Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Działka leśna – co można postawić i czy można wybudować dom na działce leśnej?

Działka leśna – czy można wybudować dom na działce leśnej?

Działka leśna może wydawać się idealnym miejscem na budowę domu. Bliskość lasu, do którego można w każdej chwili iść na spacer, kusi wiele osób, jednak w praktyce marzenie o domu w lesie może być dość trudne do zrealizowania. Działka leśna co do zasady nie może być bowiem zabudowana. Sprawdź, co należy zrobić, by wybudować dom na działce leśnej i czy jest to w ogóle możliwe.

Planowanie inwestycji budowlanej zawsze warto zacząć od zakupu odpowiedniej działki. Dopiero potem można wybrać projekt domu, ponieważ powinien być on dostosowany do wielkości i kształtu parceli, a także miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy.

Działka leśna – co to jest?

Jak sama nazwa sugeruje, działka leśna jest terenem, na którym rośnie las. W praktyce jednak, drzewa wcale nie są wyznacznikiem w zakwalifikowaniu terenu do obszaru leśnego. O jej przeznaczeniu decyduje bowiem wpis w ewidencji gruntów. Jak zatem brzmi oficjalna definicja działki leśnej?

Chcąc dokładnie wyjaśnić, co to jest działka leśna, trzeba sięgnąć do Ustawy o lasach z dnia z 28 września 1991 roku. Według zawartych w niej zapisów lasem nazywa się grunt, który:

  • ma zwartą powierzchnię o wielkości co najmniej 0,10 ha,
  • pokryty jest roślinnością leśną lub jest jej przejściowo pozbawiony,
  • przeznaczony jest do produkcji leśnej.

Do obszarów leśnych zalicza się także m.in. tereny rezerwatów i parków narodowych oraz wszelkie grunty wykorzystywane na potrzeby gospodarki leśnej, czyli np. drogi leśne, szkółki, czy też miejsca składowania drewna.

Działką leśną może być również grunt znajdujący się jedynie w pobliżu lasu. Nawet jeśli nie jest faktycznie zalesiony, jednak w ewidencji gruntów widnieje jako las (Ls), należy go traktować jako teren leśny.

Nie przegap: Wybór działki pod budowę domu – co warto wiedzieć

Działka leśna a prawo budowlane

Jeśli marzy Ci się dom w lesie, zakup działki leśnej wydaje się oczywistym wyborem. Czy jednak na takiej parceli można wybudować dom? Jak mówią przepisy, działka leśna służy do produkcji leśnej, a więc nie powinno być na niej żadnych zabudowań. Ponadto zgodnie z prawem budowlanym dom można postawić na działce budowlanej (oznaczonej literą B), a więc działkę leśną należy przekształcić w budowlaną. Niestety nie zawsze będzie to możliwe.

Działka leśna – jak uzyskać pozwolenie na budowę domu?

Chcąc wybudować dom na działce leśnej, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, jakie jej przeznaczenie przewiduje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Jeśli parcela lub jej część widnieje w nim jako działka leśna z możliwością zabudowy, należy złożyć wniosek do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie jej z produkcji leśnej. Dopiero po uzyskaniu zgody na takie wyłączenie, można wnioskować o pozwolenie na budowę na działce leśnej.

W przypadku gdy MPZP nie przewiduje możliwości zabudowy danego terenu, można złożyć wniosek do urzędu gminy o wydanie zmiany warunków zabudowy. Będzie ona mogła jednak podjąć stosowną decyzję po uzyskaniu zgody marszałka województwa, który podejmuje ją na podstawie opinii izby rolniczej.

Działka leśna – co można postawić?

Na pytanie, co można postawić na działce leśnej, odpowiedź brzmi: w zasadzie nic. Jeśli taka nieruchomość oznaczona jest w ewidencji gruntów jak las (Ls), nie można na niej wybudować ani budynku mieszkalnego, ani gospodarczego. Budowa domu na takiej działce leśnej będzie możliwa jedynie po wyłączeniu jej w całości lub części z produkcji leśnej.

Działka leśna – czy można budować na niej dom?

Budowa domu na działce leśnej jest bardziej realna, gdy taka parcela w ewidencji gruntów nie jest oznaczona jako las, ale jako grunt orny, nieużytek, łąka, pastwisko, teren zalesiony, zakrzewiony lub sad. W takim wypadku gmina może udzielić pozwolenia na budowę domu, jeśli taka nieruchomość ma dostęp do drogi publicznej oraz sąsiaduje z inną zabudowaną działką.

Sprawdź też: Działka siedliskowa – czym różni się od działki budowlanej?

Zakup działki leśnej – jakie mogą być ograniczenia?

Zakup działki leśnej pod budowę domu wiąże się z pewnymi ograniczeniami i problemami. Przede wszystkim konieczne będzie usunięcie drzew. O tym, czy będzie to w ogóle możliwe i w jakim zakresie, decyduje starosta lub tzw. uproszczony plan urządzenia lasu, którym są objęte prywatne działki leśne (nienależące do Skarbu Państwa).

W przypadku gdy działka leśna lub jej wydzielony fragment nie jest lasem (czyli jest np. terenem zalesionym, nieużytkiem bądź zostanie odlesiona), na wycięcie drzew trzeba uzyskać zgodę z gminy.

Wycinka drzew na takiej działce leśnej nie wymaga zgody jedynie w przypadku gdy do wycięcia są drzewa o obwodzie pnia mierzonego na wysokości 5 cm nieprzekraczającym:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego i srebrzystego;
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Warto też pamiętać, że działki będącej lasem nie można grodzić. Montaż ogrodzenia możliwy jest tylko na gruncie wyłączonym spod produkcji leśnej.

Jak przekształcić działkę leśną na budowlaną?

Działka leśna na budowlaną może być przekształcona wyłącznie na podstawie zgody Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na wyłączenie jej z produkcji leśnej.

Najpierw jednak gmina powinna wystąpić o zgodę na zmianę przeznaczenia działki do marszałka województwa. Wyrazi on na to zgodę jedynie po uzyskaniu pozytywnej opinii izby rolniczej. W praktyce na taką opinię i zgodę można liczyć jedynie w przypadku, gdy zmiana statusu działki nie wpłynie negatywnie na gospodarkę leśną.

Jeśli zmiana statusu działki jest możliwa, jej właściciel powinien złożyć wniosek do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie jej z produkcji leśnej. Jeśli na budowę domu jednorodzinnego przeznaczony będzie grunt o powierzchni większej niż 0,05 ha, konieczne będzie uiszczenie opłaty za przedwczesny wyrąb drzewostanu.

Po przekształceniu działki leśnej na budowlaną można złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.

Działka leśna – ile kosztuje?

Ile kosztuje dzisiaj działka leśna? Cena takich parceli zależy przede wszystkim od lokalizacji, ale także od tego, czy jest to działka z możliwością zabudowy.

Nieposiadające możliwości zabudowy grunty leśne można kupić już za około 5-10 zł za metr kwadratowy. Cena za metr działki leśnej, która choćby w części jest objęta w MPZP możliwością zabudowy wynosi od około 30 do nawet 300 zł.

Działka w lesie – jaki podatek powinien zapłacić nabywca?

Warto wiedzieć, że właściciele terenów oznaczonych w ewidencji jako „las” muszą odprowadzać tzw. podatek leśny. Jego wysokość zależy od średniej ceny sprzedaży drewna określonej przez GUS.

W 2021 roku podatek za działkę leśną wynosi 43,30 zł za 1 ha.

Czy wiesz: Działka o kształcie trójkątnym – jak budować na nietypowej działce?

Jak zaaranżować ogród na działce leśnej?

Aranżacja ogrodu na działce leśnej może być dużym wyzwaniem. Inspiracją do jego urządzenie może być otaczający działkę las, którego ogród powinien stać się integralną częścią.

Jeśli parcelę otaczają wysokie drzewa, w ich pobliżu należy posadzić rośliny cieniolubne – sprawdzą się tutaj np. skalniaki pokryte mchem lub niskie krzewy i byliny.

Rośliny ogrodowe trzeba też dopasować do rodzaju gleby. W pobliżu lasu sosnowego ziemia jest najczęściej kwaśna – dobrze na niej rosną np. wrzosy, lawenda i hortensje. Z kolei przy lesie liściastym często występuje żyzna gleba próchnicza, na której będą pięknie rosły m.in. kwiaty cebulowe, a także krzewy takie jak berberys czy jaśminowiec wonny.

Czy warto kupić działkę leśną pod budowę domu?

Zakup działki leśnej pod budowę domu jest dobrym pomysłem, ale tylko wtedy, jeśli będzie można na niej rzeczywiście zrealizować inwestycję.

Przez jej zakupem warto więc sprawdzić jej status w ewidencji gruntów oraz w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli działka jest w całości oznaczona jako las i w dodatku MPZP nie przewiduje możliwości jej zabudowy, kupno takiej działki nie ma większego sensu. W takim przypadku bowiem jej odlesienie i uzyskanie pozwolenia na budowę będzie bardzo trudne, a nawet niemożliwe.

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Działka
nieduży ciek wodny przebiega przez działkę
15.05.2024 r. Daria Sicińska

Budowa domu na działce z ciekiem wodnym. O czym musisz wiedzieć?

Niejedna osoba marzy o tym, by na zakupionej działce występował strumyczek lu...

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
12.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić działkę rekreacyjną? Porady nie tylko na wiosnę

Działka rekreacyjna to marzenie wielu osób – jak jednak ją urządzić, by jak najlepiej służyła wypoczynkowi? Aranżacja dzia...

Działka
teren na którym trwa karczowanie działki pod dom
04.04.2024 r. Daria Sicińska

Karczowanie działki pod budowę domu jednorodzinnego. Jak je wykonać i ile kosztuje?

Przed rozpoczęciem budowy domu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie teren...

Działka
widok na osiedle domów z góry i symboliczne wykresy
29.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jak będą się kształtować ceny działek budowlanych w 2024 roku?

Mieszkania i domy jednorodzinne stanowią dobra substytucyjne, bo służą zaspok...

Działka
nieduży ciek wodny przebiega przez działkę
15.05.2024 r. Daria Sicińska

Budowa domu na działce z ciekiem wodnym. O czym musisz wiedzieć?

Niejedna osoba marzy o tym, by na zakupionej działce występował strumyczek lu...

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
12.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić działkę rekreacyjną? Porady nie tylko na wiosnę

Działka rekreacyjna to marzenie wielu osób – jak jednak ją urządzić, by jak najlepiej służyła wypoczynkowi? Aranżacja dzia...

Działka
teren na którym trwa karczowanie działki pod dom
04.04.2024 r. Daria Sicińska

Karczowanie działki pod budowę domu jednorodzinnego. Jak je wykonać i ile kosztuje?

Przed rozpoczęciem budowy domu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie teren...

Działka
widok na osiedle domów z góry i symboliczne wykresy
29.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jak będą się kształtować ceny działek budowlanych w 2024 roku?

Mieszkania i domy jednorodzinne stanowią dobra substytucyjne, bo służą zaspok...

REKLAMA
Zamknij