Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

 EXTRAweekend z 🎁  200 zł do projektu domu! 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Pustak ceramiczny - cena, wymiary i zastosowanie pustaków ceramicznych

Pustak ceramiczny - cena, wymiary i zastosowanie pustaków ceramicznych

Podobnie jak cegła pustak ceramiczny jest materiałem budowlanym wytwarzanym z gliny i wykorzystywanym do wznoszenia ścian nośnych budynków. W przeciwieństwie do tradycyjnej ceramiki budowlanej nowoczesne pustaki ceramiczne charakteryzują się jednak lepszą izolacyjnością termiczną. Szczególnie ceniony pod tym względem jest pustak ceramiczny Porotherm. Poznaj wszystkie rodzaje, właściwości i zastosowanie tego materiału!

Inwestorzy indywidualni w Polsce wciąż najchętniej wybierają projekty domów murowanych, ponieważ budynki wzniesione w tej technologii uznawane są za najsolidniejsze i najtrwalsze. Projektanci coraz częściej jednak jako materiał do budowy domu proponują zamiast cegieł właśnie pustaki ceramiczne, z których buduje się znacznie szybciej i dzięki którym można uzyskać lepsze parametry termoizolacyjne budynku.

Pustak ceramiczny - rodzaje i zastosowanie pustaków ceramicznych

Pustak ceramiczny należy do tej samej grupy materiałów co cegła, a więc ceramiki budowlanej, która powstaje z wypalanej gliny. Jest to więc materiał naturalny i ekologiczny, przyjazny zarówno dla środowiska, jak i człowieka, ponieważ nie zawiera i nie wydziela żadnych substancji toksycznych.

W porównaniu do cegieł bloczki pustaków są większe i mają charakterystyczne puste otwory wewnątrz. Dzięki temu są lżejsze i buduje się z nich szybciej. Otwory wpływają także na lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną ścian wzniesionych z tego materiału. Dom z pustaków ceramicznych doskonale utrzymuje ciepło zimą, a także wolno się nagrzewa latem, zapewniając tym samym mieszkańcom przyjazny mikroklimat przez cały rok.

Z pustaków ceramicznych buduje się różne rodzaje ścian - zewnętrzne, jednowarstwowe i wielowarstwowe, a także ściany wewnętrzne, zarówno te konstrukcyjne, jak i działowe. Produceni dostarczają również specjalne warianty bloczków do budowy konkretnych elementów konstrukcyjnych budynków – najlepszym przykładem jest tutaj pustak ceramiczny kominowy oraz pustak wentylacyjny. Ich charakterystyczny kształt pozwala na szybki i łatwy montaż kanału wentylacyjnego lub kominowego. 

Wybierając materiał, warto zwrócić uwagę na jego różne rodzaje. Od tego jaki pustak ceramiczny zostanie zastosowany, zależy sposób jego montażu oraz parametry izolacyjne ścian.

Aktualnie najpopularniejszy jest pustak ceramiczny poryzowany, który powstaje z gliny z dodatkiem trocin. Podczas wypalania bloczków ulegają one spaleniu, pozostawiając w materiale niewielkie pory zmniejszające jego ciężar i jednocześnie zwiększające jego właściwości termiczne. Do wznoszenia domów jednorodzinnych wybierane są najczęściej pustaki 24-25 cm, które umożliwiają stworzenie muru o takiej grubości. Wystarczy go potem docieplić dodatkową izolacją, by spełnić wymagania w zakresie współczynnika przenikania ciepła U ściany zewnętrznej.

Jeśli chodzi o sposób montażu, zależy on od rodzaju materiału. Najbardziej polecany jest pustak ceramiczny szlifowany, który można łączyć za pomocą zaprawy cienkowarstwowej. Popularnością cieszą się również pustaki montowane na pióro-wpust, ponieważ nie wymagają wówczas stosowania spoin pionowych, co znacznie przyśpiesza prace murarskie.

Pustak ceramiczny Porotherm – właściwości

Jednym z najchętniej wybieranych materiałów jest pustak ceramiczny Porotherm, który jest pustakiem poryzowanym, a więc jego ciężar objętościowy (około 750-1250 kg/m3) jest znacznie mniejszy niż cegły pełnej (1800 kg/m3). Ponieważ materiał ma jednocześnie większe wymiary, można z niego wznosić ściany o wiele szybciej i łatwiej. Prace przy budowie domu z ceramiki poryzowanej ułatwiają także zastosowane w pustakach Porotherm rozwiązania takie jak pióro-wpust.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim świetna izolacyjność termiczna materiału. Najpopularniejszy pustak ceramiczny Porotherm 25 P+W szlifowany Dryfix ma współczynnik przenikania ciepła U=0,95 W/(m2K), natomiast Porotherm 30 T Profi z wypełnieniem z wełny mineralnej pozwala wznieść ścianę, która bez tynku będzie miała współczynnik U=0,25 W/(m2K). Zastosowanie tego drugiego materiału nie wymaga więc już dodatkowego docieplania murów.

Doskonałe parametry izolacyjne pustaki ceramiczne Porotherm zawdzięczają także temu, że montuje się je za pomocą zaprawy cienkowarstwowej, a w przypadku bloczków łączonych na pióro-wpust, także bez spoinowania pionowego. Dzięki temu ogranicza się ryzyko powstawania mostków termicznych, a przy okazji generuje spore oszczędności na niewielkiej ilości zużytej zaprawy. 

Warto wiedzieć: Suporex - co to jest i jakie zastosowanie ma pustak suporex?

Pustak ceramiczny – cena

Cena pustaków ceramicznych określana jest zazwyczaj nie za m2, ale za 1 sztukę i może wynieść od około 3 do nawet 20 zł. Jej wysokość zależy od wielu czynników – głównie klasy wytrzymałości materiału (najczęściej wynosi ona od około 6,5 do 20 MPa), rozmiaru, izolacyjności termicznej, a także producenta. 

Pustak ceramiczny – przykładowy cennik

Rodzaj Wymiary Współczynnik przenikania ciepła Klasa wytrzymałości Cena za sztukę
Pustak Porotherm 25 P+W 250 x 373 x 238 mm U 1,03 W/(m²K) 15 7,5 zł
Pustak Porotherm 25 E3 P+W 250 x 373 x 238 mm U 0,81 W/(m²K) 15 6,8 zł
Pustak Porotherm Profi T30 z wypełnieniem z wełny mineralnej 300 x 248 x 249 mm U 0,22 W/(m²K) - ściana z tynkiem U 0,25 W/(m²K) - ściana bez tynku 7,5 13 zł

Pustak Porotherm Dryfix T44 z wypełnieniem z wełny mineralnej

440 x 248 x 249 mm U 0,16 W/m²K - ściana z tynkiem U 0,17 W/m²K - ściana bez tynku 7,5 19 zł

Pustak ceramiczny Porotherm 25 cm – zastosowanie

Do budowy domów jednorodzinnych najpowszechniej stosowany jest pustak ceramiczny Porotherm 25 cm. Plusem jest jego korzystna cena, dobre parametry techniczne oraz uniwersalne zastosowanie. Materiał ten służy do wnoszenia ścian nośnych wewnętrznych oraz tych zewnętrznych o grubości 25 cm. W przypadku ścian zewnętrznych konieczne jest zastosowanie dodatkowego ocieplenia.

Pustak ceramiczny Porotherm 25 cm dostępny jest w różnych wariantach do wyboru m.in.: P+W – do montażu w systemie pióro-wpust, a także Profi i Dryfix – do murowania na sucho na cienkospoinową zaprawę. Dodatkowo pustaki Dryfix mogą być wypełnione wełną mineralną i wówczas można z nich wznosić ściany jednowarstwowe bez dodatkowej izolacji.

W katalogu produktów Porotherm znajdują się także pustaki AKU, które ze względu na lepszą izolacyjność akustyczną polecane są do budowy ścian wewnętrznych.

Pustak ceramiczny - wymiary pustaków ceramicznych

Pustak ceramiczny produkowany jest w różnych rozmiarach. Najczęściej spotkać można następujące wymiary bloczków:

  • wysokość: 220 lub 238 mm,
  • szerokość 80, 188, 250, 288, 375, 380, oraz 440 mm,
  • długość 188, 220, 248, 375, 498 mm.

Najpopularniejszy pustak ceramiczny 25 cm ma następujące wymiary: 250 x 375 x 238 mm. Do wykonania nieco grubszych ścian nośnych z ociepleniem stosowany jest natomiast pustak ceramiczny 30 cm, który ma 300/248/238 mm. Inny często wykorzystywany materiał to pustak ceramiczny Max – jego wymiary wynoszą 288 x 188 x 220 mm.

Służy on do wznoszenia najczęściej ścian dwu- i trzywarstwowych oraz ścian nośnych wewnętrznych. Najwęższe pustaki o grubości od 8 do 12 cm stosowane są natomiast do wykonywania warstwy osłonowej w ścianach warstwowych, a także do wznoszenia ścian działowych

Pustak ceramiczny czy beton komórkowy - co będzie lepsze?

Najczęściej decyzja dotycząca materiału do budowy domu jednorodzinnego sprowadza się dzisiaj do odpowiedzi na pytanie: czy zastosować pustak ceramiczny czy beton komórkowy, czy może silikat. To trzy najpopularniejsze surowce budowlane, z których każdy ma specyficzne właściwości oraz zalety.

Zarówno beton komórkowy, jak i silikat powstają na bazie piasku i wapna, jednak każdy z nich wytwarzany jest w innej technologii. Przy produkcji betonu komórkowego wykorzystuje się proszek aluminiowy, dzięki któremu materiał zyskuje porowatą strukturę, podobnie jak poryzowane pustaki ceramiczne. Z kolei silikat jest prasowany, co decyduje o jego wyjątkowej wytrzymałości na ściskanie i dlatego najczęściej wykorzystywany jest do budowy domów wielorodzinnych i obiektów przemysłowych.

W budownictwie jednorodzinnym częściej stosuje się beton komórkowy lub pustaki ceramiczne. Oba materiały odznaczają się dobrymi właściwościami izolacyjnymi pod względem termicznym, choć gazobeton ma nieco niższy współczynnik przenikania ciepła niż pustak. Jednak bloczki z betonu komórkowego mają gorszą izolacyjność akustyczną i są bardziej nasiąkliwe niż pustaki.

Za to łatwiej z nich murować – są duże i lekkie, a także łatwiejsze w obróbce, ponieważ do przycinania i tworzenia w nich otworów nie trzeba stosować specjalistycznych narzędzi tak jak w przypadku pustaków.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?
Ogrzewanie
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Jak działa i czy jest opłacalna?
Podatki, ulgi i dopłaty
Co wiemy po pierwszych tygodniach programu Mój Prąd 5.0?

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Technologie i materiały stosowane przy budowie domów jednorodzinnych
25.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie technologie i materiały stosowane są przy budowie domów jednorodzinnych?

Kilkanaście ostatnich lat przyniosło znaczący postęp w budownictwie, a nowe t...

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
29.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszuk...

Technologie budowlane
Dom szkieletowy czy modułowy
10.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom szkieletowy a modułowy. Która technologia będzie dla Ciebie lepsza?

Budownictwo mieszkaniowe dysponuje już szeroką gamą różnego rodzaju technolog...

Technologie budowlane
Dom z płyt OSB
28.02.2023 r. Jan Susmaga

Dom z płyt OSB. Jak go budować i jaka jest jego cena?

Czy dom z płyt OSB to dobre rozwiązanie? Z uwagi na prostotę budowy i koszt wykonania takiej konstrukcji z pewnością warto...

Technologie budowlane
Technologie i materiały stosowane przy budowie domów jednorodzinnych
25.05.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie technologie i materiały stosowane są przy budowie domów jednorodzinnych?

Kilkanaście ostatnich lat przyniosło znaczący postęp w budownictwie, a nowe t...

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
29.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszuk...

Technologie budowlane
Dom szkieletowy czy modułowy
10.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom szkieletowy a modułowy. Która technologia będzie dla Ciebie lepsza?

Budownictwo mieszkaniowe dysponuje już szeroką gamą różnego rodzaju technolog...

Technologie budowlane
Dom z płyt OSB
28.02.2023 r. Jan Susmaga

Dom z płyt OSB. Jak go budować i jaka jest jego cena?

Czy dom z płyt OSB to dobre rozwiązanie? Z uwagi na prostotę budowy i koszt wykonania takiej konstrukcji z pewnością warto...

Reklama
Zamknij