Dbaj o siebie i kupuj bezpiecznie. Pamiętaj, że #lepiejzdomu!

Nowoczesny projekt domu z kontenerów - czy domy z kontenera wymagają pozwolenia na budowę?

Nowoczesny projekt domu z kontenerów

Dom z kontenerów być może brzmi dla wielu osób jak szaleństwo, jednak w praktyce to ciekawy sposób na wykorzystanie niepotrzebnych elementów, który z roku na rok zyskuje na popularności również w Polsce. Kontenery to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań architektonicznych, która wpisuje się w ideę zero waste. Dom taki kusi niższą ceną, krótkim czasem montażu oraz nietypowym designem. W wielu przypadkach nie wymaga również pozwolenia na budowę. Czy warto w niego zainwestować? Odpowiadamy!

Budowa domów z kontenerów - na czym to polega?

Budownictwo kontenerowe to stosunkowo nowy pomysł, który powstał z potrzeby zagospodarowania zbędnego elementu, jakim stają się zużyte kontenery morskie. Domy tworzone mogą być z całych kontenerów lub z gotowych prefabrykatów, które można ze sobą zestawiać na różne sposoby, zyskując nieoczywiste budowle.

Domy z kontenerów mają konstrukcję wykonaną ze stalowych ram. Do wykonania ściany, sufitów oraz  podłogi stosuje się ocynkowaną sztywną blachę, dodatkowo zabezpieczoną izolacją. Budynki z kontenerów są również odpowiednio ocieplone. Wykorzystuje się w tym celu typowe materiały: wełnę mineralną lub izolację poliuretanową. Tak przygotowane domy mogą służyć zarówno jako budynki mieszkalne, jak i jako domki letniskowe. Często korzysta się z nich również przy tworzeniu hal, magazynów lub innych celów przemysłowych.

Domy z kontenerów - czyli ekologiczny i nowoczesny sposób na własny kąt 

Nowoczesne domy z kontenerów doskonale wpisują się w podejście zero waste, które zachęca do ponownego wykorzystywania zużytych materiałów. Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim, którzy cenią sobie działania proekologiczne. Jest to też idealny projekt dla osób, które szukają nieoczywistych rozwiązań. Wbrew pozorom nie są to tylko propozycje dla zarabiających mniej. Kontenery potrafią mieć bardzo zróżnicowane ceny, a ich wykończenie również pochłania sporo środków. W zależności od standardu mogą jednak sprawdzić się w projektach niskobudżetowych oraz w designerskich propozycjach dla najbardziej wymagających.

Domy z kontenerów będą jednak ekologicznym projektem tylko, jeśli zdecydujesz się na kontener z odzysku. Projektowanie nowego lub sprowadzanego z odległych zakątków świata produktu z pewnością przeczy działaniom ekologicznym. Wybór nieużytecznego kontenera pomaga natomiast redukować ilość odkładanej w portach stali. Warto więc wziąć pod uwagę taki nieoczywisty sposób na stworzenie własnego kąta.

Budowanie domów z kontenerów w Polsce - czy to popularna metoda stawiania domów?

Domy z kontenerów morskich w Polsce dopiero pojawiają się na działkach inwestorów. Jest to bardzo nieoczywisty projekt, który na pewno nie przemawia do każdego. Osoby preferujące bardziej tradycyjne budownictwo raczej nie docenią takiego rozwiązania. Na jego niekorzyść działają również negatywne skojarzenia kontenerów z domami dla robotników lub budowlańców. Mało znana technika powoduje również, że inwestor musi się zmierzyć z ograniczeniami prawnymi, które potrafią skutecznie zniechęcać do budowy. Z biegiem czasu prawdopodobnie kontenerów będzie się jednak pojawiać coraz więcej, ale na razie dom z kontenerów w Polsce to dobry sposób na wyróżnienie swojej oferty letniskowej lub stworzenie stosunkowo taniego mieszkania.

Nowoczesny projekt domu z kontenerów

Projekty domów z kontenerów - czy rzeczywiście nie wymagają one pozwolenia na budowę?

Projekty domów z kontenerów morskich mogą budzić zdziwienie na twarzach urzędników odpowiedzialnych za wydawanie pozwoleń na budowę. Wciąż są to jednak dość ekstrawaganckie oraz mało znane projekty budowlane w Polsce. Różnorodność konstrukcji dodatkowo utrudnia przypisanie do jednej kategorii projektu, jakim jest dom z kontenerów, a prawo nie jest w tym zakresie jednoznaczne.

Co do zasady jednak domy z kontenerów morskich podlegają przepisom prawa budowlanego. Kluczowy jest w tym przypadku art. 29.1 ustaw o Prawie budowlanym. Zgodnie z nim obiekty budowlane trwale związane z gruntem, czyli wolnostojące budynki mieszkalne, które mieszczą się w całości na działce lub działkach wymagają uzyskania pozwolenia na budowę ich zgłoszenia.

W takim razie czy potrzebujesz pozwolenia, kiedy budujesz dom z kontenera? Pozwolenie na budowę jest niezbędne tylko, jeśli będzie on trwale połączony z gruntem oraz użytkowany przez powyżej niż 120 dni w ciągu roku, co jest rzadkie w przypadki tego typu konstrukcji.

Ważne!

Żeby móc wybudować na zgłoszenie dom z kontenerów, projekt musi mieć nie więcej niż 35 metrów kwadratowych powierzchni.

Jak zbudować dom z kontenerów - krok po kroku

Odpowiedź na pytanie jak przerobić kontener na dom dostarczają specjalistyczne firmy, które zajęły się przygotowywaniem kontenerów pod potrzeby inwestorów. Oferują one kompleksowe usługi: od pozyskania kontenera, przez jego przygotowanie, aż do transportu gotowego projektu domu na wskazane przez Ciebie miejsce.

Jak wykonuje się domy z kontenerów krok po kroku?

1. Zakup kontenera pod budowę domu

Pierwszym etapem jest pozyskanie kontenera. Zwykle są to używane kontenery morskie, które nie nadają się już do transportu, ale na specjalne życzenie można również zamówić kontener nowy. Zaletą kontenerów wcześniej użytkowanych jest niższa cena oraz wpisywanie się w ideę zero waste. Ich minusem jest natomiast standaryzowany rozmiar. Nie ma jednak przeszkód, aby złączyć w jeden kilka kontenerów lub też pociąć je, aby pasowały do wizji domu.

Do budowy domu możesz użyć także kontenera blaszanego, który trzeba jednak wzmocnić profilami zamkniętymi. Takie konstrukcji zwykle wykorzystywane są do tworzenia garaży lub komórek, ale z powodzeniem możesz użyć jej do budowania również kontenera mieszkalnego. Możesz również odkupić kontener, który wcześniej wykorzystywano na inne cele, na przykład jako biuro lub powierzchnia handlowa.

2. Zaadaptowanie kontenera do celów mieszkaniowych

Jeśli zakupiłeś kontener, który wcześniej był użytkowanie niezbędne będzie jego przygotowanie do celów mieszkaniowych. Pierwszym krokiem jest piaskowanie, które pozwoli pozbyć się resztek starej farby oraz innych pozostałości, które mogą być toksyczne dla człowieka. Drugim krokiem jest natomiast dodatkowe wzmocnienie konstrukcji. Chociaż kontenery są wytrzymałe, nie były projektowane dla celów mieszkaniowych. Warto więc umocnić rdzeń profilami lub belkami. Przydatne będzie też ocynkowanie elementów, aby zwiększyć żywotność konstrukcji.

3. Wybór lokalizacji oraz posadowienie kontenera

Sposób przygotowania terenu zależy w dużej mierze do jego rodzaju. Kontenery na zgłoszenie o niewielkiej konstrukcji nie potrzebują fundamentów, dlatego teren wystarczy wyrównać, zagęścić oraz ustabilizować za pomocą trwałego podłoża. W tym celu wykorzystuje się bloczki betonowe lub kostki. Duże konstrukcje, składające z się z kilku połączonych ze sobą kontenerów będą jednak wymagały wzmocnienia gruntu w postaci fundamentów. Niekiedy fundamenty mogą być też potrzebne ze względów prawnych.

4. Uzbrojenie działki oraz wykonanie przyłączy

W związku z tym, że kontener ma nadawać się do komfortowego mieszkania, niezbędne jest postawienie go na działce uzbrojonej, aby mieć możliwość przyłączenia wszystkich mediów. Takie zadanie najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Chociaż nie jest to bardzo mały koszt, w ten sposób unikniesz późniejszych problemów z wadami instalacji. Wycieki mogą bowiem spowodować bardzo kosztowne straty, wymagające znacznych napraw. W najgorszym przypadku może być to nawet korodowanie kluczowych elementów kontenera.

5. Odpowiednia izolacja kontenera

Elementem niezbędnym, aby móc komfortowo mieszkać w kontenerze jest jego dokładne ocieplenie. Sam kontener niestety nie ma najlepszych parametrów utrzymywania ciepła. Powoduje to, że powinieneś zwrócić szczególną uwagę na dokładne docieplenie budynku. Zwykle potrzeba jest dodatkowa warstwa izolacji zewnętrznej. Możesz w tym celu użyć styropianu, poliuretanu lub wełny mineralnej. Zalecane jest również wstawienie energooszczędnych okien, aby nie zwiększać ilości strat energii.

W kontenerach istotny jest również sposób ich ocieplania. Powinien być on jak najbardziej wydajny, a przy tym nie zajmować wiele przestrzeni. Jednym z ciekawych pomysłów jest z pewnością zastosowanie ogrzewania podłogowego, które nie zajmuje cennego miejsca. Tym bardziej klimatycznym będzie natomiast wstawienie klasycznego kominka, który świetnie sprawdzi się szczególnie w długie jesienne wieczory. Warto też pomyśleć o pozyskiwaniu energii z paneli słonecznych.

Warto wiedzieć...

Pamiętaj o tym, że kontener może dość mocno nagrzewać się w sezonie letnim. Warto więc postawić go w możliwie najbardziej zacienionym miejscu. Zwykle jednak nie obędzie się bez zamontowania klimatyzacji.

Jak urządzić wnętrze domu zbudowanego z kontenerów?

Jak powinny wyglądać w środku domy z kontenerów? Wnętrze zależy właściwie tylko od indywidualnych preferencji inwestora. Ze względu na specyficzną konstrukcję dobrym rozwiązaniem może być nawiązanie do typu budowli również w środku. Sprawdzą się więc doskonale wnętrza nowoczesne oraz industrialne. Jak najbardziej można jednak również nawiązać również do okolicy kontenerów, na przykład stawiając na wnętrze w stylu skandynawskim.

Nowoczesny projekt domu z kontenerów

Ile kosztują domy z kontenerów?

Ile kosztują domy z kontenerów w Polsce? Cena zależy od powierzchni budynku oraz skomplikowania konstrukcji. Na jej wpływ ma także standard wykończenia domu oraz wymagania związane z przystosowaniem działki pod postawienie kontenera. Średnia cena to 3000 złotych za metr kwadratowy w standardzie pod klucz. Do tego doliczyć trzeba koszty transportu wynoszące od 1000 do 3000 złotych za kontener oraz zamontowania modułów, którego koszt dochodzi do 3000 złotych.

Ile mogą w takim razie kosztować w gotowe domy z kontenerów?

Cena małego domu do 35 metrów kwadratowych na zgłoszenie wynosi około 65 000 złotych. Za dom rodzinny o powierzchni 66 metrów z pozwoleniem na budowę natomiast około 180 000 złotych.

Wady i zalety budownictwa kontenerowego

Czy warto jest budować domy z kontenerów? Plusy i minusy takiego rozwiązania pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję!

Zalety Wady
  • stosunkowo niskie koszty
  • szybki montaż domków – nawet w kilka tygodni możesz mieć gotowy dom
  • możliwość przetransportowania domu po jakimś czasie
  • komfortowa alternatywa dla małego mieszkania
  • możliwość zaadaptowania na cele mieszkaniowe lub na wynajem
  • ekologiczne rozwiązanie zgodne z ideą zero waste
  • możliwe problemy w kwestiach prawno – formalnych
  • stosunkowo wysokie koszty utrzymania ciepła w kontenerze
  • dyskusyjna estetyka kontenerów
  • montaż wymagający użycia dźwigu

Czy warto zainwestować w budowę domów z kontenerów?

Zalety kontenerów skutecznie zachęcają do zaryzykowania takiej mniej typowej inwestycji. Kluczowe pytanie dotyczy tego, czy kontenery wpisują się w Twoje wymagania estetyczne oraz czy masz pomysł na ich odpowiednie zagospodarowanie. Jeśli tak, może być to świetny sposób na dom lub inwestycję.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
Co to jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
Taras
Zadaszenie tarasu - jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?
25 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?

Formalności budowlane
Inspektor nadzoru budowlanego - czym się zajmuje?
Ocieplenie i izolacja
Co to jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
Taras
Zadaszenie tarasu - jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?
25 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak samodzielnie wykonać zadaszenie tarasu?

Formalności budowlane
Inspektor nadzoru budowlanego - czym się zajmuje?

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Domy w stylu holenderskim
22 września 2020 r. Diana Pidlesetska

Domy w stylu holenderskim – czym wyróżniają się projekty domów inspirowane architekturą Holandii?

Domy w stylu holenderskim urzekają prostotą, harmonią i tradycyjnymi rozwiąza...

Projekt domu
Dom plus energetyczny – czym jest?
21 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Dom plus energetyczny – czym w praktyce jest "dom bez rachunków"?

Dom plus energetyczny jest samowystarczalny pod względem produkowania energii...

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
18 września 2020 r. Diana Pidlesetska

Projekt domu dla seniora – jaki powinien być idealny dom dla osoby starszej?

Jaki projekt domu dla seniora będzie najlepszy? To pytanie zadają sobie osoby...

Projekt domu
Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?
11 września 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?

Dom z antresolą jest ciekawym przykładem wykorzystania do maksimum wolnej przestrzeni w domach jednorodzinnych, zwykle par...

Projekt domu
Domy w stylu holenderskim
22 września 2020 r. Diana Pidlesetska

Domy w stylu holenderskim – czym wyróżniają się projekty domów inspirowane architekturą Holandii?

Domy w stylu holenderskim urzekają prostotą, harmonią i tradycyjnymi rozwiąza...

Projekt domu
Dom plus energetyczny – czym jest?
21 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Dom plus energetyczny – czym w praktyce jest "dom bez rachunków"?

Dom plus energetyczny jest samowystarczalny pod względem produkowania energii...

Projekt domu
Projekt domu dla seniora
18 września 2020 r. Diana Pidlesetska

Projekt domu dla seniora – jaki powinien być idealny dom dla osoby starszej?

Jaki projekt domu dla seniora będzie najlepszy? To pytanie zadają sobie osoby...

Projekt domu
Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?
11 września 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?

Dom z antresolą jest ciekawym przykładem wykorzystania do maksimum wolnej przestrzeni w domach jednorodzinnych, zwykle par...