Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Ostatni moment na zakup w niższej cenie! Od lutego zmiana cennika.

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć?

Drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe

Marzysz o ogrzewaniu podłogowym? Takie rozwiązanie z pewnością okaże się bardzo praktyczne i zapewni komfort cieplny, który szybko docenisz. Najpierw jednak musisz podjąć decyzję odnośnie wyboru materiału, z którego ma zostać wykonana podłoga w Twoim domu. Pod ogrzewanie podłogowe zaleca się zwłaszcza kamień lub ceramikę, gdyż bardzo dobrze przewodzą ciepło. A co jeśli chcesz wybrać drewno? Czy można położyć drewnianą podłogę na ogrzewanie podłogowe?

Podejmujesz ostatecznie decyzje dotyczące wykończenia Twojego domu? Sprawdź, jak wygląda kwestia podłogi drewnianej a ogrzewania podłogowego. Przeczytaj, kiedy warto się na nie zdecydować i jakie minusy może mieć to rozwiązanie.

Czy można położyć drewnianą podłogę na ogrzewanie podłogowe?

Drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe to wybór raczej rzadki. Dlaczego? Wydawać się może, że drewno jako materiał dość łatwopalny niekoniecznie sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym. Jest w tym nieco prawdy, jednak w tym przypadku wada drewna nie sprowadza się do łatwopalności, a do wysokiego oporu cieplnego.

Gorsza przenikalność cieplna to wyższe rachunki za prąd. Z tego też względu do ogrzewania podłogowego poleca się przede wszystkim kamień lub ceramikę. Taki wybór to znacznie lepszy komfort cieplny. Jeśli jednak mimo wszystko chcesz zdecydować się na drewno, to oczywiście możesz to zrobić. Pamiętaj jednak, że drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe powinna zostać wykonana z konkretnych rodzajów drewna.

Przeczytaj jeszcze o doborze drewna na taras: Piękny taras na lata - jak dobrać drewno tarasowe?

Jaki typ podłogi drewnianej wybrać pod ogrzewanie podłogowe?

Wiesz już, że podłoga drewniana pod ogrzewanie podłogowe nie jest częstym wyborem, lecz nie oznacza, że musisz z niej całkowicie rezygnować. Ważne jest jednak aby, wybrać odpowiedni typ podłogi drewnianej. Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej? Z pewnością taka, która zostanie wykonana z drewna cechującego się dobrą higroskopijnością. Istotny jest również niski współczynnik skurczu, zapobiega bowiem powstawaniu szczelin w drewnie, które najczęściej uwidaczniają się w okresie grzewczym. Wymogi te spełniać będą m.in. deski warstwowe. Pamiętaj przy tym aby unikać litego drewna.

Dlaczego deski klejone warstwowo to dobry wybór pod ogrzewanie podłogowe? Ich włókna ułożone są prostopadle względem sąsiednich warstw, co sprawia, że posadzka posiada niewielką grubość, a tym samym, nie ogranicza przepływu ciepła. Wykazuje jednocześnie niski współczynnik skurczu w przeciwieństwie do litego drewna, które jest dość grube i blokuje przepływ ciepła. 

Jaki rodzaj drewna nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

Jaka podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe to najepszy wybór? Drewno krajowe, które zapewne od razu przychodzi Ci na myśl, nie sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym. Sosna, olcha czy buk to wybory, które musisz od razu odrzucić. Potrzebne będzie drewno cechujące się niskim współczynnikiem skurczy, a do takich zalicza się głównie drewno egzotyczne, takie jak chociażby iroko, merbau, jatoba oraz doussie.

Co jeśli będzie Ci zależeć na drewnie krajowym? Wówczas postaw na dąb. Całkiem dobrym wyborem może okazać się także akacja. Podłoga drewniana pod ogrzewanie podłogowe nie może za to zostać wykonana z drewna litego, które jest bardziej oporne na temperaturę. Drewno na ogrzewanie podłogowe wybieraj zatem ostrożnie.

Przeczytaj o innych energooszczędnych rozwiązaniach w budownictwie: Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Montaż drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym - od czego zacząć?

Aby montaż drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym okazał się efektywny należy dokładnie je rozplanować, a następnie wykonać. Zadanie to powierzyć należy specjalistom. Jak dokładnie przebiega ten proces?

1.Planowanie

Najpierw wybrać trzeba rodzaj ogrzewania podłogowego. Zdecydujesz się na ogrzewanie elektryczne czy wodne? Na to pytanie musisz odpowiedzieć jak najwcześniej, ponieważ rodzaj ogrzewanie warunkuje grubość warstwy izolacyjnej pod powierzchnią podłogi. Od niego należy także grubość wylewki, która podniesie poziom podłogi. Z tego też względu prace tego rodzaju wykonuje się już na etapie stanu surowego. W związku z tym, że poziom podłogi będzie wyższy, koniecznie trzeba to uwzględnić przy projektowaniu wysokości pomieszczeń. 

2. Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża to bardzo istotny krok. Jak się odbywa? Sprowadza się przede wszystkim do jego osuszenia. Osuszanie podłoża trwa nawet przez kilka tygodni. Następuje to stopniowo poprzez wygrzewanie podłogi. Co jakiś czas temperatura jest obniżana. 

3. Montaż i wykończenie

Montaż podłogi może przebiegać bez zastosowania kleju, mowa wtedy o tzw. podłodze pływającej. W tej opcji następuje niewielkie ograniczenie wydajności instalacji grzewczej, ponieważ powietrze zostaje zatrzymane pod parkietem, co utrudnia równomierne rozłożenie ciepła. Niemniej, pozwala uniknąć powstawania szczelin. Częściej stosuje się jednak montaż z użyciem kleju, dzięki czemu posadzka wykazuje większą stabilność i nie odkształca się.

Wykończenie sprowadza się do wyboru materiału, z jakiego ma zostać wykonana podłoga pod ogrzewanie podłogowe. Jak wiesz, możliwości pod tym względem masz bardzo wiele. Drewno nie będzie w tym przypadku pierwszym polecanym wyborem. Jeśli jednak nie chcesz decydować się na ceramikę ani kamień, to możesz wybrać podłogę drewnianą. O tym, jaki rodzaj drewna wybrać, pisaliśmy już nieco wyżej.

Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe

Zabezpieczenie podłogi drewnianej przy ogrzewaniu podłogowym - metody

Drewniana podłoga przy ogrzewaniu podłogowym wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Konieczne będzie zatem przede wszystkim stosowanie preparatów, które pozwalają zachować dobry wygląd drewnianej podłogi. Postawić musisz zatem na systematyczną impregnację. Proces ten nie jest skomplikowany, aczkolwiek może okazać się czasochłonny.

Najczęściej będziesz bowiem musiał najpierw dokładnie umyć i osuszyć podłogę, a następnie nałożyć na nią min. 2-3 warstwy preparaty, np. lakieru. Co istotne, każda warstwa musi zostać nałożona w odstępie czasowym, który sięgać może nawet 12 bądź 24 godzin. Jak zatem widzisz, cały proces trwa nawet kilka dni. Należy go przy tym powtarzać średnio nawet co kilka miesięcy. W innym wypadku drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe szybko przestanie wyróżnia się estetycznym wyglądem.

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wbrew pozorom zastosować można je nie tylko w domu jednorodzinnym, ale i w domach wielorodzinnych. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby położyć je w mieszkaniu w bloku. Zazwyczaj będzie to jednak wymagać zgody administracji budynku.

Duże znaczenie dla jego wydajności ma wybór materiału, z jakiego chcesz wykończyć podłogę. Najczęściej polecany jest kamień lub ceramika. Jeśli jednak nie zamierzasz rezygnować z marzenia o drewnianej podłodze, to także masz możliwość wykonać pod nią ogrzewanie. Podstawa sukcesu to wybór doświadczonych fachowców. 

O czym warto pamiętać wybierając podłogę z drewna na ogrzewanie podłogowe?

Jeśli decydujesz się wybrać podłogę z drewna na ogrzewanie podłogowe, to musisz zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów. Podstawowy z nich to odpowiedni rodzaj drewna, ale o tym już wiesz. Co jeszcze może mieć znaczenie? Będzie to m.in. rodzaj montażu. Sprawdź zatem, w jaki sposób możesz zamontować wybrany rodzaj desek. Czy montuje się je na klej, czy może na ukryte gwoździe? Sprawdź także na jakich warunkach udzielana jest gwarancja producenta. Drewno powinno zostać zaimpregnowane, aby dłużej utrzymało swój nienaganny wygląd. Warto jednocześnie się dowiedzieć, jak należy je pielęgnować.

Musisz również wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje ogrzewanie podłogowego. Zalicza się do nich ogrzewanie elektryczne lub wodne. Co je różni? Ogrzewanie podłogowe wodne wybierane jest najczęściej. Działa to bardzo prosto. W podłodze wbudowane są rury, w których przepływa woda grzewcza o temperaturze od  35 do 60°C. W związku z tym, że nie jest ona wysoka, nazywane bywa ogrzewaniem niskotemperaturowym.

Ogrzewanie podłogowe wodne umożliwia równomierne rozchodzenie się ciepła. Niemniej, jego montaż nie należy do prostych zadań. Tego rodzaju ogrzewanie pozwala na spore oszczędności, które w skali roku mogą sięgać nawet 12%. Oszczędności będą tym większe, jeśli zainwestujesz w kolektory słoneczne lub pompę ciepła.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne może okazać się równie wydajne. O ile instalacja zostanie odpowiednio dobrana, to odda do pomieszczenia 100% wytworzonego ciepła. Co więcej, uruchamia się bardzo szybko więc na efekty nie trzeba długo czekać. Najczęściej występuje pod postacią mat grzejnych o grubości 3 mm. Instaluje się je w warstwie wylewki lub warstwie kleju cementowego. Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe elektryczne ma jedną zasadniczą wadę, a jest nią wysoka cena.
Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe

Jak pielęgnować podłogę z drewna przy ogrzewaniu podłogowym?

Drewno to materiał wymagający, o który należy regularnie dbać, inaczej jego estetyka może pozostawiać wiele do życzenia. W jaki sposób powinieneś pielęgnować podłogę z drewna przy ogrzewaniu podłogowym? Konieczne będzie nie tylko czyszczenie desek z kurzu, ale przede wszystkim zadbanie o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Co to dokładnie oznacza? Kiedy parkiet będzie już ułożony, ważne jest aby stopniowo podnosić temperaturę ogrzewania. Najlepiej robić to co 5℃ aż do uzyskania temperatury maksymalnej. Dzięki temu zyskasz pewność, że w podłodze nie powstaną szczeliny pod wpływem nagłego kurczenia się.

Estetyczny wygląd drewnianej podłogi zachowasz na dłużej, gdy zadbasz o jej regularne odkurzanie. Plamy z błota bądź soli mogą doprowadzić nie tylko do jej zabrudzenia, ale i zniszczenia. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma stosowanie specjalistycznych środków przeznaczonych do podłóg drewnianych.

Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym - jak uniknąć problemów przy użytkowaniu?

Także podczas codziennego użytkowania, warto unikać gwałtownych zmian temperatury, gdyż drewniana podłoga przy ogrzewaniu podłogowym może być narażona na działanie wilgoci. Nie zwiększaj zatem ogrzewanie przesadnie szybko. Co więcej, zaleca się, aby temperatura we wnętrzu, w którym ułożona została podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym, nie przekraczała 27 ℃. Staraj się jednocześnie unikać wyziębienia pomieszczeń. W ten sposób unikniesz powstawania szczelin.

Podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe - wady i zalety

Drewno to materiał, który kojarzy się z elegancją i trwałością. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na wybór drewnianej podłogi. Ze względu na wyższą cenę takiego rozwiązania, niektórzy szukają alternatyw dla drewna. Najpopularniejszą z nich stanowią panele podłogowe. Trudno jednak oczekiwać, że dorównają zaletom podłogi wykonanej z naturalnego drewna. Co się dokładnie do nich zalicza? Będzie to m.in. trwałość, odnawialna powierzchnia czy wysokie właściwości izolacyjne. Bez wątpienia drewniana podłoga kojarzy się z ciepłem i jednocześnie sprzyja zdrowiu, ponieważ zapobiega powstawaniu alergenów. To zatem doskonały wybór dla alergików.

Jak widzisz zalet drewnianej podłogi przy ogrzewaniu podłogowym jest całkiem sporo, niestety niemało jest także wad tego rozwiązania. Co do nich należy? Musisz mieć na uwadzę, że drewno jest podatne na zarysowania, dlatego też wymaga regularnej konserwacji. Może okazać się to nieco kłopotliwe szczególnie, jeśli masz tendencję do zapominania o tego rodzaju obowiązkach. Ponadto, cena drewna nie należy do niskich. Nie każdy może zatem pozwolić sobie na drewnianą podłogę. Co więcej, w większości przypadków drewno nie będzie polecane na ogrzewanie podłogowe, ponieważ nie każdy rodzaj drewna okaże się odpowiedni. Mowa zwłaszcza o drewnie krajowym. W tym przypadku musisz wybrać drewno egzotyczne, a jego cena nie należy do niskich.

Jak to zatem jest z tą podłogą drewnianą na ogrzewanie podłogowe? Czy warto rozważyć taki wybór, czy może jednak lepiej z niego zrezygnować? Wiele zależy od Twojego budżetu. Jeśli zależy Ci na rozwiązaniach, które niosą za sobą oszczędność na etapie wykańczania mieszkania, to zrezygnuj z drewnianej podłogi na ogrzewanie podłogowe. Rodzaj drewna, który musiałbyś wybrać, jest dość kosztowny. Ponadto, podłoga drewniana wymaga pielęgnacji i utrzymania określonej temperatury we wnętrzu. Jeśli to jednak estetyka jest dla Ciebie najważniejsza i dysponujesz nieco wyższym budżetem, to śmiało możesz pokusić się o wybór drewnianej podłogi pod ogrzewanie podłogowe

Przeczytaj dodatkowo o legarach, czyli opcji na efektowną, drewnianą podłogę: Co to są legary? Rodzaje i wymiary legarów drewnianych

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Gotowe domy
Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Projekt domu
Gotowe domy
Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Nowości w tej kategorii

Posadzki
Podkład pod panele
28 lipca 2021 r. Daria Rek

Podkład pod panele – jak wybrać podkład pod panele w zależności od rodzaju podłogi?

Podkład pod panele odgrywa ważną rolę. Wycisza, chroni przed wilgocią i zapew...

Posadzki
Żywica epoksydowa
22 czerwca 2021 r. Diana Sulyma

Żywica epoksydowa – co to jest? Cena, właściwości i zastosowanie żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa zabezpiecza powłoki drewniane, betonowe i inne. Może chroni...

Posadzki
Wylewka anhydrytowa –
28 maja 2021 r. Diana Sulyma

Wylewka anhydrytowa – czym jest i dlaczego warto ją stosować?

Wylewka anhydrytowa to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej wylewki cemento...

Posadzki
Gres techniczny — wymiary, parametry i cena gresu technicznego
25 maja 2021 r. Daria Rek

Gres techniczny — wymiary, parametry i cena gresu technicznego

Gres techniczny to ciekawy sposób na wykończenie podłogi w pomieszczeniach go...

Posadzki
Podkład pod panele
28 lipca 2021 r. Daria Rek

Podkład pod panele – jak wybrać podkład pod panele w zależności od rodzaju podłogi?

Podkład pod panele odgrywa ważną rolę. Wycisza, chroni przed wilgocią i zapew...

Posadzki
Żywica epoksydowa
22 czerwca 2021 r. Diana Sulyma

Żywica epoksydowa – co to jest? Cena, właściwości i zastosowanie żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa zabezpiecza powłoki drewniane, betonowe i inne. Może chroni...

Posadzki
Wylewka anhydrytowa –
28 maja 2021 r. Diana Sulyma

Wylewka anhydrytowa – czym jest i dlaczego warto ją stosować?

Wylewka anhydrytowa to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej wylewki cemento...

Posadzki
Gres techniczny — wymiary, parametry i cena gresu technicznego
25 maja 2021 r. Daria Rek

Gres techniczny — wymiary, parametry i cena gresu technicznego

Gres techniczny to ciekawy sposób na wykończenie podłogi w pomieszczeniach go...