Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jaka jest minimalna wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym?

Wysokość pomieszczeń w domu

Wysokość pomieszczeń w domu powinna przede wszystkim spełniać obowiązujące normy, ale warto ją także przemyśleć pod innym względem, ponieważ będzie miała ona wpływ na estetykę wnętrz, komfort ich użytkowania, a nawet koszty ogrzewania. Sprawdź, jaka jest minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych wg przepisów, a ile wynosi faktycznie w nowoczesnym budownictwie.

W blokach standardowa wysokość pomieszczeń jest odgórnie ustalona. Planując budowę własnego domu, możesz jednak zdecydować się na nietypowe rozwiązania. Niektóre projekty domów przewidują bowiem na przykład bardzo wysokie wnętrza – są one stosowane m.in. w bardzo modnych domach typu nowoczesna stodoła lub domach z antresolą.

Dlaczego kwestia wysokości pomieszczeń jest istotna?

Wysokość pomieszczeń mieszkalnych określana jest przez projektanta, który musi je dostosować przede wszystkim do obowiązujących przepisów. Narzucają one jednak wyłącznie minimalny poziom sufitu, a więc istnieje możliwość zaplanowania wyższych wnętrz.

W małych domach jednorodzinnych, które często są budowane przy ograniczonym budżecie, stosuje się zazwyczaj właśnie tę minimalną wysokość. Dzięki temu można ograniczyć koszty wzniesienia budynku, a potem także koszty jego ogrzewania.

Wiele projektów domów przewiduje jednak znacznie wyższe wnętrza od standardowych. Czasami jest to konieczne ze względu na specyficzne rozwiązania architektoniczne, jak np. wspomniana antresola.

Na określenie optymalnej wysokości sufitów wpływa wiele czynników np.:

 • powierzchnia pomieszczenia – przestronne i otwarte wnętrza lepiej się prezentują, jeśli są wyższe od standardowych nawet o około 20-30 cm;
 • sposób wykończeniapodwieszane sufity i niektóre rodzaje posadzek wymagają zaplanowania wyższego wnętrza;
 • sposób poprowadzenia instalacji – wyższe pomieszczenia zapewniają na to więcej miejsca;
 • przeznaczenie wnętrzapomieszczenia gospodarcze mogą być niższe od pokoi mieszkalnych;
 • komfort użytkowników – wyższe pomieszczenia mają lepszy mikroklimat i doświetlenie, ale z drugiej strony są mniej przytulne i występuje w nich problem z akustyką;
 • energooszczędność – niższe pomieszczenia wymagają mniejszej ilości energii do ogrzania i oświetlenia, dlatego są bardziej ekonomiczne i ekologiczne.

O tym, jaka wysokość pomieszczeń będzie najlepsza, decydują też indywidualne preferencje. Przykładowo osoby, które marzą o dekoracyjnych karniszach czy długich żyrandolach, powinny wybrać projekt domu z wyższymi pomieszczeniami. Z kolei niektórzy wolą przytulne i bardziej kameralne wnętrza i wówczas dobrym wyborem dla nich będą domy z wnętrzami o niedużej wysokości.

Minimalna wysokość pomieszczeń a obowiązujące przepisy

Jak już wspomnieliśmy wyżej, w pewnym zakresie wysokość pomieszczeń narzuca prawo budowlane, a konkretnie rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dn. 12 kwietnia 2002 r.

Warunki techniczne określają jednak wyłącznie minimalną wysokość pomieszczeń w domach i mieszkaniach i to tylko tych nowo budowanych. Maksymalny pułap sufitów może być zatem dowolny.

Wymagana wysokość pomieszczeń jest narzucona przez przepisy, aby zapewnić komfort użytkownikom mieszkań i uniknąć sytuacji, w których np. deweloper celowo obniży wnętrza, aby oszczędzić na kosztach budowy. Chodzi też o to, aby zachować pewne standardy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo konstrukcji samych budynków.

Warto też wiedzieć, że w przypadku zakładów pracy i biur wysokość pomieszczeń określają przepisy BHP. Są one nieco inne niż dla budynków mieszkalnych.

Poddasze nieużytkowe: jak możemy je wykorzystywać?

Wysokość pomieszczeń w domu

Ile wynosi unormowana wysokość pomieszczeń dla domów jednorodzinnych?

Jeśli chodzi o wysokość pomieszczeń mieszkalnych, norma wynosi dzisiaj 2,5 m i jest to wartość minimalna, jaką można zastosować w nowo wznoszonych budynkach, co szerzej wyjaśnimy niżej. Warto zauważyć, że w starszych blokach, z okresu PRL, zdarzają się niższe mieszkania o wysokości np. 2,4 m. Z kolei stare kamienice nierzadko mają pokoje wysokie na 4 metry.

W nowym budownictwie znacznie częściej buduje się pomieszczenia znacznie wyższe od norm narzuconych w przepisach. Standardowa wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym wynosi dzisiaj 2,7 -3 m.

Za optymalną wysokość pomieszczeń w domu uznaje się natomiast 2,7 m. Jest ona szczególnie zalecana w przestronnych wnętrzach o powierzchni ponad 30 m2. W małych pokojach o wielkości około 12-15 m2 wystarczający jest pułap sufitu na poziomie 2,5 lub 2,6 m.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych w domu jednorodzinnym budowanym w 2022 roku powinna wynosić:

 • 2,5 m – dla wnętrz mieszkalnych, a więc salonu, pokojów dzieci czy sypialni;
 • 2,5 m – dla łazienek i innych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych;
 • 2,2 m – dla pomieszczeń pomocniczych typu pralnia czy kotłownia;
 • 2,2 m – dla korytarzy i innych ciągów komunikacyjnych.

Z kolei pomieszczenia biurowe, w których przebywają maksymalnie 4 osoby, mogą mieć wysokość 2,5 m, ale dla większej liczby pracowników należy zadbać, by miały one co najmniej 3 metry.

Od powyższych norm dopuszczalne są pewne odchylenia, ponieważ czasami trudno je precyzyjnie dotrzymać ze względu na wspomniany wyżej sposób wykończenia wnętrza. Dlatego też wysokość pomieszczenia może być mniejsza, ale tylko o maksymalnie 25 mm od minimalnej, jeśli np. wynika to z grubości posadzki lub tynku.

Jak rozmieścić pomieszczenia względem stron świata?

Minimalna wysokość pomieszczeń w bloku

Wysokość mieszkania w boku jest jedną z istotniejszych kwestii, na jaką trzeba zwrócić uwagę, decydując się na zakup nieruchomości. Najważniejsze jest, by wybrane mieszkanie miało wszelkie wymiary zgodne z obowiązującymi przepisami. Minimalna wysokość pokoi dziennych i sypialni – podobnie jak to jest w przypadku domu jednorodzinnego – powinna wynosić 2,5 metra.

Jeśli chodzi o pomieszczenia zlokalizowane na poddaszu, ich wysokość powinna wynosić co najmniej 2,2 metra. Zachowanie minimalnej wysokości wpływa przede wszystkim na komfort życia mieszkańców

Warto pamiętać, że w przepisach nie jest określona maksymalna wysokość sufitu w bloku, dzięki czemu na rynku nieruchomości można znaleźć mieszkania odpowiadające indywidualnym potrzebom.

Jaka jest natomiast standardowa wysokość mieszkania w bloku? Współcześnie jest ona nieco wyższa niż minimalna wartość określona w przepisach i wynosi 2,6–2,7 metra.

Wysokość kondygnacji w bloku uzależniona jest także od przeznaczenia danego wnętrza:

 • pomieszczenia techniczne – np. pralnie, kotłownie – 2 metry,
 • pomieszczenia komunikacyjne – hole, klatki schodowe, korytarze –2,2 metra,
 • piwnice – 2,2 metra,
 • garaże – 2,2 metra (w świetle konstrukcji).

Jaka powinna być wysokość pomieszczeń na poddaszu?

Wymienione wyżej normy dla wnętrz mieszkalnych dotyczą wysokości pomieszczeń na standardowych kondygnacjach. Nieco inna natomiast powinna być wysokość pomieszczeń na poddaszu użytkowym – ta minimalna określona jest na 2,2 m.

Jak wiadomo, na poddaszu występują skosy, dlatego warto wiedzieć, jak liczona jest ta wartość. Otóż wylicza się ją jako średnią między największą a najmniejszą wysokością pomieszczenia, przy czym ta najmniejsza nie powinna być niższa niż 1,9 m. W kalkulacji nie bierze się zatem pod uwagę niższych punktów na poddaszu, które oczywiście mogą wystąpić, jednak nie są one traktowane jako przestrzeń mieszkalna.

Z praktycznego punktu widzenia wysokość pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu w najniższych punktach z kolei nie powinna być mniejsza niż 75 cm – taka wysokość ułatwia bowiem funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni, ponieważ umożliwia postawienie szafek lub innych mebli.

Warto zauważyć, że aby spełnić wymagania warunków technicznych, wnętrze mieszkalne na poddaszu w najwyższym punkcie musi mieć co najmniej 2,5 m. Wynika to z prostego obliczenia: (2,5 m +1,9 m) / 2 = 2,2 m.

Jak zaadaptować poddasze w domu jednorodzinnym?

Minimalna wysokość pomieszczeń piwnicznych

Piwnica nie jest pomieszczeniem mieszkalnym, jednak i ona powinna spełniać normy dotyczące wysokości. Minimalna wysokość pomieszczeń piwnicznych według przepisów wynosi 2 metry, ale jeśli pełnią one funkcję kotłowni, norma jest wyższa, bo wynosi 2,2 m.

Jak prawidłowo zmierzyć wysokość pomieszczenia?

Aby zmierzyć wysokość pomieszczenia, należy określić wartość od poziomu podłogi do sufitu. Jeśli w suficie występują części obniżone lub uskoki, w tych miejscach również należy zmierzyć wysokość. Wszelkie takie elementy konstrukcyjne trzeba wymierzyć niezależnie od ogólnej wysokości całego pomieszczenia. Podobnie jest z podłogą – jeśli jej poziom się zmienia, występują np. schody czy podesty, należy zmierzyć wysokość również w tych miejscach.

Zanim zaczniemy mierzyć wysokość pomieszczeń, dobrze jest zaopatrzyć się w kilka przydatnych rzeczy. Przygotować należy sobie przede wszystkim:

 • notes w kratkę – potrzebny do szkicowania układu mierzonych ścian,
 • ołówek i długopis,
 • linijkę – do precyzyjnego naszkicowania układu ścian,
 • miarkę lub dalmierz.

Użycie miarki często wiąże się z tym, że w czasie pomiarów będziemy potrzebować pomocy drugiej osoby. Lepiej więc wyposażyć się w precyzyjny dalmierz – odmierzy on wszelkie wysokości bardzo dokładnie i szybko. Co więcej, wykorzystując to urządzenie, można dokonać pomiarów nawet dużych wysokości bez niczyjej pomocy.

Jak sprawdzić, czy wybrany projekt zmieści się na działce?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Recenzje projektów domów
rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Ściany, sufity, tynki
ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz
10.06.2024 r. Daria Sicińska

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

Recenzje projektów domów
rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

REKLAMA
Zamknij