Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Styropian elewacyjny – czym charakteryzuje się styropian fasadowy i jakie ma wymiary?

Styropian elewacyjny

Styropian elewacyjny jest wciąż najczęściej wybieranym materiałem do ocieplenia budynków. Do jego zalet zalicza się łatwy montaż, uniwersalność, stosunkowo niską cenę, a także dobre właściwości termoizolacyjne. Styropian fasadowy występuje jednak dzisiaj w wielu rodzajach, które różnią się ważnymi parametrami. Dowiedz się, jakimi oraz jak wybrać najlepszy styropian elewacyjny do swojego domu.

Podstawowe informacje na temat technologii ocieplenia budynku zawiera projekt domu. Jeśli przewiduje on zastosowanie styropianu, znajdziesz w nim parametry dotyczące m.in. grubości materiału, a także współczynnika lambda, który mówi o jego właściwościach termoizolacyjnych.

Styropian elewacyjny - co to jest?

Styropian elewacyjny to specjalny rodzaj styropianu w formie płyt, które montuje się na fasadzie budynku, czyli na jego ścianach zewnętrznych. Wytwarza się je z polistyrenu ekspandowanego EPS. Materiał ten powstaje poprzez spienienie granulek polistyrenu, a następnie sprasowanie ich do postaci płyt. Dzięki tej technologii styropian elewacyjny zawiera w sobie dużo powietrza i przez to może pełnić funkcję skutecznego materiału do izolacji termicznej budynku.

Styropian elewacyjny – jakie są jego właściwości?

Styropian fasadowy jest bardzo lekki (0,1 m3 materiału waży około 1 kg), dlatego jest łatwy w montażu. Jednocześnie jest dość podatny na uszkodzenia mechaniczne. Nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ wyłożoną nim fasadę pokrywa się dodatkowo zbrojeniem i warstwą tynku elewacyjnego.

Najważniejszą jego właściwością jest jednak termoizolacyjność, którą wyraża współczynnik przenikania ciepła lambda – λ. Jego wartość wynosi od 0,030 do 0,045 W/(m.K) w zależności od rodzaju materiału.

Im niższa jest lambda styropianu elewacyjnego, tym jest on bardziej odporny na przenikanie ciepła. Najlepsze parametry pod tym względem ma styropian grafitowy. Na termoizolacyjność materiału wpływa jego gęstość – wynosi ona nawet 13,5 kg/m3 przy najniższym współczynniku lambda, natomiast płyty o mniejszej izolacyjności cieplnej mają gęstość około 10-11 kg/m3.

Ze względu na zastosowanie styropian fasadowy odznacza się także odpowiednią wytrzymałością na ściskanie, która nie powinna być niższa niż 70-80 kPa.

Dowiedz się więcej: Styropian podłogowy – na co zwrócić uwagę wybierając styropian na podłogę?

Jaką grubość styropianu elewacyjnego wybrać?

Płyty styropianu elewacyjnego mogą mieć grubość od 2 do 30 cm. Wbrew pozorom jednak większa grubość nie decyduje o właściwościach termoizolacyjnych materiału. Na to ma głównie wpływ współczynnik przenikania ciepła, dlatego przy niższej wartości lambda można zastosować cieńsze płyty. Ogólnie jednak grubość materiału dobiera się do grubości ścian i decyduje o tym projektant. Warto jednak zapamiętać zasadę, że płyty fasadowe powinny być grubsze od płyt izolujących fundamenty.

Do ocieplenia ścian zewnętrznych budynków wznoszonych w tradycyjnej technologii stosuje się zazwyczaj styropian elewacyjny o grubości 12-15 cm. Nieco większej grubości wymaga ocieplenie domu energooszczędnego lub domu pasywnego – w tym przypadku płyty styropianowe muszą mieć nawet 20-25 cm grubości.

Warto jednak pamiętać, że znaczenie ma tutaj rodzaj materiału. Aby zastosować cieńszą warstwę ocieplenia np. styropian elewacyjny 8-10 cm, można wybrać ten grafitowy zamiast białego, który ma lepsze parametry izolacyjne.

Jaki styropian wybrać na elewacje?

Chcąc solidnie ocieplić dom jednorodzinny, warto postawić na materiał dobrej jakości i o odpowiednich parametrach. Jaki styropian elewacyjny będzie najlepszy?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, jego podstawowe parametry dotyczące współczynnika przenikania ciepła oraz grubości zazwyczaj określone są precyzyjnie przez projektanta budynku. Dotyczą one jednak najczęściej standardowego styropianu białego, który można zastąpić styropianem grafitowym o lepszych właściwościach termoizolacyjnych.

Styropian elewacyjny grafitowy jest cieplejszy, ponieważ zawiera w sobie dodatek grafitu lub aluminium, wpływających na mniejsze przewodzenie ciepła. Właśnie dlatego można go stosować w cieńszej warstwie. Z drugiej strony jest on znacznie droższy od standardowego styropianu białego.

Należy też pamiętać, że styropian szary ma tendencję do szybkiego nagrzewania się pod wpływem słońca i odkształcania. Podczas składowania i montażu trzeba więc go chronić przed promieniowaniem słonecznym, a także szybko nałożyć na niego kolejne warstwy wykończeniowe. Pewnym rozwiązaniem może być zakup styropianu grafitowego z dodatkową warstwą białą, która chroni go przed przegrzaniem.

Jeśli chodzi o rodzaje, styropian fasadowy może być gładki lub rowkowany. Styropian elewacyjny frezowany montuje się na zakładkę, co pozwala lepiej zabezpieczyć miejsca narażone na powstawanie mostków termicznych. Gładkie płyty natomiast przykleja się do elewacji koło siebie, a szczeliny wypełnia pianką poliuretanową.

Warto też wiedzieć, że na rynku dostępny jest styropian elewacyjny ozdobny. Najczęściej występuje on pod postacią pojedynczych elementów dekoracyjnych takich jak gzymsy, fasety, bonie, czy kolumny.

Chcąc znaleźć jakościowo najlepszy styropian elewacyjny, warto sprawdzić ranking takich produktów, w którym są zaprezentowane najnowsze jego warianty, często o ulepszonych właściwościach i parametrach.

Warto przeczytać: Dom ze styropianu – jak zbudować dom z pustaków styropianowych?

Ile kosztuje styropian elewacyjny?

Ceny styropianu fasadowego zależą głównie od jego rodzaju, a także parametrów izolacyjnych. Najtańszy styropian elewacyjny to ten biały, natomiast najdroższym materiałem jest styropian grafitowy z dodatkową warstwą antyrefleksyjną. Poniżej przedstawiamy orientacyjne ceny najpopularniejszych płyt fasadowych.

Styropian elewacyjny Grubość Lambda Cena
Biały styropian elewacyjny - gładki 20 cm 0,042 W / mK Około 50-60 zł za m2
Styropian elewacyjny w kropki (z granulkami styropianu grafitowego) 15 cm 0,037 W / mK Około 40-50 zł za m2
Styropian grafitowy 10 cm 0,032 W / mK Około 60-70 zł za m2
Styropian grafitowy z warstwą ochronną, odporny na słońce 20 cm 0,031 W / mK Około 70-80 zł za m2

Czy można kleić kamień elewacyjny na styropian?

Ponieważ styropian jest bardzo lekkim materiałem, wielu inwestorów zastanawia się, czy można na niego kłaść cięższe elementy wykończeniowe. Najczęściej pojawia się pytanie, czy można kleić kamień elewacyjny na styropian. Jak się okazuje, można, jednak pod warunkiem, że ozdobne płyty będą miały grubość nie większą niż 2 cm.

Ważne jest również to, by kamień elewacyjny na styropian montować na podwójnym zbrojeniu, a także dopiero po dokładnym wyschnięciu warstwy ociepleniowej. Zalecane jest także zastosowanie odpowiednio mocnego kleju do płytek.

Najlepiej wybrać produkt dedykowany do danego materiału, czyli np. klej do styropianu grafitowego dobrać tego samego producenta w ramach jednego systemu ociepleniowego. Wówczas można liczyć na najlepsze parametry wytrzymałościowe i pod względem przyczepności.

Sprawdź: Układanie kamienia elewacyjnego na styropianie - na co uważać?

Jakie są wady i zalety zastosowania styropianu elewacyjnego?

Styropian elewacyjny jest od wielu lat najczęściej wybieranym przez polskich inwestorów materiałem do ocieplania domów jednorodzinnych. Należy jednak mieć świadomość, że ma on nie tylko wiele zalet, ale też pewne wady.

Zalety styropianu elewacyjnego Wady styropianu elewacyjnego
 • dobre właściwości termoizolacyjne,
 • lekkość
 • łatwość montażu,
 • niska cena,
 • odporność na wilgoć,
 • dobre właściwości ognioochronne (styropian jest materiałem samogasnącym),
 • izolację ze styropianu można ozdobić niemal każdy rodzajem okładziny, nie tylko tynkiem, ale nawet kamieniem elewacyjnym.
 • podatność na uszkodzenia mechaniczne (należy zachować ostrożność podczas prac montażowych),
 • sztywność – płyty można montować jedynie na powierzchnie płaskie,
 • dość niska izolacyjność akustyczna,
 • w przypadku styropianu grafitowego podatność materiału na odkształcenia pod wpływem słońca.

Co zamiast styropianu elewacyjnego spełni swoją funkcję?

Choć styropian elewacyjny cieszy się największą popularnością, warto mieć świadomość, że można go zastąpić innymi materiałami. Budynek od zewnątrz można ocieplić także przy użyciu:

 • wełny mineralnej
 • styropianu ekstrudowanego (XPS),
 • płyt PIR,
 • płyt z piany fenolowej,
 • aerożelu. 

Warto zwrócić uwagę na styrodur, czyli styropian elewacyjny ekstrudowany, który jest twardszy i cieńszy od ekspandowanego i ma doskonałe parametry izolacyjne, ponieważ jego λ wynosi 0,027-0,036 W/(mK). Jego wadą jest jednak dość wysoka cena, dlatego stosuje się go zazwyczaj na wybranych fragmentach budynku.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25.05.2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25.05.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25.05.2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25.05.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

REKLAMA
Zamknij