Projekty nawet -500 zł 🌞

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje budowa domku letniskowego w 2024 roku?

domek letniskowy na jeziorem w lesie

Ceny domków letniskowych, choć są niższe niż całorocznych, to rosną analogicznie do budownictwa jednorodzinnego. Jaki jest jednak koszt budowy domku letniskowego? Ceny za m2 zależą od kilku czynników. Dowiedz się, jakich!

Budowa domku letniskowego to coraz bardziej popularne rozwiązanie – jeśli mieszkasz w bloku, możesz mieć działkę letniskową, na której wybudujesz domek, gdzie będziesz spędzać letnie dni czy długie weekendy. Popularność pracy zdalnej, większa chęć odnalezienia spokoju i równowagi, a także możliwość przebywania w malowniczych okolicznościach przyrody, zachęcają do takiej inwestycji.

Domki letniskowe, w zależności od tego, ile czasu w nim spędzamy, można podzielić na sezonowe i całoroczne. Pierwsze służą do odpoczynku np. latem, do drugich możemy przyjechać w każdej wolnej chwili. Projekty domków letniskowych obejmują budynki w różnych technologiach: murowanej, szkieletowej, z bali, modułowej, z prefabrykatów. Ile więc kosztuje domek letniskowy?

Polskie prawo budowlane zmieniło się i sprzyja szybkiej budowie domów na zgłoszenie. W wyniku nowelizacji Prawa budowlanego z dnia 29 marca 2023 roku mamy możliwość budowy domów bez pozwolenia nie tylko do 35 m2 czy nawet 70 m2, ale i większych budynków rekreacyjne czy do stałego zamieszkania. My jednak skupimy się na tym, ile kosztuje dom na zgłoszenie – domek letniskowy. Czy nadal można go wybudować niskim kosztem?

Co to jest domek letniskowy?

projekt domu letniskowego poziomka bal BSA1642

Klasyczny domek letniskowy BSA1642 Poziomka z bali o pow. ok. 60 m2

Co to jest domek letniskowy? Przepisy nie podają takiej definicji, jednak mówią o domkach przeznaczonych do rekreacji indywidualnej. Domek letniskowy w znacznym stopniu różni się od zwykłego domu. Obiekty przeznaczone do krótkotrwałego pobytu nie mają zazwyczaj wylewanych fundamentów i zainstalowanego ogrzewania. Mały domek letniskowy wyróżnia też parterowość – nie może się w nim pojawić pełnowymiarowe piętro, jednak może zawierać antresolę czy nieużytkowe poddasze. Dom letniskowy można postawić na każdej działce rekreacyjnej – trzeba jednak upewnić się, że dany teren nie wchodzi w skład np. parku krajobrazowego.

Do takich obiektów będzie zaliczał się zarówno domek letniskowy całoroczny, jak i domek sezonowy, w zależności od tego, ile czasu planuje się w nim spędzać.

Warto wiedzieć więcej! Prawo Budowlane. Czym jest ta ustawa i jakie regulacje powinniśmy znać?

Od czego zależy koszt budowy domku letniskowego?

Dla osób chcących zainwestować w budowę domku letniskowego całorocznego cena inwestycji może mieć kluczowe znaczenie. Co wpływa na koszt budowy domku letniskowego 35m2 lub o innym metrażu? Najważniejsze czynniki to:

 1. Technologia:
  Koszt murowanego domku na działkę będzie wyższy niż przy zastosowaniu innej technologii. Teoretycznie mniejszy powinien być więc koszt budowy domku drewnianego 35 m2. Budowa obiektu murowanego jest również dłuższa niż tego w technologii drewnianej. Dłuższy czas realizacji przekłada się pośrednio na ostateczną cenę.
 2. Konstrukcja:
  Najprostsze i najtańsze w budowie będą domki letniskowe o prostej bryle. Jeśli jednak, zdecydujesz się na poddasze, a do tego bardziej skomplikowany dach, licz się ze wzrostem ceny za m2Prosta bryła i nieskomplikowany dach to przepis na tańszy domek letniskowy.
 3. Powierzchni budynku:
  Ten aspekt znacząco przekłada się na to, ile kosztuje domek letniskowy. Większa powierzchnia to po prostu większe koszty. Jeśli jednak przeliczymy koszty budowy domów o mniejszej i większej powierzchni na cenę za 1 m2, tańsze może okazać wybudowanie 1 m2 większego budynku.
 4. Rodzaj i jakość materiałów budowlanych:
  Jeśli użyjemy trwałych, solidnych materiałów, jak drewno egzotyczne zamiast krajowego, koszty wzrosną. Sprawdź: z czego wybudować domek letniskowy?
 5. Sposób użytkowania
  Koszt budowy domku letniskowego możesz też obniżyć, decydując się na wariant sezonowy, który nie będzie dodatkowo ocieplony. Za całoroczny dom możesz zapłacić nawet dwukrotnie więcej, gdyż konieczne jest wykonanie instalacji grzewczej i sanitarnej oraz izolacji termicznej budynku, czego w domkach letniskowych wcale nie trzeba robić.
 6. Lokalizacja:  
  Domek na działce rekreacyjnej nad jeziorem, w górach czy nad morzem będzie z całą pewnością droższy. Lokalizacja wpływa też w inny sposób na cenę – jeśli domek położony jest z dala od miasta, to trzeba przewieźć na działkę materiały budowlane, do tego pracownicy będą zmuszeni codziennie dojeżdżać na plac budowy, co znacząco zwiększy koszt.
 7. Styl zabudowy:
  Jeśli wybierzesz projekt domku letniskowego z niestandardowymi rozwiązaniami, dodatkowymi detalami czy dużymi przeszkleniami, licz się z tym, że koszty jego budowy wzrosną.

Może Cię zainsteresować: Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Jak więc widać, to, ile kosztuje budowa domku letniskowego, jest bardzo szerokim pojęciem – ostateczne ceny za takie budynki mogą znacznie się od siebie różnić. Sprawdziliśmy więc koszty budowy domów letniskowych w 2024 roku ze względu na użyte materiały i technologie, aby móc porównać różnice w cenach. Czytaj dalej! 👇👇👇

Ile kosztuje budowa domku letniskowego drewnianego?

dom letniskowy smialek dr s BSA2334

Nowoczesny dom letniskowy BSA2334 Śmiałek dr-S w technologii szkieletowej drewnianej

Jeśli masz napięty budżet, możesz pomyśleć o domku letniskowym z drewna, jest on bowiem zwykle tańszy niż z cegły. Zalety drewna to przede wszystkim wygląd, ekologia i energooszczędność. Domy drewniane buduje się szybciej, a przy odpowiednim nakładzie pracy mogą być wystarczająco trwałe, by w niezmienionym stanie przetrwać długie lata. Pamiętaj jednak, że drewniane domy letniskowe wymagają okresowej kontroli.

Za domek letniskowy drewniany zapłacimy inne kwoty, w zależności od tego, czy będzie on wykonany w technologii szkieletu drewnianego czy wybudowany z bali. Należy mieć na uwadze, że domy z bali są droższe nie tylko z uwagi na ceny drewna, lecz także z uwagi na fakt, że trudniej znaleźć wykwalifikowanych fachowców, którzy mają doświadczenie przy wznoszeniu tego rodzaju obiektów na zgłoszenie.

Koszty budowy drewnianego domku letniskowego
Rodzaj Cena * Cena za m2*
Domek letniskowy drewniany 35 m2 88 tys. zł 2500 zł
Domek letniskowy drewniany 70 m2 133 tys. zł 1900 zł

* koszt netto za SSZ (stan surowy zamknięty)

Sprawdź również: Dom szkieletowy a modułowy. Która technologia będzie dla Ciebie lepsza?

Ile kosztuje budowa domku letniskowego murowanego?

dom letniskowy belo horizonte sln1771

Dom letniskowy LSN1771 Belo Horizonte w technologii murowanej

Murowane domy letniskowe kosztują zazwyczaj znacznie więcej niż drewniane. Jednak wielkim pozytywem jest to, że pustaki, bloczki z betonu komórkowego czy silikaty są energooszczędne (łatwiej uzyskać wysokie parametry energooszczędności), wytrzymają lata i nadają się do dowolnego zastosowania. Nie ma też problemu, by najpierw wybudować letniskowy, murowany domek na działkę, a później dołożyć do niego źródło ciepła, zaizolować termicznie i zmienić sposób jego użytkowania na obiekt całoroczny. Koszt murowanego domku na działkę wynosi zazwyczaj około 3 tys. zł za m2.

Koszty budowy murowanego domku letniskowego
Rodzaj Cena * Cena za m2*
Domek letniskowy murowany 35 m2 132 tys. zł 3700 zł
Domek letniskowy murowany 70 m2 168 tys. zł 2400 zł

* koszt netto za SSZ (stan surowy zamknięty)

Różnica cenowa między budynkiem drewnianym a murowanym jest dość znacząca. Należy jednak mieć na uwadze, że to jedynie stawki orientacyjne, szacowane na podstawie dostępnych wycen domów letniskowych. Wiele zależy od wybranego projektu domu, ale i aktualnej sytuacji na rynku materiałów.

Ile kosztuje budowa domku letniskowego modułowego?

gotowy dom modulowy aske HTS1003

Gotowy dom modułowy HTS1003 Aske

Dom modułowy powstanie szybko i zaoszczędzisz na nim sporo pieniędzy, zwłaszcza w porównaniu z obiektem murowanym. Tego typu domki zbudowane są z gotowych elementów, składanych na placu budowy. Poszczególne moduły przygotowywane są w fabryce według wybranego projektu.

Koszty budowy modułowego domku letniskowego
Rodzaj Cena * Cena za m2*
Domek letniskowy modułowy 35 m2 75 tys. zł 2100 zł
Domek letniskowy modułowy 70 m2 160 tys. zł 2200 zł

* koszt netto za SSZ (stan surowy zamknięty)

Więcej o technologii modułowej: Prefabrykowane domy modułowe - co warto o nich wiedzieć

Zdecydować można się także na domek letniskowy kontener, który dostarczany jest w całości do inwestora. Takie gotowe domy letniskowe o powierzchni 35 m2 to koszt około 60 tyś. zł, co daje 1,7 zł za m2.

Kolejną opcją jest domek letniskowy do samodzielnego montażu. Jest to zdecydowanie tańsza opcja – cena za m2 wynosi około 1100 zł.

Inną możliwością są całoroczne domy mobilne. Można postawić je na działce rekreacyjnej i nie wymagają fundamentów - wystarczy przygotować równy i płaski teren, a następnie ustawić platformę z domem mobilnym na bloczkach betonowych. Domy montowane są na specjalnych podwoziach do ich przewożenia. Dom mobilny to koszt od 6500 zł / m2 w górę za w pełni wyposażony, gotowy obiekt całoroczny.

dom mobilny tiny house HTH1001

Do mobilny HTH1001 Tiny House o pow. 13,2 m2

Ile kosztuje budowa całorocznego domku na zgłoszenie?

Domek letniskowy całoroczny jest na ogół większy od sezonowych. Do tego trzeba go wyposażyć w kanalizację czy też pełne okablowanie, ocieplić, a przede wszystkim zapewnić podstawowe źródło ciepła – piec czy pompę ciepła. Ich budowa będzie więc naturalnie dużo droższa. Ile kosztuje dom letniskowy całoroczny? Cena wynikać będzie z przyjętej technologii. Rośnie, jeśli trzeba wykonać np. schody na poddasze czy na drugą kondygnację budynku. Będzie więc też wyższa niż koszty budowy domku sezonowego.

Koszty budowy całorocznego domku letniskowego
Rodzaj Cena * Cena za m2*
Domek letniskowy całoroczny 35 m2 129 tys. zł 3700 zł
Domek letniskowy całoroczny 70 m2 280 tys. zł 4000 zł

* koszt netto za SSZ (stan surowy zamknięty)

 Więcej o kosztach budowy domów: Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia  

Jak możemy obniżyć koszt budowy domku letniskowego?

dom letniskowy murowany Milutki BSA2038

Całoroczny, letniskowy dom murowany BSA2038 Milutki o pow. 118 m2

Budowa domu letniskowego czy całorocznego oczywiście będzie kosztowna, ale koszty te możesz spróbować zmniejszyć. Jak? Przede wszystkim spróbuj wybrać dom parterowy o mniejszej powierzchni, bez poddasza użytkowego, a przy tym o prostej bryle, który wybudujesz w technologii szkieletowej lub modułowej.

Do budowy domu zatrudnij fachowców, jeśli zależy Ci na skróceniu czasu inwestycji. Wydasz na to nieco więcej, ale dom powstanie szybciej – a czas to pieniądz.

Koszt budowy domku letniskowego można też obniżyć, decydując się na wykonanie prac samodzielnie - metodą gospodarczą. Nie każdy etap działań będzie jednak przeznaczony dla początkującego majsterkowicza. Przeczytaj nasz artykuł: Budowa domu systemem gospodarczym, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

Koszt budowy domku letniskowego możesz też obniżyć, decydując się na wariant sezonowy, który nie będzie wymagał izolacji i systemu ogrzewania. Ale przede wszystkim wybierz gotowy projekt domku letniskowego zamiast zlecać architektowi wykonanie indywidualnego projektu:

Sprawdź: Adaptacja gotowego projektu domu. Co zakłada, kto jej dokonuje?

Dodatkowe koszty przy budowie domku letniskowego

Prosta bryła i nieskomplikowany dach to przepis na tańszy domek letniskowy. Im więcej nietypowych zmian, tym drożej. Cenę zwiększy także pełna instalacja elektryczna. Trzeba liczyć się też z dodatkowymi kosztami, związanymi chociażby z:

 • przygotowaniem terenu, w tym np. karczowanie;
 • przygotowaniem posadowienia budynku,
 • malowaniem elewacji,
 • późniejszą konserwacją – szczególnie istotną, gdy wybraliśmy domek letniskowy drewniany,
 • wyposażeniem domku w meble i sprzęt AGD i RTV - praktyczne wskazówki znajdziesz w artykule: Jak urządzić domek letniskowy?

Sprawdź również: Jak urządzić działkę rekreacyjną?

Podsumowanie - ile kosztuje budowa małego domku letniskowego bez pozwolenia?

Jak widać, koszt budowy domku letniskowego zależy od wielu czynników i przybiera różne kwoty. Najtańsze będą domki najprostsze, najlepiej w postaci kontenerów. Jednak, jeśli chcemy postawić na jedną z dostępnych technologii, tańszy okaże się domek drewniany od murowanego. Można uznać, że średni koszt budowy takiego obiektu będzie mieścił się w granicach 2-3 tys. zł za m2.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
28.05.2024 r. Daria Sicińska

Ulga budowlana. Co można odliczyć od podatku podczas budowy domu?

Właściciele nieruchomości muszą odprowadzać podatki związane z posiadaniem do...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
17.05.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
06.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na Start – wszystko, co warto wiedzieć o nowym programie rządowym

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy wprowadzaj...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
28.05.2024 r. Daria Sicińska

Ulga budowlana. Co można odliczyć od podatku podczas budowy domu?

Właściciele nieruchomości muszą odprowadzać podatki związane z posiadaniem do...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
17.05.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
06.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na Start – wszystko, co warto wiedzieć o nowym programie rządowym

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy wprowadzaj...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

REKLAMA
Zamknij