Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Gont bitumiczny – jakie zastosowanie ma gont bitumiczny?

Gont bitumiczny – instrukcja montażu gontów bitumicznych

Gont bitumiczny to materiał pokryciowy, który znalazł szerokie grono odbiorców ze względu na wysoką trwałość, niską cenę i estetyczne wykończenie. Jest dość lekki, dzięki czemu łatwo się go układa. Prawidłowo zamontowane gonty bitumiczne nie przepuszczają wilgoci. Z uwagi na wszystkie te zalety gont bitumiczny stosowany jest do wykonania pokrycia dachowego altan, domków letniskowych i tarasów.

Projekt domu już wybrany, ale nadal kwestią otwartą pozostaje dach? Jednym z materiałów, jaki można wykorzystać do pokrycia połaci dachowej, jest gont bitumiczny. Choć nie jest on tak popularny jak dachówka czy blachodachówka, to istnieje sporo argumentów przemawiających za tym, by się na niego zdecydować. Przeczytaj nasz artykuł do końca i podejmij decyzję, czy w przypadku Twojego domu gont bitumiczny to dobry wybór.

Gont bitumiczny – co to jest?

Zastanawiasz się, co to jest gont bitumiczny? Spieszymy z wyjaśnieniem. To uniwersalne pokrycie dachowe, które wykorzystywane jest do krycia nowego dachu i które służy podczas renowacji już istniejącego pokrycia dachowego. Gonty bitumiczne to długie pasy posiadające wcięcia w różnych kształtach, np. trójkąta, prostokąta czy trapezu. Sprawiają one, że po ułożeniu na dachu wyglądają jak rzędy dachówek.

Gont bitumiczny, podobnie jak papa, zbudowany jest z kilku warstw. Kluczową rolę w jego przypadku odgrywa warstwa nośna w postaci osnowy z włókna szklanego nasączonej bitumem modyfikowanym. Od niej zależy odporność dachówki na starzenie i silne wiatry. Nad produkcją gontów bitumicznych czuwa międzynarodowy system zarządzania jakością ISO, co gwarantuje najwyższą jakość oferowanego produktu.

Gont bitumiczny – rodzaje

Najczęściej stosowany podział obejmuje dwa typy gontów: od lat stosowane tradycyjne gonty drewniane i stanowiące alternatywę dla gontów z naturalnego surowca gonty bitumiczne.

Rozwiązania różnią się od siebie choćby pod względem sposobu układania. Przy układaniu pokrycia tradycyjnego niezbędne są odpowiednie łaty. Jedne deszczułki wsuwa się we wpusty drugich i mocuje przy pomocy gwoździ. Z kolei gont bitumiczny montuje się na równym i sztywnym podłożu z wykorzystaniem papy.

Gonty drewniane są deskami, zatem ich twardość zależy od gatunku drzewa, z jakiego zostały wytworzone. Bitumiczne więc mają nad nimi sporą przewagę, gdyż wykorzystywany do ich produkcji surowiec sprawia, że są giętkie. Warto też wspomnieć, że choć gonty drewniane są lekkie, to gdy konstrukcja dachu ma małą wytrzymałość, mimo wszystko lepiej postawić na dachówki bitumiczne.

Sprawdź: Jak krok po kroku wykonać ocieplenie dachu?

Gont bitumiczny – jakie ma zastosowanie?

Gonty bitumiczne postrzegane są jako uniwersalne i ekonomiczne pokrycia dachowe. Znajdują zastosowanie na dachach o różnym kształcie i kącie nachylenia, nawet oscylującym wokół 90 stopni. Wykorzystywane są jako materiał do budowy pokrycia dachowego, ale także wykonania elewacji ścian zewnętrznych budynków.

Sprawdzają się w przypadku domów jedno- i wielorodzinnych czy domów letniskowych, budynków gospodarczych, wiat i altan, a nawet obiektów użyteczności publicznej.

Jeżeli pojawi się konieczność ułożenia nowego gontu bitumicznego, można to zrobić na starym poszyciu – nie trzeba go zrywać. Nie ma bowiem ryzyka nadmiernego obciążenia więźby dachowej.

Gont bitumiczny – ile kosztuje?

Pokrycie dachu gontami jest rozwiązaniem ekonomicznym i tanim. Cena tego materiału może być mocno zróżnicowana, gdyż zależy od wielu różnych czynników takich jak kształt czy kolor. W kosztach za gont bitumiczny dużą rolę odgrywa też cena robocizny.

Gont bitumiczny – cena. Ile kosztuje gont bitumiczny? Obserwacje pokazują, że najtańsze są gonty występujące w standardowych kolorach i posiadające proste kształty. Ich cena mieści się w przedziale 20-40 zł/m2. Droższe modele takie jak gonty z posypką miedzianą mogą kosztować nawet 90 zł/m2.

Podane ceny obejmują sam materiał, nie zawierają kosztów robocizny. Chcąc poznać te drugie, sprawdź cenniki firm świadczących usługi w zakresie układania poszycia dachowego.

Gont bitumiczny montaż – narzędzia niezbędne do pracy

Do montażu gontów bitumicznych potrzebne są specjalnie przeznaczone do tego narzędzia. Wyspecjalizowane narzędzia i akcesoria zwiększą precyzję wykonania poszycia i skrócą czas trwania prac. Ponadto wykorzystywanie dedykowanych przyrządów uchroni przed utratą gwarancji na gonty bitumiczne.

Narzędzia przydatne do montażu gontów bitumicznych m.in. to:

  • znacznik dekarski (traser),
  • młotek dekarski,
  • nóż dekarski z ostrzami hakowymi,
  • wyciskacz do kleju.

Przydać się może jeszcze metrówka i ołówek.

Gont bitumiczny montaż – od czego zacząć? Krok po kroku

W pierwszej kolejności należy wykonać obróbki blacharskie połączeń dachu ze ścianami, nadbudówkami, wokół komina oraz wzdłuż naroży dachu. Potem trzeba je zagruntować, by można było do nich przykleić gont. Następnie powinno się zamontować deski okapowe i szczytowe, a także ułożyć papę podkładową. Na tym etapie mocuje się rynny oraz kominki i wywietrzniki wentylacyjne.

Jak zamontować gont bitumiczny? Wszystko zależy od wybranego rodzaju. Niektóre gonty są pokryte klejem, dzięki czemu w słoneczne dni można od razu przejść do ich układania. W wyniku nagrzewania przez słońce po ułożeniu same się skleją. Kiedy jednak jest chłodno, klej należy wcześniej podgrzać przy pomocy nagrzewnicy.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku gontów wymagających użycia kleju. Takie dachówki trzeba podklejać lepikiem lub specjalnym cementem do materiałów asfaltowych. Na połaci i kalenicy można mocować je zszywkami. Oprócz zszywek do zamocowania pokrycia do podłoża polecane są ocynkowane gwoździe papowe.

Jeśli chodzi o samo układanie gontu bitumicznego, na powierzchni 1 m² układa się od 6 do 9 pasów gontów bitumicznych. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, żeby rzędy były przesunięte o pół gontu. Warto wcześniej na połaci wyznaczyć linie pomocnicze. Układanie najlepiej rozpocząć od okapu, przykrywając pas okapowy, potem układając sąsiednie pasy na styk i mocując. Każdy kolejny rząd powinien nachodzić na poprzedni, tak aby przykrywać mocowania.

Wokół kosza dachowego wykończonego blachą pasy powinny zachodzić na blachę. Zachodzące na kosz pasy można docinać z jednej lub obu stron albo docinać na przemian. Naokoło komina układa się jedną warstwę papy, a na nią nakłada obróbkę blacharską. Kalenicę i grzbiety można wykończyć gotowymi akcesoriami.

Jest to uniwersalna instrukcja montażu gontów bitumicznych. Warto pamiętać, że sposób montażu powinien być dostosowany do wymogów konkretnego producenta, gdyż od wykonania zależy trwałość pokrycia dachowego.

Dowiedz się: Co wpływa na koszty budowy dachu?

Jak położyć gont bitumiczny na altanie?

Drewniany dach altany można pokryć gontem bitumiczny. Gont bitumiczny na altankę bardzo dobrze się sprawdza – jest lekki, tani, a jego montaż można przeprowadzić w ciągu kilku godzin. Jak kłaść gont bitumiczny na altanie?

W sklepach kupić można gotowy gont przeznaczany do wykonania dachu altanki. Należy zacząć od przygotowania go do montażu. W tym celu trzeba pociąć go na paski. Dopiero wtedy można przejść do dalszych czynności.

Gont bitumiczny – jak położyć na altanie? Pocięte paski można układać na zakładkę. Kolejne pasy powinny nachodzić na siebie, tworząc szczelne pokrycie dachu altanki. Usługę ułożenia gontu bitumicznego zazwyczaj można również zlecić firmie zajmującej się montażem altany.

Gont bitumiczny czy blacha – które rozwiązanie jest lepsze?

Zastanawiasz się, co lepiej się sprawdzi: blachodachówka czy gont bitumiczny? Jedno, jak i drugie rozwiązanie, ma zarówno zalety, jak i wady. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę blachodachówki i gontów bitumicznych.

Na korzyść gontów bitumicznych przemawia przede wszystkim cena, która jest stosunkowo niska. Jest to materiał łatwy w montażu, dzięki czemu całe pokrycie można wykonać bez niczyjej pomocy. Gonty bitumiczne mają szerokie spektrum zastosowań – można je stosować nawet na dachach o nietypowej konstrukcji. Niestety na dachu z gontów często rozwija się mech, dlatego trzeba stale kontrolować jego stan i w razie konieczności czyścić. Ponadto montaż gontów bitumicznych jest możliwy jedynie w temperaturze 5ºC.

Cena blachodachówek również nie należy do najwyższych. Blachodachówki nie dość, że są tanie, to jeszcze cechują się wysoką jakością. Blaszane arkusze są lekkie, co ułatwia montaż. W odróżnieniu od dachówek ceramicznych nie obciążają zbytnio konstrukcji dachu. Pokrycie z blachodachówki jest trwałe i jest w stanie służyć bez zarzutu wiele lat. Na minus zaliczyć trzeba konieczność docinania dachówki, gdy dach ma skomplikowaną budowę. Przeszkadzać może też brak izolacji akustycznej.

Nie przegap: Jak prawidłowo zabezpieczyć dach domu przed zimą?

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas układania gontów bitumicznych?

Gont bitumiczny jest bardzo elastyczny, przez co bardzo się wygina. Podczas jego montażu trzeba więc bardzo uważać, aby nie doprowadzić do odkształceń. Ponadto by pokrycie zyskało stabilne oparcie, konieczne staje się wykonanie pełnego deskowania, tj. sztywnego poszycia.

Podkład pod gont bitumiczny – jaki zastosować?

Co pod gont bitumiczny? Jeśli zdecydujesz się na deski, będzie trzeba dodatkowo ułożyć na nich papę podkładową. Podkład pod gont bitumiczny zapewni pokryciu szczególność i wyeliminuje skutki klawiszowania desek, które mogłyby przyczynić się do powstania na powierzchni dachu nierówności.

Lepszym rozwiązanie są płyty MFP, wiórowe V-100 i OSB albo wodoodporna sklejka. Dzięki nim można wykonać równą powierzchnię i ograniczyć ryzyko odkształcania pod wpływem ruchu więźby do minimum.

Jak i czym uszczelnić gont bitumiczny?

Na rynku dostępne są wodoszczelne, specjalne powłoki do ochrony, uszczelnienia i dekoracji dachów. Wykazują wysoką przyczepność, dlatego nie trzeba obawiać się o ich trwałość. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak uszczelnić gont bitumiczny, postaw na taki preparat. Skutecznie zamknie on pory i szczeliny, zapewniając tym samym ochronę dachu przed wnikaniem wilgoci.

Masy uszczelniające zazwyczaj stosuje się bezpośrednio na uszkodzone gonty. Nakłada się je przy pomocy pędzla lub wałka. Mimo wszystko przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto zapoznać się z zaleceniami producenta w tej kwestii.

Przeczytaj: Co zrobić, by na dachu nie pojawił się mech?

Czy warto zastosować gont bitumiczny?

Istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, by pokrycie dachowe wykonać z gontów bitumicznych. Podczas deszczu czy gradobicia dzięki pokryciu dachu gontem bitumicznym można cieszyć się komfortem akustycznym. Materiał ten w słoneczne dni nie nagrzewa się zbyt mocno, dlatego w pomieszczeniach na górnych kondygnacjach budynku nie jest gorąco.

Ponadto dach wykonany z gontu bitumicznego w odróżnieniu od dachu wykonanego z blachodachówki nie wymaga konserwacji i nie rdzewieje. Warto wziąć wszystkie te kwestie pod uwagę, wybierając poszycie dachowe.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij