Projekty nawet -500 zł 🌞

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Aktualne trendy w budownictwie. Jakie projekty domów wybiorą Polacy w 2023 roku?

Aktualne trendy w projektowaniu domów

Trendy w budownictwie 2023 niewątpliwie stanowią odzwierciedlenie nastrojów społecznych i przemian gospodarczych. Z jednej strony uwidacznia się w nich coraz większy nacisk na prostotę i minimalizm, z drugiej – koncentracja na funkcjonalności i walorach praktycznych. Minione lata pokazały, że liczy się bezpieczeństwo i wygoda zarówno podczas relaksu, jak i domowej pracy. Sprawdź, jakie trendy będą uwidaczniały się w inwestycjach jedno- i wielorodzinnych w najbliższym czasie.

Trendy w budownictwie 2023 – czego możemy się spodziewać?

Sporo mówi się o wpływie, jaki pandemia koronawirusa wywarła na bieżące trendy w budownictwie. Rzeczywiście, takie oddziaływanie jest widoczne, jednak nie tylko ono ma znaczenie. Trendy w budownictwie 2023 konsekwentnie realizują kierunek wytyczony już kilka sezonów wcześniej. Czego się spodziewać w nadchodzących miesiącach?

Już od paru lat obserwujemy rosnące zainteresowanie prostymi, wręcz minimalistycznymi bryłami domów. Najnowsze trendy w budownictwie nie będą stanowiły od tej reguły wyjątku. Popularne jeszcze kilka lat temu attyki, wykusze, lukarny i inne elementy ozdobne budynków ustępują pola geometrycznym formą. Na czasie są więc projekty domów jednorodzinnych w nowoczesnym stylu, na przykład modna nowoczesna stodoła.

Z uwagi na lawinowy wzrost cen materiałów budowlanych inwestorzy coraz częściej poszukują ekonomicznego budownictwa. W tej kategorii prym wiodą tanie domy – takie, w przypadku których projekt można sfinalizować bez konieczności angażowania drogiego sprzętu i wysoko wykwalifikowanych fachowców.

Pod uwagę brane są między innymi budynki parterowe, bez masywnego stropu, o niewielkim metrażu. Zdecydowanie mniej środków pochłonie dach dwuspadowy niż wielopołaciowe pokrycie.

Wyraźny jest także zwrot w kierunku ekologii i bliskości natury. Te trendy w budownictwie są realizowane na kilka sposobów. Pierwszym jest zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, choćby fotowoltaiką i pompami ciepła. Drugi interesujący przykład polega na otaczaniu się przyrodą poprzez umiejętne wprowadzanie zieleni do wnętrz. Sprawdzają się wszelkie ogrody na tarasach czy zagospodarowane w przemyślany sposób patio.

Projekty domów trendy

Trendy w budownictwie jednorodzinnym

Z powyższych inspiracji silnie czerpią trendy w budownictwie jednorodzinnym. Minione lata pokazały, jak ważne jest stworzenie dla siebie i dla swojej rodziny przestrzeni, w której można nie tylko wygodnie odpoczywać, ale także pracować. Estetyka – nadal ma znaczenie, choć tym razem nowe trendy w budownictwie jednorodzinnym postrzegają ją głównie przez pryzmat funkcjonalności. Sprawdź zatem, które tendencje odegrają istotną rolę.

Projekty minimalistyczne

Tym razem skomplikowane bryły i przyciągające wzrok detale muszą ustąpić pola prostocie. Pogląd, że „mniej znaczy więcej”, uwidaczniają nie tylko najnowsze trendy w budownictwie jednorodzinnym – architekci realizowali tę zasadę już od lat. W nadchodzących miesiącach nacisk będzie więc kładziony na proste bryły i płaskie dachy. Współczesna elegancja to minimalizm i klasa sama w sobie.

Takie realizacje pociągają za sobą niższe koszty, co również nie jest bez znaczenia dla inwestorów.

Bliskość natury

Współczesne domy otwierają się na świat przyrody. Już od kilku lat nowe budynki projektowane są z myślą o efektownym wkomponowaniu ich w krajobraz. Inwestorzy poszukują zresztą działek atrakcyjnie położonych, a nie tylko dobrze skomunikowanych z centrum.

Takie otwarcie na naturę można osiągnąć za pomocą kilku rozwiązań. Na pierwszy plan wysuwają się okna i drzwi w rozmiarze XXL, sięgające od podłogi do niemal samego sufitu, często przez dwie kondygnacje. Chętnie stosowane są spektakularne przesuwne okna tarasowe oraz płaskie progi, dzięki którym zaciera się granica pomiędzy salonem a otoczeniem domu. Taras zresztą często stanowi bezpośrednie przedłużenie wnętrz.

Poznaj nowe technologie w budownictwie, które warto wykorzystać podczas budowy domu

Otwarte przestrzenie

Trendy w budownictwie 2023 cechuje szeroko rozumiana otwartość. Z jednej strony to połączenie wnętrz z ogrodem poprzez wspomniane wyżej przeszklone ściany, z drugiej – nacisk na otwarte przestrzenie. Przegrody wewnętrzne separują głównie łazienki i pokoje prywatne. Coraz częściej zdarzają się także sypialnie połączone z łazienką.

Otwarte przestrzenie w domach jednorodzinnych pozwalają na rodzinną celebrację zwykłych chwil. Przy okazji zapewniają lepsze doświetlenie pomieszczeń, swobodną cyrkulację powietrza i efektywne ogrzewanie.

Domowe gabinety

Pierwsze miesiące pandemii pokazały, jak bardzo brakuje w niektórych domach wydzielonych przestrzeni do pracy i nauki. Nawet bez konieczności zdalnego wykonywania obowiązków zwyczajnie przydaje się wyznaczone miejsce, w którym można realizować zadania zawodowe lub edukacyjne.

Architekci wychodzą naprzeciw tej potrzebie, oferując projekty z wyznaczoną przestrzenią gabinetową. Domy takie dostępne są zarówno w wersji parterowej, jak i piętrowej, w różnych metrażach i stylach architektonicznych.

Inteligentne rozwiązania

Inwestorzy coraz częściej interesują się rozwiązaniami smart home. Systemy stosowane w inteligentnych domach zadbają o nawodnienie trawnika, opuszczenie rolet w czasie wakacyjnego wyjazdu, a nawet zaparzenie kawy o konkretnej godzinie. Dzięki współpracy z czujnikiem pogodowym, możliwe jest nawet zamknięcie okien podczas ulewnego deszczu czy włączenie ogrzewania, gdy temperatura spanie.

Takie systemy nadal są dość drogie, więc rozpatruje się je przez pryzmat nowinki technologicznej. Nie ulega jednak wątpliwości, że ich popularność będzie wzrastać.

Nowoczesne domy trendy

Trendy w budownictwie wielorodzinnym

Już od kilku lat architektura mieszkaniowa staje się coraz bardziej przyjazna mieszkańcom. Najnowsze trendy w budownictwie wielorodzinnym to nacisk na wygodę, spełnianie indywidualnych potrzeb i niskie koszty eksploatacyjne. Jakie będą powstające w nadchodzących miesiącach inwestycje?

Ekologia w projektowaniu

Osiedla mieszkaniowe, podobnie jak domy jednorodzinne, stają się coraz bardziej ekologiczne. Architekci podejmują działania mające na celu zminimalizowanie zanieczyszczenia środowiska, sięgając po przyjazne formy ogrzewania lub dostaw prądu.

Powstają także pierwsze budynki tworzone w technologii pasywnej – samowystarczalne energetycznie. Tego typu rozwiązania podwyższają koszt inwestycji, ale zmniejszają wydatki na późniejszą eksploatację.

Lokalizacja

Wybór konkretnego mieszkania często jest podyktowany jego usytuowaniem. Liczy się, zwłaszcza w dużych miastach, nie tylko samo miejsce, ale również jego skomunikowanie z centrum i ważnymi punktami. Architekci i deweloperzy inspirują się koncepcją miasta piętnastominutowego. Zakłada ona, że mieszkańcy są w stanie zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby w piętnaście minut od wyjścia z domu, poruszając się pieszo.

Poszukujący mieszkań zwracają uwagę na bliskość sklepów, punktów usługowych i placówek edukacyjnych. Nie sposób pominąć kwestii dostępności miejsc parkingowych lub garażowych. Sprawia to, że na popularności zyskują osiedla domków lub szeregowców.

Wzrost znaczenia rewitalizacji

Kurczące się zasoby wolnych gruntów i chęć przyciągnięcia mieszkańców do centrów miast przekładają się na coraz ciekawsze koncepcje rewitalizacji istniejących budynków. Projekty czerpią mocno z idei mixed-use polegającej na wielofunkcyjności. Oznacza to, że pod jednym dachem lokuje się strefy mieszkalne, handlowe, rozrywkowe i biurowe. Takie koncepty ograniczają konieczność przemieszczania się, co eliminuje tłok na ulicach w godzinach szczytu.

Efektem trendu jest przywracanie miastu zdewastowanych terenów i budynków. Zyskują one nowe życie, a odrestaurowane nieruchomości, nierzadko zabytkowe, zamieniają się w atrakcyjne przestrzenie w bardzo dobrych lokalizacjach.

Klasyczne domy trendy

Estetyka wykończenia

Nowe trendy w budownictwie 2022 to kontynuacja odejścia od schematu wielkiej płyty. Zastępuje go niska zabudowa na bryle kwadratu lub prostokąta. Jej charakterystyczną cechą jest stonowana kolorystyka przełamana detalami w bardziej wyrazistych barwach. W wykończeniu budynków wykorzystuje się także beton, szkło, drewno czy metal.

Podobnie jak w przypadku domów jednorodzinnych, także i w tym przypadku stosuje się proste, duże okna, która wpuszczają do wnętrz maksimum światła, optycznie powiększając przestrzeń. Układy mieszkań są klasyczne, funkcjonalne, zapewniając wygodę na co dzień.

Cennik budowlany – cennik usług budowlanych 2023

Integracja mieszkańców

Współczesne budownictwo wielorodzinne realizuje nie tylko funkcje mieszkaniowe, ale także społeczne. W obrębie osiedli powstają strefy umożliwiające integrację i budowanie wspólnoty. To dobra podstawa do kreowania lokalnych, zaangażowanych społeczności.

Jakie projekty domów będą modne w najbliższych latach?

Wspomniane nowe trendy w budownictwie niewątpliwie przełożą się na popularność konkretnych projektów. Jakie domy są teraz modne? Z jednej strony: oszczędne w formie, o prostych bryłach, z dużymi przeszkleniami. Na drugim biegunie znajdują się budynki przestronne, w których do minimum redukuje się ściany wewnętrzne.

Modne domy jednorodzinne to przede wszystkim te utrzymane w nowoczesnej stylistyce. Do tej kategorii zaliczają się proste i łatwe w realizacji budynki, zazwyczaj parterowe lub dwukondygnacyjne. Ich cechą charakterystyczną jest rozbudowana, otwarta przestrzeń dzienna. Na uwagę zasługuje chociażby tak zwana nowoczesna stodoła oraz modne projekty domów w stylu skandynawskim.

Inwestorzy chętnie sięgają także po modne domy z płaskim dachem. Zachwycają one prostotą i modernistyczną stylistyką, z którą znakomicie współgrają duże okna. Brak skosów na drugiej kondygnacji pozwala na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni. Góra budynku natomiast stanowi idealne miejsce do stworzenia efektownego tarasu lub ogrodu na dachu.

Coś dla siebie znajdą także poszukujący modnych domów drewnianych. Najczęściej są to realizacje parterowe, o niewielkim metrażu, idealnie wpisujące się w zieleń otaczającą budynek.

Czy opłaca się budować dom zgodnie z obecnymi trendami w budownictwie?

Podczas rozważań na temat obowiązujących trendów zawsze pojawia się pytanie, czy warto w nie inwestować. A może to tylko chwilowa moda?

Mamy dobrą wiadomość. Nacisk na praktyczną stronę i funkcjonalność sprawia, że proponowane rozwiązania w realny sposób wpływają na komfort życia. Oznacza to, że sprawdzą się nie tylko jako trendy na 2023 rok, ale również w kolejnych latach. Wygoda oznacza w tym przypadku poprawę jakości życia, a nierzadko także oszczędności na poziomie eksploatacji nieruchomości.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
11.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Sponsorowane
Jakim programem odczytać dokumentację projektową w formacie PDF?
Recenzje projektów domów
rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary
Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
11.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Sponsorowane
Jakim programem odczytać dokumentację projektową w formacie PDF?
Recenzje projektów domów
rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
projekt domu letniskowego krx1135 homeconcept 85dl
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
projekt domu letniskowego krx1135 homeconcept 85dl
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

REKLAMA
Zamknij