Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Poddasze nieużytkowe: jak możemy je wykorzystywać?

Poddasze nieużytkowe: jak możemy je wykorzystywać?

Posiadanie poddasza to spore udogodnienie. Nie zawsze jednak można w nim mieszkać. Niektórzy inwestorzy nie decydują się na wykończenie oraz użytkowanie takiego pomieszczenia, co nadaje mu status poddasza nieużytkowego. Co na ten temat mówi polskie prawo? I czym w ogóle jest poddasze nieużytkowe? Definicję oraz sposoby jego wykorzystania znajdziesz poniżej!

Czym jest poddasze nieużytkowe według definicji?

Projekty domów z poddaszem użytkowym cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Istnieją jednak sytuacje, w których osoby budujące dom decydują się na poddasze nieużytkowe. Definicji tego rodzaju pomieszczenia nie znajdziemy w polskich przepisach, jednak pomocne okaże się rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki.

Znajduje się tam wyjaśnienie innego pojęcia – kondygnacji, które pomoże nam określić, czym w istocie jest poddasze nieużytkowe.

[…] Za kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą średnią wysokość w świetle większą niż 2 m; za kondygnację nie uznaje się nadbudówek ponad dachem, takich jak maszynownia dźwigu, centrala wentylacyjna, centrala klimatyzacyjna, obudowa wyjścia z klatki schodowej, kotłownia lub inne pomieszczenia techniczne.

W praktyce więc poddasze nieużytkowe jest pomieszczeniem, które nie może być wykorzystywane w celach mieszkaniowych, a jego wysokość nie powinna przekraczać 1,9 m w kalenicy.

Dlaczego więc niektórzy inwestorzy w ogóle się na nie decydują? Powodów może być kilka, a tym najważniejszym jest fakt, że poddasze nieużytkowe nie zwiększa wymiaru opodatkowania.

Co więcej, w niektórych przypadkach – zgodnie z pozwoleniem na budowę wydanym na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennegotylko taki rodzaj poddasza można zaprojektować w budowanym domu.

Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

  • Poddasze nieużytkowe służy przede wszystkim jako przestrzeń dla konstrukcji więźby i przestrzeń wentylacyjna.
  • Pomimo braku możliwości zamieszkania na nieużytkowym poddaszu, po spełnieniu określonych warunków można wykorzystać je jako strych.
  • Poddasze nieużytkowe nie wymaga ocieplenia, wykończenia, a nawet doświetlenia, jednak w wielu przypadkach jest to wskazane.
  • Do poddasza nieużytkowego mogą prowadzić schody, np. składane lub rozsuwane.

Poddasze użytkowe a kwestia powierzchni całkowitej

Jak wygląda kwestia poddasza nieużytkowego a podatku od nieruchomości? Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami powierzchnia poddasza podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości tylko wtedy, gdy spełnia kryterium użytkowości. Oznacza to, że poddasze nieużytkowe (wysokość do 1,9 m) nie podlega opodatkowaniu. W efekcie nie wymaga od właściciela domu dodatkowych nakładów finansowych.

A czy poddasze nieużytkowe jest kondygnacją? Nie, ale wlicza się do powierzchni całkowitej kondygnacji (gdy jest niższe niż 1,9 m wlicza się je do powierzchni konstrukcji).

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Czy warto ocieplać poddasze nieużytkowe?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, od właścicieli poddaszy nieużytkowych nie wymaga się ich ocieplania. Nie oznacza to jednak, że zastosowanie odpowiednich izolacji będzie złym pomysłem. Czy ocieplać poddasze nieużytkowe, nawet jeżeli nie korzystamy z niego na co dzień? Tak i jest ku temu jeden bardzo ważny powód.

Niezaizolowana przestrzeń pod dachem skośnym, podobnie jak nieocieplony dach, może prowadzić do bardzo dużych strat ciepła. W efekcie właściciel domu będzie musiał liczyć się z dużo wyższymi rachunkami za ogrzewanie, nawet jeżeli nie korzysta na co dzień z poddasz użytkowego. Izolacja jest więc opłacalną inwestycją, którą zdecydowanie warto rozważyć.

Czym obić poddasze nieużytkowe? Wełną mineralną, styropianem albo pianką PUR. Dowiesz się więcej na ten temat tu: ocieplania poddasza.

Uwaga! Bardzo częstym błędem właścicieli domów jest nieprawidłowe wykonanie systemu wentylacji na poddaszu nieużytkowym. Może to prowadzić do gromadzenia się pod dachem dużej wilgoci, a w konsekwencji pojawienia się pleśni. Zagrzybienie drewnianej konstrukcji to duży problem – nie tylko obniża jakość izolacji, ale również powoduje nadmierne przenikanie wody. Warto więc zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę.

Ile kosztuje wykończenie poddasza i jakich materiałów najlepiej użyć?

W jaki sposób możemy korzystać z poddasza nieużytkowego?

Czy można mieszkać na poddaszu nieużytkowym? Nie, ale nie oznacza to, że nie możesz wykorzystać tego pomieszczenia w inny sposób. Najczęściej pełni on rolę strychu, na którym przechowywane są rozmaite przedmioty.

Co można trzymać na poddaszu nieużytkowym? Między innymi:

  • stare urządzenia RTV i AGD;
  • nieużywane ubrania;
  • sprzęt sportowy i turystyczny, w tym sanki, narty czy namioty;
  • ozdoby świąteczne;
  • niewielkie meble.

Warto jednak pamiętać, że rodzaj przechowywanych na poddaszu nieużytkowym przedmiotów zależeć będzie od konstrukcji stropu. Bardzo istotną kwestią jest obciążenie na 1 m2 – przekroczenie dozwolonych wartości może zakończyć się katastrofą budowlaną. Warto więc przed wniesieniem na strych ciężkich mebli czy sprzętów dopytać o tę kwestię konstruktora.

Czego nie można przechowywać na poddaszu nieużytkowym? Przede wszystkim materiałów łatwopalnych (np. resztek farb, klejów czy rozpuszczalników) oraz wybuchowych (np. fajerwerków, butli z gazem czy podpałek do grilla). Ich gromadzenie może z jednej strony doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, a z drugiej narazić właściciela domu na karę grzywny.

Co więcej, odradza się przechowywanie na strychu książek, albumów ze zdjęciami czy niektórych materiałów, np. galanterii skórzanej – podwyższona wilgoć oraz zmienne temperatury mogą doprowadzić do ich zniszczenia.

Co można zrobić na poddaszu nieużytkowym oprócz przestrzeni na nieużywane przedmioty? Np. suszarnię lub spiżarnię. Możliwości jest więc całkiem sporo. Pamiętaj tylko, by zadbać o odpowiednie schody na poddasze nieużytkowe – najpopularniejsze są te składane, jednak w sprzedaży znajdują się też systemy nożycowe oraz rozsuwane. Kluczową kwestią jest również właz o odpowiednich wymiarach, który możesz zakamuflować w suficie i wykorzystać np. do montażu czujnika dymu.

Warto dodać, że – o ile pozwalają na to miejscowy plan zagospodarowania oraz warunki panujące na strychu, poddasze nieużytkowe możesz przystosować do celów mieszkaniowych. Wymaga to najczęściej wzmocnienia stropu, ocieplenia dachu, postawienia ścianek działowych, zamontowania okien, a także doprowadzania mediów. Często jest to rozwiązanie kosztowne, ale wskazane – zwłaszcza w przypadku dużej albo powiększającej się rodziny.

Dowiedz się więcej na temat tego, jak zaadaptować poddasze w domu jednorodzinnym, by z jednej strony zyskać komfort, a z drugiej dostosować się do obowiązujących w naszym kraju przepisów.

Pamiętaj! Przekształcanie poddasza nieużytkowego na pomieszczenie mieszkalne wymaga dokonania zgłoszenia albo uzyskania pozwolenia na budowę. Niedopilnowanie tego obowiązku może zostać uznane za samowolę budowlaną i tym samym wiązać się z bardzo wysokimi karami!

Jakie są kary za niewłaściwe korzystanie z poddasza nieużytkowego?

Co grozi za niewłaściwe korzystanie z poddasza nieużytkowego? Kara grzywny w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Do takiej sytuacji może dojść np. w sytuacji, gdy zawiadomiona zostanie kontrola budowlana.

Co więcej, w rozdziale 10 Kodeksu wykroczeń (wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu osób i mienia) znajdziemy informację, że każdy, kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na składowaniu materiałów palnych na nieużytkowych poddaszach lub na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na to, jak korzystamy z poddasza nieużytkowego, ale również na to, co na nim przechowujemy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij