Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jaki czujnik gazu i czadu kupić? Montaż i obsługa

Czujnik czadu i gazu – jaki wybrać?

Czujnik czadu i gazu to niewielkie i niedrogie urządzenie, które może uratować życie. W stwierdzeniu tym nie ma przesady, ponieważ dzięki detektorowi można m.in. uniknąć śmiertelnego zatrucia tlenkiem. Na montaż czujnika czadu i gazu warto zdecydować się szczególnie przy ogrzewaniu domu węgla gazem lub węglem. Dowiedz się, jak działa taki czujnik, jaki będzie najlepszy do pieca gazowego i czym kierować się przy jego wyborze!

Większość polskich domów ogrzewanych jest węglem lub gazem, coraz więcej osób wybiera również projekt domu z kominkiem. Takie instalacje grzewcze są ekonomiczne, ale i niebezpieczne. Ich właściciele często nie zdają sobie sprawy, że narażeni są na działanie toksycznych substancji – np. ulatniającego się gazu lub tlenku węgla. 

O czadzie mówi się, że jest cichym zabójcą. O ile wyciek gazu dość łatwo zidentyfikować, ponieważ ma określony zapach, o tyle czad wydobywający się z instalacji gazowej jest bezwonny. Dlatego tak ważne jest podjęcie prewencyjnych działań, które zabezpieczą domowników przed ryzykiem zatrucia gazem i tlenkiem węgla. Służyć może do tego czujnik gazu i czadu. Jak go wybrać? Na jakie kwestie powinieneś w takiej sytuacji zwrócić szczególną uwagę?

Jak działają czujnik czadu i czujnik gazu?

Czujnik czadu i gazu to niewielkie urządzenie elektroniczne, które wykrywa w powietrzu niebezpieczny poziom stężenia tlenku węgla (czadu) lub gazu. Służy do tego zamontowany w nim sensor elektrochemiczny lub półprzewodnikowy.

Co wyczuwa czujnik czadu i w jaki sposób? Sensor znajdujący się w nim jest detektorem tlenku węgla, który reaguje z tym właśnie tlenkiem. 

Po przekroczeniu określonych norm stężenia toksycznych substancji w otoczeniu specjalny sterownik uruchamia alarm, ostrzegając w ten sposób domowników przed niebezpieczeństwem. Przy jakim stężeniu włącza się czujnik czadu? Standardowe urządzenia tego typu uruchamiają alarm, gdy zidentyfikują czad w stężeniu od 30 PPM wzwyż.

W jaki sposób czujnik czadu alarmuje, że przekroczone zostały normy stężenia gazu czy czadu? Uruchamiany jest z reguły alarm dźwiękowy i świetlny. Trudno pomylić go z czymś innym, ponieważ zwykle jest bardzo głośny – natężenie dźwięku sięga nawet 90 dB.

Bardzo często zamiennie używa się nazw „czujnik czadu” i „czujnik gazu”. Czy jednak oznaczają one dokładnie to samo? Czy czujnik gazu i czadu jest tym samym? Zwykle nie, ponieważ to dwa osobne sensory, które mogą być jednak zamontowane w tym jednym urządzeniu, ale mogą być też oddzielone od siebie.

Od kiedy wprowadzony będzie zakaz palenia węglem w Polsce?

Dlaczego czujnik czadu i dymu powinien być w każdym domu?

Czujnik gazu i czadu jest urządzeniem, które dosłownie może uratować życie. Jego najważniejszą zaletą jest to, że wykrywa tlenek węgla, którego w przeciwieństwie do ulatniającego się gazu, człowiek nie jest w stanie wyczuć. O ile bowiem gaz ma specyficzny zapach, tlenek węgla jest całkowicie bezwonny.

Jak powstaje czad w domu? Tlenek węgla (CO), inaczej czad, to bardzo silnie trujący gaz. Powstaje w wyniku niepełnego spalania węgla, gazu, drewna oraz innych substancji organicznych i nieorganicznych. Jego źródłem mogą być np. kocioł węglowy, piecyk gazowy, a także kominek.

Do niepełnego spalania paliw stałych lub płynnych w takich urządzeniach dochodzi wskutek niedostatecznej ilości tlenu. Powodem jest zazwyczaj zanieczyszczenie lub awaria urządzenia grzewczego, a także wadliwie działająca wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna.

Czad nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Gdy dostanie się do naszego organizmu przez płuca, zaburza pracę układu oddechowego. Ma miejsce niedotlenienie kolejnych narządów, w tym także mózgu, czego skutkiem może być nawet śmierć.

Do ciężkiego zatrucia tlenkiem węgla dochodzi najczęściej w nocy, ponieważ podczas snu nie jesteśmy w stanie stwierdzić niepokojących reakcji organizmu na niedotlenienie takich jak:

  • duszność,
  • zawroty i ból głowy,
  • nudności,
  • zaburzenia świadomości.

Jaki poziom czadu jest niebezpieczny i może doprowadzić nawet do śmiertelnego zatrucia? Pierwsze objawy są wyczuwalne, gdy w powietrzu od co najmniej godziny utrzymuje się około 200-400 ppm tlenku węgla. Czujnik czadu jest w stanie wykryć stężenie już na poziomie 30-50 ppm. Jakie jest niebezpieczne? Znacznie wyższe od tego, jakie wykrywa czujnik czadu i gazu.

Czujnik gazu z kolei wykrywa podwyższone stężenie gazu w powietrzu, do którego może dojść w wyniku nieszczelności piecyka lub kuchenki. Nadmierne nagromadzenie się go w pomieszczeniu grozi wybuchem – wystarczy niewielki zapłon pochodzący np. z instalacji oświetlenia.

Wykorzystując piecyk czy piec w swoim domu, możesz spotkać się ze zjawiskiem dymienia. Czym się jednak różni czad od dymu? Czad jest silnie trujący, z kolei dym stanowi zawiesinę składającą się z bardzo drobnych cząstek stałych w gazie. Stanowi produkt uboczny spalania i często można go zaobserwować przy spalaniu różnych paliw. Dym różni się od czadu przede wszystkim tym, że można go zobaczyć gołym okiem.

Jak zaoszczędzić na gazie i obniżyć rachunki?

montowanie i regulowanie czujnika gazu i dymu

Jaki czujnik czadu i gazu kupić i ile on kosztuje?

W sprzedaży jest wiele modeli detektorów domowych. Co wyczuwają czujniki dymu? Jedynie substancje stałe zawieszone w powietrzu. Opisywane tu urządzenia ostrzegają np. przed zaprószeniem ognia i przedostaniem się do wnętrza domu szkodliwych związków powstających w procesie spalania. Dostępne są czujniki wykrywające jedną substancję lub kilka naraz, np. czujnik czadu, gazu i dymu 3w1. Jaki czujnik czadu kupić, by poczuć się bezpiecznym we własnym domu?

Jeśli dom ogrzewany jest gazem, warto zastanowić się, jaki czujnik do pieca gazowego będzie w takim przypadku najlepszy. Możesz zainwestować w czujnik tlenku węgla i gazu, który wykryje różne, potencjalnie niebezpieczne przecieki. Jeśli do opalania domu stosowane są wyłącznie ekogroszek, węgiel lub inne paliwa stałe, to wystarczy w zupełności detektor czadu oraz dymu.

Czujnik gazu i czadu może się także przydać w przypadku kuchenki gazowej lub gazowego podgrzewacza wody użytkowej. Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę również na następujące kwestie:

  • sposób zasilania – najczęściej wybierany jest bezprzewodowy czujnik czadu i gazu na baterie, ponieważ można go zamontować w każdym miejscu; czujniki podłączane do gniazdka elektrycznego mają z kolei tę zaletę, że nie trzeba się martwić wymianą baterii;
  • zgodność z normami – produkt powinien mieć certyfikat potwierdzający zgodność z normami EN 50291-1 oraz EN 50291-2;
  • sposób montażu – niektóre czujniki można nie tylko powiesić na ścianie, ale także postawić np. na półce;
  • funkcja kontroli pracy urządzenia – warto wybrać czujnik czadu i gazu z przyciskiem „test” oraz sygnalizacją nieprawidłowej pracy;
  • okres działania urządzenia – najlepsze czujniki mają gwarancję 10 lat.

Przed zakupem warto także poczytać opinie, jaki czujnik gazu czy czujnik czadu będzie najlepszy. Jaki wybrać czujnik? Z pewnością taki, który polecają inni klienci, zadowoleni z dokonanego wyboru.

Ile kosztują usługi kominiarskie w 2022 roku? Poznaj cennik usług kominiarskich w całej Polsce!

Dla wielu kupujących bardzo ważna jest kwestia kosztów związanych z zakupem czujników czadu i gazu. Za najprostszy czujnik czadu i gazu trzeba zapłacić około 70-130 zł. W takiej cenie znajdziesz zarówno detektory jednofunkcyjne, jak i urządzenia 2w1 lub nawet 3w1.

Cena czujnika gazu i czadu może być jednak znacznie wyższa, ale wówczas dotyczy najczęściej urządzeń wyposażonych w większy zakres funkcji np. pamięć i dziennik zdarzeń.

Zastanawiasz się, gdzie kupić czujnik czadu i gazu, by mieć pewność, że będzie to niezawodne urządzenie? Na rynku rzeczywiście można spotkać wiele tanich produktów sprowadzanych z Azji, których działanie może być wątpliwe.

Detektor warto kupić w sklepie oferującym profesjonalne systemy alarmowe, który dostarcza wyłącznie sprawdzone i atestowane urządzenia. Czujniki można też kupić w znanych sieciach sklepów RTV i AGD.

Jaki wybrać sterownik do pieca i jak go prawidłowo ustawić?

Gdzie zamontować czujnik czadu i gazu?

Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie, warto wiedzieć, gdzie powinien być umieszczony czujnik czadu i gazu, by urządzenie skutecznie ostrzegło nas przed zagrożeniem. Na początek trzeba się zastanowić, w którym pomieszczeniu istnieje największe ryzyko pojawienia się zabójczego czadu. Będą to zwykle kotłownia i łazienka, jeśli jest w niej zamontowany piecyk gazowy, tzw. junkers, ale mogą to być także inne pomieszczenia, gdzie zainstalowane są takie urządzenia, jak:

  • gazowy podgrzewacz wody,
  • kuchenka gazowa,
  • piec kaflowy,
  • kocioł na węgiel lub koks,
  • kocioł na olej opałowy lub paliwo ciekłe.

Czujnik czadu warto zamontować w każdym często użytkowanym pomieszczeniu, a przynajmniej w sypialni oraz pokojach dzieci. Ponadto tam, gdzie występuje najwyższe ryzyko powstania i kumulacji tlenku węgla.

Czujnik gazu natomiast powinien być w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie zasilane gazem, czyli np. w kuchni. W przypadku lżejszego od powietrza gazu ziemnego detektor należy umieścić bliżej sufitu, natomiast przy używaniu cięższego gazu propan-butan z butli czujnik powinien być zamontowany przy podłodze.

Podstawową zasadą jest, by czujników nie umieszczać na zewnątrz budynków, a także wewnątrz w tzw. martwej strefie, która znajduje się na wysokości około 20 cm od sufitu. Gdzie zamontować czujnik czadu w małej łazience? Z pewnością nie tak blisko sufitu, ponieważ urządzenie nie spełni wówczas swojego zadania, a akurat w niewielkiej łazience, ze słabą wentylacją i piecykiem gazowym, będzie on szczególnie potrzebny.

Gdzie natomiast dokładnie zamontować czujnik czadu w sypialni czy pokoju dziecięcym? Nie warto go umieszczać w pobliżu okien, drzwi zewnętrznych, ciągów wentylacyjnych oraz w miejscach narażonych na przeciągi i nawiewy. Nie powinieneś też wybierać miejsca obok akumulatorów czy między podciągami, u szczytu spadzistego dachu, gdzie może występować zjawisko „martwego powietrza”.

Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?

Jak zamontować czujnik czadu i gazu?

Jak zamontować czujnik czadu? Czujnik czadu i gazu należy zamontować zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się w instrukcji urządzenia. Produkt przeznaczony do zawieszenia na ścianie najczęściej ma specjalne otwory oraz zawiera w zestawie kołki montażowe. Jego zamocowanie jest więc proste – wystarczy wywiercić w ścianie otwory, umieścić w nich kołki i zawiesić na nich wykrywacz.

Na jakiej wysokości zamontować czujnik czadu? Montaż powinien być wykonany zgodnie ze wskazówkami producenta takiego urządzenia. Przyjmuje się, że czujnik czadu należy umieścić:

  • nie bliżej niż około 1,5 m od potencjalnego źródła ulatniania się czadu;
  • na wysokości 1,5–2 m nad ziemią, minimum 20 cm od sufitu (niekiedy przyjmuje się, że odległość od sufitu powinna być jeszcze większa i wynosić 30 cm);
  • w pomieszczeniach o temperaturze powietrza w granicach od 4 do 38 stopni Celsjusza.

Nie należy z drugiej strony instalować go w pomieszczeniach o stałym zapyleniu. A co z czujnikiem dymu? Tu zasada jest inna. Należy go zainstalować na suficie, najlepiej na środku pomieszczenia. Czy czujnik dymu może być na ścianie, a nie na suficie? Najlepiej tego nie robić, bo przez brak swobodnego przepływu powietrza nie będzie w stanie poprawnie wykrywać dymu.

Czym jest opinia kominiarska i kiedy będzie wymagana?

Jak sprawdzić, czy czujnik czadu działa?

Sama instalacja czujnika czadu, gazu czy dymu to jeszcze nie wszystko, byś mógł poczuć się w pełni bezpieczny. Ważne jest weryfikowanie, czy takie urządzenie pracuje prawidłowo. Jak sprawdzić, czy czujnik czadu dobrze działa? Część ma przycisk testowy, który po wciśnięciu powoduje, że urządzenie wchodzi w tryb testowy, sygnalizuje to migającymi diodami LED. Dodatkowo, niektóre informują o trybie testowym sygnałami dźwiękowymi.

Jeśli wszystko przebiegnie tak, jak opisał to w instrukcji producent, czujnik z pewnością działa tak, jak należy. W przeciwnym wypadku powinieneś oddać go do serwisu.

Co zrobić, gdy włączy się czujnik gazu?

Kiedy zamontujesz w domu czujnik czadu, poinformuj wszystkich domowników, jak działa jego alarm. Zwykle emituje głośny dźwięk informujący o niebezpieczeństwie. Pamiętać trzeba wówczas, że każdy taki sygnał jest ważny i wymaga natychmiastowej reakcji. Zakładając, że nie masz do czynienia z fałszywym alarmem, powinieneś zrobić wszystko, by usunąć szkodliwy tlenek węgla z otoczenia.

Jak pozbyć się czadu z domu? Po pierwsze otwórz wszystkie okna w domu, nie tylko tam, gdzie znajduje się czujnik. Dzięki wywołaniu przeciągu szybko zredukujesz stężenie czadu i gazu.

Po drugie musisz powiadomić wszystkich domowników oraz sąsiadów o zagrożeniu. Zwłaszcza jeśli chodzi o alarmujący czujnik gazu. Trzeba sprawnie przeprowadzić ewakuację domowników i sąsiadów, a następnie poinformować o zagrożeniu odpowiednie służby – straż pożarną, a w przypadku osób poszkodowanych również pogotowie ratunkowe. Zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o całej sytuacji.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników i ogrzewania podłogowego?

Najczęstsze pytania związane z obsługą czujników gazu i czadu

W kwestii użytkowania wciąż mogą pojawić się pewne nieścisłości, dlatego odpowiemy na jeszcze kilka często pojawiających się pytań.

Co ile wymieniać baterię w czujniku czadu?

Jedna bateria w czujniku czadu ma długą żywotność. Zwykle wystarcza średnio na 2 lata. Z taką częstotliwością powinieneś więc ją wymieniać.

Czy czujnik czadu włącza się bez powodu?

Raczej nie, ale czujnik czadu to urządzenie elektryczne i może ulec awarii z powodu zużycia, uszkodzenia, przepięcia elektrycznego lub w wyniku innego zdarzenia losowego. Wtedy istnieje ryzyko generowania sygnału dźwiękowego w losowych momentach. Alarm może być też spowodowany wyczerpaniem baterii w czujniku.

Czy czujnik czadu i gazu reaguje też na inne gazy?

Niektóre czujniki czadu i gazu mogą reagować również na dym papierosowy, a ich czułość jest taka, że nawet jeśli to sąsiad zapali papierosa na balkonie czy w oknie, a dym dostanie się do Twojego okna, sensor może zareagować alarmem.

Jak zresetować czujnik czadu?

Na obudowie czujnika czadu zwykle znajduje się przycisk pozwalający na testowanie i resetowanie urządzenia.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij