Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

UWAGA! Przedłużamy promocję! Projekty 🏡 Nawet 1200 zł taniej!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Charakterystyka domu jednorodzinnego - co wyróżnia dom jednorodzinny?

Charakterystyka domu jednorodzinnego - co wyróżnia dom jednorodzinny?

Dom jednorodzinny jest podstawowym typem obiektów mieszkalnych przeznaczonych do użytku dla jednej rodziny, stąd też i nazwa takiego budynku. Istnieją różnego rodzaju domy jednorodzinne, które różnią się m.in. konstrukcją i stylem budownictwa. Własny dom jest twoim marzeniem?

Z pewnością dzielisz je z wieloma innymi osobami. Dzięki prywatności i przytulności, które są charakterystyczne dla domu, stworzysz komfortowe, bezpieczne miejsce do zamieszkania dla całej rodziny. Jeśli chcesz mieć własny dom i myślisz o inwestycji w jego budowę, zainteresuj się typami nieruchomości, w jakie możesz zainwestować dla siebie i swoich najbliższych. Sprawdź, kiedy dobrym wyborem okaże się dom jednorodzinny. Czym się charakteryzuje i jakie są rodzaje takich obiektów mieszkalnych?

Domy jednorodzinne – co je wyróżnia?

Czym właściwie jest dom jednorodzinny? Definicja wskazuje, że jest to budynek przeznaczony do zamieszkania dla jednej rodziny. Jest to jednak umowna cecha tego rodzaju obiektów. Niewykluczone jest bowiem, że w domu jednorodzinnym zamieszka więcej niż jedna rodzina. Wszystko zależy od jego powierzchni i twoich indywidualnych oczekiwań względem takiej nieruchomości. Projekt domu jednorodzinnego powinno się dobrać, biorąc pod uwagę własne potrzeby oraz budżet przeznaczony na budowę.

Ile kosztuje dom jednorodzinny?

Trudno w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie dotyczące kosztów wybudowania domu jednorodzinnego. Zależą one bowiem od wielu zmiennych, wśród których wymienia się:

  • wielkość powierzchni mieszkalnej,
  • liczbę kondygnacji,
  • typ dachu,
  • rodzaj konstrukcji budynku,
  • rodzaje materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy domu,
  • rodzaje materiałów wykończeniowych.

Tani dom jednorodzinny to budynek jednokondygnacyjny, z dachem płaskim lub dwuspadowym, w przypadku którego bryła budynku pozostanie bardzo prosta. Taki obiekt może być jednocześnie energooszczędnym lub nawet pasywnym domem jednorodzinnym. Kosztorys jego budowy otrzymać możesz od nas wraz z zakupionym projektem. Na twoje życzenie przygotujemy w ramach dodatkowej usługi plan kosztów budowy wybranego przez ciebie domu jednorodzinnego według zakupionego u nas projektu.

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Charakterystyka domu jednorodzinnego

Podstawowy podział domów jednorodzinnych i ich charakterystyka

Zabudowa jednorodzinna może mieć różny charakter, w zależności od tego, w jakim miejscu powstaje taki dom. Istnieją dwa podstawowe rodzaje budynków jednorodzinnych, a raczej zabudowy jednorodzinnej:

  • zabudowa typu ekstensywnego – nazywana również zabudową indywidualną i ogrodową,
  • zabudowa intensywna.

Domy jednorodzinne typu ekstensywnego powstają na działce o znacznej powierzchni, sięgającej od 500 do 1000 m2. Tego rodzaju zabudowa najczęściej zlokalizowana jest na terenach podmiejskich i na obrzeżach miast. Działka wymaga niewielkiego uzbrojenia terenu i pozwala na uprawę ziemi oraz zorganizowanie ogrodu i miejsca do rekreacji dla całej rodziny.

Natomiast zabudowa intensywna charakteryzuje się ograniczoną powierzchnią działek, których wielkość mieści się na ogół w przedziale od 150 do 450 m2. Wymagają one pełnego uzbrojenia terenu, a powierzchnia użytkowa domów jednorodzinnych budowanych w zabudowie intensywnej waha się w granicach 78–145 m2.

Charakterystyka domu jednorodzinnego

Rodzaje domów jednorodzinnych pod względem zabudowy – jakie rozróżniamy?

Zarówno w przypadku zabudowy intensywnej, jak i ekstensywnej mogą powstawać domy jednorodzinne różnego rodzaju. Pod względem typu zabudowy można wyróżnić przy tym:

  • dom jednorodzinny wolnostojący;
  • dom jednorodzinny bliźniak, w zabudowie bliźniaczej;
  • szeregówkę – dom w zabudowie szeregowej;
  • dom jednorodzinny w zabudowie atrialnej (dywanowej);
  • dom w zabudowie grupowej.

Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym rodzajem domu jednorodzinnego jest obiekt jednorodzinny wolnostojący. To klasyczna nieruchomość mieszkalna, która z reguły jest przeznaczona dla jednej rodziny. Cechuje się tym, że do domu z żadnej strony nie przylega ściana innego budynku. Taka zabudowa ma wokół siebie wolną przestrzeń. W grupie domów jednorodzinnych wolnostojących także możesz spotkać się z kilkoma odmianami, w zależności od wybranego rodzaju konstrukcji czy zabudowy. Są to domy wolnostojące:

  • parterowe,
  • piętrowe,
  • z poddaszem użytkowym,
  • z dachem płaskim lub spadzistym,
  • z garażem w bryle budynku lub bez garażu,
  • podpiwniczone lub bez piwnicy.

To od ciebie i twojego budżetu oraz możliwości zabudowy działki budowlanej, jaką dysponujesz, ostatecznie zależy, z jakiego projektu domu jednorodzinnego wolnostojącego będziesz korzystać. W grupie tej są zarówno naprawdę niewielkie domki, do 100 m2 powierzchni mieszkalnej, jak i duże rezydencje piętrowe, z licznymi tarasami i balkonami, z dachem wielospadowym.

Charakterystyka domu jednorodzinnego

Drugim typem domów jednorodzinnych są tzw. bliźniaki, czyli domy w zabudowie bliźniaczej. Powstają one z połączenia dwóch odrębnych nieruchomości poprzez jedną wspólną ścianę, przebiegającą wzdłuż granicy działek każdego z sąsiadów. Każdy obiekt znajduje się na odrębnej działce. Częścią wspólną dwóch domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej mogą być również garaż lub inna część nieruchomości.

Jeśli chcesz wybudować dom jednorodzinny bliźniak, powinieneś pamiętać o solidnej izolacji przeciwpożarowej. Jeśli dojdzie do pożaru jednej części obiektu, drugi bliźniak może uchronić się od ognia. Zaletą takich budynków jest to, że pozwalają one stworzyć z większej części działki strefę ogrodową i rekreacyjną, co w przypadku domów wolnostojących na niewielkich działkach nie byłoby możliwe.

Charakterystyka domu jednorodzinnego

Nieco podobne do bliźniaków są domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej, nazywane szeregówkami lub szeregowcami. Powstają one z połączenia kilku budynków w jeden wspólny szereg. Nieruchomości będące osobnymi mieszkaniami w takim wypadku stykają się ze sobą dwiema ścianami równoległymi względem siebie, a punkt styku znajduje się na granicy dwóch działek. Tylko skrajne domy szeregowe, na początku i na końcu szeregu, mają połączenie ścianą z jednym, sąsiednim domem.

Podczas stawiania domów w zabudowie szeregowej należy mieć na uwadze to, że ich ściany muszą spełniać restrykcyjne normy ochrony przeciwpożarowej, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim właścicielom takich obiektów. Projektanci muszą też zaplanować domy szeregowe w taki sposób, by z ich dachów dało się skutecznie odprowadzać wodę.

Na ogół w projektach domów szeregowych architekci uwzględniają wjazd do garażu i wejście do domu z jednej strony ulicy, a wyjście do ogrodu z drugiej. Ten typ zabudowy jednorodzinnej stosuje się na ogół w przypadku małej powierzchni działek, w zabudowie intensywnej w miastach, gdzie nie ma możliwości wygospodarowania więcej miejsca na przykład po to, by móc posadowić dom jednorodzinny wolnostojący. Jeśli zdecydujesz się na wybudowanie domu szeregowego, a właściwie na partycypację we wspólnym budynku, musisz wiedzieć, że wszystkie decyzje dotyczące nieruchomości będzie trzeba podejmować wspólnie, dla dobra ogółu.

Ciekawą, choć mało popularną formą domów jednorodzinnych są domy w zabudowie atrialnej. Ich ściany nie mają w ogóle zewnętrznych elewacji, a światło do tych obiektów wpada poprzez atrium – stąd też i ich nazwa. Już na etapie projektowania domu atrialnego konieczne jest przemyślenie jego funkcjonalności oraz tego, jak światło ma docierać do wszystkich pomieszczeń. Domy w zabudowie atrialnej mają wszystkie ściany wspólne z sąsiadem, dzięki czemu ciepło może być skutecznie zatrzymywane wewnątrz budynku. Zabudowa w takim układzie powinna być parterowa, a większa liczba kondygnacji stwarza ryzyko braku dostatecznego doświetlenia domu światłem słonecznym.

Domy w zabudowie grupowej są ostatnim z opisywanych przez nas typów obiektów jednorodzinnych. Mówi się o nich, że są to domy w zabudowie gniazdowej. Budynki połączone są w formie np. podkowy lub półokręgu, a okna kuchenne z reguły są skierowane do wnętrza podwórka. Rozwiązanie sprzyja budowaniu więzi i kontaktów towarzyskich, ale nie zapewnia prywatności. Jeśli to na niej szczególnie ci zależy, wybierz dom jednorodzinny wolnostojący.

Rodzaje domów jednorodzinnych pod względem energooszczędności

Domy jednorodzinne mogą być jednocześnie domami energooszczędnymi, a nawet pasywnymi. Możesz wybrać projekt, w którym zastosowane zostały rozwiązania podnoszące standardy energooszczędności. Od początku 2017 roku polskie prawo zostało dostosowane do wymogów unijnych, stąd też każdy nowo wybudowany dom, w tym jednorodzinny, powinien być stawiany w standardzie energooszczędnym. Pod względem energooszczędności domy jednorodzinne dzielą się na dwie grupy:

  • energooszczędne
  • pasywne

Domy rodzinne energooszczędne budowane są przy użyciu technologii i materiałów, które sprzyjają ograniczeniu do minimum strat energii podczas użytkowania budynku. Budując taki dom, możesz liczyć na niższe rachunki za ogrzewanie. Istnieją szczegółowe wytyczne, jakim musi odpowiadać budynek jednorodzinny energooszczędny. Zapotrzebowanie na ciepło takiego obiektu kształtuje się na ogół na poziomie od 30 do 60 kWh/(m2/rok). Dla porównania – w standardowych domach wznoszonych w ostatnich latach zgodnie z przepisami wartość ta oscylowała w przedziale 90–120 kWh/(m2/rok).

Z kolei dom pasywny jednorodzinny będzie miał jeszcze niższy niż dom energooszczędny wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię, wynoszący 10–15 kWh/ (m2/rok). Cechą charakterystyczną budynków pasywnych jest to, że ogrzewają się samoczynnie. Osiągnięcie komfortowej temperatury we wnętrzach takiego domu jest możliwe bez konieczności angażowania do tego celu tradycyjnego systemu grzewczego.

Jeśli chcesz wybudować dom pasywny jednorodzinny, skorzystaj z naszych projektów. Wszystkie mają odpowiednio zaplanowaną architekturę, a także technologię oraz materiały najwyższej jakości, które sprzyjają osiągnięciu założonych wartości wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię. W domach pasywnych eliminuje się zużycie energii do 90 proc., głównie dzięki zastosowaniu odpowiednich warstw izolacyjnych i likwidacji tzw. mostków termicznych. Jednocześnie stosuje się w nich nowoczesne technologie pozyskiwania energii z natury, m.in. kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Czy każdy dom jednorodzinny powinien mieć garaż, piwnicę i poddasze użytkowe?

Nie ma żadnego prawa, które zmuszałoby do stawiania domu z garażem, piwnicą czy poddaszem użytkowym. Występuje pod tym względem duża swoboda wyboru. Jeśli chcesz, możesz wybudować dom jednopiętrowy z dachem płaskim, bez poddasza i bez piwnic. Będzie tańszy od tego, który wyposażony jest w dodatkowe przestrzenie użytkowe, co wiele osób również postrzega jako zaletę.

Charakterystyka domu jednorodzinnego

Dom jednorodzinny z garażem polecany jest jednak wszystkim osobom, które mają własny samochód i chcą zapewnić mu odpowiednie zabezpieczenie na co dzień przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, m.in. nadmiernego nasłonecznienia, opadów deszczu czy niskich temperatur.

Charakterystyka domu jednorodzinnego

Natomiast dom jednorodzinny z poddaszem pozwoli ci na ciekawe zagospodarowanie przestrzeni pod skosami. Stwarzają one interesujące możliwości aranżacyjne. Niski budynek z poddaszem użytkowym zapewni wystarczająco dużo miejsca dla całej, kilkuosobowej rodziny, a nie zajmie zbyt wiele miejsca na działce.

Charakterystyka domu jednorodzinnego

Jeśli masz skłonności do zbierania różnych rzeczy, chcesz zorganizować sobie warsztat domowy lub potrzebujesz dużej spiżarni, weź pod uwagę możliwość wybudowania domu jednorodzinnego z piwnicą.

W jakim stylu budować dom jednorodzinny?

To od indywidualnych preferencji każdego z naszych klientów zależy, w jakim stylu będą chcieli wybudować swój dom jednorodzinny. Może to być zarówno tradycyjny dom jednorodzinny o klasycznej bryle, który będzie parterowy, z poddaszem użytkowym, z dwu- lub czterospadowym dachem, jak i projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego. Najczęściej nowoczesna forma budownictwa mieszkaniowego cechuje się prostotą w zakresie bryły budynku, jego konstrukcji i dachu.

W wielu przypadkach nowoczesny dom jednorodzinny ma płaski dach, a bryła budynku przywodzi na myśl stodołę. Elewacja takiego obiektu jest minimalistyczna, ale może wykorzystywać tradycyjne materiały, na przykład drewno czy metalowe elementy. Warto zwrócić uwagę na przeszklenia, odgrywające w nowoczesnych budynkach ważną rolę – nie tylko estetyczną, ale i praktyczną. Dzięki nim można właściwie doświetlić pomieszczenia mieszkalne, a przy tym zapewnić wnętrzom ogrzewanie z promieniowania słonecznego.

Dlaczego warto zdecydować się na dom jednorodzinny?

Dom jednorodzinny w wybranej przez ciebie technologii budowania stanie się dla twojej rodziny miejscem, w którym będziecie mogli komfortowo żyć i cieszyć się swobodą korzystania z przydomowej posesji. Wybuduj obiekt wolnostojący, jeśli zależy ci na prywatności i ciszy, a skorzystaj z bliźniaka lub szeregówki, jeśli twoja działka budowlana jest niewielka.

Zaletą posiadania domu jednorodzinnego jest z pewnością to, że zyskujesz miejsce do życia dla siebie i rodziny. Nie musisz martwić się o to, że przeszkadzasz komuś w sąsiednim mieszkaniu w bloku, ponieważ zwykle liczba sąsiadów jest ograniczona. Jeśli wybudujesz dom jednorodzinny połączony ścianą z drugim budynkiem, musisz liczyć się z tym, że będziesz miał blisko sąsiadów.

Pomimo tego, że wybudowanie domu jednorodzinnego jest dużą inwestycją i wymaga poniesienia niebagatelnych kosztów, zyskasz dzięki niemu swoją własną, prywatną przestrzeń, którą będziesz mógł dowolnie kształtować. Co więcej inwestycja w budowę nowoczesnego domu pasywnego pozwoli ci jeszcze zaoszczędzić na ogrzewaniu i zużyciu energii elektrycznej.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Koszty budowy
czy warto budować dom jednorodzinny w 2023
14.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?
03.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?

W przypadku domu dla rodziców z dwójką dzieci mamy do czynienia z innymi potrzebami i wymaganiami niż w przypadku pary. Ja...

Projekt domu
Jak dopasować projekt domu do potrzeb mieszkańców
28.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?

Określenie potrzeb i oczekiwań wobec naszego nowego domu jest kluczowe i od t...

Projekt domu
Idealny dom dla pary w 2023 roku
08.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Idealny dom dla pary w 2023 roku

Jaki jest idealny dom dla pary? To pytanie zadaje sobie zapewne nie jedna osoba, która planuje przenieść się na swoje i sz...

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Często myślimy, że nowo wybudowany dom to niejako automatycznie budynek nowoczesny. Oczywiście w większości przypadków tak...

Projekt domu
Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?
03.03.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak wybrać idealny dom dla rodziny 2+2?

W przypadku domu dla rodziców z dwójką dzieci mamy do czynienia z innymi potrzebami i wymaganiami niż w przypadku pary. Ja...

Projekt domu
Jak dopasować projekt domu do potrzeb mieszkańców
28.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najlepiej dopasować projekt domu jednorodzinnego do potrzeb przyszłych mieszkańców?

Określenie potrzeb i oczekiwań wobec naszego nowego domu jest kluczowe i od t...

Projekt domu
Idealny dom dla pary w 2023 roku
08.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Idealny dom dla pary w 2023 roku

Jaki jest idealny dom dla pary? To pytanie zadaje sobie zapewne nie jedna osoba, która planuje przenieść się na swoje i sz...

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Często myślimy, że nowo wybudowany dom to niejako automatycznie budynek nowoczesny. Oczywiście w większości przypadków tak...

Reklama
Zamknij