Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

NOWOŚĆ! 🚀 Wybierz projekt 🏠 i zbuduj dom z Extradom.pl ❤️ 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ogrzewanie nadmuchowe – co to jest i jak działa ogrzewanie nadmuchowe domu?

Ogrzewanie nadmuchowe

Ogrzewanie nadmuchowe do Europy przybyło wprost ze Stanów Zjednoczonych. To ciekawa propozycja dla osób, które chciałyby zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych, jednocześnie nie tracąc komfortu cieplnego w domu. System może być stosowany zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i w większych przestrzeniach. Jak właściwie działa ogrzewanie nadmuchowe? Jakie są warunki jego skutecznego działania? Czego spodziewać się później?

Ogrzewanie nadmuchowe – co to jest?

Ogrzewanie nadmuchowe coraz częściej uwzględniają nowoczesne projekty domów, dlatego jeśli zastanawiasz się, jakie ogrzewanie wybrać, masz gotową odpowiedź. Czym właściwie charakteryzuje się ten system? Transporterem ciepła jest w nim powietrze rozprowadzane w pomieszczeniach przez system kanałów wentylacyjnych umieszczonych w suficie, ścianie lub podłodze.

Mechanizm jest bardzo efektywny i szybki. Ciepło odczuwa się chwilę po włączeniu pieca, bez konieczności oczekiwania na nagrzanie się kaloryfera. Dodatkowy atut tego systemu grzewczego to nawilżenie i oczyszczenie powietrza oraz jego jonizacja. Latem instalacja sprawdzi się jako klimatyzacja. W skład systemu wchodzą:

  • piec nadmuchowy – źródło ciepła wyposażone w tradycyjny lub kondensacyjny system odprowadzania spalin,
  • instalacja nadmuchowa – wewnętrzna sieć kanałów,
  • kratki nadmuchowe – umieszczane w podłodze, ścianie lub suficie, przez które powietrze dociera do ogrzewanych pomieszczeń.

Wyżej wymienione komponenty to standardowe składowe instalacji ogrzewania nadmuchowego. Oprócz tego system można uzupełnić o dodatkowe elementy, między innymi nawilżacz powietrza, zestaw do schładzania, filtry.

Ogrzewanie nadmuchowe – schemat działania

Aby zrozumieć zalety tego systemu, warto poznać zasadę, zgodnie z którą działa ogrzewanie nadmuchowe. Schemat pracy nie jest skomplikowany.

  • Najpierw powietrze jest pobierane przez zewnętrzną lub wewnętrzną czerpnię, po czym – przez filtr włókninowy wychwytujący zanieczyszczenia mechaniczne – trafia do pieca.
  • Przefiltrowane i podgrzane w piecu powietrze jest przekazywane do przewodów nawiewnych, które rozprowadzają je do poszczególnych pomieszczeń.
  • Zużyte powietrze jest usuwane przewodami wentylacji grawitacyjnej, ewentualnie wentylacji mechanicznej. Może być również zasysane do przewodu powrotnego i mieszane ze świeżym.

Elementem wymuszającym obieg powietrza w instalacji ogrzewania nadmuchowego jest wentylator pieca. Płynna regulacja obrotów umożliwia dopasowanie ilości świeżego powietrza do bieżących potrzeb.

Jakie są dodatkowe funkcje ogrzewania nadmuchowego?

Ogrzewanie nadmuchowe – w zależności od modelu pieca i zastosowanych komponentów – może pełnić dodatkowe funkcje wyraźnie wpływające na jakość powietrza w domu.

Przykładem takiego rozwiązania jest filtr – ogrzewanie nadmuchowe dzięki wykorzystaniu filtrów fonizacyjnych jest w stanie usunąć mikroorganizmy, kurz, dym papierosowy, a nawet pyłki alergenne, których filtr włókninowy nie wyłapie.

Kolejną przydatną opcją jest nawilżacz. Montuje się go na głównym kanale rozprowadzającym ogrzane powietrze w celu automatycznej kontroli wilgotności w całym domu. Dzięki temu – niezależnie od warunków zewnętrznych – utrzymasz optymalne dla korzystnego samopoczucia parametry.

Kolejnym wariantem jest chłodzące ogrzewanie nadmuchowe. Klimatyzacja zamontowana w ten sposób dotyczy całego budynku.

Popularną i oszczędną formą jest ogrzewanie nadmuchowe z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła z powietrza już zużytego w pomieszczeniu. Wystarczy zastosować wymiennik, w którym zużyte powietrze odda ciepło świeżemu. Koszty instalacji są wówczas nieco większe, jednak warto je ponieść ze względu na bardziej ekonomiczną eksploatację.

Jak zrobić ogrzewanie nadmuchowe w domu?

Powyżej znajduje się lista podstawowych elementów, w które powinno zostać wyposażone ogrzewanie nadmuchowe. Jak zrobić taką instalację w praktyce? Przede wszystkim ogrzewanie nadmuchowe w domu projektuje specjalista, biorąc pod uwagę wszystkie zmienne: metraż i technologię wykonania budynku, klimat, dodatkowe opcje.

Kluczowy z punktu widzenia funkcjonalności jest wybór zasilania pieca ogrzewania nadmuchowego: pompa ciepła, gaz, prąd… Możliwości jest wiele.

Ogrzewanie nadmuchowe gazowe

Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest ogrzewanie nadmuchowe gazowe. To nadal opłacalne paliwo, które nie wytwarza sadzy, popiołu, pyłu węglowego. Emituje także znacznie mniej dwutlenku węgla niż ogrzewanie węglowe lub olejowe.

Warto wiedzieć: Ogrzewanie gazowe domu – ile kosztuje i jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Ogrzewanie nadmuchowe z kominka

Ciekawy wybór stanowi ogrzewanie nadmuchowe z kominka. Często jest instalowane w domkach letniskowych, w których liczy się szybkie i łatwe uruchomienie. Ogrzewanie kominkowe nadmuchowe sprawdza się szczególnie w wysokich i wąskich budynkach z otwartymi przestrzeniami, gdyż ciepłe powietrze – unosząc się – dociera do danego pomieszczenia i strefy ulokowanej nad nim.

Przeczytaj: Jaki kominek do ogrzewania domu wybrać?

Jak wykonać ogrzewanie nadmuchowe z kominka? Przede wszystkim taką decyzję warto podjąć w momencie projektowania domu. Oczywiście, można wprowadzić instalację także później, jednak montaż przewodów jest wówczas bardziej skomplikowany.

Ogrzewanie nadmuchowe elektryczne

Kolejnym wariantem jest ogrzewanie nadmuchowe elektryczne. To jedno z najdroższych w eksploatacji rozwiązań ze względu na cenę paliwa, jednak nadal ma swoich zwolenników. Jego atutem jest z pewnością wygoda użytkowania.

Sprawdź: Ogrzewanie elektryczne domu – ile kosztuje i czy warto ogrzewać dom kotłem elektrycznym?

Ogrzewanie nadmuchowe z pompą ciepła

Coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie nadmuchowe z pompą ciepła. Ceny instalacji są coraz bardziej atrakcyjne, jednak warto zweryfikować funkcjonalność systemu. Najtańsze pompy odbierają ciepło jedynie z powietrza wokół domu, dlatego zimą ich działanie musi wesprzeć lub zastąpić nagrzewnica elektryczna.

Można też zainwestować w nadmuchowy kocioł gazowy kondensacyjny, który uruchomi się w momencie, gdy temperatura na zewnątrz będzie zbyt niska.

Sprawdź także: Kocioł kondensacyjny - jak działa gazowy piec kondensacyjny?

Ogrzewanie nadmuchowe – koszt instalacji i eksploatacji

Dla osób poszukujących alternatywnych sposobów ogrzewania domu bardzo ważna jest odpowiedź na pytanie: ile kosztuje ogrzewanie nadmuchowe. Pod uwagę należy wziąć trzy elementy:

  • cenę komponentów,
  • cenę instalacji,
  • cenę eksploatacji.

W przypadku ogrzewania nadmuchowego koszty zakupu pieca nie są wygórowane. To najczęściej od ok. 5 tysięcy złotych przy podstawowych, dobrych jakościowo modelach do kilkunastu tysięcy za bardziej zaawansowane, wielofunkcyjne piece. Doliczyć trzeba także cenę za zakup i montaż sterowników i kanałów powietrznych.

Z reguły koszt wykonania instalacji jest porównywalny z wydatkami poniesionymi przy tworzeniu dobrej jakościowo instalacji tradycyjnej. Zasada ta dotyczy jednak przede wszystkim nowego budownictwa i domów nowo powstających. Jeśli chcesz wprowadzić do istniejącego budynku ogrzewanie nadmuchowe, cena gruntownej modernizacji znacząco podniesie koszty inwestycji.

Przy ogrzewaniu nadmuchowym koszt instalacji to od 30 do 80 tysięcy złotych, z czego 10 tysięcy pochłonie sam montaż i regulacja sterowników. Który wariant można wskazać jako najdroższe ogrzewanie nadmuchowe?

Pompa ciepła – cena samej centrali wentylacyjnej z pompą to około 40 tysięcy złotych. Tańsza będzie wersja gazowa oraz ogrzewanie nadmuchowe z kominka – cena może być nawet dwukrotnie niższa niż przy opcji z pompą.

Jeśli chcesz oszacować, ile środków pochłonie ogrzewanie nadmuchowe, kalkulator będzie najprostszym sposobem na znalezienie odpowiedzi.

Czy w dłuższej perspektywie opłaca się instalować ogrzewanie nadmuchowe? Koszty eksploatacji zwykle zamykają się w kwocie 2 – 3 tysięcy złotych rocznie wydanych na energię elektryczną. Co 4 – 6 miesięcy należy wymienić filtry, a raz do roku zaplanować przegląd instalacji. Te dodatkowe wydatki to w sumie około 1 tysiąca złotych.

Nie przegap: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Wady i zalety stosowania ogrzewania nadmuchowego

Na liście najwydajniejszych rozwiązań grzewczych nie bez powodu niezmiennie pojawia się właśnie ogrzewanie nadmuchowe. Opinie i szacunki ekspertów wskazują, że zarówno koszt instalacji, jak i eksploatacji jest niższy niż w przypadku systemów bazujących na wodzie jako transporterze ciepła.

Warto podkreślić wysoką wydajność urządzeń i fakt, że temperatura w domu szybko osiąga pożądany poziom. System jest właściwie bezobsługowy.

Ogrzewanie nadmuchowe łatwo rozbudować o dodatkowe funkcje, jak na przykład wentylacja czy nawilżacz powietrza. To wszystko odbywa się przy braku grzejników, dzięki czemu możliwość aranżacji wnętrza otwiera się na dodatkowe możliwości. Nowoczesne urządzenia sprawdzą się także w inteligentnych domach.

Jak w każdym innym przypadku, także i tu można wskazać wynikające z ogrzewania nadmuchowego wady i zalety. Jednym z głównych mankamentów jest konieczność rozplanowania systemu już na etapie projektu. Później realizacja zamierzeń może okazać się bardzo utrudniona, choćby dlatego, że kanały wentylacyjne zajmują więcej miejsca niż rury instalacji wodnej.

Systemy nadmuchowe wymagają także regularnego czyszczenia, serwisowania i wymiany filtrów. Potencjalna awaria wentylatorów lub przerwy w dostawie prądu skutkują szybkim wychładzaniem wnętrz, gdyż w instalacji nadmuchowej mury nie nagrzewają się.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...