Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Cena gazu - ile wynosi cena gazu w 2021?

Cena gazu - ile wynosi cena gazu w 2021?

Cena gazu interesuje przeszło 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce, które korzystają z sieci gazowej do ogrzewania mieszkań, gotowania, czy podgrzewania wody. Pomimo inflacji rachunki za gaz od kilku lat maleją. Również w 2021 roku nastąpiła niewielka obniżka cen po wprowadzeniu przez Urząd Regulacji energetyki nowej taryfy. Sprawdź, jaka obowiązuje w tym roku cena gazu ziemnego oraz cena gazu LPG i propan, a także dowiedz się, czy opłaca się instalować dzisiaj ogrzewanie gazowe w domu.

Cena gazu - jak zmienią się nasze rachunki za gaz?

Pomimo że cena gazu w Polsce systematycznie spada, wciąż nie jest to paliwo wybierane najchętniej do ogrzewania domu. Na około 7,9 mln odbiorców gazu tylko 20% wykorzystuje go do celów grzewczych. Większość gospodarstw potrzebuje go do kuchenek oraz podgrzewania wody użytkowej. 

Wśród inwestorów, którzy planują budowę i dopiero wybierają projekt domu, popularnością cieszą rozwiązania zapewniające niższe koszty ogrzewania, czyli głównie kotły na węgiel, eko-groszek, a także instalacje wykorzystujące energię odnawialną np. pompy ciepła. Ogrzewanie gazowe ma jednak wiele zalet – przede wszystkim jest praktycznie bezobsługowe i ekologiczne, ponieważ nie emituje do atmosfery żadnych pyłów.

Na ceny gazu w Polsce ma wpływ państwo, a dokładnie Urząd Regulacji Energetyki (URE), który raz w roku zatwierdza taryfy za prąd i gaz przedłożone mu przez firmy zajmujące się ich sprzedażą i dystrybucją. Chodzi o to, by stawki nie były sztucznie zawyżane, a odpowiadały warunkom panującym na rynku i pokrywały rzeczywiste koszty ponoszone przez dostawców błękitnego paliwa.

W wyniku ostatniej regulacji został zmieniony cennik gazu ziemnego obowiązujący od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. Podwyższone zostały co prawda taryfy dystrybucyjne na rzecz Polskiej Spółki Gazownictwa, jednak jednocześnie uległy obniżeniu ceny w taryfie największej firmy sprzedającej gaz w Polsce, czyli PGNiG Obrót Detaliczny. Niższa będzie zarówno cena gazu do ogrzewania domu, jak i tego służącego do podgrzewania posiłków i wody.

W efekcie wprowadzenia nowych taryf w 2021 roku nasze rachunki za gaz będą niższe niż rok temu. 

Cena gazu 2021 - ile kosztuje 1 kWh gazu ziemnego w Polsce?

Cena gazu w Polsce od 2014 roku podawana jest za 1 kWh. Rachunek za gaz składa się jednak z kilku opłat m.in.: 

  • opłaty za zużyty gaz,
  • kosztów dystrybucji (stałej i zmiennej),
  • opłaty abonamentowej. 

Jeśli chodzi o ceny gazu ziemnego, różnią się one u poszczególnych sprzedawców. Oprócz PGNiG sprzedażą gazu w Polsce zajmuje się bowiem kilka innych firm m.in. Energa, PGE i Tauron.

W 2021 roku cena zużycia gazu ziemnego wynosi od około 10,4 do 11 zł brutto za 1 kWh. Z kolei opłaty abonamentowe zależą od taryfy i wynoszą od około 4 do nawet 8 zł. 

Cena gazu 2021 - nowe taryfy PGNIG

Grupa PGNiG jest największym sprzedawcą gazu ziemnego w Polsce – szacuje się, że obsługuje nawet 83% rynku. Ile zatem wynosi cena gazu w PGNiG w 2021 roku według nowej taryfy?

W przypadku najczęściej zamawianego do domów jednorodzinnych gazu ziemnego wysokometanowego E cena za 1 kWh zależy od rodzaju taryfy. Odbiorcy detaliczni są przypisywani głównie do tych trzech taryf:

  • W-1.1 – w tej taryfie mieszczą się odbiorcy zużywający do 3500 kWh gazu rocznie, czyli głównie używający wyłącznie kuchenki gazowej,
  • W-2.1 – ta taryfa obejmuje zużycie gazu od 3500 kWh do 13 350 kWh rocznie, a więc dotyczy odbiorców używających kuchenki gazowej i piecyka do ogrzewania wody,
  • W-3.6 – do tej taryfy przypisani są odbiorcy zużywający od 13 350 kWh do 88 900 kWh rocznie, czyli korzystający z kuchenki gazowej, podgrzewający wodę gazem, a także mający centralne ogrzewanie na gaz.

Ceny gazu ziemnego wysokometanowego E za 1 kWh w cenniku PGNiG na 2021 rok według nowej taryfy prezentują się następująco:

Taryfa

Cena za paliwo bez akcyzy 

/w gr za 1 kWh/

Cena za paliwo gazowe przeznaczone do celów opałowych 

/w gr za 1 kWh/

Opłata abonamentowa

/w zł za 1 miesiąc/

W-1.1 8,543 8,905 3,30
W-2.1 8,543 8,905 5,40
W-3.6 8,543 8,905 6,30

Źródło: Taryfa PGNiG Obrót Detaliczny

Do obliczenia ceny gazu w PGNiG przyda się kalkulator. Jeżeli np. zużyjemy 2000 kWh gazu w taryfie W-3.6, na rachunku będzie widniała kwota za zużycie 178,10 zł. Do tego jednak dojdzie jeszcze opłata abonamentowa, opłaty za dystrybucję oraz podatek VAT. 

Cena gazu ziemnego w 2021 – o ile zmniejszą się nasze rachunki?

Według szacunków Urzędu Regulacji Energetyki niższa cena gazu ziemnego w 2021 roku wpłynie na obniżenie naszych rachunków w następujący sposób:

  • w ramach taryfy W-1.1 – miesięczne rachunki powinny być niższe o około 10 groszy (przy średnim rocznym zużyciu gazu 1157,30 kWh),
  • w ramach taryfy W-2.1 – miesięczne koszty zużycia gazu spadną o około 1,31 zł (przy średnim rocznym zużyciu gazu 7177,27 kWh),
  • w ramach taryfy W-3.6 – odbiorcy mogą liczyć na oszczędności rzędu 4,27 zł miesięcznie (przy średnim rocznym zużyciu gazu 22057,67 kWh). 

Najwięcej zatem obniżki taryfy odczują osoby używające gazu do ogrzewania domu – rocznie ich koszty spadną o niemal 1,7%. 

Warto jednak podkreślić, że powyższe szacunki zostały opracowane przez URE według taryfy PGNiG. Osoby korzystające z usług innych sprzedawców być może oszczędzą więcej. 

Sprawdź: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Cena gazu LPG - ile wynosi?

LPG to płynny gaz propan-butan, który wykorzystywany jest głównie jako paliwo w samochodach, a także do zasilania różnych urządzeń domowych np. kuchenek.

Cena gazu LPG nie jest regulowana przez Urząd Regulacji Energetyki, a więc jej wysokość reguluje po prostu rynek. Na początku 2021 roku wynosi ona około 2,4 zł za 1 litr. 

Cena gazu propan - ile wynosi?

Gaz propan to popularny gaz opałowy (nazywany jest gazem grzewczym), który jest wykorzystywany także do zasilania kuchenek i podgrzewania wody. Cena gazu propan również nie jest regulowana odgórnie i w 2021 roku wynosi średnio 2,2 zł za 1 litr.

Cena gazu - jakie są zasady przeliczania wartości m3 na kWh?

Wiele osób nie może się przyzwyczaić do nowego sposobu rozliczania zużycia gazu według kilowatogodzin kWh, ponieważ przez lata na rachunkach widniała cena gazu za m3. Zmiana została wprowadzona jednak z prostego powodu – kWh dokładniej określa zużycie, ponieważ uwzględnia jakość paliwa, a nie tylko jego objętość. Jakość gazu (a dokładnie jego skład chemiczny), a więc także jego wartość energetyczna może się różnić w zależności od dostawcy, czy przeznaczenia paliwa. 

Przy rozliczeniu zużycia brane jest jednak pod uwagę także zużycie w m3. Jak zatem jest to potem przeliczane na kWh? Służy do tego prosty wzór:

zużycie gazu w kWh = ilość zużytego gazu w m3 x współczynnik konwersji

Współczynnik konwersji jest zawsze podawany na rachunku, podobnie jak zużycie w m3. Zazwyczaj współczynnik dla gazu ziemnego wynosi 11, a więc 1 m3 gazu daje 11 kWh energii. Na tej podstawie można policzyć, ile wynosi cena gazu zimnego za m3. Wystarczy cenę za 1 kWh pomnożyć przez 11. 

Czy jest możliwość zmiany dostawcy gazu?

W Polsce obowiązuje prawo, które umożliwia klientom zmianę dostawcy gazu, podobnie jak i dostawcy energii elektrycznej. Wystarczy więc porównać cenniki firm oferujących sprzedaż gazu na danym terenie, wybrać najtańszą ofertę i przepisać umowę. Wszystkimi formalnościami zazwyczaj zajmuje się nowy dostawca gazu ziemnego.

Przed zmianą firmy warto jednak wnikliwie sprawdzić cenniki, ponieważ niższa cena jednostkowa gazu u innego dostawcy nie zawsze oznacza, że będzie można liczyć na niższy rachunek. Najtańszy dostawca gazu zazwyczaj oferuje także niższe opłaty abonamentowe i przesyłowe, które mają duży wpływ na ostateczną sumę na rachunku. Należy także zwrócić uwagę, przez jaki okres będą obowiązywać zaproponowane ceny. 

Porównanie cen gazu - jak w ciągu ostatnich lat zmieniały się ceny gazu ziemnego w Polsce?

Już wiesz, że cena gazu ziemnego w 2020 r. była nieco wyższa niż w tym roku. Tak naprawdę jest ona systematycznie obniżana już od dłuższego czasu.

Zmiany cen gazu ziemnego w latach 2015-2020 wg taryfy W-2.1 

/średnie ceny brutto zaokrąglone i wyrażone w gr za 1 kWh/

2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021
13,36 12,09 11,55 11,67 12,66 11,68 10,95

Ogrzewanie na gaz czy prąd - co będzie droższe?

Cena gazu do ogrzewania domu kosztuje aktualnie około 11 groszy za 1 kWh. Z kolei średnia cena prądu w Polsce wynosi około 70 groszy za 1 kWh. Z punktu widzenia kosztów energii ogrzewanie na prąd jest więc znacznie droższe. 

Należy jednak wziąć pod uwagę koszty inwestycji. Tutaj znacznie więcej nakładów wymaga instalacja gazowa. Sam kocioł gazowy dobrej jakości kosztuje około 10 tys. zł, a do tego należy doliczyć koszty wykonania instalacji, czy doprowadzenia przyłącza gazowego.

Tymczasem koszty zainstalowania ogrzewania elektrycznego obejmują jedynie cenę paneli elektrycznych i sterownika, co daje łączną kwotę około 3 tys. zł. Ze względu jednak na duże różnice w kosztach eksploatacji, wciąż pod względem ekonomii wygrywa ogrzewanie gazowe.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Ekran zagrzejnikowy
18 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ekran zagrzejnikowy – jak zamontować ekran zagrzejnikowy i ile kosztuje takie rozwiązanie?

Ekran zagrzejnikowy umożliwia wydajne ograniczanie strat cieplnych w domach i...

Ogrzewanie
Grzejniki niskotemperaturowe
14 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Grzejniki niskotemperaturowe – jak działają i ile kosztują grzejniki do niskotemperaturowej instalacji CO?

Grzejniki niskotemperaturowe przystosowane są do pracy z niższą, nawet poniże...

Ogrzewanie
Sezon grzewczy
11 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Sezon grzewczy — kiedy zgodnie z przepisami rozpoczyna się sezon grzewczy?

Niższe temperatury za oknem sprawiają, że wiele osób zadaje pytanie, kiedy ro...

Ogrzewanie
grzejnik kanałowy
20 września 2021 r. Daria Rek

Grzejnik kanałowy – co to jest i jaki wybrać? Poznaj zalety i wady grzejników kanałowych

Grzejniki kanałowe to idealne rozwiązanie dla osób szukających sposobu ogrzew...

Ogrzewanie
Ekran zagrzejnikowy
18 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ekran zagrzejnikowy – jak zamontować ekran zagrzejnikowy i ile kosztuje takie rozwiązanie?

Ekran zagrzejnikowy umożliwia wydajne ograniczanie strat cieplnych w domach i...

Ogrzewanie
Grzejniki niskotemperaturowe
14 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Grzejniki niskotemperaturowe – jak działają i ile kosztują grzejniki do niskotemperaturowej instalacji CO?

Grzejniki niskotemperaturowe przystosowane są do pracy z niższą, nawet poniże...

Ogrzewanie
Sezon grzewczy
11 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Sezon grzewczy — kiedy zgodnie z przepisami rozpoczyna się sezon grzewczy?

Niższe temperatury za oknem sprawiają, że wiele osób zadaje pytanie, kiedy ro...

Ogrzewanie
grzejnik kanałowy
20 września 2021 r. Daria Rek

Grzejnik kanałowy – co to jest i jaki wybrać? Poznaj zalety i wady grzejników kanałowych

Grzejniki kanałowe to idealne rozwiązanie dla osób szukających sposobu ogrzew...