Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎈Kup projekt taniej nawet o 1 200 zł, odbierz prezenty, weź udział w konkursie!

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ile kosztuje budowa domku letniskowego w 2022 roku?

Ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Osoby, które na co dzień mieszkają w bloku, często tęsknią za kawałkiem własnego ogródka, dlatego zdarza się, że decydują się na zakup działki i budowę domku letniskowego. Własne cztery kąty w malowniczych okolicznościach przyrody są także marzeniem wspólnym dla wielu Polaków. I Ty je podzielasz? Sprawdź, ile kosztuje budowa domku letniskowego i co ma wpływ na jego cenę!

Domek letniskowy najczęściej nie jest dużym budynkiem, dlatego wydawać by się mogło, że jego budowa nie pociąga za dużo kosztów. Jak to jest w praktyce? Co warto wiedzieć o budowie domku letniskowego?

Od czego zależy koszt budowy domku letniskowego?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa domku letniskowego, może być tylko jedna: to zależy. Od czego? Od lokalizacji, powierzchni budynku, materiałów użytych do jego budowy, stylistyki, wyposażenia… można tak długo wymieniać. Przyjrzyjmy się najbardziej istotnym kwestiom.

Jak można się spodziewać, im większy domek letniskowy, tym więcej będzie kosztować jego budowa. Więcej będzie też formalności. Dlaczego? Dom do 70 m2 można wybudować bez pozwolenia, prace budowlane mogą więc rozpocząć się niemal od razu. Dawniej ograniczenie powierzchni było większe i dotyczyło budynków do 35 m2, ale zmienił to Nowy Ład.

Przy budowie domku letniskowego duże znaczenie będą mieć użyte materiały. Najczęściej domek sezonowy wykonany jest z drewna. Te krajowe będzie znacznie tańsze od gatunków egzotycznych. Jeśli jednak decydujesz się na dom murowany, to musisz przygotować się na jeszcze wyższe koszty.

Prosta bryła i nieskomplikowany dach to przepis na tańszy domek letniskowy. Im więcej nietypowych zmian, tym drożej. Cenę zwiększy także pełna instalacja elektryczna.

Ile kosztuje budowa domku letniskowego? Wybrane możliwości

Ile kosztuje budowa domu letniskowego bez pozwolenia, a ile z? Tak naprawdę samo pozwolenie na budowę nie ma tu większego znaczenia, chodzi raczej o powierzchnię budynku.

W zależności od metrażu domu, jaki planujesz postawić, musisz liczyć się z kosztami od ok. 150 tys. zł za małą nieruchomość całoroczne do nawet 300 tys. zł. Koszt nie jest więc mały.

Ile kosztuje budowa małego domku letniskowego bez pozwolenia?

Zastanawiasz się, ile kosztuje budowa małego domku letniskowego? Pod tym pojęciem najczęściej kryją się domki, których powierzchnia nie przekracza 60-70 m2. Sprawdź, jak zmiana metrażu wpływa na ostateczną cenę budowy. Podane koszty to ceny szacunkowe z uśrednionych cen w Polsce i cen materiałów budowlanych.

POWIERZCHNIA CENA
Domek letniskowy 35 m2 110 tys. zł
Domek letniskowy 50 m2 170 tys. zł
Domek letniskowy 60 m2 190 tys. zł
Domek letniskowy 70 m2 210 tys. zł

Ile kosztuje całoroczny i sezonowy domek letniskowy?

Domki całoroczne na ogół są większe od sezonowych. Do tego trzeba je wyposażyć w kanalizację czy też pełne okablowanie. Ich budowa będzie więc droższa. Ile kosztuje budowa domku letniskowego całorocznego?

POWIERZCHNIA CENA
Domek letniskowy całoroczny 35 m2 140 tys. zł
Domek letniskowy całoroczny 100 m2 260 tys. zł
Domek letniskowy całoroczny 150 m2 300 tys. zł
Domek letniskowy całoroczny 200 m2 350 tys. zł

Jakie inne budynki możesz wybudować bez pozwolenia? O tym przeczytasz w naszym artykule: Domy bez pozwolenia – co musisz o nich wiedzieć?

Koszt budowy domku letniskowego ze względu na metraż

Wiesz już, ile kosztuje budowa domku letniskowego 35 m2 i jaki jest koszt budowy domku letniskowego 50 m2. W praktyce takie budynki stawia się najczęściej na rodzinnych ogródkach działkowych. Domki letniskowe położone poza miastem przeważnie są nieco większe i pełnią funkcję domków całorocznych. Z tego też względu w ich przypadku trzeba liczyć się z wyższymi kosztami budowy.

Koszt budowy domu letniskowego ze względu na materiał

Materiały użyte do budowy domu letniskowego mogą wpłynąć na całkowity koszt, jaki poniesiesz za robociznę. Budowa domku letniskowego z betonu trwa zwykle dłużej niż domku letniskowego z drewna.

Ile kosztuje budowa domku letniskowego z drewna?

Jeśli masz napięty budżet, dom letniskowy z drewna jest zwykle tańszy niż z cegły, ale nie będzie tak odpowiedni do długotrwałego użytkowania, ponieważ zazwyczaj będzie mniej izolowany. Takie budynki najczęściej są użytkowane sezonowo, zwłaszcza latem. Ich dużą zaletę stanowi wygląd i energooszczędność. Drewno to jednocześnie materiał ekologiczny.

Pamiętaj jednak, że drewniane domy letniskowe wymagają okresowej kontroli. Jeśli nie będą odpowiednio konserwowane, to zatracą swoją estetykę.

Ile kosztuje budowa domku letniskowego z drewna? Koszt budowy domku letniskowego zaczyna się od 2 tys. zł/mkw. w przypadku najprostszych konstrukcji drewnianych o małej i średniej powierzchni.

POWIERZCHNIA CENA
Domek letniskowy drewniany 35 m2 90 tys. zł
Domek letniskowy drewniany 70 m2 160 tys. zł
Domek letniskowy drewniany 100 m2 210 tys. zł

Przeczytaj: jak wybudować energooszczędny dom drewniany?

Ile kosztuje budowa domku letniskowego murowanego?

Murowane domy letniskowe kosztują zazwyczaj znacznie więcej niż drewniane. Jednak wielkim pozytywem jest to, że cegła jest energooszczędna, wytrzyma lata i nadaje się do dowolnego zastosowania.

POWIERZCHNIA CENA
Domek letniskowy drewniany 35 m2 140 tys. zł
Domek letniskowy drewniany 70 m2 210 tys. zł
Domek letniskowy drewniany 100 m2 290 tys. zł

Jak zatem widzisz, różnica cenowa między budynkiem drewnianym a murowanym jest dość wysoka. Miej jednak na względzie, że to jedynie stawki orientacyjne. Wiele zależy od wybranego projektu domu, ale i aktualnej sytuacji na rynku materiałów budowlanych.

Jak możemy obniżyć koszt budowy domku letniskowego?

Koszt budowy domku letniskowego można obniżyć, decydując się na wykonanie prac samodzielnie. Nie każdy etap prac będzie jednak przeznaczony dla początkującego majsterkowicza. Jak to wygląda w praktyce?

Podstawowe budynki gospodarcze można budować samodzielnie, zwłaszcza jako gotowe zestawy budowlane, które są łatwo dostępne i nie wymagają specjalistycznych narzędzi ani sprzętu, choć na pewno będziesz potrzebować pomocy w postaci co najmniej jednej innej osoby.

Zbudowanie betonowego fundamentu jest prawdopodobnie najtrudniejszą częścią tego projektu dla majsterkowicza, ale porządny fundament jest niezbędny dla trwałości budynku. Dość powszechne (i zalecane) jest zatrudnianie kogoś, aby położył betonowe fundamenty, a następnie zajęcie się budową domku letniskowego jako projektem DIY.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie fundamentów, uważaj, aby nie przerwać rur wodociągowych/gazowych ani nie wykopać kabli elektrycznych. Te błędy mogą być rzeczywiście bardzo kosztowne, a także niebezpieczne.

Koszt budowy domku letniskowego możesz też obniżyć, decydując się na wariant sezonowy, który nie będzie dodatkowo ocieplony. Tańsze są przy tym domki letniskowe drewniane aniżeli domki murowane.

Warto wiedzieć: czym jest działka rekreacyjna i co można na niej wybudować?

Jakie jeszcze koszty trzeba wziąć pod uwagę przy budowie domku letniskowego?

Na cenę budowy z pewnością wpływa również lokalizacja Twojego domku letniskowego i nie chodzi wyłącznie o koszty robocizny. Jeśli domek położony jest z dala od miasta, to przecież trzeba przewieźć na działkę materiały budowlane, do tego pracownicy będą zmuszeni codziennie dojeżdżać na plac budowy, co znacząco zwiększy koszt. Takie kwestie warto więc ustalić jeszcze przed zleceniem prac ekipie budowlanej.

Co więcej, jeśli chcesz mieć w pełni okablowany domek letni z ogrzewaniem i oświetleniem, musisz wziąć pod uwagę koszty instalacji elektrycznej i/lub hydraulicznej. Takie udogodnienia zwiększą koszt budowy domku letniskowego nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Domek letniskowy to marzenie wielu osób, które z pewnością umili czas wolny. Nie jest jednak tak tanio, jak mogło się wydawać. Najczęściej budowa małego domku letniskowego pochłania ok. 150 tys. złotych. A taki domek trzeba jeszcze przecież urządzić. Nieco tańszą alternatywę stanowią prefabrykowane domy modułowe, które postawić można nawet o 40% taniej.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Finanse i koszty
Ceny drewna opałowego 2022
28 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ceny drewna opałowego 2022: ile trzeba zapłacić za m³ drewna?

Nie mamy dobrych wiadomości dla osób, które interesuje cena drewna opałowego....

Finanse i koszty
Cennik montażu klimatyzacji
25 lipca 2022 r. Diana Sulyma

Cennik montażu klimatyzacji 2022: ile kosztuje klimatyzacja z montażem?

Coraz wyższe temperatury latem sprawiają, że liczba osób zainteresowanych dom...

Finanse i koszty
Koszt pompy ciepła do domu 100m2
15 lipca 2022 r. Diana Sulyma

Jak obliczyć koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Pompa ciepła staje się ostatnio coraz popularniejszym sposobem ogrzewania nieruchomości, szczególnie tych, których powierz...

Podatki, ulgi i dopłaty
Dopłaty do węgla 2022
13 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Dopłaty do węgla 2022: kto i kiedy będzie mógł się ubiegać o wsparcie od Państwa?

Dopłata do węgla 2022 to wsparcie, które ma odciążyć polskie gospodarstwa dom...

Finanse i koszty
Ceny drewna opałowego 2022
28 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ceny drewna opałowego 2022: ile trzeba zapłacić za m³ drewna?

Nie mamy dobrych wiadomości dla osób, które interesuje cena drewna opałowego....

Finanse i koszty
Cennik montażu klimatyzacji
25 lipca 2022 r. Diana Sulyma

Cennik montażu klimatyzacji 2022: ile kosztuje klimatyzacja z montażem?

Coraz wyższe temperatury latem sprawiają, że liczba osób zainteresowanych dom...

Finanse i koszty
Koszt pompy ciepła do domu 100m2
15 lipca 2022 r. Diana Sulyma

Jak obliczyć koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Pompa ciepła staje się ostatnio coraz popularniejszym sposobem ogrzewania nieruchomości, szczególnie tych, których powierz...

Podatki, ulgi i dopłaty
Dopłaty do węgla 2022
13 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Dopłaty do węgla 2022: kto i kiedy będzie mógł się ubiegać o wsparcie od Państwa?

Dopłata do węgla 2022 to wsparcie, które ma odciążyć polskie gospodarstwa dom...