają rachunki za prąd u danego dostawcy. Warto samodzielnie też sprawdzić, czy firma nie oferuje dodatkowych usług w abonamencie. Co ciekawe, ważny może być też sposób, w jaki zostaniecie obsłużeni. Jeśli zależy Wam na kontakcie online lub telefonicznie, warto wybrać większą firmę, która ma ten proces zinformatyzowany. 

Czy jest możliwość zmiany dostawcy gazu?

W Polsce obowiązuje prawo, które umożliwia klientom zmianę dostawcy gazu, podobnie jak i dostawcy energii elektrycznej. Wystarczy więc porównać cenniki firm oferujących sprzedaż gazu na danym terenie, wybrać najtańszą ofertę i przepisać umowę. Wszystkimi formalnościami zazwyczaj zajmuje się nowy dostawca gazu ziemnego.

Przed zmianą firmy warto jednak wnikliwie sprawdzić cenniki, ponieważ niższa cena jednostkowa gazu u innego dostawcy nie zawsze oznacza, że będzie można liczyć na niższy rachunek. Najtańszy dostawca gazu zazwyczaj oferuje także niższe opłaty abonamentowe i przesyłowe, które mają duży wpływ na ostateczną sumę na rachunku. Należy także zwrócić uwagę, przez jaki okres będą obowiązywać zaproponowane ceny. 

Porównanie cen gazu – jak w ciągu ostatnich lat zmieniały się ceny gazu ziemnego w Polsce?

Zmiany cen gazu ziemnego w latach 2015-2021 wg taryfy W-2.1

/średnie ceny brutto zaokrąglone i wyrażone w gr za 1 kWh/

2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
13,36 12,09 11,55 11,67 12,66 11,68 13,84

Ogrzewanie na gaz czy prąd – co będzie droższe?

Szacuje się, że za gaz w przyszłym roku zapłacimy o 12% więcej, jednak za prąd nawet o 20%. Która z tych opcji będzie więc korzystniejsza?

Zanim dokonasz wyboru, weź pod uwagę przede wszystkim koszt inwestycji. W tym przypadku znacznie więcej nakładów wymaga instalacja gazowa. Sam kocioł gazowy dobrej jakości kosztuje około 10 tys. zł, a do tego należy doliczyć koszty wykonania instalacji, czy doprowadzenia przyłącza gazowego.

Tymczasem koszty zainstalowania ogrzewania elektrycznego obejmują jedynie cenę paneli elektrycznych i sterownika, co daje łączną kwotę około 3 tys. zł. Ze względu jednak na duże różnice w kosztach eksploatacji, wciąż pod względem ekonomii wygrywa ogrzewanie gazowe.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazem?

Osoby, które obawiają się dalszego wzrostu cen, już teraz mogą pomyśleć, w jaki sposób zaoszczędzić na rachunkach. Poniżej przedstawiam kilka sprawdzonych propozycji.

  1. W kuchni – jeśli używamy czajnika na gaz, (z tzw. gwizdkiem) pamiętajmy o tym, aby regularnie go odkamieniać. Dodatkowo gotując wodę na herbatę, wlewajmy do czajnika dokładnie tyle, ile będzie nam potrzebne. Można też zmienić garnki na te wykonane ze stali szlachetnej, które sprawiają, że proces gotowania stanie się szybszy.
  2. W łazience – przede wszystkim warto zmienić nieco nawyki i wielbiciele długich kąpieli, powinni zdecydowanie częściej brać krótkie prysznice. Nie tylko będzie to korzystniejsze dla zdrowia, ale też dla stanu licznika. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się piecyk, pamiętajmy o tym, aby od czasu do czasu wymienić go na nowy i bardziej energooszczędny.
  3. Ogrzewanie domu – w tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na stan pieca. Warto zamienić go na nowszy model, który sam pomoże ustawić optymalne zużycie gazu względem realnych potrzeb. Dodatkowo pamiętajmy o tym, aby zachować stałą temperaturę w mieszkaniu. Już na etapie budowy domu warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji. Jeśli dobrze ocieplimy budynek, straty energii będą zdecydowanie mniejsze.
  4. Okna – wymiana stolarki okiennej lub jej porządne uszczelnienie z całą pewnością korzystnie wpłynie na wysokość rachunku za gaz. Szacuje się, że przez nieszczelne okna ucieka aż 25% ciepła.

Ogrzewanie ścienne – co to jest, ile kosztuje i czy warto postawić na ogrzewanie ścienne?

Jakie są możliwe alternatywy dla gazu ziemnego?

Chociaż w dalszym ciągu uważa się, że ogrzewanie domu gazem jest finansowo bardzo opłacalne, to nie zawsze ten sposób jest możliwy do zrealizowania. Na szczęście istnieją inne technologie, które skutecznie mogą go zastąpić, takie jak:

Ostatnia opcja z całą pewnością nie jest najtańszym rozwiązaniem, chyba że zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych. Wtedy staniemy się poniekąd producentem własnego prądu i rachunki spadną niemal do zera.

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2023

Autor artykułu

Podobne artykuły

Partnerskie
Wejście do świata natury – panoramiczne drzwi tarasowe od Aluprof
Fundamenty
Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?
Partnerskie
Haier wspiera 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Partnerskie
Wejście do świata natury – panoramiczne drzwi tarasowe od Aluprof
Fundamenty
Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?
Partnerskie
Haier wspiera 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Jaki czynnik grzewczy jest najlepszy dla naszego ogrzewania?
18.01.2023 r. Jan Susmaga

Jaki czynnik grzewczy jest najlepszy dla naszej instalacji grzewczej?

Pojęcie czynnika grzewczego może być tajemnicze, ale kryje się pod nim to, co...

Ogrzewanie
Jak sezonować drewno opałowe? Ile musi schnąć drewno do kominka?
12.01.2023 r. Jan Susmaga

Jak sezonować drewno opałowe? Ile musi schnąć drewno do kominka?

Świeżo ścięte drewno nie nadaje się do palenia w piecu. Konieczne jest sezono...

Ogrzewanie
Czy warto kupić kominek kozę?
25.11.2022 r. Jan Susmaga

Czy warto kupić kominek kozę? Czy kominek wolnostojący nadaje się do mieszkań?

Kominek w domu jest marzeniem wielu osób. Niestety, inwestycja w ten tradycyj...

Ogrzewanie
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
07.11.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Czy podłogówkę odpowietrzymy sami?

Ogrzewanie podłogowe to już niemal standard w polskich domach. Nie da się ukr...

Ogrzewanie
Jaki czynnik grzewczy jest najlepszy dla naszego ogrzewania?
18.01.2023 r. Jan Susmaga

Jaki czynnik grzewczy jest najlepszy dla naszej instalacji grzewczej?

Pojęcie czynnika grzewczego może być tajemnicze, ale kryje się pod nim to, co...

Ogrzewanie
Jak sezonować drewno opałowe? Ile musi schnąć drewno do kominka?
12.01.2023 r. Jan Susmaga

Jak sezonować drewno opałowe? Ile musi schnąć drewno do kominka?

Świeżo ścięte drewno nie nadaje się do palenia w piecu. Konieczne jest sezono...

Ogrzewanie
Czy warto kupić kominek kozę?
25.11.2022 r. Jan Susmaga

Czy warto kupić kominek kozę? Czy kominek wolnostojący nadaje się do mieszkań?

Kominek w domu jest marzeniem wielu osób. Niestety, inwestycja w ten tradycyj...

Ogrzewanie
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
07.11.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe? Czy podłogówkę odpowietrzymy sami?

Ogrzewanie podłogowe to już niemal standard w polskich domach. Nie da się ukr...