Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Remont łazienki – jaki jest koszt remontu łazienki i od czego zacząć?

Remont łazienki

Remont łazienki jest przedsięwzięciem, które może pociągnąć za sobą spore koszty. Składają się na nie wydatki na robociznę, materiały budowlane oraz dodatki do tego pomieszczenia. Dlatego określenie tego, ile kosztuje remont łazienki w praktyce staje się trudnym zadaniem. Koszty robocizny są zwykle wyższe w większych miastach jak Warszawa, Gdańsk czy Poznań, a niższe w mniejszych ośrodkach miejskich. Ważne jest dobre zaplanowanie całego remontu, aby jak najmniej rzeczy było Cię w stanie zaskoczyć.

Niezależnie od wielkości, liczby kondygnacji czy typu bryły budynku mieszkalnego projekt domu zakłada obecność określonych pomieszczeń, takich jak kuchnia, salon, łazienka lub toaleta. Wykończenie łazienki, która ma stosunkowo niewielkie wymiary w porównaniu z pozostałymi pomieszczeniami mieszkalnymi, może pociągać za sobą niebagatelne koszty.

Z czasem też wymagany jest jej remont – być może znudzą Ci się wzory na podłodze czy ścianach albo zamiast wanny będziesz chciał postawić prysznic. Sprawdź, jak zorganizować taki remont, jakie prace w jego ramach można przeprowadzić i ile to będzie kosztowało.

Remont łazienki – kiedy warto się na niego zdecydować?

Niezależnie od tego, kto przeprowadza remont łazienki i jak duże pomieszczenie trzeba wyremontować, zawsze jest to spore wyzwanie, wymagające sporządzenia dobrego planu. Możesz przeprowadzić drobne zmiany kosmetyczne, jak chociażby wymiana dodatków czy deski klozetowej i armatury łazienkowej, ale taki remont może być też szeroko zakrojonym przedsięwzięciem i obejmować wymianę glazury oraz urządzeń sanitarnych.

Jaki moment będzie odpowiedni na przeprowadzenie zaplanowanych prac remontowych w łazience? Najlepiej zrobić to wtedy, kiedy w domu jest jak najmniej osób. Z pomieszczenia tego korzysta każdy, dlatego jego wyłączenie z użytku, choćby na krótki czas, staje się problematyczne, chyba że masz w domu więcej niż jedną toaletę.

W przeciwnym wypadku być może dobrym pomysłem będzie wysłanie rodziny na wakacje czy na tymczasowy pobyt w domku letniskowym. Można również poprosić sąsiadów czy rodzinę mieszkającą w sąsiedztwie, aby udostępnili toaletę i łazienkę na czas remontu.

Pomimo dobrego planu remont łazienki może obfitować w zaskakujące sytuacje. Pęknięta rura podczas skuwania kafelek jest jedną z nich. Dlatego takie działania dobrze jest przeprowadzić wtedy, gdy nie masz innych, ważnych spraw na głowie.

Warto wiedzieć: Łazienka w drewnie – czy warto wykorzystać drewno w łazience?

Jakie są formalności związane z remontem łazienki?

W związku z remontem łazienki może pojawić się konieczność zgłoszenia niektórych działań do urzędu miasta czy gminy. Należy poinformować o pracach budowlanych związanych z przegrodami zewnętrznymi budynku, do których zalicza się:

 • ściany zewnętrzne,
 • dach,
 • poddasze.

Zgłoszenia wymaga remont sieci oraz przyłączy cieplnych, elektrycznych, kanalizacyjnych i wodno-kanalizacyjnych.

Jeśli planujesz remont łazienki w mieszkaniu zlokalizowanym w bloku z wielkiej płyty, niewykluczone, że planowane działania będziesz musiał zgłosić do spółdzielni. Szczególnie jeśli planujesz ingerować w części budynku nienależące do Ciebie, jako właściciela nieruchomości. Niektóre prace, np. wymiana grzejnika w łazience, muszą być odebrane przez uprawnioną do tego celu osobę ze spółdzielni. Jeśli remontu nie zgłosisz, może okazać się, że finalnie zostaniesz za niego ukarany.

Jeśli sam nie masz odpowiednich kompetencji i umiejętności do wykonania kompleksowego remontu, będziesz potrzebował pomocy fachowców – hydraulika czy glazurnika. Zawrzyj pisemną umowę na remont łazienki, aby mieć pewność co do ceny zaplanowanych prac oraz ich zakresu. Będziesz mieć podstawę do dochodzenia swoich ewentualnych roszczeń w przyszłości, na przykład wtedy, gdy zdarzy Ci się trafić na nierzetelnych płytkarzy, którzy nieprawidłowo położą płytki, i będziesz chciał zareklamować usługę.

Remont łazienki prysznic

Ile kosztuje remont łazienki w 2021 roku?

Oszacowanie kosztów remontu łazienki to trudne zadanie, ponieważ zależą one od zakresu prac i stopnia ich zaawansowania. Nie zawsze też przeprowadzasz w takiej sytuacji wymianę instalacji hydraulicznej. Koszt prac rośnie, jeśli musisz do nich zaangażować fachowców, a niestety ci najczęściej okazują się niezbędni przy wykonywaniu instalacji elektrycznej czy instalacji kanalizacyjnej.

Aby wszystko działało bez zarzutu przez kolejnych kilka lat, lepiej jest wydać więcej. Ile kosztuje remont łazienki? Jeśli jesteś w stanie wiele prac przeprowadzić samodzielnie, chociażby skuć starą glazurę, na pewno możesz zaoszczędzić i zrealizować go stosunkowo tanio.

Na ostateczny koszt związany z remontowaniem łazienki mają wpływ takie kwestie, jak:

 • powierzchnia pomieszczenia,
 • standard wykończenia,
 • lokalizacja – w dużych miastach koszty usług remontowych i wykończeniowych są wyższe.

Czy można przeprowadzić remont niskim kosztem? Tak, jeśli wybierasz podstawowy standard wykończenia, łazienka nie jest za duża, a Ty mieszkasz w małej miejscowości, gdzie koszty robocizny są automatycznie znacznie niższe.

Dowiedz się więcej: Cennik usług remontowych – jaki jest aktualny cennik usług remontowych 2021?

Remont łazienki – koszt materiałów

Bardzo ważną kategorię wydatków stanowią materiały przy remoncie łazienki. Cennik takich materiałów budowlanych i wykończeniowych zmienia się co kilka miesięcy czy nawet tygodni, dlatego też trudno jest jednoznacznie oszacować koszt remontu.

Cena płytek podłogowych czy ściennych zależeć będzie również od tego, na jaki ich typ, rozmiar i standard jakościowy się zdecydujesz. Płytki do łazienki kupisz zarówno za 30-50 zł za mkw., jak i powyżej 200 zł za mkw.

Przykładowe ceny materiałów budowlanych, które są niezbędne przy remoncie łazienki, podajemy poniżej:

 • kabina prysznicowa – około 1000-1500 zł,
 • WC kompakt – około 400-500 zł,
 • umywalka w zestawie z szafką – około 900-1100 zł,
 • stelaż podtynkowy WC wraz z miską sedesową – od około 800 zł wzwyż,
 • wanna – około 600 zł,
 • baterie łazienkowe – od 200 zł do nawet 4000 zł.

Remont łazienki – koszt robocizny

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki będzie łączny koszt zaplanowanego remontu łazienki, ustal koszty robocizny na podstawie prac, jakie masz do wykonania. Musisz wiedzieć, że w takich miastach jak choćby Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań i Wrocław zapłacisz więcej za takie usługi. Ile kosztuje on w poszczególnych lokalizacjach? Ceny mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt procent.

Orientacyjne koszty robocizny przy remoncie łazienki mogą wynosić:

 • demontaż wanny, umywalki, brodzika czy kabiny prysznicowej – około 100 zł za sztukę;
 • wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej – hydraulicy kalkulują koszty robocizny według każdego, pojedynczego punktu – średni koszt jego wykonania to 200-250 zł;
 • usunięcie starych płytek ze ścian i podłogi łazienki – cena około 30 zł za mkw. powierzchni;
 • wymiana instalacji elektrycznej – elektrycy, podobnie jak hydraulicy, wyceniają swoją pracę za jeden punkt, np. gniazdko elektryczne czy włącznik światła – w cenie średnio 100 zł za sztukę;
 • położenie płytek – od 80 do 150 zł za mkw.;
 • zabudowa wykonana z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych – średnio około 90-100 zł za mkw.;
 • malowanie ścian czy sufitów – około 15-25 zł za mkw.

Ile kosztuje remont małej łazienki? Koszt powinien wynieść do 10 000 zł, będziesz mógł jednak zaoszczędzić, jeśli niektóre prace wykonasz samodzielnie.

Remont łazienki kafelki

Remont łazienki a koszty dodatkowe

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie koszty dodatkowe towarzyszą remontowi łazienki. Nie zwracamy uwagi na ceny fug czy kleju do płytek, skupiając się głównie na zakupie samej glazury. Przy okazji możesz musieć wymienić licznik wody, kaloryfer w tym pomieszczeniu czy też kupić dodatki pasujące do wystroju.

Ile pieniędzy trzeba dodatkowo wygospodarować, jeśli przeprowadzany jest remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej? Kosztorys powinien uwzględniać w takim przypadku specjalny bezbrodzikowy prysznic, uchwyty na ściany czy krzesełko, które ułatwi mycie się pod prysznicem osobie, która na co dzień chodzi o kulach lub jeździ wózkiem.

Sprawdź: Biała łazienka — pomysły i wskazówki na aranżację białej łazienki w domu

Od czego zacząć remont łazienki?

Od czego zacząć remont łazienki, aby wszystko poszło zgodnie z ustalonym harmonogramem? Najpierw trzeba go stworzyć. Dobry plan to połowa sukcesu. Zaplanuj sam, jak finalnie ma wyglądać łazienka, jak mają być rozmieszczone wszystkie sanitariaty, armatura oraz meble łazienkowe, biorąc pod uwagę istniejące podejścia wodne i kanalizacyjne.

Szczegółowy, precyzyjny plan pozwoli uniknąć nieprzewidzianych problemów właściwie na każdym etapie remontu. Dobrze jest też zrobić segregację rzeczy znajdujących się w łazience. Być może nie muszą znajdować się w tym pomieszczeniu zapasy mydła w płynie, żelów pod prysznic czy detergentów do czyszczenia. Przenieś je do pomieszczenia gospodarczego czy szafy, a zyskasz wolną przestrzeń.

Jeśli w tym miejscu znajduje się dużo mebli, zastanów się, czy rzeczywiście wszystkie są potrzebne. Najlepiej nie zagracać łazienki, a jeśli jest ona niewielka, powinno się w niej znaleźć jak najmniej przedmiotów. Usuń wszystkie rzeczy, których używasz sporadycznie albo wcale, pozostawiając wystarczająco dużo wolnego miejsca na umywalkę, wannę bądź prysznic czy też na toaletę i lustro.

Remont łazienki krok po kroku – o czym należy pamiętać?

Przystępując do remontu łazienki, powinieneś wykonywać zaplanowane uprzednio prace krok po kroku. Niezależnie od tego, czy będzie to remont łazienki w bloku czy remont prowadzony w domu jednorodzinnym, powinieneś na początek:

 • Wynieść stare, zniszczone, nienadające się do użytku meble i urządzenia sanitarne.
 • Usunąć wszystkie stare warstwy ceramiki na ścianach i podłogach – do tego celu możesz wykorzystać młot udarowy, który pozwoli na przyspieszenie takich prac.
 • Sprawdzić i ewentualnie wymienić instalację kanalizacyjną i elektryczną znajdujące się w łazience – jeśli nie masz odpowiednich umiejętności i uprawnień w tym zakresie, zatrudnij do tego fachowca.
 • Położyć izolację przeciwwodną w łazience – z uwagi na podwyższony poziom wilgotności pomieszczenia oraz wysokie ryzyko zalania np. podłogi czy ścian.
 • Położyć nowe płytki – wraz z zagruntowaniem podłoża i wykończeniem płytek z użyciem fug.
 • Pomalować sufit lub wykończyć go w inny zaplanowany sposób, np. z użyciem odpowiednich paneli laminowanych, wodoodpornych, przeznaczonych do użytku w łazienkach i toaletach.
 • Wykonać tak zwany biały montaż, czyli przykręcić toaletę, umywalkę, brodzik czy wannę, wykonać zabudowę łazienkową i zainstalować armaturę.
 • Ustawić meble w łazience i wszystkie dodatki.

Na koniec musisz jeszcze zadbać o wysprzątanie łazienki po przeprowadzonym remoncie. Niezależnie od tego, czy będzie to remont małej łazienki w bloku, czy pomieszczenia w domu jednorodzinnym, najczęściej musisz wykonać wszystkie wymienione powyżej kroki, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Jeśli chodzi o remont łazienki dla osoby niepełnosprawnej, to dostępne jest dofinansowanie, które służy dostosowaniu pomieszczenia do jej potrzeb. Niezbędne będzie zamontowanie odpowiednich uchwytów, ułatwiających wstawanie z toalety czy zwiększających bezpieczeństwo osoby niepełnosprawnej pod prysznicem.

Przeczytaj: Jak dostosować dom do potrzeb osoby niepełnosprawnej?

Ile trwa remont łazienki?

Trudno jest określić jednoznacznie, ile trwa remont łazienki. Wszystko zależy od zakresu zaplanowanych prac w tym pomieszczeniu. Szybki remont łazienki polegający na wymianie armatury czy przykręceniu nowej umywalki z szafką podumywalkową może zakończyć się choćby w jednym dniu.

Remont łazienki płytki

Remont łazienki samodzielnie czy z ekipą remontową?

Samodzielny remont łazienki z pewnością będzie tańszy niż ten wykonany z pomocą fachowców czy kompleksowo działającej ekipy remontowej. Porównując takie wydatki, zwykle nie bierze się jednak pod uwagę tego, że Twój czas też kosztuje. Musisz poświęcić go na wykonanie kolejnych prac przy remoncie, a także na przygotowanie się do niego. Wydatki na ubrania robocze czy narzędzia i urządzenia to kolejny element zwiększający koszt remontu przeprowadzanego samodzielnie.

Natomiast w przypadku zatrudnienia ekipy remontowej nie musisz się martwić jej wyposażeniem w środki ochrony indywidualnej czy narzędzia pracy. Nie tracisz czasu na remont, a możesz go poświęcić na swoje obowiązki. Fachowcy lepiej też potencjalnie przeprowadzą zlecone prace, niż gdyby miał je wykonać amator. To szczególnie istotne dla trwałości i szczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Remont łazienki a ulga rehabilitacyjna

Jak mają się do siebie remont łazienki i ulga rehabilitacyjna? Otóż wyremontowanie tego pomieszczenia może dawać prawo do skorzystania z takiej ulgi w rozliczeniu rocznym PIT, w ramach ulgi rehabilitacyjnej przysługującej osobom niepełnosprawnych.

Remont musi być przy tym podyktowany potrzebami takiej osoby, a wydatki na ten cel można rozliczać bez żadnego limitu. Jeśli łazienka jest adaptowana i remontowana po to, aby łatwiej było się w niej przemieszczać osobie niepełnosprawnej, np. dzięki zastąpieniu wanny prysznicem bez brodzika, to wówczas jak najbardziej wchodzi w grę zastosowanie ulgi rehabilitacyjnej w PIT. Wszystko przez to, że w ramach takiej ulgi rozliczyć można wszelkie wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań.

Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę podczas remontu łazienki?

Przy remoncie starej łazienki powstaje wiele odpadów, których nie możesz tak po prostu wyrzucić do zbiorczego kosza pod swoim blokiem czy domem jednorodzinnym. Trzeba je umieścić w specjalnych pojemnikach na gruz i odpady wielkogabarytowe.

Warto wspomnieć, że wyrzucanie gruzu po remoncie do standardowych pojemników na odpady zmieszane jest niezgodne z obowiązującym prawem. Powinieneś skontaktować się ze spółdzielnią czy firmą wywożącą śmieci w Twoim miejscu zamieszkania i zapytać o pojemniki czy też worki typu big bag, do których wyrzucisz gruz.

Pamiętaj o tym, żeby systematycznie usuwać wszystkie zanieczyszczenia z łazienki – gruz, kurz i brud. Należy też niezwłocznie wynieść starą umywalkę czy wannę. W ten sposób unikniesz niechcianego uszkodzenia sprzętu, który wykorzystywany jest przy remoncie, czy nawet urazów osób, jakie przy nim pracują.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Bateria podtynkowa
20 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Bateria podtynkowa – jaką wybrać i gdzie warto zamontować baterię podtynkową?

Bateria podtynkowa doskonale odnajduje się w nowoczesnych łazienkach. Wszystk...

Łazienka
Prysznic walk-in
3 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Prysznic walk-in – czy kabina walk in to dobry pomysł? Poznaj zalety i wady modnego rozwiązania

Prysznic walk-in to rozwiązanie coraz częściej stosowane w łazienkach urządzo...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Bateria podtynkowa
20 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Bateria podtynkowa – jaką wybrać i gdzie warto zamontować baterię podtynkową?

Bateria podtynkowa doskonale odnajduje się w nowoczesnych łazienkach. Wszystk...

Łazienka
Prysznic walk-in
3 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Prysznic walk-in – czy kabina walk in to dobry pomysł? Poznaj zalety i wady modnego rozwiązania

Prysznic walk-in to rozwiązanie coraz częściej stosowane w łazienkach urządzo...