Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czy warto budować dom w 2023 roku? Ile to kosztuje?

Czy warto budować dom w 2022 roku?

Czy warto budować dom w 2023 roku, gdy ceny materiałów i usług rosną w szalonym tempie? Osoby przymierzające się do rozpoczęcia w tych trudnych czasach budowy domu muszą poważnie podejść do tematu, aby dobrze zmierzyć siły na zamiary. Natrafić bowiem mogą na mnóstwo przeciwności losu i problemów, które trudno będzie rozwiązać albo okaże się to bardzo kosztowne.

Dzisiaj coraz trudniej jest rozpocząć budowę domu ze względu na wiele problemów, jakie można napotkać po drodze i to już na samym początku. Brakuje materiałów, przez co niekiedy trzeba na nie czekać miesiącami od zamówienia. Znalezienie dostępnej w krótkim czasie ekipy fachowców jest praktycznie niemożliwe. Do tego wysokie koszty budowy, które ze względu na ciągłe podwyżki cen materiałów budowlanych i usług budowlanych są coraz wyższe. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: czy warto teraz budować dom?

Czy opłaca się budować dom w 2023 roku?

Przymierzając się teraz do budowy domu, trzeba zrobić dobre rozeznanie na rynku budowlanym, aby mieć świadomość, na co się piszemy. Sporo o tym, jak wygląda dzisiaj budowa domów, mówi nam „Raport o budowie domów w Polsce” opracowany przez oferteo.pl na podstawie danych pochodzących z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku. Wynika z niego, że w ubiegłym roku ponad 6-krotnie wzrósł odsetek osób mających trudności z dostępem do materiałów budowlanych.

Dzisiaj więcej inwestorów ma także trudności ze znalezieniem ekipy budowlanej. Dostępność fachowców to prawdziwy problem, który utrzymuje się już od dłuższego czasu. Osoby planujące w niedługim czasie rozpocząć budowę muszą liczyć się z tym, że znalezienie odpowiedniej ekipy może zająć nawet kilka miesięcy, a do tego trzeba doliczyć czas, który minie, aż będzie ona mogła rozpocząć pracę.

W ostatnim czasie ze względu na rosnącą inflację i trudną sytuację gospodarczą trudniej jest zbilansować budżet. W aż 77% przypadków ostateczne koszty budowy okazują się dużo wyższe, niż początkowo zakładano, przy czym to aż o 19 pp. więcej niż rok wcześniej. Badani wskazali, że na wzrost kosztów przełożyły się głównie wysokie ceny surowców, a tylko po części ceny robocizny.

Dopiero biorąc to wszystko pod uwagę, można odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto budować dom w 2023 roku? Jeśli ktoś ma odpowiednio wysokie zasoby finansowe na całe przedsięwzięcie i wziął poprawkę na rosnące koszty materiałów i usług, to nic nie stoi na przeszkodzie, by niedługo rozpocząć pracę. Warto jednak przygotować się na to, że założony czas budowy może się znacznie wydłużyć, a cała inwestycja przynieść sporo nerwów.

Ile kosztuje wybudowanie domu w 2023 roku?

Koszty budowy domu to jedna z pierwszych rzeczy, o której powinno się pomyśleć, przed przystąpieniem do działania. Racjonalny inwestor musi zweryfikować ceny materiałów i usług, aby móc mniej więcej odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje budowa domu w 2023 roku.

Aby oszacować koszty wybudowania domu, wykorzystać można dostępny w internecie za darmo kalkulator budowy domu. W takim kalkulatorze wystarczy określić kilka parametrów, np. informacje dotyczące projektu domu, powierzchni, garażu i dachu, a naszym oczom ukaże się podliczenie kosztów.

Załóżmy, że mamy gotowy projekt z szablonu, powierzchnia domu wynosi 120 m2, projekt jest bez garażu, a dach jest z blachodachówki. Chcąc doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 300-350 tys. zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt wykończenia domu pod klucz.

Pamiętajmy, że takie wyliczenia są jedynie szacunkowe. Ostateczny koszt może się różnić, przy czym zawsze warto nastawić się na to, że będzie wyższy, niż założyliśmy.

Dowiedz się: jaki był typowy polski dom w 2021 roku i jakie domy będą budować Polacy w 2022?

Jakie projekty domów możemy zrealizować w 2023 roku?

Po tym, jak ustalimy, czy warto budować dom i zdecydujemy, że nie chcemy tego odkładać w czasie, przyjdzie nam wybrać idealny projekt. Wybór projektu domu powinien być dobrze przemyślany, tak aby spełnił on wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. Co wybrać: Mały czy duży dom? Parterowy czy piętrowy? Z garażem czy bez? Energooszczędny czy pasywny? Zobaczmy, jakie projekty mamy do wyboru w 2023 roku.

  • Czy warto budować dom szkieletowy?

Istnieje wiele różnych technologii wznoszenia domów jednorodzinnych, a jedną z popularniejszych jest technologia szkieletowa. Domu wznoszone w tej technologii mają lekką konstrukcję i zwykle niewielkie rozmiary. Choć dom szkieletowy najczęściej pełni rolę domu letniskowego, to jeśli zadbamy o jego dodatkowe ocieplenie, będzie można w nim mieszkać przez cały rok.

To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zrealizować inwestycję w bardzo krótkim czasie (nawet w ciągu 2-3 miesięcy). Roboty suche można wykonywać nawet przy niskich temperaturach, w dodatku dom można częściowo złożyć z gotowych elementów.

  • Czy warto budować mały dom?

Dla tych, którzy chcą móc odpocząć poza miastem, odpowiedni może okazać się mały dom do 35 m2. Dużym plusem jest to, że można wybudować go bez pozwolenia na budowę. Czy warto budować dom dla jednej osoby lub maksymalnie dwóch osób? Eksploatacja takiego domu jest stosunkowo tania, a ze względu na niewielką powierzchnię użytkową jest on bardzo praktyczny.

Domy na zgłoszenie do 35 m2. Co trzeba wiedzieć, jeśli myślimy nad jego budową?

  • Czy warto budować dom z garażem?

Dom z garażem to opcja dla tych, którzy chcą mieć gdzie zaparkować swój samochód, aby zabezpieczyć go przed mrozami, wysokimi temperaturami, gradem czy śniegiem. Decydując się na taki projekt, można zaoszczędzić miejsce na posesji i lepiej zagospodarować działkę. Dodatkowo zyskać można dodatkową strefę użytkową nad garażem i komfortowy dostęp do części mieszkalnej.

  • Czy warto budować dom energooszczędny?

Dom energooszczędny, jak sama nazwa wskazuje, jest zaprojektowany w taki sposób, aby zużywać jak najmniejszą ilość energii. Osiągnąć to można dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić, głównie w sezonie grzewczym. Niestety minus jest taki, że budowa takiego domu nie jest tania, jednak rekompensatą za to jest obniżenie kosztów eksploatacji.

  • Czy warto budować dom parterowy?

Dla osób starszych, jak i rodzin z małymi dziećmi, trafionym rozwiązaniem może okazać się dom parterowy. Ze względu na brak schodów łatwo jest się po nim poruszać, a dodatkowym plusem jest jedność z ogrodem. Jest tani w budowie, łatwy do umeblowania i niezwykle funkcjonalny – same plusy.

  • Czy warto budować duży dom?

Chcąc wybudować duży dom powyżej 200 m2, trzeba dysponować naprawdę dużym budżetem. Jeśli jednak ktoś ma zasoby finansowe i dużą działkę do zagospodarowania, to rozwiązanie wprost idealne dla niego. Duży dom idealnie sprawdzi się w przypadku licznych rodzin lub rodzin wielopokoleniowych, gdyż każdy znajdzie w nim przestrzeń dla siebie.

  • Czy warto budować dom pasywny?

Dom pasywny pozwala do minimum ograniczyć zużycie energii poprzez zastosowanie odpowiedniej izolacji. Jest samowystarczalny, przez co znacznie podnosi jakość i komfort życia. Podobnie jak w przypadku domu energooszczędnego koszty eksploatacji są stosunkowo niskie.

  • Czy warto budować dom z piwnicą?

Dom z piwnicą co prawda jest droższy w budowie niż dom bez piwnicy, jednak posiadanie podpiwniczenia ma swoje zalety. W piwnicy można zaaranżować spiżarnię, magazyn, warsztat czy domową siłownię. To nie tylko dodatkowe pomieszczenie użytkowe, ale także lepsza stabilizacja ciepła w budynku oraz bardziej efektywnie działanie komina i wentylacji.

Sprawdź: co warto o nich wiedzieć o gotowych projektach domów?

Z jakich materiałów możemy wybudować dom w 2023 roku?

Na rynku budowlanym dostępnych jest wiele rodzajów surowców, z jakich można wybudować dom. Czy warto budować dom z pustaków? Pustaki ceramiczne mają dobre parametry izolacji termicznej, akustycznej oraz przewodzenia ciepła, a do tego są wysoce wytrzymałe, dzięki czemu doskonale nadają się do budowy domów.

A czy warto budować dom drewniany? To świetna alternatywa dla domów murowanych. Stawia się je dość prosto i szybko, dzięki czemu budowa trwa krócej. Ponadto koszt ich wybudowania jest znacznie mniejszy.

Wiele osób też zastanawia się, czy warto budować dom z prefabrykatów. Takie domy są trwałe i wytrzymałe, a w dodatku można je wznieść w ciągu kilku miesięcy, więc jest to rzeczywiście warta rozważenia opcja.

Jak zbudować dom w 12 miesięcy?

Czy warto budować dom w obliczu rosnących cen za materiały budowlane?

Ceny materiałów budowlanych w ostatnim czasie rosną w bardzo szybkim tempie. Wszystko ze względu na pandemię, inflację, niedobór surowców i wojnę w Ukrainie. Teraz, aby wybudować dom i doprowadzić go do stanu deweloperskiego, trzeba będzie zapłacić nawet o 40 proc. więcej niż 2 lata temu.

Niestety nic nie wskazuje na to, aby sytuacja na rynku budowlanym miała ulec poprawie. Obserwacje pokazują, że ceny za materiały budowlane nadal będą rosnąć, więc wstrzymanie się z budową pół roku czy rok może niewiele dać.

Dlatego na pytanie, czy warto budować dom w obliczu rosnących cen za materiały budowlane, odpowiedzieć sobie można dopiero po przeanalizowaniu własnych możliwości finansowych i uwzględnieniu ryzyka dużego wzrostu kosztów budowy domu w niedalekiej przyszłości.

Przeczytaj: jakie projekty domów wybiorą Polacy w 2023 roku?

Czy warto zaczynać budowę w 2023 roku?

Coraz więcej osób ma problem z rozpoczęciem budowy ze względu na długie terminy oczekiwania na ekipy budowlane czy brak dostępu do materiałów. Na drodze wielu stają także rosnące koszty i niestabilna sytuacja finansowa.

Podjęcie decyzji o budowie teraz domu jest więc niezwykle trudne. Jeśli jednak mamy działkę, dopełnione wszystkie formalności, umówionych fachowców i zakupione surowce, to raczej nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć budowę jeszcze w tym roku. W przeciwnym razie, gdy któryś z wymienionych punktów nie jest spełniony, może lepiej jeszcze się wstrzymać.

W tym kontekście polecamy: Ile trwa budowa domu i jak szybko możemy wprowadzić się do nowego domu?

Czy warto budować dom w 2023 w obliczu inflacji?

Obecna inflacja jest najwyższa od 20 lat. Jak wynika z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) inflacja konsumencka w Polsce za marzec 2022 roku wyniosła 10,9 proc. w ujęciu rocznym. Szybki wzrost inflacji obserwowany jest już od czasu pandemii, a teraz przyczynia się do tego jeszcze wojna w Ukrainie.

Przez inflację rosną nie tylko ceny materiałów i koszty budowy domów, ale także koszty życia. Trzeba więc dobrze zastanowić się, czy z obecnymi zarobkami i wizją drożyzny będzie się w stanie udźwignąć jeszcze budowę domu. W przypadku niestabilnej sytuacji finansowej lepiej odłożyć rozpoczęcie budowy na później, a mając oszczędności i wysokie zarobki raczej nie ma na co czekać.

Rozwiązanie? Gotowy dom modułowy całoroczny

Aby uniknąć rosnących cen za materiały budowlane i zniwelować stres związany z całym i skomplikowanym procesem budowy wymarzonego domu, można postawić na modułowy dom całoroczny. To rozwiązanie zapewni terminową budowę bez żadnych opóźnień, zagwarantuje stałą cenę i umożliwi uzyskanie wymarzonego domu niskim kosztem. Poniżej prezentujemy przykłady gotowych domów modułowych dostępnych w EXTRADOM:

Dom modułowy całoroczny Marysia 1

Dom modułowy całoroczny Marysia 1 – cena netto od 295 000 zł

Dom modułowy całoroczny Marysia 4

Dom modułowy całoroczny Marysia 4 – cena netto od 490 000 zł

Dom modułowy całoroczny Marysia 2

Dom modułowy całoroczny Marysia 2 – cena netto od 580 000 zł

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Nowości w tej kategorii

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

Koszty budowy
znak zapytania i strzałki w przeciwnych kierunkach decyzja
29.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?

Dynamiczne zmiany na rynku nieruchomości w drugiej połowie 2023 roku, które p...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

REKLAMA
Zamknij