Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?

Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?

Kilka miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą do wprowadzenia się do własnego domu? Tak, to możliwe, jeżeli wybierzesz gotowy dom modułowy. Kredyt na jego budowę otrzymasz w każdym banku, a warunki, jakie musisz spełnić, są takie same, jak przy każdym innym kredycie hipotecznym.

Jeszcze niedawno, kiedy chciałeś przeprowadzić się z mieszkania do własnego nowego domu, miałeś jedną możliwość: budowę. W przypadku technologii tradycyjnej zajmowała mniej więcej kilkanaście miesięcy i odbywała się etapami:

  • fundamenty,
  • parter budynku,
  • strop,
  • piętro lub poddasze,
  • dach.

Po doprowadzeniu inwestycji do stanu surowego otwartego, wstawiane były okna i drzwi, a następnie budynek był wykańczany.

Do takiego procesu budowy dostosowane było także finansowanie. Bank wypłacał kredyt hipoteczny nie jednorazowo (jak np. przy finansowaniu zakupu mieszkania), ale w częściach (transzach). Uruchomienie każdej transzy było poprzedzone sprawdzeniem wykorzystania poprzednio wypłaconych środków.

Przez okres trwania budowy kredytobiorca płacił tylko odsetki, które były naliczane od bieżącego zadłużenia, czyli im większa była wartość wypłaconych transz, tym większe były odsetki. Pełną ratę kapitałowo-odsetkową klient zaczynał spłacać dopiero po zakończeniu budowy i oddaniu budynku do użytkowania.

Jest jednak inne rozwiązanie, dzięki któremu jeśli chcesz mieć własny dom, nie musisz już przechodzić przez długi proces budowy. Możesz kupić gotowy dom modułowy i wprowadzić się do niego nawet już po dwóch miesiącach. Czym jest dom modułowy i jak można sfinansować jego budowę? To wszystko przeczytasz w tym poradniku.

Czym jest dom modułowy?

Najważniejszą cechą domu modułowego jest to, że jego budowa jest o wiele szybsza niż w przypadku technologii tradycyjnej. W fabryce przygotowywane są elementy domu, które następnie są przywożone na plac budowy i montowane przez ekipę producenta.

Dowiedz się, jak powstają nowoczesne domy modułowe >>

Dom jest budowany na przygotowanej wcześniej płycie fundamentowej. Po zakończeniu montażu pozostają tylko prace wykończeniowe. Więcej o tym, dlaczego domy gotowe są dobrym rozwiązaniem, przeczytasz w artykule: Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów.

Jak sfinansować budowę domu modułowego?

Na pytanie, jak sfinansować budowę domu modułowego, można odpowiedzieć krótko: kredytem hipotecznym. Wymagania stawiane klientom, którzy będą ubiegać się o finansowanie takiej inwestycji, są takie same, jak np. przy kredycie na kupno mieszkania. Tacy klienci muszą mieć:

Podczas analizy wniosku o udzielenie kredytu, bank sprawdza nie tylko zdolność i wiarygodność kredytową klienta. Przygląda się też nieruchomości, która będzie przedmiotem kredytowania i zabezpieczeniem kredytu.

Co ważne, osoby, które chcą wziąć kredyt hipoteczny i przeznaczyć go na sfinansowanie budowy domu modułowego nie muszą spełniać innych wymagań. O czym muszą wiedzieć? Tego dowiesz się z poniższej tabeli.

Bank

Czy bank stawia inne wymagania osobom, które chcą sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?

Alior Bank

Finansowanie takiej inwestycji nie jest związane z dodatkowymi, niestandardowymi wymaganiami w stosunku do kredytobiorców.

Bank Millennium

Nie. Trzeba pamiętać, że bank przy ocenie zabezpieczenia weryfikuje szereg elementów w tym, np. czy budynek jest na stałe związany z gruntem, technologię wykonania, czy jest obiektem całorocznym – czy posiada ogrzewanie.

Bank Pekao

Bank stosuje jednakowe kryteria wymagań dla kredytobiorców przy udzielaniu kredytu na budowę domu, niezależnie od technologii wykonania budynku mieszkalnego.

Bank Pocztowy

Nie

BOŚ Bank

Kredytobiorca musi spełniać wymogi dotyczące przeznaczenia i powierzchni jak przy standardowym kredycie

Credit Agricole

Nie, nie stawiamy dodatkowych warunków Klientom ze względu na tę technologię budowy

ING Bank Śląski

Nie. Warunki udzielenia i uruchomienia kredytu budowlano-hipotecznego są takie same dla wszystkich inwestycji, niezależnie od technologii budynku, wybranej przez klienta.

PKO BP

W takiej sytuacji (tj. kiedy nieruchomość jest trwale związana z gruntem) nie ma konieczności spełniania dodatkowych warunków (poza standardowymi).

Santander Bank Polska

Bank weryfikuje możliwość kredytowania, biorąc pod uwagę aktualną wartość zabezpieczenia np. wartość działki, ponieważ z reguły firmy – wykonawcy takich domów wymagają na podstawie podpisanej z klientem umowy wpłaty dużej kwoty na zakup materiału, aby stworzyć moduły domu, a potem je złożyć w ciągu kilku dni na budowie. Zatem może dojść do sytuacji, że wartość aktualna zabezpieczenia nie pozwoli bankowi zabezpieczyć tak dużej transzy dla wykonawcy na zakup drewna i wykonanie szkieletu budynku, wobec tego wymagane jest wówczas procesowanie wniosku z dodatkowym zabezpieczeniem (tj. na innej nieruchomości)

Które banki udzielają kredytów na budowę domu modułowego i na co zwracają uwagę?

O udzielenie kredytu hipotecznego na budowę domu modułowego można ubiegać się w niemal wszystkich bankach uniwersalnych. Wyjątkami od tej reguły są Bank Citi Handlowy i mBank. Pierwszy z nich nie finansuje w ogóle inwestycji budowlanych. Z kolei mBank, nie poinformował dlaczego nie udziela takich kredytów.

Jednym z najważniejszych parametrów, który biorą pod uwagę banki, jest trwałe związanie budynku z gruntem. Na ten parametr, jako warunek udzielenia finansowania, uwagę zwróciły Bank Ochrony Środowiska i PKO BP.

Pierwszy z tych banków wskazał, że ten wymóg jest związany z art. 46 par. 1 kodeksu cywilnego: nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Bank Ochrony Środowiska wskazuje także, że finansowanie jest możliwe tylko, jeżeli budynek jest usytuowany na uprzednio przygotowanej podbudowie (fundament, piwnica, itd.).

Alior Bank jest skłonny udzielić finansowania pod warunkiem, że płatności wynikające z tej inwestycji będą uwarunkowane postępem prac bezpośrednio na placu budowy lub jeżeli zabezpieczeniem kredytu będzie hipoteka ustanowiona na innej nieruchomości.

Według Banku Millennium, ING Banku Śląskiego i Santander Banku Polska dom modułowy może być zabezpieczeniem kredytu hipotecznego, za pomocą którego jest finansowana jego budowa. Podobnie jest w Credit Agricole. Bank ten dodał jednak, że musi to być dom całoroczny. Bank Pocztowy z kolei nie udzieli kredytu na budowę domu modułowego z drewnianym szkieletem. Taki budynek nie może być też zabezpieczeniem kredytu.

W Banku Pekao kredyt może być zabezpieczony na domu modułowym, który jest przedmiotem finansowania. Musi być jednak spełniony jeden warunek: budynek musi spełniać warunki techniczne określone w rozporządzeniu na podstawie Prawa Budowlanego dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

ING Bank Śląski i PKO BP dodają też, że każda taka inwestycja podlega indywidualnej ocenie i analizie. PKO BP wskazuje też na jej niestandardowy charakter.

Jak wypłacany jest kredyt hipoteczny na budowę domu modułowego?

Przy budowie domu metodą tradycyjną kredyt jest wypłacany w transzach, które są uzależnione od postępów prac budowlanych. Jak wypłacany jest kredyt na budowę domu modułowego? Dowiedz się!

W Banku Millennium, Banku Pocztowym, Banku Ochrony Środowiska, Credit Agricole, PKO BP i Santander Banku Polska kredyt będzie wypłacany zgodnie z umową zawartą przez klienta i wykonawcę i/lub na podstawie harmonogramu budowy.

W Banku Pekao sposób wypłaty jest uzależniony od aktualnej wartości przedstawionego zabezpieczenia. Bank preferuje wypłatę transz po wykonaniu poszczególnych etapów lub całego budynku przez wykonawcę zgodnie z umową o wybudowanie.

ING Bank Śląski wypłaci kredyt w trzech transzach. Pierwsza z nich wyniesie nie więcej niż 40% przyszłej wartości przedmiotu zabezpieczenia kredytu.

Kredyt hipoteczny na dom modułowy – które banki mają go w ofercie?

Banki – przynajmniej na razie – nie proponują kredytów przeznaczonych specjalnie na finansowanie tego rodzaju nieruchomości. Jeśli więc chcesz wziąć kredyt hipoteczny na dom modułowy, powinieneś skorzystać ze „standardowego” kredytu hipotecznego. Jak wynika z informacji od banków, jeżeli masz zdolność kredytową, a dom, który chcesz wybudować, spełnia warunki określone przez kredytobiorcę, nie powinieneś mieć problemów z uzyskaniem finansowania.

Gotowy dom modułowy ma wiele zalet: szybko powstaje, decydując się na niego, masz gwarancję stałej ceny, a przede wszystkim jest najkrótszą drogą do posiadania własnego domu.

Jeżeli więc chcesz zamienić mieszkanie w bloku na własny dom, a przy tym nie chcesz czekać kilkunastu miesięcy, zanim będziesz mógł w nim zamieszkać i jesteś otwarty na nowoczesne projekty, to nie pozostaje Ci nic innego, jak wybrać dom, podpisać umowę z jego wykonawcą, wziąć kredyt i nawet już po dwóch miesiącach mieszkać już w nowym miejscu.

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
10 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Ogrzewanie
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
Koszty budowy
Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?
Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
10 listopada 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Ogrzewanie
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
Koszty budowy
Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?
4 listopada 2022 r. Jan Susmaga

Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?

Osoby, które są już w trakcie budowy domu, na bieżąco śledzą ceny materiałów budowlanych oraz stawki robocizny, aby oblicz...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25 października 2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

Podatki, ulgi i dopłaty
Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?
17 października 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Ceny prądu rosną i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Nic więc dziwnego, że coraz większa gru...

Koszty budowy
Ile kosztuje wykończenie poddasza i jakich materiałów najlepiej użyć?
11 października 2022 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje wykończenie poddasza i jakich materiałów najlepiej użyć?

Wykończenie poddasza może stanowić jeden z ostatnich etapów inwestycji, reali...

Koszty budowy
Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?
4 listopada 2022 r. Jan Susmaga

Jakie są prognozy dla rynku budowlanego w 2022 i 2023 roku?

Osoby, które są już w trakcie budowy domu, na bieżąco śledzą ceny materiałów budowlanych oraz stawki robocizny, aby oblicz...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25 października 2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

Podatki, ulgi i dopłaty
Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?
17 października 2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak sprawdzić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Ceny prądu rosną i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Nic więc dziwnego, że coraz większa gru...

Koszty budowy
Ile kosztuje wykończenie poddasza i jakich materiałów najlepiej użyć?
11 października 2022 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje wykończenie poddasza i jakich materiałów najlepiej użyć?

Wykończenie poddasza może stanowić jeden z ostatnich etapów inwestycji, reali...