Drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe - co warto wiedzieć?

Drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe

Marzysz o ogrzewaniu podłogowym? Takie rozwiązanie z pewnością okaże się bardzo praktyczne i zapewni komfort cieplny, który szybko docenisz. Najpierw jednak musisz podjąć decyzję odnośnie wyboru materiału, z którego ma zostać wykonana podłoga w Twoim domu. Pod ogrzewanie podłogowe zaleca się zwłaszcza kamień lub ceramikę, gdyż bardzo dobrze przewodzą ciepło. A co jeśli chcesz wybrać drewno? Czy można położyć drewnianą podłogę na ogrzewanie podłogowe?

Podejmujesz ostatecznie decyzje dotyczące wykończenia Twojego domu? Sprawdź, jak wygląda kwestia podłogi drewnianej a ogrzewania podłogowego. Przeczytaj, kiedy warto się na nie zdecydować i jakie minusy może mieć to rozwiązanie. 

Drewniana podłoga - czy to dobre rozwiązanie?

Drewno to materiał, który kojarzy się z elegancją i trwałością. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na wybór drewnianej podłogi. Ze względu na wyższą cenę takiego rozwiązania, niektórzy szukają alternatyw dla drewna. Najpopularniejszą z nich stanowią panele. Trudno jednak oczekiwać, że dorównają zaletom podłogi wykonanej z naturalnego drewna. Co się dokładnie do nich zalicza? Będzie to m.in. trwałość, odnawialna powierzchnia czy wysokie właściwości izolacyjne.

Ten materiał kojarzy się z ciepłem i jednocześnie sprzyja zdrowiu, ponieważ zapobiega powstawaniu alergenów. Należy mieć przy tym na uwadze, że drewno jest podatne na zarysowania, dlatego też wymaga regularnej konserwacji. Ponadto, jego cena nie należy do niskich. Nie każdy może zatem pozwolić sobie na drewnianą podłogę. Ten wybór warto także rozważyć, jeśli masz zamiar zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. W większości przypadków drewno nie będzie wówczas polecane. 

Przeczytaj jeszcze o doborze drewna na taras: Piękny taras na lata - jak dobrać drewno tarasowe?

Czy można położyć drewnianą podłogę na ogrzewanie podłogowe?

Drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe to wybór raczej rzadki. Dlaczego? Wydawać się może, że drewno jako materiał dość łatwopalny niekoniecznie sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym. Jest w tym nieco prawdy, jednak w tym przypadku wada drewna nie sprowadza się do łatwopalności, a do wysokiego oporu cieplnego.

Gorsza przenikalność cieplna to wyższe rachunki za prąd. Z tego też względu do ogrzewania podłogowego poleca się przede wszystkim kamień lub ceramikę. Taki wybór to znacznie lepszy komfort cieplny. Jeśli jednak mimo wszystko chcesz zdecydować się na drewno, to oczywiście możesz to zrobić. Pamiętaj jednak, że drewniana podłoga na ogrzewanie podłogowe powinna zostać wykonana z konkretnych rodzajów drewna.

Jaki rodzaj drewna nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

Jaka podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe to najepszy wybór? Drewno krajowe, które zapewne od razu przychodzi Ci na myśl, nie sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym. Sosna, olcha czy buk to wybory, które musisz od razu odrzucić. Potrzebne będzie drewno cechujące się niskim współczynnikiem skurczy, a do takich zalicza się głównie drewno egzotyczne, takie jak chociażby iroko, merbau, jatoba oraz doussie.

Co jeśli będzie Ci zależeć na drewnie krajowym? Wówczas postaw na dąb. Całkiem dobrym wyborem może okazać się także akacja. Podłoga drewniana pod ogrzewanie podłogowe nie może za to zostać wykonana z drewna litego, które jest bardziej oporne na temperaturę.

Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe

Drewniana podłoga a rodzaj ogrzewania podłogowego

Nie każdy wie, że ogrzewanie podłogowe występuje pod dwiema postaciami. Co to dokładnie oznacza? Zdecydować możesz się na ogrzewanie elektryczne lub wodne. Które będzie lepszym wyborem przy drewnianej podłodze? Najpierw warto zapoznać się z ich charakterystyką, aby wiedzieć, jak to dokładnie działa. Drewniana podłoga i ogrzewanie podłogowe mogą iść w parze, o ile wybierzesz rozsądnie. 

Drewniana podłoga i ogrzewanie podłogowe wodne

Ogrzewanie podłogowe wodne wybierane jest najczęściej. Działa to bardzo prosto. W podłodze wbudowane są rury, w których przepływa woda grzewcza o temperaturze od  35 do 60°C. W związku z tym, że nie jest ona wysoka, nazywane bywa ogrzewaniem niskotemperaturowym.

Ogrzewanie podłogowe wodne umożliwia równomierne rozchodzenie się ciepła. Niemniej, jego montaż nie należy do prostych zadań. Tego rodzaju ogrzewanie pozwala na spore oszczędności, które w skali roku mogą sięgać nawet 12%. Oszczędności będą tym większe, jeśli zainwestujesz w kolektory słoneczne lub pompę ciepła.

Przeczytaj o innych energooszczędnych rozwiązaniach w budownictwie: Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?

Drewniana podłoga i ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne może okazać się równie wydajne. O ile instalacja zostanie odpowiednio dobrana, to odda do pomieszczenia 100% wytworzonego ciepła. Co więcej, uruchamia się bardzo szybko więc na efekty nie trzeba długo czekać. Najczęściej występuje pod postacią mat grzejnych o grubości 3 mm. Instaluje się je w warstwie wylewki lub warstwie kleju cementowego. Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe elektryczne ma jedną zasadniczą wadę, a jest nią wysoka cena. 

Montaż drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym - od czego zacząć?

Aby montaż drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym okazał się efektywny należy dokładnie je rozplanować, a następnie wykonać. Zadanie to powierzyć należy specjalistom. Jak dokładnie przebiega ten proces?

Planowanie

Najpierw wybrać trzeba rodzaj ogrzewania podłogowego. Zdecydujesz się na ogrzewanie elektryczne czy wodne? Na to pytanie musisz odpowiedzieć jak najwcześniej, ponieważ rodzaj ogrzewanie warunkuje grubość warstwy izolacyjnej pod powierzchnią podłogi. Od niego należy także grubość wylewki, która podniesie poziom podłogi. Z tego też względu prace tego rodzaju wykonuje się już na etapie stanu surowego. W związku z tym, że poziom podłogi będzie wyższy, koniecznie trzeba to uwzględnić przy projektowaniu wysokości pomieszczeń. 

Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża to bardzo istotny krok. Jak się odbywa? Sprowadza się przede wszystkim do jego osuszenia. Osuszanie podłoża trwa nawet przez kilka tygodni. Następuje to stopniowo poprzez wygrzewanie podłogi. Co jakiś czas temperatura jest obniżana. 

Montaż i wykończenie

Montaż podłogi może przebiegać bez zastosowania kleju, mowa wtedy o tzw. podłodze pływającej. W tej opcji następuje niewielkie ograniczenie wydajności instalacji grzewczej, ponieważ powietrze zostaje zatrzymane pod parkietem, co utrudnia równomierne rozłożenie ciepła. Niemniej, pozwala uniknąć powstawania szczelin. Częściej stosuje się jednak montaż z użyciem kleju, dzięki czemu posadzka wykazuje większą stabilność i nie odkształca się. 

Wykończenie sprowadza się do wyboru materiału, z jakiego ma zostać wykonana podłoga. Jak wiesz, możliwości pod tym względem masz bardzo wiele. Drewno nie będzie w tym przypadku pierwszym polecanym wyborem. Jeśli jednak nie chcesz decydować się na ceramikę ani kamień, to możesz wybrać podłogę drewnianą. O tym, jaki rodzaj drewna wybrać, pisaliśmy już nieco wyżej. 

Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe

Metody zabezpieczania drewna przy ogrzewaniu podłogowym - o czym trzeba pamiętać?

Drewniana podłoga przy ogrzewaniu podłogowym wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Konieczne będzie zatem przede wszystkim stosowanie preparatów, które pozwalają zachować dobry wygląd drewnianej podłogi. Postawić musisz zatem na systematyczną impregnację. Proces ten nie jest skomplikowany, aczkolwiek może okazać się czasochłonny.

Najczęściej będziesz bowiem musiał najpierw dokładnie umyć i osuszyć podłogę, a następnie nałożyć na nią min. 2-3 warstwy preparaty, np. lakieru. Co istotne, każda warstwa musi zostać nałożona w odstępie czasowym, który sięgać może nawet 12 bądź 24 godzin. Jak zatem widzisz, cały proces trwa nawet kilka dni. Należy go przy tym powtarzać średnio nawet co kilka miesięcy. W innym wypadku drewniana podłoga szybko przestanie wyróżnia się estetycznym wyglądem,

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wbrew pozorom zastosować można je nie tylko w domu jednorodzinnym, ale i w budynkach wielorodzinnych. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby położyć je w mieszkaniu w bloku. Zazwyczaj będzie to jednak wymagać zgody administracji budynku.

Duże znaczenie dla jego wydajności ma wybór materiału, z jakiego chcesz wykończyć podłogę. Najczęściej polecany jest kamień lub ceramika. Jeśli jednak nie zamierzasz rezygnować z marzenia o drewnianej podłodze, to także masz możliwość wykonać pod nią ogrzewanie. Podstawa sukcesu to wybór doświadczonych fachowców. 

Przeczytaj dodatkowo o legarach, czyli opcji na efektowną, drewnianą podłogę: Co to są legary? Rodzaje i wymiary legarów drewnianych

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
Zaprawa murarska – jak odpowiednio przygotować zaprawę murarską?
Buduję dom
Drewno konstrukcyjne
Elewacje
Deska elewacyjna – poznaj sposoby montażu desek na elewacji
Ściany, sufity, tynki
Zaprawa murarska – jak odpowiednio przygotować zaprawę murarską?
Buduję dom
Drewno konstrukcyjne
Elewacje
Deska elewacyjna – poznaj sposoby montażu desek na elewacji

Nowości w tej kategorii

Posadzki
Listwy przypodłogowe - jak prawidłowo montować listwy przypodłogowe?
19 stycznia 2021 r. Diana Pidlesetska

Listwy przypodłogowe - jak prawidłowo montować listwy przypodłogowe?

Montując listwy przypodłogowe, można zasłonić szczeliny między ścianą a podło...

Posadzki
Układanie paneli podłogowych
28 grudnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Układanie paneli podłogowych – jak prawidłowo układać panele podłogowe?

Panele są jednym z najpopularniejszych rozwiązań podłogowych. Zainteresowanie...

Posadzki
Układanie płytek
9 grudnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Układanie płytek – jak układać płytki na ścianie lub podłodze?

Zadania, jakim jest układanie płytek, nie wykona każdy. Jeśli masz odpowiedni...

Posadzki
Posadzki żywiczne
4 grudnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Posadzki żywiczne – jak je wykonać? Poznaj wady i zalety posadzek żywicznych

Solidne, trwałe, oryginalne i uniwersalne w zastosowaniu – posadzki żywiczne...

Posadzki
Listwy przypodłogowe - jak prawidłowo montować listwy przypodłogowe?
19 stycznia 2021 r. Diana Pidlesetska

Listwy przypodłogowe - jak prawidłowo montować listwy przypodłogowe?

Montując listwy przypodłogowe, można zasłonić szczeliny między ścianą a podło...

Posadzki
Układanie paneli podłogowych
28 grudnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Układanie paneli podłogowych – jak prawidłowo układać panele podłogowe?

Panele są jednym z najpopularniejszych rozwiązań podłogowych. Zainteresowanie...

Posadzki
Układanie płytek
9 grudnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Układanie płytek – jak układać płytki na ścianie lub podłodze?

Zadania, jakim jest układanie płytek, nie wykona każdy. Jeśli masz odpowiedni...

Posadzki
Posadzki żywiczne
4 grudnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Posadzki żywiczne – jak je wykonać? Poznaj wady i zalety posadzek żywicznych

Solidne, trwałe, oryginalne i uniwersalne w zastosowaniu – posadzki żywiczne...