Łap projekt z rabatem ✂️ Nawet 600 zł taniej

Dom szeregowy – poznaj wady i zalety domów w zabudowie szeregowej

Dom szeregowy – poznaj wady i zalety domów w zabudowie szeregowej

Dom szeregowy, nazywany również segmentem, jest obiektem połączonym jedną lub dwoma ścianami z bliźniaczo podobnymi elementami mieszkalnymi. W jednej zabudowie na działce są co najmniej trzy domy szeregowe – dwa narożne i jeden środkowy. Jeśli byłyby tylko dwa, to należałoby je określić bliźniakami – obiekty w zabudowie bliźniaczej.

W krajobraz urbanistyczny miast wpisana jest niska, zwarta zabudowa jednorodzinna. Projekty domów do zabudowy szeregowej pozwalają na optymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni na zwykle niewielkich działkach budowlanych w miastach. Dzięki nim można uzyskać komfortową przestrzeń do zamieszkania i dodatkowo niewielki ogródek dla mieszkańców. Domy szeregowe nazywane są również segmentami i mogą przypominać niskie bloki, w przypadku których budynek podzielony jest na kilka lokali mieszkalnych. Jakie zalety i wady ma zabudowa szeregowa?

Dom szeregowy – charakterystyka domów szeregowych

Definicja domów szeregowych wskazuje, że mamy do czynienia z budynkiem mieszkalnym połączonym jedną lub dwoma ścianami z innymi domami w tym samym obiekcie. Zabudowa szeregowa polega zatem na łączeniu kilku – co najmniej trzech – domów w rozbudowane segmenty, których poszczególne części mają tę samą elewację, rozmiary czy układ pomieszczeń wewnątrz. Jeśli ścianą połączone są ze sobą tylko dwa budynki z oddzielnymi wejściami, wówczas są to domy w zabudowie bliźniaczej.

Połączenie ze sobą budynków ścianami bocznymi powoduje, że tworzą one przednią i tylną elewację. Komfort zamieszkania w takich obiektach dają osobne wejścia, zwykle garaże usytuowane po przedniej stronie zabudowy, a także ogrodzenie prywatne działek należących do poszczególnych segmentów i wygospodarowanie najczęściej niewielkiej ilości wolnej przestrzeni za domem na ogródek.

Obiekty szeregowe, które z reguły są domami piętrowymi lub z poddaszem użytkowym, mają wewnątrz podział na część wspólną, czyli dzienną, oraz część prywatną z sypialniami dla domowników – nocną. W zabudowie szeregowej występują pewne części wspólne, jak droga dojazdowa, boiska sportowe, place zabaw czy skwery z małą architekturą.

Dom szeregowy – projekt. Czy warto się na niego zdecydować?

Aby stworzyć niewielką społeczność sąsiedzką i jak najlepiej zagospodarować stosunkowo niewielką działkę – w mieście lub na jego obrzeżach – można wybrać domy szeregowe. Projekt takiej zabudowy musi być jednak dobrany pod kątem nie tylko potrzeb przyszłych mieszkańców, ale też z uwzględnieniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy wydanej decyzji administracyjnej o warunkach zabudowy dla danej działki.

Jeśli teren, na którym położony jest grunt, przeznaczony jest na niską zabudowę jednorodzinną w MPZP czy w warunkach zabudowy, można rozważyć wykorzystanie w takim przypadku projektów domów w zabudowie szeregowej. Zanim jednak do tego dojdzie, warto odpowiedzieć na pytanie, co to jest dom szeregowy oraz jak projektować obiekty tego typu.

Pojedynczy szeregowiec czy też dom szeregowy lub segment to dom połączony z jednym lub dwoma budynkami poprzez ściany boczne elewacji, zlokalizowany najczęściej na niewielkiej działce.

Obecnie budowanie domów szeregowych wygląda nieco inaczej niż jeszcze 30 lat temu. Nie przypominają one koszarów, tylko są wznoszone z zachowaniem pewnych trendów w nowoczesnej architekturze. Inwestorzy budujący obiekty według projektów szeregówek dbają o to, by były one komfortowe i spełniały oczekiwania wymagających klientów. Wnętrze takiego budynku jest przestronne i zaplanowane tak, by domownicy mieli przestrzeń wspólną i osobistą.

Nowoczesne domy szeregowe – czym się wyróżniają?

Osiedle domów szeregowych budowane na podstawie nowoczesnego, dobrze przemyślanego projektu architektonicznego wygląda zupełnie inaczej niż to wznoszone według tradycyjnych wzorców. Nowoczesne szeregowce mają minimalistyczną elewację i solidną architekturę.

Dom szeregowy

Nadal pozostają podobne względem siebie, ale z uwagi na dbałość o wszystkie detale i korzystanie z aktualnych trendów w budownictwie mieszkaniowym są one bez wątpienia godne uwagi. Niejednokrotnie w domach szeregowych znajduje się projekt wyposażenia każdego z takich domów w odnawialne źródła energii, na przykład panele fotowoltaiczne na dachu jedno- lub dwuspadowym. Nowoczesne obiekty szeregowe przypominają niezależne domy wolnostojące, tyle że połączone ze sobą jedną lub dwoma ścianami.

Dom szeregowy – cena

Ile kosztuje dom szeregowy? Projekt budowlany domu w zabudowie szeregowej dla kilku segmentów to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pojedyncze projekty obiektów skrajnych lub środkowych kupić można z kolei za kilka tysięcy złotych.

Warto zwrócić też uwagę na projekty tanich w budowie domów szeregowych, które pozwolą inwestorom zaoszczędzić sporo pieniędzy na wykonawstwie. Na przykład taka zabudowa nie wymaga wykonywania niezależnej elewacji i dodatkowego ocieplenia z każdej strony budynku. Obniża to ostateczną cenę wybudowania pojedynczego segmentu w większej zabudowie szeregowej. Koszty zmniejszają się również z uwagi na mniejszą liczbę okien, które trzeba w takiej nieruchomości wstawić.

Już przy zakupie działki budowlanej na potrzeby szeregowców można wypracować pewne oszczędności. Wszystko dlatego, że domy w zabudowie szeregowej pozwalają na postawienie na jednej działce kilku obiektów, co obniża koszty zakupu pojedynczych działek.

Koszty utrzymania domu szeregowego

Rozważając koszty budowy domów w zabudowie szeregowej, trzeba wziąć pod uwagę również to, ile będzie kosztowało utrzymanie poszczególnych segmentów. To jedna z zalet domu szeregowego, ponieważ koszty utrzymania części wspólnych mogą być dzielone na kilku właścicieli. Jeśli chodzi o wydatki na ogrzewanie domów oraz inne koszty eksploatacyjne, mogą być one podobne do tych, jakie ponosi się, żyjąc w apartamentach czy mieszkaniach blokowych.

Dom w zabudowie szeregowej – czy warto się na niego zdecydować?

Zabudowa szeregowa może stanowić rozsądny kompromis pomiędzy mieszkaniem w bloku i we własnym domu. Szeregowce dają namiastkę własnego kawałka ziemi – ogrodu, który stwarza o wiele więcej możliwości zagospodarowania i wykorzystywania niż np. balkon w obiekcie wielorodzinnym. Warto rozważyć wszystkie zalety i wady domów w zabudowie szeregowej, pozwoli to bowiem podjąć trafną decyzję dotyczącą wyboru takiego typu budownictwa mieszkaniowego dla siebie.

Dom szeregowy – wady i zalety

Domy szeregowe mają zarówno zalety, które skłaniają inwestorów do budowania takich obiektów i kupowania ich od deweloperów, jak i wady. Kwestia tego, czy istniejące minusy segmentów jesteśmy w stanie zaakceptować.

Do zalet zabudowy szeregowej należy zaliczyć:

  • atrakcyjną lokalizację – najczęściej szeregówki i osiedla takich domów są zlokalizowane na terenach miejskich, charakteryzujących się dobrą infrastrukturą;
  • wygospodarowanie przestrzeni do zamieszkania z własnym wejściem, jak w przypadku wolnostojącej zabudowy, a przy tym zachowanie komfortu, jaki daje również mieszkanie w blokach;
  • szansę na zamieszkanie na osiedlu z doskonale zaplanowanymi drogami wewnętrznymi, sklepami czy placem zabaw dla najmłodszych;
  • podział domu na część dzienną i nocną – rodzinną i prywatną, z sypialniami, które dzieli strop pomiędzy parterem a piętrem;
  • możliwość uzyskania własnego, prywatnego ogrodu do dowolnego zagospodarowania, który stanie się miejscem wypoczynku i rekreacji oraz spotkań towarzyskich;
  • niższe koszty inwestycji – zarówno jeśli chodzi o koszt działki, jak i wydatki na robociznę;
  • możliwość wspólnego budowania z innymi inwestorami lub wybudowania segmentu z myślą o odsprzedaniu przynajmniej jego części;
  • tańsza eksploatacja całego budynku z uwagi na większą liczbę mieszkańców;
  • ujednolicona elewacja budynku – spójna i estetyczna.

Wszystkie zalety domów szeregowych zdecydowanie przemawiają za podjęciem decyzji o zakupie takiego domu lub o budowie segmentu. Należy jednak pamiętać, że obiekty w zabudowie szeregowej mają również pewne wady:

  • Bliskie sąsiedztwo innych rodzin i osób – segmenty są połączone ze sobą nie tylko płotami, lecz także ścianami. Jedynie na szczycie segmentu – na jego początku i końcu – mieszkańcy mają tylko jednego sąsiada. Wiąże się to z ograniczeniem swobody zamieszkania i hałasami dochodzącymi z innych części segmentu.
  • Brak możliwości istotnego wpływania na poszczególne elementy zabudowy szeregowej – każdy taki dom ma właściwie ten sam projekt, z takim samym układem pomieszczeń i trudno go dostosować do indywidualnych potrzeb i wymagań.
  • Ograniczona liczba możliwości w zaplanowaniu funkcji kolejnych pomieszczeń.
  • Zabudowa piętrowa – wymusza korzystanie z wewnętrznych schodów, które stanowią pewną barierę architektoniczną i dla niektórych domowników, np. osób starszych i niepełnosprawnych, mogą być kłopotliwe.
  • Obecność często niewygodnych, wysokich schodów prowadzących do drzwi wejściowych.
  • Ograniczone możliwości budowy szeregówek o dużej powierzchni użytkowej.
  • Niewielki ogródek do dyspozycji – może mieć zaledwie 100-200 mkw.
  • Problemy z doświetleniem pomieszczeń w szeregówce światłem słonecznym.
  • Trudności lub wręcz brak możliwości rozbudowy czy adaptacji domu.
  • Niewielkie możliwości zindywidualizowania wyglądu elewacji domów szeregowych.

Domy szeregowe – dla kogo to rozwiązanie będzie najlepsze?

Wybór miejsca do zamieszkania i życia to kwestia całkowicie indywidualna. Są zwolennicy mieszkania w blokach z wielkiej płyty lub w nowoczesnych apartamentowcach, którzy cenią sobie bliskość różnych punktów infrastrukturalnych w mieście i za nic nie przeprowadziliby się do domu na przedmieściach. Są i tacy, którzy wolą dojeżdżać do pracy i wozić dzieci do szkół w zamian za odrobinę prywatności i kawałek ziemi do własnej dyspozycji oraz zagospodarowania na ogródek. Ich priorytety pod wieloma względami może połączyć dom szeregowy.

Dom szeregowy starodawny

Daje on z jednej strony poczucie bezpieczeństwa, dzięki bliskiej obecności sąsiadów, z drugiej zaś prywatność. Osobne wejście do domu i niewielki ogródek na tyłach budynku powodują, że można poczuć się jak w domu wolnostojącym, i to nawet mimo mieszkania w dzielnicy położonej blisko centrum miasta. Rodziny z dziećmi, single czy pary docenić mogą obiektyszeregowe, o ile zaakceptują ich pewne wady.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania domu szeregowego?

Miejska zabudowa, komfortowa powierzchnia mieszkalna, przestrzeń na dworze do zabawy i odpoczynku – te kwestie brane są pod uwagę przy wyborze domu szeregowego. Co jeszcze jest przy tym istotne?

Na pewno ważna jest lokalizacja budynku, powinna ona bowiem zapewniać przyszłym mieszkańcom ciszę i spokój, a przy tym dobrą komunikację z innymi częściami miasta. Można postawić na osiedle, które uwzględnia wygospodarowanie miejsc relaksu i zieleni.

Jeśli dom w zabudowie szeregowej kupuje rodzina z dziećmi, liczy się bliskość placu zabaw czy wręcz wygospodarowanie takiego miejsca w obrębie osiedla domków. W niedalekiej odległości od niego powinny znajdować się przedszkole czy szkoła, sklepy spożywcze, apteka oraz przychodnia lekarska.

Estetyka domów w zabudowie szeregowej także powinna być brana pod uwagę przy ich wyborze – miłe dla oka są uporządkowana i spójna elewacja oraz odpowiednio zagospodarowana przestrzeń przydomowa.

Przed zakupem konieczne jest skontrolowanie, jak wygląda układ pomieszczeń w pojedynczym segmencie, a więc czy strefa dzienna i nocna mają wystarczającą powierzchnię, a ich rozmieszczenie będzie po prostu wygodne dla użytkownika.

Dom szeregowy czy wolnostojący?

Pojawia się czasem pytanie, czy lepiej wybrać dom szeregowy, czy wolnostojący. Różnią się one pod wieloma względami. Obiekt wolnostojący na własnej działce daje zwykle większe możliwości zindywidualizowanej aranżacji – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Inwestor ma wpływ na wiele aspektów związanych z organizacją strefy dziennej czy nocnej. Może dobrze doświetlić pomieszczenia i wykorzystywać je tak, jak jest mu wygodniej.

W domach szeregowych zabudowa jest zwarta, a powierzchnia mieszkalna może być ograniczona i mniejsza w porównaniu z obiektem jednorodzinnym. Za to bliskie sąsiedztwo z jednej strony może być kłopotliwe z uwagi na hałasy i ograniczoną prywatność, a z drugiej zapewnia pewien poziom bezpieczeństwa.

Jeśli mieszkamy w segmencie, to kiedy wyjedziemy na wakacje, nasz dom nie pozostanie całkowicie bez opieki. Zawsze jest pod czujnym okiem sąsiadów, co zmniejsza ryzyko np. włamania. W domach wolnostojących może być z tym problem, dlatego trzeba się w nich zdać na inne rozwiązania, np. na instalację alarmu.

Trudno jest jednoznacznie uzsadnić, że dom szeregowy będzie lepszy od domu wolnostojącego i na odwrót. Wszystko zależy od indywidualnych wymagań i oczekiwań klienta. Taki obiekt będzie najpewniej tańszy w budowie i eksploatacji niż dom wolnostojący, co ma niebagatelne znaczenie dla kupujących.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Recenzje projektów domów
ranking domów z płaskim dachem projekt domu HomeKoncept 105 KRX1233
Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
Recenzje projektów domów
ranking domów z płaskim dachem projekt domu HomeKoncept 105 KRX1233
Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Podczas poszukiwań gotowego projektu domu, na pewno zetknąłeś się z pojęciem rysunków szczegółowych. Możliwość bezpłatnego...

Projekt domu
projekt domu letniskowego krx1135 homeconcept 85dl
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Podczas poszukiwań gotowego projektu domu, na pewno zetknąłeś się z pojęciem rysunków szczegółowych. Możliwość bezpłatnego...

Projekt domu
projekt domu letniskowego krx1135 homeconcept 85dl
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

REKLAMA
Zamknij