Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje i ile zajmie wykończenie łazienki?

Remont łazienki

Łazienka już dawno przestała być postrzegana wyłącznie przez pryzmat swojego praktycznego zastosowania. Coraz częściej aranżuje się ją jako przestrzeń relaksu, nadając nawet formę salonu kąpielowego. Ile kosztuje wykończenie łazienki? W tym przypadku trudno określić maksymalny próg wydatków, zwłaszcza że producenci oferują bardzo zróżnicowane rozwiązania. Oszacujmy jednak, ile środków przeciętnie trzeba przeznaczyć na zakup materiałów wykończeniowych oraz koszty robocizny, a także jak rozłożyć je na poszczególne etapy prac.

W momencie, gdy zaczniesz planować i obliczać, ile kosztuje wykończenie domu, szybko zorientujesz się, że to właśnie wykończenie łazienki i kuchni pochłania najwięcej środków. Jeśli więc decydujesz się na takie prace, musisz być gotowy na niemały wydatek – tym większy, gdy projekt zakłada wykorzystanie niestandardowej armatury lub sanitariatów klasy premium. Przy wykończeniu łazienki koszt podwyższają także detale, na przykład kamień dekoracyjny, oryginalne płytki czy drewniane wstawki.

Ile trwa wykończenie łazienki? Tu wszystko zależy od zakresu planowanych czynności, metrażu pomieszczenia, a nawet doświadczenia ekipy. Przybliżmy sobie te wszystkie kwestie.

Jaka jest kolejność prac w trakcie wykańczania łazienki?

Na początku każdego remontu jest pomysł – nie inaczej jest w tym przypadku. Jeśli nie decydujesz się na profesjonalny projekt sporządzony przez architekta (co da ci oszczędności na poziomie kilku – kilkunastu tysięcy), przygotuj – w porozumieniu z fachowcem – przynajmniej schemat działania, w którym zaplanujesz w odniesieniu do wykończenia łazienki kolejność prac. Skorzystaj też z naszych podpowiedzi znajdujących się poniżej.

Na jaki w przypadku wykończenia łazienki koszt trzeba się przygotować? W poniższym harmonogramie znajdziesz orientacyjną cenę każdego etapu, jednak miej świadomość, że w przypadku takiego pomieszczenia „widełki” są bardzo szerokie. Całość prac może pochłonąć od kilku do kilkudziesięciu tysięcy: wszystko zależy od skali przedsięwzięcia oraz typu zastosowanych materiałów wykończeniowych, wyposażenia oraz akcesoriów.

Jak wygląda wykończenie łazienki krok po kroku?

 • ETAP 1: Dokonaj niezbędnych pomiarów i przygotuj projekt

To jeszcze nie właściwe prace wykończeniowe, a etap przygotowawczy – niemniej bardzo istotny z punktu widzenia dalszych działań.

Zapewne wyobrażeń na temat idealnego wnętrza jest sporo. Jedni marzą o przytulnej łazience w stylu skandynawskim, inni – o wolnostojącej wannie, a jeszcze inni – o mrocznym klimacie industrialnym. Warto jednak swoje wizje skonfrontować z rzeczywistością, dostosować projekt do specyfiki i wymiarów pomieszczenia, dopasować wymiar mebli łazienkowych, zamówić potrzebne materiały. Pozwoli to nie tylko uniknąć późniejszego zamieszania wywołanego błędami, ale także dopasować ilość materiałów.

Ile kosztuje położenie płytek? Sprawdź aktualny cennik usług glazurniczych!

 • ETAP 2: Kup materiały

Rodzaj i ilość materiałów wykończeniowych najlepiej ustalić bezpośrednio z ekipą. Jeśli projekt łazienki wykonał architekt, klient może często liczyć na korzystne rabaty. To kolejny powód, dla którego warto skorzystać ze wsparcia fachowca.

Bazą większości łazienkowych aranżacji nadal są płytki ceramiczne. Aby kupić je w odpowiedniej liczbie, przed zamówieniem musisz wykonać pomiary ścian i posadzek, a następnie zaopatrzyć się w materiał z zapasem. Dlaczego warto zachować margines bezpieczeństwa? Głównym powodem są straty materiałowe spowodowane docinaniem lub ewentualnymi uszkodzeniami. Im bardziej skomplikowany wzór, tym większy zapas powinieneś zamówić.

 • ETAP 3: Prace rozbiórkowe

Zanim zaczniesz tworzyć finalną aranżację, musisz przeprowadzić niezbędne prace przygotowawcze. Ich zakres jest uzależniony od stanu, w jakim znajduje się łazienka. W przypadku pomieszczeń w stanie deweloperskim zadanie jest uproszczone.

Gdy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego lub przeprowadzasz remont, musisz liczyć się z usuwaniem starych warstw wykończeniowych ścian i podłóg.

Ile zapłacisz na tym etapie?

 • skuwanie płytek – ok. 50 zł/m2,
 • skuwanie tynku – ok. 50 zł/ m2,
 • usunięcie instalacji wodno-kanalizacyjnej – ok. 75 zł/mb,
 • demontaż dotychczasowych punktów hydraulicznych – ok. 75 zł za punkt.

Część prac, na przykład usunięcie starych mebli czy skuwanie płytek, można wykonać samodzielnie, obniżając tym samym koszty przedsięwzięcia.

Jaki jest aktualny cennik usług remontowych w 2022 roku?

kładzenie płytek w łązience

 • ETAP 4: Przeróbki instalacji

Wykończenie łazienki często pociąga za sobą modyfikację istniejących lub położenie nowych instalacji. Nawet łazienki w stanie deweloperskim wymagają przeniesienia punktów.

 • wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej – ok. 200 zł/punkt,
 • wykonanie punktów instalacji elektrycznej – ok. 350 zł/punkt.

W tej wycenie zakładamy, że prace nad instalacją nie są zbyt skomplikowane.

 • ETAP 5: Przygotowanie podłóg i ścian

Gdy wnętrze zostało już uprzątnięte, czas na wylewki na podłogach. Tu masz kilka możliwości. Przykładowe ceny prezentują się następująco:

 • wylewka betonowa – ok. 60 zł/m2,
 • wylewka cementowa – ok. 70 zł/m2,
 • wylewka samopoziomująca – ok. 80 zł/m2.

Konieczne będzie także naniesienie gładzi lub masy szpachlowej na ściany i zagruntowanie. Ceny nie są wysokie:

 • nałożenie gładzi szpachlowej, z cenami materiału i robocizny – ok. 40 zł/m2,
 • nałożenie masy szpachlowej, z cenami materiału i robocizny – ok. 90 zł/m2,
 • gruntowanie – ok. 8 zł/m2.

Na tym etapie warto rozważyć już sposób wykończenia łazienki przy suficie: czy płytki – jeśli właśnie one zostały wybrane – mają zostać położone na całej wysokości, czy tylko do pewnego momentu.

Jak pomysłowo urządzić łazienkę w stylu nowoczesnym?

 • ETAP 6: Wykończenie ścian i podłóg

To kluczowy i jeden z najprzyjemniejszych momentów wykończenia łazienki. Ściany i podłogi nabierają oczekiwanego wyglądu: koloru, stylu, charakteru.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, nadal najpopularniejszym materiałem wykończeniowym w łazienkach są płytki. Coraz częściej można jednak napotkać aranżacje, w których ogromną rolę odgrywa drewno, panele i hydrofobowe farby. Właśnie dlatego na tym etapie różnice w kosztach mogą być znaczne. Przykładowe ceny prezentują się następująco:

ETAP 7: Biały montaż, sanitariaty, armatura i meble łazienkowe

Biały montaż obejmuje instalację sanitariatów i armatury oraz przeprowadzenie wszelkich prac wykończeniowych z tym związanych i podłączenie wszystkich elementów. To moment, który wymaga sporej wiedzy i dokładności. Nieprawidłowo zamontowane urządzenia sanitarne mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń i zniszczeń.

Jak wyglądają koszty w tym przypadku?

 • podłączenie klasycznej umywalki, sedesu lub bidetu – ok. 150 zł za punkt,
 • biały montaż stelaża podtynkowego – pomiędzy 250 a 350 zł,
 • biały montaż kabiny prysznicowej – 300 – 700 zł,
 • biały montaż wanny – od 200 do 550 zł,
 • instalacja brodzika – 100 – 300 zł,
 • instalacja baterii – 100 – 250 zł.

To ceny orientacyjne. Wiele zależy od rozplanowania miejsc podłączenia urządzeń sanitarnych i elektrycznych.

Interesuje Cię, czym jest biały montaż? Przeczytaj, co wchodzi w jego zakres!

Odrębną kwestię stanowią ceny ceramiki łazienkowej. Koszt muszli z zabudowanym zbiornikiem to ok. 900 – 1000 zł, wanny: 1500 – 2000 zł, zaś umywalki ok. 700 zł. Chyba jednak nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że na rynku można znaleźć także wielokrotnie droższe rozwiązania.

 • ETAP 8: Finalizacja

Pozostaje finał prac, czyli nadanie łazience ostatniego szlifu. W tym momencie możesz zamontować oświetlenie i lustra, rozmieścić dekoracje. Teoretycznie na tym etapie nie trzeba już obawiać się istotnych kosztów, wiadomo jednak, że sumarycznie wydatki mogą być spore.

Ile trwa wykończenie łazienki?

Podobnie jak trudno oszacować w przypadku wykończenia łazienki cenę ostateczną prac, tak niełatwo określić, ile trwa wykończenie łazienki. Wszystko zależy bowiem od zakresu zaplanowanych działań, metrażu oraz specyfiki pomieszczenia.

Przykładowo: wykończenie łazienki na poddaszu może przeciągnąć się w czasie ze względu na konieczność uwzględnienia skosów, dlatego warto zarezerwować sobie nieco dłuższy termin. Zdecydowanie bardziej absorbujące jest także wykończenie łazienki w domu drewnianym, gdyż konieczna jest dodatkowa izolacja przeciwwilgociowa ścian i podłogi.

Każda ekipa pracuje inaczej. Możemy jednak przyjąć, że przeciętnie wykończenie wnętrz łazienki o niedużej powierzchni zajmie około 14 dni. Konkrety zawsze wynikają z projektu wykonawczego.

płytki w łazience i ich kładzenie

Jaka jest cena robocizny przy wykańczaniu łazienki?

Doskonale wiemy, że w przypadku wykończenia łazienki koszt robocizny prezentuje się różnie, w zależności od regionu kraju. Przykładowo: w województwie podlaskim szacowana w odniesieniu do wykończenia łazienki cena robocizny będzie niższa niż przy podobnym zakresie prac w Wielkopolsce lub na Mazowszu.

Nie wybieraj pochopnie. Drożej nie zawsze znaczy lepiej, ale też nie można oszczędzać na wykończeniu łazienki. Robocizna i jej jakość mają kolosalne znaczenia z praktycznego i funkcjonalnego punktu widzenia. Porównaj zatem kilka ofert i postaw na jakość i doświadczenie.

Można wskazać, że przeciętna – w odniesieniu do tego, ile kosztuje wykończenie łazienki – robocizna to około 1500 zł/m2.

Jaka jest cena wykończenia łazienki za m2?

Na określaną łącznie przy wykończeniu łazienki cenę za m2 składa się robocizna oraz koszt zakupu materiałów i wyposażenia. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, nie jest łatwo wskazać konkretną kwotę, jaką pochłoną zaplanowane prace. Wszystko bowiem zależy od tego, czy wybierzesz prysznic, czy wannę, jaki model sanitariatu zainstalujesz, na jakie dodatkowe udogodnienia się zdecydujesz.

Przy średnim standardzie wnętrza powinieneś liczyć się z wydatkami rzędu:

 • za wykończenie łazienki 4 m2 – ok. 15 000 – 20 000 zł,
 • za wykończenie łazienki 5 m2 – ok. 18 000 – 25 000 zł,
 • za wykończenie łazienki 6 m2 – ok. 22 000 – 30 000 zł.

W powyższych szacunkach pod uwagę wzięliśmy średnią półkę cenową, przy której przeciętny koszt wykończenia łazienki za m2 to ok. 3600 zł.

Warto także podkreślić, skąd biorą się rozbieżności w odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje wykończenie łazienki 5 m2 oraz ile kosztuje wykończenie łazienki 6 m2. Nie zawsze bowiem można zastosować prosty przelicznik. Zdarza się, że przy większych pomieszczeniach cena w przeliczeniu na m2 wypada korzystniej.

Jak zaprojektować praktyczną i estetyczną łazienkę z oknem?

Ile kosztuje remont łazienki? Czy jest tańszy od wykończenia?

Mimo rozbieżności możemy uogólnić, że cena za wykończenie łazienki rozpoczyna się na poziomie kilkunastu tysięcy złotych, a górna granica w zasadzie nie istnieje. Czy w obliczu takiej sytuacji można znaleźć jakiś sposób na najtańsze wykończenie łazienki?

Z pewnością tak. Istnieje kilka sposobów na to, by obniżyć kwotę ostateczną w budżecie. Można wybrać nieco tańszą armaturę i sanitariaty lub sięgnąć po bardziej ekonomiczny wariant płytek. Niektóre prace możesz wykonać we własnym zakresie – dotyczy to chociażby malowania ścian. Zdarza się, że niższy koszt remontu łazienki osiąga się poprzez malowanie płytek zamiast ich skuwania i kładzenia nowych.

Uważaj jednak, by nie przesadzić z cięciem kosztów. Każdy taki zabieg zaniża standard wykończenia, a jeśli popełnisz błędy, ich konsekwencje również mogą pociągnąć za sobą dodatkowe wydatki na usunięcie usterek.

Nie mamy, niestety, dobrych wiadomości dla osób, które liczą na to, że remontując łazienkę – na przykład w domu z rynku wtórnego – zapłacą mniej. Ile kosztuje remont łazienki? Często zdecydowanie więcej niż wykończenie pomieszczenia w stanie deweloperskim. Zdarza się, że samo oczyszczanie wnętrza i przygotowanie go do dalszych prac pochłania istotną część środków.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Jak urządzić mały dom?
09.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić mały dom?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Jak urządzić mały dom?
09.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić mały dom?

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Koszty budowy
Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?
04.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?

Domy za jedno euro to najczęściej zaniedbane i opuszczone nieruchomości, które gminy w krajach południowej Europy oferują...

Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
21.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy

Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem starego domu na rynku wtórnym...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę
14.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę

Aktualne i wiarygodne koszt budowy domu to jedna z kluczowych informacji, jak...

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Koszty budowy
Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?
04.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy w Polsce można kupić dom za złotówkę?

Domy za jedno euro to najczęściej zaniedbane i opuszczone nieruchomości, które gminy w krajach południowej Europy oferują...

Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
21.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy

Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem starego domu na rynku wtórnym...

Koszty budowy
Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę
14.11.2023 r. Wojciech Rynkowski

Koszty budowy domu w końcówce 2023 roku – cała Polska dogania stolicę

Aktualne i wiarygodne koszt budowy domu to jedna z kluczowych informacji, jak...

REKLAMA
Zamknij