Domy z kontenerów - jak budowane są domy z kontenerów morskich?

Nowoczesny projekt domu z kontenerów

Domy z kontenerów to nowość na naszym rynku – rozwiązanie będące alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Wiele osób interesuje się innowacyjnymi pomysłami budowania nieruchomości ze względu na stosunkowo niski koszt inwestycji. Czy warto zdecydować się na dom z kontenerów? Co mówi na ten temat prawo budowlane? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Domy z kontenerów – czym się wyróżniają?

Domy z kontenerów to domy modułowe, które powstają z zużytych kontenerów transportowych lub morskich. Pojedyncze komponenty można ze sobą łączyć i w ten sposób tworzyć budynki mieszkalne o dowolnym metrażu.

Domy z kontenerów morskich wyróżniają się niską ceną – koszt stworzenia funkcjonalnej i wygodnej przestrzeni do życia jest zdecydowanie niższy niż w przypadku budynków wykonywanych w tradycyjnej technologii, np. murowanej.

Domy mieszkalne z kontenerów są też łatwe w montażu, a czas robót budowlanych bardzo krótki. Można je zaadaptować do celów mieszkalnych nawet w kilka tygodni. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest mobilność – kontenery można przetransportować w razie potrzeby.

Wnętrze urządzimy w dowolny sposób, wykorzystując do tego różne materiały wykończeniowe. Komfort termiczny wewnątrz domu zapewnia odpowiednia izolacja budynku. To wszystko sprawia, że domy z kontenerów budowlanych stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju.

Technologie budowy domów z kontenerów

W jaki sposób są zbudowane domy z kontenerów? Projekty konstrukcji uwzględniają przede wszystkim stalową ramę, będącą elementem, na którym opiera się budynek. Rama jest wykonana z profili zabezpieczonych przed korozją. Pozostałe elementy konstrukcji stanowi ocynkowana i dodatkowo wzmocniona blacha. To oczywiście nie jedyne komponenty, z których są wykonane domy z kontenerów morskich. Projekty zawierają również izolację termiczną z pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej.

Kolejnym etapem jest montaż instalacji elektrycznych oraz wodno-kanalizacyjnych i wykończenie kontenera w środku. Wewnątrz można zastosować płyty gipsowo-kartonowe lub wiórowe, a także inne powszechnie wykorzystywane materiały – np. drewno czy kamień. Inne rozwiązanie to domy z kontenerów drewnianych – rozwiązania modułowe będące doskonałą alternatywą dla tradycyjnych technologii stawiania nieruchomości.

Budowanie domów z kontenerów w Polsce – czy to popularna metoda stawiania domów?

Domy z kontenerów morskich w Polsce dopiero pojawiają się na działkach inwestorów. Jest to bardzo nieoczywisty projekt, który na pewno nie przemawia do każdego. Osoby preferujące bardziej tradycyjne budownictwo raczej nie docenią takiego rozwiązania jak domy z kontenerów. Polska jest na razie dość sceptyczna, jeśli chodzi o innowacyjne budynki mieszkalne.

Na niekorzyść domów tego typu działają również negatywne skojarzenia kontenerów z domami dla robotników lub budowlańców. Mało znana technika powoduje również, że inwestor musi się zmierzyć z ograniczeniami prawnymi, które potrafią skutecznie zniechęcać do budowy.

Z biegiem czasu prawdopodobnie kontenerów będzie się jednak pojawiać coraz więcej, ale na razie domy z kontenerów w Polsce to dobry sposób na wyróżnienie swojej oferty letniskowej lub stworzenie stosunkowo taniego mieszkania.

Jakie domy można zbudować z kontenerów?

Domy z kontenerów są popularne głównie w krajach Europy Zachodniej oraz za oceanem. To właśnie tam powstają innowacyjne nieruchomości o oryginalnym designie, które inspirują również polskich inwestorów. Luksusowe domy z kontenerów spełniają restrykcyjne kryteria związane z energooszczędnością, są ekologiczne i urządzone w nowoczesnym stylu. Duża ilość przeszkleń, zamontowanych również w suficie sprawia, że wnętrze jest dobrze doświetlone.

Duże domy z kontenerów mogą być zbudowane nawet z kilkudziesięciu modułów. Główne pomieszczenia, takie jak salon, kuchnia czy jadalnia, są z reguły połączone ze sobą, co tworzy funkcjonalne open space. Nie ma żadnych ograniczeń co do aranżacji wnętrza oraz przestrzeni wokół domu.

Domy z kontenera a prawo budowlane – co warto wiedzieć?

Projekty domów z kontenerów morskich mogą budzić zdziwienie na twarzach urzędników odpowiedzialnych za wydawanie pozwoleń na budowę. Wciąż są to jednak dość ekstrawaganckie oraz mało znane projekty budowlane w Polsce. Różnorodność konstrukcji dodatkowo utrudnia przypisanie do jednej kategorii projektu, jakim jest dom z kontenerów, a prawo nie jest w tym zakresie jednoznaczne.

Jak domy z kontenerów reguluje prawo budowlane? Kiedy można postawić bez pozwolenia domy z kontenerów – jedynie na zgłoszenie do właściwego organu? Sprawdziliśmy to.

Co do zasady domy z kontenerów morskich podlegają przepisom prawa budowlanego. Kluczowy jest w tym przypadku art. 29.1 ustaw o Prawie budowlanym. Zgodnie z nim obiekty budowlane trwale związane z gruntem, czyli wolnostojące budynki mieszkalne, które mieszczą się w całości na działce lub działkach wymagają uzyskania pozwolenia na budowę ich zgłoszenia.

W takim razie czy potrzebujesz pozwolenia, kiedy budujesz domy z kontenerów? Pozwolenie na budowę jest niezbędne tylko, jeśli będzie on trwale połączony z gruntem oraz użytkowany przez powyżej niż 120 dni w ciągu roku, co jest rzadkie w przypadki tego typu konstrukcji.

Ważne!

Żeby móc wybudować domy z kontenerów bez pozwolenia, projekt musi mieć nie więcej niż 35 metrów kwadratowych powierzchni.

Dom modułowy a dom z kontenera – różnice

Pojęcie „domy modułowe z kontenerów” to pewne uproszczenie – tak naprawdę domy modułowe różnią się od tych wykonywanych z kontenerów morskich lub budowlanych.

Na czym polegają różnice? Przede wszystkim na metrażu – nieruchomości wykonane z modułów mogą być większe niż te, których konstrukcja jest stworzona z kontenerów. W grę wchodzi nie tylko powierzchnia zabudowy, ale również większa liczba kondygnacji – nawet kilkadziesiąt w przypadku modułów i zaledwie trzy – w przypadku kontenerów.

Domy modułowe są też cięższe – mogą ważyć do 15 ton, a co za tym idzie – charakteryzują się większą odpornością na szkodliwe czynniki zewnętrzne, np. atmosferyczne. Z kolei domy z kontenerów są lżejsze. Różnice są też widoczne na poziomie nośności konstrukcji – w tym zakresie lepszymi parametrami charakteryzują się domy modułowe.

Nowoczesny projekt domu z kontenerów

Nowoczesne domy z kontenerów – czy są ekologiczne?

Nowoczesne domy z kontenerów to rozwiązania ekologiczne i utrzymane w duchu filozofii zero waste. Materiał budowlany, jakim jest pochodzący z odzysku kontener morski, zostaje ponownie zagospodarowany, a inwestorzy ograniczają tym samym gromadzenie się odpadów budowlanych, np. w portach czy na wysypiskach.

W domu z kontenera można też zamontować ekologiczne źródła energii, np. panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła. Dzięki temu eksploatacja nietypowej nieruchomości będzie zdecydowanie tańsza.

Ile kosztują domy z kontenerów?

Tanie domy z kontenerów – prawda czy mit? Ile kosztują domy z kontenerów w Polsce?  Cena może oscylować wokół różnych kwot. Wszystko zależy od powierzchni budynku oraz skomplikowania konstrukcji, jaką są domy z kontenerów. Cena jest uzależniona między innymi od standardu wykończenia budynku oraz wymagań związanych z przystosowaniem działki pod postawienie domu z kontenera.

Koszt budowy to średnio 3000 złotych za metr kwadratowy w standardzie pod klucz. To oczywiście nie jedyny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, decydując się na inwestycję w domy z kontenerów. Cennik uwzględnia również koszty transportu wynoszące od 1000 do 3000 złotych za kontener oraz zamontowania modułów, co może wynieść do 3000 złotych. Jeśli zatem chcesz zainwestować w domy z kontenerów, koszt będzie uzależniony od wielu czynników.

Ile mogą w takim razie kosztować w gotowe domy z kontenerów?

Ceny małego domu do 35 metrów kwadratowych na zgłoszenie wynosi około 65 000 złotych. To niewielka kwota, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę koszt budowy standardowej nieruchomości. Zdecydowanie mniej zapłacimy za domy z kontenerów. Projekty i ich ceny mogą też uwzględniać większe budynki.

Przykładowo za dom rodzinny o powierzchni 66 metrów z pozwoleniem na budowę zapłacimy około 180 000 złotych. To nadal niewiele, nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów decyduje się na domy z kontenerów morskich. Cena to aspekt, który ma duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji.

Budowa domu z kontenera – krok po kroku

Odpowiedź na pytanie, jak przerobić kontener na dom dostarczają specjalistyczne firmy, które zajęły się przygotowywaniem kontenerów pod potrzeby inwestorów. Oferują one kompleksowe usługi: od pozyskania kontenera, przez jego przygotowanie, aż do transportu gotowego projektu domu na wskazane przez Ciebie miejsce.

Domy z kontenerów – jak zbudować je krok po kroku?

1. Zakup kontenera pod budowę domu

Pierwszym etapem jest pozyskanie kontenera. Zwykle są to używane kontenery morskie, które nie nadają się już do transportu, ale na specjalne życzenie można również zamówić kontener nowy. Zaletą kontenerów wcześniej użytkowanych jest niższa cena oraz wpisywanie się w ideę zero waste. Ich minusem jest natomiast standaryzowany rozmiar. Nie ma jednak przeszkód, aby złączyć w jeden kilka kontenerów lub też pociąć je, aby pasowały do wizji domu.

Do budowy domu możesz użyć także kontenera blaszanego, który trzeba jednak wzmocnić profilami zamkniętymi. Takie konstrukcji zwykle wykorzystywane są do tworzenia garaży lub komórek, ale z powodzeniem możesz użyć jej do budowania również kontenera mieszkalnego. Możesz również odkupić kontener, który wcześniej wykorzystywano na inne cele, na przykład jako biuro lub powierzchnia handlowa.

2. Zaadaptowanie kontenera do celów mieszkaniowych

Jeśli zakupiłeś kontener, który wcześniej był użytkowany, niezbędne będzie jego przygotowanie do celów mieszkaniowych. Pierwszym krokiem jest piaskowanie, które pozwoli pozbyć się resztek starej farby oraz innych pozostałości, które mogą być toksyczne dla człowieka.

Drugim krokiem jest natomiast dodatkowe wzmocnienie konstrukcji. Chociaż kontenery są wytrzymałe, nie były projektowane dla celów mieszkaniowych. Warto więc wzmocnić rdzeń profilami lub belkami. Przydatne będzie też ocynkowanie elementów, aby zwiększyć żywotność konstrukcji.

3. Wybór lokalizacji oraz posadowienie kontenera

Sposób przygotowania terenu zależy w dużej mierze do jego rodzaju. Kontenery na zgłoszenie o niewielkiej konstrukcji nie potrzebują fundamentów, dlatego teren wystarczy wyrównać, zagęścić oraz ustabilizować za pomocą trwałego podłoża. W tym celu wykorzystuje się bloczki betonowe lub kostki.

Duże konstrukcje, składające z się z kilku połączonych ze sobą kontenerów będą jednak wymagały wzmocnienia gruntu w postaci fundamentów. Niekiedy fundamenty mogą być też potrzebne ze względów prawnych.

4. Uzbrojenie działki oraz wykonanie przyłączy

W związku z tym, że kontener ma nadawać się do komfortowego mieszkania, niezbędne jest postawienie go na działce uzbrojonej, aby mieć możliwość przyłączenia wszystkich mediów. Takie zadanie najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Chociaż nie jest to bardzo mały koszt, w ten sposób unikniesz późniejszych problemów z wadami instalacji.

Wycieki mogą bowiem spowodować bardzo kosztowne straty, wymagające znacznych napraw. W najgorszym przypadku może być to nawet korodowanie kluczowych elementów kontenera.

5. Odpowiednia izolacja kontenera

Elementem niezbędnym, aby móc komfortowo mieszkać w kontenerze jest jego dokładne ocieplenie. Sam kontener niestety nie ma najlepszych parametrów utrzymywania ciepła. Powoduje to, że powinieneś zwrócić szczególną uwagę na dokładne docieplenie budynku. Zwykle potrzeba jest dodatkowa warstwa izolacji zewnętrznej. Możesz w tym celu użyć styropianu, poliuretanu lub wełny mineralnej. Zalecane jest również wstawienie energooszczędnych okien, aby nie zwiększać ilości strat energii.

W kontenerach istotny jest również sposób ich ocieplania. Powinien być on jak najbardziej wydajny, a przy tym nie zajmować wiele przestrzeni. Jednym z ciekawych pomysłów jest z pewnością zastosowanie ogrzewania podłogowego, które nie zajmuje cennego miejsca. Tym bardziej klimatycznym będzie natomiast wstawienie klasycznego kominka, który świetnie sprawdzi się szczególnie w długie jesienne wieczory. Warto też pomyśleć o pozyskiwaniu energii z paneli słonecznych.

Warto wiedzieć...

Pamiętaj o tym, że gotowe domy z kontenerów mogą dość mocno nagrzewać się w sezonie letnim. Warto więc postawić dom w możliwie najbardziej zacienionym miejscu. Zwykle jednak nie obędzie się bez zamontowania klimatyzacji.

Nowoczesny projekt domu z kontenerów

Domy z kontenerów letniskowe czy całoroczne?

Osoby chcące zainwestować w oryginalny budynek z kontenerów nie muszą się ograniczać – nietypowa nieruchomość może stanowić zarówno domek letniskowy, jak i całoroczny. Ze względu na mobilność, domy letniskowe z kontenerów można przenosić w inne miejsce, co stanowi dodatkowy atut.

A w jaki sposób utrzymać komfort termiczny wewnątrz budynku, jeśli zdecydujemy się zainwestować w domy z kontenerów całoroczne?

Oprócz izolacji termicznej wykonanej z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej należy także zdecydować się na wydajne źródło ciepła, np. kocioł gazowy. W domu z kontenerów sprawdzi się także ogrzewanie podłogowe.

A co z miesiącami letnimi, kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w domu modułowym zamontować klimatyzację, która zapewni komfort wewnątrz budynku.

Domy z kontenera – wady i zalety

Czy warto budować domy z kontenerów? Plusy i minusy takiego rozwiązania pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję!

Zalety Wady
  • stosunkowo niskie koszty
  • szybki montaż domków – nawet w kilka tygodni możesz mieć gotowy dom
  • możliwość przetransportowania domu po jakimś czasie
  • komfortowa alternatywa dla małego mieszkania
  • możliwość zaadaptowania na cele mieszkaniowe lub na wynajem
  • ekologiczne rozwiązanie zgodne z ideą zero waste
  • możliwe problemy w kwestiach prawno – formalnych
  • stosunkowo wysokie koszty utrzymania ciepła w kontenerze
  • dyskusyjna estetyka kontenerów
  • montaż wymagający użycia dźwigu

Czy warto zainwestować w budowę domów z kontenerów?

Dlaczego warto zdecydować się na domy z kontenerów? Opinie na ich temat skutecznie zachęcają do podjęcia się takiej mniej typowej inwestycji. Kluczowe pytanie dotyczy tego, czy kontenery wpisują się w Twoje wymagania estetyczne oraz czy masz pomysł na ich odpowiednie zagospodarowanie. Jeśli tak, może być to świetny sposób na dom lub inwestycję.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
Bojler elektryczny – zalety i wady bojlera elektrycznego
Projekt domu
Domek Brda — co warto wiedzieć o domku letniskowym typu Brda?
Ogród i Taras
Meble ogrodowe z palet - jak zrobić samemu meble z palet?
Instalacje
Bojler elektryczny – zalety i wady bojlera elektrycznego
Projekt domu
Domek Brda — co warto wiedzieć o domku letniskowym typu Brda?
Ogród i Taras
Meble ogrodowe z palet - jak zrobić samemu meble z palet?

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Domek Brda — co warto wiedzieć o domku letniskowym typu Brda?
25 lutego 2021 r. Daria Rek

Domek Brda — co warto wiedzieć o domku letniskowym typu Brda?

Domek Brda to dla niektórych z nas symbol dziecięcych, letnich kolonii nad je...

Projekt domu
Dom parterowy czy dom piętrowy?
10 lutego 2021 r. Wojciech Rynkowski

Dom parterowy czy dom piętrowy?

Niewiele dyskusji na forach budowlanych ma tak wielu uczestników, jak nieustający spór pomiędzy zwolennikami domów partero...

Projekt domu
Projekty domów Premium Home
4 stycznia 2021 r. Daria Rek

Elegancja ukryta w prostocie

Nowoczesna stylistyka, prosta bryła i niepowtarzalny design to bez wątpienia nie jedyne cechy projektów Premium Home. Spra...

Projekt domu
Dom z lokalem usługowym
28 października 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Dom z lokalem usługowym - czy lokal usługowy w domu to dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się nad urządzeniem lokalu usługowego we własnym domu? Takie roz...

Projekt domu
Domek Brda — co warto wiedzieć o domku letniskowym typu Brda?
25 lutego 2021 r. Daria Rek

Domek Brda — co warto wiedzieć o domku letniskowym typu Brda?

Domek Brda to dla niektórych z nas symbol dziecięcych, letnich kolonii nad je...

Projekt domu
Dom parterowy czy dom piętrowy?
10 lutego 2021 r. Wojciech Rynkowski

Dom parterowy czy dom piętrowy?

Niewiele dyskusji na forach budowlanych ma tak wielu uczestników, jak nieustający spór pomiędzy zwolennikami domów partero...

Projekt domu
Projekty domów Premium Home
4 stycznia 2021 r. Daria Rek

Elegancja ukryta w prostocie

Nowoczesna stylistyka, prosta bryła i niepowtarzalny design to bez wątpienia nie jedyne cechy projektów Premium Home. Spra...

Projekt domu
Dom z lokalem usługowym
28 października 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Dom z lokalem usługowym - czy lokal usługowy w domu to dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się nad urządzeniem lokalu usługowego we własnym domu? Takie roz...