Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jaka jest minimalna wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym?

Wysokość pomieszczeń w domu

Wysokość pomieszczeń w domu powinna przede wszystkim spełniać obowiązujące normy, ale warto ją także przemyśleć pod innym względem, ponieważ będzie miała ona wpływ na estetykę wnętrz, komfort ich użytkowania, a nawet koszty ogrzewania. Sprawdź, jaka jest minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych wg przepisów, a ile wynosi faktycznie w nowoczesnym budownictwie.

W blokach jest z reguły standardowa wysokość pomieszczeń. Planując budowę własnego domu, możesz jednak zdecydować się na nietypowe rozwiązania. Niektóre projekty domów przewidują bowiem na przykład bardzo wysokie wnętrza – są one stosowane m.in. w bardzo modnych domach typu nowoczesna stodoła lub domach z antresolą.

Wysokość pomieszczeń w domu – dlaczego jest tak ważna?

Wysokość pomieszczeń mieszkalnych określana jest przez projektanta, który musi je dostosować przede wszystkim do obowiązujących przepisów. Narzucają one jednak wyłącznie minimalny poziom sufitu, a więc istnieje możliwość zaplanowania wyższych wnętrz.

W małych domach jednorodzinnych, które budują często osoby o ograniczonym budżecie, stosuje się zazwyczaj właśnie tę minimalną wysokość. Dzięki temu można ograniczyć koszty wzniesienia budynku, a potem także koszty jego ogrzewania.

Wiele projektów domów przewiduje jednak znacznie wyższe wnętrza od standardowych. Czasami jest to konieczne ze względu na specyficzne rozwiązania architektoniczne np. wspomniana antresola.

Tak naprawdę na określenie optymalnej wysokości sufitów wpływa wiele czynników np.:

  • powierzchnia pomieszczenia – przestronne i otwarte wnętrza lepiej się prezentują, jeśli są wyższe od standardowych nawet o około 20-30 cm;
  • sposób wykończenia – podwieszane sufity i niektóre rodzaje posadzek wymagają zaplanowania wyższego wnętrza;
  • sposób poprowadzenia instalacji – wyższe pomieszczenia zapewniają na to więcej miejsca;
  • przeznaczenie wnętrzapomieszczenia gospodarcze mogą być niższe od pokoi mieszkalnych;
  • komfort użytkowników – wyższe pomieszczenia mają lepszy mikroklimat i doświetlenie, ale z drugiej strony są mniej przytulne i występuje w nich problem z akustyką;
  • energooszczędność – niższe pomieszczenia wymagają mniejszej ilości energii do ogrzania i oświetlenia, dlatego są bardziej ekonomiczne i ekologiczne.

O tym, jaka wysokość pomieszczeń będzie najlepsza, decydują też indywidualne preferencje. Przykładowo osoby, które marzą o dekoracyjnych karniszach, czy długich żyrandolach, powinny wybrać projekt domu z wyższymi pomieszczeniami. Z kolei niektórzy wolą przytulne i bardziej kameralne wnętrza i wówczas dobrym wyborem dla nich będą domy z wnętrzami o niedużej wysokości.

Warto wiedzieć: Ścianka kolankowa – czy warto zwiększyć wysokość ścianki kolankowej?

Wysokość pomieszczeń a warunki techniczne – co warto wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, w pewnym zakresie wysokość pomieszczeń narzuca prawo budowlane, a konkretnie rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dn. 12 kwietnia 2002 r.

Warunki techniczne określają jednak wyłącznie minimalną wysokość pomieszczeń w domach i mieszkaniach i to tylko tych nowo budowanych. Maksymalny pułap sufitów może być zatem dowolny.

Wymagana wysokość pomieszczeń jest narzucona przez przepisy, aby zapewnić komfort użytkownikom mieszkań i uniknąć sytuacji, w których np. deweloper celowo obniży wnętrza, aby oszczędzić na kosztach budowy. Chodzi też o to, aby zachować pewne standardy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo konstrukcji samych budynków.

Warto też wiedzieć, że w przypadku zakładów pracy i biur wysokość pomieszczeń określają przepisy BHP. Są one nieco inne niż dla budynków mieszkalnych.

Wysokość pomieszczeń w domu

Wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym – jakie są normy?

Jeśli chodzi o wysokość pomieszczeń mieszkalnych, norma wynosi dzisiaj 2,5 m i jest to wartość minimalna, jaką można zastosować w nowo wznoszonych budynkach, co szerzej wyjaśnimy niżej. Warto zauważyć, że w starszych blokach, z okresu PRL, zdarzają się niższe mieszkania o wysokości np. 2,4 m. Z kolei stare kamienice nierzadko mają pokoje wysokie na 4 metry.

W nowym budownictwie znacznie częściej buduje się pomieszczenia znacznie wyższe od norm narzuconych w przepisach. Standardowa wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym wynosi dzisiaj 2,7 -3 m.

Za optymalną wysokość pomieszczeń w domu uznaje się natomiast 2,7 m. Jest ona szczególnie zalecana w przestronnych wnętrzach o powierzchni ponad 30 m2. W małych pokojach o wielkości około 12-15 m2 wystarczający jest pułap sufitu na poziomie 2,5 lub 2,6 m.

Minimalna wysokość pomieszczeń w domu – ile wynosi?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych w domu jednorodzinnym budowanym w 2022 roku powinna wynosić:

  • 2,5 m – dla wnętrz mieszkalnych, a więc salonu, pokojów dzieci, czy sypialni,
  • 2,5 m – dla łazienek i innych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych,
  • 2,2 m – dla pomieszczeń pomocniczych typu pralnia, czy kotłownia,
  • 2,2 m – dla korytarzy i innych ciągów komunikacyjnych.

Z kolei pomieszczenia biurowe, w których przebywają maksymalnie 4 osoby, mogą mieć wysokość 2,5 m, ale dla większej liczby pracowników należy zadbać, by miały one co najmniej 3 metry wysokości.

Od powyższych norm dopuszczalne są pewne odchylenia, ponieważ czasami trudno je precyzyjnie dotrzymać ze względu na wspomniany wyżej sposób wykończenia wnętrza. Dlatego też wysokość pomieszczenia może być mniejsza, ale tylko o maksymalnie 25 mm od minimalnej, jeśli np. wynika to z grubości posadzki lub tynku.

Przeczytaj: Jak rozmieścić pomieszczenia względem stron świata?

Wysokość pomieszczeń w domu

Wysokość pomieszczeń na poddaszu – jaka powinna być?

Wymienione wyżej normy dla wnętrz mieszkalnych dotyczą wysokości pomieszczeń na standardowych kondygnacjach. Nieco inna natomiast powinna być wysokość pomieszczeń na poddaszu użytkowym – ta minimalna określona jest na 2,2 m.

Jak wiadomo, na poddaszu występują skosy, dlatego warto wiedzieć, jak liczona jest ta wartość. Otóż wylicza się ją jako średnią między największą a najmniejszą wysokością pomieszczenia, przy czym ta najmniejsza nie powinna być niższa niż 1,9 m. W kalkulacji nie bierze się zatem pod uwagę niższych punktów na poddaszu, które oczywiście mogą wystąpić, jednak nie są one traktowane jako przestrzeń mieszkalna.

Z praktycznego punktu widzenia wysokość pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu w najniższych punktach z kolei nie powinna być mniejsza niż 75 cm – taka wysokość ułatwia bowiem funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni, ponieważ umożliwia postawienie szafek lub innych mebli.

Warto zauważyć, że aby spełnić wymagania warunków technicznych, wnętrze mieszkalne na poddaszu w najwyższym punkcie musi mieć co najmniej 2,5 m. Wynika to z prostego obliczenia: (2,5 m +1,9 m) / 2 = 2,2 m.

Jak urządzić i zaaranżować przedpokój w domu jednorodzinnym?

Minimalna wysokość pomieszczeń piwnicznych – ile wynosi?

Piwnica nie jest pomieszczeniem mieszkalnym, jednak i ona powinna spełniać normy dotyczące wysokości. Minimalna wysokość pomieszczeń piwnicznych według przepisów wynosi 2 metry, ale jeśli pełnią one funkcję kotłowni, norma jest wyższa, bo wynosi 2,2 m.

Wybierając gotowy projekt domu, nie musisz się martwić o zachowanie obowiązujących norm, jeśli chodzi o wymaganą wysokość pomieszczeń mieszkalnych. Warto jednak przy wyborze projektu zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ ma on duży wpływ na późniejsze użytkowanie domu. Od wysokości sufitu zależeć będą m.in. koszty ogrzewania budynku, ilość docierającego do wnętrz światła, czy wreszcie możliwości aranżacyjne pokoi.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
Technologie budowlane
Technologie i materiały stosowane przy budowie domów jednorodzinnych
Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
Technologie budowlane
Technologie i materiały stosowane przy budowie domów jednorodzinnych

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Czy dostępność komunikacji zbiorowej ma wpływ na wybór projektu domu?
19.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy dostępność komunikacji zbiorowej ma wpływ na wybór projektu domu?

Posiadanie domu za miastem jest marzeniem wielu Polaków, mieszkanie i praca w...

Projekt domu
Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?
03.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?

W przypadku domu dla rodziców z dwójką dzieci mamy do czynienia z innymi potrzebami i wymaganiami niż w przypadku pary. Ja...

Projekt domu
Jak dopasować projekt domu do potrzeb mieszkańców
28.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?

Określenie potrzeb i oczekiwań wobec naszego nowego domu jest kluczowe i od t...

Projekt domu
Idealny dom dla pary w 2023 roku
08.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Idealny dom dla pary w 2023 roku

Jaki jest idealny dom dla pary? To pytanie zadaje sobie zapewne nie jedna osoba, która planuje przenieść się na swoje i sz...

Projekt domu
Czy dostępność komunikacji zbiorowej ma wpływ na wybór projektu domu?
19.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy dostępność komunikacji zbiorowej ma wpływ na wybór projektu domu?

Posiadanie domu za miastem jest marzeniem wielu Polaków, mieszkanie i praca w...

Projekt domu
Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?
03.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?

W przypadku domu dla rodziców z dwójką dzieci mamy do czynienia z innymi potrzebami i wymaganiami niż w przypadku pary. Ja...

Projekt domu
Jak dopasować projekt domu do potrzeb mieszkańców
28.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?

Określenie potrzeb i oczekiwań wobec naszego nowego domu jest kluczowe i od t...

Projekt domu
Idealny dom dla pary w 2023 roku
08.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Idealny dom dla pary w 2023 roku

Jaki jest idealny dom dla pary? To pytanie zadaje sobie zapewne nie jedna osoba, która planuje przenieść się na swoje i sz...

Reklama
Zamknij