Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak zorganizować przestrzeń w domu parterowym?

Jak zorganizować przestrzeń w domu parterowym?

Domy parterowe doceniane są ze względu na tanie koszty budowy i niskie koszty ogrzewania. Każda kolejna kondygnacja rodzi bowiem konieczność zaprojektowania większej ilości stropów, przegród budowlanych czy schodów, a konieczność zapewnienia ciepła na piętrach przekłada się na wyższe rachunki za eksploatację. Pojawia się tylko pytanie, jak stylowo i ponadczasowo urządzić przestrzeń w domu parterowym? Podpowiadamy!

Dom parterowy może być równie funkcjonalny, co budynek piętrowy – wystarczy z głową zaplanować rozkład pomieszczeń i odpowiednio je urządzić. Przy odrobinie wyobraźni i znajomości architektonicznych trików na ograniczonej powierzchni można logicznie zagospodarować zarówno strefę dzienną, jak i nocną nawet dla kilku osobowej rodziny.

Jak uniknąć pułapek komunikacyjnych w domu parterowym?

Projekty domów jednopoziomowych muszą być dobrze przemyślane, by uniknąć tzw. „pułapki komunikacyjnej”. Co to takiego? Pułapka komunikacyjna polega na tworzeniu zawiłych ciągów komunikacyjnych, które w praktyce są niewygodnymi, bo wąskimi i długimi korytarzami. Niestety jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez projektantów.

Źle przemyślana komunikacja przekłada się nie tylko na utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, ale przede wszystkim na problemy w zakresie aranżacji wnętrz i nierzadko niewykorzystanie całego potencjału powierzchni. Zwróć więc szczególną uwagę na ten aspekt w momencie wyboru projektu domu czy zakupu nieruchomości. Na tym etapie rozmyślania nad tym, jak urządzić dom parterowy pozwolą jeszcze bardziej uwydatnić tego typu błędy.

Podział strefy na dzienną i nocną

Nieodzownym aspektem w projekcie domu jednopoziomowego jest jego prawidłowy podział funkcjonalno-przestrzenny. Wyodrębniona strefa dzienna i nocna, a co za tym idzie, strefa kontaktów oddzielona od użytkowania indywidualnego, jest pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, kupując gotowy projekt domu czy budując dom od podstaw. W końcu goście i osoby niepożądane nie powinny mieć dostępu do obszaru mieszkańców.

Strefowanie przestrzeni jest bardzo istotne, aby zachować równowagę pomiędzy potrzebami psychologiczno-biologicznymi, które wiążą się z intymną sferą użytkowania jak: sen, odpoczynek, potrzeby fizjologiczne oraz poczucie bezpieczeństwa, a potrzebami społecznymi w kontaktach z rodziną i najbliższymi. Poszczególne strefy powinny być od siebie wyraźnie oddzielone, przy czym do każdej z nich należy zapewnić dostęp światła dziennego (w strefie nocnej z wiadomych względów może być on ograniczony). Pomieszczenia w budynku parterowym są stosunkowo małe, dlatego podczas ich urządzania należy zachować zdrowy rozsądek i umiar.

Jak urządzić przestrzeń w domy parterowym

Strefa dzienna w domu parterowym

Do strefy dziennej zalicza się pokój dzienny z wyodrębnionym miejscem na jadalnię i część wypoczynkową, kuchnia i jej zaplecze gospodarcze (spiżarnia) oraz toaleta dla gości. Dodatkowymi przestrzeniami są pomieszczenia gospodarcze, takie jak kotłownia, pralnia czy wiatrołap. W strefie dziennej poszczególne pomieszczenia mogą przenikać się, jeśli nie ma na to dostatecznej ilości miejsca, to wcale nie muszą być wydzielone.

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Może być ona otwarta na salon, co pozwoli zaoszczędzić przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się kuchnia z wyspą, która gwarantuje estetyczne przejście z kuchni do salonu. W tej części domu paradoksalnie potrzebne jest też miejsce, w którym można się wyciszyć bądź chwilowo odizolować od reszty domowników np. w celu poczytania książki, podczas gdy pozostali rozmawiają czy też oglądają telewizję. Stosuje się do tego celu różnego rodzaju umowne bądź fizyczne przegrody, tj.:

  • przegrody stałe: ściany, szklane ekrany, meblościanki, kominki,
  • przegrody ruchome: rośliny doniczkowe, ścianki ażurowe, parawany.

Część dzienna stanowi także łącznik między środowiskiem zewnętrznym a przestrzenią indywidualną, jest miejscem oficjalno-reprezentacyjnym domu. Do tej strefy zalicza się tarasy, na których można wypocząć, zrelaksować się i spotkać z przyjaciółmi.

Jak urządzić przestrzeń w domu parterowym

Strefa nocna w domu jednorodzinnym

Strefa nocna jest za to miejscem, gdzie możemy się wyciszyć, odpocząć po ciężkim dniu i wziąć kąpiel. Znajdują się tu sypialnia i pokoje dla dzieci, łazienka, gabinet oraz garderoby. Decydując się na dom parterowy, warto zastanowić się, jaki plan budynku będzie dla nas najkorzystniejszy. Można wybrać rozkład domu o schemacie:

  • amfiladowym – gdzie pokój dzienny stanowi główną część komunikacji, dzięki czemu metraż jest wykorzystany w pełni na część użytkową;
  • cyrkulacyjnym – gdzie strefa kuchni bierze udział w komunikacji;
  • rozkładowym – z brakiem wyodrębnionych stref, podział jest podkreślony wyłącznie przegrodami stałymi (ścianami), co utrudnia w znacznym stopniu kontakty.

Coraz częściej pojawia się tendencja do projektowania domów elastycznych, których podziały czy też strefy mogą być indywidualnie dopasowywane do własnych zmieniających się preferencji domowników w zależności od pory dnia, wykonywanych zajęć, potrzeb izolacji lub integracji. Najlepiej jednak jak strefa nocna w domu parterowego znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie strefy dziennej. Obszar może w umiejętny sposób rozdzielać łazienka lub garderoba. Pomiędzy łazienką i garderobą a pokojami można zastosować korytarz. W oddzieleniu od siebie stref pomogą załamania w bryle.

Położenie domu na działce a strony świata

Bardzo istotnym czynnikiem jest również usytuowanie domu parterowego względem stron świata. Część dzienna powinna znajdować się od strony południowej lub południowo-zachodniej, gdzie słońce operuje w ciągu całego dnia, nagrzewa i naturalnie naświetla pomieszczenia. Jeśli usytuowanie budynku wymusza na nas projekt tej strefy po stronie północnej, należy wtenczas przeszklić tę część domu w jak największym stopniu. W strefie nocnej światło nie jest już nieodzownym aspektem, gdyż większość czasu w ciągu dnia spędza się poza nią.

Domy jednopoziomowe charakteryzują się także mniejszą strefą komunikacji, dzięki czemu każdy metr kwadratowy tej przestrzeni jest praktycznie wykorzystany. Brak schodów oznacza także większe bezpieczeństwo. Dom powinien być dostosowany do potrzeb, mieszkających w nim osób niepełnosprawnych, małych dzieci, bądź starszych osób.

Dom parterowy połączony z ogrodem – na co zwrócić uwagę?

Nie da się ukryć, że przestrzeń w domu parterowym jest dość ograniczona, co widać już na pierwszy rzut oka. By polepszyć efekt wizualny i w miarę możliwości zniwelować uczucie ciasnoty, można zastosować pewne sztuczki, które optycznie powiększą dostępną przestrzeń. Jedną z nich jest zrobienie wyjścia na ogród z wielu pomieszczeń, nie tylko z salonu. Praktycznie w każdym pokoju można zaplanować drzwi tarasowe lub okna panoramiczne prowadzące prosto do ogrodu.

Stworzenie integralnego połączenia salonu, jadalni czy sypialni oraz zewnętrznej posesji pozwoli kilkukrotnie zwiększyć powierzchnię użytkową domu. Należy jednak pamiętać o tym, aby w umiejętny sposób zaprojektować taras, tak aby każdy z pokoi miał do niego swobodny dostęp. Jeśli chcemy korzystać z niego również w deszczowe dni, należy chociaż częściowo go zadaszyć.

Zalety i wady domu parterowego

Domy parterowe, choć mają wiele atutów, to często przegrywają z domami o co najmniej dwóch kondygnacjach. Dlatego decyzja o wzniesieniu takiego domu musi być dobrze przemyślana, aby móc cieszyć się nim na całe życie, a nie narzekać, że nie zdecydowaliśmy się na inny projekt.

Budowa domu jednopoziomowego w dodatku niezbyt dużego jest zazwyczaj dużo tańsza niż wzniesienie domu o wielu kondygnacjach i to pomimo konieczności wykonania fundamentów o większej powierzchni czy dachu. Dodatkowo proces budowy jest dużo szybszy niż domu piętrowego. Jeśli chodzi o samo wykonanie, mniejsze są wymagania wobec nośności fundamentów i ścian konstrukcyjnych ze względu na mniejsze obciążenie, nie wykonuje się też ścian i stropu nad parterem ani schodów.

banner projekty domów parterowych

Z drugiej jednak strony w domu parterowym trudno jest zgrupować instalacje w jednym centralnym punkcie, przez co koszty zakupu i montażu rur mogą być dużo wyższe niż w domu co najmniej dwupoziomowym. Należy także mieć świadomość, że w domu na jednym poziomie ciężko jest uzyskać właściwy ciąg kominowy, ale wypływ zużytego powietrza może poprawić nasada kominowa. Pojawia się jeszcze kwestia rozmiaru działki. W sytuacji, gdy jest ona nieduża, a dom zajmie znaczną jej część, pozostanie nam niewiele miejsca na zagospodarowanie ogrodu, a przy okazji do domu będzie wpadać mało dziennego światła. Dlatego lepiej nie budować rozległego domu w ciasnym miejscu.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Dom w lesie
1 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Dom w lesie – sprawdź, co warto wiedzieć o budowie domu w lesie

Dom w lesie to marzenie niejednej osoby zmęczonej miastem. Daje szansę na odp...

Projekt domu
Budownictwo senioralne w Polsce
12 sierpnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Budownictwo senioralne w Polsce – jak powinny wyglądać domy senioralne w Polsce?

Jednym z podstawowych problemów demograficznych Polski i większości państw Eu...

Projekt domu
Bungalow
29 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Bungalow – czym jest dom bungalow i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

Słowo bungalow kojarzy Ci się z wakacjami w ciepłych krajach? A czy wiesz, że...

Projekt domu
Domek holenderski – ile kosztuje i gdzie go można postawić?
27 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Domek holenderski – ile kosztuje całoroczny domek holenderski i gdzie go można postawić?

Domek holenderski to rodzaj mobilnego domku letniskowego, który najczęściej s...

Projekt domu
Dom w lesie
1 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Dom w lesie – sprawdź, co warto wiedzieć o budowie domu w lesie

Dom w lesie to marzenie niejednej osoby zmęczonej miastem. Daje szansę na odp...

Projekt domu
Budownictwo senioralne w Polsce
12 sierpnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Budownictwo senioralne w Polsce – jak powinny wyglądać domy senioralne w Polsce?

Jednym z podstawowych problemów demograficznych Polski i większości państw Eu...

Projekt domu
Bungalow
29 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Bungalow – czym jest dom bungalow i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

Słowo bungalow kojarzy Ci się z wakacjami w ciepłych krajach? A czy wiesz, że...

Projekt domu
Domek holenderski – ile kosztuje i gdzie go można postawić?
27 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Domek holenderski – ile kosztuje całoroczny domek holenderski i gdzie go można postawić?

Domek holenderski to rodzaj mobilnego domku letniskowego, który najczęściej s...