Szanowni Państwo, informujemy że Extradom.pl pracuje bez zmian, a Doradcy z Centrum Obsługi Klienta są do Państwa dyspozycji.

Jak rozpoznać dobry pellet?

Jak rozpoznać dobry pellet?

Rozważasz ogrzewanie domu kotłem na pellet? A może używasz tego opału do kominka? Stosowanie tego ekologicznego biopaliwa jest coraz popularniejsze, ponieważ pozwala ograniczyć nie tylko emisję CO2 do atmosfery, ale też koszty ogrzewania. Ważne jest jednak, by stosować opał wysokiej jakości. Dowiedz się, jaki pellet wybrać, aby dobrze się spalał, był wydajny oraz nie powodował awarii urządzeń grzewczych.

Przeznaczenie pelletu - jakie jest jego zastosowanie?

Pellet to materiał opałowy, który ma formę drobnego granulatu o gramaturze 6-8 mm i długości około 2 cm. Najczęściej produkowany jest z trocin, ścinek i rozdrobnionych odpadów drzewnych, które po oczyszczeniu są prasowane pod ciśnieniem i poddawane granulacji. Dzięki temu uzyskuje się zwarte biopaliwo o wysokiej wartości opałowej, niskiej wilgotności i niskiej zawartości popiołu.

Pellet wykorzystywany jest przede wszystkim do ogrzewania budynków – zarówno domów jednorodzinnych, jak i większych obiektów wielorodzinnych, a także tych komercyjnych, użyteczności publicznej, a nawet przemysłowych. Z powodzeniem może być stosowany także w domowych kominkach, czy grillach automatycznych. Granulat drzewny sprawdza się również jako ściółka dla zwierząt. Z kolei popiół pozostający po spaleniu pelletu wykorzystuje się jako nawóz do użyźnienia gleby.

Jeśli zastanawiasz się, jaki pellet do pieca będzie najlepszy, to z pewnością warto zwrócić uwagę na ten drzewny. Dostępne są bowiem również pellety agro ze słomy lub siana, a także granulaty wytworzone z łusek słonecznika i innych roślinnych odpadów.

Pellet drzewny ma największą wartość energetyczną, bo zawiera w sobie wyłącznie ścinki trociny drzew iglastych oraz liściastych. Nie powinien natomiast zawierać żadnych toksycznych substancji, co w połączeniu z niską emisją dwutlenku węgla sprawia, że jest uznawany za opał ekologiczny. Właśnie dlatego wymiana starego pieca na nowoczesny kocioł na pellet jest wspierana finansowo przez Ministerstwo Środowiska – też możesz skorzystać z takiego wsparcia w ramach programu „Czyste powietrze”.

Dowiedz się więcej o programie "Czyste powietrze": Dopłaty na budowę domów energooszczędnych - jak to wygląda w praktyce?

Cechy pelletu dobrej jakości

Ze względu na rosnącą popularność kotłów z podajnikiem na pellet, opał ten proponuje wielu producentów i importerów. Wybór jest zatem duży i dlatego pojawia się pytanie, jaki pellet jest najlepszy?

Dobrej jakości pellet odznacza się wysoką wydajnością, co przekłada się na jego mniejszy zużycie, a więc także niższe koszty ogrzewania. Taki opał dobrze się spala, nie powoduje awarii kotła i jest przyjazny dla środowiska oraz otoczenia, dzięki emitowaniu dymu o neutralnym zapachu bez dodatków chemicznych.

Jeżeli chcesz kupić pellet wysokiej jakości, w pierwszej kolejności sprawdź, czy spełnia on podstawowe normy jakościowe, czyli odznacza się następującymi parametrami:

 • średnica – od 6 do 8 mm,
 • gęstość – od 600 do 750 kg/m3
 • kaloryczność – minimum 16,5%
 • wartość opałowa – minimum 4,6 kWh/kg
 • wilgotność – mniejsza niż 10%
 • zawartość popiołu – mniejsza niż 0,7%,
 • zawartość dodatków – mniejsza niż 2% (najlepiej, jeśli w ogóle ich nie zawiera).

Każdy producent pelletu powinien dostarczyć informacje na temat takich parametrów, dlatego ich porównanie z normami jest pierwszym i najważniejszym etapem wyboru opału. W dalszych akapitach dowiesz się, jak rozpoznać zły i dobry pellet po jego właściwościach fizycznych i sposobie spalania.

Cechy pelletu niskiej jakości

Słabą jakość pelletu można rozpoznać po wielu fizycznych cechach np. gdy granulki są różnej wielkości, mają popękaną powierzchnię lub porowatą strukturę, albo zawierają bardzo dużą ilość pyłów. O złej jakości opału świadczy też jego wysoka wilgotność. Wystrzegaj się również materiału zawierającego zbyt wiele dodatków chemicznych, co objawia się przykrym zapachem podczas spalania, czy widocznych gołym okiem resztkach lakieru, bejcy lub laminatu.

O tym, że pellet jest nie najlepszego sortu, świadczą też problemy podczas jego spalania np.:

 • zbyt duża ilość popiołu pozostająca po spaleniu opału (powyżej 5 kg z jednej tony pelletu),
 • zbyt wolne spalanie lub gaśnięcie kotła,
 • niska wartość energetyczna wymuszająca stosowanie dużej ilości materiału do osiągnięcia pożądanej temperatury,
 • powstawanie dużej ilości nagaru, czyli twardego spieku mogącego blokować niektóre funkcje kotła,
 • awarie pieca – blokowanie podajnika, uszkodzenia żarnika, korozja itp.

Zakup nieodpowiedniego opału niestety może przekładać się na wysokie koszty ogrzewania oraz te związane z koniecznością usuwania awarii pieca. Warto więc wiedzieć, jaki najlepszy pellet wybrać, by uniknąć takich problemów.

Dobry i zły pellet - czyli jak dokonać najlepszego wyboru?

Podczas wyboru opału należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dla ułatwienia podajemy najważniejsze cechy dobrego i złego materiału, dzięki któremu szybko sprawdzisz, jaki pellet będzie najlepszy.

Cecha/ parametr

Dobrej jakości pellet

Złej jakości pellet

Wielkość granulek

Taka sama w jednej partii

Różna w jednej partii

Powierzchnia granulek

Gładka

Spękana

Struktura granulek

Zwarta

Porowata, sprzyjająca kruszeniu

Kolor

Jednolity, naturalnego drewna

Niejednolity, z elementami w kolorze sztucznych dodatków

Zapach

Drewna

Chemiczny

Wilgotność

Niska

Wysoka

Zawartość pyłu

Niska

Wysoka

Ilość popiołu po spaleniu

Niska

Wysok


Certyfikaty, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze pelletu

Jak już wiesz, pierwszym kryterium wyboru pelletu powinno być sprawdzenie jego parametrów jakościowych, o których pisaliśmy w poprzednich akapitach. Są one określone w normach europejskich, dlatego porównanie ich z parametrami widniejącymi na opakowaniu pozwala zorientować się, z jakim materiałem mamy do czynienia.

Niestety zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy przekłamują wartości dotyczące wilgotności opału, jego kaloryczności czy zawartości popiołu. Właśnie dlatego warto kupować certyfikowany pellet – certyfikat potwierdza bowiem spełnienie przez materiał określonych norm.

Chodzi przede wszystkim o te dwa certyfikaty jakościowe:

 • ENplus (klasy A1, A2, B),
 • DINplus (klasa A1).

W obu przypadkach pellet oznaczony takim certyfikatem powinien spełniać wymagania jakościowe normy europejskiej EN ISO 17225-2 dotyczącej opału przeznaczonego na cele grzewcze. Jeżeli zależy Ci na doskonałej jakości opału, wybieraj ten klasy A1, ponieważ jest on wytwarzany z najlepszych surowców, czyli pni drzew i odpadków drzewnych, które nie były poddane obróbce chemicznej. Jest to więc czysty pellet z trocin bez żadnych dodatków.

Jak sprawdzić dobry pellet? Test

Porównanie parametrów jakościowych z normami nie zawsze jest gwarancją wyboru najlepszego opału. Jeśli więc chcesz kupić po raz pierwszy pellet od nieznanego sprzedawcy, zamów najpierw niewielką partię próbną. Poniżej podpowiadamy, jak rozpoznać dobry pellet, wykonując trzy proste testy:

 • test na sucho – suchy materiał warto najpierw ocenić pod kątem wielkości granulek, ich koloru i kształtu, a także struktury (wskazówki jak rozpoznać po tych parametrach dobry pellet znajdziesz w tabeli),
 • test na mokro – umieszczenie kilku granulek w wodzie pozwala ocenić zawartość sztucznych dodatków w materiale – dobry pellet pod wpływem wody szybko nasiąka i puchnie, a w końcu rozpada się, co świadczy o tym, że jest wykonany wyłącznie z czystych trocin, a nie gorszej jakości odpadów drzewnych takich jak lakierowane okna, czy płyty MDF,
 • test spalania – dobry pellet powinien prawidłowo się spalać, emitować dym pachnący drewnem, a także pozostawiać niewielką ilość popiołu bez twardych osadów.

Pamiętaj,

że w materiale złej jakości mogą być nie tylko sztuczne dodatki w postaci lakierów, laminatów czy lepiszczy. Pellet może być również zanieczyszczony piaskiem, co również obniża jego wartość opałową.

Sprawdzenie czystości pelletu - dlaczego warto to robić?

W szczególności warto przeprowadzić test pod kątem czystości pelletu, ponieważ zanieczyszczony opał nie tylko odznacza się niższą wartością energetyczną, ale przede wszystkim może powodować poważne awarie kotła oraz emitować bardzo nieprzyjemny zapach dymu. Ostra, chemiczna woń wydobywająca się z komina może narazić Cię nawet na kłopoty z prawem, gdy sąsiedzi oskarżą Cię o powodowanie smogu w okolicy.

Gdzie warto kupować dobrej jakości pellet?

Już wiesz, jaki pellet kupić, by jego stosowanie do ogrzewania domu było wydajne i bezpieczne – dla ludzi, środowiska naturalnego oraz pieca. A gdzie szukać takiego opału, skoro na rynku jest tak duża liczba dostawców?

Z pewnością przyda się do tego Internet, choćby dlatego, że coraz więcej firm sprzedaje pellet online. Na ich stronach możesz zatem zapoznać się dokładnie ze specyfikacją jakościową opału i sprawdzić, czy ma on niezbędne certyfikaty. Z pewnością warto sprawdzić opinie na temat pelletu danej firmy, jakie na wielu forach tematycznych wyrażają zarówno zadowoleni, jak i rozczarowani klienci.

Niestety kupując przez Internet, trudno ocenić wygląd granulek, a także warunki przechowywania opału, od których zależy wilgotność opału. Właśnie z tego względu korzystając z zakupów online, warto najpierw zamówić niewielką próbną partię materiału.

O jakość pelletu raczej nie musisz się martwić, wybierając produkty certyfikowane i dostarczane przez renomowanych dostawców. Wbrew pozorom nie zawsze są one drogie, a nawet jeśli ich cena jest nieco wyższa od przeciętnej, inwestycja w taki opał się opłaci.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?
6 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?

Projekt domu
Prefabrykowane domy stalowe - czy warto zbudować dom ze stali?
Kuchnia
Z czego wykonać barek w kuchni?
5 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Barek kuchenny - jak i z czego go wykonać?

Instalacje
Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?
6 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?

Projekt domu
Prefabrykowane domy stalowe - czy warto zbudować dom ze stali?
Kuchnia
Z czego wykonać barek w kuchni?
5 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Barek kuchenny - jak i z czego go wykonać?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Na co zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy?
8 czerwca 2020 r. Diana Pidlesetska

Na co zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy?

Jeśli chcesz wybrać odpowiedni dla siebie i swojego domu wkład kominkowy, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów...

Ogrzewanie
Jak ogrzać dom? Tradycyjne metody ogrzewania
1 czerwca 2020 r. Diana Pidlesetska

Jak ogrzać dom? Tradycyjne ogrzewanie z punktu widzenia ekonomii użytkowania

Budujesz dom i zastanawiasz się nad wyborem metody jego ogrzewania? Z pewnośc...

Ogrzewanie
Jak zaoszczędzić nawet 74% na ogrzewaniu?
25 maja 2020 r. Partner .

Jak zaoszczędzić nawet 74% na ogrzewaniu? Wybierz kompleksowy system ociepleń!

Ocieplenie domu to kwestia, nad którą warto się zastanowić już na etapie budo...

Ogrzewanie
Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?
19 maja 2020 r. Diana Pidlesetska

Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Zastanawiasz się, jakie ogrzewanie sprawdzi się najlepiej w domu energooszczędnym? Możesz zdecydować się na dowolny system...

Ogrzewanie
Na co zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy?
8 czerwca 2020 r. Diana Pidlesetska

Na co zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy?

Jeśli chcesz wybrać odpowiedni dla siebie i swojego domu wkład kominkowy, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów...

Ogrzewanie
Jak ogrzać dom? Tradycyjne metody ogrzewania
1 czerwca 2020 r. Diana Pidlesetska

Jak ogrzać dom? Tradycyjne ogrzewanie z punktu widzenia ekonomii użytkowania

Budujesz dom i zastanawiasz się nad wyborem metody jego ogrzewania? Z pewnośc...

Ogrzewanie
Jak zaoszczędzić nawet 74% na ogrzewaniu?
25 maja 2020 r. Partner .

Jak zaoszczędzić nawet 74% na ogrzewaniu? Wybierz kompleksowy system ociepleń!

Ocieplenie domu to kwestia, nad którą warto się zastanowić już na etapie budo...

Ogrzewanie
Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?
19 maja 2020 r. Diana Pidlesetska

Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Zastanawiasz się, jakie ogrzewanie sprawdzi się najlepiej w domu energooszczędnym? Możesz zdecydować się na dowolny system...