Piec na ekogroszek – jak ustawić i jaki wybrać piec na ekogroszek?
Ekogroszek to jeden z najtańszych, a przy tym ekologicznych sposobów na ogrzewanie domu. Zastosowanie tego paliwa niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla domowników, jak i środowiska. Nic zatem dziwnego, że jego popularność w Polsce stale rośnie. Czym dokładnie jego ekogroszek i jakie są jego rodzaje?
Wybrałeś projekt domu energooszczędnego? W takim razie zapewne znajdzie się w nim wiele nowoczesnych rozwiązań, w tym ekologiczny piec. Jeśli zastanawiasz się nad jego wyborem, pomyśl o piecu na ekogroszek.
Piec na ekogroszek – co to jest?
Czym dokładnie jest ekogroszek? Ekogroszek to paliwo stałe, które produkuje się z węgla brunatnego lub kamiennego. Ma on postać drobnego granulatu, stąd też jego nazwa odnosząca się do groszku. Dzięki specjalnym kotłom retortowym możliwe jest wytwarzanie z niego energii cieplnej, która służy do ogrzania budynku, a najczęściej domu jednorodzinnego.
Ze względu na wysoką kaloryczność ekogroszek uznaje się za niezwykle wydajny, dlatego też popyt na niego jest niezwykle wysoki. Ponadto, ma niską zawartość wody, siarki i substancji niepalnych. Po spaleniu do atmosfery emitowana jest tylko znikoma ilość szkodliwych substancji, takich jak tlenek siarki. Właśnie dlatego ten rodzaj paliwa ma przedrostek EKO.
Piec na ekogroszek – jak działa?
Piec na ekogroszek podpięty jest do zasilania elektrycznego. Paliwo, czyli ekogroszek transportowany jest z zasobnika do paleniska retortowego. Dochodzi w nim do niemal całkowitego spalenia substancji lotnych, a pozostały popiół w momencie wypchania kolejnej porcji paliwa, spada z góry poza palnik.
Wentylator dostarcza powietrze do paleniska i wydmuchuje je w tempie uzależnionym od szybkości pracy podajnika. Należy jednocześnie wspomnieć, że piec na ekogroszek jest w pełni zautomatyzowany. Steruje nim elektroniczny regulator, który można zaprogramować w taki sposób, aby współpracował z czujnikiem temperatury znajdującym się we wnętrzu.
Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?
Piec na ekogroszek – rodzaje
Piec na ekogroszek wybierać należy pod względem jego mocy, dlatego też kluczowe jest uwzględnienie potrzeb grzewczych domu. Jej nieodpowiednie dobranie może sprawić, że komfort cieplny nie będzie na optymalnym poziomie. A jaki piec wybrać? Do dyspozycji masz kilka wariantów. Oto niektóre z nich:
- piec na ekogroszek z podajnikiem - piec na ekogroszek może mieć podajnik tłokowy lub ślimakowy. Ten drugi uchodzi za trwalszy i mniej awaryjny. Warto także wiedzieć, że podajnik działa w pełni automatycznie;
- piec na ekogroszek z bocznym czopuchem - to po prostu piec z bocznym wyjściem spalin. Takie rozwiązanie uchodzi za bardzo praktyczne;
- piec na ekogroszek z zapalarką - obecnie wszystkie nowoczesne piece na ekogroszek posiadają wbudowaną zapalarkę, najlepiej wybrać tę, która będzie automatyczna;
- piec na ekogroszek z rusztem wodnym - ruszt wodny niekoniecznie jest dobrym wyborem w przypadku pieca na ekogroszek, ponieważ powoduje wychładzanie się paleniska.
Warto wspomnieć, że zgodnie z polskimi przepisami nowe kotły nie mogą posiadać rusztu awaryjnego. W związku z tym odradzamy piec na ekogroszek z rusztem awaryjnym. Jego obecność uniemożliwia bowiem dopalenie części substancji, które osadzają się we wnętrzu kotła.
Piec na ekogroszek – cena
Ile kosztuje piec na ekogroszek? Piec na ekogroszek to inwestycja i tak należy o niej myśleć. Z czasem użytkowania koszt jego zakupu się zwróci. Cena pieca na ekogroszek zależy m.in. od jego mocy. Zazwyczaj zaczyna się od 6 do 7 tysięcy, a może wynieść nawet do 10 tys. złotych, przy czym najdroższy będzie piec na ekogroszek 5 klasy.
Ważne!
Na zakup kotła uzyskać można dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Dzięki temu ograniczysz koszty jego zakupu nawet do 90%.
Piec na ekogroszek 5 klasy – co to oznacza?
Piec na ekogroszek 5 klasy to od 2018 roku zakup obowiązkowy. Konieczność ta wynika z przepisów, które zostały wprowadzone, aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska.
5 klasa to pewność, że spalanie emituje mniej szkodliwych substancji. W głównej mierze umożliwia to automatyczny podajnik. To dzięki niemu wydajność pieca jest cały czas na optymalnym poziomie.
Moc i sposób spalania w piecu na ekogroszek
Ile powinien spalać piec na ekogroszek? To zależy od jego mocy, ale i powierzchni, jaką trzeba ogrzać. Liczby te będą przedstawiać się zupełnie inaczej przy piecu na ekogroszek 10 kw, niż gdy weźmiesz pod uwagę piec na ekogroszek o mocy 25 kw. Niemniej, szacunki pokazują, że do ogrzania zaizolowanego domu o powierzchni 140 m2, potrzeba dziennie ok. 12 kg ekogroszku.
Tego ile spala piec na ekogroszek, możesz się także dowiedzieć, korzystając ze specjalnego kalkulatora. W tym celu należy podać powierzchnię domu w m2 oraz wysokość ścian. Dla przykładu dom o powierzchni 160 m2 i wysokości ścian 2.8 m potrzebuje rocznie ok. 340 kg ekogroszku.
Jak ustawić piec na ekogroszek, aby działał prawidłowo?
Jak ustawić piec na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym, aby mieć pewność, że jego działanie będzie optymalne? Warto zastosować się do kilku wskazówek. Przede wszystkim znaczenie ma czas przerwy, który powinien wynosić od 40 do 60 sekund w trakcie pracy.
Zalecany czas przerwy w tryb podtrzymania to zaś od 10 do 20 minut. Kluczowa będzie też temperatura załączenia pompy - 40 do 42 C. Ustaw również odpowiedni czas podawania. Najlepiej, aby wynosił od 5 do 15 sekund.
Jaki piec na ekogroszek będzie najlepszy?
Dobry piec na ekogroszek to taki, który posiada automatyczny podajnik ślimakowy. Niekoniecznie dobrym rozwiązaniem będzie uniwersalny piec na pellet i ekogroszek. Lepiej postawić na kocioł, który przeznaczony jest wyłącznie do spalania ekogroszku.
A jakiej firmy piec na ekogroszek wybrać? Na pewno sprawdzonej. Unikaj marek, o których dotąd nie słyszałeś bądź na temat, których nie możesz znaleźć zbyt wielu informacji. Zawsze warto sprawdzić opinie o piecu na ekogroszek, zanim podejmiesz ostateczny wybór.
Jaka jest cena ekogroszku i czy będzie dalej rosła?
Jak dobrać piec na ekogroszek do powierzchni domu?
Piec na ekogroszek powinien zostać dobrany pod względem powierzchni domu. Jaka jest zależność w tym przypadku? Zwróć uwagę nie tylko na powierzchnię, ale i wysokość pomieszczeń oraz stopień izolacji budynku. Posłużyć możesz się wspomnianym już kalkulatorem.
Mały piec na ekogroszek sprawdzi się w przypadku domów o powierzchni, która nie przekracza 100 m2. A jaki piec na ekogroszek do domu 120 m2 wybrać? Najlepiej o mocy 15-20 kw. Miej jednocześnie na względzie, że duże znaczenie ma fakt, czy posiadasz dom parterowy, czy dom piętrowy.
Piec na pellet czy ekogroszek? Który będzie lepszy?
Zarówno pellet, jak i ekogroszek to wybór opłacalny. Jaki piec będzie zatem lepszy: na pellet czy ekogroszek?
Jeśli porównasz koszty ich użytkowania, to okaże się, że są one podobne. Równie zbliżony będzie ich wpływ na środowisko. Pellet będzie za to o wiele czystszy, a do tego wymaga również mniej paliwa niż piec na ekogroszek. Tę decyzję musisz zatem podjąć samodzielnie.
Piec na ekogroszek czy drewno?
Ekogroszek ma zalety, których brakuje tradycyjnym metodom ogrzewania. Dla wielu osób najważniejsza będzie jego wydajność, co sprawia, że stosunek ceny do wydajności dla tego rodzaju materiału jest bardzo rozsądny.
To także świetny wybór dla osób, które dbają o środowisko i nie chcą go zanieczyszczać w procesie wytwarzania ciepła. Dodatkowym atutem, o którym warto wspomnieć, jest fakt, że dzięki automatycznym dozownikom stosowanie ekogroszku jest niezwykle wygodne. Ten materiał zapewnia ciepło przy minimalnym zaangażowaniu mieszkańców domu.
Ogrzewanie domu drewnem okaże się mniej wygodne. Przede wszystkim wiąże się z ciągłą koniecznością podkładania drewna do pieca. Ponadto, z jednej porcji drzewa uzyskuje się mniej ciepła, niż z takiej samej porcji węgla.
Od kiedy wprowadzony będzie zakaz palenia węglem w Polsce?
Piec na ekogroszek – jak o niego dbać?
Piec na ekogroszek należy regularnie pielęgnować i konserwować. Na szczęście można to zrobić samodzielnie i to bez dużych nakładów czasowych czy finansowych.
Jak wyczyścić piec na ekogroszek? Do tego celu wystarczy użyć szczotki drucianej. Można także wyposażyć się w specjalnie akcesoria do czyszczenia pieca. Jak często go czyścić? Piec warto wyszorować raz na tydzień.
Dodano: 23.04.2021 | Zaktualizowano: 23.04.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora