Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Salon z jadalnią - jak pomysłowo zaaranżować salon i jadalnię w jednym?

Salon z jadalnią - jak urządzić funkcjonalną przestrzeń?

Salon z jadalnią to dość często spotykane połączenie nie tylko ze względu na mały metraż. Poprzez nadanie wnętrzu podwójnej funkcjonalności można zaoszczędzić sporo miejsca, które z kolei można wykorzystać na dodatkowe meble czy dekoracje. Łącząc salon z jadalnią, łatwiej jest też skoncentrować życie całego domu w jednym miejscu, co w dużym stopniu sprzyja integracji. Planujesz zaaranżować salon z jadalnią? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść inspiracji!

Nowoczesny projekt domu łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka, a jednym z charakterystycznych dla niego znaków jest salon połączony z jadalnią. Otwarta przestrzeń w domu stanowi centrum życia rodzinnego. Nie dość, że komunikacja pomiędzy domownikami jest ułatwiona, to jeszcze w takim salonie jest jasno i przestronnie.

Jest tylko jeden warunek – pomieszczenie to musi zostać zaaranżowane w sposób przemyślany. Urządzając salon z jadalnią, trzeba się sporo natrudzić, aby te dwie przestrzenie zachowały swój odrębny charakter, a jednocześnie tworzyły jedną spójną całość. Podpowiemy Ci, jak to zrobić!

Salon z jadalnią – najważniejsze zasady aranżacji

Aranżacja jadalni z salonem wbrew pozorom wcale nie jest prosta, dlatego pewne decyzje warto podjąć jeszcze na etapie projektowania. Zacznij od rozplanowania przestrzeni komunikacji i odpoczynku, następnie podziel pomieszczenie na strefy. Drugi krok jest szczególnie ważny wtedy, gdy salon z jadalnią ma być miejscem służącym nie tylko do spożywania posiłków i relaksu, ale przykładowo też do pracy.

Do salonu powinno wpadać jak najwięcej naturalnego światła. Jeśli okna w pokoju nie są duże albo wychodzą na słabo naświetloną stronę, pozostaw je odsłonięte. Zrezygnuj z ciężkich zasłon i rolet – lepszym wyborem będą lekkie firany i zasłony w jasnych kolorach, które będą przepuszczać promienie słoneczne.

Wykorzystaj lustra, by optycznie powiększyć przestrzeń. Pamiętaj, że o tym, jak będzie prezentować się finalna aranżacja salonu z jadalnią, w dużej mierze decydują kolory. Kieruj się przede wszystkim własnym poczuciem estetyki, jednocześnie staraj się dobrać odcienie ścian, mebli i dodatków tak, by wszystko do siebie pasowało.

Salon z jadalnią – jak go zaprojektować?

Zacznijmy od tego, jaki rozmiar powinien mieć salon. Tak naprawdę trudno jest podać dokładny metraż, gdyż wszystko zależy od wielkości domu, liczby domowników czy ich indywidualnych upodobań. Salon z jadalnią powinien mieć jednak nie mniej niż 20-25 m2, optymalna szerokość pomieszczenia to minimum 5 m. Warto mieć na uwadze, że zbyt mały pokój może okazać się niefunkcjonalny i zwyczajnie zbyt ciasny, z kolei za duży będzie nieprzytulny.

Projekt salonu z jadalnią w miarę możliwości powinien mieć regularny kształt z prostego powodu – taki pokój najłatwiej się urządza. Najlepszym miejscem na wejście jest ściana naprzeciwko okna. Dzięki takiemu umiejscowieniu drzwi zaraz po przekroczeniu progu salon wydaje się jasny i przestronny.

Najważniejszą kwestią pozostaje zaplanowanie przestrzeni wypoczynku i ruchu. Jeśli nie masz na to żadnego zamysłu, koniecznie przejrzyj pomysły na salon z jadalnią. Gotowe projekty salonów z jadalnią zainspirują Cię i pozwolą sprecyzować oczekiwania względem całej koncepcji.

Salon z jadalnią

Salon z jadalnią – w jaki sposób można połączyć oba pomieszczenia?

Pewnie zastanawiasz się teraz, jak połączyć salon z jadalnią. Nie ma znaczenia, czy pokój gościnny jest duży i przestronny, czy wprost przeciwnie – mały i ciasny. Przy odrobinie sprytu nawet niewielki salon połączony z jadalnią może na pierwszy rzut oka wydawać się sporym, a w dodatku być estetycznym i funkcjonalnym. Nie decyduje bowiem o tym metraż, lecz pomysłowość projektanta.

Najwygodniej jest zaaranżować prostokątny salon z jadalnią – wtedy można wydzielić strefy jadalnianą i wypoczynkową, oddzielając jedną od drugiej kanapą lub stołem. Dużo możliwości oferuje również salon z jadalnią w kształcie litery L. W tym przypadku w mniejszej części pomieszczenia najlepiej ustawić stół i krzesła, a pozostałą przestrzeń wykorzystać na stworzenie strefy wypoczynkowej.

Jak urządzić salon z jadalnią?

Sposobów na to jest całe mnóstwo. Choć ogromne znaczenie mają tutaj czynniki takie jak rozmiar i układ pomieszczenia, to nawet przy niewielkim metrażu i nietypowym układzie, dzięki meblom i dodatkom, można uzyskać ciekawą i efektowną aranżację.

Salon z jadalnią – jak urządzić? To zależy, jaki efekt chcesz uzyskać. Bez względu jednak na styl, zwykle projektuje się przestrzeń otwartą. W ten sposób można maksymalnie wykorzystać miejsce użytkowe i sprawić, że salon będzie wydawał się zdecydowanie większy, niż jest w rzeczywistości.

Najważniejsze, by salon stylistycznie współgrał z jadalnią. Wybór mebli i dekoracji może przytłoczyć, a efekt finalny czasem trudno sobie zwizualizować, dlatego tak ważne jest, aby przed przystąpieniem do urządzania salonu wykonać dobry projekt wnętrza. Dzięki niemu będzie można dostrzec możliwości i zobaczyć, jak będą prezentować się w połączeniu ze sobą poszczególne rozwiązania, jeszcze przed wcieleniem ich w życie.

Mały salon z jadalnią – o czym pamiętać podczas urządzania?

Jak urządzić mały salon z jadalnią? To pytanie zadają sobie nie tylko właściciele mieszkań w bloku, ale też małych domów jednorodzinnych. To wcale nie musi być trudne, choć czasem rzeczywiście trzeba trochę pogłówkować, by aranżacja była zarazem praktyczna, funkcjonalna i estetyczna. 

Mały salon z jadalnią – aranżacje. Jak urządzić salon z jadalnią 20 m2? Skup się na tym, by nie zagracić i nie przytłoczyć przestrzeni. Postaw raczej na jasne kolory i nie przesadzaj ze wzorami. Przestrzeń optycznie powiększą obrazy dające efekt okna, lustra i trójwymiarowe tapety.

Podziel pomieszczenie na strefy przy pomocy parawanów lub kurtyn. Spraw, by mały salon z jadalnią był praktyczny, stawiając w nim wielofunkcyjne meble. Wspomniane triki można też zastosować, urządzając salon z jadalnią 25 m2 lub większy.

Przestronny salon z jadalnią

Duży salon z jadalnią – czego nie może w nim zabraknąć?

Większy metraż, choć daje więcej możliwości, to urządzając duży salon z jadalnią bardzo łatwo przepaść i zwyczajnie go zagracić. Dlatego śmiało można powiedzieć, że poziom trudności podczas urządzania małego i dużego pokoju jest porównywalny. Jak urządzić duży salon z jadalnią?

Urządzając salon z jadalnią o powierzchni 35 m2, warto zadbać o wyraźny podział na strefy – już na pierwszy rzut oka powinno być widać miejsce do odpoczywania, oglądania tv, spożywania posiłków czy pracy. Wykorzystać do tego można różne przesłony, ażurowe panele i parawany albo po prostu umiejętnie ustawić meble wypoczynkowe i stół jadalniany. 

Jeśli salon z jadalnią ma 40 m2, spokojnie zmieści się w nim aneks kuchenny. W takim przypadku strefę kuchenną od wypoczynkowej oddzielić można np. wyspą. W dużym salonie nie może zabraknąć dodatków, które nadadzą mu wyjątkowy charakter.

To właśnie niepozorne detale podkreślają styl i wyrażają osobowość mieszkańców. Do wizualnego ocieplenia wnętrza możesz wykorzystać dywany i koce, obrazy na ścianę, wazony i dekoracje stołowe czy wygodne poduszki. Całość dopełni odpowiednie oświetlenie.

Salon z jadalnią – w jakim stylu go zaaranżować?

Chcesz, by było przestronnie, prosto i przejrzyście, raczej stronisz od dekoracji i zbędnych dodatków? Strzałem w dziesiątkę będzie nowoczesny salon z jadalnią. Jeśli jednak nie lubisz za bardzo zmian i urządzasz duży pokój z myślą, że będzie służyć Ci przez długie lata, postaw na klasyczny salon z jadalnią, który pozostanie w modzie pomimo upływu czasu.

Ostatnio modny jest prosty, ale ciekawy, jednocześnie dość oszczędny w formie i nadal przytulny salon z jadalnią w stylu skandynawskim. Tym, którym zależy na efekcie surowości i przestronności polecamy za to industrialny salon z jadalnią.

Podoba Ci się efekt pomieszania stylów, kolorów, wzorów i faktur? Do gustu powinien Ci przypaść pomysł na salon z jadalnią w stylu eklektycznym. Jeśli bliskie Twojemu sercu są neutralne kolory takie jak biel, czerń i odcienie szarości oraz oszczędne dekoracje, to zaaranżuj elegancki salon z jadalnią. Modne inspiracje na salon z jadalnią znajdziesz choćby w sieci.

Dowiedz się więcej: Cegła w salonie - jak wykonać ceglaną dekorację na ścianie w salonie?

Jakie kolory wybrać do salonu z jadalnią?

Wybierając kolory do salonu z jadalnią najlepiej kierować się własnym gustem i poczuciem estetyki, a nie sugerować tym, co jest aktualnie modne czy upodobaniami osób z otoczenia. W końcu wystrój pokoju ma się podobać przede wszystkim domownikom i to oni przebywając w nim, mają czuć się dobrze.

Kolory ścian powinny więc skłaniać do relaksu i nie powodować rozdrażnienia. Przytulny salon z jadalnią stanie się miejscem, w którym każdy z miłą chęcią będzie spędzać swój wolny czas i czerpać energię do dalszego działania.

Jak pomalować salon z jadalnią? Dobór kolorów ścian jest kwestią gustu, jednak należy pamiętać, że komfortowy nastrój i pozytywne wibracje zapewniają przede wszystkim barwy stonowane. Jeśli jesteś miłośnikiem wyrazistych barw i bogatego wzornictwa, nie musisz z tego rezygnować, jednak zadbaj o to, by Twoje upodobania znalazły odzwierciedlenie raczej w dodatkach. Pomalowanie wszystkich ścian farbą w intensywnym kolorze mogłoby taki pokój zbytnio przytłoczyć.

Wiele wariantów wykończenia z pewnością zapewni salon z jadalnią w szarościach, bieli lub beżach. Kolory te są ponadczasowe, eleganckie i gustowne, z łatwością można dobrać do nich meble i dodatki. Jeśli boisz się nudnego efektu, jedną ze ścian w salonie z jadalnią lub jedynie jej fragment możesz przyozdobić tapetą albo naklejką. Dzięki temu pomieszczenie nabierze charakteru i wyrazistości.

Sprawdź: Jak przygotować ściany do malowania?

Nowoczesny salon z jadalnią

Meble do salonu z jadalnią – jakie wybrać?

Gdy baza wykończeniowa w postaci podłogi i ścian będzie gotowa, nie pozostanie nic innego, jak tylko wstawić meble i przyozdobić wszystko efektownymi dodatkami.

Zatem w tym momencie zasadne wydaje się zadanie pytania, jak umeblować salon z jadalnią? Nie powiemy Ci, jakie meble najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku, gdyż to zależy od Twoich upodobań. Możemy jednak podpowiedzieć, czym kierować się przy ich wyborze. Zanim wybierzesz się do sklepu meblowego, ustal kilka kwestii.

Zacznij od określenia budżetu, jaki możesz przeznaczyć na zakup mebli. Dzięki temu ograniczysz się do szukania ich w określonym przedziale cenowym, nie tracąc czasu na przeglądanie tych, na których zakup nie możesz sobie pozwolić. Następnie dokładnie pomierz pomieszczenie, gdyż jest to niezbędne do określenia, czy wybrane meble zmieszczą się w salonie.

Ponadto określ swoje oczekiwania i preferencje, tak aby dostosować do nich funkcjonalność mebli. Gdy to wszystko będziesz mieć sprecyzowane, wybór mebli do salonu z jadalnią będzie dużo łatwiejszy.

Jak oświetlić salon połączony z jadalnią?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a wielu o tym zapomina, że na wygląd otaczającej nas przestrzeni po zmroku w dużej mierze wpływa oświetlenie. Dlatego poświęć temu zagadnieniu dostateczną uwagę i spraw, by zamontowane w pokoju lampy nie tylko sprzyjały codziennym czynnościom, ale jednocześnie pozwalały uwydatnić jego mocne strony. Jak oświetlić salon z jadalnią?

Przy połączeniu z salonem niezwykle ważne jest, aby odpowiednio doświetlić miejsca szczególnie ważne w codziennym życiu. Do tego celu najlepiej wykorzystać trzy rodzaje oświetlenia, czyli oświetlenie ogólne, kierunkowe i dekoracyjne.

W przypadku salonu z jadalnią warto zastosować dwa niezależne centralne punkty oświetlenia. Sprawdzi się tutaj dowolna lampa sufitowa umieszczona w centralnym punkcie. Największe znaczenie ma oświetlenie kierunkowe, które intensywnie oświetla wszelkie obiekty.

Dekoracje do salonu z jadalnią – jak dopasować je do stylu pomieszczenia?

Dodatki dobiera się na samym końcu, gdy główny pomysł na salon z jadalnią zostanie zrealizowany. Wybierając dekoracje w pierwszej kolejności, zanim jeszcze urządzisz pomieszczenie, zaryzykujesz tym, że potem nie będą one pasować do całości wykończenia. 

Każdy z pewnością zna przysłowie „diabeł tkwi w szczegółach”. Jest w nim sporo prawdy. Z pomocą dodatków można sprawić, że aranżacja salonu z jadalnią będzie prezentować się elegancko i z klasą lub wprost przeciwnie – będzie panować w niej chaos i niespójność.

W doborze dodatków powinna pomóc Ci prosta zasada – jeśli jest prosto i neutralnie, wprowadź do wnętrza odrobiny energii przy pomocy wyrazistych dodatków. W przeciwnym razie postaw na niezbyt rzucające się w oczy elementy, które będą wtapiać się w tło i z pozostałym wyposażeniem tworzyć jedną spójną całość. To najprostszy przepis na piękny salon z jadalnią.

Salon i jadalnia w jednym – wady i zalety

Salon razem z jadalnią w wielu przypadkach nie jest wyborem, a wręcz koniecznością lub jedyną możliwością na zaaranżowanie w domu miejsca do spożywania posiłków w komfortowych warunkach. Jeśli jednak w grę wchodzą inne opcje, trzeba podjąć decyzję, czy jadalnia z salonem to dobry pomysł. Co przemawia na korzyść takiego rozwiązania?

Połączenie salonu z jadalnią sprzyja nawiązywaniu lepszych relacji z bliskimi z prostego powodu – więcej czasu spędzamy w swoim towarzystwie. Kolejną zaletą z pewnością jest wielofunkcyjność tak zaaranżowanego pokoju. Stół jadalniany w każdej chwili można przesunąć, dostosowując przestrzeń do aktualnych potrzeb.

Salon i jadalnia połączone razem to też większe możliwości stosowania efektownych rozwiązań dekoracyjnych. Ma to jednak też swoje wady, a jedną z największych jest konieczność przenoszenia posiłków z kuchni do pokoju, co może stanowić problem, gdy kuchnia jest sporo oddalona od salonu lub przy okazji rodzinnych spotkań.

Dodatkowo gwar przy stole może zakłócać oglądanie telewizji lub czytanie książki osobie, która akurat relaksuje się w części wypoczynkowej.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Salon
Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu
09.01.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu? Czy możemy go dobudować?

Wykusz w bryle budynku jednorodzinnego pozwoli na urozmaicenie architektonicz...

Salon
Czyszczenie szyby od kominka
21.02.2022 r. Jan Susmaga

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z prz...

Salon
Salon w stylu boho
09.02.2022 r. Jan Susmaga

Jak urządzić salon w stylu boho i na jakie detale zwrócić szczególną uwagę?

Niezobowiązujący charakter, energia i przyciągające wzrok dodatki – taki właś...

Salon
Salon na poddaszu
21.09.2021 r. Jan Susmaga

Salon na poddaszu – jak urządzić salon ze skosami? Sprawdź inspiracje i pomysły

Salon na poddaszu to pomieszczenie o ogromnym potencjale aranżacyjnym, w któr...

Salon
Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu
09.01.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu? Czy możemy go dobudować?

Wykusz w bryle budynku jednorodzinnego pozwoli na urozmaicenie architektonicz...

Salon
Czyszczenie szyby od kominka
21.02.2022 r. Jan Susmaga

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z prz...

Salon
Salon w stylu boho
09.02.2022 r. Jan Susmaga

Jak urządzić salon w stylu boho i na jakie detale zwrócić szczególną uwagę?

Niezobowiązujący charakter, energia i przyciągające wzrok dodatki – taki właś...

Salon
Salon na poddaszu
21.09.2021 r. Jan Susmaga

Salon na poddaszu – jak urządzić salon ze skosami? Sprawdź inspiracje i pomysły

Salon na poddaszu to pomieszczenie o ogromnym potencjale aranżacyjnym, w któr...

REKLAMA
Zamknij