Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przestrzeń, by można było ją w ten sposób nazwać? Czy definicja określająca poddasze użytkowe jest jasna i zawarta w przepisach prawa? Warto pamiętać, że można spotkać projekty, w których poddasze określa się jako użytkowe lub nieużytkowe. Jakie są między nimi różnice? Poniżej wyjaśniamy, czym są dwa rodzaje poddasza, a także przedstawiamy sposoby na stworzenie funkcjonalnego poddasza użytkowego.

Jak zdefiniować poddasze użytkowe? Czym właściwie jest?

Wybierając projekty domów z poddaszem użytkowym, warto wiedzieć najpierw, czym w ogóle taka kondygnacja jest. Czy prawo budowalne określa, czym jest poddasze użytkowe? W tych przepisach nie znajdziemy jasno określonej definicji.

Ogólnie przyjmuje się, że poddasze to część budynku, która znajduje się pomiędzy dachem a najwyższą kondygnacją. Poddasze może być zaadaptowane do warunków mieszkalnych lub być wykorzystywane jako strych.

Co istotne, jego powierzchnia wlicza się do powierzchni użytkowej domu i musimy zapłacić od niej podatek. Koniecznie trzeba pamiętać, że poddasze użytkowe musi spełniać konkretne normy, które są stawiane pomieszczeniom zamieszkiwanym przez ludzi.

Poddasze użytkowe i nieużytkowe. Czym się różnią?

Zastanawiając się, kiedy poddasze jest użytkowe, a kiedy nie, trzeba przede wszystkim pamiętać o jednym istotnym rozróżnieniu – poddasze nieużytkowe nie może być zaadaptowane na pomieszczenia mieszkalne. Nie jest ono oddzielną kondygnacją, nie będzie podlegało też opodatkowaniu.

Co to zatem znaczy, że poddasze jest nieużytkowe? Głównie tyle, że nie spełnia określonych wymogów, które stawiane są poddaszom użytkowym. Poddasze nieużytkowe często stanowi jedynie przestrzeń dla konstrukcji więźby i wentylacji.

Jakie warunki musi spełniać poddasze użytkowe?

Poddasze użytkowe musi przede wszystkim spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. W Warunkach zabudowy, które wydawane są indywidualnie w każdej gminie, można przeczytać o tym, jakie konkretnie warunki musi spełniać ta kondygnacja, by mogła być określona jako poddasze mieszkalne.

Najważniejszą kwestią jest to, że strop musi być tak skonstruowany, by wytrzymać obciążenie ścian działowych, a także wyposażenia poddasza użytkowego i ludzi, którzy będą tę kondygnację zamieszkiwali. W niektórych starszych budynkach ze względu na niespełnianie poszczególnych wymogów nie będzie w ogóle możliwe zaadaptowanie poddasza jako użytkowe.

Więcej o stropach dowiesz się z naszych tekstów:

Jeśli poddasze ma pełnić funkcję mieszkalną, koniecznie trzeba pamiętać ociepleniu tej części budynku. Jest to nie tylko wymagane, lecz także sprawi, że we wnętrzach usytuowanych pod dachem będzie mieszkało się naprawdę komfortowo.

Jak ocieplić pokoje na poddaszu użytkowym? Do izolacji dobra będzie np. wełna mineralna lub pianka poliuretanowa. Ocieplenie wełną mineralną można wykonać samemu, z kolei wykonanie izolacji skosów pianką trzeba zlecić fachowcom. Specjaliści wykorzystują w tym przypadku metodę natryskową, która gwarantuje wysoką szczelność.

  • Kolejnym krokiem, jaki trzeba uczynić, by poddasze było użytkowe, jest wykonanie ogrzewania i wentylacji we wszystkich pomieszczeniach.
  • Nie wolno zapomnieć o doprowadzeniu mediów – w łazience musi być bieżąca woda, z kolei w pokojach prąd.
  • Poddasze mieszkalne powinno mieć też okna – szczytowe i połaciowe – które będą zapewniały dostęp do światła dziennego.
  • Koniecznie trzeba pamiętać też o tym, że osoby przebywające na najwyższej kondygnacji muszą być chronione przed ogniem. Poddasze użytkowe powinno być więc oddzielone od konstrukcji dachu przegrodami ognioodpornymi.

Wymogiem są też schody prowadzące na najwyższą kondygnację adaptowaną na pokoje na poddaszu użytkowym. Schody muszą być przede wszystkim solidne. Ich wymiar i liczbę stopni określają warunki techniczne. Koniecznie trzeba pamiętać, że schody na poddasze użytkowe nie mogą być składane, jak ma to miejsce zazwyczaj w przypadku poddasza nieużytkowego.

Jaka powinna być wysokość sufitu na poddaszu?

Aby poddasze mogło być określane jako użytkowe i zaadaptowane na pomieszczenia mieszkalne, poszczególne wnętrza muszą mieć odpowiednią wysokość. Ogólnie rzecz ujmując, powinna być ona podobna do tej, która jest w pokojach znajdujących się na parterze. Wysokość pokoju na poddaszu użytkowym nie może być niższa niż 2,2 metra.

Można też zdecydować się na bardzo niskie poddasze użytkowe – jeśli w pomieszczeniach na tej kondygnacji czas przebywania osób nie będzie większy niż 4 godziny, wtedy wysokość może mieć 1,9 metra. Oczywiście trzeba wspomnieć, że jest to absolutne minimum – nic nie stoi na przeszkodzie, by wysokość była wyższa. Za standard przyjmuje się, że wysokość w najwyższym punkcie wynosi 2,5 metra. Wtedy pomieszczenia są jeszcze przyjemniejszym miejscem do odpoczynku czy pracy.

Ile kosztuje wykończenie poddasza i jakich materiałów najlepiej użyć?

ofe-5847238-70006 w-70006

Jaka jest różnica między strychem a poddaszem?

Odpowiedź na pytanie, czy strych to poddasze użytkowe, może być jedna. Nie – strych to nic innego jak po prostu poddasze nieużytkowe, czyli takie, które nie jest zaadaptowane na pokoje i nie przebywają w nim domownicy. Strych to również po prostu potoczna nazwa przestrzeni pod więźbą dachową. Zazwyczaj służy ona różnorodnym celom gospodarczym.

Głównym przeznaczeniem strychu jest przechowywanie w tej części budynku różnych przedmiotów, na które brakuje miejsca w poszczególnych pokojach. Z definicji strych użytkowy być nie może – nie jest to miejsce, które zalicza się do powierzchni użytkowej, nie jest zamieszkiwane przez domowników, nie musi też jednocześnie spełniać wymogów dla kondygnacji mieszkalnej.

Jak skutecznie ocieplić strych i czym najlepiej to zrobić?

Jak zrobić poddasze użytkowe? Jakie czynności należy wykonać?

Aby pomieszczenia na poddaszu były zaadaptowane na mieszkalne, należy najpierw doprowadzić do nich elektrykę i kanalizację, a także ocieplić.

Zanim stworzymy poszczególne pomieszczenia, warto odpowiedzieć też sobie na pytanie, jaką wysokość poddasza użytkowego zaplanować, by było to miejsce wygodne zarówno do urządzenia, jak i przebywania w nim. Aby pokój na poddaszu mógł być swobodnie wykorzystywany, powinien mieć wysokość od 1,9 m do 2,5 m – w takich pomieszczeniach można się poruszać bez ograniczeń.

Miejsca, w których wysokość wynosi od 1 m do 1,9 m, czyli te przy skosach, wykorzystywane są zazwyczaj w ten sposób, że umieszcza się tam różne meble, np. komodę, łóżko czy biurko. Warto pamiętać, że poddasze użytkowe powinno mieć ścianki kolankowe na wysokości 90-100 cm, ponieważ niższe pomieszczenia lub bez tego typu ścianek jest bardzo trudno zagospodarować.

Jeśli rozważamy domy modułowe do 70 m2, poddasze użytkowe jest popularnym rozwiązaniem!

Wpływ na określenie wysokości będą miały także kształt, wysokość i konstrukcja dachu. Dach dwuspadowy stwarza najlepsze możliwości zaaranżowania przestrzeni na ostatniej kondygnacji budynku – układ skosów jest w tym przypadku regularny.

Jeśli dom ma dach kopertowy, poddasze użytkowe będzie miało niewielką powierzchnię użytkową – we wnętrzu jest więcej skosów niż w budynkach z dachem dwuspadowym. Aby zwiększyć przestrzeń, w których wysokość jest odpowiednia do poruszania się i przebywania, warto oprzeć dach na ściance kolankowej. Poddasze użytkowe w domach z takim dachem będzie na pewno bardziej kłopotliwe w aranżacji.

poddasze użytkowe w domu jednorodzinnym

Inną istotną kwestią, którą trzeba rozstrzygnąć, jest to, jak zmierzyć powierzchnię użytkową poddasza. Sposób obliczenia jest uregulowany poprzez Polskie Normy PN-ISO 9836:1997. Zgodnie z nimi pomiaru dokonuje się na poziomie posadki budynku w świetle przegród ograniczających. Jeśli chodzi o poddasze użytkowe, normy podają, że powierzchnię mierzy się na poziomie posadzki, jednak z uwzględnieniem wysokości sufitu. W związku z tym:

  • jeśli sufit znajduje się na wysokości powyżej 1,9 m, powierzchnia podłogi liczona jest w 100 procentach;
  • jeśli sufit znajduje się poniżej 1,9 m, powierzchnia podłogi zaliczana jest do powierzchni pomocniczej.

Po wykonaniu powyższych czynności i określeniu podanych właściwości można zastanawiać się nad projektem tej kondygnacji.

Istotnym elementem konstrukcyjnym jest wejście na poddasze użytkowe. Schody powinny być nie tylko solidne, bezpieczne i wygodne, lecz także prezentować się atrakcyjnie – często dopełniają całą aranżację i stanowią element dekoracyjny. Wejście umieszczane jest przede wszystkim w salonie lub holu, czyli centralnych miejscach całego domu. Mogą być wykonane z betonu lub drewna. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i dostosowania do dominującej stylistyki.

Jeśli w domu jest strop z drewna, adaptacja poddasza na użytkowe będzie trudniejsza, ale możliwa. Ten najważniejszy element konstrukcyjny będzie musiał być na pewno wzmocniony.

Strop drewniany na poddaszu użytkowym najczęściej wykańcza się w ten sposób, że najpierw układa się na belkach płyty stropowe OSB. Można też przymocować deski lub płyty wiórowe. Później układa się tzw. ślepą podłogę, a dopiero następie właściwą posadzkę. Pustą przestrzeń między belkami trzeba wypełnić materiałem izolacyjnym.

Jak zabudować poddasze? Ile będzie nas to kosztować?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Stropy, balkony, schody
Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?
13.02.2023 r. Jan Susmaga

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Obecnie zwykle nie wykonuje się już łukowych i prostych stropów Kleina, ale c...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Stropy, balkony, schody
Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?
13.02.2023 r. Jan Susmaga

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Obecnie zwykle nie wykonuje się już łukowych i prostych stropów Kleina, ale c...

REKLAMA
Zamknij