Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Standardy energetyczne domów. Co oznacza: NF40, NF15, nZEB?

Dom energooszczędny w standardzie NF40 i NF15 - co to oznacza?

Domy energooszczędne, pasywne oraz o niemal zerowym zużyciu energii zyskują na zainteresowaniu ze względu na pozytywny wpływ na środowisko, niskie koszty użytkowania oraz możliwość uzyskania dotacji na ich wybudowanie. Mimo że są do siebie podobne, standardy tych trzech rodzajów budownictwa nieco się od siebie różnią. Ich spełnienie jest jednak niezbędne, aby mieć szansę na dofinansowanie z budżetu państwa. Wpływa również na ostateczny koszt utrzymania nieruchomości. Sprawdźmy zatem, jaka jest klasyfikacja energetyczna budynków i co kryje się pod oznaczeniami energooszczędnymi NF540, NF15 oraz nZEB

Dom energooszczędny z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie inwestorów. Jest to jednak bardzo ogólne określenie. Żeby ustandaryzować wymagania, które określają, czy dom rzeczywiście jest energooszczędny, powstały ogólnoprzyjęte oznaczenia (klasy oszczędności energii). Trzy najważniejsze to NF40, NF15 oraz nZEB. 

NF40 oznacza, że w domu korzysta się z szeregu konstrukcji, które obniżają zużycie energii, na przykład z wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła. Takie oznaczenia stosowane są, jeśli budowany jest dom energooszczędny.  NF15 określa natomiast dom pasywny, co oznacza jeszcze niższe zapotrzebowanie energetyczne budynku, zaś nZEB dotyczy budynków o niemal zerowym zużyciu prądu, w których główną rolę odgrywają odnawialne źródła energii.

Domy w powyższych standardach są korzystniejsze dla środowiska oraz bardziej ekonomiczne w utrzymaniu.

Czym są i co oznaczają standardy NF15 i NF40?

NF15 i NF40 to standardy, które pozwalają zorientować się, jak bardzo energochłonne jest użytkowanie budynku. Warto sprawdzić, co dokładnie oznaczają. 

Standard NF40

Jest to klasa energetyczna budynku wykorzystywana do oznaczenia domów energooszczędnych. Zgodnie z nią roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi nie więcej niż 70 kWh/m2 rocznie. Jest to o 40 kWh mniej niż w przypadku domu tradycyjnego. Część zapotrzebowania na prąd można w tym przypadku pokryć dzięki odnawialnym źródłom energii, takim jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.

Dom w standardzie NF40 ma trochę niższe wymagania niż dom pasywny. Muszą być jednak spełnione standardy odpowiedniego wyizolowania ścian zewnętrznych, podłóg, drzwi oraz okien. Elementem koniecznym jest zamontowanie niskowydajnych systemów grzewczych, oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła. 

Kontrolowana wentylacja mechaniczna nawiewowo-wywiewna dba o równomierny przepływ powietrza nawiewanego oraz wywiewanego z pomieszczenia, co nie tylko wpływa pozytywnie na wysokość rachunków, ale również zmniejsza ilość smogu w pomieszczeniu.

Rekuperacja – dlaczego warto ją zainstalować w domu jednorodzinnym?

Standard  NF15

Jest to oznaczenie energooszczędności dedykowane domom pasywnym, czyli takim, dla których zużycie jest jeszcze znacznie niższe. W przypadku takiego projektu jest to nie więcej niż 15 kWh na rok. Uzyskanie tak niskiego zużycia jest możliwe tylko wtedy, gdy świadomie zaprojektuje się dom, a do jego budowy wykorzysta specjalne materiały.

Dom w standardzie NF15 musi spełniać podobne wymagania co NF40, jednak powinien wyróżniać się jeszcze lepszymi parametrami izolacyjnymi. Do jego budowy stosuje się materiały ciepłe, które zapewnią doskonałą szczelność projektu. Współczynniki przenikania ciepła nie mogą w nich być wyższe niż 0,15 W/(metr kwadratowy x K), a materiał izolacyjny nie powinien być cieńszy niż trzydzieści centymetrów. 

Do ogrzania wykorzystuje się natomiast możliwie jak najwięcej energii odnawialnej. W tym celu powinny wystarczyć: energia pozyskana ze słońca, użytkowanie urządzeń elektrycznych oraz codzienne wykorzystanie. Wsparciem dla tego systemu jest zamocowanie wentylacji mechanicznej.

Domy energooszczędne oraz pasywne mogą być wykonane różnymi technologiami. Sprawdza się zarówno konstrukcja szkieletowa, jak i wykorzystanie betonu, silikatów, ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu. Domem pasywnym może być jednak nawet dom z bali. Nie zapominaj również o tym, że jeśli Twój projekt gotowego domu spełnia standard energetyczny NF15 lub NF40, możesz ubiegać o dotację z budżetu państwa.

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?

Standard nZEB. Jak się go definiuje?

O ile poprzednie oznaczenia energooszczędności dotyczą domów energooszczędnych i pasywnych, o tyle klasa energetyczna budynku nZEB oznacza dom o niemal zerowej emisyjności i bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej. W praktyce wymaga on bardzo niewielkich ilości energii, która powinna pochodzić główne z odnawialnych źródeł energii.  

Kluczem do budowy domu w standardzie nZEB jest uzyskanie odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła dla poszczególnych elementów budynku – ścian zewnętrznych, podłogi, dachu, okien oraz drzwi. Należy więc zastosować wyselekcjonowane materiały izolacyjne o właściwych grubościach, które pozwolą skutecznie zatrzymać ciepło wewnątrz domu.

Co więcej, w takim budynku niezbędne jest uzyskanie wymaganego wskaźnika EP (zużycia energii pierwotnej). Przykładowo dla domów jednorodzinnych nie powinien on być większy niż 70. To właśnie na tej płaszczyźnie kluczową rolę odgrywają odnawialne źródła energii.

Jakie technologie i materiały stosowane są przy budowie domów jednorodzinnych?

Dom energooszczędny w standardzie NF40 i NF15 - co to oznacza?

Dom zeroemisyjny. Jak zdefiniować budynek zeroenergetyczny?

Warto również zwrócić uwagę na domy zeroemisyjne, czyli takie, które są w stu procentach samowystarczalne pod względem energetycznym. Buduje się je coraz częściej i bez wątpienia stanowią przyszłość globalnego budownictwa.

Kiedy budynek jest zeroemisyjny? Gdy jego maksymalne zużycie energii pierwotnej wynosi 0 kWh/ (m2*rok). Oznacza to, że nie stosuje się w nim konwencjonalnych źródeł energii, a do pokrycia całego zapotrzebowania na prąd wykorzystuje się odnawialne źródła energii, głównie panele fotowoltaiczne.

Co więcej, w domach zeroenergetycznych stosowane są systemy przeznaczone do magazynowania ciepła lub energii elektrycznej, w tym popularne w ostatnim czasie magazyny energii dla instalacji PV. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie całkowitej niezależności oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Zeroenergetyczny dom nie został zdefiniowany w polskich przepisach, jednak można założyć, że jest to budynek, który produkuje tyle samo energii, co zużywa. To rozwiązanie najkorzystnejsze dla mieszkańców zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia.

Kolektory słoneczne – solary. Czy warto inwestować w instalację solarną?

Jak uzyskać dotację na budowę domu energooszczędnego?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, na budowę domu energooszczędnego można otrzymać dotację. Mają one za zadanie wspierać działania prośrodowiskowe, wśród których jest właśnie budowa domów energooszczędnych i pasywnych. 

Aby mieć szansę na dotację, trzeba spełniać szereg ściśle określonych wymagań związanych z doborem materiałów oraz sposobem ich łączenia. Domy energooszczędne oraz pasywne powinny mieć między innymi:

  • nieskomplikowaną bryłę,
  • prosty dach,
  • konstrukcję wykonaną z materiałów o wysokich parametrach termoizolacyjności,
  • okna i drzwi o podwyższonych parametrach termoizolacyjności,
  • system wentylacji mechanicznej nawiewowo-wywiewnej z odzyskiwaniem ciepła,
  • nisko energochłonną instalację grzewczą,
  • ekspozycję na energię słoneczną od południowej elewacji,
  • brak tak zwanych martwych miejsc,
  • zredukowane mostki termiczne.            

Żeby otrzymać dotacje na budowę domu w 2023 roku, trzeba więc zwykle wydać więcej niż w przypadku budownictwa tradycyjnego.

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

REKLAMA
Zamknij