Dom energooszczędny w standardzie NF40 i NF15 - co to oznacza?

Domy energooszczędne oraz pasywne zyskują na zainteresowaniu ze względu na pozytywny wpływ na środowisko, niskie koszty użytkowania oraz możliwość uzyskania dotacji na ich wybudowanie. Mimo że są do siebie podobne, standardy tych dwóch rodzajów budownictwa nieco się od siebie różnią. Ich spełnienie jest jednak niezbędne, aby mieć szansę na dofinansowanie z budżetu państwa. Wpływa również na ostateczny koszt utrzymania nieruchomości. W takim razie, dokładnie co oznacza NF540 i NF15? Odpowiadamy!
Dom energooszczędny w standardzie NF40 i NF15 - co to oznacza?
Dom energooszczędny z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie inwestorów. Jest to jednak bardzo ogólne określenie. Żeby ustandaryzować wymagania, które określają czy dom rzeczywiście jest energooszczędny, powstały ogólnoprzyjęte oznaczenia. Dwa najważniejsze to NF40 oraz NF15. Dom w standardzie NF40 oznacza, że w domu korzysta się z szeregu konstrukcji, które obniżają zużycie energii, na przykład z wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła.
Takie oznaczenia stosowane są, jeśli budowany jest dom energooszczędny. NF15 określa natomiast dom pasywny.
Taka nieruchomość ma jeszcze niższe zapotrzebowanie energetyczne. Domy w powyższych standardach są korzystniejsze dla środowiska, oraz bardziej ekonomiczne w utrzymaniu.
Czym są i co oznaczają standardy NF15 i NF40?
NF15 i NF40 to standardy, które pozwalają się zorientować, jak bardzo energochłonne jest użytkowanie budynku. Standardy NF15 i NF40 różnią się jednak od siebie. Co dokładnie one oznaczają? Standard NF40 wykorzystywany jest do oznaczenia domów energooszczędnych. Zgodnie z nim roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi nie więcej, niż 70 kWh na metr kwadratowy na rok. Jest to o 40 kWh mniej niż w przypadku domu tradycyjnego.
Standard NF15 stosowany jest natomiast dla określenia domów pasywnych, czyli takich, dla których zużycie jest jeszcze znacznie niższe. W przypadku takiego projektu, jest to nie więcej niż 15 kWh. Tak niskie zużycie możliwe jest jedynie, kiedy świadomie zaprojektuje się dom, a do budowy wykorzysta specjalne materiały. Jeśli Twój projekt gotowego domu spełnia standard energetyczny NF15 lub NF40, możesz ubiegać o dotację z budżetu państwa.
Jak otrzymać dotację do budowy domu w standardzie NF40 i NF15?
Jednostka, która jest odpowiedzialna za wdrożenie programu dotacji dla domów energooszczędnych to NFOŚiGW, czyli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma on za zadanie wspierać działania prośrodowiskowe, wśród których jest właśnie budowa domów pasywnych.
To właśnie z tego funduszu rozdysponowywane są dotacje, mające na celu wspierać stawianie domów pasywnych oraz energooszczędnych. W zależności od typu domu można liczyć na wsparcie w wysokości od 30 000 do 50 000 tysięcy złotych.
Jak uzyskać dotację na budowę domu energooszczędnego?
Aby mieć szansę na wsparcie, trzeba spełniać szereg ściśle określonych wymagań związanych z doborem materiałów oraz sposobem ich łączenia. Domy energooszczędne oraz pasywne powinny mieć między innymi:
- nieskomplikowaną bryłę,
- prosty dach,
- konstrukcję wykonaną z materiałów o wysokich parametrach termoizolacyjności,
- okna i drzwi o podwyższonych parametrach termoizolacyjności,
- system wentylacji mechanicznej nawiewowo-wywiewnej z odzyskiwaniem ciepła,
- nisko energochłonną instalację grzewczą,
- ekspozycję na energię słoneczną od południowej elewacji,
- brak tak zwanych martwych miejsc,
- zredukowane mostki termiczne.
Żeby otrzymać dotacje na budowę domu 2020, trzeba więc zwykle wydać więcej niż w przypadku budownictwa tradycyjnego.
Czy warto więc korzystać z dopłaty NF15 i NF40? Czy to się opłaca?
Warto wiedzieć, że dofinansowania niekiedy nie są przyznawane na wybudowanie całego domu energooszczędnego, a jedynie na konkretne jego części. Najczęściej przyznawane są dofinansowania na instalacje zwiększające energooszczędność budynku. Są to na przykład kotły grzewcze lub wentylacja mechaniczna.
Zalety dotacji na dom energooszczędny | Wady dotacji na dom energooszczędny |
|
|
Dom w standardzie NF40 – wymagania
Dom w standardzie NF40 ma trochę niższe wymagania, niż dom pasywny. Muszą być jednak spełnione standardy odpowiedniego wyizolowania ścian zewnętrznych, podłóg, drzwi oraz okien. Elementem koniecznym jest zamontowanie niskowydajnych systemów grzewczych, oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła.
Kontrolowana wentylacja mechaniczna nawiewowo-wywiewna dba o równomierny przepływ powietrza nawiewanego oraz wywiewanego z pomieszczenia, co nie tylko wpływa pozytywnie na wysokość rachunków, ale również zmniejsza ilość smogu w pomieszczeniu.
Dom w standardzie NF15 – wymagania
Dom w standardzie NF15 musi spełniać podobne wymagania, jednak powinien wyróżniać się jeszcze lepszymi parametrami izolacyjnymi. Do jego budowy stosuje się materiały ciepłe, które zapewnią doskonałą szczelność projektu.
Współczynniki przenikania ciepła nie mogą w nich być wyższe niż 0,15 W/ (metr kwadratowy x K), a materiał izolacyjny nie powinien być cieńszy niż trzydzieści centymetrów.
Do ogrzania natomiast wykorzystuje się możliwie jak najwięcej energii odnawialnej. W tym celu, powinny wystarczyć: energia pozyskana ze słońca, użytkowanie urządzeń elektrycznych oraz codzienne wykorzystanie. Wsparciem dla tego systemu jest zamocowanie wentylacji mechanicznej.
Warto wiedzieć...
Domy energooszczędne oraz pasywne mogą być wykonane różnymi technologiami. Sprawdza się zarówno konstrukcja szkieletowa, jak i wykorzystanie betonu, silikatów, ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu. Domem pasywnym może być jednak nawet dom z bali.
Projekty domów ze standardem NF15 i NF40 – co je wyróżnia?
Projekty domów NF40 oraz projekty domów NF15 to prawdopodobnie przyszłość budownictwa europejskiego. Z roku na rok będzie się ich pojawiać w Polsce coraz więcej. Na ten moment wyróżniają się jednak, w krajobrazie polskich miast. Charakteryzują się prostą bryłą, konstrukcją z wysokiej jakości ciepłych materiałów oraz wysokimi parametrami termoizolacyjnymi. Mimo że są droższe w budowie, w długim okresie mogą przynosić oszczędności. Skrupulatnie przemyślana bryła utrzymuje ciepło, skutecznie obniżając rachunki.
Domy te, dzięki niskiemu zapotrzebowaniu energetycznemu mają również pozytywny wpływ na otaczające je środowisko. Korzystają także z odnawialnych źródeł energii. Zwykle nowoczesne w wyglądzie, mogą mieć jednak bardziej klasyczne formy. Zastosowane w nich wentylacja mechaniczna oraz instalacja grzewcza są w stanie dopasowywać się do zmiennych wymagań budynku.
Dodano: 24.06.2020 | Zaktualizowano: 15.07.2020
Autor artykułu

Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora