Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszukać oszczędności i zamiast tradycyjnego domu murowego wybrać dom modułowy. Czy warto się na niego zdecydować? Która technologia będzie trwalsza i lepiej się sprawdzi?

Tradycyjne budownictwo opiera się na wznoszeniu między innymi budynków murowanych, w tym domów. Proces inwestycyjny w ich przypadku jest wydłużony, z uwagi na konieczność zaplanowania i wykonania tak zwanych przerw technologicznych. Zaprawa wiążąca elementy murowe musi wyschnąć, a na to potrzeba czasu. 

Czy mogą je zastąpić domy modułowe, budowane z wykorzystaniem prefabrykowanych modułów? Sprawdź, czym właściwie różnią się dom modułowy i tradycyjny. Jak powstanie dom modułowy? Czy warto wybrać taką technologię do wzniesienia własnego domu? Czy to szansa na uzyskanie równie zadowalającego efektu przy mniejszym nakładzie finansowym?

Jaki jest koszt budowy domu murowanego i modułowego?

Budowę domu musi poprzedzić wybór odpowiedniej technologii budowlanej. Możesz zdecydować się między innymi na dom z prefabrykatów czy murowany budynek, wznoszony z wykorzystaniem technologii tradycyjnej. Dla wielu inwestorów punktem wyjścia przy podejmowaniu takiej decyzji jest koszt budowy.

Sprawdź więc, co jest droższe: dom murowany czy modułowy? Szacuje się, że budowa w tradycyjnej technologii murowanej jest o około 30 proc. droższa.

Eksperci szacują, że w 2023 roku średni koszt budowy 1 m2 domu w stanie surowym zamkniętym wynosi 1800-2200 zł – taki obiekt ma prostą bryłę i dach jedno- lub dwuspadowy bądź prosty. Już sam wybór dachu wielospadowego do domu murowanego pociąga za sobą koszt od 2500 zł do 3500 zł za 1 m2 – tyle wyniesie doprowadzenie go do stanu surowego zamkniętego.

Natomiast budowa murowanego domu w stanie pod klucz, wykończonego i nadającego się do zamieszkania, wynosi od 3500 zł za 1 m2 wzwyż.

Budowa domu modułowego do stanu surowego zamkniętego kosztuje już od 1500 zł za 1 m2. Przynajmniej 1700 zł za 1 m2 zapłacisz w przypadku obiektu modułowego z keramzytobetonu. Z kolei inwestycja polegająca na postawieniu domu modułowego w stanie wykończeniowym pod klucz to koszt rzędu 2000 zł za 1 m2 w górę.

Ile kosztuje dom modułowy 80m2? Sprawdź, jakie są koszty i ile potrwa budowa

Montaż modułów domu gotowego

Dom modułowy a murowany – jak długo trwa budowa?

Im krócej trwa inwestycja budowlana, tym teoretycznie niższe koszty powinna za sobą pociągać, ponadto łatwiej będzie je oszacować. Jeśli więc zależy Ci, by jak najszybciej zakończyć realizację, powinieneś w takiej sytuacji wybrać obiekt powstający z gotowych modułów, montowanych na placu.

Zdecydowanym atutem budowy domów prefabrykowanych modułowych jest to, że powstają w znacznie krótszym czasie. Inwestycja w technologii tradycyjnej, murowanej, może trwać lata. Chodzi tu nie tylko o konieczność wykonania wielu prac wymagających czasu, lecz także o to, że mogą wystąpić braki materiałów.

Zmieniają się również ich ceny, co powoduje, że możesz być postawiony pod ścianą i zmuszony do odsunięcia w czasie dalszej budowy do chwili zgromadzenia na ten cel odpowiednio wysokich funduszy. Trzeba też zwrócić uwagę, że takie przerwy zaburzają cały harmonogram prac budowlanych – po kilku tygodniach pierwotnie zaangażowana ekipa zwyczajnie może nie mieć już wolnych terminów na wykonanie uprzednio zakontraktowanych zadań.

Dlatego podejmując decyzję, co wybudować: dom prefabrykowany czy murowany, musisz mieć na uwadze czas wykonania prac, a ten będzie krótszy, jeśli wybierzesz modułową technologię stawiania domów. Takie budynki mieszkalne powstają niczym budowle z klocków. Ich wznoszenie polega na łączeniu ze sobą na placu gotowych elementów, które powstają na zamówienie w fabryce. Transportowane są następnie w całości na ciężarówkach pod wskazany adres i łączone w całość.

Dom modułowy budowany jest z użyciem gotowych ścian, dużych fragmentów stropów, ale bywa i tak, że na ciężarówce przyjeżdża obiekt w czterech kawałkach. Po połączeniu i osadzeniu np. na płycie fundamentowej jest gotowy do wykonania prac wykończeniowych. Wszystko to powoduje, że proces trwa krócej. Domy modułowe w stanie do wprowadzenia się budowane są w ciągu co najwyżej kilku miesięcy.

Przy okazji przeczytaj też: Jaki fundament pod dom modułowy będzie najlepszy?

W przypadku domu prefabrykowanego, czy to w wersji drewnianej, betonowej, czy betonowo-drewnianej, czas budowy to zaledwie kilka dni. Nie ma też przeciwwskazań wynikających z pory roku – bez znaczenia jest to, czy to lato, zima czy deszczowa jesień. Wiosną, rzecz jasna, również można go postawić na działce.

Warunki atmosferyczne stanowią natomiast duże ograniczenie czasowe przy stawianiu domów w technologii murowanej. Budowy na ogół rozpoczynają się na wiosnę, kiedy nie ma już mrozów ani w dzień, ani w nocy, a pogoda sprzyja prowadzeniu prac na zewnątrz. Budowlańcy muszą się spieszyć, by postawić obiekt w stanie surowym zamkniętym do zimy, ponieważ wówczas nie można prowadzić wielu działań związanych z murowaniem ścian.

Polecamy również wideo, w którym nasi epskerci omawiają poszczególne technologie:

Budowa domu murowanego może trwać nawet kilka lat. Wymaga ona wznoszenia od podstaw wszystkich elementów konstrukcyjnych czy ścian wewnętrznych. W praktyce polega to na łączeniu materiałów murowych – cegła po cegle, bloczek za bloczkiem czy pustak za pustakiem.

Budowa domu, zarówno w technologii murowanej, jak i modułowej, zawsze wymaga przed rozpoczęciem prac ziemnych na działce dopełnienia formalności w urzędzie. W 2023 roku większość obiektów jednorodzinnych budowanych na własne potrzeby mieszkaniowe, maksymalnie dwukondygnacyjnych, może być wznoszona na zgłoszenie w urzędzie, a więc bez konieczności pozyskiwania pozwolenia na budowę, co wydłużyłoby cały proces budowy.

O ile wzrosły koszty budowy domu w 2022 roku?

Droższe w wykończeniu są domy murowane czy domy modułowe?

Wiesz już, jakie będą orientacyjne koszty budowy domów modułowych czy murowanych. Powiedzieliśmy także, jak długo potrwa taka inwestycja. Warto przyjrzeć się również kosztom wykończenia domu modułowego czy murowanego. Czy są porównywalne, a może zupełnie inne?

W przypadku domów modułowych wykończenie ścian i podłóg będzie pociągało za sobą podobne koszty jak w przypadku domów murowanych. Wszystko zależy od wybranego rodzaju i jakości materiału służącego jako m.in. pokrycie ścian czy podłóg.

Wykończenie domu modułowego planuj z wyprzedzeniem. Musisz wiedzieć np. na których ścianach wewnątrz obiektu będziesz chciał zawiesić szafkę czy telewizor. Ściany muszą być w takim przypadku dodatkowo wzmocnione, ponieważ bez tego ich nośność wynosi tylko 2 kg.

Z czego budować dom? Porównujemy najlepsze materiały do budowy domów

Czy domy modułowe są równie trwałe jak murowane?

Pokutuje krzywdzące dla domów modułowych przekonanie o tym, że są one mniej trwałe w porównaniu z obiektami murowanymi. Czy prefabrykowany budynek jest w stanie przetrwać w niezmienionym stanie tak samo długo co dom postawiony w technologii tradycyjnej?

Otóż okazuje się, że dzisiejsze technologie prefabrykacji sprzyjają budowie coraz trwalszych konstrukcji obiektów modułowych. Czy taki dom może więc równać się pod względem trwałości i wytrzymałości z powstającymi w technologii murowanej? Jak najbardziej. Kluczem do sukcesu będzie wybór odpowiedniej, wysokiej jakości materiałów.

Z pewnością domy murowane są budynkami trwałymi, o ile zostaną wykonane solidnie. Wytrzymują kolejne dziesięciolecia w niemal niezmienionym stanie. Przykład domów modułowych ze Stanów Zjednoczonych czy z Kanady sprawia, że można mieć pewne wątpliwości co do ich wysokiej trwałości, należy jednak pamiętać, że tam częściej zdarzają się ekstremalne zjawiska pogodowe jak huragany czy tornada. W polskich warunkach dom modułowy z powodzeniem posłuży nam przez długie lata.

Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?

dom modułowy drewniany w trakcie konstrukcji

Domy modułowe i murowane pod kątem izolacji i energooszczędności

W polskim klimacie budowanie domów bez termoizolacji jest wysoce niezalecane. Zimy są mroźne, a lata coraz upalniejsze. Dlatego dobre zaizolowanie obiektu mieszkalnego to po prostu konieczność. 

Tak jak większość ludzi ma wątpliwości co do trwałości budynku prefabrykowanego, tak też wiele osób jest zdania, że domy modułowe nie będą dawać takiego komfortu termicznego jak murowane. Nie do końca jest to prawdą, bo współczesne rozwiązania pozwalają na budowanie obiektów modułowych o wysokim poziomie energooszczędności.

Na uwagę zasługuje także to, że budynki prefabrykowane szybciej się nagrzewają, ale też wolniej tracą energię. Przekłada się to na dobrą akumulację ciepła w ścianach. Dom prefabrykowany musi mieć odpowiednio wybraną izolację termiczną, by chroniła przed ucieczką ciepła czy nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń.

Dodatkowo domy prefabrykowane można dziś budować tak, by dało się pozyskiwać energię cieplną ze środowiska, np. z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych lub dużych powierzchni przeszkleń skupiających na sobie światło słoneczne. Czy fotowoltaika się opłaca w domach modułowych czy murowanych? Jak najbardziej, zwłaszcza przy rosnących cenach energii elektrycznej w Polsce i na świecie.

Pozostając w tym temacie, przeczytaj też: Czy ogrzewanie domu fotowoltaiką jest możliwe?

Cienkie ściany domów modułowych to problem, ponieważ mają słabą izolację akustyczną. Można sobie jednak z tym poradzić, wygłuszając budynek, co jednak wymusza na Tobie poniesienie wyższych kosztów. Najczęściej wykorzystywana jest przy tym wysokiej jakości wełna mineralna, która tłumi hałasy z otoczenia i zapewnia izolację termiczną.

Jaki dom jest lepszy pod względem energooszczędności: murowany czy modułowy? Zdecydowanie będzie to nowoczesny dom modułowy. Obiekty murowane często mają mostki termiczne powodujące ucieczkę ciepła. Niska izolacyjność cieplna ścian zewnętrznych to poważny problem. Można mu przeciwdziałać, wykonując solidną warstwę termoizolacyjną.

Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?

Który dom jest tańszy w użytkowaniu – modułowy czy murowany?

Na korzyść obiekt modułowych przemawia to, że są to budynki ognio- i wodoodporne. Domy modułowe drewniane kształtują pozytywny mikroklimat we wnętrzach, który sprzyja dobremu samopoczuciu. A jak wygląda kwestia kosztów eksploatacji? Tańszy będzie dom modułowy czy murowany? Koszty użytkowania obiektu modułowego zwykle są niższe w porównaniu z domami budowanymi w tradycyjnej technologii. W ich przypadku koszty eksploatacyjne są nawet o 70 proc. wyższe.

Dlaczego? Głównie z uwagi na to, że konstrukcja ścian w domu modułowym umożliwia otrzymanie pożądanych parametrów izolacyjności. Dzięki temu ciepło nie ucieka z wnętrz, mostki termiczne są ograniczone, a dobra izolacja termiczna sprawia, że średni koszt utrzymania domu modułowego prefabrykowanego będzie znacznie niższy od domu murowanego.

Dom szkieletowy a modułowy. Która technologia będzie dla Ciebie lepsza?

Na koniec polecamy jeszcze nasze wideo, na którym zobaczysz proces konstrukcji takiego domu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

REKLAMA
Zamknij