Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Domy na zgłoszenie do 35 m2. Co trzeba wiedzieć, jeśli myślimy nad jego budową?

Domy na zgłoszenie do 35 m2

Na budowę domku o powierzchni do 35 m2 zwykle nie jest potrzebne pozwolenie. Wystarczy zgłoszenie budowy domku letniskowego czy budynków rekreacji indywidualnej do urzędu. Jakie warunki i wymagania stawiane są przed obiektami do 35 m2 bez pozwolenia? Dom na zgłoszenie jest wygodny w realizacji zwłaszcza pod względem formalnym. Zobacz, jakie wymiary musi mieć działka, na której można wybudować dom do 35 m2.

Masz działkę nad jeziorem czy w lesie, a może gdzieś indziej chcesz postawić niewielki obiekt? Zobacz projekty domów do 35 m na zgłoszenie, które nie wymagają pozwolenia na budowę i zdecyduj się na taki, który będzie Ci najbardziej odpowiadał. Dowiedz się, jakie są wytyczne dotyczące wysokości budynku na zgłoszenie.

Czy w domu do 35 m2 bez pozwolenia można mieszkać cały rok, czy tylko w sezonie letnim? Sprawdź później koszty, jakie poniesiesz w związku z budową domu letniskowego.

Czy w domu do 35 m2 możemy mieszkać przez cały rok?

Niewielkie, liczące do 35 m2 powierzchni użytkowej domki najczęściej mają charakter obiektów letniskowych czy budynków rekreacji indywidualnej. Obecnie, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, można budować je bez pozwolenia. Art. 29 ust. 1 pkt 14-18 stanowi, że nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę inwestycja polegająca na budowie niewielkich domków i budynków o powierzchni do 35 m2. Wystarczy je zgłosić w urzędzie, a dotyczy:

Wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, garaży i wiat o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Dowiedz się więcej z naszego tekstu: Duża zmiana prawa budowlanego. Co można teraz budować bez pozwolenia?

Dom letniskowy do 35 m2 buduje się znacznie szybciej na zgłoszenie. Nie trzeba wydawać pieniędzy na ustanowienie kierownika budowy, na projekt wraz z adaptacją czy na przygotowanie mapy do celów projektowych. Jeśli jesteś zobowiązany do pozyskania pozwolenia, trzeba czekać ponad dwa miesiące i kolejne 14 dni na jego uprawomocnienie. W przypadku zgłoszenia można ruszać z budową po 21 dniach, o ile urząd nie wyrazi sprzeciwu wobec danej inwestycji.

Czy można mieszkać w domu 35 m2? Zasadniczo taki mikroobiekt nie jest bezpośrednią alternatywą dla mieszkania w bloku, ponieważ powinien służyć do celów rekreacyjnych. Nie jest to budynek całoroczny. Czy można mieszkać w domu na zgłoszenie? Tak, ale nie w takim, który został wybudowany zgodnie z przepisami dotyczącymi wolnostojących domów do 35 m2, które służą do indywidualnej rekreacji.

Jaka jest różnica między domem letniskowym a całorocznym? Wiemy już, czy domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym – nie do końca. Można w nim mieszkać, ale tymczasowo, np. w sezonie letnim, a nie przez cały rok.

Czy jednak faktycznie urzędnicy przyjdą do tego budynku sprawdzać, jak długo się w nim przebywa? Tylko pod względem formalnym w domku do 35 m2 wybudowanym na zgłoszenie nie można mieszkać na stałe, ale uwaga! Nie ma możliwości zameldowania się w nim. Jeśli chcesz zamieszkać w domku, który dotychczas był obiektem letniskowym, możesz dokonać przekształcenia budynku, co jednak wymaga uzyskania urzędowej zgody.

Oficjalnie w domku letniskowym do 35 m2 nie można zamieszkać, jednak w praktyce różnie to bywa. Takie obiekty nie muszą spełniać warunków dotyczących izolacyjności cieplnej, które są istotne w przypadku domów całorocznych. Brak izolacji i systemu ogrzewania powoduje, że w budynku tego rodzaju trudno byłoby żyć zimą, kiedy temperatura na zewnątrz spada znacznie poniżej zera.

Jak wyglądają formalności przy budowie domu w 2023 roku?

Jakie muszą być minimalne wymiary działki pod dom do 35m2?

Możesz wybudować dom do 35 m2 bez pozwolenia, ale musisz wiedzieć, że nie na każdej działce. Jaka będzie odpowiednia pod taki obiekt? Liczba domków na działce, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni.

Jeśli masz niedużą działkę, nadal możesz spróbować wybudować na niej domek na zgłoszenie. Warunki są takie, że działka na jeden dom do 35 m2 może być mniejsza niż wskazane 500 m2.

Jaka działka będzie się nadawać pod dom do 35 m2? Niestety, nie każda. Przede wszystkim musi dopuszczać możliwość zabudowy, co powinno znaleźć się w MPZP czy w decyzji o warunkach zabudowy.

Przy budowie należy zachować wymogi wynikające z prawa budowlanego i innych przepisów dotyczące położenia domu 35 m2 na działce. Istnieje obowiązek zachowania przynajmniej 4 m odległości pomiędzy granicą działki a ścianą z oknami lub drzwiami – 3 m w przypadku ścian, w których nie ma otworów.

Czy wiesz, że taki dom możesz wybudować razem z Extradomem?

domek letniskowy do 35 m2

Jak zgłosić dom do 35 m2?

Przepisy wskazują, w jaki sposób powinieneś zrealizować zgłoszenie. Domek do 35 m2 buduje się po zgłoszeniu budowy lub wykonaniu innych robót do organu administracji architektoniczno-budowlanej. W zgłoszeniu powinieneś zgodnie z Prawem budowlanym określić rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia dołączyć musisz:

  • oświadczenie, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • odpowiednie szkice lub rysunki – w zależności od potrzeb;
  • pozwolenia, uzgodnienia i opinie, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, np. z decyzji środowiskowych;
  • projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane;
  • oświadczenie inwestora, że przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy;
  • oświadczenie inwestora, że dokumentacja zgłoszenia jest kompletna.

Zgłoszenia należy dokonać w wydziale Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym, na którego terenie położona jest działka, gdzie chcesz budować dom do 35 m2.

Do zgłoszenia dołącza się też mapę ewidencyjną (1:1000), którą otrzymasz w wydziale Geodezji i Kartografii w Starostwie Powiatowym. W tym samym urzędzie możesz uzyskać także formularz zgłoszenia oraz oświadczenia o własności posiadanej działki.

Od czego zacząć budowę domu? Etapy budowy krok po kroku

Zapraszamy również do obejrzenia naszego webinaru:

Jakie maksymalne wymiary może mieć dom do 35 m2?

Przepisy jasno wskazują, że można wybudować dom do 35 m2 bez pozwolenia. Wystarczy tylko go zgłosić, dlatego masz do czynienia z obiektem na zgłoszenie. Wymiary wskazane w ustawie dotyczą przy tym powierzchni zabudowy, czyli dokładnie obszaru, jaki budynek zajmuje po zewnętrznych ścianach. Jego powierzchnia użytkowa może być zupełnie inna.

Jeśli będzie to dom jednopoziomowy, parterowy, to doliczając grubość ścian zewnętrznych z ociepleniem, definiowane 35 m2 zmniejsza się do powierzchni użytkowej liczącej 28-30 m2.

To niewiele, żeby wygodnie wypoczywać choćby w letnie miesiące. Można jednak dodać powierzchni użytkowej domowi tego rodzaju poprzez wykonanie w jego wnętrzu antresoli. Nie będzie wliczała się ona jako dodatkowe piętro, a pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń.

  • Czy dom bez pozwolenia może mieć poddasze? Zasadniczo w przepisach wskazano, że powinien być budynkiem parterowym, ale przepisy dopuszczają, by miał nieużytkowe poddasze.
  • Jaka powinna być wysokość domu na zgłoszenie? Przepisy tego nie wskazują, ale maksymalna wysokość domu będzie ograniczona zapisami umieszczonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czy w decyzji o warunkach zabudowy.

Mały domek jest urokliwy... ale równie interesującą opcją jest dom modułowy 70m2!

Czy można rozbudować dom 35 m2?

Z czasem może okazać się, że nie mieścisz się w domu do 35 m2. Przepisy wskazują, czy możesz go rozbudować i tym samym zmodyfikować powierzchniowo, ale biorąc pod uwagę ograniczenia. Budowa domów do 35 m2 zakłada, że pozostaną one niewielkimi obiektami. Każda rozbudowa będzie wymagała więc od Ciebie pozwolenia na budowę.

Możesz jednak dobudować do takiego domku taras i ganek, a także garaż lub wiatę oraz budynek gospodarczy, a wszystko to na jednej, co najmniej 500-metrowej działce.

Więcej dowiesz się z poniższych artykułów:

Jaki podatek płacimy od domku letniskowego?

Jeśli wybudujesz dom do 35 m2 bez pozwolenia, zyskasz miejsce do odpoczynku o różnych porach roku. Warto przy tym wiedzieć, czy wznosząc obiekty na zgłoszenie, stajesz się jednocześnie właścicielem obiektu, od którego trzeba płacić podatek od nieruchomości. Czy od domku letniskowego płaci się daninę?

Zasadniczo za każdy rodzaj domku letniskowego trzeba zapłacić podatek, ale w różnej wysokości. Ile wynosi danina za domek letniskowy? Stawka uzależniona jest od jego wielkości oraz przeznaczenia. Opłaca się ją raz w roku. Maksymalnie wynosi 0,70 zł lub 7,36 zł za m2 powierzchni domku.

Niższa stawka – 0,70 zł – dotyczy każdego m2 domku o przeznaczeniu mieszkalnym, a 7,36 zł za m2 to kwota, z której korzysta się przy obliczaniu rocznego podatku za domek typowo letniskowy.

Na koniec polecamy także wideo naszych ekspertów:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

REKLAMA
Zamknij