Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Od kwietnia 2022 r. można się ubiegać w PGNiG o dofinansowanie do pieca gazowego lub pompy ciepła i dzięki temu niższym kosztem wymienić stary kocioł na paliwo stałe. Jest to kolejny pro-ekologiczny program, który ma pomóc oczyścić Polskę ze smogu. Sprawdź, ile wynosi dotacja na piec gazowy i jak się o nią ubiegać, a także kto może liczyć na dofinansowanie do gazu w 2022 r. w ramach tego programu.

Polska wciąż jest w czołówce krajów o najgorszej jakości powietrza. Główną tego przyczyną jest duża liczba gospodarstw domowych ogrzewających swoje mieszkania tzw. kopciuchami. Od kilku lat wdrażane są zatem programy zachęcające do wymiany takich kotłów i zastosowania nowoczesnego, nisko emisyjnego ogrzewania. Jednym z programów jest ten firmy PGNiG, która proponuje w 2022 r. dofinansowanie do pieca gazowego i pompy ciepła.

Na co możemy uzyskać środki w ramach dofinansowania do gazu od PGNiG?

Program dopłat PGNiG z założenia ma pomóc właścicielom domów jednorodzinnych sfinansować wymianę starych pieców i kotłów grzewczych na paliwa stałe, na te bardziej ekologiczne i charakteryzujące się większą efektywnością energetyczną. Chodzi więc o osoby, które ogrzewają swoje domy węglem, drewnem, brykietem lub innym paliwem stałym lub wykorzystują je do podgrzewania wody użytkowej. Jeśli zdecydują się je wymienić, mogą ubiegać się w PGNiG o bezzwrotne dotacje:

Program ruszył 1 kwietnia 2022 r., a o dofinansowanie do pieca gazowego z PGNiG będzie można wnioskować aż do momentu wyczerpania puli środków, jednak nie później niż do 31 grudnia 2022 r.

Warto podkreślić, że dotacja na gaz w 2022 roku z PGNiG przysługuje wyłącznie właścicielom domów jednorodzinnych. Nie skorzystają z niej zatem osoby mające mieszkania np. w starych kamienicach.

Jaka jest wysokość dofinansowania na gaz w 2022?

Organizator programu precyzyjnie określił, ile wynosi dotacja na ogrzewanie gazowe, a ile na pompę ciepła. Wysokość dopłat zależy od roku budowy domu, w którym będą takie urządzenia montowane. W poniższej tabeli przedstawiamy dokładne kwoty dotacji według tego kryterium, a więc ile można dostać dofinansowania na pompę ciepła, a ile na kocioł gazowy.

Rok budowy domu Dotacja do gazu 2022 Dotacja do pompy ciepła 2022
Przed 1971 r. 1129,51 zł 3941,79 zł
1971 – 1978 r. 1051,02 zł 3664,20 zł
1979 – 1988 r. 913,18 zł 3187,51 zł
1989 – 2002 r. 848,09 zł 2959,69 zł
2003 – 2007 r. 668,13 zł 2331,76 zł
2008 – 2011 r. 541,78 zł 1893,36 zł
Po 2011 r. 503,49 zł 1757,44 zł

Co ważne, dofinansowanie pokrywa wyłącznie zakup i montaż nowego urządzenia, a więc nie obejmuje kosztów demontażu starego. Ponadto jest przyznawane na już wykonane i udokumentowane przedsięwzięcia, które zostaną zrealizowane do dnia 31 grudnia 2022 r.

Dopłaty do węgla 2022: kto i kiedy będzie mógł się ubiegać o wsparcie od Państwa?

Jakie warunki musimy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie do gazu w 2022 roku?

Regulamin programu dokładnie określa, komu przysługuje dofinansowanie do pompy ciepła i pieca gazowego. Na dopłaty może liczyć wyłącznie właściciel domu jednorodzinnego, który:

  • jest konsumentem, a więc dokonuje zakupu energii lub paliwa do ogrzania domu i wody na własny użytek, a nie ten związany z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • dokonał trwałego pozbawienia funkcjonalności swojej starej instalacji grzewczej opartej na paliwie stałym,
  • dokonał zakupu i montażu urządzenia spełniającego warunki regulaminu.

Dodatkowo, aby móc otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca w 2022 r. z PGNiG, należy kupić odpowiednie urządzenie. Przede wszystkim musi być ono nowe, a nie używane, a także spełnić dodatkowe warunki.

Dotacje do pieca gazowego są przyznawane wyłącznie na zakup i montaż kotła kondensacyjnego opalanego gazem ziemnym, którego klasa efektywności energetycznej wynosi co najmniej A+. Może być to urządzenie dowolnego producenta.

Nieco inne wymagania dotyczą natomiast pompy ciepła. Dofinansowanie można bowiem otrzymać wyłącznie pod warunkiem jej zakupu w jednej z tych trzech firm: OZE-Biomar S.A., Solgen Sp. z.o.o. lub HelioExpert S.A. Powinno być to urządzenie sprężarkowe, napędzane elektrycznie, typu powietrze/woda, oraz mające klasę efektywności energetycznej minimum A+.

Jak skorzystać z programu „Mój Prąd” w 2022 roku?

Kiedy należy składać wnioski o dofinansowanie do pieca gazowego?

Wnioski o dotacje na piec w 2022 roku składać można od kwietnia do momentu wyczerpania puli środków i nie później niż do 31 grudnia 2022 r. Jeśli pieniądze skończą się wcześniej, PGNiG ma poinformować o tym fakcie na swojej stronie internetowej. Przed złożeniem wniosku warto więc zajrzeć na tę witrynę i sprawdzić, czy jest jeszcze dofinansowanie do pompy ciepła lub na gaz.

Warto też pamiętać, że warunkiem ubiegania się o dotację jest likwidacja starego kotła oraz kupienie nowego do końca 2022 roku. Obie realizacje muszą być udokumentowane. Najpierw jednak trzeba zgłosić chęć skorzystania z programu, a następnie dokonać wymiany instalacji.

Co ważne, chodzi tutaj o demontaż wyłącznie pieca na paliwo stałe, a więc nie można liczyć np. na dofinansowanie na wymianę starego pieca gazowego na nowy.

Dofinansowanie na gaz od PGNiG krok po kroku

Poniżej wyjaśniamy, jak ubiegać się w PGNiG o dofinansowanie na piec gazowy i pompę ciepła krok po kroku.

Krok 1 – zapoznaj się z regulaminem programu

Jest on dostępny na stronie internetowej PGNiG (zakładka Usługi dodatkowe/ Dofinansowanie).

Krok 2 – złożenie wniosku o dotację

Formularz wniosku, a dokładnie Zgłoszenia do programu, znajdziesz na stronie PGNiG. Należy w nim zamieścić m.in. następujące informacje:

  • swoje dane osobowe i kontaktowe,
  • oświadczenie o zamiarze likwidacji starego pieca i montażu nowej instalacji,
  • informację o rodzaju usuwanego urządzenia (czy jest to kocioł węglowy, na biomasę, piec kaflowy, czy może kominek z zamkniętą komorą spalania),
  • rok budowy budynku,
  • rodzaj urządzenia, jaki będzie zamontowany w budynku – od tej informacji będzie zależało, czy dostaniesz dofinansowanie do kotła gazowego, czy do pompy ciepła.

Wypełnione zgłoszenie do programu musisz zanieść do najbliższego Biura Obsługi Klienta PGNiG.

Krok 3 – Zrealizuj inwestycję wymiany pieca

Pamiętaj, że na demontaż starego kotła i montaż nowego urządzenia grzewczego masz czas najpóźniej do 31 grudnia 2022 roku. Zadbaj o udokumentowanie realizacji inwestycji, a więc o pozyskanie faktur lub rachunków za wszystkie usługi, a także za zakup kotła gazowego lub pompy ciepła.

Krok 4 – zgłoś do PGNiG fakt wykonania inwestycji

Ponownie udaj się do BOK firmy PGNiG i złóż oświadczenie o dokonaniu wymiany urządzenia grzewczego wraz z dokumentami potwierdzającymi realizację przedsięwzięcia.

Krok 5 – podpisz umowę o dofinansowanie

Jeśli złożone przez Ciebie dokumenty i oświadczenie przejdą pozytywnie weryfikację PGNiG, będziesz mógł podpisać umowę na dofinansowanie. Następnie dotacja do pieca gazowego lub pompy ciepła zostanie przelana na Twój rachunek bankowy wskazany w oświadczeniu.

Program “Ciepłe Mieszkanie”: nowy system dopłat do termomodernizacji budynków wielorodzinnych

Jakie są alternatywne źródła dofinansowania pieca gazowego w 2022 roku?

A co, jeśli nie uda Ci się skorzystać z programu PGNiG? Czy są inne dotacje na ogrzewanie gazowe lub na pompę ciepła? Jak najbardziej i jest ich całkiem sporo.

Programy ogólnopolskie

O dotację na ogrzewanie gazowe, pompę ciepła lub inny ekologiczny system grzewczy możesz się ubiegać przede wszystkim w ramach programów ogólnopolskich takich jak np.:

  • Program „Czyste Powietrze” – przeznaczony jest dla właścicieli domów jednorodzinnych i wyodrębnionych w takich budynkach lokali mieszkalnych, którzy mogą otrzymać dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła i termomodernizację budynku w wysokości od 30 do 69 tys. zł w zależności od dochodów,
  • Program „Stop Smog”– z programu mogą skorzystać mieszkańcy gmin, w których obowiązuje ustawa antysmogowa; ubiegać się można o dotację na wymianę źródła ciepła na niskoemisyjne w wysokości do 70% kosztów inwestycji.

Warto też pamiętać, że od 29 kwietnia 2022 roku obowiązuje ogólnopolski program „Moje Ciepło”, dzięki któremu można otrzymać dotację na montaż pompy ciepła. Z programu mogą jednak skorzystać wyłącznie właściciele nowych domów jednorodzinnych, a dofinansowanie może wynieść maksymalnie 7 lub 21 tys. zł w zależności od rodzaju urządzenia.

Jak obliczyć koszt pompy ciepła do domu 100 m2?

Programy regionalne

Oprócz tego istnieje wiele programów regionalnych, które również oferują dofinansowanie do wymiany starego pieca na inne ekologiczne źródło ogrzewania. Zasady przyznawania dotacji, a także ich wysokość, są jednak określane indywidualnie przez poszczególne gminy. Aktualnie takie programy funkcjonują m.in. we Wrocławiu, Dąbrowie Górniczej, Poznaniu, Łodzi, Świdnicy, Legnicy, Nowym Targu, Pruszkowie, Kaliszu, czy Zakopanem.

Należy mieć świadomość, że większość dotacji w ramach takich programów przeznaczona jest na wymianę kopciuchów, a więc pieców węglowych i na inne paliwa stałe. Problemem jest natomiast znalezienie programu umożliwiającego otrzymanie dofinansowania na wymianę przestarzałego pieca gazowego. Można je dostać tylko w niektórych regionach Polski.

Przykładem jest program „Ogrzej się z Tauronem”, który obowiązuje głównie na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. W ramach programu można m.in. dostać dofinansowanie na wymianę starego pieca gazowego na nowy lub na pompę ciepła. Co ważne, skorzystanie z tego programu nie wyklucza ubieganie się o inne dotacje np. w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Jakie jest dofinansowanie do wymiany pieca na pompę ciepła? Wysokość dotacji zależy od roku budowy budynku, a więc jest określana podobnie jak w przypadku programu PGNiG i może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
Elewacje
Jak wykonać elewację wentylowaną? Kiedy warto się na nią zdecydować?
Koszty budowy
Zakup starego domu jednorodzinnego z rynku wtórnego - plusy i minusy
Elewacje
Jak wykonać elewację wentylowaną? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2023 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

Podatki, ulgi i dopłaty
dopłaty do budowy domu w 2023 roku
04.09.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie dopłaty do budowy i wyposażenia domu możemy otrzymać w 2023 roku?

Budowa domu stanowi jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu, które wyma...

Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
30.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co wiemy po pierwszych pięciu tygodniach funkcjonowania programu Mój Prąd 5.0?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło podsumowanie pierwszych pięciu...

Podatki, ulgi i dopłaty
Program Mój prąd 5.0
20.04.2023 r. Wojciech Rynkowski

Program Mój Prąd 5.0 – jak uzyskać nawet 58 000 zł dotacji?

Już od 22 kwietnia 2023 rozpoczyna się kwalifikacja wniosków do rządowego programu Mój Prąd 5.0, który przewiduje dotacje...

Podatki, ulgi i dopłaty
Czy zamrożenie cen prądu się opłaca?
25.10.2022 r. Jan Susmaga

Ile oszczędności przyniesie nam zamrożenie cen prądu do limitu 2000 kWh?

Sejm zadecydował. Receptą na konsekwencje podwyżek prądu w 2022 roku i progno...

REKLAMA
Zamknij