Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Kup projekt z rabatem i odbierz prezent 🎁

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Zamów

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czy podłoga drewniana i ogrzewanie podłogowe to dobrany duet?

Drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe

Wielu producentów ogrzewania podłogowego zaleca łączenie swoich instalacji z posadzkami kamiennymi lub płytkami. Tymczasem rozważania na temat: drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe wcale nie muszą pozostać w sferze niespełnionych planów. Jeśli liczą się dla ciebie przyjemne doznania, wizja kojącej faktury drewna, spod której rozprzestrzenia się ciepło, może okazać się naprawdę kusząca. Jak ją zrealizować? Jakie drewno będzie dobrym wyborem?

Czy podłoga drewniana nadaje się do ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet: wysoką wydajność, korzystny rozkład temperatur, dyskretny wygląd. Nic więc dziwnego, że cieszy się rosnącą popularnością, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych inwestycji. Z kolei drewniane podłogi są wyborem ponadczasowym, nie poddającym się zmieniającym trendom. Czy te korzyści można połączyć? Tak, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Mimo że taki duet jest możliwy, podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe to wybór raczej rzadki. Dlaczego? Znacznie częściej za materiały wykończeniowe służą płytki ceramiczne i kamienne, które stanowią dobre nośniki ciepła. Drewno z kolei to izolator, który pracuje i – pod wpływem wahań temperatury – zmienia swoją objętość.

Jeśli jednak zdecydowałeś się na dom energooszczędny, a instalacja grzewcza została wykonana profesjonalnie, nie ma ryzyka uszkodzenia powierzchni. Zależność drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe będzie korzystna także w nowo wznoszonych budynkach, w których przestrzega się norm izolacyjności.

Jak przygotować się do instalacji ogrzewania podłogowego pod drewnianą podłogą? Przede wszystkim kieruj się wskazaniami producenta ogrzewania podłogowego. Drewniana podłoga ma swoje wymagania co do systemu i maksymalnej temperatury.

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej?

Jaka podłoga drewniana pod ogrzewanie podłogowe będzie najlepszym wyborem? Zanim podejmiesz decyzję, weź pod uwagę, że drewno w połączeniu z taką instalacją jest zdecydowanie bardziej narażone na rozsychanie się niż przy ogrzewaniu tradycyjnym.

Z tego powodu najlepsza podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe to deski warstwowe, które – dzięki swojej konstrukcji – cechują się większą stabilnością i lepszą przenikalnością. Budowa warstwowa i prostopadłe ułożenie włókien zapobiega zmianom w strukturze i pękaniu drewna przy zmianach wilgotności i temperatury.

Czy wobec tego należy zrezygnować z desek litych? Taka podłoga drewniana do ogrzewania podłogowego niekiedy się sprawdza, jednak musisz uwzględnić gorsze parametry przenikalności i wyższy współczynnik skurczu i pęcznienia. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim większe ryzyko deformacji i zniszczenia posadzki.

Jeśli konieczne zależy ci na deskach litych, postaw na modele fazowane, na których tego typu zmiany są mniej widoczne.

Jakie panele drewniane na ogrzewanie podłogowe powinno się wybierać? Przede wszystkim zweryfikuj kluczowe parametry:

  • współczynnik przenikania ciepła – parametr, który pozwala obliczyć straty ciepła oraz oszacować wysokość temperatury podłogi;
  • współczynnik oporu ciepła – im niższy, tym lepszy wybór w kontekście ogrzewania podłogowego stanowi konkretna podłoga;
  • współczynnik kurczu – im niższy, tym lepiej, gdy planujesz ogrzewanie podłogowe;
  • grubość podłóg – grubość podłogi drewnianej umożliwiająca optymalne przenikanie ciepła nie powinna być większa niż 9 mm.

Wybór odpowiednich materiałów ma istotne znaczenie w kontekście późniejszej eksploatacji i wydajności popularnej „podłogówki”.

Jaki rodzaj drewna nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

Kolejne pytanie, które musisz sobie zadać, dotyczy tego, jakie drewno na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się najlepiej. Co do zasady: im twardsza struktura, tym lepiej sprawdzi się przy instalacji podłogowej, z drugiej jednak strony gęste drewno przeważnie kiepsko znosi zmiany wilgotności i temperatury. Właśnie dlatego głównym wyznacznikiem powinien być dla ciebie współczynnik kurczu i pęcznienia. Im niższy, tym lepiej.

Co to oznacza w praktyce? Lepiej zrezygnować z rodzimych gatunków drewna. Od razu odrzuć sosnę, buk, olchę czy jesion. Wysoka stabilność cechuje natomiast gatunki egzotyczne, na przykład dość popularne drewno merbau, doussie czy jatoba.

Jeśli zależy ci na drewnie krajowym, wykorzystaj dąb europejski. Dobrym pomysłem może okazać się także akacja, jednak w jej przypadku trzeba kontrolować – zwłaszcza w trakcie sezonu grzewczego – wilgotność powietrza w domu. Spadek poniżej dopuszczalnego poziomu może skutkować pojawieniem się pęknięć, szpar i wklęsłości w parkiecie.

Sprawdź: jakie są zalety, wady i cena desek bambusowych za m2

ofe-5847238-70021 w-70021

Drewniana podłoga a rodzaj ogrzewania podłogowego. Czy ma znaczenie?

Zależność: podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe wymaga poruszenia jeszcze kwestii rodzaju instalacji. Do wyboru masz dwa systemy: elektryczny lub wodny. Pierwszy ma postać mat grzejnych instalowanych na warstwie wylewki lub kleju cementowego. Drugi rozprowadza ciepło przez wodę płynącą odpowiednio rozmieszczonymi rurkami.

Która instalacja będzie lepsza? Dostępne na rynku podłogi drewniane można dopasować do obu typów ogrzewania podłogowego, jednak nie każdy rodzaj jest uniwersalny

Drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe wodne

Jakie są zależności: ogrzewanie podłogowe wodne a podłoga drewniana? Takie połączenie jest możliwe, jednak zachowaj szczególną ostrożność, dopasowując gatunki drewna. Nie sprawdzą się te o wysokim współczynniku kurczu i pęcznienia – między innymi buk, grab, klon, brzoza.

Drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe elektryczne

A jak przedstawia się duet: podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe elektryczne? Jeszcze kilka lat temu takie połączenie było niemożliwe do zrealizowania. Obecnie na rynku dostępne są już systemy grzewcze dostosowane do każdego rodzaju podłogi, także drewnianej. Warunkiem jest przestrzeganie zasad montażu.

Ile kosztuje drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Drewno jest jednym z droższych materiałów wykończeniowych, a instalacja grzewcza pod podłogą również wiąże się z niebagatelnym wydatkiem. Oznacza to, że podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe cenę również ma wysoką. Ile zapłacisz?

Tradycyjny parkiet z rodzimego gatunku drewna wysokiej klasy to wydatek rzędu ok. 200 – 300 zł. W przypadku gatunków egzotycznych ceny rozpoczynają się od 500 zł, nierzadko sięgając nawet 1000 zł.

Dowiedz się: jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?

Jak przebiega montaż podłogi drewnianej na systemie ogrzewania podłogowego?

Aby montaż drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym przebiegał sprawnie, należy dokładnie zaplanować kolejne etapy prac. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

  • KROK 1: Zrób projekt

Najpierw dokładnie rozplanuj układ instalacji grzewczej. Dzięki projektowi określisz miejsce, w którym zostaną ulokowane elementy systemu grzewczego i szczelin dylatacyjnych.

  • KROK 2: Przygotuj podłoże

Sposób przygotowania podłoża wpłynie na późniejszą jakość jego użytkowania. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na ogrzewanie wodne czy elektryczne, musisz precyzyjnie wyrównać powierzchnię i zaizolować ją termicznie, by zapobiec ucieczce ciepła ku dołowi. Taśmą brzegową oddziel płytę grzejną od ścian, aby podłoga mogła pracować.

  • KROK 3: Wygrzej podłogę

Pamiętaj o odpowiednim, trwającym nawet kilka tygodni wygrzaniu podłogi. Przeprowadza się je, podnosząc temperaturę o 5 stopni dziennie, do momentu aż termostat wskaże 26 stopni. Taką temperaturę utrzymuj przez 4 dni, a później zmniejszaj ją także o 5 stopni dziennie. Warstwa wierzchnia powinna osiągnąć poziom 15 – 18 stopni, a wilgotność parkietu 55%. Ten proces sprawi, że z wylewki odparuje nadmiar wody, który mógłby później zostać wchłonięty przez podłogę i uszkodzić ją.

  • KROK 4: Montaż podłogi

Układanie parkietu rozpocznij po upływie 10 dni od zakończenia wygrzewania. Możesz zdecydować się na mocowanie na klej lub wybrać podłogę pływającą. Który wariant jest lepszy?

Przy podłodze pływającej dochodzi do pewnego ograniczenia wydajności instalacji grzewczej, gdyż powietrze zostaje zatrzymane pod parkietem i ciepło nie rozchodzi się równomiernie. Niemniej, unikniesz ryzyka powstawania szczelin. Klejenie jest jednak częstsze, gdyż posadzka wykazuje większą stabilność i nie odkształca się.

Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę, stosując ogrzewanie podłogowe?

Przy ogrzewaniu podłogowym drewno wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Podstawą jest stosowanie preparatów, głównie impregnatów, które pozwolą zachować jego piękny wygląd na długo. Czynności nie są skomplikowane, jednak mogą okazać się czasochłonne, tym bardziej że liczy się systematyczność.

Jak zabezpieczyć parkiet? Wybrany preparat nałóż na czystą i osuszoną podłogę. Tak przygotowaną powierzchnię pokryj dwiema lub trzema warstwami lakieru, zachowując 12 lub 24 godziny (w zależności od instrukcji producenta) odstępu pomiędzy kolejnymi aplikacjami. Podłogę można użytkować normalnie po upływie 24 godzin od nałożenia ostatniej warstwy, jednak pełnych właściwości nabierze ona po ok. 3 – 5 dniach.

Wśród preparatów przeznaczonych do zabezpieczenia drewnianych podłóg na ogrzewaniu podłogowym znajdziesz także oleje. Chronią one przed zabrudzeniami i pękaniem drewna, co niewątpliwie jest korzystne w takiej sytuacji. Wystarczy zaaplikować dwie warstwy produktu za pomocą pędzla lub gąbki.

Nałóż preparat, po upływie 20 minut usuń jego nadmiar, a po 6 godzinach pokryj powierzchnię kolejną warstwą. Parkiet wyschnie po około 24 godzinach, a ty zyskasz oryginalne, półmatowe wykończenie drewna.

Pielęgnacja podłogi przy ogrzewaniu podłogowym

Prócz okresowego zabezpieczania podłóg należy pamiętać także o regularnej pielęgnacji. W tym przypadku liczy się systematyczność. Podłogi lakierowane wystarczy na bieżąco odkurzać, a w razie potrzeby umyć lekko zwilżoną ściereczką lub mopem. Największym wrogiem powierzchni jest kurz i piasek, stwarzający ryzyko zarysowań i późniejszych odkształceń.

Dodatkowym wymogiem jest stała kontrola temperatury powierzchni, która nie może przekroczyć 27 stopni w żadnej części parkietu, także pod meblami. Zbyt wysokie temperatury lub suchy klimat mogą przyczynić się do powstawania szpar.

Przeczytaj dodatkowo o legarach, czyli opcji na efektowną, drewnianą podłogę: jakie są rodzaje legarów i dlaczego powinniśmy je stosować?

Podłogi drewniane a ogrzewanie podłogowe – problemy przy użytkowaniu

Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, planując drewno na ogrzewaniu podłogowym, są wspomniane już wcześniej jego właściwości. Ponieważ materiał ten nie lubi zmian temperatury, pod wpływem których mogą powstawać szczeliny, przed inwestycją zweryfikuj izolację budynku i zapewnij odpowiednie warunki wewnątrz. Unikaj wyziębienia, ale pamiętaj, że – zgodnie z zaleceniami – temperatura w pomieszczeniach nie powinna przekraczać 27 stopni.

Podłogi drewniane nie lubią także wilgoci. Nie zwiększaj intensywności ogrzewania zbyt szybko, a do mycia powierzchni nie używaj nadmiaru wody. Przy czyszczeniu na mokro ściereczka lub mop mogą być jedynie lekko zwilżone. Płyn nigdy nie powinien tworzyć kałuż.

Podłogi drewniana na ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Drewno kojarzy się z wysoką jakością, trwałością i elegancją – nic więc dziwnego, ze wiele osób decyduje się na właśnie taką podłogę, mimo dość wysokiej ceny. Powierzchnie z tego materiału mają wiele zalet, ale nie są pozbawione wad, na co jasno wskazują wypowiadane przez użytkowników podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym opinie. Poniżej znajdziesz zestawienie najbardziej charakterystycznych atutów i mankamentów.

Zalety Wady

• Estetyka i łatwość aranżacji wynikająca z połączenia atrakcyjnego wyglądu drewna i braku kaloryferów.

• Przyjemna faktura i komfort cieplny zapewniany przez podłogę.

• Zdrowie i higiena – zarówno ogrzewanie ograniczające rozprzestrzenianie kurzu, jak i naturalne drewno sprzyjają alergikom.

• Łatwość obsługi.

• Wysoka cena zarówno podłogi drewnianej, jak i ogrzewania podłogowego.

• Konieczność regularnej konserwacji powierzchni.

• Konieczność utrzymywania odpowiedniej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach.

• Poważne konsekwencje w razie ewentualnych usterek – awaria wymaga demontażu podłogi.

Warto mieć na uwadze również fakt, że montaż ogrzewania podłogowego przy drewnianej podłodze opłaca się przede wszystkim w nowych inwestycjach, w których prace nie wymagają ingerencji w istniejące rozwiązania.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Zmiana źródła ogrzewania w gotowym projekcie domu
25.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zmiana źródła ogrzewania w gotowym projekcie domu

Już przy wyborze projektu przyszłego domu wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, jak najlepiej go ogrzać. Ta kwestia bardz...

Ogrzewanie
Czym opłaci się ogrzewać dom w 2024 roku?
22.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym opłaci się ogrzewać dom w 2024 roku?

Kiedy rozmawiamy z inwestorami na temat optymalizacji kosztów budowy domu, w naturalny sposób kolejne pytanie dotyczy przy...

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
31.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, które wyodrębniono ze względu na źródło p...

Ogrzewanie
Ogrzewanie domu szkieletowego
07.04.2023 r. Jan Susmaga

Ogrzewanie domu szkieletowego. Jaki system nada się najlepiej?

Coraz większa liczba inwestorów w Polsce decyduje się na domy szkieletowe, kt...

Ogrzewanie
Zmiana źródła ogrzewania w gotowym projekcie domu
25.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Zmiana źródła ogrzewania w gotowym projekcie domu

Już przy wyborze projektu przyszłego domu wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, jak najlepiej go ogrzać. Ta kwestia bardz...

Ogrzewanie
Czym opłaci się ogrzewać dom w 2024 roku?
22.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym opłaci się ogrzewać dom w 2024 roku?

Kiedy rozmawiamy z inwestorami na temat optymalizacji kosztów budowy domu, w naturalny sposób kolejne pytanie dotyczy przy...

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
31.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła, które wyodrębniono ze względu na źródło p...

Ogrzewanie
Ogrzewanie domu szkieletowego
07.04.2023 r. Jan Susmaga

Ogrzewanie domu szkieletowego. Jaki system nada się najlepiej?

Coraz większa liczba inwestorów w Polsce decyduje się na domy szkieletowe, kt...

Reklama
Zamknij