Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

O czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domku letniskowego?

O czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domku letniskowego?

Budowa domku letniskowego to rozwiązanie problemu związanego z wyborem miejsca na weekendowy czy wakacyjny wypoczynek. Własna przestrzeń sprawia, że nie musisz obawiać się braku wolnych miejsc w hotelach oraz wydawać pieniędzy na zakwaterowanie.

Domek letniskowy z reguły nie zabiera wiele miejsca, co sprawia, że można umieścić go na dowolnej działce. W związku z tym, że należy do obiektów sezonowych, nie wymaga też załatwienia wielu formalności. Rok 2022 przyniósł jednak kilka zmian w przepisach budowlanych. Sprawdziliśmy więc, jakie dokumenty będą potrzebne do stworzenia własnego domku na zgłoszenie o powierzchni do 35 metrów.

Od czego zacząć budowę domku letniskowego?

Od razu możemy Cię uspokoić, że budowa domku letniskowego w większości przypadków nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jednak to nie oznacza, że możesz od razu usytuować domek letniskowy na swojej działce. Niezbędne okaże się wykonanie zgłoszenia i skompletowanie wymaganych dokumentów. Następnie z wnioskiem musisz udać się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego, celem dokonania zgłoszenia.

Pamiętaj również o tym, aby dokładnie sprawdzić działkę, na której zamierzasz zrealizować swoją inwestycję. Najłatwiej postawić go na terenie ogrodów działkowych. W niektórych przypadkach niezbędne jednak okaże się wyrównanie gruntu lub też wykonanie innych prac przygotowawczych.

Na jakiej działce możemy wybudować domek letniskowy?

Nieco inaczej będzie wyglądać budowa domku letniskowego na działce budowlanej, a inaczej na działce leśnej czy rolnej. Gdzie w takim razie najlepiej zrealizować inwestycję?

W przypadku działki budowlanej warto sprawdzić plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego. To w tym dokumencie znajdziesz informację czy na danym terenie możesz postawić zabudowę rekreacyjną. Na szczęście, jeśli nie, to wcale nie musisz porzucać marzeń o własnym domku letniskowym. W tej sytuacji budynek będzie jednak musiał spełniać wymagania stawiane dla domów całorocznych.

Podobna sytuacja dotyczy budowy domku letniskowego na działce leśnej. O tym, czy będzie on mógł w danym miejscu powstać, decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Najczęściej jednak dokończenie takiej inwestycji w tym miejscu nie będzie możliwe, ponieważ w większości dopuszczane są tylko obiekty związane z gospodarką leśną.

Innym rozwiązaniem może być z kolei budowa domku letniskowego na działce rolnej. W tym wypadku również musisz zerknąć na MPZP, ale wystarczy, że plan dopuszcza zabudowę zagrodową. Przepisy nie definiują dokładnie jakie obiekty należą do tego typu zabudowy, jednak przyjmuje się, że są to budynki mieszkalne, gospodarcze lub inwentarskie.

A co z działką rekreacyjną? Budowa domku letniskowego w tym miejscu to świetny pomysł. Wystarczy sprawdzić, czy w MPZP widnieje informacja mówiąca o tym, że dany teren przeznaczony jest pod zabudowę rekreacyjną.

Jakie są rodzaje domków letniskowych?

Mówiąc domki letniskowe, możemy mieć na myśli wiele ich rodzajów. Najpopularniejszy podział dotyczy tego, czy zostały przytwierdzone do gruntu i z tego względu wyróżnimy domki letniskowe mobilne i stacjonarne. Inny podział, odnoszący się do stylistyki sprawił, że najczęściej wybierane stały się domki holenderskie. Przyjrzyjmy się więc każdemu z wymienionych domków letniskowych, aby zrozumieć, co dokładnie je różni.

Domki letniskowe mobilne

Mobilne domki letniskowe mogą przybierać formę konstrukcji wspartej na metalowym stelażu czy też drewnianego domku ze wbudowanymi kołami. Nietypowy wygląd sprawia, że w dowolnym momencie możesz zmienić ich lokalizację. To ciekawa alternatywa dla przyczepy kempingowej, która nie zapewnia tak dużej przestrzeni.

Wielu inwestorów decyduje się na mobilny domek ze względu na jego cenę, która jest kilkukrotnie niższa od budowy domku murowanego. Zwłaszcza teraz, gdy koszty materiałów budowlanych cały czas rosną, rozwiązanie to zyskuje na popularności.

Domki letniskowe stacjonarne

Domki letniskowe stacjonarne zapewniają lepszy komfort cieplny niż ich odpowiedniki mobilne. Niestety mogą sprawiać trudności, ponieważ zdarza się, że nierównomiernie osiadają na gruncie. W związku z tym funkcjonuje podział na małe i duże domki letniskowe.

Pierwsze z nich są na stałe przytwierdzone do podłoża za pomocą fundamentów. Co za tym idzie, nie kwalifikuje się ich jako obiektów budowlanych. Duże domki letniskowe przytwierdzane są do podłoża, można je użytkować jako domy całoroczne. W tym przypadku uzyskanie pozwolenia na budowę będzie już wymagane.

Domki letniskowe holenderskie

Domki holenderskie najczęściej stanowią jeden z rodzajów domków letniskowych mobilnych i wyposażone są w kółka. W tradycyjnej formie ich konstrukcja jest lekka i pozbawiona termoizolacji, nie nadają się zatem do użytkowania podczas zimowych miesięcy. Aktualnie jednak coraz częściej pojawiają się na rynku domki letniskowe holenderskie całoroczne, które posiadają dodatkową termoizolację.

Materiał, z którego wykonane są domki holenderskie, bywa podatny na rdzę, dlatego wymaga regularnej konserwacji. Jeszcze inny typ stanowią domy modułowe, czyli zbudowane z gotowych elementów. Coraz częściej dostępne są właśnie domy o powierzchni do 35 m2.

Jakie warunki musimy spełnić, aby wybudować wymarzony domek letniskowy?

Jeśli szukasz w przepisach prawnych definicji domku letniskowego, to się zawiedziesz. Prawo budowlane nie definiuje, czym dokładnie jest tego rodzaju zabudowa. Niemniej, zgodnie z przepisami możesz wybudować budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia, jedynie zgłaszając inwestycję.

Jakie dokumenty będą Ci potrzebne podczas budowy domu letniskowego? Formalności na szczęście jest niewiele, ale z całą pewnością przydatny będzie:

  • projekt domu;
  • dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością;
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej, np. wydrukowane potwierdzenie przelewu;
  • własnoręcznie naniesienie lokalizacji inwestycji na mapie działki.

Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o przedstawienie dodatkowych dokumentów, jednak jest to już kwestia indywidualna. Zgłoszenie budowy domku letniskowego nie powinno przysporzyć wielu problemów.

Budowa domku letniskowego bez pozwolenia w 2023 roku – czy jest możliwa?

Czy budowa domku letniskowego wymaga pozwolenia? Budowa domku letniskowego nie wymaga pozwolenia pod warunkiem, że jego powierzchnia nie przekracza 70 m2 (jeszcze przed 2022 rokiem, domek letniskowy bez pozwolenia dotyczył jedynie budynków o powierzchni, która nie przekracza 35 m2).

Nie są to więc małe domki, a odpowiednio zaprojektowane mogą składać się z kilku pokoi, kuchni i łazienki. Jak zatem widać, są to w pełni funkcjonalne budynki.

Choć w tym wypadku pozwolenie nie będzie wymagane, należy pamiętać o zgłoszeniu budowy w starostwie powiatowym. Odpowiedź powinieneś utrzymać w ciągu 21 dni. Jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu, to znaczy, że możesz rozpocząć budowę.

Budowa domku letniskowego bez pozwolenia na budowę nie będzie dotyczyła większych obiektów. W takiej sytuacji należy pamiętać, że samo oczekiwanie na wydanie pozwolenia zazwyczaj wiąże się z odłożeniem terminu rozpoczęcia prac budowlanych. Chociaż decyzja musi zostać wydana w ciągu 65 dni od daty złożenia wniosku, to niekiedy zdarza się, że proces ten trwa znacznie dłużej.

Czy możliwa jest rozbudowa domku letniskowego bez pozwolenia?

Przepisy dotyczące budowy domku letniskowego obowiązują również w przypadku jego rozbudowy. Jeśli po wykonanych pracach, budynek nie przekroczy powierzchni 70 m2, nie trzeba składać wniosku o pozwolenie.

Dowiedz się: co musisz o nich wiedzieć o domach bez pozwolenia?

Co warto wiedzieć o budowie domku letniskowego na zgłoszenie w 2023 roku?

Jak już zostało wspomniane, nowy rok przyniósł kilka zmian związanych z budową domków letniskowych bez zezwoleń. W ramach Polskiego Ładu weszła w życie nowelizacja przepisów, które wprowadziły m.in. możliwość wznoszenia takich budynków jedynie na podstawie zgłoszenia, pod warunkiem że ich powierzchnia nie przekroczy 70 m2. Nowe regulacje obowiązują w Polsce już od początku stycznia 2022 roku.

Jak wygląda budowa domku letniskowego krok po kroku?

Zastanawiasz się, jak wygląda budowa domu letniskowego krok po kroku? Na szczęście nie jest to skomplikowany proces. Ważne jest znalezienie działki, a następnie odpowiedniego projektu. Zanim jednak weźmiesz się do pracy i zaczniesz myśleć o tym, jak postawić domek letniskowy, musisz powiadomić o swoich zamiarach odpowiednie instytucje (dotyczy budowy domku letniskowego do 70 m2) lub też złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Teoretycznie to wystarczy, aby pomyśleć o samodzielnej budowie domku letniskowego lub też zlecić pracę firmie budowlanej.

Jeśli planujesz samemu zbudować domek letniskowy od podstaw, wybierz łatwy projekt, który będziesz w stanie zrealizować bez posiadania fachowej wiedzy czy umiejętności. Dla przykładu budowa domku letniskowego murowanego zwykle wymaga położenia fundamentów, aby uniknąć problemu nierównego osiadania gruntu.

Jeśli z kolei zdecydujesz się na budowę domku letniskowego drewnianego, to musisz pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać materiały, tak aby budynek miał zapewnioną wytrzymałość konstrukcji oraz bezpieczeństwo użytkowania. W tym wypadku duże znaczenie ma gatunek wybranego drewna oraz jakość wkrętów, które użyjesz do łączenia belek.

Budowa domku letniskowego całorocznego będzie wymagała od Ciebie znacznie więcej pracy niż postawienie domku sezonowego. Dlaczego? W takiej sytuacji będziesz musiał doprowadzić instalację elektryczną oraz zapewnić ogrzewanie. Niestety na nic się ono nie zda, jeśli ściany będą cienkie a okna nieszczelne.

Czeka Cię więc dużo pracy związanej z odpowiednim zaizolowaniem budynku. Zupełnie inaczej może z kolei wyglądać budowa domku letniskowego o powierzchni 35 m2, z którego będziesz korzystać jedynie w letnie weekendy. Wtedy, możesz obejść się bez ciepła czy innych udogodnień.

Z doświadczenia wiemy, że najwięcej osób ma problemy z budową szkieletu domku letniskowego. W tym wypadku warto poprosić o pomoc profesjonalistów lub też zamówić gotowy szkielet pod indywidualne zamówienie. Skoro wiesz już, od czego zacząć budowę domu letniskowego, przejdźmy do omówienia, ile trwa oraz kosztuje cała inwestycja.

Ile trwa budowa domku letniskowego?

Niestety nie istnieje jedna prawidłowa odpowiedź na to pytanie. Na klasyczny domek murowany będziesz musiał poczekać nawet kilkanaście miesięcy. Niecierpliwi powinni więc zdecydować się np. na domek drewniany, który można postawić zaledwie w kilka dni.

Przeczytaj: jak wybudować energooszczędny dom drewniany?

Ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domku letniskowego? Wiele zależy od tego, na jaki projekt się zdecydujesz. Cena budowy domku letniskowego murowanego będzie znacznie wyższa niż budynku drewnianego. Domki letniskowe mogą mieć też różną powierzchnię, która zaczyna się zazwyczaj od 20 m2. Jeśli ubieganie się o pozwolenie na budowę nie stanowi dla Ciebie problemu, to powierzchnia domku rekreacyjnego może sięgać nawet 100 m2.

Ile kosztuje budowa domku letniskowego 35 m2? Jego koszt zaczyna się od 25 tys. złotych. Jeśli zależy Ci na budowie taniego domku letniskowego, koniecznie zrezygnuj z balkonu czy tarasu, które są zazwyczaj znacznie droższe. Najmniej zapłacisz za proste konstrukcje pozbawione dodatkowych zdobień.

A ile kosztuje budowa domku letniskowego całorocznego? W zależności od standardu musisz liczyć ok. 2,5 tys. złotych za m2. Jeśli chcesz obniżyć koszt budowy domku letniskowego, możesz zrezygnować z dodatkowej powierzchni, choć nie zawsze będzie to opłacalne.

Prościej z pewnością jest zamienić niektóre materiały na tańsze odpowiedniki. Dopytaj, czy istnieje taka możliwość już na etapie wyboru projektu. Najwięcej oszczędności uzyskasz, gdy zdecydujesz się samodzielnie wykonać, choć część prac. Wbrew pozorom nie powinno to być trudne.

Przykłady gotowych domków letniskowych na każdą kieszeń

Zawsze marzyłeś o domku letniskowym? W Extradom spełniamy Twoje pragnienia. Skorzystać możesz z oferty gotowych projektów domków letniskowych, które dostępne są w atrakcyjnych cenach. Proponujemy domki rekreacyjne wykonane z rozmaitych materiałów o zróżnicowanej powierzchni, co może znacznie ułatwić budowę domku letniskowego. Powyższy poradnik również Ci w tym pomoże. Na czym więc warto skupić swoją uwagę?

Jeśli należysz do osób, które szukają miejsca jedynie na weekendowe wypady, możesz pomyśleć o zakupie projektu domu letniskowego Leliwa 01. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi niecałe 25 m2, na które składa się: pokój dzienny z kuchnią, łazienka oraz dodatkowy pokój. Duże przeszklenie sprawia, że całe wnętrze jest doskonale doświetlone. Cechą, która wyróżnia ten projekt spośród innych jest dach trójspadowy.

Jeśli szukasz propozycji o nieco większej powierzchni, to zapoznaj się z projektem domku całorocznego Orlean 7. To domek wykonany z bali drewnianych, który cechuje prosta, aczkolwiek przyjemna dla oka stylistyka. Na parterze do dyspozycji masz nieco ponad 34 m2, to jednak nie wszystko, gdyż zaaranżowane zostało także poddasze. To dodatkowe 21 m2.

Jeśli z kolei marzysz o dużej, nowoczesnej wilii, to zdecydowanie powinieneś rozważyć zakup projektu domu HomeKoncept 66 A DL, który zakłada budowę domu o powierzchni 106,92 m2. Na parterze znajduje się przestronny salon z jadalnią i kuchnią, łazienka, pomieszczenie gospodarcze oraz dodatkowy pokój. Do Twojej dyspozycji będzie również sauna oraz dwa duże tarasy. Na poddaszu znajdują się dwa pokoje oraz antresola z korytarzem.

Dom letniskowy Home Koncept wyróżnia się ogromnym, dwukondygnacyjnym przeszkleniem co sprawia, że nie da się przejść obok niego obojętnie.

To oczywiście jedynie niewielki ułamek projektów domków letniskowych, jakie u nas znajdziesz. Koniecznie sprawdź, co jeszcze mamy do zaproponowania.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Sponsorowane
nowoczesny dom jednorodzinny willa w stylu amerykańskim
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Sponsorowane
nowoczesny dom jednorodzinny willa w stylu amerykańskim

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
drewniany domek letniskowy w lesie
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

REKLAMA
Zamknij