Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Budowa domku letniskowego - jak się do tego zabrać i ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Domek letniskowy to dobry wybór dla osób, które cenią wypoczynek na łonie natury. Najczęściej spotkać można je na działkach położonych tuż nad jeziorem bądź pośród lasu. Tego rodzaju zabudowy nie zabraknie także na ogródkach działkowych. Ich popularność wynika w dużej mierze z faktu, że domki letniskowe w większości przypadków nie wymagają pozwolenia na budowę. Znaczenie jednak ma ich rozmiar. I Ty marzysz o domku letniskowym? Tylko który wybrać: stacjonarny czy mobilny? Holenderski czy norweski? Podpowiadamy!

Domek letniskowy okaże się idealny w okresie letnim. Nie zabiera wiele miejsca, a przy tym umieścić można go na dowolnej działce. Zanim przejdziesz do jego wyboru, dowiedz się, ile kosztuje budowa domku letniskowego i jakich formalności wymaga.

Jakie warunki musimy spełnić, aby wybudować wymarzony domek letniskowy?

Jeśli szukasz w przepisach prawnych definicji domku letniskowego, to się zawiedziesz. Prawo budowlane nie definiuje, czym dokładnie jest tego rodzaju zabudowa. Niemniej, zgodnie z przepisami możesz wybudować budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni do 35m2 bez pozwolenia.

Jak rozumieć określenie budynku rekreacji indywidualnej?

Są to budynki, które służyć mają do wypoczynku i to niekoniecznie tylko w okresie letnim. W praktyce jednak domki rekreacyjne nie są zazwyczaj wyposażone w instalację grzewczą, dlatego przebywanie w nich okaże się komfortowe tylko w ciepłych miesiącach. 

Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę domku letniskowego?

Budowa domku letniskowego nie wymaga pozwolenia pod warunkiem, że jego powierzchnia nie przekracza 35m2. Są to więc niewielkie domki, niemniej odpowiednio zaprojektowane mogą składać się nawet z dwóch pokoi (salonu i sypialni), a także łazienki. W niektórych projektach domu znajduje się aneks kuchenny. Jak zatem widać, są to w pełni funkcjonalne budynki.

Choć pozwolenie nie będzie wymagane, pamiętać należy o zgłoszeniu budowy w starostwie powiatowym. Co więcej, liczba tego rodzaju obiektów nie może przekraczać więcej aniżeli jednego na każde 500m2 działki.

Jakie możliwości daje nam budowa bez pozwolenia do 35 m2?

Oczekiwanie na wydanie pozwolenia zazwyczaj wiąże się z odłożeniem terminu rozpoczęcia prac budowlanych. Sama decyzja musi zostać wydana w ciągu 65 dni od daty złożenia wniosku. Niekiedy zdarza się, że proces ten trwa dłużej.

Warunki budowy domu na zgłoszenia ograniczają się jedynie do jego wymiarów, czyli wspomnianych już 35m2. Jeśli Twój domek letniskowy go spełnia, to wystarczy, że dokonasz zgłoszenia budowy w starostwie lub urzędzie miasta. Odpowiedź powinieneś utrzymać w ciągu 21 dni. Jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu, to znaczy, że możesz rozpocząć budowę.

Czy warto? Z pewnością. Współczesne projekty domów letniskowych zapewniają podobny komfort co zabudowa jednorodzinna. Z pewnością pozwolą na wygodny odpoczynek z rodziną. Pozwolenie na budowę domku letniskowego będzie wymagane, gdy jego powierzchnia przekracza 35m2. Nie ma w tym przypadku wyjątków od tej reguły. 

Jakie inne budynki możesz wybudować bez pozwolenia? O tym przeczytasz w naszym wpisie: Domy bez pozwolenia – co musisz o nich wiedzieć?

Jakie są rodzaje domków letniskowych?

Domki letniskowe występują w kilku rodzajach. Najpopularniejszy podział dotyczy ich przytwierdzenia do gruntu. Z tego też względu wyróżnia się domki letniskowe mobilne i stacjonarne. Jeszcze inny podział odnosi się do ich stylistyki. W tym przypadku najbardziej znane i najczęściej wybierane są domki letniskowe holenderskie. Przyjrzyjmy się każdemu z wymienionych domków letniskowych, aby zrozumieć, co dokładnie je różni.

Domki letniskowe mobilne

Domek letniskowy na kółkach? Dlaczego nie! Mobilne domki letniskowe mają wiele zalet. Bez wątpienia podstawa z nich to fakt, że w dowolnym momencie możesz zmienić jego lokalizację. To ciekawa alternatywa dla przyczepy kempingowej, która zapewni Ci większą przestrzeń.

Uwagę przykuwa także ich cena, która jest kilka razy niższa od budowy domku murowanego. Domki letniskowe mobilne dostępne są w różnych wariantach. Mogą przybierać formę konstrukcji wspartej na metalowym stelażu czy też drewnianego domku z wbudowanymi kołami.

Ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Domki letniskowe stacjonarne

Domki letniskowe stacjonarne zapewniają lepszy komfort cieplny niż ich odpowiedniki mobilne. Mogą jednak sprawiać trudności przy ich utrzymaniu. Zdarza się bowiem, że nierównomiernie osiadają na gruncie. Także i w tej kategorii występuje zasadniczy podział na małe i duże domki letniskowe.

Te pierwsze nie są na stałe przytwierdzony do podłoża za pomocą fundamentów. Co za tym idzie, nie kwalifikuje się ich jako obiektów budowlanych. Duże domki letniskowe przytwierdzane są do podłoża, można je użytkować jako domy całoroczne. W tym przypadku uzyskanie pozwolenia na budowę będzie już jednak wymagane. 

Ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Domki letniskowe holenderskie

Domki holenderskie najczęściej stanowią jeden z rodzajów domków letniskowych mobilnych, ponieważ wyposażone są w kółka. W tradycyjnej formie ich konstrukcja jest lekka i pozbawiona termoizolacji, nie nadają się zatem do użytkowania podczas zimowych miesięcy.

Materiał, z którego są wykonane, bywa podatny na rdzę, dlatego wymaga regularnej konserwacji. Obecnie coraz częściej pojawiają się na rynku domki letniskowe holenderskie całoroczne, które posiadają dodatkową termoizolację. Jeszcze inny typ stanowią domy modułowe, czyli zbudowane z gotowych elementów. Coraz częściej dostępne są właśnie domy o powierzchni do 35m2

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domku letniskowego?

Choć nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, to nie możesz od razu usytuować domku letniskowego na działce. Potrzebne będzie dokonanie zgłoszenia, o czym już wiesz. Dołączyć do niego trzeba dodatkowe dokumenty. Zgłoszenia dokonuje się na dedykowanych wnioskach. Znajdziesz je m.in. w urzędzie miasta. Niekiedy konieczne może okazać się wyrównanie gruntu

Budowa domku letniskowego - dokumenty wymagane do zgłoszenia budowlanego

Do oświadczenia musisz dołączyć dodatkowe dokumenty.  Wśród nich znajduje się najczęściej:

  • projekt domu,
  • dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej, np. wydrukowane potwierdzenie przelewu,
  • własnoręcznie naniesienie lokalizacji inwestycji na mapie działki.

Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o przedstawienie dodatkowych dokumentów, jednak jest to już kwestia indywidualna. Zgłoszenie budowy domku letniskowego nie powinno przysporzyć wiele problemu. 

Jak urządzić domek letniskowy?

Zastanawiasz się, jak urządzić mały domek letniskowy, aby stał się w pełni funkcjonalny? Podstawa to dobry projekt. Jego wybór niewiele różni się od wyboru projektu domu jednorodzinnego. Liczy się przecież przede wszystkim wygoda osób, które będą go użytkować. Oczywiście nie potrzebujesz niezliczonej liczby pokoi, korytarzy czy pomieszczeń gospodarczych.

Domek letniskowy do 35m2 składa się zazwyczaj z salonu i sypialni. W salonie możesz ustawić rozkładaną kanapę, dzięki czemu zyskasz dodatkowe miejsce do spania. Wówczas w Twoim domku rekreacyjnym bez problemu przenocują 4 osoby. W salonie wydziel także niewielką strefę przeznaczoną na aneks kuchenny. Być może na wakacjach zechcesz od czasu do czasu samodzielnie przygotować posiłek. 

Obowiązkowy punkt to także łazienka. Prysznic i toaleta wystarczą, aby domek letniskowy okazał się w pełni funkcjonalny. Wybrane projekty wyposażone są także w nieduży taras. Dzięki temu możesz spędzać wieczory pod zadaszeniem, ale nadal na łonie natury. 

Koszt budowy domku letniskowego - jaki jest?

Ile kosztuje budowa domku letniskowego? Wiele zależy od tego, na jaki projekt się zdecydujesz. Domki letniskowe mogą mieć różną powierzchnię, która zaczyna się zazwyczaj od 20m2. Jeśli ubieganie się o pozwolenie na budowę nie stanowi dla Ciebie problemu, to powierzchnia domku rekreacyjnego może sięgać nawet 100m2.

Skupmy się jednak na tych projektach, które pozwolenia na budowę nie wymagają. Jaka w tym przypadku będzie cena budowy domku letniskowego? Jej koszt zaczyna się od 20 do 25 tys. złotych. Średnio wynosi jednak 35-45 tys. złotych.

Od czego zależy koszt budowy domku letniskowego?

Koszt budowy domku letniskowego zależy nie tylko od jego powierzchni, ale i materiałów, z jakich powstanie. Elementy dodatkowe także mogą zwiększyć ostateczną cenę. Domy z tarasem czy balkonem są zazwyczaj znacznie droższe, podobnie jak ich design. Najtańsze będą proste konstrukcje bez dodatkowych zdobień. 

Jak zmniejszyć koszt budowy domku letniskowego?

Istnieje na to kilka sposobów. Możesz zrezygnować z dodatkowej powierzchni, choć nie zawsze będzie to opłacalne. Prościej z pewnością jest zamienić niektóre materiały na tańsze odpowiedniki. Dopytaj, czy istnieje taka możliwość już na etapie wyboru projektu. Najwięcej oszczędności uzyskasz, gdy zdecydujesz się samodzielnie wykonać, choć część prac. Wbrew pozorom nie powinno to być trudne.

Przykłady gotowych domków letniskowych na każdą kieszeń

Zawsze marzyłeś o domku letniskowym? W EXTRADOM spełniamy Twoje pragnienia. Skorzystać możesz z oferty gotowych projektów domków letniskowych, które dostępne są w atrakcyjnych cenach. Proponujemy domki rekreacyjne o zróżnicowanej powierzchni.

Jeśli szukasz propozycji o nieco większej powierzchni, to zapoznaj się z projektem domku całorocznego Orlean 7. To domek wykonany z bali drewnianych, który cechuje prosta, aczkolwiek przyjemna dla oka stylistyka. Na parterze do dyspozycji masz nieco ponad 34m2, to jednak nie wszystko, gdyż zaaranżowane zostało także poddasze. To dodatkowe 21m2 do wykorzystania.

Ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Jeśli cenisz stylistykę nieco bardziej nawiązująca do natury, to z pewnością spodoba Ci się projekt domu Skrzat.

Ile kosztuje budowa domku letniskowego?

To oczywiście jedynie niewielki ułamek projektów domków letniskowych, jakie u nas znajdziesz. Koniecznie sprawdź, co jeszcze mamy do zaproponowania.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Dom w lesie
1 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Dom w lesie – sprawdź, co warto wiedzieć o budowie domu w lesie

Dom w lesie to marzenie niejednej osoby zmęczonej miastem. Daje szansę na odp...

Projekt domu
Budownictwo senioralne w Polsce
12 sierpnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Budownictwo senioralne w Polsce – jak powinny wyglądać domy senioralne w Polsce?

Jednym z podstawowych problemów demograficznych Polski i większości państw Eu...

Projekt domu
Bungalow
29 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Bungalow – czym jest dom bungalow i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

Słowo bungalow kojarzy Ci się z wakacjami w ciepłych krajach? A czy wiesz, że...

Projekt domu
Domek holenderski – ile kosztuje i gdzie go można postawić?
27 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Domek holenderski – ile kosztuje całoroczny domek holenderski i gdzie go można postawić?

Domek holenderski to rodzaj mobilnego domku letniskowego, który najczęściej s...

Projekt domu
Dom w lesie
1 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Dom w lesie – sprawdź, co warto wiedzieć o budowie domu w lesie

Dom w lesie to marzenie niejednej osoby zmęczonej miastem. Daje szansę na odp...

Projekt domu
Budownictwo senioralne w Polsce
12 sierpnia 2021 r. Wojciech Rynkowski

Budownictwo senioralne w Polsce – jak powinny wyglądać domy senioralne w Polsce?

Jednym z podstawowych problemów demograficznych Polski i większości państw Eu...

Projekt domu
Bungalow
29 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Bungalow – czym jest dom bungalow i na co zwrócić uwagę przy jego budowie?

Słowo bungalow kojarzy Ci się z wakacjami w ciepłych krajach? A czy wiesz, że...

Projekt domu
Domek holenderski – ile kosztuje i gdzie go można postawić?
27 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Domek holenderski – ile kosztuje całoroczny domek holenderski i gdzie go można postawić?

Domek holenderski to rodzaj mobilnego domku letniskowego, który najczęściej s...