Dbaj o siebie i kupuj bezpiecznie. Pamiętaj, że #lepiejzdomu!

Czym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i czy warto w nią inwestować?

Co to jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Tworzenie nowych, wydajnych technologii energii odnawialnej to nie tylko wykorzystywanie energii pozyskiwanej ze słońca lub wiatru, a następnie dostarczanie ich do naszych domów. Jak się okazuje nie potrzeba wielkich inwestycji, aby móc zmniejszyć ludzki wpływ na środowisko i jednocześnie płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie. Wykorzystać można powietrze, które krąży już w budynku. W jaki sposób? Dzięki rekuperacji.

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która pozwala odzyskać energię z zanieczyszczonego powietrza za pomocą specjalnego urządzenia zwanego rekuperatorem. Na czym to dokładnie polega? Czy o rekuperacji trzeba myśleć już na etapie wyboru projektu domu, czy w późniejszym czasie także można zdecydować się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - co to oznacza?

Bez zielonej technologii, takiej jak odzyskiwanie ciepła, powietrze krąży po budynku aż staje się nieświeże, po czymi jest zastępowane zimniejszym powietrzem, wpuszczanym np. przez uchylone okna.

Co się dzieje z już ciepłym, stęchłym powietrzem? Po prostu zostaje wydalone do atmosfery. A nie musi tak być, o czym łatwo możesz się przekonać, o ile zastanowisz się nad wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła

Co to jest rekuperacja i do czego służy?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to najprościej mówiąc proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza. Dzieje się to za pomocą rekuperatora. Systemy odzysku ciepła zapewniają, że ciepło, które produkujemy na co dzień, nie jest marnowane.

W jaki sposób działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Zastanawiasz się, jak działa rekuperacja? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. System odzysku ciepła działa za pośrednictwem centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, która zwykle znajduje się na poddaszu, w przestrzeni dachowej lub w pomieszczeniu gospodarczym budynku. Zamiast tylko odprowadzać powietrze i zastępować je powietrzem z zewnątrz, system odzysku ciepła pobiera ciepło z powietrza wywiewanego i przekazuje je do powietrza, które jest filtrowane z zewnątrz.

Powietrze wywiewane i nawiewane nie płynie w tych samych rurach, dlatego też nie dochodzi do krzyżowego zanieczyszczenia różnych strumieni powietrza. Urządzenie do odzysku ciepła jest podłączone do zaworów powietrza w pomieszczeniu siecią kanałów w całym budynku.

Dzięki systemowi odzysku ciepła możesz wykorzystać krążące już w budynku ciepło a także zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, który wiąże się z wydzieleniem dwutlenku węgla do atmosfery. Nie ulega wątpliwości, że systemy odzysku ciepła działają wykorzystując cenne ciepłe powietrze lub wodę w nieruchomości w pozytywny sposób.

Rekuperacja w domu to więc inwestycja, która pozwoli przynieść oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, ale i chronić środowisko. Nic więc dziwnego, że wykorzystują ją domy plus energetyczne

Musisz wiedzieć, że rekuperacja powietrza nie zastępuje potrzeby stosowania kotła lub innej technologii do ogrzewania grzejników, ale pomaga im wydajniej pracować poprzez recykling ciepłego powietrza, zapewniając jego maksymalne wykorzystanie.

Systemy odzysku ciepła mogą również zachowywać się inteligentnie, zmniejszając ilość ciepła wydobywanego latem, aby utrzymać poziom komfortu. Można je także wykorzystać do pobierania większej ilości ciepła z ważnych obszarów, takich jak np. kuchnia.

To może Cię zainteresować: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Co daje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w domu?

Zarówno w środowisku komercyjnym, jak i domowym istnieje szereg zastosowań tego rodzaju technologii, w tym ogrzewanie i wentylacja pomieszczeń, podgrzewanie wody, wstępne podgrzewanie powietrza i wody w celu zwiększenia wydajności kotłów i obniżenia kosztów, a także wykorzystanie w procesach przemysłowych, takich jak: suszenie na dużą skalę.

Rekuperacja latem wydaje się mieć największy sens, ponieważ wtedy do naszych pomieszczeń dostaje się najwięcej ciepłego powietrza. Jak się jednak okazuje system ten działa cały rok. Ciepło wytwarza się w domu przecież nawet podczas gotowania.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala pozyskać czyste powietrze i zmniejszyć rachunku za ogrzewanie. To także dobry sposób na bycie bardziej eko. 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - jakie opcje są dostępne na rynku?

Odzysk ciepła może przyjmować różne formy, od systemów wymiany płytowej po ekonomizery kotłów i pompy ciepła. Jednak wszystkie wykonują tę samą pracę. W przypadku systemów odzysku ciepła i wentylacji zwykle dotyczy to pewnego rodzaju wymiennika ciepła, który znajduje się na poddaszu lub na dachu, zasysając zimne powietrze z zewnątrz i ogrzewając je za pomocą zużytego powietrza, które jest wyrzucane z wnętrza.

Najczęściej będzie to rekuperator z wymiennikiem płytowo-krzyżowym, który zyskał dużą popularność z uwagi na niską cenę. W praktyce nie może jednak poszczycić się dobrymi parametrami. Jego sprawność to ok. 50-60%. Lepszym rozwiązaniem wydają się być wymienniki obrotowe, gdyż ich sprawność osiąga nawet 80%. 

Z pewnością ciekawą propozycję stanowi rekuperacja z klimatyzacją, która pozwala na ochłodzenie wnętrza budynku, co okaże się przydatne zwłaszcza latem. 

Ten artykuł może Cię zainteresować: Ogrzewanie domu fotowoltaiką - czy to korzystna inwestycja?

Jak zamontować wentylację mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Samodzielne zamontowanie wentylacji mechanicznej nie będzie możliwe bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Przede wszystkim niezbędny jest właściwy projekt rekuperacji z uwzględnieniem jej instalacji.

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ma dość skomplikowaną budowę. Wymagane są wyliczenia, które pozwolą określić, jakie jest zapotrzebowanie na powietrze dla każdego z pomieszczeń. Następnie należy wyznaczyć trasę prowadzenia kanałów w domu. Co więcej, efektywne działanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest możliwe tylko wtedy, gdy elementy instalacji zostaną starannie wykonanie, a następnie szczelnie zaizolowane.

Jak zatem widzisz. montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie jest prostym zadaniem. Skorzystać musisz w tym zakresie w pomocy fachowców. 

Nie przegap: Wentylacja grawitacyjna - czym jest i jak działa?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - koszt zakupu i montażu

Ile kosztuje rekuperacja? Za domowy system odzysku ciepła i wentylacji możesz zapłacić od 8 tys. złotych do ok. 25 tys. złotych, ale koszty będą się różnić w zależności od wielkości nieruchomości i wymaganej modernizacji.

Co więcej, koszt rekuperacji to nie tylko zakup urządzenia, ale i jego montaż oraz uruchomienie systemu. Dokładną cenę rekuperacji w Twoim domu poznasz zatem dopiero po konsultacji z fachowcem. Trudno więc jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Co więcej, koszty rekuperacji to także coroczne przeglądy instalacji. 

Na co zwracać uwagę wybierając wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła- najważniejsze parametry

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją powinna cechować się konkretnymi parametrami, aby mogła działać w pełni sprawnie i wydajnie. Co się do nich zalicza? Na tej liście znajdzie się m.in.:

  • energochłonność - dotyczy ona w głównej mierze wentylatorów zastosowanych w rekuperatorze. Klasa efektywności energetycznej rekuperatora, którą warto wybrać oznaczona jest literką A+, co oznacza, że do działania nie potrzebuje dużych zasobów energii,
  • wydajność rekuperatora - w przypadku domów o powierzchni ok 150-200 m2 wystarczająca okaże się wydajność na poziomie ok. m3/h,
  • sprawność odzyskiwania ciepła - najczęściej wynosi ok. 50-70,
  • spręż - podawany w Pa, świadczy o sile rekuperatora, im wyższy, tym lepiej. 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła a wpływ na zdrowie

Optymalne wykorzystanie systemów odzysku ciepła w domu może prowadzić do znacznych oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Recykling nieświeżego powietrza i czerpanie z niego użytecznego ciepła, które pomaga utrzymać ciepło zimą i chłód latem, może mieć ogromny wpływ także na Twoje zdrowie. Jak to możliwe? Poprzez zmniejszenie śladu węglowego - nie musisz bowiem wdychać stęchłego powietrza z dużą zawartością CO2. 

Dowiedz się więcej: Dlaczego warto zadbać o sprawną wentylację zimą?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w domu - czy warto?

Czy warto zainwestować w rekuperację? Nie ulega wątpliwości, że uczynienie naszych domów bardziej energooszczędnymi wymaga wiele pracy. Zainstalowanie systemu odzysku ciepła może wiązać się z wysokimi kosztami, ale może również pomóc obniżyć rachunki za ogrzewanie i pozwolić nieco uniezależnić się od rosnących kosztów energii.

Rekuperacja to także skuteczne zarządzanie zużyciem energii w domu i nie tylko. Zastosować można ją przecież także w biurze. To jednocześnie znaczący ukłon w stronę środowiska i technologii ekologicznych. Jeśli więc marzysz o domu energooszczędny, to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła okaże się dobrym wyborem, tym bardziej, że opinie o rekuperacji są bardzo pozytywne. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Formalności budowlane
Księga wieczysta - ujawnienie budynku w księdze wieczystej
Ocieplenie i izolacja
Jak ocieplić strych?
21 października 2020 r. Ewelina Kocenda

Ocieplenie strychu - jak skutecznie ocieplić strych?

Finanse i koszty
Wycena nieruchomości - ile to kosztuje?
20 października 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Wycena nieruchomości - jak wygląda i ile to kosztuje?

Formalności budowlane
Księga wieczysta - ujawnienie budynku w księdze wieczystej
Ocieplenie i izolacja
Jak ocieplić strych?
21 października 2020 r. Ewelina Kocenda

Ocieplenie strychu - jak skutecznie ocieplić strych?

Finanse i koszty
Wycena nieruchomości - ile to kosztuje?
20 października 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Wycena nieruchomości - jak wygląda i ile to kosztuje?

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Jak ocieplić strych?
21 października 2020 r. Ewelina Kocenda

Ocieplenie strychu - jak skutecznie ocieplić strych?

Ocieplenie strychu w nowych domach jest już konieczne, ze względu na przepisy dotyczące wymogów w zakresie izolacyjności c...

Ocieplenie i izolacja
Izolacja akustyczna – jak wygłuszyć strop?
18 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Izolacja akustyczna – jak zadbać o izolacyjność akustyczną w domu?

Izolacja akustyczna w ogromnej mierze wpływa na komfort mieszkania – pozwala...

Ocieplenie i izolacja
Co to jest paroizolacja?
19 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Co to jest paroizolacja? Poznaj rodzaje i zastosowanie paroizolacji

Jeśli budujesz dom niskoenergetyczny lub pasywny, powinieneś wiedzieć, co to...

Ocieplenie i izolacja
Jaką izolację termiczną zastosować w swoim domu?
11 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Jaką izolację termiczną zastosować w swoim domu?

Odpowiednio dobrana izolacja termiczna budynku to prosty sposób na niższe rachunki za ogrzewanie, ale nie tylko. Dzięki ni...

Ocieplenie i izolacja
Jak ocieplić strych?
21 października 2020 r. Ewelina Kocenda

Ocieplenie strychu - jak skutecznie ocieplić strych?

Ocieplenie strychu w nowych domach jest już konieczne, ze względu na przepisy dotyczące wymogów w zakresie izolacyjności c...

Ocieplenie i izolacja
Izolacja akustyczna – jak wygłuszyć strop?
18 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Izolacja akustyczna – jak zadbać o izolacyjność akustyczną w domu?

Izolacja akustyczna w ogromnej mierze wpływa na komfort mieszkania – pozwala...

Ocieplenie i izolacja
Co to jest paroizolacja?
19 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Co to jest paroizolacja? Poznaj rodzaje i zastosowanie paroizolacji

Jeśli budujesz dom niskoenergetyczny lub pasywny, powinieneś wiedzieć, co to...

Ocieplenie i izolacja
Jaką izolację termiczną zastosować w swoim domu?
11 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Jaką izolację termiczną zastosować w swoim domu?

Odpowiednio dobrana izolacja termiczna budynku to prosty sposób na niższe rachunki za ogrzewanie, ale nie tylko. Dzięki ni...