🔥 Projekty domów taniej nawet o 500 zł i więcej!🏡Sprawdź projekty w promocji!👉

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Cennik usług remontowych – jaki jest aktualny cennik usług remontowych 2021?

Cennik usług remontowych

Sięgnij po aktualny cennik usług remontowych, by dowiedzieć się, ile będą cię kosztować zlecenia tak zwanej robocizny. Usługi remontowe mogą obejmować wykończenie ścian, podłóg bądź łazienki czy też położenie dodatkowych instalacji wewnątrz domu.

Budowa domu to przedsięwzięcie, które pociąga za sobą wysokie koszty, ale będą one udziałem także i tych inwestorów, którzy podejmą się wykończenia nieruchomości w stanie deweloperskim. Projekt domu może od razu zakładać, jakie materiały wykończeniowe zostaną wykorzystane – na ściany, sufity czy podłogi.

Prace remontowe możesz wykonać samodzielnie albo zlecić je fachowcom. Jeśli nie masz zielonego pojęcia o kładzeniu kafelków, tynkowaniu ścian czy kładzeniu podłóg, będzie to koniecznością. Sprawdź zatem, jaki jest aktualny cennik usług remontowych

Cennik usług remontowych – od czego zależą koszty usług remontowych?

Remont jest kosztownym przedsięwzięciem i zwykle jest tak, że przyjęty wcześniej budżet okazuje się niewystarczający. Cennik remontowy w firmach zajmujących się pracami wykończeniowymi często ulega modyfikacjom, przede wszystkim za sprawą różnych zmian zachodzących na rynku budowlano-wykończeniowym. Na jego kształt mają wpływ takie kwestie, jak:

 • Region kraju, w którym prowadzone są prace remontowe – najwyższe stawki obowiązują przy tym w dużych miejscach, w aglomeracjach miejskich zlokalizowanych na Mazowszu, Śląsku i w Trójmieście. 
 • Poziom usługi remontowej – firmy remontowe realizują usługi na różnym poziomie, od ekonomicznego do kompleksowych usług klasy premium, w przypadku których zlecający nie musi się martwić o zakup materiałów budowlanych czy nawet sprzątanie po remoncie.
 • Powierzchnia wykańczanego domu lub mieszkania – liczy się metraż oraz typ budownictwa mieszkaniowego – mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, kamienica, dom jednorodzinny.
 • Renoma firmy remontowo-budowlanej – istnieją profesjonalne ekipy remontowe, które działają w większych miastach i cieszą się doskonałą opinią wśród klientów. Naturalnie będą oferowały swoje usługi w wyższej cenie niż pojedynczy fachowiec lub początkująca ekipa remontowa.

Warto zauważyć, że na najlepsze ekipy i fachowców od remontów niejednokrotnie czeka się po kilka miesięcy, a czasem ponad rok czy dwa lata. Każde zlecenie zawsze jest wyliczane indywidualnie i ostateczny koszt robocizny przy remontach zależy od tego, ile pracy mają fachowcy, jak długo potrwa oraz jak bardzo jest skomplikowania.

Dowiedz się więcej: Budować nowy dom czy remontować stary?

Cennik usług remontowych 2021 – ile kosztuje wykończenie domu lub mieszkania w 2021 roku?

W stosunku do poprzedniego roku zdrożały cenniki i kosztorysy usług remontowych. Trzeba zapłacić wyraźnie więcej za usługi świadczone przez fachowców. Dlatego łączne koszty wykończenia domu lub mieszkania w bloku są o około 5-10 proc. droższe. Wystarczy sięgnąć po aktualny cennik usług remontowych, by się o tym szybko przekonać, porównując go z cennikami sprzed roku.

Specjaliści szacują, że koszt wykończenia mieszkania to w tym roku około 1000-1600 zł za każdy metr kwadratowy. Jeśli więc do wykończenia jest mieszkanie o powierzchni 60 mkw., to za prace remontowe trzeba zapłacić od 60 tys. zł do nawet 96 tys. zł.

Oczywiście wszystko zależy od zakresu prac wykończeniowych i remontowych, wykorzystanych materiałów i tym podobnych. Niektóre prace, np. zrywanie starych tapet czy skuwanie kafelków, możesz wykonać samodzielnie i w ten sposób zaoszczędzić.

Cennik usług remontowych 2021

Cennik usług remontowych – wykończenie ścian

Łatwiej jest wykończyć ściany w nowo wybudowanym domu niż tam, gdzie mają już one warstwy wcześniejszego, starego pokrycia, jak tynk, tapety czy powłoki malarskie. Wśród usług remontowych, jakie dotyczą wykańczania ścian, wymienia się w cennikach usług remontowych m.in. prace polegające na przygotowaniu podłoża i jego pokryciu.

W ramach przygotowań ścian do dalszych prac wykończeniowych możesz zlecić fachowcom:

 • zrywanie starych powłok malarskich,
 • zrywanie starych tapet,
 • gruntowanie ścian,
 • naprawę ewentualnych ubytków czy pęknięć,
 • skuwanie starych płytek.

W zależności od tego, co właściwie jest na ścianie, która ma być remontowana, inne będą koszty prac podejmowanych przez fachowców. Choć wiele czynności możesz wykonać samodzielnie i zaoszczędzić, to wymagają one czasu i włożenia w nie sporej dawki siły, w szczególności, jeśli chodzi o skuwanie starych płytek czy usuwanie wcześniejszych warstw farby.

Najdrożej firmy remontowe wyceniają skuwanie płytek. W 2021 roku taka usługa kosztuje około 38-54 zł za mkw. przeznaczonej do skucia powierzchni. Około 12 zł za mkw. płaci się przy pracach polegających na uzupełnieniu ubytków w ścianach. Zrywanie starych tapet kosztuje w granicach 7,50-10,50 zł za mkw. Najtaniej fachowcy wykonają gruntowanie ścian – w cenie około 5 zł za mkw. Gruntować trzeba takie powierzchnie, które mają tendencję do wsiąkania wody.

Kiedy już takie prace przygotowawcze przed wykończeniem ścian zostaną wykonane, można podjąć się ich właściwego pokrycia. Najtaniej wychodzi malowanie ścian i sufitów – wałkiem, natryskowo bądź pędzlem. Najdroższe będzie malowanie dekoracyjne. Za usługi malarskie przy malowaniu na jeden kolor ścian lub sufitów zapłacisz około 14-15 zł za mkw.

Na drugim biegunie znajduje się układanie płytek na ścianie – jeśli są małe i układa się je w skomplikowane wzory, zapłacić można nawet do 100 zł za mkw. Płytki ścienne układane są w cenie od 74 zł za mkw.

Przed malowaniem ścian i sufitów może pojawić się potrzeba ich wyrównania i wygładzenia, tak by efekty malowania były takie, jak tego oczekuje zlecający. Położenie gładzi gipsowej w 2021 roku pociągnie za sobą średni koszt około 32 zł za mkw.

Tapetowanie ścian to względnie tani sposób na ich wykończenie. Przy kładzeniu tapet trzeba zapłacić średnio 28 zł za mkw. Droższe będzie tynkowanie dekoracyjne – około 55-60 zł za mkw., w zależności od wybranego rodzaju tynku.

Warto wiedzieć: Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021

Cennik usług remontowych – remont podłóg

Położenie podłóg w mieszkaniu czy nowo wybudowanym domu lub też remont starej posadzki to kolejne koszty, jakie wyszczególnia się w cenniku usług remontowych. Samo przygotowanie takiej podłogi do położenia nowego pokrycia kosztuje:

 • od 25 do 34 zł za mkw. za skucie starych płytek,
 • od 24 do 34 zł za mkw. za wykonanie wylewki samopoziomującej, dla uzyskania pożądanego i wymaganego wyrównania podłoża.

Kiedy podłoże jest już gotowe do układania płytek, paneli podłogowych czy desek podłogowych, czyli zostało wyczyszczone, wyrównane, ewentualnie zagruntowane oraz zaizolowane od wilgoci, co jest konieczne w łazienkach czy w kuchniach, można przystąpić do wykańczania podłogi. W zależności od wybranych materiałów wykończeniowych koszty takich prac remontowych mogą być inne:

 • układanie glazury i wykończenie jej poprzez fugowanie – koszt od 80 do 120 zł za mkw.;
 • układanie paneli podłogowych w systemie clik-clak, bez użycia kleju – koszt od 25 do 35 zł za mkw.;
 • układanie paneli podłogowych klejonych – koszt około 37 zł za mkw.;
 • układanie parkietu prosto – koszt od 61 do 72 zł za mkw., drożej zaś, jeśli jest to układanie w jodełkę;
 • układanie wykładziny PCV lub wykładziny dywanowej – średnio 30 zł za mkw.

Sprawdź: Remont kuchni – koszt remontu kuchni i najważniejsze informacje

Najnowszy cennik usług remontowych

Cennik usług remontowych – wykończenie łazienki

Układanie płytek na ścianach i podłodze, wykonanie hydroizolacji w łazience, a także cały biały montaż to podstawowe prace, jakie znajdą się w cenniku usług remontowych. Łazienka, nawet najmniejsza, może pociągnąć ze sobą poważne koszty, które powinieneś uwzględnić w swoim budżecie przeznaczonym na remont. 

Przy białym montażu musisz przygotować się na następujące koszty:

 • od 111 do 147 zł za montaż pojedynczego WC ze zbiornikiem zewnętrznym – droższe będzie zamontowanie zestawu podtynkowego;
 • od 111 do 154 zł za montaż bidetu;
 • od 175 do 243 zł za montaż wanny z akrylową obudową, bez obudowy z płytek lub mozaiki;
 • od 290 do 355 zł za montaż kabiny prysznicowej.

Cennik usług remontowych – instalacje wewnętrzne

Przy szeroko zakrojonym, gruntownym remoncie można przeprowadzić prace związane z wymianą instalacji wewnętrznych. Są one wykonywane także w przypadku budowy nowego domu. Instalacje wewnętrzne obejmują hydraulikę, instalację elektryczną, wentylacyjną czy gazową.

Ekipy remontowe liczą sobie zwykle za każdy punkt, czy to instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Jeden „punkt” przy instalacji elektrycznej, czyli np. zrobienie gniazdka elektrycznego lub włącznika oświetleniowego będzie kosztować od 123 do 152 zł za sztukę.

Przy podejściach wodno-kanalizacyjnych wykonanych z rur miedzianych za punkt trzeba liczyć od 514 zł do nawet 627 zł. Najtaniej wychodzi montaż standardowego grzejnika – średnio 70 zł za sztukę. Każdy punkt z instalacji centralnego ogrzewania wyniesie 160-205 zł.

Przeczytaj: Błędy popełniane w instalacji kanalizacyjnej

Cennik usług remontowych a prace dodatkowe

Przedstawione prace remontowe nie wyczerpują wszystkich działań, jakie mogą być zlecane przez ciebie w ramach realizowanego remontu czy przy wykańczaniu nowo wybudowanego domu. Możesz chcieć zamontować okna, pomalować grzejniki, podwiesić sufit czy pomalować rury w mieszkaniu. Takie prace wyceniane są za metr bieżący lub metr kwadratowy.

Cennik usług remontowych 2021 w różnych regionach Polski

Miejsce twojego zamieszkania ma niebagatelne znaczenie dla cennika usług remontowych. Warszawa i Trójmiasto to miejsca, w których są one najdroższe w Polsce. O ile na przykład warszawski cennik usług remontowych zakłada, że za jedno podejście wodno-kanalizacyjne zapłacisz grubo ponad 600 zł, to już w województwie świętokrzyskim na każdym takim punkcie możesz zaoszczędzić 100 zł.

Zasadniczo wyższe kwoty zobaczysz w cenniku usług remontowych na Śląsku czy w Trójmieście. Nieco taniej jest w cenniku usług remontowych w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie czy w Lublinie, ale na zdecydowanie niższe ceny liczyć można dopiero w mniejszych miejscowościach lub na terenach wiejskich.

Na co zwrócić uwagę, kiedy analizujemy cennik konkretnych usług remontowych?

Przy analizowaniu cennika prac remontowych trzeba sprawdzić, jakie dokładne prace wchodzą w zakres konkretnej usługi. Ekipy remontowe mogą naliczać sobie prowizję za przywiezienie materiałów budowlanych, za dojazd na miejsce czy za sprzątanie po remoncie.

Za każdym razem firmy remontowo-budowlane zaznaczają, że ich cennik prac remontowych ma charakter tylko orientacyjny, a ostateczna stawka wyliczana jest indywidualnie po zapoznaniu się ze stanem mieszkania czy domu przeznaczonych do wykończenia. Inny będzie bowiem koszt położenia kafelków na ścianie, która jest idealnie prosta, a inny na takiej, gdzie trzeba usunąć stare płytki i przygotować powierzchnię pod układanie nowych.

Uwaga też na dodatkowe koszty, o których może nie wspomnieć na wstępie przedstawiciel firmy budowlano-wykończeniowej, mianowicie na opłaty związane z hydroizolacją podłoża, gruntowaniem ścian i podłóg czy też z robieniem cokołów i układaniem mozaiki pomiędzy kafelkami.

Standardowa usługa remontowa obejmuje najprostsze prace w danym zakresie usługi, ale każdy dodatek liczony jest ekstra. Najlepiej poprosić usługodawcę, by przedstawił indywidualną wycenę prac jeszcze przed ich zleceniem, co pozwoli na zapoznanie się ze szczegółowym kosztorysem dotyczącym twojego mieszkania lub domu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Ondulina na dach
Dach
Wiatrownica
Dach
Ondulina na dach
Dach
Wiatrownica

Nowości w tej kategorii

Koszty budowy
Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?
9 czerwca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Koszty budowy
Jak oszacować koszt budowy domu?
30 kwietnia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Jak oszacować koszt budowy domu?

Macie już działkę w wymarzonym miejscu i właśnie znaleźliście projekt idealnego domu, który chcielibyście na tej działce z...

Koszty budowy
Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021
31 maja 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021

Cennik usług budowlanych na 2021 rok zostanie ukształtowany w pierwszych miesiącach roku i najprawdopodobniej dojdzie do w...

Koszty budowy
Wynajem sprzętu budowlanego
3 listopada 2020 r. Daria Rek

Wynajem sprzętu budowlanego - czy to się opłaca? Zalety i wady wypożyczenia maszyn budowlanych

Największą popularnością jeszcze do niedawna cieszył się wynajem sprzętu budo...

Koszty budowy
Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?
9 czerwca 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Koszty budowy domu - jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Koszty budowy
Jak oszacować koszt budowy domu?
30 kwietnia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Jak oszacować koszt budowy domu?

Macie już działkę w wymarzonym miejscu i właśnie znaleźliście projekt idealnego domu, który chcielibyście na tej działce z...

Koszty budowy
Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021
31 maja 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2021

Cennik usług budowlanych na 2021 rok zostanie ukształtowany w pierwszych miesiącach roku i najprawdopodobniej dojdzie do w...

Koszty budowy
Wynajem sprzętu budowlanego
3 listopada 2020 r. Daria Rek

Wynajem sprzętu budowlanego - czy to się opłaca? Zalety i wady wypożyczenia maszyn budowlanych

Największą popularnością jeszcze do niedawna cieszył się wynajem sprzętu budo...