Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎈Kup projekt taniej nawet o 1 200 zł, odbierz prezenty, weź udział w konkursie!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ocieplenie strychu - jak skutecznie ocieplić strych?

Jak ocieplić strych?

Ocieplenie strychu w nowych domach jest już konieczne, ze względu na przepisy dotyczące wymogów w zakresie izolacyjności cieplnej przegród. Nieużytkowe poddasze w starszych domach jednak także warto docieplić ze względu na korzyści ekonomiczne w postaci oszczędności energii zużywanej na ogrzanie budynku. Dowiedz się, z jakich materiałów i w jaki sposób wykonać takie ocieplenie.

Ocieplenie strychu - dlaczego warto?

Ocieplenie strychu nieużytkowego w nowych budynkach jest w niektórych sytuacjach konieczne ze względu na obowiązujące przepisy. Chodzi o aktualne wymogi dotyczące izolacyjności przegród zapisane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU poz. 926 z dnia 13.08.2013 r.).

Zgodnie z tymi regulacjami stropy pod nieogrzewanym poddaszem powinny mieć współczynnik przenikania ciepła maksymalnie 0,18 W/(m²K), a od 2021 0,15 W/(m²K). Jeśli więc zdecydujesz się na projekt domu bez poddasza użytkowego, już na etapie wznoszenia budynku musisz pomyśleć o właściwym ociepleniu strychu.

Sprawdź inne zmiany w przepisach budowlanych 2020 oraz nadchodzące na 2021: Zmiany w prawie budowlanym 2020. Sprawdź co się zmieniło

Ułożenie warstwy termoizolacyjnej na poddaszu nieużytkowym jest jednak korzystne także w starszych budynkach. Brak ocieplenia może powodować bowiem ogromne straty energii – przez strych może uciekać nawet 25% ciepła, co odbija się na wysokich rachunkach za ogrzewanie.

A czy należy ocieplać strych nad poddaszem użytkowym? Nad takim poddaszem powinny być ocieplone połacie dachu. Natomiast ogólnie w przypadku nieocieplanego i nieużywanego strychu wystarczy położenie warstwy izolacyjnej na stropie. Nie ma potrzeby zatrzymywać ciepła w dodatkowej przestrzeni pod dachem, jeśli nie będzie ona wykorzystywana. Wystarczy zadbać, by ciepło z niżej położonych pomieszczeń mieszkalnych nie uciekało na strych przez strop. Jeśli natomiast strych jest użytkowany, warto pomyśleć o położeniu izolacji także na połaciach dachu.

Ile kosztuje ocieplenie strychu?

Koszt ocieplenia strychu zależy od tego, czy izolowane będą połacie dachu, czy strop, a także od tego, jakie materiały zostaną do tego użyte. Izolacja dachu jest znacznie droższa ze względu na większą powierzchnię, jaką należy zabezpieczyć – przykładowo, za położenie 1 m2 wełny mineralnej trzeba zapłacić około 80 zł. Z kolei cena ocieplenia strychu poprzez położenie izolacji na stropie wynosi średnio 70 zł /m2, z czego około 45 zł to koszt materiału.

Jak ocieplić strych

Jak ocieplić strych nieużytkowy? Krok po kroku

Jak wygląda ocieplenie strychu krok po kroku? Wszystko zależy od tego, jaką część przestrzeni chcemy ocieplić (czy połacie, czy strop), a także od zastosowanego materiału. W przypadku stropu najpierw należy zbudować sufit znajdujący się pod nim. Jeśli jest to sufit podwieszany, często dodatkową warstwę izolacyjną układa się także pod stropem. Warto tutaj zwrócić uwagę, że powinna być to konstrukcja wytrzymała na obciążenie, jakie będzie stanowić warstwa izolacyjna.

Ocieplenie strychu nieużytkowego jest bardzo proste. Na stropie betonowym wystarczy odpowiednie rozłożenie materiału izolacyjnego np. wełny mineralnej skalnej w rolkach. Jednak aby móc chodzić po strychu, konieczne jest wykonanie choćby najprostszej podłogi i wówczas należy zamontować na stropie legary, a dopiero między nimi ułożyć ocieplenie.

A jak ocieplić strych ze stropem drewnianym? W podobny sposób, lecz w tym przypadku poleca się wełnę mineralną szklaną, która dodatkowo chroni konstrukcję z drewna przed pożarem.

Do ocieplenia strychu nad poddaszem coraz częściej stosuje się nowoczesne metody, takie jak choćby nakładanie natryskowo pianki poliuretanowej PUR. W ten sposób można zaizolować zarówno połacie dachu, jak i strop, pod warunkiem zastosowania odpowiednich rodzajów materiału. Zaletą tej metody jest szybkość wykonania izolacji, a także jej szczelność, ponieważ pianka wypełnia bardzo dokładnie nawet najmniejsze szczeliny. Dzięki temu, że materiał ten zapobiega kondensacji pary wodnej, można go stosować także w przypadku konstrukcji drewnianych.

Jeżeli strych ma być nieużytkowy, a więc nie ma znaczenia, ile izolacja zajmie miejsca, warto ją położyć w dość grubej warstwie. Dzięki temu będzie ona stanowiła niezawodną ochronę przed ucieczką ciepła z części mieszkalnej domu, co przełoży się na niskie rachunki za ogrzewanie.

Podczas wykonywania termoizolacji strychu (chodzi tu głównie o ocieplenie połaci) warto także pamiętać o wentylacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku zastosowania wełny mineralnej, która powinna być zabezpieczona przed zawilgoceniem.

Na poddaszu z pełnym deskowaniem należy zrobić szczelinę wentylacyjną między warstwa izolacyjną a deskowaniem (lub folią). Taka szczelina powinna być także w przypadku poddasza z wiatroizolacją – jednak wykonuje się ją między pokryciem a membraną dachową.

Oprócz tego robi się otwory wlotowe przy okapie oraz wylotowe w ścianach szczytowych. Należy także pamiętać o prawidłowej kolejności montażu kolejnych warstw izolacji, która powinna wyglądać następująco: pokrycie dachowe, kontrłata, łata, folia wysokoparoprzepuszczalna, główny izolator ciepła, folia paroizolacyjna i ewentualnie materiał wykańczający wnętrze poddasza.

Więcej o izolacyjności termicznej - czym jest i jak ją zapewnić w swoim domu - warto przeczytać tutaj: Na czym polega izolacyjność termiczna?

Jak ocieplić strych w trudno dostępnych miejscach?

Niekiedy ocieplenie strychu nieogrzewanego nastręcza sporo trudności, jeśli np. znajduje się on pod bardzo niskim dachem, lub gdy konstrukcja dachu opiera się na gęsto zamontowanych wiązarach kratowanych. W takich przestrzeniach bardzo trudno rozłożyć na przykład rolki wełny mineralnej. Zwykle więc wdmuchuje się granulat izolacyjny – np. ze styropianu lub włókien celulozowych. Można to zrobić nawet przez otwór rewizyjny w dachu. Do tego należy jednak wynająć wyspecjalizowaną firmę (podobnie jak w przypadku izolacji pianką PUR).

Jak ocieplić strych

Jak należy ocieplać strych?

Możliwości, czym ocieplić strych, jest dzisiaj bardzo wiele. Wybór materiału powinien być podyktowany nie tylko względami ekonomicznymi, ale przede wszystkim praktycznymi. Należy wziąć pod uwagę warunki ułożenia izolacji (czy na strychu jest dużo zakamarków mogących sprawić trudność w szczelnym ułożeniu materiału, czy da się rozłożyć duże elementy materiału, czy trzeba zastosować inną technologię itp.), a także parametry izolacyjne materiału. Optymalnie współczynnik przenikania ciepła izolacji nie powinien przekraczać 0,25 W/m2.

Jaki materiał termoizolacyjny najlepiej się nadaje do ocieplenia strychu?

Jeśli chodzi o materiały do ocieplenia poddasza, wybór jest bardzo duży. Najrzadziej stosowany jest styropian, który dość łatwo się odkształca i jest trudny do szczelnego ułożenia w różnych zakamarkach. Czasami jednak wykorzystuje się go do ocieplenia stropów betonowych, a także połaci między krokwiami lub nakrokwiowo.

Najczęściej ocieplenie strychu wykonuje się wełną mineralną – skalną lub szklaną. Jest to materiał bardzo plastyczny i lekki, dlatego dość łatwo wypełnić nim wszystkie szczeliny. Wełnę kupuje się w postaci rolek, które po prostu się rozwija i układa na podłożu – zazwyczaj w dwóch warstwach. Można także kupić płyty z wełny o różnych wymiarach.

Popularne i praktyczne jest ocieplenie strychu pianką PUR. Materiał pozwala na bardzo dokładne wypełnienie wszelkich szczelin i zakamarków, a samo nakładanie go trwa niezwykle szybko – 100 m2 można pokryć pianką nawet w ciągu godziny. Najczęściej tę metodę izolacji termicznej stosuje się w przypadku ocieplenia połaci dachu. Należy jednak pamiętać, że jest to dość drogi sposób. Ponadto pianka jest nieco mniej trwała od innych materiałów, ponieważ zdarza się, że materiał traci część swoich właściwości izolacyjnych po około 10 latach.

Warto też pamiętać o izolacji nadmuchowej. Najczęściej wykonuje się ją za pomocą granulatu celulozowego, który jest natryskiwany pod ciśnieniem lub wdmuchiwany w całym wnętrzu strychu. Granulat z celulozy jest materiałem ekologicznym i higroskopijnym, który zachowuje swoje właściwości izolacyjne nawet przy wilgoci na poziomie 15%.

Ma jednak niższą klasę ognioodporności od wełny mineralnej. Pewną wadą tej metody ocieplenia strychu jest także to, że do jej wykonania potrzebny jest specjalny sprzęt. W niektórych regionach dość trudno natomiast znaleźć firmę, która nim dysponuje.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25 maja 2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
Pustak żużlowy
6 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest pustak żużlowy i jakie ma zastosowanie w budownictwie?

Pustak żużlowy pozwala na wznoszenie różnego rodzaju ścian niskim kosztem. Za...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25 maja 2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
Pustak żużlowy
6 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest pustak żużlowy i jakie ma zastosowanie w budownictwie?

Pustak żużlowy pozwala na wznoszenie różnego rodzaju ścian niskim kosztem. Za...

Ocieplenie i izolacja
Styropapa
19 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Co to jest styropapa i jakie ma właściwości?

Styropapa – jak sama nazwa wskazuje – jest połączeniem dwóch znanych materiałów budowlanych: styropianu i papy. To stosunk...