Kubatura budynku – co oznacza i jak ją obliczyć?
Kubatura budynku to jeden z najważniejszych parametrów technicznych, jakie prezentowane są w projekcie domu. Dzięki niej wiadomo, jaka jest wielkość obiektu pod względem objętościowym. Parametr ten przydaje się m.in. do obliczania bilansu cieplnego budynku i szacowania kosztów jego budowy. Sposób obliczania kubatury jest precyzyjnie określony w przepisach budowlanych. Dowiedz się, na czym on polega, a także czym różni się kubatura netto i brutto.
Kubatura budynku - co to jest?
Kubatura budynku to ważny parametr techniczny, który znaczenie ma przede wszystkim na etapie planowania inwestycji. Wybierając projekt domu, nie każdy zwraca na niego uwagę, gdy tymczasem wpływa on znacząco nie tylko na kosztorys budowy, ale także na koszty jego późniejszej eksploatacji np. pod kątem ogrzewania.
Informacja na temat kubatury domu widnieje obowiązkowo w każdym projekcie architektonicznym obok danych dotyczących m.in. powierzchni całkowitej i użytkowej budynku, jego wysokości, szerokości i długości, czy danych na temat powierzchni i kąta nachylenia dachu.
Co to jest kubatura budynku? Najprostsza definicja tego pojęcia mówi, że jest to jego objętość, inaczej pojemność domu. Wyraża się ją w metrach sześciennych – m3. Parametr ten mówi nam zatem o wielkości bryły po zewnętrznym jej obrysie (w przypadku kubatury brutto), a także o wielkości przestrzeni użytkowej w budynku (kubatura netto).
Kubatura budynku - kiedy i do czego jest nam potrzebna?
Kubatura domu jednorodzinnego jest wyliczana z wielu powodów. Na etapie projektowym ma ona znaczenie przy:
- szcowaniu kosztorysu budowy domu,
- projektowaniu instalacji grzewczej budynku,
- planowaniu wentylacji i klimatyzacji w obiekcie,
- dokonywaniu audytów energetycznych budynków.
Znajomość kubatury domu jest również przydatna przy określeniu wysokości podatku od nieruchomości.
Warto wiedzieć, że w zależności od tego, do czego jest potrzebna kubatura budynku, stosuje się inny wzór na jej obliczenie. Przykładowo, do obliczenia bilansu cieplnego domu wykorzystuje się kubaturę netto, natomiast do celów podatkowych i administracyjnych kubaturę brutto.
Kubatura budynku - jak obliczyć kubaturę budynku jednorodzinnego?
Obliczanie kubatury budynku jest tylko z pozoru skomplikowane. Najogólniej można powiedzieć, że polega to na zsumowaniu objętości wszystkich pomieszczeń znajdujących się na w obiekcie (czyli objętości kuchni, pokoi, łazienek, korytarzy, poddasza, a także różnych wnęk i pomieszczeń gospodarczych) oraz elementów zewnętrznych budynku takich jak tarasy, balkony, czy ganki, które przecież także zapewniają przestrzeń użytkową dla domowników.
Do obliczenia kubatury budynku przyda się kalkulator. Najpierw należy wyliczyć kubaturę każdego pomieszczenia, wykorzystując do tego doskonale znany ze szkoły wzór na objętość prostopadłościanu, czyli:
objętość = długość x szerokość x wysokość
Do obliczeń niezbędne jest zatem wymierzenie wszystkich pomieszczeń. Należy jednak tutaj zaznaczyć, że inaczej liczy się kubaturę netto (która dotyczy przestrzeni wewnętrznej budynku), a inaczej kubaturę brutto (dotyczy ona objętości przestrzeni budynku po zewnętrznym obrysie). Różnicę między tymi parametrami wyjaśnimy niżej.
Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, jak obliczyć kubaturę budynku, możesz sięgnąć do normy PN-ISO 9836:1997 „Właściwości użytkowe w budownictwie - Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych”. Zawiera ona oficjalne wytyczne, jak liczyć kubaturę budynku brutto i netto na potrzeby projektu budowlanego.
Kubatura budynku netto a brutto - co to oznacza?
Polskie przepisy budowlane rozróżniają kubaturę budynku brutto i netto. Definicje obu pojęć znajdują się we wspomnianej wyżej normie.
- Kubatura budynku brutto – dotyczy objętości obiektu budowlanego liczonej po jego zewnętrznym obrysie, stanowi zatem sumę kubatur wszystkich kondygnacji liczonych poprzez pomnożenie ich powierzchni całkowitej (mierzonej po ścianach zewnętrznych) i wysokości. Wlicza się więc w nią kubaturę piwnicy i poddasza, a także kubatury przejść, prześwitów i bram wjazdowych, werand i ganków, loggii, balkonów i tarasów (objętość dwóch ostatnich liczy się do wysokości balustrady). Do kubatury brutto nie wlicza się natomiast m.in. ław i stóp fundamentowych, zewnętrznych schodów, daszków i gzymsów, ani kanałów i studzienek.
- Kubatura budynku netto – najogólniej dotyczy wewnętrznej przestrzeni użytkowej budynku, a więc obejmuje kubatury wszystkich pomieszczeń użytkowych, które liczone są od powierzchni podłogi do dolnej powierzchni stropu. Do kubatury budynku netto zalicza się wszystkie kondygnacje podziemne i naziemne z wyjątkiem poddasza nieużytkowego, a także z pominięciem wydzielonych klatek schodowych i szybów wind. Wlicza się natomiast kubatury podcieni, loggii, tarasów i balkonów (tutaj też liczy się je do poziomu balustrady).
Kubatura budynku a prawo budowlane - co warto wiedzieć?
Pojęcie kubatury budynku występuje w wielu aktach prawnych obowiązujących w naszym kraju. Wspomina o nim m.in. ustawa Prawo budowlane, a także najnowsze Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. 2020 poz. 1609). Rozporządzenie precyzuje między innymi co powinien zawierać projekt budowlany.
W § 12 widnieje też zapis, że wskazane w nim parametry dotyczące powierzchni i kubatury budynku powinny być określone zgodnie z normą PN-ISO 9836:1997. Norma ta dokładnie definiuje, czym jest kubatura netto i brutto, a także rozróżnia dodatkowo kubaturę netto wewnętrzną, użytkową, czy usługową.
Jeśli chodzi o Prawo budowlane, warto wiedzieć, że według tego aktu prawnego zwiększenie kubatury budynku może zostać potraktowane jako istotna zmiana projektu domu. Dotyczy to także późniejszej rozbudowy domu. Chodzi tutaj głównie o sytuację, gdy zwiększenie kubatury jest konsekwencją zwiększenia wysokości, szerokości lub długości budynku o więcej niż 2%.
Dodano: 12.03.2021 | Zaktualizowano: 12.03.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora