Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz projektu 🏡 taniego w budowie?

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Dom „kostka” – czym charakteryzują się domy typu kostka?

Dom „kostka” – czym charakteryzują się domy typu kostka?

Dom w stylu kostki to budynek mieszkalny charakterystyczny dla okresu PRL-u, wzniesiony w latach 60. lub 70. ubiegłego wieku. Polska wersja architektury rodem z Zachodu wtedy u wielu wzbudzała zazdrość, dziś nikogo już nie zachwyca. Projekty domów w stylu kostki cechuje prostota i kompletny brak detalu architektonicznego czy różnorodności materiałowej, co miało na celu ujednolicenie architektury mieszkaniowej i podkreślenie jej praktycznych i funkcjonalnych aspektów.

Obecnie domy w stylu kostki stanowią dla większości jedynie przykrą pamiątkę dawnego ustroju. Stan większości z nich pozostawia wiele do życzenia, co jest świetną okazją do przebudowy i modernizacji. A potencjał tkwiący w tego typu budynkach jest spory – zazwyczaj posiadają one klarowny i logiczny układ funkcjonalno-przestrzenny, charakterystyczny dla budynków wielorodzinnych, łatwy do przebudowy.

Nowoczesne domy w stylu "kostki". Jak kostka z czasów PRL zmieniała się we współczesny dom?

Dom kostka był podstawowym typem domu jednorodzinnego w Polsce wznoszonym w czasach PRL-u. Pudełkowate obiekty budowane były wszędzie, zarówno w miastach, jak i na wsiach, przez co gdzie się nie obejrzeć, tam jest dom w stylu kostki. Wysokie piwnice, małe okna i tynk na baranka kiedyś wręcz pożądane, dzisiaj wzbudzają pewien niesmak. Wystarczy jednak dobry projekt i remont, aby dom kostka w mgnieniu oka przeobraził się w elegancką współczesną willę.

Niewiele trzeba, by dom w stylu kostki całkowicie zmienił swój charakter. Bez wątpienia ma on walory funkcjonalne, dlatego z powodzeniem można go przekształcić w atrakcyjny, nowoczesny budynek. Pokrywanie go spadzistym dachem czy malowanie na pastelowe kolory nie jest jednak dobrym sposobem na zmianę jego wizerunku. Warto za to wykorzystać prostotę i modernistyczny charakter domu i poprzez odpowiednią aranżację, nadać mu charakter nowoczesnego, luksusowego apartamentu.

Jak przeobrazić dom z kostki z brzydkiego kaczątka w pięknego łabędzia? Wystarczy zastosować proste zabiegi wykończeniowe jak np. panele elewacyjne czy przeszklenia.

Alternatywą może być rozbudowa – częściowa nadbudowa w obrębie poddasza z utworzeniem atrakcyjnego tarasu lub dobudowanie nowej części do budynku, urozmaicając jego bryłę. 

Wystarczy niewiele, aby zyskać praktycznie nowy projekt domu, niczym nieprzypominający dom wzniesiony ponad 50 lat temu.

Dom w stylu kostki

Cechy charakterystyczne domów „kostek”

Czym się charakteryzuje typowy dom w stylu kostki? Wyróżnia go płaski dach, w którym tkwi niesamowity potencjał. Taki kształt dachu był wybierany z uwagi na to, że jest odporny na porywisty wiatr, w odróżnieniu od skośnego zadaszenia. Projekty takich domów nierzadko powstawały na wąskich działkach, dlatego garaż zwykle był w piwnicy, co pozwalało zaoszczędzić miejsce na posesji.

Najważniejsza cecha charakterystyczna domów „kostek” to przede wszystkim jasny i przejrzysty rozkład pomieszczeń w ich wnętrzu. Na ostatnim piętrze nie było skosów, dlatego przestrzeń była maksymalnie wykorzystywana, zgodnie z aktualnymi potrzebami właściciela. Co jeszcze wyróżnia projekty domów w stylu kostki? Tynk, zwany swego czasu „barankiem”. Budynki zazwyczaj przybierały odcień beżu lub szarości, co w połączeniu z nietypową strukturą pokrycia sprawia, że budynki teraz wyglądają na mocno zaniedbane.

Dla kogo dom w stylu kostki będzie dobrym rozwiązaniem?

Nowoczesny projekt domu rodzinnego typu kostka to sposób na kompletną modernizację budynku, która może mu nadać drugie życie. To bez wątpienia najlepsza opcja dla tych, którzy nie mogą już patrzeć na ponurą bryłę, która na tle domów wznoszonych w późniejszych latach prezentuje się dużo gorzej. Ten minimalistyczny dom po remoncie będzie spełniać wysoki standard, jakim cechuje się nowa architektura.

Dom typu kostka

Czy dzisiaj buduje się domy kostki?

Nie da się ukryć, że nowoczesny dom w stylu kostki powstaje najczęściej, dzięki przebudowie budowli powstałej jeszcze w ubiegłym wieku. Nie oznacza to wcale, że nowe domy w stylu kostki nie są już wnoszone. Wręcz przeciwnie, cały czas ich przybywa, jednak dzisiejsze bryły niczym nie przypominają tych budowanych jeszcze w czasach PRL-u. Są to eleganckie współczesne wille, funkcjonalne i świetnie zagospodarowane. Pojawia się pytanie, gdzie można kupić projekt domu kostki? Oferuje je choćby Extradom. Duży wybór projektów bez problemu pozwoli znaleźć ten idealny.

Ile kosztuje przebudowa domu w stylu kostki?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki będzie koszt przebudowy domu w stylu kostki, gdyż wszystko zależy od tego, co i w jakim stopniu ma zostać zmodyfikowane. Jeden właściciel może chcieć tylko nieco poprawić elewacje, odnowić wnętrza, nie dokonując kosztownej przebudowy, z kolei innemu zamarzy się dobudowanie do bryły nowej części, zamontowanie na dachu kolektorów słonecznych i generalny remont wnętrz, co zdecydowanie zwiększy koszty inwestycji.

Pomysłów na przebudowę domu kostki jest wiele i większość z nich przy odpowiednim nakładzie środków bez problemu da się zrealizować. Dobra informacja dla osób planujących remont jest taka, że można tak zaplanować metamorfozę domu kostki, aby uzyskać możliwość etapowania prac i tym samym rozłożenia kosztów inwestycji w czasie.

Dom typu kostka

Jak zaaranżować wnętrze domu kostki z PRL-u?

Wnętrze domu piętrowego w kształcie kostki zwykle jest jasne i przejrzyste, a rozkład pomieszczeń bardzo dogodny. Bez wątpienia plusem jest także ze względu na płaski dach brak wspomnianych już skosów, co pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń w pokojach znajdujących się na ostatnim piętrze. Metamorfoza wnętrz w domu typu kostka nierzadko obejmuje przesunięcie ścian, aby zyskać jeszcze więcej przestrzeni i zastosowanie przeszkleń, aby wpuścić do środka jeszcze więcej światła. Wielu właścicieli decyduje się na dobudowę nowej części lub nadbudowę piętra, jeśli po latach mieszkania metraż okazał się jednak zbyt mały.

Wizualizacje wnętrz domów kostek obrazują, jak może wyglądać budynek po remoncie. To właśnie po zobaczeniu wstępnego projektu aranżacji często dowiadujemy się, co nam się tak naprawdę podoba. Gdzie szukać pomysłów na aranżację domu kostki? Wystarczy przejrzeć internet, aby nieco się zainspirować. W planowaniu inwestycji pomogą nam architekci i projektanci wnętrz.

Wady i zalety domów w stylu kostki

Wydawać by się mogło, że płaski dach domu typu kostka to jego największa wada. W rzeczywistości jest to zaleta, jako że można go wykorzystać na wiele sposobów. Na dachu można zaprojektować nowoczesną strefę relaksu na świeżym powietrzu w postaci ogrodu czy tarasu. Jest to duży plus, jeśli bryła budynku zajmuje większość działki i zwyczajnie nie ma miejsca do zaaranżowania kącika do wypoczynku na posesji. Ponadto na płaskim dachu łatwiej niż na spadzistym jest zamontować kolektory słoneczne. Budynek łatwo jest rozbudować w poziomie, jak i dokonać nadbudowy, jeśli okaże się, że potrzebujemy więcej przestrzeni. Co więcej, budowa domu w stylu kostki wychodzi taniej w porównaniu z kosztami wzniesienia obiektów innego typu. Wszystko dzięki niezbyt skomplikowanej konstrukcji.

Właściciele domów z płaskim dachem najczęściej narzekają na konieczność odśnieżania go zimą. W każdym takim budynku musi być system odwodnienia, aby woda nie zalegała na powierzchni dachu. Brak odprowadzenia może skutkować przeniknięciem wody podczas ulewnego deszczu do środka i wyrządzić spore szkody. Dla niektórych wadą może być także wyraźne oddzielenie poszczególnych pięter. Dzisiaj raczej stawia się na otwarte przestrzenie i rezygnuje z barier. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zmodyfikować projekt budynku, przesunąć ściany czy zmienić położenie schodów, wiąże się to jednak z dużym wysiłkiem i sporymi kosztami.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Partnerskie
Wejście do świata natury – panoramiczne drzwi tarasowe od Aluprof
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Partnerskie
Haier wspiera 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Partnerskie
Wejście do świata natury – panoramiczne drzwi tarasowe od Aluprof
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Partnerskie
Haier wspiera 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Często myślimy, że nowo wybudowany dom to niejako automatycznie budynek nowoczesny. Oczywiście w większości przypadków tak...

Projekt domu
Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?
04.08.2022 r. Jan Susmaga

Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
17.05.2022 r. Jan Susmaga

Jak powstaje i ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na domy prefabrykowane. Nic w tym dziwnego. Bezpieczeństwo, energooszczę...

Projekt domu
Domy prefabrykowane z perlitu
09.05.2022 r. Jan Susmaga

Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów

W Polsce popularność zyskują domy prefabrykowane, a perlit okazuje się doskon...

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Często myślimy, że nowo wybudowany dom to niejako automatycznie budynek nowoczesny. Oczywiście w większości przypadków tak...

Projekt domu
Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?
04.08.2022 r. Jan Susmaga

Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
17.05.2022 r. Jan Susmaga

Jak powstaje i ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na domy prefabrykowane. Nic w tym dziwnego. Bezpieczeństwo, energooszczę...

Projekt domu
Domy prefabrykowane z perlitu
09.05.2022 r. Jan Susmaga

Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów

W Polsce popularność zyskują domy prefabrykowane, a perlit okazuje się doskon...