Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak przeprowadzić i ile kosztuje remont dachu w 2023 roku?

Remont dachu

Remont dachu jest potrzebny, aby uniknąć problemów z zawilgoceniem elewacji lub uszkodzeniem orynnowania. Jest to szczególnie ważne w naszym klimacie, ponieważ degradująco na te elementy budynku wpływa niemal każda jesień i zima. Naprawa dachu jest zdecydowanie łatwiejsza niż wymiana dachu, dlatego lepiej nie doprowadzać go do bardzo złego stanu. Sprawdź, ile kosztuje remont dachu w 2023 i jak się za niego zabrać?

Konserwacja dachu sprowadza się do okresowego ich przeglądu, usunięcia zanieczyszczeń oraz ewentualnych napraw w przypadku wykrycia uszkodzeń. Zwykle jest to proces szybki, który pozwala zapobiec większym remontom. Nie zawsze jednak jest wystarczający. Niekiedy potrzebne są gruntowe prace modernizacyjne!

Remont dachu – kiedy należy go wykonać?

W polskim klimacie prace konserwacyjne powinny być wykonywane dość często, najlepiej dwa razy w roku. Najlepszą porą na nie są wiosna i jesień. To ważne, szczególnie jeśli planujesz remont starego dachu.

Wykonując przegląd dachu jesienią, dbasz o to, aby był dobrze przygotowany do okresu zimowego, czyli do prawidłowego odprowadzania śniegu. Wiosną natomiast przeprowadza się przeglądy mające na celu sprawdzenie, czy nie doszło do jakichś uszkodzeń podczas dużych mrozów i śnieżyc oraz w celu ewentualnego zaplanowania napraw lub wymiany uszkodzonych elementów.

Warto wiedzieć! Nowoczesne dachy nie potrzebują częstych przeglądów – tak naprawdę wystarczy je sprawdzać raz w roku, najlepiej po zimie. Nieco więcej uwagi wymagają natomiast dachy starsze, szczególnie wykonane z papy czy dachówek starego typu. Najwięcej szkód z reguły powodują jesienne wichury i ulewy oraz zalegająca na dachu pokrywa śnieżna zimą.

Remont dachu – na czym polega naprawa dachu?

Remont dachu to szerokie pojęcie. Może oznaczać gruntowną renowację dachu lub naprawę poszczególnych elementów. Całkowita renowacja jest dość kosztowym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Wykonuje się ją bardzo rzadko, podobnie jak remont połowy dachu.

Sezonowo potrzebne są mniej skomplikowane naprawy. W tym celu rozmontowywane są tylko pojedyncze części pokrycia. Pozwala to dostać się do obróbek blacharskich. Dzięki temu można je zdemontować, a następnie położyć ponownie. Zmiana obróbek blacharskich pozwala uniknąć przeciekającego dachu.

Remont dachu z dachówki

Jeśli dach wykończony jest dachówkami, da się stosunkowo szybko wymienić kilka zniszczonych dachówek. Trzeba jednak pamiętać przy tym, że nowe dachówki mogą się znacząco wyróżniać na tle innych. Nawet jeśli dokupisz dokładnie te same modele, nie będą one zabrudzone i wyblaknięte od słońca.

Konserwacja dachu z dachówki (betonowej lub ceramicznej) polega głównie na wspomnianym wyżej usuwaniu nieszczelności (poprzez np. wymianę uszkodzonych elementów), a także impregnację lub malowanie.

Warto wiedzieć, że nowoczesne preparaty gruntujące zabezpieczają dachówkę przed rozwojem pleśni i grzybów, natomiast impregnaty chronią pokrycie przed nasiąkaniem. Nowoczesne farby na dach z kolei mają specjalne pigmenty odbijające promienie UV, co zapobiega blaknięciu koloru.

Remont dachu płaskiego pokrytego papą

Naprawa dachu z papy przebiega trochę inaczej. Układanie nowego dachu raczej nie wymaga zrywania poprzedniej warstwy. Warto też tego unikać ze względu na to, że utylizacja starej papy jest kosztowna i może być kłopotliwa. Zwykle konieczne jest usunięcie starych obróbek blacharskich – kominów i attyk, rur spustowych i rynien.

Do zasadniczego remontu najlepiej użyć nowoczesnych pap modyfikowanych elastomerem SBS. Mają one zdolność nie tylko równomiernego rozłożenia ciśnienia pary wodnej na całej powierzchni dachu, ale i jego wentylacji oraz odprowadzenia nadmiaru pary wodnej spod pokrycia.

Czytaj również: Papa termozgrzewalna – cena, rodzaje i zastosowanie pap termozgrzewalnych

Remont więźby dachowej

Remont więźby dachowej wiąże się z większą ilością prac. Nie da się bowiem ocenić stanu więźby bez zdjęcia poszycia. Do wymiany są element przegniłe oraz te zaatakowane przez grzyb lub owady. Przygotowanie nowej więźby zwykle jest bardzo pracochłonne, a więc również kosztowne. Najczęściej po starej więźbie zostaje tylko konstrukcja – krokwie i murłaty. Naprawa więźby trwa zazwyczaj od siedmiu do dziesięciu dni.

ofe-5847238-70008 w-70008

Remont dachu – jak się do niego przygotować?

Remont dachu to duże przedsięwzięcie, dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio się do niego przygotować.

W pierwszej kolejności trzeba wybrać odpowiednie materiały. Muszą być one oczywiście dostosowane do rodzaju dachu. Wśród najczęściej potrzebnych są: rynny, ławy kominiarskie, wiatrownica, taśmy uszczelniające, kominek wentylacyjny. Dokładny spis potrzebnych materiałów dostępny jest jednak dopiero po przeprowadzaniu sprawdzenia stanu dachu i określeniu zakresu prac.

Materiały to jednak nie wszystko. Musisz bowiem spełnić jeszcze kilka formalnych kwestii. Formalności mogą być szczególnie uciążliwe, jeśli potrzebna jest zgoda współwłaściciela na remont dachu. Ma to miejsce jeśli chcesz wyremontować dach na budynku wielorodzinnym.

Jeśli zgoda sąsiada na remont dachu z jakiegoś powodu jest trudna do uzyskania, możesz zdecydować się na złożenie stosownego wniosku do starostwa. Oceni ono, czy wykonanie takich prac jest konieczne.

Remont dachu

Remont dachu a prawo budowlane – co warto wiedzieć?

Remont dachu wiąże się również z koniecznością dopełnienia formalności, które wynikają z przepisów prawa budowlanego.

Zgłoszenie remontu dachu wystarczy, jeśli zakres prac da się określić jako remont. Dzieje się tak w momencie, jeśli wymieniasz jedynie poszycie – bez ingerowania w konstrukcję więźby. Druk zgłoszenia powinien zawierać informację na temat terminu rozpoczęcia prac – ich rodzaju oraz zakresu.

Do zgłoszenia musisz dołączyć:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • szkice oraz rysunki, które przedstawiają planowane roboty;
  • dodatkową dokumentację (ewentualnie potrzebne zgody lub opinie).

W przypadku jeśli zakres prac przekracza pojęcie remontu, potrzebne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Wniosek o remont dachu musi w takiej sytuacji być poszerzony o znacznie większy zakres dokumentacji. Pozwolenia będą wymagać takie prace jak podniesienie kalenicy czy wstawienie nowego okna.

Wymianę starego pokrycia dachu trzeba zgłosić do wydziału architektoniczno-budowlanego. Powinieneś zrobić to przynajmniej na 30 dni przed terminem rozpoczęcia przewidywanych robót budowlanych.

Sprawdź: Jak zlikwidować mech na dachu?

Remont dachu – cennik prac naprawczych na 2023 rok

Niestety wraz z rosnącymi kosztami materiałów budowlanych remont dachu w 2023 roku może być znacznie kosztowniejszy niż rok wcześniej. Cennik usług dekarskich zależy jednak oczywiście od regionu Polski. Ceny będą też uzależnione od zakresu prac oraz rodzaju pokrycia dachowego.

Remont dachu – cena:

  • demontaż papy dachowej – od 28 do 36 zł/m2;
  • demontaż blachy dachowej i blachodachówki – od 13 do 19 zł/m2;
  • montaż więźby dachowej – od 60 do 80 zł/m2;
  • montaż papy w deskowaniu – od 30 do 40 zł/m2;
  • montaż dachówki ceramicznej – od 90 do 110 zł/m2.

Warto wiedzieć! Jak bardzo na remont dachu wpływa sam kształt konstrukcji. Koszt będzie niższy jeśli przeprowadzasz remont dachu płaskiego. Cena bardziej skomplikowanych dachów może być wyższa.

Przeczytaj dodatkowo o kosztach budowy dachu: Co wpływa na koszty budowy dachu?

Remont dachu – jak otrzymać dofinansowanie do naprawy dachu?

Remont dachu to duży wydatek, dlatego warto zainteresować się, czy przysługuje Ci dofinansowanie. Dotacje wypłacane są w ramach programu Czyste Powietrze. Na jakich zasadach możesz się o nie starać?

Żeby móc starać się o dofinansowanie – celem przedsięwzięcia musi być poprawa termomodernizacji budynku. Możesz więc dostać środki na ocieplenie dachu oraz uzasadnione prace towarzyszące w cenie do 150 zł/m2.

Środki z programu Czyste Powietrze to dotacje unijne na remont dachu. Żeby więc je uzyskać, musisz spełniać wszelkie wymagane przez projekt kryteria.

Remont dachu

Wymiana dachu – kiedy się opłaca?

Ile kosztuje wymiana dachu? Cena zależy od zakresu prac. Samo mycie pokrycia dachowego kosztuje około 15 zł za metr kwadratowy, natomiast malowanie około 25-30 zł /m2. Wyżej wskazany cennik bardziej zaawansowanych prac zawiera szereg wyższych kwot.

Wymiana dachu opłaca się więc najbardziej wtedy, kiedy dostaniesz dofinansowanie do wymiany dachu. Dzięki niemu wymiana dachu, która normalnie pochłania znaczące koszty – może być nawet bezpłatna.

Atrakcyjną propozycją jest również możliwość odliczenia kosztów naprawy dachu w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Co możesz w ramach niej odliczyć?

  • drewniane elementy do wymiany;
  • wełnę mineralną użytą do ocieplenia;
  • membranę izolacji przed wilgocią;
  • orynnowanie.

Naprawa dachu – jakich błędów unikać?

Aby nie musieć za chwilę ponownie robić remontu dachu, warto unikać najczęściej powtarzających się błędów. Jakie to błędy?

  1. Uszkodzenie lub błędne położenie membrany dachowej.
  2. Niewłaściwie zamontowanie obróbek blacharskich.
  3. Niepoprawne rozmieszczenia łat.
  4. Źle zamontowane rynny.
  5. Nieszczelne piony.

Aby mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane poprawnie, remont dachu bez zgłoszenia warto zlecić wyspecjalizowanej ekipie. Pomoc fachowców jest bez wątpienia niezbędna do naprawy uszkodzeń dachu, jego malowania, czy wymiany rynien.

Samodzielny przegląd dachu i systemu rynnowego, a nawet jego czyszczenie można przeprowadzić wyłącznie wtedy, jeśli będzie to całkowicie bezpieczne. W praktyce więc można się podjąć takich prac przy niskich domach, przy których wystarczy użycie wysokiej drabiny.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
Cena mycia dachu
03.08.2023 r. Jan Susmaga

Cena mycia dachu. Ile zapłacimy za 1 m2 czyszczenia?

Dachy po sezonie jesienno-zimowym są zwykle mocno zabrudzone. Wynika to przede wszystkim z gromadzącej się na nich wilgoci...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
Cena mycia dachu
03.08.2023 r. Jan Susmaga

Cena mycia dachu. Ile zapłacimy za 1 m2 czyszczenia?

Dachy po sezonie jesienno-zimowym są zwykle mocno zabrudzone. Wynika to przede wszystkim z gromadzącej się na nich wilgoci...

REKLAMA
Zamknij