Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje budowa domku letniskowego na zgłoszenie?

Ile kosztuje budowa domku letniskowego?

Jeśli mieszkasz w bloku, możesz mieć działkę letniskową, na której wybudujesz domek, gdzie będziesz spędzać letnie dni czy długie weekendy. Własne cztery kąty w pięknych okolicznościach przyrody mogą stać się Twoją oazą spokoju. Jaki jest jednak koszt budowy takiego domku letniskowego? Przeczytaj, jak szacunkowo się prezentują oraz dowiedz się, czy taki domek możemy wybudować wyłącznie na podstawie zgłoszenia.

Domek letniskowy najczęściej nie jest dużym budynkiem, dlatego wydawać by się mogło, że jego budowa nie pociąga wysokich kosztów. Jak jest w praktyce? Co warto wiedzieć o budowie domku letniskowego? Przede wszystkim to, że można wznieść już takie obiekty na zgłoszenie – całoroczne. Nie musisz pozyskiwać pozwolenia budowlanego, by móc wznieść domek murowany 35 m2.

Koszt budowy niestety wzrósł w ostatnich latach, zwłaszcza w 2022 roku, z uwagi na konflikt zbrojny w Ukrainie i rosnącą inflację – nie tylko w Polsce, lecz także w wielu innych krajach. Na szczęśćie cena domku letniskowego z reguły jest niższa niż budynku jednorodzinnego.

Co więcej, polskie prawo budowlane zmieniło się i sprzyja szybkiej budowie domów na zgłoszenie. Mogą być to nie tylko niewielkie, 35-metrowe domy, lecz także większe budynki rekreacyjne czy jednorodzinne. My jednak skupimy się na tym, ile kosztuje dom na zgłoszenie – domek letniskowy. Czy nadal można go wybudować niskim kosztem?

Od czego zależy koszt budowy domku letniskowego?

Dla osób chcących zainwestować w budowę domku letniskowego całorocznego cena inwestycji może mieć kluczowe znaczenie. Nie ma jednej, uniwersalnie dobrej odpowiedzi na pytanie dotyczące kosztów, ponieważ wiele kwestii wpływa na wielkość wydatku. Koszt takiego obiektu rośnie, jeśli decydujesz się na wykorzystanie wysokiej jakości materiałów budowlanych, np. drewna egzotycznego. Co wpływa na to, ile zapłacisz za swój wymarzony dom na zgłoszenie? Koszt budowy zależy od:

  • lokalizacji,
  • powierzchni budynku,
  • materiałów użytych do jego budowy,
  • stylistyki,
  • wyposażenia.

Im większy domek letniskowy, tym więcej będzie kosztować jego budowa, co brzmi na truizm. Obecnie jednak, jeśli chodzi o kwestie formalne, nie ma znaczenia wielkość obiektu przeznaczonego do własnych celów mieszkaniowych.

Jeszcze do niedawna jedynie dom do 70 m2 można było wybudować bez pozwolenia. Wcześniej ograniczenie powierzchni było większe i dotyczyło budynków do 35 m2, ale zmienił to Nowy Ład. Obecnie w wyniku nowelizacji Prawa budowlanego można już wybudować dom jednorodzinny czy letniskowy tylko na zgłoszenie, bez potrzeby pozyskiwania pozwolenia na budowę.

29 marca 2023 roku rząd uchwalił nowelizację wspominanej ustawy, która dała możliwość budowy bez pozwolenia domów jednorodzinnych nie tylko do 70 m2, ale i większych.

Warto wiedzieć więcej! Prawo Budowlane. Czym jest ta ustawa i jakie regulacje powinniśmy znać?

Ułatwienia w procesie budowlanym dotyczą przy tym wyłącznie prywatnych inwestorów, osób indywidualnych. Możesz wybudować więc dla siebie obiekt letniskowy – mały czy duży – zgłaszając go tylko do urzędu.

Domy całoroczne letniskowe, czyli takie, w których można mieszkać przez cały rok, pociągają za sobą wyższe koszty niż zwyczajne obiekty wakacyjne. Nie chodzi tu nawet o metraż, choć przy domach całorocznych trzeba już zatrudnić kierownika budowy, by zgłosić ostatecznie odbiór budynku i w nim zamieszkać.

Najważniejsze pozostaje to, że w domach całorocznych konieczne jest wykonanie instalacji grzewczej i sanitarnej oraz izolacji termicznej budynku, czego w domkach letniskowych wcale nie trzeba robić. Dlatego są one droższe, nawet kilkukrotnie od najtańszych, ale i najmniejszych oraz najprostszych domków letniskowych.

Przy budowie domku letniskowego duże znaczenie mają użyte materiały. Najczęściej domek sezonowy wykonany jest z drewna. To krajowe będzie znacznie tańsze od gatunków egzotycznych. Jeśli jednak decydujesz się na obiekt murowany, to musisz przygotować się na jeszcze wyższe koszty.

Prosta bryła i nieskomplikowany dach to przepis na tańszy domek letniskowy. Im więcej nietypowych zmian, tym drożej. Cenę zwiększy także pełna instalacja elektryczna.

Koszt budowy domku na zgłoszenie ze względu na metraż

Domki letniskowe do 35 m2 stawia się najczęściej na rodzinnych ogródkach działkowych. Analogiczne obiekty, ale położone poza miastem, przeważnie są nieco większe i pełnią funkcję obiektów całorocznych. Z tego też względu w ich przypadku trzeba liczyć się z wyższymi kosztami.

To naturalne, że porównanie ze sobą kosztu budowy domu na zgłoszenie 70 m2 i kosztu budowy domu na zgłoszenie 35 m2 wypadnie na korzyść tego drugiego, używa się tutaj bowiem mniej materiałów.

Jeśli przeliczysz jednak cenę budowy mniejszego i większego domu, co zaskakujące, tańsze może być nawet wybudowanie 1 m2 większego budynku mieszkalnego czy letniskowego. Wszystko zależy od parametrów i projektu. Cena rośnie, jeśli nie będzie to obiekt jednopoziomowy, ale dwukondygnacyjny. Wykonanie schodów i dodatkowego stropu podnosi ogólną cenę realizacji.

Ile kosztują poszczególne zmiany w projekcie domu?

Koszt budowy domu na zgłoszenie ze względu na materiał

Materiały użyte do wzniesienia domu letniskowego mogą wpłynąć na całkowity koszt, jaki poniesiesz za robociznę i za te rozwiązania. Budowa obiektu z betonu trwa zwykle dłużej niż domku letniskowego z drewna, a wydłużenie czasu wpływa na zwiększenie ogólnych kosztów .

Czy droższy będzie domek drewniany czy może domek murowany 35 m2? Koszt budowy wzrośnie przy zastosowaniu technologii budowy murowanego budynku letniskowego czy całorocznego, mieszkalnego. Teoretycznie mniejszy powinien być koszt budowy domku drewnianego 35 m2, ale wszystko zależy od wybranego rodzaju materiału – jeśli będzie to trwałe i solidne drewno egzotyczne, koszty rosną.

Ile kosztuje budowa domu parterowego? Koszt budowy na 2023 rok

Ile kosztuje budowa małego domku letniskowego bez pozwolenia?

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje budowa małego domku letniskowego, to wiesz już, że wszystko uzależnione jest od materiału do budowy domku, od metrażu i bryły.

Czy wystarczająca będzie kwota 30 tys. zł na wymarzony mały domek na działce, czy jednak powinieneś liczyć się ze znacznie wyższym kosztem? Nie ma jednej, zawsze trafnej odpowiedzi na to pytanie.

Domek letniskowy to zwykle obiekt, którego powierzchnia nie przekracza 60-70 m2. Sprawdź, jak zmiana metrażu wpływa na ostateczną cenę budowy. Podane koszty to ceny szacunkowe z uśrednionych cen w Polsce i cen materiałów budowlanych.

POWIERZCHNIA

CENA

Domek letniskowy 35 m2

100 tys. zł

Domek letniskowy 50 m2

170 tys. zł

Domek letniskowy 60 m2

190 tys. zł

Domek letniskowy 70 m2

210 tys. zł

Ceny są uśrednione dla różnych materiałów budowlanych i poziomu skomplikowania projektu, wedle którego ma być wzniesiony domek letniskowy. Ujmują one także koszty robocizny obiektu 35 m2, 50 m2, 60 m2 czy 70 m2

Ile kosztuje budowa dachu w 2023 i jak przebiega?

koszty budowy domku letniskowego do 35 m

Ile kosztuje budowa domku na zgłoszenie z drewna?

Jeśli masz napięty budżet, możesz pomyśleć o domku letniskowym z drewna, jest on bowiem zwykle tańszy niż z cegły. Nie będzie tak odpowiedni do długotrwałego użytkowania, ponieważ zazwyczaj będzie gorzej zaizolowany. Takie budynki najczęściej są użytkowane sezonowo, zwłaszcza latem.

Ich duże zalety to wygląd i energooszczędność. Drewno to materiał ekologiczny. Pamiętaj jednak, że drewniane domy letniskowe wymagają okresowej kontroli. Jeśli nie będą odpowiednio konserwowane, to zatracą swoją estetykę.

Ile wynosi koszt budowy domku drewnianego 35 m2? To zależy, czy wznosisz obiekt z bali, czy może w technologii szkieletowej, który jest tańszy. Domy z bali są droższe nie tylko z uwagi na ceny drewna, lecz także z uwagi na fakt, że trudniej znaleźć wykwalifikowanych fachowców, którzy mają doświadczenie przy wznoszeniu tego rodzaju obiektów na zgłoszenie. Cena jest wyższa, ale czy taki dom na pewno będzie lepszy dla inwestora? Niekoniecznie.

Koszt budowy domku letniskowego zaczyna się od 2 tys. zł/m2 w przypadku najprostszych konstrukcji drewnianych, na przykład domów szkieletowych, o małej i średniej powierzchni.

POWIERZCHNIA

CENA

Domek letniskowy drewniany 35 m2

70 tys. zł

Domek letniskowy drewniany 70 m2

150 tys. zł

Domek letniskowy drewniany 100 m2

200 tys. zł

Droższe będą domy z bali – kosztują nawet 2,5 tys. zł za 1 m2, co przy domku o powierzchni 70 m2 daje kwotę 175 tys. zł.

Dom szkieletowy a modułowy. Która technologia będzie dla Ciebie lepsza?

Ile kosztuje budowa domku letniskowego murowanego?

Murowane domy letniskowe kosztują zazwyczaj znacznie więcej niż drewniane. Jednak wielkim pozytywem jest to, że cegła jest energooszczędna, wytrzyma lata i nadaje się do dowolnego zastosowania. Nie ma też problemu, by najpierw wybudować letniskowy, murowany domek na działkę, a później dołożyć do niego źródło ciepła, zaizolować termicznie i zmienić sposób jego użytkowania na obiekt całoroczny.

Z jaką ceną musisz się liczyć, jeśli chcesz mieć domek murowany 35 m2? Koszt budowy wyniesie od około 150 tys. zł wzwyż, czyli około 4200 zł za 1 m2.

POWIERZCHNIA

CENA

Domek letniskowy murowany 35 m2

150 tys. zł

Domek letniskowy murowany 70 m2

 245 tys. zł

Domek letniskowy murowany 100 m2

 350 tys. zł

Jak zatem widzisz, różnica cenowa między budynkiem drewnianym a murowanym jest dość znacząca. Miej jednak na względzie, że to jedynie stawki orientacyjne. Wiele zależy od wybranego projektu domu, ale i aktualnej sytuacji na rynku materiałów.

Domy drewniane buduje się szybciej, a mogą być wystarczająco trwałe, by w niezmienionym stanie przetrwać długie lata. Cegła jest materiałem budowlanym wykorzystywanym w technologii tradycyjnej, ale coraz częściej zastępuje się ją jednak nowocześniejszymi materiałami, jak bloczki z betonu komórkowego czy silikaty. Z ich pomocą dom wybudujesz szybciej, będzie on mieć również lepsze parametry. 

Ile kosztuje budowa domku letniskowego w technologii modułowej?

Domek modułowy 35m2 powstanie szybko i zaoszczędzisz na nim sporo pieniędzy, zwłaszcza w porównaniu z obiektem murowanym. Wzniesienie domku modułowego pociągnie za sobą koszt rzędu około 1500 zł za 1 m2, a w przypadku domu całorocznego w tej samej technologii budowlanej cena może wzrosnąć dwukrotnie.

Z wyższą ceną, np. w okolicy 1800-2000 zł za 1 m2, muszą liczyć się osoby, które budują dom dwupoziomowy, np. z poddaszem użytkowym. Jak będzie kształtował się koszt budowy domu 35 m2 z poddaszem? Powinien zamknąć się w okolicy 70 tys. zł, oczywiście bez wyposażenia. Zobacz poniżej, ile wydasz na domek letniskowy w technologii modułowej:

POWIERZCHNIA

CENA

Domek letniskowy murowany 35 m2

 53 tys. zł

Domek letniskowy murowany 70 m2

 105 tys. zł

Domek letniskowy murowany 100 m2

 150 tys. zł

Bierzemy pod uwagę cenę w wysokości 1500 zł za 1 m2.

Ile kosztuje budowa całorocznego domku na zgłoszenie?

Domki całoroczne na ogół są większe od sezonowych. Do tego trzeba je wyposażyć w kanalizację czy też pełne okablowanie, ocieplić, a przede wszystkim zapewnić podstawowe źródło ciepła – piec czy pompę ciepła. Ich budowa będzie więc naturalnie dużo droższa. Ile kosztuje budowa domku letniskowego całorocznego? Cena wynikać będzie z przyjętej technologii. Rośnie, jeśli trzeba wykonać np. schody na poddasze czy na drugą kondygnację budynku.

POWIERZCHNIA

CENA

Domek letniskowy całoroczny 35 m2

105-135 tys. zł

Domek letniskowy całoroczny 70 m2

205-265 tys. zł

Domek letniskowy całoroczny 100 m2

300-380 tys. zł

Domek letniskowy całoroczny 150 m2

450-570 tys. zł

Domek letniskowy całoroczny 200 m2

600-760 tys. zł

Dom całoroczny na działce letniskowej wybudujesz w technologii szkieletowej drewnianej, i taki będzie najtańszy – około 3000 zł za 1 m2. Za dom murowany zapłacisz dużo więcej – średnio 3800 zł.

Jak możemy obniżyć koszt budowy domku letniskowego?

Budowa domu letniskowego czy całorocznego oczywiście będzie kosztowna, ale koszty te możesz spróbować zmniejszyć. Przede wszystkim spróbuj wybrać dom parterowy o mniejszej powierzchni, bez poddasza użytkowego, a przy tym o prostej bryle, który wybudujesz w technologii szkieletowej lub modułowej.

Do budowy zatrudnij fachowców, jeśli zależy Ci na skróceniu czasu inwestycji. Wydasz na to nieco więcej, ale dom powstanie szybciej – a czas to pieniądz. Dlatego rozważ taką możliwość, by zmniejszyć koszt budowy domu 35 m2.

Budowa w wariancie gospodarczym

Koszt budowy domku letniskowego można też obniżyć, decydując się na wykonanie prac samodzielnie. Nie każdy etap działań będzie jednak przeznaczony dla początkującego majsterkowicza. Jak to wygląda w praktyce? Podstawowe budynki gospodarcze można budować samodzielnie, zwłaszcza jako gotowe zestawy budowlane, które są łatwo dostępne i nie wymagają specjalistycznych narzędzi ani sprzętu, choć na pewno będziesz potrzebować pomocy w postaci co najmniej jednej osoby.

Zbudowanie betonowego fundamentu jest prawdopodobnie najtrudniejszą częścią tego projektu dla majsterkowicza, ale porządny fundament jest niezbędny dla trwałości budynku. Dość powszechne (i zalecane) jest zatrudnianie kogoś, aby położył betonowe fundamenty, a następnie zajęcie się budową jako projektem DIY.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie fundamentów, uważaj, aby nie przerwać rur wodociągowych/gazowych ani nie wykopać kabli elektrycznych. Te błędy mogą być rzeczywiście bardzo kosztowne, a także niebezpieczne.

Na czym polega budowa systemem gospodarczym?

Budowa domku sezonowego

Koszt budowy domku letniskowego możesz też obniżyć, decydując się na wariant sezonowy, który nie będzie dodatkowo ocieplony. Tańsze są przy tym domki letniskowe drewniane aniżeli murowane. Za całoroczny dom możesz zapłacić nawet dwukrotnie więcej. Możesz wybrać projekt budowy domu letniskowego z Extradom.pl i zaoszczędzić względem opcji zlecenia wykonania indywidualnego projektu przez architekta.

Co więcej, jeśli chcesz mieć w pełni okablowany domek letni z ogrzewaniem i oświetleniem, musisz wziąć pod uwagę koszty instalacji elektrycznej i/lub hydraulicznej. Takie udogodnienia zwiększą koszt budowy domku letniskowego nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na cenę budowy wpływa również lokalizacja Twojego domku letniskowego i nie chodzi wyłącznie o koszty robocizny. Jeśli domek położony jest z dala od miasta, to przecież trzeba przewieźć na działkę materiały budowlane, do tego pracownicy będą zmuszeni codziennie dojeżdżać na plac budowy, co znacząco zwiększy koszt. Takie kwestie warto więc ustalić jeszcze przed zleceniem prac ekipie budowlanej.

Domek letniskowy to marzenie wielu osób, które z pewnością umili czas wolny. Nie jest jednak tak tani, jak mogłoby się wydawać. Najczęściej budowa małego domku letniskowego pochłania ok. 150 tys. zł. A taki domek trzeba jeszcze przecież urządzić. Tańszą opcję stanowią prefabrykowane domy modułowe, które postawić można nawet o 40% taniej.

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki

Nowości w tej kategorii

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Finanse i koszty
Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?
12.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?

Sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że w poszukiwaniu własnego lokum coraz więcej osób rozważa zakup domu w budowie n...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Finanse i koszty
Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?
12.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?

Sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że w poszukiwaniu własnego lokum coraz więcej osób rozważa zakup domu w budowie n...

REKLAMA
Zamknij