Izolacja akustyczna – jak zadbać o izolacyjność akustyczną w domu?

Izolacja akustyczna w ogromnej mierze wpływa na komfort mieszkania – pozwala odizolować się od nieprzyjemnych dźwięków i hałasów. Jakie są najpopularniejsze metody wygłuszania stropu? Czego należy używać do pracy i jakich błędów unikać? Przedstawiamy praktyczne informacje dotyczące izolacji akustycznej.
Sam projekt domu i sposób wykończenia nieruchomości to nie jedyne aspekty, na które powinien zwrócić uwagę inwestor. Ważnym czynnikiem jest również sposób wyciszenia pomieszczeń, który powinien zapobiegać przenoszeniu hałasów i drgań, a tym samym sprzyjać odpoczynkowi w spokojnej atmosferze. Na co należy zwrócić uwagę przy izolacji akustycznej stropu?
Czym jest izolacja akustyczna?
Wielu inwestorów zainteresowanych budową własnego domu zastanawia się, jaki powinien być poziom izolacji akustycznej. Co to jest i jakie czynniki na nią wpływają? Izolacja akustyczna domu oznacza izolacyjność przegrody budowlanej od dźwięków powietrznych lub uderzeniowych. W budynku dotyczy ona zarówno stropów, jak i ścian, okien czy drzwi. Przegrody o odpowiednim poziomie izolacyjności akustycznej pozwalają uchronić się przed nieprzyjemnymi dźwiękami z ulicy, odgłosami przejeżdżających samochodów, głośnych rozmów, ale także hałasami domowymi, np. bieganiem dzieci bawiących się na piętrze domu.
Wyróżniamy dwa rodzaje izolacji akustycznej – od dźwięków powietrznych oraz od dźwięków uderzeniowych. W pierwszym przypadku izolacja jest stosowana do wyciszania hałasów wytwarzanych w powietrzu, a w drugim – do podłóg ułożonych w systemie pływającym.
Jakie czynniki wpływają na izolację akustyczną w domu?
Wpływ na izolację akustyczną w domu ma przede wszystkim rodzaj zastosowanej przegrody – im bardziej masywna ściana, tym lepsze tłumienie dźwięków powietrznych i uderzeniowych. Optymalny poziom izolacji akustycznej osiągniemy również w przypadku lżejszych konstrukcji, jeśli ich struktura będzie porowata lub włóknista. Dźwięki uderzeniowe będą też skutecznie tłumić materiały takie jak wełna mineralna czy pianka poliuretanowa.
Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?
Izolacja akustyczna – dlaczego ma znaczenie przy budowie domu?
Dom to nasza twierdza – oaza spokoju i miejsce, do którego wracamy po stresującym dniu. Chcemy tu odpocząć i zrelaksować się, dlatego warto zadbać o to, żeby budynek dobrze chronił przed hałasami – zarówno tymi powstającymi na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.
Jeśli nie będziemy przywiązywać wagi do izolacji akustycznej budynku, to szybko może okazać się, że w salonie znajdującym się na parterze słyszymy rozmowy domowników przebywających na piętrze. Odgłosy pisania na klawiaturze, kroki, wirująca pralka – w źle zaizolowanym budynku wszystkie hałasy są spotęgowane i bardzo przeszkadzają w normalnym życiu.
Jak dbać o prywatnośc na posesji i w domu? Sprawdź: Zalecane zasłonięcie zielenią od głównej ulicy w większym ogrodzie - co warto wiedzieć?
Jaki jest wskaźnik izolacyjności akustycznej?
Izolacja akustyczna w budynku może być oznaczana wskaźnikami RA1 i RA2 – w przypadku izolacji tłumiącej dźwięki powietrzne oraz L’n,w – w przypadku dźwięków uderzeniowych. Właśnie na nich skupimy się omawiając izolację stropu. Według aktualnych norm najcieńsza izolacja akustyczna nie może przekroczyć 63 decybeli (dla standardu podstawowego) oraz 53 decybeli (dla standardu podwyższonego). Dzięki utrzymaniu takich parametrów przegród można wyeliminować problem hałasu spowodowanego np. upadającymi na podłogę przedmiotami.
Izolacja akustyczna w świetle przepisów prawa – co warto wiedzieć?
Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące izolacji akustycznej przegród w budynkach są uregulowane w normie PN-B-02151-3 z 2015 roku. Oprócz tego wytyczne znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75/2002, poz. 690).
Akt prawny wymienia rodzaje hałasu, przed jakim należy chronić między innymi budynki mieszkalne. Wśród nich znajduje się nie tylko hałas zewnętrzny, ale także odgłosy powietrzne i uderzeniowe, wytwarzane przez użytkowników innych mieszkań, lokali użytkowych lub pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych.
Czym jest mir domowy? W jakich sytuacjach można zgłosić jego naruszenie?
Izolacja akustyczna stropu – na czym polega?
Izolacja akustyczna stropu oznacza takie wytłumienie przegrody, która umożliwia komfortowe funkcjonowanie mieszkańców. Sposób wytłumienia stropu zależy od wielu czynników, między innymi rodzaju stropu czy przeznaczenia budynku.
Wystarczającą ochronę przed dźwiękami powietrznymi zapewniają stosowane obecnie technologie wykonywania stropów – zarówno stropy drewniane, jak i gęstobetonowe ceramiczne czy betonowe płytowe. Optymalną ochronę przed dźwiękami uderzeniowymi można z kolei osiągnąć przy zastosowaniu dodatkowych materiałów izolacyjnych.
Znasz elementy konstrukcji dachu? Dowiedz się więcej o więźbach dachowych: Jakie są rodzaje więźb dachowych?
Metody wygłuszania stropu – od czego zacząć?
Izolacja akustyczna stopu powinna być wykonana od tej strony, na której mogą powstawać potencjalne hałasy. W naszym przypadku będzie to zatem podłoga na piętrze. Warto zacząć od przygotowania materiałów, których będziemy używać przy wykonywaniu izolacji. O nich napiszemy szerzej w następnym akapicie.
A co z izolacją akustyczną stropu od spodu? Sposobem na wyeliminowanie nieprzyjemnych hałasów powietrznych może być również zamontowanie sufitu podwieszanego wygłuszonego dodatkowo wełną mineralną. Niestety powoduje to obniżenie wysokości pomieszczenia znajdującego się na niższym piętrze.
Sprawdźmy, jak powinna wyglądać izolacja poszczególnych przegród w budynku.
Izolacja akustyczna podłogi
Jak wspomnieliśmy, najlepszym sposobem na wytłumienie dźwięków uderzeniowych jest wykonanie podłogi w systemie pływającym. Optymalny poziom izolacji akustycznej osiągniemy również w przypadku podłogi na drewnianych legarach, pomiędzy którymi zostanie ułożony materiał izolacyjny – wełna mineralna. Takie rozwiązanie pozwoli zachować odpowiedni poziom izolacji akustycznej oraz termicznej.
Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych
Najlepsze parametry izolacji ścian wewnętrznych osiągniemy, stosując odpowiednie materiały budowlane. Najlepiej wyciszają pomieszczenia cegły klinkierowe, bloczki silikatowe i beton komórkowy, dlatego o izolacji akustycznej warto pomyśleć już na etapie budowy domu. Jeśli chcemy poprawić parametry ścian, możemy zastosować okładziny z płyt GK lub gipsowo-wiórowych na stelażu z wypełnieniem z wełny mineralnej.
Izolacja akustyczna drzwi
Jeśli drzwi mają nas chronić przed hałasami z zewnątrz, pamiętajmy o wybraniu skrzydeł charakteryzujących się optymalnym poziomem izolacji akustycznej. Warto zwrócić uwagę na współczynnik Rw, który oznacza stopień izolacyjności. Jeśli drzwi są oznaczone współczynnikiem Rw 30 dB, oznacza to, że redukują poziom hałasu o 30 decybeli.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do swojego domu?
Izolacja akustyczna sufitu
Żeby wytłumić hałasy dobiegające w wyższej kondygnacji budynku, można także zastosować izolację akustyczną sufitu, np. w postaci sufitu podwieszanego wykonanego z płyt gipsowo-kartonowych.
Jakie materiały będą niezbędne do izolacji akustycznej stropu?
Żeby wykonać skuteczną izolację akustyczną, potrzebne są odpowiednie materiały. Najczęściej używa się wełny mineralnej, styropianu oraz pianki poliuretanowej. Co okaże się lepsze przy wykonywaniu izolacji akustycznej – styropian czy wełna? Pamiętajmy, że różne materiały izolacyjne mają różne zastosowanie oraz właściwości.
Izolacja akustyczna – wełna mineralna
Ma strukturę włóknistą, dzięki czemu zapewnia wysoki poziom izolacji akustycznej i w wielu przypadkach sprawdza się zdecydowanie lepiej niż styropian. Oprócz tego jest ognioodporna, ale także wrażliwa na działanie wody. Można nią izolować zarówno stropy, jak i lekkie ściany działowe.
Pianka poliuretanowa – izolacja akustyczna
Optymalny poziom izolacji akustycznej można także osiągnąć stosując dźwiękochłonną piankę poliuretanową. Zapobiega one przenikaniu nieprzyjemnych hałasów i chroni przed przenoszeniem się wibracji.
Izolacja akustyczna – styropian
Styropian akustyczny stosuje się między innymi do wytłumiania podłogi pływającej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów styropianu, które różnią się od siebie stopniem wygłuszania hałasów.
Mata wygłuszająca – co to jest i czym się charakteryzuje mata wygłuszająca?
Izolacja akustyczna domu – najczęściej popełniane błędy
Izolacja akustyczna pomieszczeń wymaga nie tylko zastosowania odpowiednich materiałów, ale także uwzględnienia niezbędnych dylatacji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów, które skutkują powstaniem tzw. mostków akustycznych, czyli miejsc przenoszących hałasy i drgania, jest układanie materiałów izolacyjnych w ten sposób, że tworzą one nieprzerwane połączenia ze ścianami i innymi elementami budynku.
Takie postępowanie może doprowadzić do tego, że drgania i dźwięki będą się przenosić na ściany. Planując wykonanie podłogi pływającej, należy zatem pamiętać o zastosowaniu taśmy separacyjnej, która oddzieli warstwy podłogi od ścian.
Dodano: 18.09.2020 | Zaktualizowano: 18.09.2020
Autor artykułu

Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora