Łap projekt z rabatem ✂️ Nawet 600 zł taniej

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Budowa domu w rok. Jak zbudować dom w 12 miesięcy?

Czy da się zbudować dom w 12 miesięcy?

Ile powinna trwać budowa domu? Wszystko zależy od konkretnego projektu, zastosowanej technologii i możliwości finansowych inwestora. W Polsce przeważnie harmonogramy są rozplanowywane na dwa, czasami na trzy sezony. Okazuje się jednak, że budowa domu w rok jest możliwa. To idealne rozwiązanie dla tych, którym – ze względów mieszkaniowych – zależy na czasie i którzy chcą jak najszybciej zrealizować marzenie o własnych czterech kątach. Jak szybko wybudować dom? Jak zaplanować prace? Podpowiadamy.

Czy budowa domu w rok jest możliwa?

Żadne przepisy prawa budowlanego nie określają, ile musi lub ile powinna trwać budowa domu. Oznacza to, że plan działania należy ustalać zawsze w sposób optymalny. Inwestycja to nie wyścigi, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić dom w 6 miesięcy czy w 12 miesięcy, o ile tylko wybrana technologia na to pozwala, inwestor dobrze przygotuje się do procesu i znajdzie dobrego wykonawcę.

Oczywiście trzeba także dopełnić formalności: kupić działkę, przygotować ją pod budowę, wybrać projekt i – opcjonalnie – zaadaptować go pod dany teren i wymagania inwestora, a następnie zgłosić budowę oraz uzyskać pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych.

Podkreślmy, że zaplanowanie wszystkich niezbędnych czynności w perspektywie roku jest realne nawet w tradycyjnej technologii budowy, czyli murowanej – nadal chętnie wybieranej przez polskich inwestorów. Pomocne okażą się niewątpliwie elementy prefabrykowane, na przykład gotowe płyty stropowe. Najważniejsze to opracować przemyślany harmonogram oraz ustalić odpowiedni moment rozpoczęcia przygotowań do budowy oraz poszczególnych etapów prac.

Jeżeli w kontekście budowy domu jednorodzinnego w rok mamy na myśli rok kalendarzowy, najlepiej zacząć wczesną wiosną i trzymać się precyzyjnie planu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że kilka wyjątkowo deszczowych letnich miesięcy może przyczynić się do poważnych przesunięć. Z tego powodu niektórzy wolą rozpocząć budowę wczesną jesienią i ukończyć ją latem. To także dobry pomysł, choć wymaga nieco innego sposobu działania.

W każdym przypadku inwestor potrzebuje trochę szczęścia w kwestii aury. Wznoszenie domu z bloczków lub pustaków wymaga przeprowadzenia prac mokrych, w przypadku których niezbędne jest zachowanie przestojów technologicznych w sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Jeśli wyjątkowo zależy ci na czasie – na przykład z powodów rodzinnych – możesz rozważyć budowę domu w nowoczesnej technologii. Przykład stanowi dom modułowy z prefabrykatów, który można stworzyć nawet w zaledwie kilka tygodni.

Co zmieniło się w prawie budowlanym w 2022 roku?

budowany dom

Co najbardziej wydłuża czas budowy domu?

Poszczególnych etapów budowy domu nie da się pominąć, natomiast można przewidzieć i – w miarę możliwości – przeciwdziałać czynnikom, które przedsięwzięcie wydłużają. Czasami dostępne rozwiązania technologiczne podsuwają pomysły na nowe materiały czy komponenty, których zastosowanie okazuje się zdecydowanie mniej czasochłonne.

Jakie sytuacje sprawiają, że terminy wyznaczone w harmonogramie przesuwają się? I jak szybko zbudować dom mimo takich przeciwności?

  • Projekt domu

Pierwsze trudności mogą pojawić się już na etapie tworzenia projektu. Koncepcja domu powstająca na indywidualne zlecenie może uwzględnić właściwie wszystkie oczekiwania i wyobrażenia inwestorów. Niestety jeśli zależy ci na szybkim rozpoczęciu budowy, to zdecydowanie zły pomysł. Indywidualny projekt wymaga poświęcenia kilku miesięcy, zwłaszcza przy uwzględnieniu ewentualnych późniejszych poprawek.

Kupując gotowy projekt domu, eliminujesz czas oczekiwania, gdyż otrzymujesz gotową dokumentację, na podstawie której możesz działać. Nawet jeśli pojawi się kwestia adaptacji lub niewielkich zmian w projekcie, potrwa to zdecydowanie krócej niż tworzenie koncepcji od podstaw.

Często przed wyborem gotowego projektu powstrzymują wątpliwości dotyczące jakości tego typu propozycji. Tu również inwestor nie powinien mieć powodu do obaw. Zastosowane w katalogach rozwiązania są uniwersalne i wielokrotnie przetestowane w praktyce.

  • Przerwy technologiczne

Jeśli zdecydujesz się budować dom zgodnie z technologią tradycyjną, musisz pamiętać, że wiele etapów prac wymaga stosowania wspomnianych już wyżej przerw technologicznych. Są one niezbędne, by elementy konstrukcyjne wyschły lub uzyskały pożądaną wytrzymałość. Najdłużej trwa schnięcie posadzek, wylewek i wypraw tynkarskich – nawet do 4 tygodni.

Gdy dążysz do skrócenia czasu budowy, rozważ zastosowanie nowoczesnych technologii. Prace przewidziane w harmonogramie będą przebiegały wówczas sprawniej. Często zamiast tradycyjnych fundamentów wykorzystuje się płyty fundamentowe, a zamiast cegieł i pustaków – bloczki z keramzytobetonu. Możliwe jest także zastąpienie tradycyjnych stropów płytami typu filigran.

  • Niekorzystne warunki pogodowe

Czas budowy wydłuża się, kiedy warunki atmosferyczne uniemożliwiają prowadzenie kolejnych prac. Taką sytuację stwarzają obfite opady, bardzo niskie – lub przeciwnie: zbyt wysokie – temperatury, porywiste wiatry. Na pogodę nie mamy wpływu, ale na niektórych etapach budowy wiele zmieni drobna modyfikacja układu kolejnych czynności.

Zdarza się, że niekorzystną aurę można przeczekać, wykonując w tym czasie niektóre prace wewnątrz budynku, a do tych na zewnątrz powrócić, gdy tylko będzie to możliwe. Taka decyzja zawsze powinna zostać podjęta przez eksperta.

Poznaj najważniejsze informacje o domach, które nie wymagają pozwolenia na budowę!

Czy budując dom w rok możemy liczyć na przyspieszone formalności?

Budowa domu w jeden sezon nie oznacza, że formalności jest przez to mniej. Weź pod uwagę fakt, że na niektóre decyzje urzędników czeka się długo, dlatego – gdy zależy ci na czasie – złóż dokumenty jak najszybciej, najlepiej na pół roku przed zaplanowanym startem.

Poniżej znajdziesz wykaz działań przygotowawczych, którymi bez problemu zajmiesz się najwcześniej.

  • Wybierz i kup działkę oraz dopełnij formalności

Z pewnością nie jest to łatwe zadanie, jednak większość osób przymierzających się do budowy domu ma już pomysł, gdzie i jak szukać, lub nawet zdążyła upatrzyć sobie konkretny teren. Później trzeba zadbać o przygotowanie działki, czyli doprowadzenie mediów i zapewnienie miejsca, w którym będzie możliwe bezpieczne przechowanie materiałów budowlanych.

  • Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub wystąp o warunki zabudowy

Wytyczne, które znajdują się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, to szereg wskazówek co do tego, jak wyglądać może twój przyszły dom. Zapisy regulują chociażby wielkość budynku, liczbę kondygnacji czy sposób doprowadzenia mediów.

Jeśli MPZP dla danego obszaru nie istnieje, wystąp o warunki zabudowy, bez których nie rozpoczniesz pracy. Tu czas oczekiwania może wydłużyć się nawet do 2 miesięcy, dlatego warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej.

  • Kup projekt domu

Na tym etapie celowo mówimy o kupnie gotowego projektu z katalogu, gdyż – jak wspomnieliśmy już wcześniej – decydując się na indywidualną ścieżkę, raczej nie będzie można dotrzymać założonych 12 miesięcy budowy.

  • Wystąp o pozwolenie na budowę lub przygotuj zgłoszenie budowy

Przed rozpoczęciem prac budowlanych musisz uzyskać pozwolenie na budowę w odpowiednim wydziale urzędu miasta, gminy lub starostwa powiatowego. Czeka się na nie niekiedy powyżej 2 miesięcy.

Od niedawna można także wybudować dom o powierzchni do 70 m kw. bez pozwolenia. Sprawdź, jak wybudować dom na zgłoszenie. Zastanów się jednak, czy taki metraż będzie odpowiedni w twoim przypadku. Jeśli tak, pamiętaj, że zaplanowane prace możesz rozpocząć po upływie minimum 21 dni od ich zgłoszenia.

W praktyce większość działań omówionych wyżej z powodzeniem zorganizujesz jesienią i zimą – tak, aby budowlańcy mogli wbić pierwszą łopatę na placu budowy pod koniec lutego lub na początku marca.

Na co zwrócić uwagę, kupując działkę budowlaną?.

dom z rusztowaniem

Jak zorganizować budowę domu, by przebiegała szybko i poprawnie?

Stworzenie harmonogramu prac pozwala określić, jak szybko można wybudować dom w konkretnym przypadku. Co istotne, z merytorycznego punktu widzenia nie ma znaczenia, czy planujesz budowę domu w rok czy dwa. Jedyna modyfikacja polega na skróceniu przerw między poszczególnymi etapami oraz takim zaplanowaniu poszczególnych działań, by wykonywać kilka elementów jednocześnie.

W opracowaniu grafiku powinien pomóc ekspert – najlepiej przedstawiciel ekipy budowlanej, która będzie realizowała inwestycję. Dlaczego? W harmonogramie warto od razu określić, do których prac będą potrzebne dodatkowe ekipy budowlane i podwykonawcy – nie każda firma bowiem świadczy kompleksowe usługi.

Jak najwcześniej zamów terminy, aby uniknąć przestojów spowodowanych brakiem fachowców. Pamiętaj, że u najlepszych daty trzeba rezerwować nawet z kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem. Zapewnij także sprzęt oraz dostawy materiałów budowlanych.

Ile kosztują poszczególne prace na budowie?

Harmonogram prac budowlanych przy budowie na jeden sezon

Kiedy działka jest kupiona i przygotowana do budowy, projekt wybrany, a pozwolenie uzyskane – pora przejść do konkretów. Jak stworzyć dobrze przemyślany i – co najważniejsze! – dobrze zaplanowany harmonogram prac budowlanych?

Poniżej znajdziesz poszczególne etapy budowy rozłożone w czasie w taki sposób, by rzeczywiście postawić dom w rok. Trzeba jednak ściśle przestrzegać założonych poniżej ram czasowych.

ETAP 1: Stan zerowy

Tej fazie musisz poświęcić od około dwóch tygodni do miesiąca. Niezbędne działania obejmują:

  • prace ziemne – między innymi niwelację terenu, wytyczenie fundamentów i wykonanie wykopów pod nie;
  • prace fundamentowe;
  • wykonanie piwnic wraz ze stropem lub podłogi na gruncie wraz z izolacją.

Jeżeli chcesz przyspieszyć pracę, wybierz projekt domu bez piwnicy.

Jaki materiał na fundamenty będzie najlepszy?

              ETAP 2: Stan surowy otwarty

Na ten etap musisz zarezerwować od około trzech tygodni do czterech miesięcy. W harmonogramie uwzględnij:

  • murowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych;
  • wykonanie stropów;
  • stworzenie schodów między kondygnacjami;
  • wykonanie kominów;
  • wykonanie więźby dachowej, wstępnego pokrycia dachu oraz rynien.

Na tym etapie bryła domu nie ma jeszcze okien i drzwi, a jedynie otwory przeznaczone na ich późniejsze wstawienie. Jeśli ta faza budowy zostanie zakończona tuż przed zimą, pamiętaj o zabezpieczeniu budowy.

Jak powinna wyglądać budowa domu w zimie?

              ETAP 3: Stan surowy zamknięty

Na harmonogram dla stanu surowego zamkniętego powinno przeznaczyć się około 3 miesięcy, zawierając w nim:

Tu sporo uwagi poświęć wyborowi pokrycia dachowego, gdyż chociażby układanie dachówki jest znacznie bardziej czasochłonne niż zastosowanie pokrycia z blachy.

              ETAP 4: Położenie instalacji i kładzenie tynków

Chcąc ukończyć budowę domu w rok, na pierwsze etapy powinno się przeznaczyć od ok. 4 do maksymalnie 7 miesięcy. Później budynek stabilizuje się i schnie. Kolejnym krokiem jest:

  • montaż instalacji elektrycznej i źródeł światła,
  • montaż ogrzewania,
  • montaż rur doprowadzających wodę,
  • położenie tynków na ścianach i sufitach,
  • wylanie posadzek,
  • montaż parapetów okiennych.

Po tym etapie także musisz zadbać o przerwę – mniej więcej miesięczną. W tym czasie wyschną wszystkie tynki i wylane posadzki.

Jaki tynk będzie najlepszy na elewację domu?

ETAP 5: Prace wykończeniowe

Jak wiadomo, wykończenie i urządzanie wnętrz mogą trwać długo. Jeśli chcesz wprowadzić się do nowego domu jak najszybciej, skup się na tym, co konieczne. Poświęć na to ok. 2-3 miesięcy. O detale i pozostałe prace zewnętrzne można zadbać już później, mieszkając w oddanym do użytku budynku.

Ostatni etap obejmuje:

  • ocieplenie ścian zewnętrznych oraz ich otynkowanie, ewentualne malowanie elewacji,
  • uporządkowanie terenu wokół domu,
  • wykończenie podłóg,
  • wykończenie ścian wewnętrznych,
  • położenie płytek na ścianach i podłogach,
  • wstawienie mebli i niezbędnego wyposażenia,
  • biały montaż w łazience i kuchni.

Jak widać, harmonogram prac budowlanych stworzony w ten sposób jest dość napięty i nie pozostawia wiele miejsca na błędy i opóźnienia. Niestety, zdarzają się one dość często, dlatego w awaryjnych sytuacjach lepiej poświęcić inwestycji nieco więcej czasu niż zmagać się później z niedociągnięciami.

Jak przełożyć ten harmonogram na kolejne pory roku? Jedną z propozycji jest układ następujący:

  • 3 jesienne miesiące – doprowadzenie inwestycji do stanu surowego zamkniętego,
  • 3 miesiące przerwy – przeznaczone na przerwę technologiczną,
  • 3 pozimowe miesiące – doprowadzenie inwestycji do stanu deweloperskiego,
  • 1 miesiąc przerwy – przeznaczone na wysychanie posadzek i tynków oraz przygotowanie materiałów do prac wykończeniowych,
  • 2 miesiące – przeznaczone na prace wykończeniowe.

Jeśli zamierzasz rozpocząć działanie wiosną, zmodyfikuj roczny plan budowy następująco:

  • wiosna – doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego; przy założeniu, że zima była łagodna i prace można rozpocząć bardzo wcześnie,
  • lato – wykonanie instalacji,
  • wczesna jesień – zamknięcie stanu surowego,
  • późna jesień oraz wczesna zima – prace wykończeniowe, które częściowo prowadzone są, gdy dom będzie ogrzewany.

Jaki jest czas i koszt doprowadzenia budynku do stanu zerowego?

dom drewniany w trakcie konstrukcji

Czy warto się spieszyć i budować dom w rok?

Jak widać, wybudowanie domu w rok to perspektywa realna, a nawet – zdaniem wielu ekspertów – optymalna z punktu widzenia dostępnych dzisiaj technologii. Z dużym prawdopodobieństwem jednak, realizując taką inwestycję, napotkasz na swojej drodze utrudnienia. Czy warto spieszyć się, by sfinalizować przedsięwzięcie w 12 miesięcy?

Za szybkim tempem prac przemawia wiele względów, w tym aspekt finansowy i organizacyjny. Im dłużej trwa budowa, tym większe koszty ponosisz z tytułu opłacenia innego lokum. Zmieniające się na przestrzeni miesięcy ceny materiałów budowlanych mogą poważnie dezorganizować zaplanowany budżet.

Głównie z tych właśnie względów warto podjąć wspomniany wysiłek, pamiętając jednak, by nie działać za wszelką cenę. Lepiej poświęcić budowie kilka dodatkowych miesięcy niż pozwolić na powstanie błędów i później zmagać się z niedociągnięciami.

O ile wzrosły koszty budowy domu w drugiej połowie 2022?

Jakie domy można bezpiecznie wybudować w rok?

Ujęty w powyższym harmonogramie zakres prac odnosi się do technologii tradycyjnej. Ten sposób działania mamy również na myśli, wspominając o ewentualnych przesunięciach w planie i koniecznych przerwach technologicznych. Poważną przeszkodę mogą stanowić tu również czynniki pogodowe.

W naszym klimacie w czerwcu i lipcu zdarzają się intensywne opady deszczu, które nierzadko powodują lokalne podtopienia. Sytuacje tego rodzaju przeważnie wymuszają wstrzymanie niektórych robót. Również jesienią może okazać się, że pierwszy śnieg czy przymrozki poważnie krzyżują szyki inwestora. Z kapryśną aurą nie sposób walczyć, ale to nie oznacza, że nie można stawić jej czoła w inny sposób.

Najbardziej skutecznym sposobem uniknięcia wspomnianych wyżej zagrożeń jest wybór innej technologii. Bez problemu i bez względu na porę roku można wybudować nawet dom w pół roku, decydując się na dom szkieletowy lub dom z prefabrykatów. Budynek z keramzytu z kolei montuje się zaledwie w kilka dni, choć trzeba wziąć pod uwagę czas niezbędny do wyprodukowania elementów składowych. Równie szybko powstają domy modułowe.

Oferta domów prefabrykowanych i modułowych stworzona przez Extradom jest na tyle urozmaicona, że każdy inwestor jest w stanie znaleźć wśród tych projektów swoje przyszłe cztery kąty. Wybierać można spośród tradycyjnych domów drewnianych (montowanych z elementów dostarczanych przez renomowanych producentów), ekologicznych i energooszczędnych domów z perlitu czy korzystnych finansowo budynków z prefabrykatów betonowych.

Znakomitymi parametrami cechują się wspomniane już wyżej domy z keramzytu. Pozostaje tylko podjąć decyzję, który z nich będzie twoim wymarzonym.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
moja elektrownia wiatrowa 2024 przydomowa turbina wiatrowa
Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy
Podatki, ulgi i dopłaty
moja elektrownia wiatrowa 2024 przydomowa turbina wiatrowa
Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
02.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaki styropian wybrać? Rodzaje styropianu, zastosowanie i właściwości

Styropian to popularny materiał o wielu zastosowaniach i podstawowy produkt s...

Dach
Jak zagospodarować płaski dach projekt domu WSA1017
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?

Płaski dach już dawno przestał stanowić jedynie przykrycie całego budynku. Stosowany przede wszystkim w budownictwie opart...

Ściany, sufity, tynki
współczynnik przenikania ciepła U
22.08.2024 r. Daria Sicińska

Czym jest współczynnik przenikania ciepła U i jak go obliczyć?

Planujesz budowę domu? W takim razie z pewnością zależy Ci na tym, by zapewni...

Ocieplenie i izolacja
izolacja pianka poliuretanowa
13.08.2024 r. Daria Sicińska

Ocieplenie pianą PUR? Poznaj właściwości pianki poliuretanowej

Ocieplanie pianką to idealny wybór, jeżeli zależy Ci na doskonałych właściwoś...

Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
02.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaki styropian wybrać? Rodzaje styropianu, zastosowanie i właściwości

Styropian to popularny materiał o wielu zastosowaniach i podstawowy produkt s...

Dach
Jak zagospodarować płaski dach projekt domu WSA1017
30.08.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pomysłowo zagospodarować płaski dach?

Płaski dach już dawno przestał stanowić jedynie przykrycie całego budynku. Stosowany przede wszystkim w budownictwie opart...

Ściany, sufity, tynki
współczynnik przenikania ciepła U
22.08.2024 r. Daria Sicińska

Czym jest współczynnik przenikania ciepła U i jak go obliczyć?

Planujesz budowę domu? W takim razie z pewnością zależy Ci na tym, by zapewni...

Ocieplenie i izolacja
izolacja pianka poliuretanowa
13.08.2024 r. Daria Sicińska

Ocieplenie pianą PUR? Poznaj właściwości pianki poliuretanowej

Ocieplanie pianką to idealny wybór, jeżeli zależy Ci na doskonałych właściwoś...

REKLAMA
Zamknij