Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ogrzewanie gazowe domu – ile kosztuje i jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Ogrzewanie gazowe domu – ile kosztuje i jakie są wady i zalety

Ogrzewanie gazowe uznawane jest za ekologiczne i wydajne, a także bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga praktycznie żadnej obsługi. W porównaniu do innych systemów grzewczych jego montaż i późniejsza eksploatacja może okazać się jednak dość droga. Sprawdź, jakie dokładnie generuje koszty ogrzewanie gazowe i co warto o nim wiedzieć przed podjęciem decyzji o jego zastosowaniu w swoim domu.

Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj ogrzewania przewidział w nim projektant. Najczęściej jest to uzależnione od technologii budowy, ponieważ na efektywność poszczególnych systemów w dużej mierze ma wpływ izolacyjność budynku.

Ogrzewanie gazowe – najważniejsze informacje

Ogrzewanie gazowe wymaga zainstalowania specjalnego kotła, a przede wszystkim doprowadzenia gazu do budynku. W tym kontekście istnieją dwa rozwiązania do wyboru:

 • ogrzewanie na gaz ziemny – wówczas należy wykonać przyłącze gazowe do sieci rurociągów i zawrzeć umowę na dostarczanie paliwa ze spółką gazowniczą,
 • ogrzewanie na gaz płynny LPG – rozwiązanie to stosuje się zazwyczaj wtedy, gdy nie ma możliwości podłączenia się do gazociągu; gaz płynny należy wówczas składować na terenie posesji w specjalnym zbiorniku.

Gazem mogą być zasilane różne systemy c.o. - zarówno wodne, jak i powietrzne. Najpopularniejsze jest ogrzewanie wodne, w którym źródłem ciepła są wypełnione wodą grzejniki bądź instalacje płaszczyznowe np. podłogowe lub sufitowe. Alternatywą może ogrzewanie nadmuchowe gazowe, które polega na bezpośrednim wtłaczaniu gorącego powietrza do pomieszczeń przez specjalne otwory w ścianach.

Nowoczesne ogrzewanie gazowe nie wymaga tworzenia w budynku kotłowni. Kocioł gazowy do 30 kW można bowiem zamontować np. w kuchni, łazience, na korytarzu.

Co ważne, piec na gaz jest praktycznie bezobsługowy – wystarczy go odpowiednio zaprogramować i raz w roku dokonać przeglądu urządzenia. Nie trzeba zatem martwić się o dokładanie opału, czy też czyszczenie pieca. Ogrzewanie gazowe jest czyste (nie generuje sadzy, popiołu, ani żadnych pyłów), a także ekologiczne, ponieważ przy spalaniu gazu do atmosfery dostaje się nawet o połowę mniej dwutlenku węgla i tlenku azotu niż przy spalaniu węgla.

Ogrzewania na gaz ma wiele zalet, jednak jego mankamentem mogą być dość wysokie koszty wykonania instalacji oraz późniejsze koszty eksploatacji.

Ogrzewanie gazowe – koszty miesięczne

Większość osób zastanawiających się nad wykorzystaniem gazu do c.o. w domu zadaje sobie pytanie, ile kosztuje ogrzewanie gazowe. Tak naprawdę zależy to od wielu czynników – przede wszystkim ceny gazu, ale także od jego zużycia. Cena gazu ziemnego w Polsce jest regulowana przez Urząd Regulacji Energetyki, który co roku ustala stawki maksymalne dla gospodarstw domowych.

W 2021 roku cena gazu u największego dostawcy, czyli PGNiG w taryfie W-3.6 dla osób ogrzewających domy gazem, wynosi 11,0011 groszy za 1 kWh. Roczne zapotrzebowanie energetyczne domu o standardowej izolacji wynosi około 100 kWh/m2. Zakładając, że sezon grzewczy w Polsce trwa średnio pół roku, możemy dość łatwo obliczyć, jaki jest miesięczny koszt ogrzewania gazowego takiego budynku o wielkości 150 m2. Będzie to około 275,03 zł (roczny koszt wynosi około 1650,16 zł). Jest to koszt samego zużycia gazu ziemnego na ogrzewanie, ponieważ rachunki uwzględniają również dodatkowe opłaty np. abonamentowe i dystrybucyjne.

W poszczególnych regionach Polski można jednak zawrzeć umowę z różnymi dostawcami gazu, którzy oferują bardziej konkurencyjne stawki. Oto orientacyjne koszty ogrzewania gazowego w zależności od sprzedawcy paliwa.

Dostawca gazu ziemnego

Cena za 1 kWh

Miesięczny koszt ogrzewania gazowego w domu o powierzchni 150 m2

Tauron

10,4500 groszy

261,25 zł

Energa

10,4500 groszy

261,25 zł

PGE

10,4550 groszy

261,37 zł

PGNiG

11,0011 groszy

275,03 zł

Powyższe obliczenia należy traktować orientacyjnie, ponieważ nie uwzględniają one dodatkowych opłat dla dystrybutorów, a także zakładają minimalne zużycie gazu, co szerzej wyjaśnimy niżej.

Ogrzewanie gazowe z butli – co warto wiedzieć?

Alternatywą ogrzewania na gaz ziemny może być ogrzewanie gazowe LPG. W praktyce do ogrzewania domu powinno się stosować propan, ponieważ propan-butan przeznaczony jest do zasilania urządzeń o niewielkim poborze gazu np. kuchenek. Taki gaz ma postać płynną i dlatego do jego gromadzenia należy zakupić lub wydzierżawić specjalny zbiornik i umieścić go na terenie posesji nad lub pod ziemią. Do ogrzania domu o powierzchni 150 m2 wystarczy zbiornik o pojemności 2700 l.

Alternatywą dla ogrzewania gazem ze zbiornika jest ogrzewanie gazowe z butli 33 kg i butli 11 kg. Są to stosunkowo niewielkie butle, które montuje się w zestawach w zależności od zapotrzebowania na paliwo. Taki zestaw wyposażony jest w specjalne przyłącze, które można bezpośrednio wpiąć w instalację gazową budynku. Co ważne, instalacja butli w przeciwieństwie do zbiornika nie wymaga projektu, nadzoru UDT i pozwoleń.

W praktyce ogrzewanie gazowe z butli 11 kg stosuje się rzadko ze względu na małą pojemność zbiorników. Do ogrzania domu najczęściej stosuje się zbiornik lub zestaw kilku butli 33 kg.

Warto wiedzieć: Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?

Ogrzewanie gazowe z butli przydomowej – koszty

Cena zbiornika na gaz płynny wynosi od 6 do 10 tys. zł. Znacznie tańsza jest zatem dzierżawa takiego zbiornika lub butli, ponieważ zazwyczaj wymaga jedynie wpłaty kaucji. W ramach umowy można liczyć także na korzystne ceny wymiany butli lub dostawy gazu.

Cena propanu grzewczego wynosi około 2-2,2 zł za litr. Szacunkowo roczne zużycie propanu do ogrzania domu wynosi około 14l/ m2, a więc koszty ogrzewania w przypadku budynku o powierzchni 150 m2 powinny zamknąć się w kwocie około 4200-4600 zł.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu 150m2 – symulacja

Koszt ogrzewania gazowego zależy od wielu czynników – nie tylko od ceny jednostkowej paliwa, ale także od rodzaju kotła, pogody, czy indywidualnego zapotrzebowania na ciepło domowników. Najważniejszym elementem wpływającym na wysokość rachunków jest jednak izolacyjność termiczna budynku.

Warto mieć świadomość, że na tanie ogrzewanie gazowe mogą liczyć głównie właściciele domów energooszczędnych, których zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi około 50-80 kWh/m2. Najwyższe rachunki natomiast płacą osoby mieszkające w starych budynkach bez izolacji, ponieważ w ich przypadku zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi nawet 200 kWh/m2, a więc dwa razy tyle, co w naszym przykładzie.

Poniżej przedstawiamy symulację, ile rocznie kosztuje ogrzewanie gazowe domu 150 m2 w zależności od termoizolacji budynku:

 • dom standardowy – o zapotrzebowaniu na ciepło 100 kWh/m2 - 1650,16 zł
 • dom nieocieplony – o zapotrzebowaniu na ciepło 200 kWh/m2 – 3300,32 zł
 • dom energooszczędny – o zapotrzebowaniu na ciepło 50 kWh/m2 – 825,08 zł

Nowo budowane domy muszą spełniać wymogi w zakresie współczynnika Ep (kWh/m2) określającego roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną potrzebną do ogrzewania, przygotowania c.w.u., wentylacji, chłodzenia oraz oświetlenia. Od 2021 r. współczynnik ten wynosi 70 kWh/m2, a więc roczny koszt ogrzewania nowego domu o powierzchni 150 m2 spełniającego te wymogi nie powinien przekroczyć kwoty 1155,12 zł.

Należy podkreślić, że są to jedynie szacunki, ponieważ faktyczne zużycie gazu do ogrzania domu jest zazwyczaj znacznie wyższe, a rachunki za gaz powiększają dodatkowe opłaty naliczane przez dystrybutorów.

Ogrzewanie gazowe – cena instalacji

Znamy już orientacyjne koszty ogrzewania domu gazem, a jakie są koszty instalacji gazowej w budynku jednorodzinnym? Średnio wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jeśli zatem planujesz ogrzewanie gazowe, weź kalkulator i policz, ile wydasz za kolejne etapy wykonania instalacji i zakupu niezbędnych urządzeń. Poniżej wyjaśniamy, jak wykonuje się ogrzewanie gazowe krok po kroku i z jakimi wydatkami trzeba się liczyć.

Ogrzewanie gazowe koszty instalacji

 • projekt techniczny instalacji gazowej – około 1000 zł
 • mapa geodezyjna – około 1000 – 1500 zł
 • zakup i montaż szafki gazowej – około 300-500 zł
 • wykonanie przyłącza gazowego – około 1700-2200 zł (podstawowa opłata przyłączeniowa) + cena odbioru przyłącza około 200 zł
 • koszt materiałów budowlanych – 50-100 zł / mb
 • koszt montażu instalacji gazowej – około 130 zł / mb
 • zakup kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego – około 4000 zł
 • montaż kotła – około 800 zł

Do powyższych kosztów należy jeszcze doliczyć koszt zakupu i montażu grzejników lub wykonania innego systemu dystrybucji ciepła w budynku np. ogrzewania podłogowego.

Pozwolenie na ogrzewanie gazowe – co warto wiedzieć?

Założenie instalacji gazowej w domu lub mieszkaniu wymaga najpierw dopełnienia kilku formalności.

W pierwszej kolejności należy złożyć do spółki gazowniczej wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Nie jest to zatem wniosek o pozwolenie na ogrzewanie gazowe, a raczej o możliwość podłączenia się do sieci gazowej. Do wydania warunków gazownia będzie potrzebować m.in. opinii kominiarza, a także aktualnej mapy sytuacyjnej terenu.

Jeśli instalacja ma być w budynku wielorodzinnym, konieczna będzie także zgoda lokatorów na ogrzewanie gazowe – wzór takiej zgody można znaleźć w Internecie.

Po otrzymaniu zielonego światła z gazowni na wykonanie instalacji gazowej trzeba jej budowę zgłosić do starostwa powiatowego. Od 2020 roku bowiem można wykonać ogrzewanie gazowe bez pozwolenia na budowę.

Dotacje na ogrzewanie gazowe - kto może je uzyskać?

Dofinansowanie na ogrzewanie gazowe mogą uzyskać przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, którzy skorzystają z programu Czyste Powietrze.

Wysokość dopłat zależy od uzyskiwanych dochodów i może wynieść od 45 do 75% wartości inwestycji. Zamiast dotacji można także skorzystać z ulgi podatkowej (tzw. ulgi termomodernizacyjnej), która umożliwia odliczenie od podstawy podatku wydatków na zakup i montaż kotła gazowego w domu jednorodzinnym.

Więcej informacji: Termomodernizacja - co to jest i jakie działania obejmuje?

Jakie mamy jeszcze możliwości ogrzewania gazowego?

Za pomocą gazu można ogrzewać budynek w różny sposób. Najpopularniejsze jest centralne ogrzewanie gazowe, przy którym produkowane przez kocioł ciepło dystrybuowane jest do tradycyjnych grzejników umieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach.

Równie dobrze można zdecydować się ogrzewanie podłogowe gazowe – aby jednak było ono wydajne, powinno bazować na kotle kondensacyjnym.

Kolejną ciekawą alternatywą może być ogrzewanie gazowe nadmuchowe, przy którym pomieszczenia nagrzewane są ciepłym powietrzem wtłaczanym przez specjalne otwory w ścianach. Coraz częściej spotkać się można także z ogrzewaniem hybrydowym, czyli połączeniem ogrzewania na gaz z innym źródłem ciepła np. kominkiem, czy pompą ciepła.

Ogrzewanie gazowe – jak najlepiej ustawić i jaka temperatura na piecu gazowym będzie optymalna?

Aby uzyskać optymalny komfort cieplny w pomieszczeniach, należy wiedzieć, jak najlepiej ustawić ogrzewanie gazowe, czyli przede wszystkim jak ustawić temperaturę na piecu gazowym. Powinien to zrobić monter kotła podczas jego pierwszego uruchomienia.

Określa on tzw. krzywą grzania, która zależy m.in. od temperatury panującej na zewnątrz, a także izolacji cieplnej budynku. Standardowo, aby otrzymać temperaturę w pokojach 20oC, na kotle powinno się ustawić temperaturę od 50 do 70oC.

Ogrzewanie gazowe – wady i zalety

Według GUS ogrzewanie gazowe montowane jest w przeszło 62% nowo powstałych domów i mieszkań w Polsce. Jedynie 30% inwestorów decyduje się na paliwo stałe, a 1,6% wybiera ogrzewanie elektryczne.

Jest to najlepszy dowód na to, że ogrzewanie gazowe w domu uznawane jest obecnie za najkorzystniejsze rozwiązanie. Do jego najważniejszych zalet należy zaliczyć:

 • efektywność – szczególnie w przypadku stosowania kotła kondensacyjnego,
 • bezobsługowość,
 • niską awaryjność,
 • niewielką szkodliwość dla zdrowia i środowiska naturalnego,
 • brak konieczności budowy kotłowni,
 • możliwość wykorzystania jednego pieca do ogrzania domu i wody użytkowej.

Jeśli chodzi o wady ogrzewania gazowego, to należy tu przede wszystkim wymienić dość duży koszt wykonania instalacji i zakupu kotła, a także koszty zużycia gazu.

Przed podjęciem decyzji o montażu takiego systemu grzewczego, warto przede wszystkim oszacować opłacalność inwestycji np. pod względem efektywności ogrzewania w budynku o określonej izolacyjności. Warto też sprawdzić, jakie ma np. ogrzewanie podłogowe gazowe opinie wśród użytkowników, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie zamiast standardowego ogrzewania elektrycznego.

Ogrzewanie gazowe a inne rodzaje ogrzewania – co będzie lepsze?

Wybór najlepszego sposobu ogrzewania domu wymaga wzięcia pod uwagę różnych aspektów, dlatego bardzo trudno określić, który z nich jest najlepszy. W polskich warunkach z pewnością dość łatwo rozstrzygnąć, które rozwiązanie jest tańsze. Jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne czy gazowe, to zdecydowanie bardziej ekonomiczne jest to drugie, ponieważ wiąże się z nawet dwukrotnie niższymi rachunkami.

A co lepiej wybrać – ogrzewanie gazowe czy ekogroszek? Ekogroszek podobnie jak gaz uznawany jest za paliwo ekologiczne, a koszty ogrzewania z jego użyciem są dość zbliżone do ogrzewania gazowego. Jednak cena instalacji ogrzewania na ekogroszek jest znacznie niższa. Z drugiej strony, należy pamiętać, że piec na ekogroszek wymaga kotłowni i większego zaangażowania do jego obsługi.

Podobnie wypada porównanie jeśli chodzi o wybór - ogrzewanie gazowe czy pellet. W tym przypadku ogrzewanie pelletem jest tańsze niż gazem, ale trzeba liczyć się z tym, że będzie ono bardziej absorbujące – trzeba będzie kupować opał i mieć go gdzie trzymać. Sama obsługa pieca z podajnikiem nie jest problematyczna, ale na pewno bardziej wymagająca niż obsługa pieca gazowego.

A co wygrywa pod względem ekonomicznym - ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła? Zdecydowanie pompa ciepła, która jest uznawana za najtańsze źródło ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że jej instalacja jest bardziej kosztowna (minimum 30-50 tys. zł), a do jej działania niezbędna jest energia elektryczna.

Ogrzewanie gazowe – co jeszcze warto wiedzieć o ogrzewaniu gazowym w domu?

Decydując się na ogrzewanie gazowe, najważniejszy będzie wybór odpowiedniego pieca. W zależności od potrzeb można zdecydować się na piec jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny.Najczęściej wybierany jest piec dwufunkcyjny, który odpowiada za ogrzewanie gazowe domu i jednocześnie podgrzewanie wody użytkowej.

Pamiętaj, że jeśli chcesz otrzymać zwrot za ogrzewanie gazowe, czyli skorzystać z dofinansowania z programu Czyste Powietrze, musisz wybrać piec kondensacyjny, a nie zwykły. Odznacza się on wysoką sprawnością (przekraczającą nawet 100%), ponieważ wykorzystuje dodatkowe ciepło zawarte w parze wodnej gorących spalin. Przez to zużywa mniej paliwa niż kotły tradycyjne, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.

Warto też wiedzieć, jaki potrzebny jest do ogrzewania gazowego komin – otóż do nowoczesnych pieców kondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania konieczny jest komin z dwoma przewodami, ponieważ jeden służy do zasysania powietrza z zewnątrz domu do komory, a drugi do odprowadzania spalin.

Sprawdź także: Czujnik czadu i gazu – jaki wybrać?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 100m2?
Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 100m2?

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Regulator ciśnienia wody
22 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Regulator ciśnienia wody – jak wybrać i kiedy warto go zastosować? Sprawdź!

Wahania ciśnienia wody w znaczący sposób obniżają komfort korzystania z urząd...

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Spoglądając na ośnieżone dachy domów, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działają panele fotowoltaiczne w czasie zimy?...

Instalacje
Igłofiltry
24 września 2021 r. Diana Sulyma

Igłofiltry – ️jakie jest zastosowanie igłofiltrów?

Igłofiltry to elementy instalacji odwadniającej, które stosuje się do obniżenia wód gruntowych. Ich montaż jest konieczny...

Instalacje
Zasobnik CWU
15 września 2021 r. Daria Rek

Zasobnik C.W.U – jaki wybrać zasobnik ciepłej wody użytkowej?

Zasobniki C.W.U. używane są do przechowywania ciepłej wody użytkowej. Na rynk...

Instalacje
Regulator ciśnienia wody
22 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Regulator ciśnienia wody – jak wybrać i kiedy warto go zastosować? Sprawdź!

Wahania ciśnienia wody w znaczący sposób obniżają komfort korzystania z urząd...

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Spoglądając na ośnieżone dachy domów, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak działają panele fotowoltaiczne w czasie zimy?...

Instalacje
Igłofiltry
24 września 2021 r. Diana Sulyma

Igłofiltry – ️jakie jest zastosowanie igłofiltrów?

Igłofiltry to elementy instalacji odwadniającej, które stosuje się do obniżenia wód gruntowych. Ich montaż jest konieczny...

Instalacje
Zasobnik CWU
15 września 2021 r. Daria Rek

Zasobnik C.W.U – jaki wybrać zasobnik ciepłej wody użytkowej?

Zasobniki C.W.U. używane są do przechowywania ciepłej wody użytkowej. Na rynk...