Biuro w domu - jak je zaaranżować domowe biuro by było funkcjonalne?

Biuro w domu - jak je zaaranżować by było funkcjonalne?

Funkcjonalne i ergonomiczne urządzone biuro w domu to gwarancja intensywnej i owocnej pracy w przyjemnej atmosferze. Chcesz zaaranżować domowy gabinet? Czego nie może w nim zabraknąć? Jak umiejętnie podzielić przestrzeń, żeby spełniała wiele funkcji – była przytulnym salonem i nadała się do pracy? A może lepiej przeznaczyć na domowe biuro osobne pomieszczenie? Odpowiadamy na wszystkie nurtujące pytania!

Pracujesz w domu i chcesz, żeby Twój home office pozwalał na wytężoną pracę w miłej atmosferze? Niezależnie od tego, jaki projekt domu wybierzesz – zdecydujesz się na energooszczędną i nowoczesną stodołę, czy może postawisz na projekt willi, możesz zaaranżować wewnątrz przyjazne biuro, które pozwoli Ci w pełni oddać pracy. Jak to zrobić? Sprawdź nasze wskazówki!

Biuro w domu – jak je zaprojektować?

Biuro w domu to marzenie wielu inwestorów, szczególnie takich, którzy pracują zdalnie lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Budujesz dom i chcesz, żeby spełniał wszystkie Twoje oczekiwania – pozwalał na relaks, spędzanie czasu w rodzinnym gronie, a jednocześnie stanowił przestrzeń do pracy? Biuro w domu jednorodzinnym można sprytnie zaaranżować dzięki kilku prostym trikom. Przede wszystkim warto zastanowić się, czy na gabinet przeznaczymy osobne pomieszczenie, czy podzielimy przestrzeń, którą zajmuje salon, sypialnia lub inny pokój.

Musisz pamiętać, że wiele zależy od rodzaju projektu i metrażu nieruchomości. Jak urządzić biuro w domu, żeby było w pełni funkcjonalne – lepszy okaże się osobny gabinet czy przestrzeń dzielona? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – dużo zależy od naszej wyobraźni, potrzeb i dobrych chęci.

Domowe biuro jak urządzić

Jak duże powinno być domowe biuro?

Wielkość biura powinna być uzależniona od charakteru wykonywanej pracy. Jeśli w biurze/gabinecie będziemy przyjmować klientów lub pacjentów, konieczne wydaje się przeznaczenie na ten cel oddzielnego pomieszczenia, najlepiej z osobnym wejściem. Dzięki temu osoby przychodzące do biura będą czuły się swobodniej.

Jeśli jednak wykonujemy w pełni zdalną pracę, np. jesteśmy projektantami, programistami, copywriterami lub prowadzimy biuro tłumaczeń, które działa online, możemy wydzielić przestrzeń do pracy w jednym z pomieszczeń. Jak zaprojektować biuro w domu, żeby spełniało wszystkie nasze oczekiwania? O tym w kolejnej części artykułu.

Wydzielenie przestrzeni na domowe biuro – jak to zrobić?

Domowe biuro w salonie to opcja dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na urządzenie gabinetu w oddzielnym pomieszczeniu. Wbrew pozorom zaaranżowanie przestrzeni nie jest trudne – wystarczy zastosować kilka prostych patentów. Jednym z najważniejszych jest oddzielenie miejsca na home office od części wypoczynkowej salonu, w ten sposób, żeby domownicy relaksujący się na kanapie nie przeszkadzali nam w wykonywaniu obowiązków. Przesunięcie biurka pod okno, oddzielenie przestrzeni regałem – sposobów jest bardzo wiele.

Chcąc podzielić przestrzeń warto pobawić się kolorami i zastosować inną farbę w części wypoczynkowej salonu, a inną w części gabinetowej. W ten sposób zaakcentujemy podział na dwie strefy.

Sprawdź jeszcze inne porady na podzielenie przestrzeni w domu:  Salon z jadalnią - jak pomysłowo zaaranżować salon i jadalnię w jednym?

Znakomitym pomysłem będzie również domowe biuro na poddaszu. W przeciwieństwie do salonu, pomieszczenie zlokalizowane na ostatniej kondygnacji bardziej sprzyja koncentracji i wytężonej pracy – mamy pewność, że nic nie będzie nas rozpraszać.

Biuro domowe w osobnym pokoju czy jako część pomieszczenia?

Jak wspomnieliśmy, domowe biuro może mieć różne oblicza, a jego wygląd i charakter powinien być uzależniony od rodzaju wykonywanej pracy. Osoby, które chcą urządzić biuro w domu, mają do wyboru różne rozwiązania – gabinet dzielony z salonem, sypialnią, domową biblioteczką, urządzony jako osobne pomieszczenie, zaaranżowane na poddaszu, a w ciepłe dni – nawet na tarasie.

Domowe biuro jak urządzić

Czego nie może zabraknąć w domowym biurze?

Jak zorganizować biuro w domu, żeby pozwalało na pełną koncentrację i umożliwiało wytężoną pracę przez wiele godzin? Ważne są przede wszystkim ergonomiczne meble przystosowane do wzrostu pracującej w gabinecie osoby – duże biurko, wygodny fotel, podnóżek.

Nie można też zapominać o oświetleniu, najlepiej naturalnym, dlatego warto zlokalizować miejsce do pracy bezpośrednio przy oknie. W pochmurne dni i podczas wieczornych godzin spędzonych na pracy przyda się także lampka biurkowa, która doświetli blat.

Niezależnie od tego, czy urządzamy małe biuro w domu, czy zdecydowaliśmy się na przestronny gabinet, organizacja przestrzeni powinna sprawiać, że nasze obowiązki będziemy wykonywać z zaangażowaniem. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, dobrym pomysłem będzie też domowe biuro z biblioteką – w otoczeniu książek możemy się łatwiej skoncentrować.

Odpowiednie oświetlenie domowego biura – jakie wybrać?

Masz już pomysł na biuro w domu, ale chcesz dopracować szczegóły? Zacznij od odpowiedniego oświetlenia. Lepsze okaże się ciepłe światło czy chłodne? Zimne odcienie bardziej sprzyjają koncentracji, jednak nie każdemu odpowiadają. Najlepiej zatem zdecydować się na światło w kolorze neutralnym.

Kiedy wybierzesz już najbardziej sprzyjający odcień, wybierz rodzaj oświetlenia. Na pewno przyda się centralne światło, czyli lampa umieszczona na suficie. W domowym gabinecie nie można jednak zapominać o niewielkiej lampce, np. LED, postawionej na biurku.

Jakie meble wybrać do domowego biura?

W ergonomicznie urządzonym gabinecie stanowiącym home office powinno znaleźć się wygodne biurko z dużym blatem, na którym postawimy wszystkie niezbędne do pracy przedmioty i urządzenia – monitor, klawiaturę, myszkę komputerową, kuwetki na dokumenty, lampkę, ale także telefon czy nawet kubek z kawą.

Biurko powinno być wyposażone w szuflady lub półki do przechowywania ważnych akcesoriów – pieczątek, długopisów, zszywacza oraz innych przedmiotów. Ważny jest także wygodny fotel na kółkach z odpowiednim podparciem dla kręgosłupa, podłokietnikami i możliwością obracania o 360 stopni. W domowym gabinecie przyda się również regał na dokumenty lub inny mebel umożliwiający przechowywanie ważnych papierów.

Pamiętajmy o tym, że istnieje wiele pomysłów na to, jak urządzić biuro w domu. Meble znajdujące się w pomieszczeniu powinny gwarantować wygodę w czasie pracy, sprzyjać koncentracji i pozwalać na wykonywanie obowiązków przez wiele godzin – bez bólu kręgosłupa. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki charakter może mieć domowe biuro, sprawdź dalsze inspiracje.

Domowe biuro jak urządzić

W jakim stylu urządzić biuro w domu?

Aranżacja domowego biura powinna współgrać z pozostałymi pomieszczeniami, dlatego jeśli posiadasz dom w tradycyjnym stylu lub stawiasz na nowoczesny projekt domu, warto zadbać o spójny styl. 

Chcesz urządzić nowoczesne biuro w domu, np. inspirowane style minimalistycznym lub industrialnym? W takiej przestrzeni doskonale sprawdzą się czarne meble, które podkreślą charakter pomieszczenia. Metalowe biurko, designerski regał w formie drabiny malowany farbą proszkową, lampa sufitowa w kształcie żarówki – to doskonały pomysł na domowy gabinet.

A może interesuje Cię stylowe biuro w domu, bo w takiej przestrzeni czujesz się najlepiej? Jeśli wykonujesz artystyczny lub kreatywny zawód, np. projektujesz ubrania, jesteś pisarzem lub blogerem lifestylowym, postaw na meble, które zainspirują Cię do pracy. Drewniane biurko w skandynawskim stylu, białe listwy przypodłogowe, ozdobna sztukateria na ścianie – to elementy, które nadadzą gabinetowi odpowiedni charakter.  

Eleganckie biuro w domu będzie odzwierciedlało Twoją osobowość i stanie się przestrzenią, w której łatwo się skoncentrujesz. Niezależnie od tego, w jakim stylu zostanie urządzone biuro w domu – aranżacja zgodna z Twoim charakterem pozwoli Ci wykonywać pracę z przyjemnością.

Ile kosztuje urządzenie domowego biura?

Kolejna ważna kwestia, którą rozważają osoby chcące zaaranżować biuro w domu. Na jakie koszty należy się nastawić? Dużo zależy od rodzaju domowego gabinetu – większe wydatki poniesiemy w związku z urządzaniem oddzielnego biura, a mniejsze, kiedy zdecydujemy się wydzielić je z innego pomieszczenia, np. salonu lub sypialni. Urządzając biuro w domu, pamiętajmy o tym, że koszty będą generować nie tylko meble, ale również dodatki, oświetlenie, a nawet farba, którą pomalujemy gabinet.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Taras
Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?
11 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?

Kuchnia
Płytki do kuchni
11 stycznia 2021 r. Diana Pidlesetska

Płytki kuchenne - jakie są rodzaje płytek do kuchni?

Ściany, sufity, tynki
Tynk japoński – jak prawidłowo nakładać tynk japoński?
Taras
Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?
11 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Deski tarasowe – jakie deski na taras wybrać?

Kuchnia
Płytki do kuchni
11 stycznia 2021 r. Diana Pidlesetska

Płytki kuchenne - jakie są rodzaje płytek do kuchni?

Ściany, sufity, tynki
Tynk japoński – jak prawidłowo nakładać tynk japoński?

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
Kafelki do kuchni – na co zwrócić uwagę, wybierając płytki do kuchni?
15 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Kafelki do kuchni – na co zwrócić uwagę, wybierając płytki do kuchni?

Kafelki do kuchni dobieraj pod kątem ich jakości, wyglądu i spójnego charakte...

Łazienka
Blat łazienkowy – jaki blat wybrać pod umywalkę do łazienki?
13 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Blat łazienkowy – jaki blat wybrać pod umywalkę do łazienki?

Blat łazienkowy drewniany, kamienny, a może z konglomeratu czy tworzyw przemysłowych? Na rynku dostępnych jest wiele blató...

Kuchnia
Płytki do kuchni
11 stycznia 2021 r. Diana Pidlesetska

Płytki kuchenne - jakie są rodzaje płytek do kuchni?

Płytki ścienne to nie tylko element estetyczny w kuchni, choć z pewnością nie sposób odmówić im dekoracyjnego charakteru,...

Kuchnia
Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją zaaranżować?
7 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją zaaranżować?

Kuchnia w stylu skandynawskim to ciepłe, przytulne miejsce, w którym chętnie przygotowujemy posiłki, pijemy poranną kawę o...

Kuchnia
Kafelki do kuchni – na co zwrócić uwagę, wybierając płytki do kuchni?
15 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Kafelki do kuchni – na co zwrócić uwagę, wybierając płytki do kuchni?

Kafelki do kuchni dobieraj pod kątem ich jakości, wyglądu i spójnego charakte...

Łazienka
Blat łazienkowy – jaki blat wybrać pod umywalkę do łazienki?
13 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Blat łazienkowy – jaki blat wybrać pod umywalkę do łazienki?

Blat łazienkowy drewniany, kamienny, a może z konglomeratu czy tworzyw przemysłowych? Na rynku dostępnych jest wiele blató...

Kuchnia
Płytki do kuchni
11 stycznia 2021 r. Diana Pidlesetska

Płytki kuchenne - jakie są rodzaje płytek do kuchni?

Płytki ścienne to nie tylko element estetyczny w kuchni, choć z pewnością nie sposób odmówić im dekoracyjnego charakteru,...

Kuchnia
Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją zaaranżować?
7 stycznia 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją zaaranżować?

Kuchnia w stylu skandynawskim to ciepłe, przytulne miejsce, w którym chętnie przygotowujemy posiłki, pijemy poranną kawę o...