Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎈Kup projekt taniej nawet o 1 200 zł, odbierz prezenty, weź udział w konkursie!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Budowa domu w rok - jak zbudować dom w 12 miesięcy?

Budowa domu w rok - jak zbudować dom w 12 miesięcy?

Czy budowa domu w rok jest możliwa w polskich warunkach? Takie pytanie zadaje sobie wielu inwestorów, którym zależy na jak najszybszej przeprowadzce do nowego lokum. Budynki wnoszone w technologii tradycyjnej zwykle pochłaniają 2, a nawet 3 lata – głównie ze względu na przestoje związane z pogodą oraz niezbędne przerwy technologiczne. Jak się jednak okazuje, czas wykonania wszystkich robót można skrócić nawet do 12 miesięcy – dowiedz się jak to zrobić.

​​​Czy da się w ciągu roku wybudować dom?

Budowa domu w rok jest jak najbardziej możliwa i to nawet w tradycyjnej technologii murowanej, czyli takiej, jaką najchętniej wybierają polscy inwestorzy. Kluczem do sukcesu jest bardzo precyzyjne zaplanowanie wszystkich robót, odpowiedni moment rozpoczęcia przygotowań do budowy oraz samych prac na placu budowy.

Potrzebny jest jednak także łut szczęścia dotyczący korzystnej aury. Należy pamiętać, że wznoszenie domu z bloczków lub pustaków wymaga przeprowadzenia wielu prac mokrych, które wymagają pewnych przestojów technologicznych, a także odpowiednich warunków atmosferycznych. 

Przed samą budową domu trzeba też sprawnie załatwić wszystkie sprawy formalne – kupić działkę i ją przygotować pod budowę, wybrać projekt domu i go zaadaptować, czy wreszcie dopełnić formalności urzędowe związane ze zgłoszeniem budowy lub pozwoleniem. 

Jeżeli wyjątkowo zależy Ci na czasie, możesz również rozważyć budowę domu w nowoczesnej technologii – na przykład dom modułowy oparty na prefabrykatach może stanąć na Twojej działce nawet w kilka tygodni. 

Technologia budowy - jaka będzie najlepsza do budowy domu?

Budowa domu w jeden rok - jakie formalności trzeba załatwić?

Chcąc wybudować dom jednorodzinny w rok, warto ruszyć z przygotowaniami na pół roku przed rozpoczęciem prac, które powinny być zaplanowane na wczesną wiosnę. Do tego czasu należy załatwić wszystkie formalności, których niestety jest niemało. Niezbędne będzie między innymi:

W praktyce wszystkie powyższe sprawy warto załatwić jesienią i zimą – tak, aby budowlańcy mogli wbić pierwszą łopatę na placu budowy z końcem lutego lub z początkiem marca. Wtedy jest szansa na to, że do kolejnej zimy zostanie wzniesiony budynek w stanie surowym zamkniętym. Wówczas w kolejnych miesiącach będą mogły zostać przeprowadzone prace wykończeniowe, które można wykonać także podczas niekorzystnej aury. 

Budowa domu w rok czy dwa - jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Standardowo budowa domu w technologii tradycyjnej trwa 2 lata. Skrócenie tego czasu do jednego roku wiąże się z kilkoma konsekwencjami, takimi jak:

  • konieczność precyzyjnego zaplanowania wszystkich prac,
  • konieczność skorzystania z doświadczonej ekipy budowlanej – budowa domu metodą gospodarczą z pewnością będzie znacznie trudniejsza do wykonania w 12 miesięcy,
  • konieczność zadbania o płynność dostaw materiałów – wszystko musi być na czas, co wymaga doskonałej organizacji i złożenia zamówień z wyprzedzeniem,
  • konieczność posiadania pełnej kwoty pieniędzy niezbędnej na inwestycję – każdy brak środków po prostu opóźni prace,
  • wyższe koszty – wynikają one z powyższych warunków, ponieważ samo narzucenie ekipie budowlanej krótszych terminów realizacji prac będzie wycenione drożej. 

Budowa domu w rok czy dwa wymaga przemyślenia także pod innym kątem – musisz mieć świadomość, że niektóre prace mokre wymagają czasu i niezbędnych przestojów. Ich wykonywanie podczas niekorzystnej aury lub nadmierne przyśpieszenie nie zawsze jest wskazane, ponieważ może skutkować nieprawidłowym związaniem się materiałów.

Niestety musisz także liczyć się z tym, że nawet najdoskonalszy plan może zostać pokrzyżowany przez nieprzewidziane sytuacje – na przykład niespodziewane problemy z ekipą budowlaną, opóźnienia w dostawach materiałów, czy wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe (np. wichury, trwające wiele tygodni ulewne deszcze). 

Ile kosztuje projekt domu? Porównanie cen za projekt pudełkowy, indywidualny i od dewelopera

Jak zaplanować harmonogram prac budowlanych, aby budowa domu wyniosła nie więcej niż jeden rok?

Właściwa organizacja i zaplanowanie prac budowlanych jest kluczową kwestią, jeśli zależy Ci na czasie. Najważniejszy jest harmonogram budowy domu jednorodzinnego, który musi precyzyjnie przewidywać czas realizacji kolejnych etapów budowy.

Ogólnie będą to następujące etapy:

  • prace ziemne, budowa fundamentów i wylanie płyty fundamentowej – jeśli chcesz przyśpieszyć pracę, wybierz projekt domu bez piwnicy, której budowa znacznie wydłuża prace,
  • budowa stanu surowego otwartego – szybciej zostaną wzniesione ściany budynku o prostej konstrukcji, podobnie czas realizacji tego etapu skróci wybór prostego dachu np. dwuspadowego, a nie np. wielopołaciowego,
  • budowa stanu surowego zamkniętego – w tym przypadku zwróć szczególną uwagę na wybór pokrycia dachowego, ponieważ układanie dachówki jest znacznie bardziej czasochłonne niż ułożenie pokrycia z blachy,
  • prace wykończeniowe – warto skupić się najpierw na tych wykonywanych wewnątrz, które umożliwią jak najszybszą wprowadzkę do nowego domu, prace zewnętrzne można kontynuować już później, w kolejnym sezonie. 

Jak zorganizować budowę domu by szła szybko i sprawnie?

Ogólnie harmonogram budowy domu na rok nie różni się merytorycznie od tego 2-, czy 3-letniego. Różnica polega na skróceniu przerw między poszczególnymi etapami, a także takim zaplanowaniu prac, by możliwe było wykonywanie kilku elementów jednocześnie. Pod tym względem warto, by w opracowaniu grafiku pomógł fachowiec – najlepiej przedstawiciel ekipy budowlanej, która będzie realizowała inwestycję. 

Podczas planowania harmonogramu warto od razu określić, do których prac będą potrzebne dodatkowe ekipy budowlane i podwykonawcy (nie każda firma świadczy kompleksowe usługi). Jeszcze przed ruszeniem z pracami należy zamówić u nich terminy, aby nie było konieczności robienia przestojów z powodu braku rąk do pracy. 

Warto także wcześniej załatwić niezbędny sprzęt oraz zarezerwować dostawy materiałów budowlanych. 

Od czego zacząć budowę domu? Etapy budowy krok po kroku

Jakie materiały wybrać i jak wpłyną na czas budowy domu?

Materiały na budowę domu również mają wpływ na czas realizacji inwestycji. Przykładem jest wspomniane wyżej pokrycie dachowe z blachy, które kładzie się znacznie szybciej niż małoformatowe dachówki

W przyśpieszeniu prac pomagają przede wszystkim elementy prefabrykowane, które można zamówić wcześniej i które zostaną przywiezione na plac budowy w formie produktów gotowych do szybkiego montażu. Na rynku dostępne są m.in. prefabrykowane fundamenty, konstrukcje do budowy kominów, a nawet całe ściany (np. ceramiczne). 

Warto także wybierać nowoczesne materiały i technologie budowlane np. szybkowiążące zaprawy, czy też maszynowo nakładane tynki. Warto wiedzieć, że niektóre z takich materiałów pozwalają wykonać część prac budowlanych zimą.

Ile trwa budowa domu i jak szybko możemy wprowadzić się do nowego domu?

Sezonowość - jak wpływa na czas budowy domy?

Budowa domu w jeden sezon może być problemem w przypadku technologii tradycyjnej ze względu na to, że niektóre rodzaje prac wymagają odpowiednich warunków zewnętrznych, czyli np. braku opadów i temperatury powietrza minimum 5oC. Niestety pogoda w Polsce bywa kapryśna – czasami z pracami można ruszać już w lutym, a czasami śnieg i mróz trzyma aż do kwietnia.

To oczywiście powoduje, że roboty budowlane muszą być wstrzymane. Podobna sytuacja może wystąpić latem, ponieważ w czerwcu i lipcu zdarzają się kilkutygodniowe opady, które powodują podtopienia, a nawet powodzie. Również jesienią może okazać się, że prace trzeba będzie skończyć wcześniej niż zaplanowano, gdy pierwszy śnieg spadnie nie w styczniu, lecz już w listopadzie. 

Sezonowość jest najpoważniejszą przeszkodą w szybkiej realizacji inwestycji. Musisz więc wziąć pod uwagę to ryzyko, że kapryśna aura utrudni Ci wykonanie wszystkich prac w zaplanowanych 12 miesiącach. 

Uczestnicy procesu budowlanego – jakie mają obowiązki według Prawa budowlanego?

Jakie domy można wybudować w rok?

Najprostszym sposobem na uniknięcie problemów związanych z sezonowością prac jest wybór innej technologii budowy. Metoda tradycyjna murowana jest bowiem najbardziej pod tym względem wymagająca i tym samym obarczona wysokim ryzykiem przekroczenia zaplanowanego czasu realizacji inwestycji. 

Bezproblemowa budowa domu jednorodzinnego w jeden rok jest natomiast możliwa, jeśli zdecydujesz się na przykład na dom szkieletowy lub dom z prefabrykatów. Większość firm gwarantuje wzniesienie domu szkieletowego w 6 miesięcy bez względu na porę roku.

Z kolei dom z prefabrykatów keramzytowych można zmontować nawet w 2-3 dni, do tego jednak należy doliczyć czas niezbędny do wyprodukowania elementów prefabrykowanych, a także na prace wykończeniowe. Równie szybko powstają domy modułowe według standardowych wzorów – stan surowy zamknięty można uzyskać w kilka tygodni.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Wentylacja hybrydowa. Czy to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?
5 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Jak działa wentylacja hybrydowa i czy warto zastosować ją w domu jednorodzinnym?

Wentylacja hybrydowa to swoiste połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i m...

Instalacje
Czym jest anemostat i do czego służy?
4 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Czym jest anemostat i do czego służy?

Anemostat jest ważnym elementem systemu wentylacji w domu, a także instalacji odpowiedzialnej za dystrybucję ciepłego powi...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
2 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Cennik montażu okien
29 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje montaż okien i co wlicza się w koszt? Przygotowaliśmy cennik montażu okien na 2022!

Przymierzasz się do wymiany okien? A może urządzasz dom i dopiero masz zamiar...

Instalacje
Wentylacja hybrydowa. Czy to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?
5 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Jak działa wentylacja hybrydowa i czy warto zastosować ją w domu jednorodzinnym?

Wentylacja hybrydowa to swoiste połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i m...

Instalacje
Czym jest anemostat i do czego służy?
4 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Czym jest anemostat i do czego służy?

Anemostat jest ważnym elementem systemu wentylacji w domu, a także instalacji odpowiedzialnej za dystrybucję ciepłego powi...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
2 sierpnia 2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Cennik montażu okien
29 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje montaż okien i co wlicza się w koszt? Przygotowaliśmy cennik montażu okien na 2022!

Przymierzasz się do wymiany okien? A może urządzasz dom i dopiero masz zamiar...