Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Podkręcamy letnie rabaty🌞 -20% na projekty domów, -25% na nowości😎

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Rozbudowa domu - na czym polega i kiedy można rozbudować dom?

Rozbudowa domu - na czym polega i kiedy można rozbudować dom?

Rozbudowa domu to popularny sposób na powiększenie powierzchni użytkowej budynku, z którego korzystają głównie posiadacze niewielkich nieruchomości. Można ją przeprowadzić w starym obiekcie lub zaplanować jeszcze na etapie projektowania nowego domu.

Rozbudowa domu - na czym polega?

Rozbudowa domu polega na wykonaniu prac budowlanych mających na celu powiększenie istniejącego już budynku. Taka rozbudowa może być przeprowadzona:

  • w poziomie (wszerz) – polega np. na dobudowaniu pomieszczeń do budynku z zajęciem części gruntu i wówczas powiększa się także powierzchnia zabudowy obiektu,
  • w pionie (w górę) – polega na przykład na nadbudowie piętra lub adaptacji poddasza i wtedy zwiększona zostaje wyłącznie powierzchnia użytkowa domu.

Inwestorów najczęściej interesuje rozbudowa domu parterowego lub piętrowego o niewielkiej powierzchni, który z czasem staje się za ciasny na przykład wskutek powiększenia rodziny. Choć zwykle tego rodzaju inwestycje przeprowadza się w starszych nieruchomościach, warto wiedzieć, że może ją przewidywać również nowy projekt domu.

Zaplanowanie przebudowy małego budynku w przyszłości jest sposobem na rozłożenie kosztów w czasie. Można więc o tym pomyśleć już na etapie wyboru nowego projektu, tym bardziej że tego rodzaju zmiany w projekcie, tak czy owak, mogą później wymagać zgody jego autora.

Remont domu czy przebudowa - jakie są różnice?

Wszelkie prace związane z remontem, przebudową, rozbudową, nadbudową, czy odbudową domu są dość precyzyjnie zdefiniowane w przepisach prawa budowlanego. Rozróżnienie ich jest ważne choćby dlatego, że część z nich wymaga dopełnienia wielu formalności np. zamówienia projektu budowlanego wykonanego przez uprawnioną osobę, czy też uzyskania pozwolenia na budowę.

Jaka jest zatem różnica między remontem a rozbudową domu?

Remont należy rozumieć jako wykonanie prac zmierzających do odtworzenia stanu pierwotnego budynku, a więc bez zmian jego konstrukcji, kubatury, czy powierzchni użytkowej. Remontem można więc nazwać wymianę tynków na elewacji, czy też montaż nowych okien energooszczędnych o tych samych wymiarach. Takie prace w większości przypadków nie wymagają żadnych formalności, co najwyżej zgłoszenia.

Rozbudowa domu, a także nadbudowa, wiążą się z powstaniem nowych pomieszczeń, a więc powiększeniem powierzchni użytkowej. Może być więc to dobudowanie ogrodu zimowego, dodatkowego pokoju na parterze lub powiększenie salonu np. poprzez zabudowę podcienia, lub tarasu, dobudowanie kolejnej kondygnacji lub pomieszczenia nad garażem, czy też adaptacja poddasza.

Rozbudowa domu - jakie formalności są wymagane?

Jeżeli interesuje Cię rozbudowa domu, musisz nastawić się na konieczność załatwienia kilku spraw urzędowych. Ich zaniedbanie może skutkować wieloma problemami – możesz zostać posądzony o samowolę budowlaną, która będzie się wiązała z wysokimi kosztami legalizacji rozbudowy lub koniecznością jej wyburzenia.

Jak zatem powinna być przygotowana rozbudowa domu? Oto formalności krok po kroku:

  1. Sprawdź Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, a jeśli go nie ma dla danego terenu, wystąp o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy. W MPZP sprawdzisz, czy możesz dokonać planowanej rozbudowy, natomiast w drugim przypadku musisz we wniosku opisać swoje plany i zaczekać na decyzję w sprawie możliwości ich realizacji.
  2. Zleć wykonanie projektu rozbudowy domu – powinien być on wykonany przez osobę uprawnioną, która musi uwzględnić wymogi gminy zawarte w MPZP lub Warunkach Zabudowy.
  3. Zleć niezbędne ekspertyzy – są one zwykle konieczne przy rozbudowie starszych budynków i mogą dotyczyć badania podłoża gruntowego oraz samej konstrukcji domu, ponieważ być może przed rozbudową niezbędne będą prace naprawcze.
  4. Zgłoś się do starostwa powiatowego lub urzędu miasta w celu dopełnienie formalności związanych ze zgłoszeniem rozbudowy budynku.

Pozwolenie na rozbudowę domu - czy jest konieczne?

W wyniku zmian prawa budowlanego od 2015 r. możliwa jest rozbudowa domu bez pozwolenia na budowę. Jest jednak jeden warunek – inwestycja nie może wykroczyć poza granice działki z zachowaniem odpowiednich odległości od jej granicy. W przeciwnym razie niezbędne jest uzyskanie pozwolenia.

Rozbudowa domu na zgłoszenie wymaga wyłącznie złożenia w urzędzie pisma opisującego rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz wskazującego termin ich rozpoczęcia. Termin ten nie może być krótszy niż 21 dni od daty dokonania zgłoszenia, ponieważ taki czas ma urząd na złożenie ewentualnego sprzeciwu. Do zgłoszenia trzeba dołączyć kilka dokumentów m.in. projekt rozbudowy.

Na co warto zwrócić uwagę przy planowaniu rozbudowy domu?

Warto pamiętać, że projekt rozbudowy domu powinien uwzględniać szereg istotnych kwestii związanych nie tylko z warunkami zabudowy działki, ale także z możliwością doprowadzenia instalacji i przyłączy, wymaganiami dotyczącymi standardów energetycznych, czy też niezbędnych prac związanych z przebudową obecnego budynku (np. zastosowania odpowiednich wzmocnień konstrukcyjnych).

Przed rozpoczęciem prac inwestor jest również zobowiązany do ustanowienia kierownika budowy i rejestracji dziennika budowy – należy to zrobić w starostwie np. przy okazji zgłoszenia terminu rozpoczęcia prac, które również jest obowiązkowe.

Czy warto wykonać przebudowę i rozbudowę starego domu?

Rozbudowa starego domu jest bardzo popularna w Polsce, ponieważ wiele osób po prostu dziedziczy starsze budynki i woli je dostosować do swoich potrzeb, niż burzyć i wznosić dom od zera. Najczęściej prace polegają na dostawieniu dobudówki na poziomie parteru, adaptacji poddasza lub nadbudowy piętra.

Z reguły także wymagają wielu dodatkowych prac związanych z przebudową i modernizacją starej konstrukcji. Z tego względu koszty takiej inwestycji potrafią być dość wysokie, a nierzadko sprawiają wiele problemów już na etapie projektu. Przed podjęciem decyzji o rozbudowie starego domu z pewnością należy przeprowadzić wiele ekspertyz technicznych i dokonać skrupulatnych kalkulacji, czy inwestycja się opłaca.

Rozbudowa domu - na czym polega i kiedy można rozbudować dom?

Jak prawidłowo wykonać rozbudowę domu krok po kroku?

Pomysłów na to, jak rozbudować dom, jest bardzo wiele. W każdym przypadku prace powinny się odbywać według projektu, który jest podstawą inwestycji i zazwyczaj obejmuje: projekt architektoniczny, konstrukcyjny, instalacyjny, a także wykaz potrzebnych materiałów i dziennik budowy.

W praktyce rozbudowa domu krok po kroku często niewiele się różni od wznoszenia nowego budynku, szczególnie jeśli jest związana z dobudowaniem pomieszczeń na parterze. Wówczas niezbędne jest przeprowadzenie wszystkich prac jak przy budowie nowego domu, począwszy od wzniesienia fundamentów.

Bardzo często rozbudowa i przebudowa wymagają specjalistycznej wiedzy ze względu na konieczność ingerencji w konstrukcję budynku. Właśnie dlatego prace zwykle powierza się ekipie budowlanej, która ma doświadczenie w przeprowadzaniu tego rodzaju prac.

Jakie są koszty rozbudowy domu?

Bardzo trudno precyzyjnie określić, ile kosztuje rozbudowa domu jednorodzinnego, ponieważ koszty zależą od rodzaju i zakresu prac.

Z reguły najdroższe jest rozbudowywanie domu wszerz, choćby ze względu na prace ziemne, które są dość drogie. Nie zawsze są one jednak tak wysokie, jeśli na przykład dobudówka dotyczy nie dodatkowego pokoju, a jedynie tarasu. Adaptacja poddasza generuje znacznie mniej kosztów, ale już nadbudowa domu poprzez „dołożenie” piętra może wiązać się z kosztowną przebudową dachu, wzmocnienia stropów, czy budową schodów.

Na większe wydatki muszą się także nastawić właściciele starszych budynków, które najczęściej wymagają wielu dodatkowych prac modernizacyjnych. Ogólnie na rozbudowę domu należy przeznaczyć średnio od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

A ile kosztuje projekt przebudowy domu? Tutaj również wszystko zależy od pomysłu na rozbudowanie budynku. Cena za projekt rozbudowy domu mieszkalnego może więc wynieść od 1500 do kilkunastu tysięcy zł.

Rozbudowa domu - kiedy warto podjąć taką decyzję?

Powiększenie powierzchni użytkowej domu poprzez jego rozbudowę warto dobrze przemyśleć. Koszty takiej operacji są dość duże, choć z reguły niższe niż wzniesienie nowego budynku od zera.

W przypadku starszych domów rozbudowa opłaca się, gdy budynek jest w dobry stanie i nie wymaga zbyt dużych nakładów pracy na remont i modernizację. Powiększenie stosunkowo nowej nieruchomości także jest dobrym pomysłem, szczególnie jeśli projekt domu już przewiduje taką możliwość.

Warto jednak pamiętać o minusach inwestycji – w przypadku domów zamieszkałych niektóre prace (np. dodanie kondygnacji) mogą wymagać czasowego opuszczenia budynku przez domowników. Rozbudowa obiektu wszerz będzie natomiast skutkować zmniejszeniem się ogrodu i może negatywnie wpłynąć na architekturę budynku.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
Ogród i Taras
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?
Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa stropu w 2022
Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
Ogród i Taras
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?
Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa stropu w 2022

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Gotowy dom
9 czerwca 2022 r. Wojciech Rynkowski

Domy gotowe w praktyce – rozmowa z inwestorem

Domy gotowe, nazywane też czasem domami prefabrykowanymi, są bardzo popularne na zachodzie Europy. W Polsce takie domy dop...

Technologie budowlane
Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów
11 maja 2022 r. Wojciech Rynkowski

Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów

Marzeniem każdego, kto zaczyna budować dom, jest to, by wprowadzić się do nie...

Technologie budowlane
Z czego budować dom?
14 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Z czego budować dom? Porównujemy najlepsze materiały do budowy domów w 2022 roku

Ze względu na duży wybór materiałów budowlanych pytanie, z czego budować dom,...

Technologie budowlane
Piaskowanie
1 października 2021 r. Diana Sulyma

Piaskowanie – co to jest i jakie powierzchnie czyścić metodą piaskowania?

Piaskowanie to praktyczny pomysł dla wszystkich, którzy konieczność ręcznego...

Technologie budowlane
Gotowy dom
9 czerwca 2022 r. Wojciech Rynkowski

Domy gotowe w praktyce – rozmowa z inwestorem

Domy gotowe, nazywane też czasem domami prefabrykowanymi, są bardzo popularne na zachodzie Europy. W Polsce takie domy dop...

Technologie budowlane
Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów
11 maja 2022 r. Wojciech Rynkowski

Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów

Marzeniem każdego, kto zaczyna budować dom, jest to, by wprowadzić się do nie...

Technologie budowlane
Z czego budować dom?
14 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Z czego budować dom? Porównujemy najlepsze materiały do budowy domów w 2022 roku

Ze względu na duży wybór materiałów budowlanych pytanie, z czego budować dom,...

Technologie budowlane
Piaskowanie
1 października 2021 r. Diana Sulyma

Piaskowanie – co to jest i jakie powierzchnie czyścić metodą piaskowania?

Piaskowanie to praktyczny pomysł dla wszystkich, którzy konieczność ręcznego...