Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna

Dbałość o środowisko naturalne to priorytet dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Żeby pomóc obywatelom chronić zasoby przyrody, rządzący przygotowują rozmaite programy polegające na dofinansowaniu zakupu nowoczesnych źródeł ciepła, montażu instalacji fotowoltaicznej lub ocieplenia budynku. Można też skorzystać na odliczeniach od podatku. Na czym dokładnie polega ulga termomodernizacyjna?

Jeśli nie zdecydowałeś się na energooszczędny projekt domu, a Twoja nieruchomość generuje duże straty ciepła i wymaga termomodernizacji, mamy dobrą wiadomość. Dzięki rządowym programom możesz nie tylko zyskać duże oszczędności w domowym budżecie, ale również chronić przyrodę.

Ulga termomodernizacyjna – na czym polega?

Ulga termomodernizacyjna to kolejne rozwiązanie mające skłonić podatników do przechodzenia na ekologiczne źródła ciepła oraz termomodernizację domów jednorodzinnych. Walka ze smogiem oraz ociepleniem klimatu stanowi jeden z najważniejszych problemów całego globu, a redukcja zanieczyszczenia powietrza znacząco przyczynia się do poprawy komfortu życia. Z myślą o tym powstała ulga termomodernizacyjna. Co to jest?

Co to jest ulga termomodernizacyjna? Rozwiązanie polega na odliczeniu od przychodów wydatków związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, np. ocieplenia domu czy wymianę źródła energii na odnawialne (pompa ciepła, panele fotowoltaiczne).

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie pozwalają obniżyć koszty związane z ogrzewaniem i zredukować jego negatywne dla środowiska skutki. Do tego przysługuje na nie ulga termomodernizacyjna. Co obejmuje odliczenie? Ulgą objęte są już istniejące jednorodzinne budynki mieszkalne.

Ulga termomodernizacyjna 2021 – od kiedy rozporządzenie?

Dopiero niedawno uchwalono regulacje, na mocy których możliwe jest odliczenie ulgi termomodernizacyjnej. Od kiedy obowiązują nowe, korzystne dla podatników przepisy?

Podstawa prawna, czyli Ustawa z dnia 9 listopada 2018 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne weszła w życie 1 stycznia 2019 roku i szczegółowo określa, ile można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Ustawa precyzuje również, co nie podlega odliczeniu. Przepisy można było zastosować do przychodów osiągniętych w 2019 roku, a wykazanych w deklaracji podatkowej w 2020 roku. Ulga termomodernizacyjna 2021 dotyczy przychodów osiągniętych w 2020 roku.

Ustawa to nie jedyny akt prawny dotyczący ulgi termomodernizacyjnej. Aktem wykonawczym jest rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Ulga termomodernizacyjna – materiały i usługi

Jakie urządzenia i usługi można rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej? Wykaz materiałów znajduje się w przywoływanym rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 roku.

Materiały podlegające uldze termomodernizacyjnej:

 • fotowoltaika (ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem),
 • materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych,
 • węzeł cieplny z programatorem temperatury,
 • kocioł gazowy kondensacyjny
 • kocioł olejowy kondensacyjny,
 • zbiornik na gaz lub na olej,
 • pompa ciepła wraz z osprzętem.

W ramach ulgi można rozliczyć m.in. następujące usługi:

Czy ulga termomodernizacyjna przysługuje na budowę nowego domu? Niestety nie mogą z niej skorzystać właściciele nieruchomości dopiero będących w budowie – musi być ona zakończona.

Sprawdź: Czy przydomowe turbiny wiatrowe zastąpią fotowoltaikę?

Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Żeby odliczyć od podatku ulgę termomodernizacyjną, trzeba spełnić następujące warunki:

 • być właścicielem (współwłaścicielem) jednorodzinnego budynku mieszkalnego,
 • być podatnikiem,
 • należy udokumentować wydatki fakturami wystawionymi przez podatników VAT, którzy nie korzystają ze zwolnienia od tego podatku.

Ulga termomodernizacyjna – kto może z niej skorzystać?

Sprawdź, komu przysługuje ulga termomodernizacyjna. Dla kogo został stworzony program? Pomoc mogą otrzymać podatnicy będący właścicielami domu jednorodzinnego. Z ulgi mogą również skorzystać współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Jakich podatników obejmuje to rozwiązanie?

 • rozliczających się według skali podatkowej,
 • opodatkowanych według jednolitej stawki podatku 19%,
 • opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Nie są nią objęci podatnicy, którzy finansowali wydatki w ramach programu „Czyste powietrze” lub innych rozwiązań realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć?

Przysługuje Ci ulga termomodernizacyjna? Co można odliczyć, a jakie przychody nie są objęte ulgą? Odliczenie przysługuje na przedsięwzięcia termomodernizacyjne w domu jednorodzinnym. Za takie uznajemy:

 • ulepszenie, w wyniku zmniejsza się zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu oraz ogrzewania i podgrzewania wody,
 • ulepszenie, w wyniku którego dochodzi do zmniejszenia strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych,
 • wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, dzięki czemu następuje redukcja kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków,
 • całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne.

Według aktualnych przepisów uldze podlegają następujące wydatki:

 • dotyczące przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek,
 • określone w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r.,
 • udokumentowane fakturą wystawioną przez podatnika niekorzystającego ze zwolnienia z VAT,
 • nie zostały sfinansowane ze środków NFOŚiGW oraz innych programów (np. wojewódzkich),
 • nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych.

W ustaleniu wysokości odliczenia pomagają narzędzia dostępne online, które szybko podpowiadają, ile można zyskać na uldze termomodernizacyjnej (2021). Kalkulator wylicza ulgę na podstawie faktur i rachunków za zakup materiałów i/lub usług budowlanych.

Przeczytaj także: Zmiana w systemie rozliczania prądu z instalacji fotowoltaicznych

Jak obliczyć ulgę termomodernizacyjną?

Masz prawo skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, ale nie wiesz, jak rozliczyć zeznanie podatkowe PIT? Ulga termomodernizacyjna może być rozliczona za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatek. Odlicza się ją od podstawy opodatkowania, a nie od obliczonego podatku.

Ulga termomodernizacyjna: PIT

 • rozliczenia ulgi termomodernizacyjnej można dokonać na deklaracji PIT-36 oraz PIT-37, PIT-36 L i PIT-28. 
 • wysokość ulgi wpisuje się w rubryce „Odliczenia od dochodu”, w polu „Odliczenia wykazane w PIT/O”.

Jeśli interesuje Cię ulga termomodernizacyjna, przykłady rozliczeń wraz z omówieniem znajdziesz w internecie.

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna?

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna i jaki jest jej limit? Kwota odliczenia może wynieść maksymalnie 53 tysiące złotych – dotyczy to wszystkich przedsięwzięć w budynkach, których właścicielem lub współwłaścicielem jest podatnik korzystający z ulgi termomodernizacyjnej.

Ile zwrotu otrzymamy, jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem? W takiej sytuacji można uzyskać odliczenie w kwocie nawet 106 tys. zł w ramach ulgi termomodernizacyjnej. A ile procent można odliczyć? Przysługuje nam odliczenie 100% wydatków, o ile nie przekroczą one 53 tys. zł na jednego podatnika.

Program Mój Prąd a Ulga Termomodernizacyjna

Program Mój Prąd ma zachęcić do zakładania paneli fotowoltaicznych i pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Mój Prąd a ulga termomodernizacyjna – w ramach dotacji otrzymasz zwrot do 50% (maksymalnie 3 tys. zł na instalację). Koszty, które nie zostały pokryte dofinansowaniem, możesz odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Zobacz też: Dopłaty na budowę domów energooszczędnych - jak to wygląda w praktyce?

Ulga Termomodernizacyjna a program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze to dofinansowanie wymiany pieców oraz ocieplenia budynków jednorodzinnych. Ulga termomodernizacyjna a Czyste Powietrze – podatnik może skorzystać zarówno z ulgi termomodernizacyjnej, jak i otrzymać dotację na wymianę pieca.

Przy odliczaniu ulgi nie można jednak uwzględnić wydatków dofinansowanych w ramach programu Czyste Powietrze. Oznacza to, że na zakup nowego źródła ciepła można postarać się o dotację, a ocieplenie budynku rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Co zrobić w przypadku, gdy zapomniałem skorzystać z ulgi podatkowej?

Jeżeli nie uwzględnimy ulgi termomodernizacyjnej w rozliczeniu PIT, możemy wykazać ją w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2024 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

REKLAMA
Zamknij