Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Domek holenderski – ile kosztuje całoroczny domek holenderski i gdzie go można postawić?

Domek holenderski – ile kosztuje i gdzie go można postawić?

Domek holenderski to rodzaj mobilnego domku letniskowego, który najczęściej spotkać można na działkach rekreacyjnych. Jego największą zaletą jest to, że jest to gotowy obiekt mieszkalny, w którym po przywiezieniu na miejsce można od razu zamieszkać. Sprawdź, czym jeszcze wyróżniają się domki holenderskie – sezonowe i całoroczne, ile kosztują takie konstrukcje i gdzie można je stawiać zgodnie z przepisami.

Chcąc korzystać z uroków swojej działki rekreacyjnej, możesz wybrać projekt domku letniskowego i wybudować go od podstaw, albo zdecydować się właśnie na domek holenderski.

Domek holenderski - co to jest?

Holenderski domek zwany także domkiem angielskim to niewielki domek letniskowy o charakterystycznej konstrukcji, który przypomina trochę większą przyczepę campingową. Do wyboru są sezonowe i całoroczne domki holenderskie – te drugie mają ocieplenie, aby można było z nich korzystać nie tylko latem, ale także podczas chłodniejszych pór roku.

Na domki holenderskie często mówi się, że są to domki na kołach, ponieważ rzeczywiście są to konstrukcje mobilne, które można swobodnie przestawiać na działce. Ich istotną cechą jest to, że kupuje się je jako gotowe obiekty, które po przywiezieniu na działkę można od razu użytkować.

Wnętrze domku podzielone jest na wygodne pomieszczenia mieszkalne takie jak:

Wszystkie pomieszczenia są zazwyczaj w pełni wyposażone w niezbędne meble, urządzenia sanitarne, a nawet sprzęt AGD. Domki mają także zamontowaną instalację gazową i elektryczną.

Jeśli wybierzesz nowoczesny domek holenderski, możesz liczyć na to, że będą w nim zastosowane najnowsze rozwiązania takie jak np. oświetlenie LED, ogrzewanie elektryczne, czy okna panoramiczne.

Domy na zgłoszenie do 35 m2. Co trzeba wiedzieć, jeśli myślimy nad jego budową?

Domek holenderski całoroczny - czy warto się zdecydować? 

W Polsce ze względu na klimat wiele osób decyduje się na całoroczny domek holenderski – ocieplony i ogrzewany. Teoretycznie powinien być on przystosowany do mieszkania w nim podczas chłodniejszych miesięcy, jednak opinie na temat mieszkania w takim obiekcie przez cały rok są różne.

Z pewnością nie należy liczyć na komfortowe warunki podczas mroźnej zimy. Szczególnie trudne może być życie w domku holenderskim używanym, który jest zazwyczaj sprowadzany z krajów o łagodniejszym klimacie, a więc ma słabszą izolację i mniej wydajny system ogrzewania.

Planując mieszkanie w takim obiekcie przez cały rok, lepiej zdecydować się na domek holenderski całoroczny, który został wyprodukowany z myślą o polskich klientach.

Zalety i wady domku holenderskiego

Pomimo że domek holenderski zimą może nie sprawdzić się w polskich warunkach, warto rozważyć jego postawienie na działce ze względu na wiele innych jego zalet. Do najważniejszych z nich należą:

  • jest to gotowa konstrukcja, w której można od razu zamieszkać,
  • nie wymaga pozwolenia na budowę,
  • mobilność – domek można przestawiać lub przewieźć na inną działkę,
  • wygodna przestrzeń mieszkalna – w sprzedaży dostępny jest nawet domek holenderski całoroczny mający 3 sypialnie,
  • możliwość zakupienia domku z pełnym wyposażeniem.

Do największych wad domku holenderskiego z pewnością zalicza się jego cena, która często przekracza koszty budowy domku letniskowego.

Dowiedz się więcej: Domy bez pozwolenia – co musisz o nich wiedzieć?

Domek holenderski – cena

Ceny domków holenderskich zależą głównie od tego, czy kupuje się nową, czy używaną konstrukcję. Domek holenderski używany znajdziesz już w cenie około 30-50 tys. zł. Najtańsze modele można kupić za 15-20 tys. zł, ale są one sprzedawane bez wyposażenia i często wymagają remontu. Najwięcej należy zapłacić za model całoroczny ocieplony używany, bo nawet około 60-90 tys. zł.

Nowy domek holenderski kosztuje od 100 do 200 tys. zł. W tej cenie można jednak liczyć na bogate i nowoczesne wyposażenie, wydajne ogrzewanie elektryczne, a nawet energooszczędne okna.

Zarówno używane, jak i nowe domki można kupić w systemie ratalnym. Alternatywą dla zakupu może być wynajem domku holenderskiego, jednak w Polsce rzadko można spotkać takie oferty.

Gdzie tanio kupić domek holenderski?

Jeśli chcesz kupić tanio domek holenderski całoroczny lub sezonowy, najlepsze oferty znajdziesz w Internecie. Ogłaszają się tu firmy, które albo produkują takie domki, albo prowadzą sprzedaż modeli używanych. Większość z nich zapewnia dowóz domku do niemal każdego miejsca w Polsce.

Jeśli chcesz postawić domek holenderski nad morzem, czy Mazurach, bez problemu znajdziesz także firmy zajmujące się sprzedażą takich obiektów w najbliższej okolicy. Najczęściej są one bowiem kupowane na działki rekreacyjne oraz z myślą o turystach, którzy chętnie wynajmują je na wakacje.

Domek holenderski: wnętrze - ile kosztuje wyposażenie domku holenderskiego?

Standardowo niemal każdy nowy domek holenderski w środku jest kompletnie wyposażony. Jedynie używane domki sprzedawane są bez wyposażenia lub ze względu na znaczny stopień zużycia wymaga ono wymiany.

Koszt zakupu wszystkich elementów to nawet kilka- kilkanaście tysięcy złotych. Podstawowy zestaw zazwyczaj obejmuje: kanapę i stolik do salonu, łóżka do sypialni, meble kuchenne, zlewozmywak, lodówkę i kuchenkę.

Wiele osób decyduje się także na dobudowanie zadaszonego tarasu, dzięki któremu można powiększyć powierzchnię użytkową domku holenderskiego – zabudowa tego rodzaju kosztuje około 3-4 tys. zł.

Domek holenderski – wymiary

Domki holenderskie mają różne wymiary. Najmniejsze mają 2,5 lub 3 metry szerokości i około 7 metrów długości. Taki mały domek holenderski ma jedynie salon z aneksem kuchennym i jedną sypialnię. Są też znacznie większe modele, mające około 4 metrów szerokości i nawet 11-12 metrów długości, w których oprócz salonu mieszczą się 2-3 sypialnie.

Jak zbudować domek holenderski?

Jeśli zastanawiasz się, jak zbudować domek holenderski, musisz wiedzieć, że jego budowa jest dość prosta. Konstrukcja domku holenderskiego bazuje zazwyczaj na planie prostokąta i wykonana jest ze stalowej ramy, do której mocowane są elementy ścian i inne przegrody.

Planując samodzielną budowę takiego obiektu, należy pamiętać, że musi być on wyposażony w kanalizację i co najmniej instalację elektryczną (opcjonalnie także gazową).

Znacznie wygodniej kupić gotową konstrukcję, którą wystarczy postawić na działce. Warto tę czynność powierzyć także profesjonalistom, ponieważ oni najlepiej wiedzą, jak wypoziomować domek holenderski i mają do tego niezbędne narzędzia takie jak podnośniki, lewary, poziomice itp.

To może Cię zainteresować: Budowa domku letniskowego - jak się do tego zabrać i ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Domek holenderski - z jakiego materiału może być zbudowany?

Zewnętrzne ściany domku są wyłożone najczęściej sidingiem lub okładziną aluminiową, która z wyglądu przypomina panele z drewna. Można też spotkać domek holenderski drewniany, który wyłożony jest deskami. Dach takiej konstrukcji wykonany jest zwykle z blachy.

Całoroczny domek holenderski ma też ocieplenie, a więc dodatkowe warstwy izolacyjne. Wnętrze domku wyłożone jest płytami lub panelami z tworzywa sztucznych lub drewna.

Jakie dodatkowe elementy może mieć domek holenderski?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, bardzo popularną konstrukcją jest domek holenderski z tarasem – zadaszonym lub nie. Wykonany jest najczęściej z drewna i stanowi dodatkową przestrzeń użytkową, z której można korzystać latem jako miejsce spożywania posiłków i wypoczynku.

Przy samodzielnej budowie takiego obiektu najtrudniejszy jest montaż instalacji wodnej, elektrycznej i gazowej – warto więc wiedzieć, że można skorzystać z gotowych rozwiązań dostarczanych przez producentów takich domków. Jeśli ma być to konstrukcja całoroczna, należy ją także wyposażyć w dodatkowe warstwy izolacyjne.

Jak ocieplić domek holenderski? Najlepiej zastosować do tego wełnę mineralną, styropian lub płyty PIR.

Domek holenderski - pozwolenie na budowę, wymagania i formalności

Jeśli chodzi o formalności związane z postawieniem domku holenderskiego na działce, nie jest do tego wymagane pozwolenie na budowę, jeśli nie jest on trwale połączony z gruntem i ma charakter obiektu tymczasowego.

Nowe prawo budowlane 2021 uznaje domek holenderski za obiekt tymczasowy podobnie jak każdą budowlę, która jest przeznaczona do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w ciągu 180 dni od jej postawienia. W praktyce wystarczy jego postawienie na działce zgłosić w starostwie, a potem w odpowiednim czasie zmienić jego lokalizację.

Nieco inaczej będzie traktowany np. całoroczny domek holenderski trwale związany z gruntem poprzez postawienie go na fundamentach bądź obiekt, którego nie planuje się przenosić przed upływem 6 miesięcy. Na jego postawienie trzeba uzyskać pozwolenie, ale tylko wtedy, jeśli jego powierzchnia przekracza 35 m2 lub gdy na każde 500 m2 działki będzie przypadać takich obiektów więcej niż jeden.

Domek holenderski - na jakiej działce można postawić domek holenderski?

Jako tymczasowy obiekt niezwiązany trwale z gruntem można postawić domek holenderski na działce o dowolnym przeznaczeniu, a więc na działce budowlanej, rekreacyjnej, a nawet na działce rolnej. Jeśli natomiast konstrukcja ma stać w jednym miejscu, można ją postawić jedynie na działce przeznaczonej pod zabudowę rekreacyjną lub mieszkaniową.

Jak przetransportować domek holenderski?

Ze względu na gabaryty transport domku holenderskiego może stanowić spory problem. Właśnie dlatego większość sprzedawców oferuje w pakiecie także dostawę zamówionego obiektu. Samodzielne przewiezienie konstrukcji wymaga skorzystania z usług firmy transportowej posiadającej pozwolenie na transport nienormatywny, a także dysponującej odpowiednim sprzętem, czyli co najmniej dużą lawetą oraz autem wyposażonym w żurawia, który jest potrzebny do podniesienia domku.

Domek holenderski i domek angielski – różnice

Bardzo podobne do domków holenderskich są domki angielskie, dlatego zazwyczaj stosuje się obie nazwy zamiennie dla tych samych konstrukcji. Różne nazwy wywodzą się z faktu, że obiekty te największą popularność zyskały właśnie w Holandii i Wielkiej Brytanii. Różnice między nimi są jednak minimalne i dotyczą detali w zakresie wyposażenia, układu okien i sposobu wykończenia.

Sprawdź także: Projekty domów w stylu angielskim - czym wyróżniają się domy w angielskim stylu?

Domek holenderski - co jeszcze warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choć domki holenderskie są na kołach, nie można ich przewozić jak przyczep campingowych. Jest to możliwe wyłącznie na lawecie.

Jeżeli chcesz kupić taki obiekt i szukasz oszczędności, możesz zdecydować się na domek holenderski do remontu, który będzie znacznie tańszy niż konstrukcje gotowe do zamieszkania. W Internecie znajdziesz wiele ciekawych pomysłów na to, jak przerobić domek holenderski np. na budynek dla pracowników lub jak go wyremontować.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną — jak wybrać?
Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną — jak wybrać?
Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?
24.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?

Styczeń to tradycyjny czas podsumowań i odpowiedni moment, aby omówić tendencje dominujące na rynku budownictwa jednorodzi...

Projekt domu
Czy warto planować budowę domu w 2024 roku?
27.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto planować budowę domu w 2024 roku?

Od połowy 2023 roku media niemalże prześcigają się w przekazywaniu informacji o rosnących cenach mieszkań w największych m...

Projekt domu
Prefabrykowane domy drewniane trwale zakorzenione w polskiej tradycji
29.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowane domy drewniane trwale zakorzenione w polskiej tradycji

Prefabrykowane domy drewniane zyskują coraz większą popularność w Polsce. Jes...

Projekt domu
Dom z mieszkaniem dla seniora lub młodzieży
09.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom z mieszkaniem dla seniora lub młodzieży - odpowiedź na zmieniające się potrzeby rodziny

Jednym z dylematów przy wyborze projektu domu jest trudność z jego dopasowani...

Projekt domu
Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?
24.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie domy najchętniej wybierali Polacy w 2023 roku?

Styczeń to tradycyjny czas podsumowań i odpowiedni moment, aby omówić tendencje dominujące na rynku budownictwa jednorodzi...

Projekt domu
Czy warto planować budowę domu w 2024 roku?
27.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto planować budowę domu w 2024 roku?

Od połowy 2023 roku media niemalże prześcigają się w przekazywaniu informacji o rosnących cenach mieszkań w największych m...

Projekt domu
Prefabrykowane domy drewniane trwale zakorzenione w polskiej tradycji
29.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowane domy drewniane trwale zakorzenione w polskiej tradycji

Prefabrykowane domy drewniane zyskują coraz większą popularność w Polsce. Jes...

Projekt domu
Dom z mieszkaniem dla seniora lub młodzieży
09.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom z mieszkaniem dla seniora lub młodzieży - odpowiedź na zmieniające się potrzeby rodziny

Jednym z dylematów przy wyborze projektu domu jest trudność z jego dopasowani...

REKLAMA
Zamknij