Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🖤 Rabaty do 3 000 zł 🔥 + Home Profit za 0 zł!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Na czym polega konserwacja dachu i rynien?

Na czym polega konserwacja dachu i rynien?

Regularna konserwacja dachu i rynien jest czynnością, o której warto pamiętać, aby uniknąć poważniejszych kłopotów związanych choćby z zawilgoceniem elewacji, czy uszkodzeniem orynnowania. Jest to szczególnie ważne w naszym klimacie, ponieważ degradująco na te elementy budynku wpływa niemal każda jesień i zima. Dowiedz się, na czym polegają takie prace konserwacyjne i czy można je wykonać samodzielnie.

Kiedy należy wykonywać konserwację dachu i rynien?

Na początku wyjaśnijmy, na czym w ogóle polega konserwacja rynien i dachu. Otóż sprowadza się ona do okresowego ich przeglądu, usunięcia zanieczyszczeń oraz ewentualnych napraw w przypadku wykrycia uszkodzeń.

W naszym klimacie należy takie prace wykonywać dość często, najlepiej dwa razy w roku, a najlepszą na to porą jest wiosna i jesień. Chodzi o to, aby rynny i dach były dobrze przygotowane do okresu zimowego, czyli do prawidłowego odprowadzania śniegu. Wiosną natomiast przeprowadza się przeglądy mające na celu sprawdzenie, czy nie doszło do jakichś uszkodzeń podczas dużych mrozów i śnieżyc oraz w celu ewentualnego zaplanowania napraw lub wręcz wymiany uszkodzonych elementów.

Konserwacja dachu i rynien często jest bagatelizowana, co prowadzi potem do wielu kłopotów. Skutkiem zaniedbań najczęściej są: deformacja i rozszczelnienie elementów orynnowania, uszkodzenia dachu powodujące przeciekanie, zawilgocenie elewacji i odpadanie tynku. Takie szkody wymagają kosztownych napraw i remontów, dlatego lepiej im zapobiegać poprzez regularne przeglądy i prace konserwacyjne, które są znacznie prostsze i tańsze.

Więcej na temat rynien znajdziesz tutaj: Jakie rynny wybrać?

Na czym polega konserwacja dachu i rynien

Jak często należy robić przegląd dachu i systemu rynnowego?

Nowoczesne dachy nie potrzebują częstych przeglądów – tak naprawdę wystarczy je sprawdzać raz w roku, najlepiej po zimie. Nieco więcej uwagi wymagają natomiast dachy starsze, szczególnie wykonane z papy czy dachówek starego typu. Najwięcej szkód z reguły powodują jesienne wichury i ulewy oraz zalegająca na dachu pokrywa śnieżna zimą.

Przegląd systemu rynnowego należy wykonywać regularnie jesienią i wiosną. Najważniejsze, by przed zimą sprawdzić ich drożność, natomiast wiosną zazwyczaj wykrywa się ewentualne uszkodzenia.

Przegląd orynnowania - jak go zrobić?

Przegląd systemu rynnowego polega na sprawdzeniu drożności rur i rynien oraz ich szczelności. Zadaniem tych elementów jest odprowadzanie z dachu wody opadowej oraz śniegu, aby nie zalegał na zadaszeniu oraz aby nie doszło do zalewania i zawilgocenia elewacji domu. Aby rynny i rury spustowe spełniały swoje funkcje muszą być drożne i szczelne.

Sprawdzanie drożności rur i rynien

Zatkane rury spustowe i rynny to najczęstszy problem, który dotyczy szczególnie domów, w pobliżu których znajdują się drzewa. Wskutek działania wiatru oraz nierzadko także ptaków do rynien wpadają liście, kawałki gałęzi, a nawet piach i uliczne śmieci, które z czasem mogą zatkać całkowicie rury spustowe lub przynajmniej znacznie ograniczyć ich drożność.

Najłatwiej sprawdzić drożność rur poprzez skontrolowanie specjalnych siatek, mających za zadanie gromadzenie takich zanieczyszczeń i uniemożliwienie ich wpadnięcia do wnętrza rur spustowych. Drożność można także sprawdzić po prostu podczas silnego deszczu, obserwując odpływy rynnowe – jeśli wydobywa się z nich silny strumień wody, system jest drożny.

Sprawdzenie szczelności rur i rynien

Do nieszczelności rynien dochodzi wskutek ich miejscowego uszkodzenia mechanicznego lub poprzez rozsadzenie zalegającego lodu. Często też po prostu puszczają uszczelki, które parcieją ze starości. Najczęściej do takich uszkodzeń dochodzi na stykach poszczególnych elementów, w załamaniach i przy hakach mocujących.

Szczelność rynien i rur spustowych najprościej sprawdzić poprzez zatkanie ich odpływu i wlanie wody np. za pomocą węża ogrodowego. Test należy wykonać przy dobrej widoczności i podczas bezdeszczowych dni, gdy rynny są całkowicie suche, aby można było bez trudu zauważyć przeciekające miejsca.

Jak czyścić rynny?

Czyszczenie zapchanej rynny polega przede wszystkim na usunięciu zanieczyszczeń ze wspomnianych wyżej kratek zlokalizowanych w górnej części rynien. Czasami jednak to nie wystarczy, ponieważ w głębi rur mogą znajdować się osady z błota czy zgniłych liści, które również zawężają światło rynien i ograniczają ich drożność.

Takie czyszczenie rynien i rur spustowych można wykonać specjalną miękką szczotką (najlepiej z długim teleskopowym wysięgnikiem), a także poprzez wypłukanie zanieczyszczeń z użyciem wody pod ciśnieniem pochodzącej z węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Jeśli w rurze znajduje się bardzo duży czop (na przykład w kolanku), do jego usunięcia może być konieczne zdemontowanie poszczególnych elementów.

Naprawa i konserwacja rynien

Konserwacja rynny to także usunięcie wszelkich uszkodzeń i deformacji konstrukcji. W zależności od potrzeb prace mogą polegać na:

  • poprawieniu mocowań (czasami haki pod wpływem ciężaru zalegającego śniegu wyginają się lub pękają, albo po prostu obluzowują),
  • wyprostowaniu zakrzywionej konstrukcji orynnowania,
  • uszczelnieniu ubytków – w przypadku rur plastikowych i stalowych używa się do tego specjalnych uszczelniaczy a w rurach wykonanych z miedzi lutownicy,
  • wymiany uszkodzonych elementów – czasami wystarczy wymienić fragment orynnowania, który pękł lub zardzewiał,
  • malowaniu – dotyczy to rynien metalowych, z których z czasem łuszczy się farba.

Jak widać, naprawa rynien czasami wymaga wykonania wielu prac – najbardziej wymagające pod tym względem są starsze konstrukcje, a także te zaniedbane.

Przegląd dachu - jak go zrobić? Na co zwrócić uwagę?

Kontrola dachu polega przede wszystkim na uważnym sprawdzeniu, czy nie doszło do jakichś uszkodzeń w pokryciu oraz elementach obróbki blacharskiej.

Należy skontrolować, czy na powierzchni dachu nie ma jakiś pęknięć, obsunięć dachówek lub innych uszkodzeń mogących powodować nieszczelność. Po zimie często dochodzi do wykruszeń uszczelniaczy dekarskich oraz poluzowaniu elementów łączących dach z kominami, czy okapami.

Czyszczenie dachu - na co zwrócić uwagę?

Teoretycznie dach powinien być czyszczony podczas każdego deszczu – dotyczy to zwłaszcza tzw. dachówek samoczyszczących, czyli o szklistej powierzchni. W praktyce jednak po kilku latach gromadzi się na nim brud (szczególnie w okolicy o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza), czasami również na pokryciu pojawia się mech.

Mycie i konserwacja dachu polegająca np. na nałożeniu impregnatów w takim przypadku są konieczne nie tylko ze względów estetycznych, ale także w celu przedłużenia żywotności pokrycia.

Czyszczenie dachów z reguły przeprowadza się co 5-10 lat z użyciem myjki ciśnieniowej. Prace powinna wykonać wyspecjalizowana firma, która w razie potrzeby pokryje dach nową farbą lub impregnatem.

Konserwacja dachu - co warto wiedzieć

Konserwacja dachu zależy od tego, z czego jest wykonane pokrycie. Konserwacja dachu z dachówki (betonowej lub ceramicznej) polega głównie na wspomnianym wyżej usuwaniu nieszczelności (poprzez np. wymianę uszkodzonych elementów), a także impregnację lub malowanie. Warto wiedzieć, że nowoczesne preparaty gruntujące zabezpieczają dachówkę przed rozwojem pleśni i grzybów, natomiast impregnaty chronią pokrycie przed nasiąkaniem. Nowoczesne farby z kolei mają specjalne pigmenty odbijające promienie UV co zapobiega blaknięciu koloru.

Konserwacja dachu z blachy płaskiej i blachodachówki polega również na kontroli powłoki i usunięciu ewentualnych uszkodzeń i usterek. W tym przypadku ważne jest pilnowanie wszelkich odprysków i zadrapań, które powinny być jak najszybciej zamalowane. Od czasu do czasu pokrycie warto także umyć – używa się do tego myjek ciśnieniowych i specjalnych detergentów.

Konserwacja dachu z papy jest nieco bardziej skomplikowana i może być przeprowadzona na różne sposoby. Najczęściej wszelkie pęknięcia i dziury zakleja się nową warstwą papy podkładowej. Raz na kilka lat warto także pokryć taki dach warstwą powłoki przywracającej właściwości izolacyjne papy. Służą do tego płynne masy bitumiczne, które nakłada się metodą na zimno lub ciepło.

Koszty konserwacji dachu i rynien

Prace konserwacyjne dotyczące dachu i systemu rynnowego można dzisiaj powierzyć wyspecjalizowanym firmom. Ale ile kosztuje czyszczenie rynny lub mycie i naprawa dachu?

Czyszczenie rynien nie jest drogie - cena za metr bieżący oscyluje od około 7 do 30 zł. Koszt zależy od rodzaju dachu (czyszczenie rynny na dachu płaskim jest tańsze niż rynny przy dachu spadzistym), a także od stopnia zabrudzenia i wysokości budynku. Nieco więcej trzeba zapłacić za czyszczenie zapchanej rynny lub rury spustowej – ceny w tym przypadku wynoszą nawet 60-70 zł za jeden punkt odpływu.

Jeśli chodzi o to, ile kosztuje konserwacja dachu, cena zależy od zakresu prac. Samo mycie pokrycia dachowego kosztuje około 15 zł za metr kwadratowy, natomiast malowanie około 25-30 zł /m2.

Przeczytaj dodatkowo o kosztach budowy dachu: Co wpływa na koszty budowy dachu?

Kiedy konserwację dachu i rynien można przeprowadzić samemu, a kiedy wymagana jest pomoc?

Samodzielny przegląd dachu i systemu rynnowego, a nawet jego czyszczenie można przeprowadzić wyłącznie wtedy, jeśli będzie to całkowicie bezpieczne. W praktyce więc można się podjąć takich prac przy niskich domach, przy których wystarczy użycie wysokiej drabiny.

W sytuacji, gdy konieczne jest wejście na dach (szczególnie ten spadzisty) w wysokim budynku, lepiej prace powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Pomoc fachowców jest bez wątpienia niezbędna do naprawy uszkodzeń dachu, jego malowania, czy wymiany rynien.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Finanse i koszty
Ile kosztuje położenie płytek?
Finanse i koszty
Ile kosztuje ocieplenie domu 100 m2?
Finanse i koszty
Ile kosztuje położenie płytek?
Finanse i koszty
Ile kosztuje ocieplenie domu 100 m2?

Nowości w tej kategorii

Dach
Dach jętkowy
23 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Dach jętkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów w Polsce. Stosowa...

Dach
Łupek dachowy
22 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Łupek dachowy – kiedy warto zdecydować się na dach wykonany z łupka?

Łupek dachowy to alternatywa dla innych metod pokrywania dachów – naturalny m...

Dach
Dachówka karpiówka
19 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Dachówka karpiówka – rodzaje, ceny oraz parametry techniczne dachówki karpiówki

Dachówka karpiówka to jeden z najstarszych rodzajów pokrycia, które wygląda b...

Dach
Dachówka fotowoltaiczna
12 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Dachówka fotowoltaiczna – czym jest i jak działa dachówka solarna?

Fotowoltaika pozwala na czerpanie energii ze słońca, a tym samym uzyskanie ni...

Dach
Dach jętkowy
23 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Dach jętkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów w Polsce. Stosowa...

Dach
Łupek dachowy
22 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Łupek dachowy – kiedy warto zdecydować się na dach wykonany z łupka?

Łupek dachowy to alternatywa dla innych metod pokrywania dachów – naturalny m...

Dach
Dachówka karpiówka
19 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Dachówka karpiówka – rodzaje, ceny oraz parametry techniczne dachówki karpiówki

Dachówka karpiówka to jeden z najstarszych rodzajów pokrycia, które wygląda b...

Dach
Dachówka fotowoltaiczna
12 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Dachówka fotowoltaiczna – czym jest i jak działa dachówka solarna?

Fotowoltaika pozwala na czerpanie energii ze słońca, a tym samym uzyskanie ni...