Projekty domów nawet 900 zł taniej  🌷

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Co to jest ogród zimowy, ile kosztuje i jak go urządzić?

Ogród zimowy

Jeśli często organizujesz dla swoich gości i domowników spotkania pod gołym niebem, z pewnością wiesz, że kapryśna aura potrafi zniweczyć nawet najlepszy plan. Skutecznym rozwiązaniem tej sytuacji w wielu przypadkach okazuje się ogród zimowy. Jest efektowny i – po latach przerwy – znowu modny, jednak jego stworzenie wymaga sporych nakładów finansowych. Sprawdź, ile zapłacisz i od czego powinieneś zacząć budowę. Jak zaaranżować taką przestrzeń, by była piękna i funkcjonalna?

Czym jest ogród zimowy?

Planujesz taką przestrzeń na posesji? Wobec tego masz dwie możliwości. W przypadku nowej inwestycji po prostu przejrzyj gotowe projekty domów z ogrodem zimowym, zaś przy istniejącym już budynku, zaplanuj dobudowę ogrodu zimowego. Co to jest właściwie za konstrukcja?

W przypadku ogrodu zimowego definicja jest ściśle powiązana ze szczegółami technicznymi, gdyż – ze względu na budowę – można wyodrębnić kilka wariantów. Uogólniając, można przyjąć, że ogród zimowy to pawilon wykonana ze szkła na stelażu stalowym, aluminiowym, PCV lub drewnianym. Może stanowić odrębny obiekt lub – częściej – integralną część domu.

Jakie są funkcje ogrodów zimowych?

Ogród zimowy pod względem wizualnym często przypomina szklarnię lub oranżerię i wcale nie jest to mylne skojarzenie. Trzeba jednak pamiętać, że te dwie konstrukcje mają zastosowanie przede wszystkim praktyczne, gdyż służą do całorocznej uprawy roślin. W przypadku interesującej nas konstrukcji można natomiast postrzegać ogród zimowy jako salon – przeszklony pokój wypoczynkowy i rekreacyjny, pozwalający cieszyć się zielenią także jesienią i zimą.

Oczywiście, ogród zimowy może także pełnić funkcję oranżerii. Idealnie sprawdza się jako przestrzeń do uprawy roślin egzotycznych i gatunków wymagających szczególnych warunków. Dużo łatwiej zapewnić optymalną temperaturę, nasłonecznienie czy wilgotność w ogrodzie zimowym niż w innym miejscu domu lub działki.

Ogród zimowy to także doskonała strefa relaksu. Wystarczy wygodny leżak lub ulubiony fotel, nastrojowe oświetlenie i ciekawa książka, aby poczuć się jak na urlopie – nawet gdy na zewnątrz leży warstwa puszystego śniegu. Możesz także organizować tu przyjęcia lub imprezy okolicznościowe, zwłaszcza gdy zaplanujesz ogród zimowy łączony z tarasem.

Jakie rośliny kupić do ogrodu zimowego?

Rodzaje ogrodów zimowych

Wyróżniamy dwa podstawowe warianty konstrukcji:

  • ogród zimowy całoroczny – ocieplany, z którego korzystać można przez cały rok, także zimą;
  • ogród zimowy sezonowy – nieocieplany, wykorzystywany jedynie w cieplejszych miesiącach.

Czasami powyższe typy ogrodów zimowych określa się mianem ciepłych i zimnych. Te drugie są zdecydowanie mniej popularne, gdyż ich funkcjonalność również jest ograniczona. Jeśli planujesz uprawę roślin, weź pod uwagę fakt, że większość gatunków wymaga określonych warunków, dlatego oranżeria w wariancie sezonowym to kiepski pomysł.

Gdzie powinien znajdować się ogród zimowy?

Najczęściej wybieraną opcją są ogrody zimowe wpisane w bryłę budynku. Można dobudować je do istniejącego domu, jeśli jednak zaplanujesz taką konstrukcję na etapie projektu, zyskasz pełne dopasowanie do kubatury budynku i niższe koszty realizacji. Rzadziej spotykanym wyborem jest ogród zimowy wolnostojący. Jego wykonanie może okazać się nawet o kilkadziesiąt procent droższe – to właśnie względy ekonomiczne w dużej mierze wpływają na jego mniejszą popularność.

Dość ważnym aspektem jest usytuowanie ogrodu zimowego w domu. To od orientacji względem stron świata zależy nasłonecznienie pomieszczenia, które z kolei wpływa nie tylko na warunki rozwoju roślin, ale również bilans cieplny budynku i koszty ogrzewania. Z drugiej strony, trzeba również pamiętać o niezbędnej w czasie letnich upałów wentylacji i ochronie przeciwsłonecznej. Pamiętaj, że promienie najsilniej i najdłużej padają ze strony południowej.

Gdzie pod względem konstrukcyjnym najlepiej umieścić ogród zimowy?

  • Ogród zimowy przy domu

To zdecydowanie najczęściej spotykany wybór. W takim układzie ogród zimowy ma postać szklanego pawilonu dzielącego z domem jedną ze ścian.

  • Ogród zimowy na tarasie

Ogród zimowy na tarasie to interesująca i chętnie wybierana opcja. Ponieważ cała konstrukcja wraz z wyposażeniem będzie ciężka, przed rozpoczęciem prac upewnij się, czy taras wytrzyma takie obciążenie. Podobne zasady obowiązują, gdy kusi cię stworzenie ogrodu zimowego na balkonie. W przypadku budynków wielorodzinnych musisz także uzyskać zgodę zarządcy nieruchomości.

  • Ogród zimowy na dachu

Podobają ci się zielone dachy? Jeśli tak, być może zainteresuje cię zaaranżowanie ich w formie ogrodu zimowego. To zadanie dla wyspecjalizowanej ekipy – możliwe pod warunkiem odpowiednio wytrzymałej konstrukcji domu i dachu. Bez problemu połączysz oranżerię z wnętrzem, decydując się chociażby na ogród zimowy nad garażem.

Ogród zimowy

Od czego warto zacząć budowę ogrodu zimowego?

A zatem decyzja zapadła: budujesz ogród zimowy! Od czego jednak zacząć? Jakie aspekty konstrukcyjne wziąć pod uwagę? Jak zrobić ogród zimowy?

Zanim skontaktujesz się z architektem, który przygotuje projekt, odpowiedz na kilka podstawowych pytań dotyczących usytuowania i konstrukcji. Na tej podstawie łatwiej będzie oszacować budżet i zaplanować wydatki. Przede wszystkim zdecyduj, czy interesuje cię konstrukcja osadzona na tarasie lub dachu czy też budowla znajdująca się na ziemi

Wydaje się, że pierwsza opcja jest łatwiejsza, gdyż w zasadzie masz gotowy fundament pod ogród zimowy. To jednak tylko pozory. Przede wszystkim musisz zweryfikować wytrzymałość wylewki tarasu lub konstrukcji budynku. Często okazuje się ona zbyt mała, by utrzymać ogród zimowy.

Budowa rozpoczyna się wówczas od ponownego wykonania fundamentu, zgodnie z ustalonymi parametrami. Podobnie przedstawia się zabudowa balkonu – ogród zimowy na balkonie może stanowić wyzwanie.

Kolejny ważny aspekt to połączenie konstrukcji z domem. Bardzo wygodna jest w tym przypadku zabudowa tarasu, ogród zimowy przylega bowiem bezpośrednio do budynku. Trzeba jedynie zwrócić uwagę, by elementy mocować do ścian, a nie do warstwy ociepleniowej.

Decydując się na budowę, możesz wybrać gotowe komponenty ogrodu zimowego do samodzielnego montażu lub stworzyć konstrukcję od podstaw. Pierwsza opcja jest szybsza, druga – daje więcej możliwości aranżacyjnych, gdyż bryła może mieć w zasadzie dowolny kształt. Zastanów się, na czym bardziej ci zależy.

Przedstawiamy oryginalny pomysł na kącik wypoczynkowy w ogrodzie!

ofe-5847238-70034 w-70034

Z jakich materiałów możemy wykonać ogród zimowy?

Konstrukcja nośna ogrodów zimowych może być wykonana z wielu materiałów. Obecnie największą popularnością cieszy się ogród zimowy aluminiowy wykonany z gotowych profili oraz ogród zimowy drewniany. Decydując się na pierwszą opcję, możesz liczyć na bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Dodatkowo poszczególne elementy są bardzo łatwe w montażu i stosunkowo niedrogie.

Ogrody zimowe z drewna z kolei cechują się wyjątkowymi walorami wizualnymi. Szczególnie dobrze komponują się z budownictwem tradycyjnym, rustykalnym czy góralskim. Drewniane elementy konstrukcyjne zapewniają trwałość, jednak wymagają okresowej konserwacji. Musisz także liczyć się z wyższymi kosztami. Szklany ogród zimowy może mieć również stelaż wykonany z tworzyw sztucznych.

W przypadku ogrodu zimowego PCV, najlepszym wyborem są profile energooszczędne zwiększające izolacyjność cieplną pomieszczenia. Dach tworzą wówczas kształtowniki aluminiowe.

Godny rozważenia jest także ogród zimowy z poliwęglanu. To materiał o wysokiej przepuszczalności światła, dzięki czemu wnętrze konstrukcji jest maksymalnie rozświetlone o każdej porze roku. Panele poliwęglanowe gwarantują także dobrą izolację cieplną.

Ogród zimowy

Czy budowa ogrodu zimowego wymaga pozwolenia?

Czy na ogród zimowy potrzebne jest pozwolenie? W tej kwestii przepisy nie zmieniają się od lat, dlatego żadnych innowacji nie wprowadziło nowe prawo budowlane. Ogród zimowy możesz postawić bez żadnych pozwoleń, pod warunkiem, że jego powierzchnia nie przekracza 35 m2 – mówi o tym art. 29 ust. 1 punkt 2 prawa budowlanego. Nie jest to natomiast ogród zimowy bez zgłoszenia: konieczne jest zgłoszenie prac do urzędu miasta lub starostwa. Jeśli w ciągu 30 dni organ decyzyjny nie wniesie sprzeciwu, możesz zacząć działać.

A co w przypadku większego niż 35 m2 ogrodu zimowego: pozwolenie czy zgłoszenie musi poprzedzić prace? W tej sytuacji konieczne jest postaranie się o pozwolenie na budowę. Gdy planujesz ogród zimowy na tarasie – przepisy także nakazują złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Z podobnymi formalności zetkniesz się, zamieszkując budynek wielorodzinny lub zabudowę szeregowąprzy ogrodzie zimowym na balkonie pozwolenie również będzie wymagane.

Niezależnie od tego, czy uzyskałeś na wzniesienie ogrodu zimowego pozwolenie na budowę czy też budujesz ogród zimowy na zgłoszenie, prawo budowlane wymaga zachowania dystansu od granicy działki: 4 metrów w przypadku ściany z oknami i 3 metrów przy ścianie bez okien. Ustalenia planu miejscowego mogą czasem zmniejszać tę odległość.

Czy ogród zimowy wlicza się do powierzchni zabudowy?

Być może zastanawiasz się teraz, czy ogród zimowy wlicza się do powierzchni zabudowy. Odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco, niezależnie od formy i metrażu konstrukcji. Dotyczy to każdego typu nieruchomości: domów wolnostojących i w zabudowie szeregowych, a także mieszkań.

Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?

Jak urządzić nowoczesny ogród zimowy? Inspiracje

Kiedy cała konstrukcja jest już gotowa, pozostaje część najprzyjemniejsza – wyposażenie przestrzeni w meble, akcesoria i dekoracje. Jak urządzić ogród zimowy, aby był piękny i funkcjonalny? 

Wszystko zależy od roli, jaką chcesz przypisać nowemu wnętrzu. Czy chcesz wykorzystać je jako efektowną oranżerię z kącikiem wypoczynkowym? A może planujesz tu urządzić oryginalne biuro lub wyprawiać przyjęcia? Ciekawą opcją jest także ogród zimowy z jacuzzi lub ogród zimowy z basenem, który można przekształcić w prawdziwą strefę spa.

Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, dopasowując wyposażenie do każdej z tych odsłon.

  • Meble

Czym sugerować się, dopasowując meble? Ogród zimowy to jednocześnie przedłużenie wnętrz mieszkalnych i swoisty łącznik pomiędzy domem a otoczeniem budynku. Warto zatem zadbać o zachowanie spójności i podobnego stylu. Bardzo dobrym wyborem okażą się meble z rattanu i technorattanu, które nadadzą tarasowy charakter ogrodowi zimowemu. Aranżacja wnętrz może być jednak bardziej salonowa: wystarczy wykorzystać meble tapicerowane.

Sprawdź także: jakie meble ogrodowe wybrać aby służyły jak najdłużej?

  • Rośliny

Niezależnie od tego, czy twoim celem jest wykorzystanie w formie oranżerii ogrodu zimowego czy planujesz tu stworzyć przestrzeń relaksu, trudno wyobrazić sobie tego typu strefę bez roślin. Nawet mały ogród zimowy pozwala na uprawę kwiatów doniczkowych czy warzyw – w wariancie ekonomicznym będzie to szklarnia. Ogród zimowy o większych wymiarach będzie znakomity dla egzotycznych gatunków: drzewek cytrynowych i pomarańczowych, efektownych pnączy, palm, skrzydłokwiatów.

  • Oświetlenie

Światło odgrywa istotną rolę w urządzaniu wnętrz – wyjątkiem od tej reguły nie jest ogród zimowy. Inspiracje możesz czerpać z wielu źródeł. W ogrodzie zimowym nowoczesnym sprawdzą się minimalistyczne kinkiety lub taśmy LED. Romantyczny nastrój wprowadzą girlandy, a egzotyczny klimat – stojące lampy z abażurami. Oryginalnym wyborem okaże się ogród zimowy z kominkiem.

  • Rolety lub żaluzje oraz markizy

Jeszcze na etapie projektowania zadaj sobie pytanie, czy będziesz inwestować w szkło o wysokich parametrach przepuszczalności energii słonecznej czy zainstalujesz żaluzje lub rolety. Drugi wariant jest bardziej ekonomiczny, jednak musisz pamiętać, że konieczne są wówczas zewnętrzne rolety lub markizy na ogród zimowy zapewniające odpowiednie zacienienie. Oczywiście, rozwiązaniem jest także ogród zimowy z pełnym dachem.

  • Dekoracje i dodatki

W przypadku ogrodu zimowego aranżacje w różnych stylach wieńczą dodatki. Możliwości jest wiele. Wykorzystaj, prócz wspomnianych wyżej roślin i oświetlenia, praktyczne dodatki w postaci hamaków czy wiszących foteli. W przestronnych wnętrzach sprawdzą się kamienne rzeźby, w mniejszych – metalowe kute dekoracje.

Czy ogród zimowy musi mieć szklany dach?

W powyższych rozważaniach pojawiła się kwestia osłon dachowych stanowiących alternatywę dla szyb o zaawansowanych parametrach. Czy to jedyne dwie możliwości? Czy ogród zimowy musi mieć szklany dach w każdym przypadku? Okazuje się, że nie. Jeśli nie planujesz wykorzystywać nowej przestrzeni jako oranżerii, możesz zdecydować się na ogród zimowy z pełnym zadaszeniem. Szkło ma jednak kilka istotnych zalet.

Decydując się na szklany dach, zyskujesz doskonałe doświetlenie przestrzeni. Dzięki temu zaoszczędzisz na energii elektrycznej koniecznej do uruchomienia dodatkowych lamp. To także przewodzenie ciepła: pomieszczenie ogrzewa się naturalnie, co również pozostawia pieniądze na koncie. Korzyści będą większe, jeśli sięgniesz po szkło niskoemisyjne.

Przeczytaj: jak zabezpieczyć taras na zimę?

Ile kosztuje ogród zimowy?

Ile kosztuje ogród zimowy? Mimo że tego typu konstrukcje spotykane są coraz częściej i z pewnością nie zaliczają się już do dóbr luksusowych, nadal nie jest to pomysł tani. Ogród zimowy może kosztować od kilku do kilkunastu złotych. Od czego uzależniona jest w przypadku ogrodu zimowego cena? Przede wszystkim od wybranych materiałów, wielkości budowli, a także dodatkowych rozwiązań, jak ogrzewanie czy oświetlenie

Jak tanio zrobić ogród zimowy? Najbardziej ekonomiczny jest ogród zimowy sezonowy, nieogrzewany. W przypadku ogrodu zimowego całorocznego cena wzrasta znacznie. Poniżej znajdziesz przykłady niewielkiego ogrodu zimowego na tarasie – cena jest uzależniona od materiału:

  • ogród zimowy na profilu aluminiowym – cena za m2 od ok. 2 600 – 4 000 zł;
  • ogród zimowy drewniany – cena za m2 od ok. 3 000 – 4 300 zł;
  • ogród zimowy z poliwęglanu – cena za m2 od 2 500 – 4 000 zł.

Duże znaczenie ma także moment, w którym powstaje ogród zimowy. Koszt może być nawet o 30% niższy, jeśli zdecydujesz się na ten krok już w momencie budowania domu, a nie po zakończeniu inwestycji.

Jak ogrzać ogród zimowy całoroczny?

Jeśli decydujesz się na całoroczny pawilon, musi to być ciepły ogród zimowy. Wybór odpowiedniego ogrzewania w istotny sposób wpływa na komfort korzystania z przestrzeni, a jednocześnie stanowi najbardziej kosztowną część aranżacji i eksploatacji wnętrza. Jakie do ogrodu zimowego ogrzewanie będzie najlepszym wyborem?

Doskonale sprawdza się ogrzewanie podłogowe lub ścienne, a także grzejniki kanałowe, ukryte pod powierzchnią podłogi. W każdym z wariantów w ogrodzie zimowym temperatura utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Jeśli nie zależy ci na nieprzerwanym ogrzewaniu, wykorzystaj promienniki ciepła uruchamiające się dopiero wówczas, gdy ktoś wejdzie do środka. Niektórzy stawiają na ogrody z kominkiem lub kozą.

Czy warto zdecydować się na ogród zimowy?

Oranżeria to znakomity sposób na to, by przez cały rok cieszyć się możliwością korzystania z ogrodu. Zyskujesz przestrzeń do uprawy roślin, relaksu, spotkań z gośćmi. Dobrze zaaranżowany ogród zimowy może stać się niezwykle efektowną i reprezentacyjną częścią twojego domu. Ma przy tym praktyczne zalety: poprawia bilans cieplny i mikroklimat budynku.

Kto powinien zainteresować się ogrodem zimowym? Czy warto zdecydować się na tego typu inwestycję? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, gdyż wszystko jest uzależnione od osobistych preferencji. Z pewnością skorzystają na tym osoby ceniące bliskość przyrody i otwartą przestrzeń, lubiące pielęgnować rośliny i podziwiać krajobraz. Jeśli twój dom usytuowany jest na atrakcyjnej wizualnie działce, również odnotujesz korzyści.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij