Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Kup projekt z rabatem i odbierz prezent 🎁

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Zamów

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Mapy geodezyjne - czym jest mapa geodezyjna i jak ją czytać?

Mapy geodezyjne - jakie są rodzaje map budowlanych?

Zanim zaczniesz budowę domu, musisz spełnić szereg wymagań oraz zgromadzić potrzebne zaświadczenia. Jednym z ważniejszych dokumentów na tym etapie inwestycji jest mapa geodezyjna. Sprawdź, jakie rodzaje map budowlanych wyróżniamy i kiedy będą Ci potrzebne.

Jakie mapy potrzebne są do budowy domu?

Mapy budowlane możemy podzielić na kilka rodzajów. Są to przede wszystkim: mapy zasadnicze, do celów projektowych, inwentaryzacyjne i mapy multimedialne. Wszystkie mapy potrzebne do budowy lub które możesz wykorzystać, tworząc projekt domu, otrzymasz w Urzędzie Kartografii i Geodezji odpowiednim dla danego terenu, lub też znajdziesz je w systemach informacji przestrzennych poszczególnej gminy czy miasta.

Czym jest mapa geodezyjna?

Mapa geodezyjna to dokument, który powstał w oparciu o kopię mapy zasadniczej. Ta zawiera dane z ewidencji gruntów i budynków oraz informacje o ukształtowaniu, zagospodarowaniu i uzbrojeniu terenu.

Niestety, mapa zasadnicza nie zawsze jest aktualna, a dane w niej zawarte często mają charakter archiwalny, dlatego sama w sobie nie może służyć do celów projektowych.

Mapy geodezyjne powstają często w wyniku nowych pomiarów geodezyjnych, spowodowanych podziałem, scalaniem czy obrotem nieruchomościami. Mapka geodezyjna może być potrzebna w sytuacji, kiedy dokonujemy podziału nieruchomości czy też składamy wniosek o wydanie warunków zabudowany i zagospodarowania terenu.

Mapki geodezyjne tworzone są przez uprawnionych do tego geodetów na podstawie wytycznych ujętych w rozporządzeniu ministerstw.

Jak wygląda mapa geodezyjna?

Mapa geodezyjna, jak każda inna mapa posiada przede wszystkim przedstawioną skalę, w której została wykonana. Mapy zasadnicze najczęściej wykonuje się w skali:

  • 1:250 – dla obszarów o bardzo dużym zagęszczeniu obiektów,
  • 1:500 – 1:1000 – dla obszarów wysoko zurbanizowanych,
  • 1:1000 – 1:2000 – dla obszarów średnio zurbanizowanych,
  • skala 1:5000 - dla obszarów rolnych i leśnych.

Oprócz tego mapa powinna przedstawiać: kartograficzną reprezentację obiektów, nazwy, skróty i oznaczenia oraz informacje dodatkowe takie jak: nazwa mapy, godło, geodezyjny układ odniesienia, siatkę kwadratów czy lokalizację obszaru uwzględniającą podział administracyjny.

Na mapie geodezyjnej do celów projektowych, oprócz informacji, które powinny znaleźć się na mapie zasadniczej, znajdziemy też zaznaczone granice działki oraz jej otoczenie w odległości minimum 30 metrów w każdą stronę. Każda mapa zasadnicza posiada swoje oznaczenia, jednak najczęściej spotkać możemy się z tymi, które zostały przedstawione w poniższej tabeli.

Skrót

Pełna nazwa skrótu lub oznaczenia

proj.

budowla podziemna – projektowana

bud.

budowla podziemna – w budowie

t

budynek garażu

g

budynek gospodarstwa rolnego

mj

budynek mieszkalny jednorodzinny

md

budynek o dwóch mieszkaniach

mt

budynek o trzech i więcej mieszkaniach

mz

budynek zbiorowego zamieszkania

p

budynek przemysłowy

ch.

chodnik

dr.

droga bez nazwy

i.b.

inna budowla

O.dz.

ogród działkowy

c

przewód ciepłowniczy

e

przewód elektroenergetyczny

g

przewód gazowy

i

przewód inny

k

przewód kanalizacyjny

Rn

przewód nadziemny

Rz

przewód naziemny

x

przewód niezidentyfikowany

proj.

przewód projektowany

t

przewód telekomunikacyjny

bud.

przewód w budowie

w

przewód wodociągowy

G

stacja gazowa

Tr

stacja transformatorowa

w.

woda płynąca, woda stojąca, woda w urządzeniu wodnym, rów melioracyjny, rów przydrożny

Dokładny opis wszystkich oznaczeń znajdziemy w Obwieszczeniu Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 października 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Kiedy i dlaczego wymagana jest mapa geodezyjna?

W zależności od rodzaju mapy (zasadnicza, inwentaryzacyjna itd.), mogą one służyć do różnych celów i być wykorzystywane na zupełnie innych etapach budowy.

Najczęściej mapa geodezyjna wykorzystywana jest do podziału nieruchomości, podczas starania się o pozwolenie na użytkowanie domu (stanowi załącznik do wniosku), w trakcie tworzenia projektu architektoniczno-budowlanego oraz zagospodarowania działki pod budowę domu.

Jakie są rodzaje map geodezyjnych?

Rozróżnić możemy cztery rodzaje map geodezyjnych:

  • Mapa zasadnicza

Określa granice i media, jakie znajdują się na danym terenie. Najczęściej dane zawarte na mapie mają charakter archiwalny i wykorzystywane są na etapie uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy.

  • Mapa geodezyjna do celów projektowych

Wykorzystywana jako załącznik do projektu architektoniczno-budowlanego oraz przy staraniu się o pozwolenie na budowę. Mapę do celów projektowych wykonuje geodeta (warto, aby została skonsultowana również z architektem). Ważność mapy jest terminowa.

  • Mapa inwentaryzacyjna

Wykonywana po zakończeniu poszczególnych etapów lub całej budowy. Potrzebna przy zgłaszaniu budynku do użytkowania. Należy pamiętać, że osobno wykonuje się mapę inwentaryzacyjną domu i ogrodzenia, przyłączy gazowych, elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

  • Mapa multimedialna

Dostępna na portalu geoportal.gov.pl. Najczęściej wykorzystywana przy braku innych map dotyczących konkretnego terenu.

Jak czytać mapę geodezyjną?

Korzystanie z map geodezyjnych może nie być najłatwiejszą czynnością, jednak ułatwić nam tę czynność powinna legenda, która zawiera wyjaśnienie zastosowanych na mapie skrótów.

Mapa geodezyjna jak czytać?

W rozszyfrowaniu oznaczeń na mapie pomoże nam Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 października 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne. W dokumencie znajdziemy wyjaśnienie wszystkich oznaczeń.

Sprawdź też: Mapa ewidencyjna - czym jest i gdzie ją uzyskać?

Gdzie uzyskać mapy geodezyjne?

Ośrodki, które gromadzą dokumentację geodezyjną i uprawnione są do wydawania map, najczęściej zlokalizowane są w miastach wojewódzkich i powiatach. Często też posiadają bazy elektroniczne.

Chcąc uzyskać mapę zasadniczą, należy wypełnić wniosek o udostępnienie materiałów powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a następnie złożyć go w wydziale Geodezji i Kartografii w Urzędzie Miasta czy Starostwie Powiatowym.

Mapa geodezyjna działki gdzie uzyskać?

Niektóre miasta wojewódzkie, takie jak np. Wrocław posiadają internetowe Systemy Informacji Przestrzennej, z których mieszkańcy oraz inwestorzy w łatwy sposób mogą pobrać potrzebne mapy geodezyjne.

Ile kosztuje mapa geodezyjna?

Koszt wykonania mapy zależy tak naprawdę od wielu czynników. Poniżej przedstawiamy ogólny, szacowany koszt poszczególnych map.

Rodzaj mapy

Szacowany koszt

Mapa zasadnicza, informacyjna

ok. 50 zł

Mapa do celów projektowych

od 500 do 1500 zł

Mapa inwentaryzacyjna

od 1000 do 1500 zł

Mapa multimedialna (mapa nie może być podstawą do wykonania mapy do celów projektowych).

darmowa

Mapa do celów projektowych jest płatna i niestety nie ma stałej ceny. Jej koszt różni się od regionu, stopnia skomplikowania budowy, rodzaju i ukształtowania terenu oraz wielkości inwestycji.

Jak długo jest ważna mapa geodezyjna?

Niestety nie zostały przewidziane sztywne, czasowe ramy określające ważność mapy geodezyjnej. Przyjmuje się jednak, że jest ona aktualna do momentu, aż na terenie nie zostanie odnotowana żadna zmiana lub przez okres 3 miesięcy od dnia wydania. 

Jaki jest czas uzyskania map geodezyjnych?

Średni czas oczekiwania na mapę geodezyjną może różnić się w zależności od urzędu. Przyjmuje się, że mapę zasadniczą w wydziale geodezji i kartografii otrzymamy praktycznie od ręki, ale przygotowanie mapy do celów projektowych zajmuje więcej czasu i zależy od wolnych terminów geodety.

Mapa geodezyjna z granicami działek — czas oczekiwania

Rodzaj mapy

Szacunkowy czas oczekiwania

Mapa zasadnicza

od ręki

Mapa ewidencyjna

do 10 dni

Mapa do celów projektowych

od 4 do 6 tygodni

Mapa inwentaryzacyjna

od 1 do 8 tygodni (w zależności od oczekiwania na dokumenty ze starostwa)

Mapa multimedialna

od ręki na portalu www.geoportal.gov.pl

Multimedialne mapy geodezyjne dostępne są od ręki na stronie geoportal.gov.pl. Jednak korzystanie z portalu jest dość trudne i nieintuicyjne dlatego czasami potrzebnaa jest pomoc specjalisty.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Nowości w tej kategorii

Działka
Nowe warunki usytuowania domów na działce
13.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Nowe warunki usytuowania domów na działce - kto może na tym skorzystać?

W ostatnim dniu sierpnia 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ukończy...

Działka
Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026

Zmiany w szeroko rozumianym prawie budowlanym zawsze wywołują duże emocje wśr...

Działka
Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?
07.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?

Zakup działki budowalnej, na której zamierzamy wznieść swój wymarzony dom, je...

Działka
Utwardzenie terenu i drogi. Formalności, cena i zalecane materiały
07.07.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Utwardzenie terenu i drogi. Formalności, cena i zalecane materiały

Podczas różnych prac na budowie prawdopodobnie będzie trzeba wykonać również...

Działka
Nowe warunki usytuowania domów na działce
13.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Nowe warunki usytuowania domów na działce - kto może na tym skorzystać?

W ostatnim dniu sierpnia 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii ukończy...

Działka
Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026
07.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 stycznia 2026

Zmiany w szeroko rozumianym prawie budowlanym zawsze wywołują duże emocje wśr...

Działka
Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?
07.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak sprawdzić, czy interesująca nas działka budowlana jest zadłużona?

Zakup działki budowalnej, na której zamierzamy wznieść swój wymarzony dom, je...

Działka
Utwardzenie terenu i drogi. Formalności, cena i zalecane materiały
07.07.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Utwardzenie terenu i drogi. Formalności, cena i zalecane materiały

Podczas różnych prac na budowie prawdopodobnie będzie trzeba wykonać również...

Reklama
Zamknij