Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Budowa balkonu – od czego zacząć i ile kosztuje budowa balkonu w domu?

Budowa balkonu – od czego zacząć?

Budowa balkonu w domu jednorodzinnym pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń, np. do wypoczynku. Relaks z kawą i książką na balkonie w słoneczne popołudnie to idealny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Jakie formalności należy spełnić budując balkon? Co warto wiedzieć o wykonywaniu zbrojenia i jak uniknąć mostków termicznych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Wybierając projekt domu jednorodzinnego często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie elementy architektoniczne pozwolą nam na wykorzystanie w pełni wszystkich walorów nieruchomości. Z reguły dopiero po czasie zauważamy, co okazało się zbędne, a co bardzo by się przydało.

Wielu inwestorów po kilku latach użytkowania domu decyduje się np. na wykonanie zadaszenia tarasu, a inni chcą zainwestować w dodatkowy balkon, np. stanowiący przedłużenie sypialni. Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na dom w stylu angielskim, czy wybrałeś nowoczesny projekt domu, sprawdź, jakie formalności i prace wiążą się z budową balkonu.

Od czego zacząć budowę balkonu?

Balkon to element architektoniczny wystający poza lico budynku, który nie jest niezbędny w domu jednorodzinnym, ale często się przydaje – stanowi dodatkową przestrzeń do wykorzystania. Przytulny kącik wypoczynkowy, miejsce do relaksu w gronie najbliższych – balkon może pełnić różne funkcje.

Jego wykonanie tylko pozornie jest proste, jednak wiele osób popełnia błędy, które mogą mieć niekorzystny wpływ na konstrukcje budynku. Zanim zdecydujesz się na konkretny projekt balkonu, sprawdź, w jaki sposób powinna przebiegać budowa balkonu krok po kroku.

Budowa balkonu – przepisy prawne, pozwolenia

Inwestorzy planujące budowę balkonu powinni w pierwszej kolejności sprawdzić, w jakich sytuacjach będzie wymagane pozwolenie czy zgłoszenie. Budowa balkonu jest traktowana w świetle aktualnych przepisów jako rozbudowa domu, w przypadku domów jednorodzinnych trzeba będzie zatem dopełnić formalności związanych z pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem z projektem.

Rozbudowa oznacza przebudowę nieruchomości mającą na celu zwiększenie kubatury domu. Kiedy będzie możliwa budowa balkonu bez pozwolenia?

Co do zasady budynki, które można wybudować na podstawie zgłoszenia, można też rozbudować na zgłoszenie. Okazuje się zatem, że w przypadku nieruchomości, wobec których wymagane jest pozwolenie, budowa balkonu również będzie się wiązać z uzyskaniem pozwolenia. Regulacje te znajdą zastosowanie niezależnie od tego, z jakich materiałów zostanie on wykonany. Budowa balkonu drewnianego, żelbetowego lub na słupach w określonych przypadkach może wymagać pozwolenia.

Rodzaje balkonów – jaki balkon wybudować?

Nowoczesne balkony mogą przybierać różne formy, w zależności od indywidualnych upodobań inwestorów, charakteru budynku oraz jego konstrukcji. Bardzo popularna staje się np. budowa balkonu na słupach, na który można się zdecydować niezależnie od tego, czy chcemy postawić balkon drewniany, czy żelbetonowy.

Słupy zostają osadzone w fundamencie i stanowią podstawę konstrukcji balkonu. Nowoczesny balkon może też być wykonany w inny sposób. Popularnością cieszą się między innymi balkony dostawne, czyli konstrukcje mocowane do ściany budynku. Najczęściej są wykonane ze stali.

ofe-5847238-70016 w-70016

Budowa balkonu – od czego zacząć?

Z jakich materiałów wykonać balkon?

Drewniany balkon, a może żelbetonowy? Inwestorzy mogą zdecydować się na takie rozwiązanie, które pozwoli zachować lub podkreślić charakter budynku. Z czym wiąże się budowa balkonu z drewna? Warto przede wszystkim zaznaczyć, że stosuje się je z reguły w przypadku domów wykonanych w konstrukcji szkieletowej lub dom w konstukcji drewnianej, ale mogą być dobudowane również do domów murowanych – w takiej sytuacji wymagane jest oparcie konstrukcji na drewnianych zastrzałach.

Jakie są zalety balkonów drewnianych? Ich głównym walorem jest wysoki poziom izolacyjności termicznej. A co z balkonami z żelbetu? Z reguły są wykonywane w przypadku domów murowanych, a sposób mocowania może być dowolny – np. wspornikowy lub podparty. Sama płyta balkonu powinna mieć minimum 8 cm grubości, nie powinna jednak przekraczać 20 cm.

Wykonywanie zbrojenia balkonu – co warto wiedzieć?

Zbrojenie balkonu żelbetowego jest zawsze wymagane – dzięki niemu wszelkie naprężenia są odpowiednio przenoszone, a cała konstrukcja bezpieczna. Projekt zbrojenia powinien być wykonany przez konstruktora, który określi układ oraz średnicę prętów. Zbrojenie balkonu zostaje zakotwione w wieńcu i połączone ze zbrojeniem stropu.

A co wylewką na balkonie żelbetowym? Jej celem jest zabezpieczenie balkonu przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Należy pamiętać o zachowaniu ok. 2% spadku powierzchni.  

Izolacja balkonu – na co zwrócić uwagę?

Izolacja balkonu zabezpieczy płytę przed zniszczeniem oraz działaniem wilgoci. Wnikająca woda może uszkodzić konstrukcję balkonu, a nawet doprowadzić do korozji zbrojenia. Najczęściej pod zewnętrzną okładziną, np. płytkami, układa się specjalną zaprawę izolacyjną, ale można też użyć kilku warstw płynnej folii lub specjalnego kleju do płytek.

Jak uniknąć mostków termicznych podczas budowy balkonu?

Konstrukcja balkonu może negatywnie wpłynąć na izolację termiczną budynku, dlatego przy jego wykonywaniu należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości przed utratą ciepła. Izolację termiczną należy układać na górnej i spodniej warstwie płyty balkonowej. Sposobem na uniknięcie mostków termicznych jest również ustawienie balkonu na wspornikach.

Zabezpieczenie balkonu – sposoby

Zabezpieczenie balkonu powinno też uwzględniać wykonanie obróbek blacharskich – przede wszystkim na krawędziach płyty, ale również w miejscu stylu balkonu ze ścianą budynku. Odpowiednie zabezpieczenie sprawi, że ściekająca woda nie będzie wnikać pomiędzy warstwy płyty balkonowej. Z reguły do wykonywania obróbek blacharskich stosuje się blachę stalową, ocynkowaną oraz powlekaną.

Płytki, drewno, beton – co położyć na podłodze balkonu?

Balkon można wykończyć w różny sposób – wykorzystać płytki, drewniane deski, a także beton. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na budowę balkonu drewnianego, czy żelbetowego, pamiętajmy, że posadzka powinna być odporna na zmiany temperatury, promieniowanie słoneczne oraz działanie wody.

W przypadku płytek konieczne jest zastosowanie specjalnej mrozoodpornej zaprawy, która nie popęka pod wpływem niskiej temperatury i będzie stanowiła dobrą podstawę dla płytek. Warto też stosować odpowiednie spoiny, np. fugi chemoutwardzalne, które zabezpieczą balkon przed wodą, która może wniknąć między płytki.

Na balkonie możemy też położyć też posadzkę drewnianą. Wykonuje się ją na podstawie ze specjalnych legarów. Warto pamiętać o tym, że deski drewniane powinny znajdować się na niższym poziomie niż podłoga wewnątrz budynku. Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie posadzki przed czynnikami atmosferycznymi – dwa razy w roku stosować specjalny impregnat do drewna.

Budowa balkonu – od czego zacząć?

Balustrady balkonowe – jakie wybrać?

Wszystko zależy od stylu, w jakim jest utrzymana nieruchomość. Inwestorzy mogą wybierać pomiędzy balustradami ze szkła, stali nierdzewnej, drewna czy aluminium. Wybierając balustradę, należy zwrócić uwagę na to, żeby była wykonana z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ czynników zewnętrznych. Dużą popularnością cieszą się balustrady z ocynkowanej stali.

Ile kosztuje budowa balkonu?

Inwestorzy planujący rozbudowę nieruchomości często zastanawiają się, ile kosztuje zabudowa balkonu. Cena jest uzależniona od konstrukcji balkonu, wielkości płyty, zastosowanego materiału, rodzaju balustrady oraz wielu innych czynników. Sprawdźmy zatem przykładowy koszt budowy balkony – cennik.

Gotowe, dostawne balkony to wydatek od 10 tys. złotych – dotyczy to niewielkich konstrukcji. Cenę podnosi balustrada – modele kute mogą kosztować od 300 zł za metr w górę.

To, ile kosztuje budowa balkonu w domu, jest też uzależnione od rodzaju zastosowanej okładziny – w przypadku posadzki z drewna egzotycznego cena może być bardzo wysoka. 

Jakie są najczęstsze błędy wykonywane podczas budowy balkonu?

Nieodpowiednia izolacja przeciwwilgociowa, złe zabezpieczenie miejsc, w których mogą powstawać mostki termiczne, słaba jakość obróbek blacharskich – to wszystko może spowodować, że wymarzony balkon nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Błędy mogą dotyczyć nie tylko samej konstrukcji, ale również kwestii formalnych.

Jeśli budowa balkonu wiąże się z pozwoleniem, należy zadbać o dopełnienie wszystkich procedur. Innym błędem, który może skutkować słabą odpornością balkonu na czynniki zewnętrzne, jest oszczędzanie na materiałach. Jeśli decydujemy się na budowę balkonu, pamiętajmy, że niski koszt zastosowanych materiałów może negatywnie odbić się na jakości konstrukcji.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

REKLAMA
Zamknij