Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz projektu 🏡 taniego w budowie?

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?

Domy z antresolą – czy warto mieć w domu antresolę?

Dom z antresolą jest ciekawym przykładem wykorzystania do maksimum wolnej przestrzeni w domach jednorodzinnych, zwykle parterowych. Projekty obiektów z antresolą mogą być rozwiązaniem dla problematycznych działek – małych i wąskich, ponieważ zwiększają wolną przestrzeń w domu, dzięki umieszczeniu na antresoli np. miejsca do spania.

Dom parterowy wydaje ci się zbyt mały, by spełnić oczekiwania domowników dotyczące wielkości powierzchni mieszkalnej? Rozwiązaniem Twojego problemu może być wprowadzenie ciekawego elementu konstrukcyjnego w obiekcie, mianowicie antresoli. Czy takie projekty domów będą pasować na przykład do małej, wąskiej działki? Dlaczego warto mieć dom z antresolą?

Czym charakteryzują się projekty domów z antresolą?

Wysokie pomieszczenia w obiektach mieszkalnych pozwalają wygospodarować przestrzeń na antresolę. Wystarczy odpowiednia konstrukcja, na przykład drewniana, by w domach o niewielkiej powierzchni zyskać więcej miejsca. Można dzięki temu osiągnąć dodatkowy metraż użytkowy, najczęściej przeznaczony na część sypialnią dla domowników, ale nie tylko.

Czym właściwie charakteryzują się domy z antresolą? Projekty obiektów tego rodzaju uwzględniają wysokie na co najmniej 4,5 metra pomieszczenia na dolnej kondygnacji. Taka wysokość pozwala na wybudowanie antresoli, której odległość od stropu wynosi przynajmniej 2 metry.

W zależności od tego, w jakim celu jest budowana w domu antresola, inne mogą być jej minimalne wymiary. Jeśli ma być przestrzenią użytkową, mieszkalną, powinna mieć odpowiednią wysokość. Natomiast, jeśli ta przestrzeń ma służyć tylko do spania, wystarczy wysokość 1,2 metra. Wówczas zamiast wyposażać ją w pełnowymiarowe łóżko, lepiej wykorzystać wygodny materac podłogowy. W projektach domów z antresolą możesz zauważyć, że niekiedy bywa ona samodzielnym pomieszczeniem czy pełnowartościowym piętrem z osobnymi pokojami dla domowników.

Zaplanowanie w domu jednorodzinnym wysokiego pomieszczenia czy pomieszczeń daje możliwość zbudowania antresoli. Zauważ, że w naszych projektach często jest ona dołączana do małych i jednocześnie wysokich pomieszczeń. Na konstrukcję antresoli składają się płaszczyzna podłogowa, słupy nośne i belki.

Funkcje antresoli w domu – jakie są?

Zastanawiasz się, po co Ci właściwie antresola w domu? Może zarówno odgrywać rolę ciekawego elementu dekoracyjnego, jak i posłużyć do zaaranżowania dodatkowej sypialni dla gości, pokoju gościnnego czy gabinetu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by antresola stała się Twoją sypialnią, dzięki czemu być może zyskasz dodatkowy pokój na zupełnie inne cele. Przy dosyć niskich antresolach mogą one posłużyć jako schowek – pomieszczenie gospodarcze, garderoba, spiżarnia, a nawet biblioteczka. Jeśli na antresolę prowadzą bezpieczne schody z barierką, może być ona wykorzystana jako pokój wypoczynkowy czy pomieszczenie zabaw dla dzieci.

Słowem, możesz dostosować antresolę do potrzeb swoich i pozostałych domowników. Nie ulega wątpliwości, że antresola jest ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez architektów, pozwalającym np. na rozdzielenie przestrzeni sypialnianej od strefy dziennej.

Antresola a prawo budowlane - co warto wiedzieć?

Definicję antresoli możesz znaleźć w Rozporządzaniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Uznano ją za górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim.

Antresola jest przestrzenią niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego została wydzielona. Prawo budowlane określa, że powinna być mniejsza od całej powierzchni kondygnacji, a jej wysokość nie może wynosić mniej niż 2 metry, co umożliwi Ci stanie w tym miejscu w pozycji wyprostowanej.

Dodatkowo, jeśli antresola nie jest tylko miejscem do spania dla 1–2 domowników, a przeznaczona będzie do użytku przez 10 osób i więcej, powinna mieć odpowiednio wysoki strop.

Przepisy Prawa budowlanego wskazują również na to, że konstrukcja nośna antresoli powinna spełniać wymagania określone dla klasy D odporności pożarowej. Zabudowa musi być wykonana z trwałych materiałów i zakotwiczona w ścianach nośnych budynku mieszkalnego. Alternatywnym, dopuszczalnym prawnie rozwiązaniem jest postawienie antresoli na stropie w taki sposób, by posiadała odpowiednią ilość punktów podparcia.

Dom z antresolą – akustyka, ogrzewanie i oświetlenie

Problematyczne może być zapewnianie ciepła w domu z antresolą. Ogrzewanie musi być dobrze przemyślane. Naturalnie ciepło ucieka do góry, co byłoby szczególnie uciążliwe w przypadku, gdy na antresoli znajduje się miejsce do spania. Dlatego w takich przypadkach lepiej wybrać do domu z antresolą ogrzewanie podłogowe. Zwiększy to koszty budowy domu, ale dzięki takiemu rozwiązaniu najpierw ogrzeją się np. salon czy jadalnia położone pod antresolą, a dopiero wówczas ciepło przejdzie do położonych wyżej przestrzeni.

Antresola może powodować, że przestrzeń pod nią będzie zacieniona. Można jednak rozwiązać ten problem poprzez zastosowanie schodów i belek posiadających ażurową konstrukcję. Oświetlenie antresoli powinno być mocniejsze niż w przypadku tylko jednej kondygnacji. Nie może oślepiać domowników podczas przebywania na tym poziomie, ale powinno dostatecznie rozjaśniać przestrzeń pod nim.

Jako że antresola najczęściej jest kondygnacją niezamkniętą, to może być głośna. Musisz wiedzieć, że w jej wnętrzu dźwięki będą rozchodzić się w inny sposób niż na zupełnie otwartej przestrzeni. Zależy to od materiałów, jakie wykorzystane zostaną do wykończenia pomieszczeń. Aby wyciszyć antresolę, warto zastosować specjalne materiały, które będą pochłaniać dźwięki.

Umiejscowienie antresoli w projekcie domu – gdzie najlepiej?

Na Extradom.pl znajdziesz liczne domy z antresolą na wąską działkę, na której nie zmieści się duża zabudowa domowa. Nawet dom parterowy może zapewnić Ci wystarczająco dużo wolnej przestrzeni użytkowej właśnie dzięki zorganizowaniu antresoli. Możesz zaplanować ją w różnych miejscach, choć najczęściej w naszych projektach znajdziesz takie rozwiązania na poddaszu, zorganizowane pod efektownymi skosami belek konstrukcyjnych albo nad salonem.

Projekty domów z antresolą na poddaszu

Równie dobrze antresola może być zlokalizowana na poddaszu, pod efektownymi skosami i belkami dachowymi. Stanowić może strefę nocną, prywatną oraz miejsce wypoczynku. Jeśli jest wystarczająco duża, można podzielić ją na pokoje dla domowników. Wszystkie pomieszczenia powinny być przy tym doświetlone dzięki oknom dachowym czy przeszkleniom.

Projekty domów z antresolą nad salonem

Parterowy dom z antresolą nad salonem pozwala na optymalny podział wolnej przestrzeni. Wysoki salon sprawiać może przytłaczające wrażenie z uwagi na pustą przestrzeń nad nim. Antresola zlokalizowana nad częścią jadalną czy wypoczynkową pozwala na stworzenie przytulnego miejsca do wspólnych posiłków i rozmów. Nowoczesne projekty domów z antresolą nad salonem zachwycają swoją minimalistyczną aranżacją.

Jak urządzić antresolę?

Dom z antresolą wewnątrz możesz urządzić w dowolny sposób. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Czy oczekujesz dodatkowej powierzchni użytkowej, na zorganizowanie prywatnej sypialni czy chciałbyś stworzyć miejsce do wypoczynku i zabawy dla siebie i dzieci? Możesz też przeznaczyć antresolę na pomieszczenie gospodarcze, co przydaje się zwłaszcza w przypadku domów bez podpiwniczenia.

Wykończenie antresoli – jak wybrać odpowiednie?

Najczęściej antresolę wykańcza się z wykorzystaniem elementów drewnianych lub stalowych. Jej projekt powinien być dobrze przemyślany, by korzystanie z niej było po prostu bezpieczne. Przytulna, funkcjonalna antresola będzie zbudowana z tradycyjnego materiału wykończeniowego, jakim jest drewno.

Natomiast antresola metalowa lepiej komponuje się w nowocześnie wyposażonym i wykończonym domu, a jej przestrzeń można wykończyć z wykorzystaniem szklanych elementów i ażurowych, stalowych balustrad. Ażurowe kraty i szklane tafle mogą być wykorzystane jako barierki na schodach prowadzących na antresolę.

Zalety i wady domów z antresolą

Zastanawiasz się, czy projekt domu wyposażonego w antresolę będzie dla Ciebie odpowiedni? Warto, byś rozważył wszystkie za i przeciw takiego rozwiązania. Przedstawiamy, jakie ma to wady i zalety.

Do atutów takich projektów zalicza się optymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni w domach. Ma to szczególne znaczenie przy domach zajmujących niewielką powierzchnię zabudowy na działce, gdzie trzeba zorganizować więcej przestrzeni dla domowników. Poza tym ma ona oryginalny wygląd i zapewni utrzymanie kontaktu pomiędzy domownikami pomimo podzielenia przestrzeni pod względem architektonicznym.

Zbudowanie domu z antresolą to jednak nie tylko wiele zalet, ale i pewne problemy. Decyzja o wybudowaniu takiego obiektu mieszkalnego wiązać się może z pewnymi trudnościami, między innymi z ogrzewaniem pomieszczeń i oświetleniem. Wszystko dlatego, że w takim przypadku rezygnujesz z części stropu dzielącego kondygnacje. Wadą jest konieczność wykonania dobrze przemyślanego systemu wentylacji, ponieważ w przeciwnym wypadku miejsce do snu zaaranżowane na antresoli będzie niewygodne.

Budowa domu z antresolą – jakie są koszty?

Dom z antresolą będzie spełniał swoje funkcje i odznaczał się pod względem konstrukcyjnym na tle tradycyjnych domów parterowych z uwagi na wyższe pomieszczenia i zwiększoną kubaturę. To z kolei wpływa na to, że antresola w domu podnosi koszt realizacji całej inwestycji. W naszej ofercie znajdziesz jednak również domy tanie w budowie z antresolą, która dobrze sprawdzi się jako pomieszczenie gospodarcze czy miejsce do spania. Tanie domy z antresolą zakładają wykorzystanie mniejszej liczby przeszkleń niż te, które są droższe.

Czy warto wybrać projekt domu z antresolą?

Dobrze zaprojektowana i wykonana antresola będzie oryginalnym elementem wyposażenia wnętrza, zapewniającym nietuzinkową aranżację. Ponadto jeśli będzie miała co najmniej 2 metry wysokości, zyskasz dodatkową przestrzeń użytkową właściwie do dowolnego wykorzystania.

Nie bez znaczenia przy podejmowaniu decyzji, czy wybrać dom z antresolą czy bez, jest to, że nawet w małych domach parterowych z wysokimi pomieszczeniami możesz zorganizować dla siebie i domowników więcej powierzchni użytkowej. Przenikanie się przestrzeni na antresoli i pod nią optycznie powiększy wnętrze i doda mu uroku.

O czym warto pamiętać, decydując się na dom z antresolą?

Jeśli podejmujesz decyzję o budowie domu z antresolą, musisz też wybrać odpowiednie schody, które będą na nią prowadzić. Mogą one pełnić w Twoim domu funkcję dekoracyjną. Wejście powinno być bezpieczne i komfortowe dla użytkowników, a przy tym schody nie mogą zająć zbyt wiele miejsca na podstawowym poziomie domu.

Powinny być dosyć wąskie, ale o szerokości około 28 cm, mieć łagodny bieg i antypoślizgowe elementy. Najlepiej w tym charakterze sprawdzają się schody proste lub kręcone, oparte na stabilnej konstrukcji i wyposażone w poręcz dla zwiększenia bezpieczeństwa. Muszą też pasować stylistycznie do pomieszczenia, w którym znajdzie się antresola. Wyboru schodów powinieneś dokonać już podczas projektowania domu.

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
Formalności budowlane
Świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązkowe w 2023 roku
Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
Formalności budowlane
Świadectwo charakterystyki energetycznej obowiązkowe w 2023 roku

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?
04.08.2022 r. Jan Susmaga

Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
17.05.2022 r. Jan Susmaga

Jak powstaje i ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na domy prefabrykowane. Nic w tym dziwnego. Bezpieczeństwo, energooszczę...

Projekt domu
Domy prefabrykowane z perlitu
09.05.2022 r. Jan Susmaga

Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów

W Polsce popularność zyskują domy prefabrykowane, a perlit okazuje się doskon...

Projekt domu
Domy prefabrykowane drewniane
06.05.2022 r. Diana Sulyma

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...

Projekt domu
Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?
04.08.2022 r. Jan Susmaga

Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
17.05.2022 r. Jan Susmaga

Jak powstaje i ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na domy prefabrykowane. Nic w tym dziwnego. Bezpieczeństwo, energooszczę...

Projekt domu
Domy prefabrykowane z perlitu
09.05.2022 r. Jan Susmaga

Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów

W Polsce popularność zyskują domy prefabrykowane, a perlit okazuje się doskon...

Projekt domu
Domy prefabrykowane drewniane
06.05.2022 r. Diana Sulyma

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...