Łap projekt z rabatem ✂️ Nawet 600 zł taniej

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Jak powstaje dom prefabrykowany ze stali i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Dom prefabrykowany ze stali

Dom z profili stalowych przypomina w swojej konstrukcji dom szkieletowy drewniany, tyle że w tym przypadku szkielet budynku stanowią elementy nie z drewna, a z solidnej stali galwanizowanej. Nowoczesny dom ze stali jest bardzo wytrzymały i co najważniejsze, można go wybudować taniej i szybciej, niż tradycyjną metodą murowaną.

Czym charakteryzują się nowoczesne domy z profili stalowych?

Jeśli właśnie planujesz inwestycję budowlaną i masz zamiar wybrać projekt domu, przeglądając gotowe propozycje projektantów, możesz trafić na projekty domów stalowych. Na pierwszy rzut oka niczym się one nie różnią od obiektów wznoszonych metodą tradycyjną. O ich specyfice decyduje bowiem niewidoczna z zewnątrz konstrukcja budynku oraz technologia budowy (tzw. SCS), która w dużej mierze oparta jest na prefabrykatach.

Dom ze stali zbudowany jest na bazie lekkiego szkieletu wykonanego z profili stalowych – giętych na zimno i ocynkowanych w celu zabezpieczenia konstrukcji przed korozją. Elementy te powstają w warunkach fabrycznych ściśle według określonego projektu wygenerowanego komputerowo. Istotą technologii jest bowiem precyzja w wykonaniu gotowej konstrukcji, dzięki czemu można ją błyskawicznie zamontować na placu budowy oraz zapewnić jej odpowiednią trwałość i stabilność.

Dom z profili stalowych może mieć różny sposób wykończenia i reprezentować zarówno styl tradycyjny, jak i nowoczesny. Ze szkieletów stalowych wznosi się domy jednorodzinne i wielorodzinne, również w zabudowie szeregowej.

Co ważne, domy stalowe są bardzo szybkie w budowie, a ponadto odznaczają się wyjątkową wytrzymałością na działanie sił zewnętrznych. Ich konstrukcja jest w stanie przetrwać silne trzęsienia ziemi i huragany, dlatego wznoszenie budynków w tej technologii jest tak popularne w USA, Japonii oraz innych krajach narażonych na kataklizmy.

Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?

Dlaczego popularność domów o konstrukcji stalowej rośnie?

W Polsce lekkie, stalowe szkielety do niedawna wykorzystywane były głównie do wznoszenia hal i innych obiektów przemysłowych. Istnieje jednak już kilka wyspecjalizowanych firm, które tworzą konstrukcje na stalowe domy dla budownictwa rodzinnego, zarówno na podstawie własnych, jak i dostarczonych projektów.

Z roku na rok rośnie zainteresowanie tą nowoczesną metodą budowy domów, ponieważ okazuje się ona ekonomiczna i praktyczna. Dom o konstrukcji stalowej można wznieść nawet w 3 miesiące, podczas gdy tradycyjne metody zajmują nierzadko nawet 2 lata.

Dom prefabrykowany stalowy – na czym polega ta technologia budowlana?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, domy stalowe są prefabrykowane, ponieważ konstrukcja szkieletu powstaje w fabryce i jest przywożona w formie gotowych elementów na plac budowy, gdzie następuje ich montaż.

Szkielet, czyli konstrukcję nośną ścian, stropów i dachu wykonuje się z profili zimnogiętych ze stali konstrukcyjnej, które są potem pokrywane powłoką ocynkowaną o gęstości 285 g/m3. Dzięki temu są odporne na korozję.

Wykonana z takiej stali konstrukcja domu odznacza się również odpornością na wiele innych czynników zewnętrznych – w przeciwieństwie do szkieletu drewnianego jest całkowicie niepalna, a pod wpływem wilgoci nigdy nie zgnije, nie rozwarstwi się, ani nie rozwinie się na niej pleśń.

Po zmontowaniu szkieletu dom prefabrykowany stalowy może być wykończony różnymi metodami. Najczęściej ściany zewnętrzne wykonuje się z płyt (cementowych, MFP, OSB lub gipsowo-kartonowych) wypełnionych wełną mineralną. Izolacja termiczna jest niezwykle ważna w tej technologii, aby zapobiec stratom ciepła (stal jest przewodnikiem cieplnym).

Elewację domu ze stali można pokryć tynkiem lub dowolną okładziną, natomiast pokrycie dachu zazwyczaj wykonuje się z lekkich materiałów takich jak blachodachówka, blacha płaska lub gont bitumiczny.

Domy stalowe powstają także z kontenerów morskich. Są to domy modułowe, które montuje się z kontenerów „przerobionych” na gotowe elementy konstrukcyjne. Na plac budowy przyjeżdżają one więc jako gotowe moduły – odpowiednio ocieplone oraz wyposażone w otwory okienno-drzwiowe i wszelkie instalacje, które wystarczy odpowiednio posadowić na stopie fundamentowej i zmontować w finalny budynek.

Jak powstają nowoczesne domy modułowe i dlaczego warto w nie inwestować?

Jak wygląda budowa domu z konstrukcji stalowej? Krok po kroku

Jak się buduje domy z gotowych elementów o konstrukcji stalowej? Cały proces budowy takich budynków przebiega w następujących etapach:

1. Wykonanie projektu domu ze stali.

Musi być to specjalny projekt, który będzie uwzględniał tę technologię wznoszenia budynku i na podstawie którego firma zewnętrzna będzie w stanie wyprodukować precyzyjnie stalowy szkielet.

2. Wyprodukowanie konstrukcji szkieletowej ze stali.

Konstrukcja stalowa powstaje w fabryce na podstawie projektu z precyzją do 1 mm.

Na potrzeby budowy domu o powierzchni około 120 m2 należy wyprodukować około 3 tys. metrów profili stalowych, w których od razu tworzy się otwory niezbędne do przeprowadzenia instalacji. Część elementów łączy się jeszcze w fabryce, a część już na placu budowy.

3. Wykonanie fundamentów

Domy ze stali buduje się na tradycyjnych fundamentach lub ławie fundamentowej.

4. Montaż stalowej konstrukcji domu.

Z przywiezionych z fabryki elementów stalowych montuje się szkielet ścian nośnych i działowych, a także stropów oraz konstrukcję dachu. Do połączenia elementów stosuje się specjalne nity i wkręty.

5. Wykonanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz dachu. 

Najczęściej ściany zewnętrzne wypełnia się płytami drewnopochodnymi i pokrywa warstwą styropianu oraz tynkiem. Od wewnątrz natomiast stosuje się piankę poliuretanową lub wełnę mineralną w celu zapewnienia jak najlepszej izolacyjności termicznej budynku. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, dach na szkielecie stalowym powinien być pokryty lekkim materiałem np. blachodachówką.

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

6. Prace wykończeniowe. 

Prace wykończeniowe domu ze stali przebiegają w podobny sposób jak w przypadku domu wzniesionego w technologii murowanej.

Ile czasu zajmuje wybudowanie prefabrykowanego domu stalowego?

Wzniesienie domu ze stali i doprowadzenie go do stanu deweloperskiego zajmuje nie więcej niż 3-4 miesiące.

Sam montaż szkieletu stalowego wraz z więźbą dachową na placu budowy w przypadku piętrowego domu jednorodzinnego o powierzchni około 140 m2 zajmuje od 5 do 7 dni (nie wliczając w to czasu potrzebnego do przygotowania fundamentów). Co ważne, montaż konstrukcji ze stali można wykonać także w sezonie zimowym, ponieważ nie wymaga on realizacji prac mokrych.

Do łącznego czasu budowy domu stalowego należy jeszcze doliczyć czas niezbędny do wykonania projektu oraz produkcji gotowych elementów stalowych w fabryce – zwykle wynosi on około 2 tygodni.

Ile kosztuje budowa domu w technologii szkieletu stalowego?

Domy szkieletowe stalowe mogą być tańsze w budowie niż budynki wznoszone metodą tradycyjną. Niższe koszty wynikają przede wszystkim z krótszego czasu realizacji inwestycji oraz mniejszych nakładów pracy. Ile konkretnie kosztuje dom ze stali? Cena wzniesienia go w stanie deweloperskim wynosi od 2200 do nawet 3500 zł za m2.

Na koszty inwestycji wpływa rodzaj wykorzystanych materiałów do wykończenia domu oraz koszty robocizny. Te ostatnie można obniżyć, ponieważ domy szkieletowe można wybudować systemem gospodarczym. Jedynie montażem szkieletu zajmuje się zazwyczaj jego producent.

To, ile będzie kosztował dom szkieletowy z profili stalowych, w dużej mierze zależy też od ceny stali, która w ostatnim czasie dość sporo podrożała. Do wykonania konstrukcji takiego budynku stosują się najczęściej profile z taśmy ocynkowanej o grubości powłoki minimum 275 g/m2. Poszczególne elementy mogą być jednak wykonane ze stali o różnej grubości – od 0,75 do 1,2 mm. Sama stal może być też różnej klasy – 280 lub 350. Te wszystkie parametry wpływają na cenę stali, a więc także na ostateczny koszt domu stalowego.

Jak powstaje i ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych?

Czy wybudowanie prefabrykowanego domu stalowego może wpłynąć na rachunki za energię? 

Powstające dzisiaj domy szkieletowe ze stali są energooszczędne (NF40), a nawet pasywne (NF15). Ponieważ stal dość szybko się wychładza, aby budynek był energooszczędny, jego konstrukcja musi mieć dwuwarstwową izolację termiczną.

Domy stalowe energooszczędne powstają nie tylko dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych, ale także poprzez odpowiednią konstrukcję budynku (powinna być to prosta bryła z równie prostym dachem dwuspadowym), montaż okien o niskim współczynniku przenikania ciepła, a także zastosowaniu takich rozwiązań jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Jakie są wady i zalety domów o konstrukcji stalowej? Opinie

W Polsce coraz więcej osób interesuje dom z konstrukcji stalowej, ale opinie na temat technologii SCS są zróżnicowane. Wielu inwestorów obawia się trwałości takich budynków, ponieważ producenci szkieletów stalowych dają na nie gwarancję na około pół wieku, gdy tymczasem budynki murowane wytrzymują nawet kilkaset lat.

Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na opinie, że domy szkieletowe stalowe są wyjątkowo szybkie w budowie, co przekłada się także na niższe koszty inwestycji. Chcąc zatem odpowiedzieć na pytanie, czy warto wybrać projekt domu stalowego, najlepiej przeanalizować wszystkie zalety i wady tego rozwiązania.

Zalety domów stalowych:

  • bardzo szybka budowa – dom ze stali można wznieść nawet w ciągu 3 miesięcy;
  • stosunkowo niskie koszty inwestycji;
  • duży wybór ciekawych projektów;
  • swoboda w sposobie wykończenia budynku (można stosować rozwiązania takie same jak w budynkach tradycyjnych);
  • energooszczędność;
  • precyzja wykonania – szkielet powstaje w warunkach fabrycznych na podstawie projektu komputerowego z dokładnością wykonania do 1 mm;
  • mniejsza grubość ścian niż w budynkach tradycyjnych – oznacza to większą powierzchnię użytkową, nawet o 10% od powierzchni domu murowanego;
  • duża wytrzymałość konstrukcji na czynniki zewnętrzne – nawet na trzęsienia ziemi;
  • większa stabilność i trwałość niż w przypadku domów szkieletowych drewnianych (stal nie ulega gniciu, nie jest też podatna na grzyby i pleśnie).

Wady domów o szkielecie stalowym:

  • ograniczenia konstrukcyjne – ściany mogą mieć wysokość do 6 m, a stropy rozpiętość do 24 m;
  • konieczność zastosowania dobrej powłoki ocynkowanej – profile niższej jakości mogą z czasem korodować;
  • konieczność zastosowania dobrej wentylacji ze względu na niską paroprzepuszczalność konstrukcji;
  • konieczność dokładnego wykonania izolacji ze względu na wysokie ryzyko powstawania mostków termicznych;
  • lekka konstrukcja szkieletu wymaga zastosowania lekkiego pokrycia dachowego.

Bez względu na różne opinie, stalowe domy zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Prefabrykowane domy ze stali pod względem estetyki i funkcjonalności niewiele ustępują domom wzniesionym metodami tradycyjnymi. Warunkiem jest jednak zastosowanie najwyższej jakości profili stalowych oraz fachowe wykonanie zarówno samej konstrukcji szkieletu, jak i wykończenia budynku.

Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy
Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy
Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

REKLAMA
Zamknij