Łap projekt z rabatem ✂️ Nawet 600 zł taniej

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?

Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?

Kilka miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą do wprowadzenia się do własnego domu? Tak, to możliwe, jeżeli wybierzesz gotowy dom modułowy. Kredyt na jego budowę otrzymasz w każdym banku, a warunki, jakie musisz spełnić, są takie same, jak przy każdym innym kredycie hipotecznym.

Na pytanie, jak sfinansować budowę domu modułowego, można odpowiedzieć krótko: kredytem hipotecznym. Wymagania stawiane klientom, którzy będą ubiegać się o finansowanie takiej inwestycji, są takie same, jak np. przy kredycie na kupno mieszkania. Tacy klienci muszą mieć:

  • zdolność kredytową;
  • wkład własny (przy kredycie na budowę domu jest nim wartość działki, na której będzie prowadzona budowa).

Podczas analizy wniosku o udzielenie kredytu, bank sprawdza nie tylko zdolność i wiarygodność kredytową klienta. Przygląda się też nieruchomości, która będzie przedmiotem kredytowania i zabezpieczeniem kredytu.

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Sytuacja na rynku [III kwartał 2023]

Co ważne, osoby, które chcą wziąć kredyt hipoteczny na dom modułowy, nie muszą spełniać innych wymagań. O czym muszą wiedzieć? Tego dowiesz się z poniższej tabeli.

Bank

Czy bank stawia inne wymagania osobom, które chcą sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?

Alior Bank

Finansowanie takiej inwestycji nie jest związane z dodatkowymi, niestandardowymi wymaganiami w stosunku do kredytobiorców.

Bank Millennium

Nie. Trzeba pamiętać, że bank przy ocenie zabezpieczenia weryfikuje szereg elementów w tym, np. czy budynek jest na stałe związany z gruntem, technologię wykonania, czy jest obiektem całorocznym – czy posiada ogrzewanie.

Bank Pekao

Bank stosuje jednakowe kryteria wymagań dla kredytobiorców przy udzielaniu kredytu na budowę domu, niezależnie od technologii wykonania budynku mieszkalnego.

Bank Pocztowy

Nie

BOŚ Bank

Kredytobiorca musi spełniać wymogi dotyczące przeznaczenia i powierzchni jak przy standardowym kredycie

Credit Agricole

Nie, nie stawiamy dodatkowych warunków Klientom ze względu na tę technologię budowy.

ING Bank Śląski

Nie. Warunki udzielenia i uruchomienia kredytu budowlano-hipotecznego są takie same dla wszystkich inwestycji, niezależnie od technologii budynku, wybranej przez klienta.

PKO BP

W takiej sytuacji (tj. kiedy nieruchomość jest trwale związana z gruntem) nie ma konieczności spełniania dodatkowych warunków (poza standardowymi).

Santander Bank Polska

Bank weryfikuje możliwość kredytowania, biorąc pod uwagę aktualną wartość zabezpieczenia np. wartość działki, ponieważ z reguły firmy – wykonawcy takich domów wymagają na podstawie podpisanej z klientem umowy wpłaty dużej kwoty na zakup materiału, aby stworzyć moduły domu, a potem je złożyć w ciągu kilku dni na budowie. Zatem może dojść do sytuacji, że wartość aktualna zabezpieczenia nie pozwoli bankowi zabezpieczyć tak dużej transzy dla wykonawcy na zakup drewna i wykonanie szkieletu budynku, wobec tego wymagane jest wówczas procesowanie wniosku z dodatkowym zabezpieczeniem (tj. na innej nieruchomości)

Zachęcamy również do obejrzenia naszego materiału wideo:

Które banki udzielają kredytów na budowę domu modułowego i na co zwracają uwagę?

O udzielenie kredytu hipotecznego na budowę domu modułowego można ubiegać się w niemal wszystkich bankach uniwersalnych. Wyjątkami od tej reguły są Bank Citi Handlowy i mBank. Pierwszy z nich nie finansuje w ogóle inwestycji budowlanych. Z kolei mBank nie poinformował, dlaczego nie udziela takich kredytów.

Jednym z najważniejszych parametrów, który biorą pod uwagę banki, jest trwałe związanie budynku z gruntem. Na ten parametr, jako warunek udzielenia finansowania, uwagę zwróciły Bank Ochrony Środowiska i PKO BP.

Bank Ochrony Środowiska wskazuje także, że udzielenie kredytu hipotecznego na dom modułowy jest możliwe tylko, jeżeli budynek jest usytuowany na uprzednio przygotowanej podbudowie (fundament, piwnica, itd.).

Alior Bank jest skłonny udzielić kredytu na dom modułowy pod warunkiem, że płatności wynikające z tej inwestycji będą uwarunkowane postępem prac bezpośrednio na placu budowy lub jeżeli zabezpieczeniem kredytu będzie hipoteka ustanowiona na innej nieruchomości.

Według Banku Millennium, ING Banku Śląskiego i Santander Banku Polska dom modułowy może być zabezpieczeniem kredytu hipotecznego, za pomocą którego jest finansowana jego budowa. Podobnie jest w Credit Agricole. Bank ten dodał jednak, że musi to być dom całoroczny. Bank Pocztowy z kolei nie udzieli kredytu na budowę domu modułowego z drewnianym szkieletem. Taki budynek nie może być też zabezpieczeniem kredytu.

W Banku Pekao kredyt może być zabezpieczony na domu modułowym, który jest przedmiotem finansowania. Musi być jednak spełniony jeden warunek: budynek musi spełniać warunki techniczne określone w rozporządzeniu na podstawie Prawa Budowlanego dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

ING Bank Śląski i PKO BP dodają też, że każda taka inwestycja podlega indywidualnej ocenie i analizie. PKO BP wskazuje też na jej niestandardowy charakter.

Kredyt na zakup domu: hipoteczny czy gotówkowy? Który kredyt na dom wziąć?

ofe-5847238-71690 w-71690

Jak wypłacany jest kredyt hipoteczny na budowę domu modułowego?

Przy budowie domu metodą tradycyjną kredyt jest wypłacany w transzach, które są uzależnione od postępów prac budowlanych. 

W przypadku domów modułowych w większości przypadków jest podobnie, co oznacza, że pieniądze otrzymasz wtedy, gdy ukończone zostaną kolejne etapy budowy. Warto jednak zaznaczyć, że pierwszą transzę otrzymasz już przy uruchomieniu kredytu – najczęściej wynosi ona nie więcej niż 40% docelowej wartości domu.

Jak wygląda kwestia domu modułowego a kredytu hipotecznego pod kątem wypłacania poszczególnych transz? Warto sprawdzić to na przykładzie konkretnych banków!

Bank

Sposób wypłacania kredytu hipotecznego

  • Bank Millennium
  • Bank Pocztowy
  • Banku Ochrony Środowiska
  • Credit Agricole
  • PKO BP
  • Santander Banku Polska 

Kredyt będzie wypłacany zgodnie z umową zawartą przez klienta i wykonawcę i/lub na podstawie harmonogramu budowy.

Bank Pekao

Sposób wypłaty jest uzależniony od aktualnej wartości przedstawionego zabezpieczenia. Bank preferuje wypłatę transz po wykonaniu poszczególnych etapów lub całego budynku przez wykonawcę zgodnie z umową o wybudowanie.

ING Bank Śląski 

Bank wypłaci kredyt w trzech transzach. Pierwsza z nich wyniesie nie więcej niż 40% przyszłej wartości przedmiotu zabezpieczenia kredytu.

Kredyt hipoteczny na dom modułowy – które banki mają go w ofercie?

Banki – przynajmniej na razie – nie proponują kredytów przeznaczonych specjalnie na finansowanie tego rodzaju nieruchomości. Jeśli więc chcesz wziąć kredyt hipoteczny na dom modułowy, powinieneś skorzystać ze „standardowego” kredytu hipotecznego. Jak wynika z informacji od banków, jeżeli masz zdolność kredytową, a dom, który chcesz wybudować, spełnia warunki określone przez kredytobiorcę, nie powinieneś mieć problemów z uzyskaniem finansowania.

Gotowy dom modułowy ma wiele zalet: szybko powstaje, decydując się na niego, masz gwarancję stałej ceny, a przede wszystkim jest najkrótszą drogą do posiadania własnego domu.

Jeżeli więc chcesz zamienić mieszkanie w bloku na własny dom, a przy tym nie chcesz czekać kilkunastu miesięcy, zanim będziesz mógł w nim zamieszkać i jesteś otwarty na nowoczesne projekty, to nie pozostaje Ci nic innego, jak wybrać dom, podpisać umowę z jego wykonawcą, wziąć kredyt na dom modułowy i nawet już po dwóch miesiącach mieszkać już w nowym miejscu.

Jakie są alternatywne możliwości sfinansowania domu modułowego?

Kredyt hipoteczny na dom modułowy to najlepszy, ale niejedyny sposób na sfinansowanie inwestycji. Dostępne są również inne rozwiązania, które mogą pomóc osobom nieposiadającym zdolności kredytowej. O jakich alternatywach mowa?

  • Kredyt gotówkowy na dom modułowy – jest on przeznaczony na dowolny cel (również budowę domu), dlatego nie musisz informować banku, na co wykorzystasz otrzymane środki, a także informować o postępach w zakresie realizowanych prac. Taki kredyt wiąże się z mniejszą liczbą formalności oraz krótszym czasem oczekiwania. Niestety, problemami w tym wypadku są wyższe oprocentowanie, niewielka maksymalna wysokość finansowania (do 255 tys. zł) oraz krótszy czas spłaty (do 10 lat). W efekcie kredyt gotówkowy polecany jest inwestorom, którzy potrzebują wsparcia finansowego, by zakończyć budowę albo zrealizować jeden z jej etapów.
  • Leasing na dom modułowy – jest to dużo rzadziej wybierane rozwiązanie, dedykowane przede wszystkim przedsiębiorcom. Polega na tym, że leasingodawca (np. bank) finansuje poszczególne fazy budowy domu, a leasingobiorca spłaca zobowiązanie w miesięcznych ratach, już po oddaniu obiektu do użytku. Jest to rozwiązanie droższe od kredytu hipotecznego, jednak nie wymaga tak wielu formalności i często dużo łatwiej o jego pozyskanie. Pamiętaj jednak, że również w przypadku leasingu wymagany jest początkowy wkład własny (rzędu 20-50% wartości nieruchomości). Dedykowany jest więc właścicielom firm, które zgromadziły spory kapitał.

Pamiętaj! Bardzo dobrym sposobem na sfinansowanie części budowy domu modułowego jest skorzystanie z dotacji. Dedykowane są one osobom wznoszącym budynki energooszczędne oraz korzystającym z odnawialnych źródeł energii – np. fotowoltaiki czy pomp ciepła (program „Mój Prąd”).

Na koniec zachęcamy również do obejrzenia webinaru naszych ekspertów:

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: Crédit Agricole S.A. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy
Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy

Nowości w tej kategorii

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
17.05.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
06.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na Start – wszystko, co warto wiedzieć o nowym programie rządowym

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy wprowadzaj...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
16.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
17.05.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
06.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na Start – wszystko, co warto wiedzieć o nowym programie rządowym

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy wprowadzaj...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
16.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

REKLAMA
Zamknij